آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

صرافی ارز دیجیتال چیست ؟

صرافی ارز دیجیتال چیست ؟

صرافی ارز دیجیتال ،آیا می دانید که به چه نوع صرافی هایی، صرافی دیجیتال می گویند؟ آیا تا به حال با صرافی های دیجیتال کار کرده اید و یا اینکه وارد سایت آن ها شده اید؟ در این مقاله قصد داریم تا درباره صرافی های دیجیتال با شما عزیزان گفتگو کنیم. اگر اطلاعاتی درباره صرافی ها ندارید و یا اینکه قصد دارید تا اطلاعات کامل و جامعی درباره صرافی های ارز دیجیتال به دست آورید، مطالعه ادامه این مقاله را از دست ندهید. در همین ابتدا اگر بخواهیم یک تعریف کلی و جامع درباره صرافی های ارز دیجیتال داشته باشیم، اینگونه می گوئیم که صرافی های دیجیتال محلی مجازی برای خرید و فروش رمز ارز ها می باشند.

بیشتر بخوانید: ارز دیجیتال چیست؟

نکته: کاربران گرامی می‌توانید با کلیک روی این لینک مقاله ی چگونه در صرافی ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟ را مطالعه کنید.

صرافی ارز دیجیتال چیست؟

 

صرافی ارزدیجیتال چیست؟
صرافی ارزدیجیتال چیست؟

همانطور که گفتیم، صرافی های دیجیتال مکانی مجازی هستند که شما می توانید در آن ها اقدام به خرید و فروش رمز ارز ها کنید. در حال حاضر صرافی های زیادی وجود دارد که هر کدام از آن ها نسبت به یک دیگر کارکرد متفاوتی دارند اما در مجموع تمامی آن ها خرید و فروش ارز های دیجیتال را ساپورت می کنند و برای انجام هرچه بهتر انجام شدن این کار می کوشند. واژه صرافی از عبارت انگلیسی ” Exchange ” به وجود آمده است که معنای آن معامله و یا همان صرافی می باشد.
در این مقاله قصد داریم تا ابتدا درباره صرافی های خارجی با شما عزیزان گفتگو کنیم و سپس به توضیحاتی درباره صرافی های ایرانی بپردازیم. اگر شما فردی هستید که علاقه به استفاده از صرافی های ایرانی را دارید تا انتها همراه ما باشید.


انواع صرافی ارزدیجیتال

به صورت کلی ما در حال حاظر دو نوع صرافی داریم که آن ها عبارت اند از :

۱. صرافی های متمرکز

۲. صرافی های غیر متمرکز

در ادامه به صورت کلی هر دو نوع صرافی را به صورت کامل به شما عزیزان به همراه مزایا و معایبی که دارند معرفی خواهیم کرد.


صرافی های متمرکز چه نوع صرافی هایی هستند؟

صرافی متمرکز ارز دیجیتال چیست؟
صرافی متمرکز ارز دیجیتال چیست؟

صرافی های متمرکز به این معنی است که یک شخص معاملات را کنترل و تایید می کند و تمامی افرادی که در صرافی های متمرکز فعالیت می کنند در اصل به این شخص اعتماد دارند. برای اینکه بهتر متوجه این موضوع شوید بگذارید تا برایتان یک مثال بزنیم.
صرافی متمرکز همانند یک بانک می ماند که که کارمندان بانک باید تراکنش های شما را تایید و همچنین مدیریت کنند. در صرافی های مترمکز نیز دقیقا این موضوع وجود دارد و فردی تمامی تراکنش های شما به همراه دیگر اطلاعات تریدتان را مشاهده و سپس تایید و همچنین مدیریت می کند. صرافی متمرکز مزایا و معایبی دارد که اگر صد استفاده از آن را دارید، ابتدا پیشنهاد می کنیم که به مزایا و معایب توجه کنید.

مزایا و معایب صرافی متمرکز عبارت اند از:

مزایا:

۱. استفاده آسان و بی دردسر
۲. نقدینگی بالا
۳. اعتماد به صرافی

معایب:

۱. اکثر صرافی های متمرکز نیاز به احراز هویت دارند
۲. در صورت هک شدن صرافی دارایی شما از بین می رود
۳. معاملات و… توسط شرکت توسعه دهنده صرافی کنترل می شود

اگر تا به حال با صرافی بایننس کار کرده باشید، صرافی بایننس جز یکی از صرافی های متمرکز است. امروز صرافی بایننس یکی از پرطرفدار ترین صرافی های موجود به شمار می رود. اگر تا به حال با صرافی بایننس کار کرده باشید، می بینید که هیچ یک از معایبی که پیش تر آوردیم را ندارد و این موضوع سبب می شود تا بهتر و با اطمینان تر از آن استفاده کنید. اگر قصد دارید تا با صرافی های غیر متمرکز نیز آشنا شوید، در ادامه این مقاله همراه ما باشید.


صرافی های غیر متمرکز چه نوع صرافی هایی هستند؟

صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال چیست؟
صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال چیست؟

صرافی های غیر متمرکز، دقیقا عکس صرافی های متمرکز هستند. یعنی دیگر توسط کارمندی و یا فردی و یا ارگانی اداره نمی شود و هیچ شخصی بر روی تراکنش ها و همچنین بر روی خرید و فروش ها مدیریت ندارد. بهتر است بگوئیم که در صرافی های غیرمتمرکز، کاربر مستقیما با خود کاربر ارتباط دارد. به عبارتی صرافی های غیر متمرکز به صورت ” P2P ” فعالیت می کنند. زمانی که کاربر قصد فروش کوین هایش را دارد، دیگر نیازی نیست که کوین ها را به حساب صرافی ارسال کند چراکه از همان داخل کیف پول می تواند این کار را به درستی انجام دهد. این موضوع باعث می شود تا کمی بالا رود و دیگر هک شدن کیف پول صرافی جلوگیری شود. برخی ها به دلیل این موضوعات برای استفاده خود صرافی های غیر متمرکز را انتخاب می کنند. متاسفانه در حال حاضر کشور ایران به دلیل تحریم ها به سختی با صرافی ها کار می کند. اما با وجود صرافی های غیر متمرکز تقریبا این سختی تا حدودی کاهش یافته است چراکه دیگر کاربران نگرانی بلوکه شدن حساب هایشان و… را ندارند. در این نوع صرافی ها، تنها با متصل نمودن کیف پولتان به حساب صرافی می توانید معاملات خود را آغاز کنید. صرافی های غیر متمرکز نیز همانند صرافی های متمرکز دارای مزایا و معایب خاصی می باشد که در این قسمت قصد داریم تا شما را با آن ها آشنا کنیم.

مزایا و معایب صرافی های غیر متمرکز عبارت اند از:

مزایا:

۱. در اکثر صرافی های غیر متمرکز، نیاز به احراز هویت ندارید.
۲. به صورت مستقیم با کاربر خرید و فروش می کنید.
۳. هیچگونه اطلاعات اضافه ای به صرافی نمی دهید و توسط صرافی کنترل نمی شوید.

معایب:

۱. بیشتر صرافی های غیر متمرکز رابط کاربری سختی دارند و این موضوع باعث می شود تا کاربران مبتدی نتوانند با آنها کار کنند.

حال که با تعاریف صرافی و صرافی متمرکز و صرافی غیر متمرکز آشنا شدید، در ادامه مقاله همراه ما باشید تا با مطالب دیگر درباره صرافی های دیجیتال آشنا شوید.


صرافی های ارز دیجیتال چگونه کار می کنند؟

صرافی های ارز دیجیتال از نظر عملکرد و همچنین امکانات با هم متفاوت هستند. برای مثال همانطور که پیش تر با صرافی های متمرکز و غیر متمرکز آشنا شدید، هر کدام از این نوع ها به یک روش کار می کنند. برای مثال همانطور که مطالعه کردید، صرافی های متمرکز یک کنترل کننده فعالیت های کاربران را کنترل می کنند. برای اینکه بتوانید با صرافی های متمرکز کار کنید ابتدا باید مقداری موجودی کیف پولتان در صرافی را شارژ کنید تا به شما اجازه فعالیت داده شود. اما همانطور که گفتیم در صرافی های غیر متمرکز دیگر اینگونه نیست و شما با متصل نمودن کیف پول تان به صرافی معاملاتتان را انجام می دهید. صرافی های غیر متمرکز برای اینکه بتواند واسطه ها را حذف کند از بلاکچین و همچنین قرارداد هوشمند استفاده می کند.


امنیت در صرافی های دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال چیست؟
امنیت در صرافی ارز دیجیتال

امنیت یکی از مهم ترین و همچنین حیاتی ترین مواردی است که باید حتما در ارز های دیجیتال به آن توجه کنید. قبل از اینکه بخواهید سرمایه ای وارد این حوزه کنید، ابتدا باید بدانید که قرار است که کاری انجام دهید. آیا می خواهید هولدر باشید یا تریدر؟!
پس از اینکه تصمیم خود را گرفتید، باید مقدمات کار خود را فراهم کنید. در هر مرحله باید به برقراری امنیت توجه کنید. اگر امنیت را به سخره بگیرید و آن را به صورت جدی پیگیری نکنید، ممکن است سرمایه تان از دست برود. این موضوع برای تمامی افراد سخت است چراکه اگر این اتفاق بیوفتد، همانطور که می دانید سرمایه شما از دست خواهد رفت. متاسفانه امروزه در دنیای رمز ارز ها این اتفاق بسیار می افتد و بسیاری از کاربران به دلیل سهل انگاری سرمایه خود را از دست می دهند. در این قسمت از مقاله، ما قصد داریم تا به صورت کامل درباره امنیت در صرافی های دیجیتال با شما عزیزان گفتگو کنیم. مواردی که در ادامه به شما گفته خواهد شد مواردی است که نه در صرافی ها بلکه در قسمت های دیگر نیز به کارتان می آید. حتما به این موارد دقت کنید و آن ها را در نظر داشته باشید.
امنیت در صرافی ها دیجیتال به دو بخش تقسیم می شود. بخش اول به عهده توسعه دهندگان صرافی است چراکه آن ها باید تمام مقدمات امنیتی را در نظر بگیرند و طبق آن ها مشکلات و باگ های موجود را برطرف کنند تا هکران نتوانند با استفاده از آن باگ ها به کاربران حمله کنند.
زمانی که توسعه دهندگان صرافی، تمام اصول امنیتی را رعایت کنند، می توان گفت که نفوذ به آن صرافی با درصد کمی همراه است و این موضوع باعث می شود تا کاربران با خیال راحت تری از آن صرافی استفاده کنند. پس از اینکه تمام اقدامات امنیتی از طرف توسعه دهندگان صرافی رعایت شد، به سراغ بخش دوم امنیت که به دست کاربران است می رویم. در بخش دوم کاربران باید تمامی اقدام امنیتی که وظیفه شان است را رعایت کنند.
شاید برایتان سوال پیش بیاید که چگونه کاربر باید امنیت صرافی را تامین کند؟ در ادامه این موضوع را به صورت کامل برایتان خواهیم گفت اما قبل از آن این موضوع را بدانید که هر چقدر امنیت صرافی بالا باشد اما کاربر اقدامات امنیتی را رعایت نکند، فایده ای ندارد، چراکه هکران می توانند به راحتی از آن طریق به کاربر حمله کنند.


کاربران برای بالا بردن امنیت حساب کاربری، چه اقداماتی را باید انجام دهند؟

راه های بسیاری است برای اینکه کاربران بخواهند امنیت صرافی خود را افرایش بدهند اما در این قسمت ما به راه هایی اشاره می کنیم که برای انجام این کار کمک بسیاری به شما می کنند. اگر شما دقیقا مراحلی که در ادامه قرار است بگوئیم را دنبال کنید، به راحتی می توانید امنیت خود را چندین پله بالا ببرید. موارد امنیتی که باید توسط کاربران رعایت شوند، عبارت اند از:

۱. فعالسازی قابلیت های امنیتی:

فعالسازی قابلیت های امنیتی در برخی از صرافی ها امکان پذیر است و برخی های دیگر نیز امکان پذیر نمی باشد. در اصل می توان گفت، صرافی هایی که قابلیت های امنیتی را ندارند، از این امکانات پشتیبانی نمی کنند. قابلیت های امنیتی به شما این امکان را می دهد که بهتر ورود و همچنین نقل و انتقالات حساب خود را کنترل کنید. هر صرافی ممکن از یک و یا دو قابلیت امنیتی را پشتیبانی کند اما به صورت کلی ما دو قابلیت از قابلیت های امنیتی مهم را برای شما عزیزان شرح خواهیم داد تا با آن ها آشنا شوید و در صورت نیاز اقدام به کار با آن ها کنید. این دو قابلیت عبارت اند از:

۱.۱. قابلیت چند امضایی:

اگر قابلیت چند امضایی در حساب کاربری شما فعال باشد، می توانید به راحتی امنیت حسابتان را چند پله ارتقا دهید چراکه با وجود این قابلیت، دیگر فردی نمی تواند از حساب شما کوین و یا توکنی برداشت کند. برای اینکه بهتر متوجه این موضوع شوید، بگذارید تا برایتان یک مثال بزنیم.
فرض کنید گاوصندوقی دارید که مقداری پول در آن ذخیره کرده اید. اگر بخواهید از گاوصندوقتان مقداری برداشت کنید نیاز به کلید دارید و گاونصدوق نیز تنها با دو کلید باز می شود که اگر یکی از آن کلید ها نباشد، درب گاوصندوق برایتان باز نخواهد شد. دقیقا قابلیت چند امضایی نیز برای همین موضوع استفاده می شود. اگر امضا دوم نباشد، امکان برداشت حساب از کیف پولتان دیگر وجود نخواهد داشت و همین موضوع به تنهایی باعث می شود تا امنیتان چند پله افزایش پیدا کند.

۱.۲. تایید هویت دو عاملی:

تایید هویت دو عاملی، سبب می شود تا یک گذرواژه مجدد به حسابتان افزوده شود. شاید نام تایید هویت دو عاملی را زیاد شنیده باشید چراکه در اکثر برنامه ها استفاده می شود. برای مثال در اوایل که بحث هک نرم افزار پیام رسان تلگرام داغ بود، توسعه دهندگان آن در بیانه ای گفتند که برای امنیت بیشتر تایید هویت دو عاملی خود را فعال کنید. تایید هویت دوعاملی به شما کمک می کند تا یک پله امنیت را افزایش دهید. اگر برایتان سوالی ایجاد شد می توانید با مراجعه به قسمت نظرات آن را با ما مطرح کنید.

۲. حفاظت از اطلاعات محرمانه:

حفاظت از اطلاعات و یا همان افشا نکردن اطلاعت نیز جزء یکی از مهم ترین بخش ها می باشد. هکران می توانند به راحتی از طریق خودتان، به اطلاعاتتان دست پیدا کنند. این موضوع سبب می شود تا دیگر کار برایشان راحت شود و بدون هرگونه سختی تمامی اطلاعات شما را به صورت یکجا پیدا کنند. هیچگاه هیچگونه از اطلاعات خود را برای هیچ فرد و یا افرادی ارسال نکنید. اطلاعات محرمانه شما تنها برای خودتان محفوظ است و نه کس دیگری. اگر قصد دارید تا هرگز دارایی تان توسط افراد غریبه از بین نرود، پیشنهادات ما را جدی بگیرید.
اگر از افرادی که تا به حال سرمایه شان توسط هکران از بین رفته است سوال کنید که چگونه این اتفاق افتاده است آن ها رعایت نکردن یکی از این دلایل را به شما می گویند که اکثرا نیز به موضوع افشای اطلاعات ذخیره می کنند. این موضوع را بدانید که هکران همیشه از راحت ترین کار استفاده می کنند که در تمامی بخش ها آسان ترین راه برای هک، افشای اطلاعات است.

۳. انتخاب گذرواژه های مناسب:

بسیاری از افراد، برای گذرواژه های خود، آسان ترین ارقام را انتخاب می کنند. این موضوع بسیار ممکن است به شما ضرر بزند چراکه این موضوع را تمامی هکران می دانند و آن ها در هنگام هک کاربر در ابتدایی ترین قدم به سراغ تست این گذرواژه ها می روند. شاید پیش آمده باشد برای یک بار هم که شده است از گذرواژه های آسان استفاده کرده باشید. پیشنهاد ما این است که هرگز این کار را نکنید چراکه احتمال هک شدن حسابتان چندین پله افزایش پیدا می کند. همیشه از گذرواژه های سخت و غیر قابل حدس استفاده کنید چراکه اگر این کار را انجام دهید، هکران یکی دیگر از مرحله هایی که می توانند با آن به آسانی شما را هک کنند را از دست می دهند.
همانطور که در این بخش مطالعه کردید، دیدید که امنیت تا چه مقدار اهمیت دارد. هیچگاه از امنیت صرافی های دیجیتال و یا کیف پول های دیجیتال و یا هر قسمت دیگر از دنیای رمز ارز ها را به سخره نگیرید چراکه برایتان مشکلات متعددی ایجاد می شود که از اصلی ترین این مشکل ها از دست رفتن سرمایه تان است.


کارمزد در صرافی های دیجیتال

کارمزد صرافی ارز دیجیتال
کارمزد صرافی ارز دیجیتال

کارمزد در هر صرافی متفاوت است. برخی از صرافی ها یک مقدار ثابت برای کارمزد هایشان در نظر گرفتند و برخی ها نیز به صورت متغیر از کاربران کارمزد کسر می کنند. صرافی هایی که مقدار کارمزد ثابتی دارند چیزی حدود به ۳ یا ۴ و یا حتی پایین تر در نظر گرفته اند اما صرافی هایی که به صورت متغیر از شما کارمزد کم می کنند، مقداری مشخصی ندارند و بر حسب مقدار هر معامله، از شما مقداری کارمزد کسر می کنند. در حال حاضر اکثر صرافی های دیجیتال، بر حسب مقدار هر معامله مقداری کارمزد از شما کسر می کنند. در ادامه در نظر داریم تا تعدادی از صرافی های معتبر را به شما عزیزان معرفی کنیم، در توضیحات صرافی ها به مقدار کارمزد اشاره خواهیم کرد.


چگونه می توان از صرافی ها اقدام به خرید رمز ارز ها نمود؟

قبل از هرکاری ابتدا باید در صرافی مورد نظرتان ثبت نام کنید. پس از ثبت نام اگر نیاز به احراز هویت بود، باید در صرافی احراز هویت کنید تا هویت شما تایید شود. پس از تایید هویتی حساب کاربری شما فعال می شود و باید کار خود را آغاز کنید. حال بسته به اینکه صرافی انتخابی شما متمرکز است و یا غیر متمرکز، می توانید رمز ارز هایتان را خریداری کنید. همانطور که می دانید اگر صرافی انتخابی شما متمرکز باشد، باید ابتدا کیف پول صرافی خود را شارژ کنید. برای مثال اگر می خواهید از صرافی معروف و محبوب بایننس استفاده کنید، باید ابتدا کیف پول رمز ارز مورد نظرتان را در صرافی بایننس شارژ کنید و سپس اقدام به خرید و فروش کنید اما اگر از صرافی غیر متمرکز همانند یونی سواپ استفاده می کنید، پس از ثبت نام باید کیف پولتان را به صرافی متصل کنید و سپس اقدام به خرید و فروش رمز ارز ها کنید. در مقاله های مختلف، ما کار با صرافی های معروف و محبوب متمرکز و غیر متمرکز را به شما عزیزان آموزش داده ایم. در صورت وجود مشکل می توانید با مراجعه به آموزش صرافی مورد نظر اقدام به یادگیری کنید.

نکته:

برخی از افراد نمی خواهند تا معاملات رمز ارز هایشان را با صرافی های خارجی انجام بدهند و برای انجام این کار قصد دارند تا از صرافی های ایرانی استفاده کنند. اگر از این افراد بپرسید که به چه دلیلی این چنین تصمیمی گرفته اند، گاها عنوان می کنند که اگر از آن ها در صرافی های خارجی کلاهبرداری شود، نمی توانند پیگیری کنند تا مجدد به سرمایه شان برسند اما در صرافی های ایرانی این امکان وجود دارد و کاربران می توانند به راحتی پس از کلاهبرداری به ارگان مربوطه مراجعه و موضوع را پیگیری کنند. در ادامه قصد داریم تا کمی درباره صرافی های داخلی با شما عزیزان گفتگو کنیم. اگر قصد دارید تا با صرافی های ایرانی آشنا شوید، مطالعه ادامه این مقاله را از دست ندهید.


نگاهی اجمالی به صرافی های ایرانی

صرافی ارز دیجیتال چیست؟
صرافی ارز دیجیتال چیست؟

در حال حاضر تعداد اندکی صرافی معتبر ایرانی وجود دارد که شما می توانید از آن ها استفاده کنید. در صرافی های ایرانی، باید احراز هویت کنید چراکه همین احراز هویت باعث می شود تا در صورت بروز مشکل کلاهبرداری پیگیری قابل انجام باشد. در صرافی های ایرانی، پیشنهاد نمی کنیم که به صورت مکرر خرید و فروش رمز ارز ها را انجام دهید چراکه متاسفانه کارمزد صرافی های ایرانی بالا است. در صورتی که این موضوع برایتان مهم نبود می توانید از صرافی های ایرانی برای خرید و فروش رمز ارز هایتان استفاده کنید. لازم به کر است که اگر قصد تنها نگهداری ( هولدری ) رمز ارز ها را دارید، این موضوع مشکلی ندارد و می توانید به راحتی رمز ارز هایتان را خریداری و نگه داری کنید. اگر بخواهیم از دیگر معایب صرافی های ایرانی بگوئیم، به بحث قیت رمز ارز ها اشاره خواهیم کرد. متاسفانه در صرافی ایرانی، قیمت رمز ارز ها کمی بالا است و این موضوع برای برخی ها نا مناسب است.
حال که بحث قیمت رمز ارز ها در صرافی های ایرانی شد، شاید برایتان این سوال پیش بیاید که در صرافی های خارجی، قیمت رمز ارز ها چگونه تعین می شود؟ در ادامه اگر همراه ما باشید به این موضوع به صورت کامل اشاره خواهیم کرد.


قیمت ارز های دیجیتال، در صرافی های خارجی چگونه تعیین می شود؟

این سوال ممکن است برای هر فردی پیش بیاید و ما در این قسمت در نظر داریم تا به این سوال پاسخ بدهیم. قیمت ارز های دیجیتال در صرافی ها بر چند پایه تعیین می گردد. در این قسمت از مقاله ما به اصلی ترین پایه اشاره خواهیم کرد. یکی از بخش های مهم تعیین قیمت رمز ارز ها در صرافی های دیجیتال ” عرضه و تقاضا ” است. عرضه و تقاضا بدین معنی است که اگر یک ارز هر چه تقاضا برای خرید داشته باشد، قیمت آن نیز افزایشی می شود و همچنین اگر یک ارز درخواستی برای خرید نداشته باشد، با کاهش قیمت رو به رو می شود. همانطور که گفتیم، دلایل متعدد دیگری نیز وجود دارد که ما در این بخش تنها به این موضوع که تقریبا یکی از اصلی ترین موضوعات نیز است اشاره کرده ایم.


چگونه می توان با ریال شروع به خرید و فروش ارز های دیجیتال در صرافی های خارجی کرد؟

اگر این سوال در ذهن شما ایجاد شده است و اگر هنوز وارد این بازار نشده اید، احتمالا علاقه به ورود به این بازار را دارید. اگر قصد خرید رمز ارز ها را با ریال دارید باید یکم صبر داشته باشید چراکه ابتدا باید در صرافی های ایرانی ثبت نام کنید و سپس احراز هویت را انجام دهید که همین احراز هویت چند روزی برایتان معطلی به همراه خواهد داشت. برای اینکه بتوانید با ریال در صرافی های خارجی اقدام به خرید رمز ارز ها کنید، ابتدا هماطنور که گفتیم باید در یکی از صرافی های ایرانی ثبت نام کنید، پس از ثبت نام باید احراز هویت کنید تا حسابتان تایید شود. بعد از تایید حساب دیگر کار تمام شده است و تنها باید کیف پول صرافی ایرانی خود را با ریال به هر مقدار که خواستید شارژ کنید تا در قبال مبلغ مورد نظر دلار مجازی دریافت کنید. حال باید دلار های دریافتی را وارد کیف پولتان کنید. پس از انجام این کار، دیگر مرحله ای باقی نمانده است و حال می توانید معاملاتتان را آغاز کنید. متاسفانه در حال حاضر صرافی های ایرانی جعلی بسیار زیاد شده است. در هنگام انتخاب صرافی ایرانی، باید دقت داشته باشید که صرافی مورد نظر یک صرافی با اصالت باشد. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چگونه می توان صرافی با اصالت را پیدا کرد؟ در ادامه همراه ما باشید تا به این سوال به صورت کامل پاسخ دهیم.


راه های تشخیص صرافی اصلی

برای اینکه بتوانید یک صرافی مناسب و اصل پیدا کنید، نیاز به توجه به چند نکته است که در این قسمت از مقاله قصد داریم تا به صورت کامل آن ها را برایتان شرح دهیم. این نکات عبارت اند از:

۱. مشاهده تاریخچه صرافی:

زمانی که صرافی مورد نظرتان را انتخاب کردید، برای اطمینان از اصالت ابتدا سری به تاریخچه صرافی بزنید. سال ساخت و اطلاعات این چنینی را مشاهده کنید. پس از مشاهده این موارد به سراغ آشنایی با توسعه دهندگان آن بروید. با توسعه دهندگان صرافی آشنا شوید و ببینید کدام یکی از توسعه دهندگان، معروف هستند و چه پروژه های موفقی تا به کنون اجرا کرده اند. پس از آشنایی با توسعه دهندگان، به سراغ آدرس و همچنین شماره تماس صرافی بروید و آنها را یادداشت کنید. اگر در تمام مواردی که گفته شد، صرافی توانست رتبه مناسبی کسب کند، می توانید تا حدودی به آن با احتیاط اطمینان کنید.

۲. مشاهده نظرات کاربران:

به نظرات کاربران توجه کنید، آن ها را بخوانید تا با معایب و مزایا صرافی آشنا شوید. این موضوع بسیار می تواند به شما کمک کند چراکه آن ها می توانند کمک بسیاری به شما بکنند. لازم به ذکر است که در بین نظرات ممکن است با نظرات فیک رو به رو شوید. حتما با دقت نظرات را بخوانید و کاربرانی پروفایل کاربرانی که نظر داده اند را چک کنید.

موارد دیگری نیز وجود دارد که در این زمینه می تواند به شما عزیزان کمک کند، اما با این حال ما تنها به دو مورد مهم اشاره کردیم. در ادامه قصد داریم تا نسبت به معرفی چند صرافی دیجیتال بپردازیم، اگر قصد آشنایی با صرافی های دیجیتال را دارید، در ادامه همراه ما باشید.

هشدار:

متاسفانه به دلیل تحریم های ظالمانه کشور آمریکا، بیشتر صرافی های دیجیتال برای کاربران ایرانی محدودیت ایجاد کرده اند. قبل از اینکه بخواهید کار خهود را با صرافی های دیجیتال آغاز کنید ابتدا یک نرم افزار تغییر ای پی نصب کنید. این نرم افزار می توانید ” VPN ” و یا ” VPS ” باشد. فراموش نکنید که باید یک وی پی ان و یا وی پی اس ای پی ثابت تهیه کنید تا مدام ای پی سیستم شما تغییر نکند که صرافی به شما شک کند. در صورتی که این موارد را رعایت نکنید، حساب شما توسط صرافی بلوکه می شود و این موضوع سبب از دست رفتن سرمایه تان می شود.


معرفی بهترین صرافی های ارز دیجیتال

در این قسمت قصد داریم تا سه صرافی معروف و محبوب را به شما عزیزان معرفی کنیم. در صورت اینکه قصد آشنایی با صرافی های بیشتری را دارید، می توانید به مقاله های آموزشی و اختصاصی خودشان مراجعه کنید تا درباره آن ها اطلاعات جامعی به دست آورید.

۱. معرفی صرافی بایننس Binance

صرافی ارز دیجیتال چیست؟
صرافی بایننس

همانطور که می دانید، در حال حاضر صرافی بایننس یکی از بهترین و پرطرفدار ترین صرافی های حال حاضر شناخته شده است و همانطور که گفتیم در بین کاربران نیز محبوبیت بسیاری دارد. از مهم ترین دلایل ایجاد این محبوبیت می توان به رابط کاربری آسان و همچنین امکانات متعدد آن اشاره کرد. صرافی بایننس در حال حاضر امکانات متعددی را به کاربران خود ارائه می دهد و کاربران می توانند با خیال راحت از آن استفاده کنند. همانطور که پیش تر آوردیم صرافی بایننس یک صرافی متمرکز است و برای کار با آن ابتدا باید کیف پول ارز مورد نظرتان را در صرافی شارژ کنید. احتمالا شاید اطلاع داشته باشید که صرافی بایننس یک ارز دیجیتال با نماد انحصاری ” BNB ” دارد. صرافی بایننس برای اینکه افراد را تشویق به خرید و فروش ارز خود کند برای این موضوع یک تخفیف لحاظ کرده است و آن تخفیف این است که در صورت استفاده از ارز دیجیتال BNB کارمزد های شما نصف خواهد شد و دیگر نیازی به پرداخت کارمزد کامل نمی باشد. صرافی بایننس برای کاربران ایرانی فیلتر نمی باشد اما برای استفاده از آن باید از یک ” VPN ” و یا ” VPS ” استفاده کنید تا حسابتان با مشکل رو به رو نشود. گاها پیش آمده است که بایننس حساب افراد مختلفی را بسته است اما این موضوع نگران کننده نیست چراکه پس از مدتی با ارسال ایمیل مجدد می توانید حسابتان را باز کنید و اگر در آن حساب سرمایه داشتید، سرمایه تان را برداشت کنید. اگر در هنگام ورود و یا کار با صرافی بایننس از VPS و یا VPN استفاده نکنید، دقیقا این اتفاق ( بلوکه شدن حساب کاربری ) برایتان اتفاق خواهد افتاد. در قسمت بعدی کمی با مزایا و معایب صرافی بایننس آشنا خواهیم شد.

مزایا:

• رابط کاربری آسان و پیشرفته
• وجود امکانات متعدد
• امنیت بسیار بالا

معایب:

• برای معامله در رقم های بالا نیاز به احراز هویت دارید

۲. معرفی صرافی بیترکس Bittrex

 

صرافی ارز دیجیتال چیست؟
صرافی بیترکس

در صرافی بیترکس شما می توانید اقدام به معامله بیش از ۲۵۰ ارز دیجیتال کنید. این صرافی از رمز ارز های بسیار زیادی پشتیبانی می کند و یکی از دلایل محبوبیت آن نیز دقیقا همین گزینه است. صرافی بیترکس همانند صرافی بایننس یکی از معروف ترین و محبوب ترین صرافی های موجود لقب گرفته است. شاید بارها نام این صرافی را در مکان های مختلف شنیده باشید چراکه کاربران زیادی از این صرافی استفاده می کنند. متاسفانه صرافی بیترکس نیز برای کاربران ایرانی محدودیت گذاشته است و کاربران ایرانی با محدودیت می توانند به این صرافی دست پیدا کنند. اگر قصد استفاده از صرافی بیترکس را دارید باید به فکر یک نرم افزار تغییر ای پی همانند VPS و یا VPN باشید. در قسمت بعدی قصد داریم تا کمی درباره معایب و مزایا این صرافی با شما عزیزان گفتگو کنیم.

مزایا:

• امنیت نسبتا مناسب
• پشتیبانی از رمز ارز های مختلف
• امکان تعیین قیمت دلخواه توسط کاربران
• طراحی چندان مناسب

معایب:

• امکانات کم
• ایجاد محدودیت های مختلف برای کاربران

۳. معرفی صرافی کوین بیس Coinbase

 

صرافی ارز دیجیتال چیست؟
صرافی کوین بیس

صرافی کوین بیس، یکی دیگر از صرافی های معروف و محبوبی است که در بین کاربران رواج پیدا کرده است. کاربران زیادی از این صرافی استفاده می کنند و این صرافی نیز امکانات متعدد اما کمی را در اختیار کاربران قرار داده است. این صرافی خود نیز فروشنده رمز ارز ها است و شما می توانید رمز ارز های مورد نظرتان را به صورت مستقیم از صرافی خریداری کنید. متاسفانه این صرافی نیز همانطور که پیش تر گفتیم، برای کاربران ایرانی محدودیت در نر گرفته است و کاربران ایرانی باید برای استفاده از این صرافی از یک نرم افزار تغییر ای پی VPN یا VPS استفاده کنند. در قسمت بعدی نگاهی به مزایا و معایب این صرافی خواهیم کرد.

مزایا:

• کارمزد نسبتا پایین
• امنیت نسبتا بالا
• طراحی کاربری مناسب

معایب:

• پشتیبانی ضعیف
• ایجاد محدودیت برای کاربران ایرانی


سوالات متداول

با اتمام مقاله صرافی ارز دیجیتال، ممکن است برایتان سوالات متعددی ایجاد شود. در این قسمت از مقاله ما قصد داریم تا به سوال احتمالی شما پاسخ دهیم. در صورت اینکه سوالات شما در بین سوالات گفته شده وجود نداشت، می توانید سوال خود را در قسمت نظرات مطرح کنید.

۱. آیا با متصل نمودن کیف پول به صرافی های غیر متمرکز، خللی برای امنیت کیف پول ایجاد نمی شود؟

خیر. صرافی های غیر متمرکز به اطلاعات خصوصی کیف پول شما دسترسی پیدا نمی کنند چراکه توانایی انجام این چنین کاری را ندارد. تنها می توانند حسابتان را مدیریت کنند و اینکه از حسابتان مبلغی کم می شود به دستور خودتان است. اما به این موضوع توجه داشته باشید که اگر صرافی دیجیتال غی متمرکز هک شود، احتمال هک شدن کیف پول شما نیز وجود دارد چراکه هکران می توانند با استفاده از ترفند، از این طریق به کیف پولتان دسترسی پیدا کنند.

۲. تائید هویت دو عاملی چگونه کار می کند؟

زمانی که شما تائید هویت دو عاملی حساب خود را فعال می کنید، در اصل انگار یک گذروازه اضافی برای حساب خود تعریف کرده اید. با وجود تائید هویت دو عاملی اگر فردی بخواهد وارد حساب کیف پول شما بشود، کار برایش سخت است چراکه در بین گذواژه های موجود باید گذرواژه تایدی هویت دو عاملی را نیز بدانید. معمولا گذوازه های تایید هویت دو عاملی یک بار مصرف هستند و در همان زمان یا برایتان پیامک و یا ایمیل می شود که تنها در همان زمان می توانید از آن استفاده کنید. در صورتی که صرافی مورد نظر شما این قابلیت را دارا بود، فعال کردن آن را در الویت قرار دهید.

۳. منظور از گذرواژه های آسان، چه گذرواژه هایی است؟

همانطور که گفتیم، هیچگاه گذرواژه های آسان برای رمز ورود صرافی خود و یا دیگر مکان ها انتخاب نکنید. گذرواژه های آسان معمولا به گذرواژه های قابل حدس همانند: کدملی، شماره شناسنامه، شماره موبایل، شماره پلاک، کد پستی و… می گویند. هکران زمانی که قصد وارد نمودن گذرواژه به حساب شما را دارند ابتدا این موارد را تست می کنند در صورتی که هیچ کدام از این ها و موارد مشابه اینگونه درست نباشد، کار اصلی خود را آغاز می کنند.

۴. آیا ممکن است کنترل کنندگان صرافی های غیر متمرکز، دارایی های ما را برداشت کنند؟

خیر، این امکان برای آن ها وجود ندارد چراکه همانطور که گفتیم هیچ نهاد و یا هیچ فردی در پشت صرافی های غیر متمرکز وجود ندارد. اما در قسمت قبل هم اشاره کردیم که در صورت هک شدن صرافی امکان اینکه سرمایه تان از بین برود وجود دارد.

۵. اگر صرافی انتخابی فاقد امکانات امنیتی بود، چه باید کرد؟

تا جایی که ممکن است از انتخاب آن دوری کنید. اما اگر مجبور به استفاده و انتخاب آن صرافی بودید، حتما مسائل امنیتی را رعایت کنید چراکه اگر این موضوع را انجام دهید، خیالتان تا حدودی از امنیت راحت می شود.

۶. از قابلیت دو امضایی دیگر چه استفاده هایی می توان کرد؟

تنها قابلیت دو امضایی، همان موردی است که پیش تر برایتان آوردیم، شما می توانید از قابلیت دو امضایی در کیف پول های دیجیتال نیز استفاده کنید.

۷. هکران چگونه می توانند اطلاعات محرمانه نمان را از خودمان دریافت کنند؟

راه های متعددی برای انجام این کار وجود دارد. یکی از شایع ترین راه های موجود پرسیدن سوال از خودتان است و یا اینکه با یک نرم افزار مخرب، اطلاعات مورد نیاز را از گوشی و یا کامپیوتر شما برداشت می کنند. اگر حواستان به این عوامل و همچنین عوامل این چنینی باشد، تا حدودی می توانید از این کار جلوگیری کنید. به صورت کلی هیچگاه هیچ اطلاعاتی برای هیچ فردی و یا افراد و یا ارگانی ارسال نکنید و همچنین در صورت ناشناس بودن یک نرم افزار اقدام به نصب آن نکنید.


نتیجه گیری صرافی ارز دیجیتال

همانطور که در این مقاله مطالعه کردید، صرافی های دیجیتال محلی مجازی برای خرید و فروش رمز ارز ها هستند و فاقد هرگونه دفتر در بستر فیزیکی برای خرید فروش هستند چراکه ارز های دیجیتال تنها در بستر اینترنت خرید و فروش می شود. اگر قصد استفاده از صرافی های دیجیتال را دارید، به نکاتی که گفتیم توجه کنید چراکه اگر به آن ها بی اعتنایی کنید، با مشکلات متعددی رو به رو می شوید که یکی از این مشکلات از دست رفتن سرمایه می باشد.

ممنون از اینکه تا پایان “ صرافی ارز دیجیتال ” همراه ما بودید.

منبع : زوم ارز


بیشتر بخوانید

از اخبار روز اطلاع داری؟
از اخبار روز اطلاع داری؟

آخرین اخبار فاندامنتال ارز دیجیتال

[vc_column][vc_basic_grid post_type=”post” max_items=”6″ item=”55693″ grid_id=”vc_gid:1645702444863-21150734-cadd-6″ taxonomies=”663″][/vc_column]

عاطفه قاضی حصاری
عاطفه قاضی حصاری
دکتری معماری کامپیوتر | مولف کتاب آموزش و پرورش | مدرس دانشگاه | محقق و پژوهشگر در زمینه های ارزهای دیجیتال و بلاک چین

84 دیدگاه دربارهٔ «صرافی ارز دیجیتال چیست ؟;

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده