آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

صرافی غیر متمرکز چیست؟ | معرفی بهترین صرافی های غیرمتمرکز

صرافی غیر متمرکز چیست ؟

صرافی غیر متمرکز ، در حال حاضر افراد زیادی به سمت ارز های دیجیتال روی آورده اند و این موضوع سبب شده است تا حوزه ارز های دیجیتال پیشرفت های چشمگیری از همه لحاظ داشته باشد. با بیشتر شدن کاربران کمپانی افراد زیادی به ایجاد کیف پول و یا صرافی های دیجیتال روی آروند. در حال حاضر برای خرید و فروش رمز ارز ها باید به صرافی ها مراجعه کنید. در این بین ممکن است تا به حال به گوش شما عبارت ” صرافی متمرکز و غیر متمرکز ” خورده باشد. شاید اگر افراد بدانند که صرافی متمرکز و غیر متمرکز چیست و شاید هم عده ای ندانند. به هر حال ما در این مقاله قصد داریم تا به شما، به صورت کامل بگوئیم که صرافی غیر متمرکز چیست؟ پس از آشنایی با معنی و مفهوم صرافی غیر متمرکز، با چندین صرافی غیر متمرکز نیز آشنا خواهید شد. اگر علاقه به کسب این اطلاعات دارید، در ادامه همراه ما باشید.

نکته: کاربران گرامی می‌توانید با کلیک روی این لینک مقاله ی چگونه در صرافی ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟ را مطالعه کنید.

انواع صرافی

همانطور که می دانید، صرافی های ارز دیجیتال، محلی هستند که شما می توانید به صورت آنلاین اقدام به خرید و فروش رمز ارز ها و همچنین مسائل این چنینی کنید. حال صرافی ها به دو حالت تقسیم بندی می شوند.

 1. صرافی های متمرکز یا Concentrated exchange
 2. صرافی های غیرر متمرکز یا Decentralized exchange

در این مقاله همانطور که می دانید قصد داریم تا ضمن معرفی انواع صرافی ،درباره صرافی های غیر متمرکز با شما گفتگو کنیم و سپس به معرفی چند صرافی غیر متمرکز بپردازیم.


صرافی های متمرکز یا Concentrated exchange چیست ؟

همانظور که اشاره کردیم صرافی های ارزدیجیتال پلتفرم های معاملاتی هستند که کاربران برای خرید و فروش و تبادل ارزهای دیجیتال از آن ها استفاده می کنند.صرافی متمرکز به این معنی است که یک طرف سومی برای انجام معاملات وجود دارد.با یک مثال مطلب را شفاف تر بیان می کنیم . افراد هنگام انجام معاملات و برای تگهداری دارایی خود به بانک اعتماد می کنند.یعنی بانک مانند یک ناظر و طرف سوم روی معاملات نظارت می کند.و این نظارت تامین امنیت معاملات را در پی دارد.به دلیل اینکه افراد و طرفین معامله خود به تنهایی نمی توانند این شرایط را تامین می کنند.صرافی های متمرکز عملکردی مشابه بانک دارند.خطر از دست رفتن سرمایه دیجیتالی افراد در کیف پول های دیجیتالی وجود دارد.بخاطر دلایلی مانند : فراموش کردن رمز و….اما صرافی متمرکز سرمایه کاربران را در یک حساب که از ارزهای زیادی پشتیبانی می کند نگهداری می کند و بنابراین با این روش این مشکل را حل کرده است.بسیاری افراد معتقدند که سرمایه خود را نباید در صرافی های متمرکز نگهداری کنید بخاطر همین روش طرف سوم .زیرا معتقدند که زمانی که ارز خود را در یک صرافی متمرکز نگهداری می کنید اختیار کاملا در دست شما نیست و هر اتفاقی ممکن است رخ دهد.اتفاقاتی مانند : از کار افتادن صرافی ، هک شدن و…..به طورکلی این افراد معتقدند که ریسک نگهداری سرمایه در صرافی های غیرمتمرکز بالاست.


صرافی غیر متمرکز یا Decentralized exchange چیست؟

منظور از صرافی غیر متمرکز چیست

به صورت کلی می توان گفت که صرافی های غیر متمرکز، محلی هستند تا شما بتوانید بدون وجود هر گونه واسطه، اقدام به خرید و فروش رمز ارز ها کنید. در صرافی های غیر متمرکز یا Decentralized exchange هیچ فرد، ارگان، دولتی وجود ندارد تا تراکنش ها را چک کند و یا به اطلاعات و دارای افراد دسترسی داشته باشد.

صرافی های متمرکز آمده اند تا دست واسطه ها از بین معاملات حذف شوند. در صرافی های غیر متمرکز، دیگر نیازی به اعتماد به فرد و یا افرادی وجود ندارد زیرا دیگر دست هیچ فردی برای انجام امور ها وجود ندارد.

شاید با مطالعه این قسمت از مقاله، برایتان سوال ایجاد شود که اگر کسی وجود ندارد، پس تایید و یا کنترل کننده چه کسی است و یا چگونه این کار انجام می شود؟

در صرافی های غیر متمرکز، معاملات به صورت فرد به فرد انجام می شود، این موضوع سبب می شود تا کنترل معاملات توسط افراد صورت بگیرد.

در صرافی ها متمرکز، خطراتی همچون، دزدی، هک و همچنین سرقت کاربران را همیشه تهدید می کند اما این موضوع در صرافی های غیر متمرکز درست نمی باشد. البته لازم به ذکر است که این موضوع به اعتبار آن صرافی غیر متمرکز نیز بستگی دارد. یعنی اگر صرافی غیر متمرکزی که شما از آن استفاده می کنید کاملا معتبر و همچنین امن باشد، دیگر خیالتان از مسائلی که گفته شد راحت است.

در صرافی های غیر متمرکز، هنگام برداشت و انتقالات پول، تمامی مبالغ به صورت مستقیم از کیف پول برداشته می شود و هیچ حساب دیگری در این بین وجود ندارد. این موضوع می تواند یکی از گزینه های مثبت این بحث باشد.

نکته بعدی که باید به آن اشاره کنیم این است که صرافی های غیر متمرکز از شما اطلاعات زیادی دریافت نمی کنند و شما تنها با اتصال یک کیف پول می توانید از خدمات و همچمنین امکانات آن صرافی بهره مند شوید. در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر با صرافی های غیر متمرکز آشنا شوید.


صرافی های غیر متمرکز چگونه کار می کند؟

تا به این قسمت از مقاله، شاید برایتان این سوال پیش بیاید که صرافی های غیر متمرکز چگونه کار می کنند. در این قسمت ما قصد داریم تا به این موضوع اشاره کنیم. همراه ما باشید.

برای اینکه بهتر بتوانید نحوه کار صرافی های غیر متمرکز را بدانید، ابتدا باید با قرارداد هوشمند آشنا شوید. صرافی های غیرمتمرکز بر روی بلاک چین هایی اجرا می شوند که قابلیت اجرای قرار داد هوشمند را داشته باشد.

قرار داد هوشمند بر روی بلاک چین اجرا می شود. در حال حاضر بلاک چین ارز دیجیتال اتریوم بزرگ ترین برگزار کننده قرارداد هوشمند است. به صورت کلی، قرارداد هوشمند نرم افزاری است که در یک شرایط خاص یک و یا چند دستور را اجرا می کند. قرار دادهوشمند را نمی توان کنترل کرد و از اجرای آن جلوگیری کرد. این کار حتی توسط سازنده نیز انجام نخواهد شد.  در نتیجه زمانی که یک قرار داد هوشمند اجرا می شود، دیگر توقف پیدا نمی کند.

یک معامله به این گونه در داخل قرار داد های هوشمند انجام می شود. ابتدا، طرفین سفارش خود را در داخل صرافی ثبت می کنند. این سفارش ها به قرار هوشمند ارسال می شود. حال قرار داد هوشمند با چک نمودن تمامی نکات، معامله را به راحتی انجام می دهد.

در این قسمت نیز با نحوه کار صرافی های غیر متمرکز نیز آشنا شدید. حال در ادامه همراه ما باشید تا موضوعاتی دیگری در این زمینه آشنا شوید.


قانون گذاری در صرافی های غیر متمرکز

به دلیل اینکه هیچ دولت و یا ارگان خاصی دخالتی در صرافی های غیر متمرکز ندارند، آن ها ملزم به دنبال نمودن قوانین محلی نیز نیستند. بعضی ها می گویند که صرافی های کاملا غیر متمرکز هنوز وجود ندارند، این موضوع می توانید به این نکته اشاره کند که ممکن است در آینده در صورت تداوم این موضوع، دولت و یا ارگان ها بتوانند راهی برای دخالت در این صرافی ها پیدا کنند.


الزامات یک صرافی غیرمتمرکز

موارد مهم در بهبود عملکرد صرافی غیرمتمرکز
موارد مهم در بهبود عملکرد صرافی غیرمتمرکز

صرافی های غیرمتمرکز برای داشتن عملکرد بهینه  باید از یکسری الزامات پیروی کنند.در زیر به تعدادی از این موارد اشاره می کنیم.

 • یک صرافی غیرمتمرکز باید تعدا کاربران مناسبی داشته باشد.تعداد بالای کاربران به اطمینان برای عدم دستکاری قیمت ها کمک می کند.همچنین هرچقدر تعداد کاربران بیشتر باشد سرعت نقدشوندنگی بالاتر خواهد رفت.صرافی که مانند یک شبکه بزرگ متشکل از تعداد بالای فروشندگان و خریداران باشد قطعا عملکرد مطلوب تری خواهد داشت.
 • سرعت بالا نیز یکی از موارد مهم در بهبود عملکرد صرافی ها خواهد بود .خریدارن و فروشندگان باید بتوانند دارایی های خود را در بستر صرافی به سرعت نقد کنند.چرا که در بازار های مالی گاها قیمت ها در لحظه و دقیقه تغییر خواهند داشت . از این جهت سرعت بالا در یک صرافی بسیار حائز اهمیت است.تریدرها تمایل دارند در صرافی معاملات خود را انجام دهند که بتوانند به سرعت اوردر ها و تارگت های خود را اجرا کنند.
 • در یک صرافی حتی الامکان باید جفت های معاملاتی متفاوتی وجود داشته باشد.یک بورس ارز رمز نگاری باید جفت های معاملاتی گوناگونی داشته باشد تا بازار به سمت اربیتراژ کشیده نشود چراکه اختلاف قیمت زیاد در طولانی مدت مضر خواهد بود.
 • درست است که کاربران و تریدر ها به موارد تخصصی در یک صرافی بیشتر اهمیت می دهند اما فراموش نکنید که داشتن یک رابط کاربری مناسب در یک بستر معاملاتی نیز از نکات برجسته می باشد.یک صرافی باید رابط کاربری مناسبی فراهم کند تا کاربران اعم از مبتدی و پیشرفته به راحتی بتوانند در آن اقدام به معامله کنند.
 • مقیاس پذیری یکی دیگر از عواملی است که در بهبود عملکرد صرافی ها نقش بسزایی دارد.یک صرافی باید فناوری درستی داشته باشد تا بتواند حجم زیادی از تراکنشات در لحظه را هندل کند.یعنی صرافی باید بتواند بدون هیچ تاخیر و یا کندی سرعت تراکنشات را انجام داده و از پس آن ها برآید.
 • نکته آخر درباره الزامات یک صرافی بهینه مقرون به صرفه بودن آن است.کاربران و تریدرها تمایل دارند در یک بستر معاملاتی فعالیت کنمند که کارمزد معاملاتی آن مقرون به صرفه باشد.و یک صرافی کارامد باید تلاش کند تا امکان سرمایه گذاری برای همه قشرهای سرمایه گذاران از خرد تا کلان را پوشش دهد.و برای تحقق این مهم به ایجاد یک تعادل بین ارائه خدمات و در عین حال درآمد کافی برای ادامه فعالیت صرافی نیاز خواهد داشت.

معایب و مزایا صرافی غیر متمرکز

مزایا و معایت صرافی غیر متمرکز

در هر بحثی، وجود معایب و مزایا می تواند به کاربر در انتخابش کمک کند. در این قسمت نیز ما به بررسی و بیان معایب و مزایا صرافی غیر متمرکز خواهیم پرداخت تا شما بتوانید از این موارد استفاده کنید. در ادامه همراه ما باشید.

مزایای صرافی های غیر متمرکز:

 1. امنیت مناسب
 2. ناتوان در ویرایش نرخ و..
 3. دسترسی پروژه های مختلف

معایب صرافی های غیر متمرکز:

 1. نداشتن پشتیبان
 2. پایین بودن نقدینگی
 3. مقیاس پذیری
 4. محدود بودن سرعت

تفاوت صرافی های متمرکز و غیر متمرکز

در گذشته، به صورت کامل در یک مقاله تفاوت صرافی های متمرکز و غیر متمرکز را برایتان به صورت کامل توضیح داده ایم. در این قسمت نیز به پاره ای از آن توضیحات خواهیم پرداخت. برای مطالعه کامل تفاوت های صرافی غیر متمرکز و متمرکز کلیک کنید.

 1. کارمزد:

در صرافی های غیر متمرکز، تقریبا درصد کارمزدی که از شما کم می شود ثابت است اما در صرافی های متمرکز اینطور نیست و کارمزد های متفاوتی از شما کم خواهد شد.

 1. امنیت:

همانطور که گفتیم، در صرافی های غیر متمرکز، در هیچ مکانی هیچ سرمایه ای ذخیره نمی شود. این موضوع می تواند مانع سو استفاده و ورد هکران به صرافی ها شود. پس در نتیجه امنیت در صرافی های غیر متمرکز بیشتر است. البته لازم به ذکر است که مسئله امنیت در همین یک قسمت پایان نخواهد یافت و دلایلی دیگری نیز دارد.

 1. حق مالیک ارز های دیجیتال:

در صرافی های غیر متمرکز، تا لحظه انتقال، مالکیت رمز ارز ها با خودتان است اما در صرافی های متمرکز، همانطور که گفته شد تمام دارایی ها به حساب صرافی ریخته می شود و در این بین دیگر مالیک رمز ارز ها صرافی می باشد.

اگر علاقه به آشنا شدن با صرافی غیر متمرکز دارید، در ادامه همراه ما باشید.


معرفی صرافی های غیر متمرکز

صرافی غیر متمرکز چیست ؟ معرفی صرافی های غیرمتمرکز
صرافی غیر متمرکز چیست ؟

در این بخش نیز، قصد داریم تا تعدادی صرافی غیر متمرکز به شما معرفی کنیم. انتخاب اینکه کدام صرافی را انتخاب کنید با خودتان است و ما هیچگاه به شما پیشنهاد اینکه  صرافی X را انتخاب کنید نخواهیم داد. جهت آشنایی با صرافی های غیر متمرکز با ما همراه باشید.

 1. صرافی غیر متمرکز بایننس Binance

در حال حاضر، صرافی بایننس یکی از بهترین و پرطرفدار ترین صرافی های موجود می باشد. این صرافی نوپا است اما با همین ساده بودنش توانسته است که بهترین بازخورد را داشته باشد. صرافی غیر متمرکز باینس در سال ۲۰۱۹ تاسیس شد. خوشبختانه کارمزد این صرافی، نسبت به سایر رقبا خود پائین تر است و این موضوع باعث شده است تا کاربران بیشتر جذب این صرافی شوند.

متاسفانه بایننس نیز همانند دیگر صرافی ها، دسترسی کاربران ایرانی و سایر کشور هایی که تحریم هستند را محدود کرده است اما این موضوع، سبب توقف نمی شود. کاربران ایرانی و سایر کشور هایی که تحریم هستند در هنگام استفاده از این صرافی، از نرم افزار های تغییر ای پی همانند VPN VPS استفاده می کنند.

در حال حاضر، تنها صرافی غیر متمرکز معروف، بایننس می باشد. باقی صرافی های غیر متمرکز ممکن است تا به حال نامشان را نشنیده باشید. در ادامه تنها به چند صرافی غیر معروف و غیر متمرکز اشاره می کنیم.

 1. صرافی غیر متمرکز  Bisq

در این صرافی غیر متمرکز شما می توانید ارزهای دیجیتال را با ارز های فیات معامله کنید. همانطور که گفتیم اگر قصد استفاده از این صرافی را دارید، نیازی به احراز هویت و وارد نمودن اطلاعات شخصی نیست و می توانید به راحتی معامله خود را آغاز کنید.

این صرافی برای سیستم عامل دسکتاپ نیز یک نرم افزار متن باز طراحی کرده است که شما می توانیدی آن را دانلود و همچنین استفاده کنید.قبل از استفاده باید آن را در سیستم خود ابتدا نصب کنید. متن باز بودن نرم افزار سبب می شود تا شما بتوانید تغییراتی در این نرم افزار اعمال کنید. همانطور که گفتیم این صرافی زیاد شناخته شده نمی باشد و معاملاتی که در این صرافی انجام می شود بسیار کم است.

 1. صرافی غیر متمرکز کایبر سواپ Kyberswap

این صرافی غیر متمرکز است و به صورت همتا به همتا فعالیت می کند. صرافی Kyberswap بر روی بلاک چین اتریوم اجرا شده است. در صرافی کایبر سواپ از قرار دادهای هوشمند برای انجام و همچنین تسهیل معاملات استفاده می گردد. صرافی Kyberswap نیز همانند بایننس دارای یک ارز دیجیتال با نماد KNC می باشد. این صرافی در کشور سنگاپور در حال فعالیت است. شما می توانید با مراجعه به نسخه موبایلی و همچنین وب این صرافی، اقدام به خرید و فروش رمز ارز های خود کنید.

 1. صرافی غیر متمرکز بالانسر Balancer

همانطور که گفتیم، برای کار با صرافی غیر متمرکز، باید یک کیف پول دیجیتال به حساب صرافی تان متصل کنید. پس از انجام این کار دیگر می توانید به راحتی ارز دیجیتال اتریوم و توکن های مبتنی بر اتریوم را در این صرافی خرید و فروش کنید. این صرافی بسیار نوپا است. در سال ۲۰۲۰ این صرافی افتتاح شد و کار خود را آغاز کرد.

 1. صرافی غیر متمرکز یونی سواپ Uniswap

این صرافی نیز همانند صرافی قبلی، بر اساس بلاک چین اتریوم ایجاد شده است. کارمزد در این صرافی نسبتا بالا است و آن هم با اتریوم و توکن های مبتنی بر پایه ERC-20   پرداخت می شود. مبلغ کارمزد این صرافی برابر با ۰.۳ درصد می باشد.


بهترین صرافی های غیرمتمرکز از نگاه کاربران

در حال حاضر، چندین صرافی غیر متمرکز وجود دارد که بین کاربران بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.در این قسمت بهترین صرافی های غیرمتمرکز از نظر کاربران را به شما عزیزان معرفی می کنیم.

صرافی غیر متمرکز یونی سواپ UniSwap

صرافی غیرمتمرکز
معرفی بهترین صرافی های غیرمتمرکز

همانطور که گفتیم در مقاله های پیشین ما به صورت کامل درباره این صرافی توضیحات لازم و حتی آموزش های لازم را در جهت استفاده از آن داده ایم. اگر علاقه به استفاده از این صرافی را دارید به شما پیشنهاد می کنیم که حتما سری آن مقاله بزنید و سپس آن را مطالعه کنید. در این قسمت از مقاله صرفی های غیر متمرکز، ما کمی درباره صرافی یونی سواپ با شما گفتگو خواهیم کرد تا اطلاعاتی نسبی درباره آن به دست آورید.

صرافی یونی سواپ UniSwap یک صرافی غیر متمرکز متن باز است که امکان مبادلات غیر متمرکز بر روی بلاکچین اتریوم دارد. در این صرافی، شما می توانید به تبادل و همچنین مبادله رز دیجیتال اتریوم و توکن های این ارز همانند توکن های ERC20 بپردازید. در حال حاضر، می توان به جرات گفت که این صرافی، یکی از صرافی های غیر متمرکز محبوب کاربران می باشد که طبق گزارش های موجود، تقریبا بیشتر از ۹۶ میلیون دلار در آن توقیف شده است.

همانطور که کمی پیشتر برایتان آوردیم، این صرافی در جولای سال ۲۰۲۰ شروع به کار کرده است. این موضوع به این معنی است که صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ یک صرافی نوپا است که کاربران زیادی را توانسته است در این مدت کوتاه جذب کند. متاسفانه چندی پیش برخی از حملات برای صرافی یونی سواپ و همچنین فضای دیفای مشکل ایجاد کرده بودند که در آخر این موضوع منجر به این شد که یونی سواپ قربانی این حملات شود و تقریبا ۳۵۰ دلار اتریوم که متعلق به کاربران بود از دست برود. این موضوع، باعث ایجاد یک نسخه دیگر از این صرافی شد که نسبت به حملات مقاومت بیشتری دارد و همچنین با فضای دیفای نیز سازگاری بیشتری هم دارد. به صورت کلی می توان گفت که هدف از ایجاد این نسخه، تقویت امنیت بود. این موضوع تا حدودی محقق شد اما همچنان گزارش ها حاکی از این است که برخی از کاربران با مشکلات مختلفی مواجه هستند.اگر شما نیز قصد استفاده از این صرافی را دارید، حتما به این موارد توجه کنید چراکه بی توجهی به آن ها می تواند برایتان دردسر ساز شود.

با شنیدن این موضوع، شاید کنجکاو شده اید تا درباره امنیت این صرافی اطلاعاتی به دست آورید. صرافی یونی سواپ از زمانی که ایجاد شده است تا به کنون، حملات زیادی را تجربه کرده است.  جز این صرافی، این حملات مربوط به صرافی های دیگر نیز بوده است که برخی ها از این حملات آسیب های جدی دیده بودند.

صرافی یوانی سواپ، برخلاف دو صرافی دیگری که در این مقاله قصد معرفی آن ها را داریم، توکن مدیریتی ندارند. تا به این قسمت، توضیحات مربوط به این صرافی پایان یافته است. در صورتی که قصد دارید تا با توضیحات صرافی های دیگر آشنا شوید، در ادامه این مقاله همراه ما باشید. در قسمت بعدی قصد داریم تا درباره صرافی تراست سواپ یا TrustSwap با شما عزیزان گفتگو کنیم.

صرافی غیر متمرکز تراست سواپ یا TrusSwap

صرافی غیرمتمرکز
معرفی بهترین صرافی های غیرمتمرکز

صرافی TrusSwap یک صرافی غیر متمرکز جدید می باشد که هدف های زیادی نیز دارد. یکی از اصلی ترین هدف های این صرافی ساده سازی تراکنش های مالی می باشد. از دیگر هدف های آن نیز می توان به ارائه کارمزد کمتر و… اشاره کرد. همانطور که در قسمت قبلی آوردیم صرافی TrusSwap دارای یک توکن مدیریتی با عنوان ” SWAP ” می باشد که این توکن یکی از توکن های استاندارد ERC20 است. یکی از مزایا داشتن این توکن این است که شما می توانید در رای گیری و همچنین تصمیم گیری شرکت کنید. اگر تا به حال با صرافی ها کار کرده باشید، اکثرا که یک توکن نیز با نام خود دارند، در صورت استفاده از آن توکن در معاملات کارمزد پرداختی شما بسیار کمتر می شود. این موضوع در صرافی TrusSwap نیز دقیقا صحت دارد و شما اگر در معامله هایتان از این توکن استفاده کنید پرداخت کارمزد شما به حداقل خواهد رسید.

طریقه کاکرد صرافی غیر متمرکز تراست سواپ یا TrusSwap بدین گونه است که این صرافی خدمات خود را بر روی بلاکچین اتریوم برای کاربران فراهم می سازد و با محاصره کردن کوین ها در داخل توکن های ERC20 به بلاکچین های دیگر گسترش می یابد. اگر به دنبال اطلاعات بیشتر و همچنین وایت پیپر این صرافی هستید، می توانید با مراجعه به سایت رسمی آن وایت پیپر این صرافی را مطالعه کنید و اطلاعاتتان را نسبت به این صرافی بیشتر کنید. متاسفانه در وایت پیپر منتشر شده، اطلاعات کمی از جزئیتان فنی این صرفی همانند پرداخت های زمان بندی شده و… آمده است و بیشتر درباره سرویس های این صرافی صحبت شده است. این صرافی نیز همانند دیگر صرافی ها متن باز است و به راحتی می توانید آن را برای خود شخصی سازی کنید.

در این قسمت از مقاله نیز با صرافی تراست سواپ آشنا شدید، حال در قسمت آخر نیز همانطور که گفتیم قرار است با صرافی انی سواپ آشنا شوید. این صرافی نیز همانند دو صرافی قبلی غیر متمرکز و متن باز است و همچنین همانند تراست سواپ دارای توکن مدیریتی می باشد که بیشتر با آن آشنا خواهید شد. اگر قصد آشنایی با صرافی انی وساپ را دارید، مطالعه ادامه مقاله را از دست ندهید.

صرافی غیر متمرکز انی سواپ یا AnySwap

صرافی غیرمتمرکز
معرفی بهترین صرافی غیرمتمرکز

این صرافی نیز، همانند دیگر صرافی هایی که تا به کنون به شما معرفی کرده ایم متن باز است و می توانید برای خود شخصی سازی کنید. تفاوت این صرافی با دیگر صرافی های غیر متمرکز این مقاله این است که بر روی زنجیره Fusion ایجاد شده است و تکنولوژی Fusion sDCRM به عنوان یک نیروی محرکه برای آن می باشد. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که این تکنولوژی برای چه کاری انجام می شود؟

تکنولوژی Fusion sDCRM باعث می شود تا مبادلات بین هر کوین و همچنین توکن از هر بلاکچینی که از الگوریتم امضای EdDSA و ECDSA استفاده می کنند، برقرار شود. ممکن است این موضوع کمی برای برخی از افراد پیچیده باشد به همین دلیل برای فهم بهتر آن را ساده تر می گوئیم.

کاربران می توانند با استفاده از این تکنولوژی به آسانی به مبادله بیت کوین و اتریوم و تتر و ریپل و لایت کوین و همچنین توکن های مبتنی بر ERC20 و هر کوین دیگری به صورت کاملا غیرمتمرکز و همچنین ایمن بپردازند.

همانطور که گفتیم، این صرافی دارای یک توکن مدیریتی همانند صرافی تراست سواپ است. این توکن ” ANY ” نام دارد که بر روی بلاکچین Fusion پیاده سازی شده است. کاربرانی که از این توکن استفاده می کنند می توانند در رای گیری موارد هایی همانند اضافه شدن کوین جدید و ….. دخالت کنند و نظرات خود را اعلام کنند. در این صرافی، برای پاداش دادن به کاربران از توکن ANY استفاده می شو.د. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چه نوع پاداشی؟

در این صرافی افرادی که در تامین نقدینگی فعالیتی انجام می دهند و یا به عبارتی کمک می کنند، با استفاده از این توکن پاداش دریافت می کنند. این موضوع می تواند باعث جذب افراد مختلف شود. صرافی غیرمتمرکز انی سواپ مدت کمی است که راه اندازی شده است. همانطور که در ابتدا آوردیم این صرافی در آگوست ۲۰۲۰ شروع به کار کرده است. در حال حاضر می توان گفت که تنها یک استخر نقدینگی FSN/ANY  را دارد و به زودی کوین های دیگری همانند اتریوم، ریپل و بیت کوین به آن اضافه می شود.

در این قسمت از مقاله نیز به صورت کامل با صرافی انی سواپ آشنا شدید. همانطور که در ابتدا گفته بودیم، در پایان شما دیگر به صورت کامل اطلاعات جامعی درباره این سه صرافی متمرکز دارید. حال در ادامه نسبت به توضیح برخی از مسائل می پردازیم که دانستن آن خالی از لطف نیست. در ادامه همراه ما باشید.


کارمزد و پاداش صرافی های غیرمتمرکز

همانطور که می دانید، کارمزد ها تاثیر زیادی به جذب کاربر دارند و به همین دلیل کارمزد هر کدام از صرافی ها با یکدیگر متفاوت است. در بخش قبلی که درباره بلاکچین Fusion با شما عزیزان گفتگو می کردیم، گفتیم که کارمزد در این شبکه، بسیار کمتر از شبکه اتریوم است و این موضوع باعث می شود تا هزینه های زیادی صرفه جویی شود. این صرافی ( انی سواپ AnySwap ) اولین صرافی است که از توکن های ERC20 پشتیبانی می کند درحالی که بر روی بلاکچین اتریوم مستقر نیست. این امکان همانطور که برایتان گفتیم از طریق تکنولوژی بین زنجیره ای امکان پذیر می باشد.

صرافی یونی سواپ یا UniSwap از کارمزد ۰.۳ درصدی برای معاملات دریافت می کند که این صرافی از این کارمزد برای پاداش دادن به فراهم آوردگان نقدینگی استفاده می کند. در این بین کارمزد مبادله ای انی سواپ برابر با ۰.۴ درصد می باشد که ۰.۳ درصد آن به تامین کنندگان نقدینگی و ۰.۱ درصد آن نیز به پروژه می رسد. شاید با مطالعه این قسمت بگوئید که در قسمت قبل گفتیم این صرافی کمترین کارمزد را در مقایسه با پلتفرم هایی که بر بستر بلاکچین اتریوم فعالیت می کنند دریافت می کند، پس با توجه به ارقام بالا چرا مقدار کارمزد بیشتر شده است؟ آیا این صرافی کارمزد بیشتری از صرافی یونی سواپ دریافت می کند؟

خیر اینگونه نیست. اگر مجدد به کمی پیش تر مراجعه کنید و یا اگر در خاطرتان باشد در قسمت های قبل آوردیم که توکن ANY، توکن مدیریتی انی سواپ می باشد. این توکن در جهت پاداش دادن به تمام کاربران صرافی مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین تنها ۲۵ درصد آن به بحث ترید اختصاص پیدا کرده است. تریدر ها ۲۵۰ ANY را برای هر ۱۰۰ بلاک Fusion به اشتراک می گذارند که با در نظر گرفتن همه این موارد ترید با انی سواپ پاداش بیشتری خواهد داشت. این موضوع در حالی اتفاق می افتد که در انی سواپ و همچنین یونی سواپ مقدار ۰.۳ درصد از کارمزد های ترید به تامین کنندگان نقدینگی تعلق می گیرد. تامین کنندگان نقدینگی روزانه حدود ۹۹۰۰ توکن ANY کسب می کنند که با توجه به قیمت فعلی توکن ANY، این مقدار یک مقدار قابل توجه می باشد.


نگاهی به آینده

طبق اطلاعات موجود، در حال حاضر حدود ۱۹۶۰۰ بیت کوین در بلاکچین اتریوم گرفتار شده اند و این برابر با ۰.۱ درصد از عرضه در حال گردش ارز دیجیتال بیت کوین می باشد. این موضوع به این معنی است که ” دیفای یا Defi ” در ابتدای راه است. با توجه به نماهایی که صرافی انی سواپ یا AnySwap از خود بروز می دهد، بهتر می توان نیاز مندی های دیفای را برافراشته کرد.


بررسی صرافی های یونی سواپ، تراست سواپ، انی سواپ از دید سازگاری برای دیفای یا Defi

احتمالا می دانید که در شرایط فعلی، فضای دیفای بیشتر متمرکز بر شبکه اتریوم می باشد و همچنین بسیاری از ابزار های دیفای بر روی شبکه اتریوم ایجاد می شود. این تازه ابتدای کار است چراکه در آینده باید دیفای به بلاکچین های دیگر نیز ورود پیدا کند و همچنین توسعه داده شود. این بلاکچین ها می توانند بلاکچین لایت کوین ریپل و.. نیز باشند.

یکی از مواردی که بر رشد دیفای نقش مهمی می تواند داشته باشد تکنولوژی بین زنجیره ای است. این تکنولوژی توانایی این را دارد تا این صنعت را به سمت جلو حرکت بدهد. تعامل های بین بلاکچینی باید در این بستر بسیار مورد توجه قرار بگیرد تا انی سواپ در این سبک توجه های لازم را اعمال کند.

دو صرافی یونی سواپ یا UniSwap و همچنین صرافی تراست سواپ یا TrustSwap هنوز در محدوده بلاکچین اتریوم قرار دارند اما همانطور که گفتیم صرافی انی سواپ بر روی بلاکچین Fusiom می باشد. این بلاکچین چندی قبل، حتی قبل تر از آنکه دیفای بر سر زبان ها بیوفتد، بر روی امور مالی غیرمتمرکز کار کرده است.


جمع بندی صرافی غیر متمرکز

همانطور که مطالعه کردید، در این مقاله با انواع صرافی های غیر متمرکز آشنا شدید. شما می توانید با کمک این مقاله بهترین صرافی غیر متمرکز را انتخاب و با آن شروع به خرید و فروش رمز ارز های خود کنید. البته لازم به ذکر است که برای کار با صرافی های غیر متمرکز، ابتدا نکاتی که در این مقاله گفتیم را مطالعه کنید.

اگرچه گفتیم با صرافی یونی سواپ اگر قصد معامله داشتید، به تمام موارد دقت کنید و بسیار با احتیاط عمل کنید، این موضوع در صرافی انی سواپ صحت ندارد چراکه می توانید بدون نگرانی در زمینه اسکم بودن کوین ها به معامله آن ها بپردازید البته برخی از احتیاط ها ثابت است که باید به آن ها توجه و همچنین آن ها را رعایت کنید. صرافی غیر متمرکز انی سواپ، اولین و تنها ترین صرافی است که به تمام کاربران پاداش می دهد چراکه این صرافی همانطور که گفتیم از تکنولوژی بین زنجیره ای استفاده می کند.

با توجه به این قسمت، خیال این را نکنید که استفاده از باقی صرافی ها امن نیست، همانطور که گفتیم امنیت همه آن ها تا حد زیادی فراهم شده است اما تهدید و یا نفوذ به صرافی های غیر متمرکز همیشه وجود دارد. اگر در کارتان دقت های لازم را داشته باشید هیچگاه با مشکل رو به رو نمی شوید.

ممنون از اینکه تا پایان ” صرافی غیر متمرکز  ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

از اخبار روز اطلاع داری؟
از اخبار روز اطلاع داری؟

آخرین اخبار فاندامنتال ارز دیجیتال

[vc_column][vc_basic_grid post_type=”post” max_items=”6″ item=”55693″ grid_id=”vc_gid:1645702444863-21150734-cadd-6″ taxonomies=”663″][/vc_column]

تیم محتوا
تیم محتوا
من سید مهدی هستم تولید کننده محتوا سایت زوم ارز. دانشجوی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد گرایش نرم افزار می باشم و همچنین سابقه ی سه سال فعالیت در حوزه ی ارز های دیجیتال و 5 سال نیز تولید کننده محتوا را در کارنامه خود دارم. بنده علاقه مند به دنیای کریپتو و همچنین تکنولوژی هستم و همچنین به آینده ی ارز های دیجیتال بسیار خوشبین نیز هستم و بر این باورام که صنعت بلاکچین در ایران آینده ای بسیار درخشانی خواهد داشت.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
17 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
هادی
3 سال قبل

پس با این اوصاف که شبکه فیوژن چندین سال است بر روی کروز چین تمرکز کرده خیلی باید موفق باشد

پویا
3 سال قبل

آیا در صرافی غیرمتمرکز باید احراز هویت کرد؟

تیم محتوا
پاسخ به  پویا
3 سال قبل

بله

اسماعیلی
3 سال قبل

صرافی بایننس غیرمتمرکز است؟

تیم محتوا
پاسخ به  اسماعیلی
3 سال قبل

بله

فرزانه
3 سال قبل

چرا باید از صرافی غیرمتمرکز استفاده کنیم؟

تیم محتوا
پاسخ به  فرزانه
3 سال قبل

بایدی وجود ندارد .بستگی به دیدگاه خودتان دارد

درسا
3 سال قبل

صرافی غیرمتمرکز است بهتر است یا متمرکز؟

تیم محتوا
پاسخ به  درسا
3 سال قبل

غیرمتمرکز

پرنیا
3 سال قبل

کدام صرافی غیرمتمرکز بهتر است؟

تیم محتوا
پاسخ به  پرنیا
3 سال قبل

بایننس

نیل
3 سال قبل

سپاس

تیم محتوا
پاسخ به  نیل
3 سال قبل

🌷

ایمان
3 سال قبل

تفاوت صرافی متمرکز و غیر متمرکز چیست ؟

تیم محتوا
پاسخ به  ایمان
3 سال قبل

غیرمتمرکز منظور همین صرافی های آنلاین است که وابسته به دولت سازمان و یا شخص خاصی نیستند.ولی صرافی متمرکز تحت کنترل دولت است.

Omid
3 سال قبل

ایا صرافی های غیرمتمرکز جایگزین صرافی های متمرکز خواهند شد؟🧐

تیم محتوا
پاسخ به  Omid
3 سال قبل

دوست عزیز هرکدام کاربرد های خود را دارند

آخرین مقالات منتشر شده