آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

تفاوت صرافی متمرکز و غیرمتمرکز ارزدیجیتال

صرافی متمرکز و غیر متمرکز چیست؟

تفاوت صرافی متمرکز و غیر متمرکز چیست؟ ، امروزه با علاقه مند شدن بیشتر افراد به حوزه ارز های دیجیتال، صرافی های متعددی به وجود آمده است. بعضی از کاربران همیشه در دنیایی رمز ارز ها برای خود سوالات متعددی دارند. در این مقاله نیز تصمیم گرفتیم تا به یکی دیگر از سوالات در دنیای رمز ارز ها پاسخ بدهیم. شاید تا به حال نام متمرکز و غیر متمرکز به گوشتان خورده باشد اما معنی آن را ندانید. امروز ما در این مقاله قصد داریم تا درباره صرافی های متمرکز و غیر متمرکز با شما عزیزان صحبت کنیم. در ادامه همراه ما باشید.

صرافی چیست؟

از آنجایی که خرید و فروش ارز های دیجیتال به صورت آنلاین است و در بستر اینترنت انجام می شوند، نیاز به یک پلتفرم آنلاین دارند. صرافی های دیجیتال آمده اند تا خرید و فروش رمز ارز ها را ساده تر کنند. شما می توانید در صرافی اقدام به خرید و فروش رمز ارز های خود کنید. این موضوع سبب می شود تا شما نسبت به هر نیاز دیگری بی نیاز شوید. برای اینکه بتوانید یک صرافی مورد اطمینان برای خرید و فروش رمز ارز های خود انتخاب کنید نیاز است تا به چند نکته همچون: امنیت، اعتبار و… توجه کنید. در ادامه همراه ما باشید تا ابتدا کمی درباره امنیت و اعتبار گفتگو کنیم و سپس به سراغ موضوع اصلی یعنی تفاوت های صرافی متمرکز و غیر متمرکز برویم.


در هنگام انتخاب یک صرافی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

همانطور که گفتیم در نظر داشتن دو نکته امینت و اعتبار در انتخاب صرافی بسیار مهم است. البته لازم به ذکر است نکاتی دیگری هستن که در نظر داشتن آن ها نیز مهم می باشند اما دو نکته ذیل بسیار مهم تر می باشند. در ادامه درباره امنیت و اعتبار بیشتر گفنتگو خواهیم کرد. همراه ما باشید.

 1. امنیت:

زمانی که امنیت یک صرافی بالا باشد شما قطعا با امنیت بالا می توانید خرید های خود را انجام دهید و یا رمز ارز های خود را بفروشید. به دلیل اینکه گاهی شما مقداری از رمز ارز های خود را در صرافی ذخیره می کنید، مهم است که صرافی انتخابی شما امنیت داشته باشد.

 1. اعتبار:

زمانی که یک صرافی معتبر باشد، قطعا امنیت نیز دارد. اعتبار یک صرافی به شما کمک می کند تا بهتر بتوانید به آن صرافی اعتماد کنید و رمز ارز های خود را در انجام ذخیره و یا اقدام به خرید و فروش آن ها کنید.


هشدار:centralized-exchange-vs-decentralized-exchange

متاسفانه به دلیل وجود تحریم های کشور آمریکا علیه ایران، بیشتر صرافی های دیجیتال ای پی کاربران ایرانی را مسدود کرده اند و اگر شما با حساب کاربری ایرانی اقدام به تاسیس حساب کنید چندی بعد حسابتان بسته خواهد شد. این امر سبب می شود تا قبل از اینکه بخواهید در یک صرافی حساب کاربری ایجاد کنید، حتما یک وی پی ان و یا وی پی اس فعال کنید. فعال نمودن وی پی ان و یا وی پی اس به شما کمک می کند تا ای پی شما تغییر کند و متوجه کشور شما نشوند.


صرافی متمرکز چیست؟

صرافی متمرکز به این معنی است که یک فرد وجود دارد تا بر روی تراکنش ها و همچنین معاملات نظارت داشته باشد. دقیقا همانند بانک. زمانی که شما بانک می روید تعدادی اپراتور مشاهده می کنید که برای انجام یک سری از کارها مانند انجام تراکنش ها و یا انجام معاملات در انجا حضور دارند. به صورت کلی می توان تنها این تعریف را برای صافی های متمرکز نمود.

در حال حاضر صرافی های مختلفی وجود دارند که به صورت متمرکز در حال فعالیت هستند. در ادامه همراه ما باشید تا با تمامی صرافی های متمرکز آشنا شوید.


معرفی صرافی های متمرکز

 1. صرافی بیتفینکس

صرافی بیتفینکس در سال ۲۰۱۲ در هنگ کنگ چین توسط شرکت آی فینکس تاسیس شد. شما می توانید همانند دیگر صرافی های ارز دیجیتال در این صرافی اقدام به خرید و فروش رمز ارز های خود کنید. توجه داشته باشید که این صرافی ای پی های کشور ایران را مسدود کرده است و به این علت کاربران ایرانی نمی توانند به راحتی از این صرافی استفاده کنند همانطور که در ابتدا گفتیم برای استفاده از این صرافی شما نیاز به وی پی ان و یا وی پی اس دارید. این صرافی از رمز ارز هایی همانند: بیت کوین، اتریوم، ریپل و… پشتیبانی می کند. همانطور که می دانید صرافی بیتفینکس یک صرافی متمرکز می باشد.

 1. صرافی بیترکس

بیترکس یکی از بزرگ ترین صرافی های متمرکز ارز دیجیتال می باشد. شما می توانید در این صرافی به صورت خیلی ساده اقدام به خرید و فروش ارز های دیجیتال کنید. در نظر داشته باشید که این صرافی نیز کاربران ایرانی را مسدود کرده است و به این علت برای استفاده از این صرافی نیز باید وی پی اس و یا وی پی ان داشته باشید.

صرافی متمرکز بیترکس از ۱۹۰ ارز دیجیتال به صورت مستقیم پشتیبانی می کند. شما می توانید در این صرافی به راحتی اقدام به ذخیره رمز ارز های مختلف کنید و همچنین آن ها را خرید و فروش کنید. متاسفانه چند سال پیش ایین صرافی حساب تعدادی زیادی از کاربران ایرانی را مسدود کرد که این موضوع با شکایت کاربران رو به رو شد.


صرافی غیر متمرکز چیست؟

صرافی غیر متمرکز دقیقا بر عکس صرافی متمرکز می باشد. اگر در خاطرتان باشد در صرافی متمرکز تراکنش ها و معاملات توسط یک فرد کنترل می شود و برای انجام معاملات نیاز به ایجاد یک حساب کاربری بود اما در صرافی های غیر متمرکز سیستم به صورت همتا به همتا کار خواهد کرد. همتا به همتا در این قسمت به معنی کاربر به کاربر می باشد و تنها معامله بین دو کاربر انجام می شود. به صورت کلی در صرافی غیر متمرکز هیچ شخص واسطی وجود ندارد.

در حال حاضر نیز صرافی های غیر متمرکز زیادی در حال فعالیت می باشند. شما می توانید در ادامه با صرافی های غیر متمرکز آشنا شوید. همراه ما باشید.


معرفی صرافی های غیر متمرکز

 1. صرافی بایننس

بایننس همانطور که می دانید بهترین و مشهور ترین صرافی ارز های دیجیتال می باشد. شما می توانید در صرافی بایننس به راحتی اقدام به خرید و فروش ارزهای دیجیتال کنید. صرافی بایننس به شما این امکان را می هد که خرید و فروش رمز ارز های خود را با ویژگی و امکانات مختلف انجام دهید. شما می توانید به راحتی این کار را انجام دهید. صرافی بایننس از رمز ارز های زیادی پشتیبانی می کند. اگر به دنبال یک صرافی معتبر غیر متمرکز هستید بهتر است این صرافی را انتخاب کنید زیرا تا به حال نارضایتی از سوی کاربران نسبت به این صرافی دیده نشده است. متاسفانه صرافی بایننس از جمله صرافی هایی است که کاربران ایرانی را مسدود کرده است و این موضوع سبب می شود تا در هنگام استفاده حتما از وی پی ان و یا وی پی اس استفاده کنیم.

اگر صرافی بایننس حساب کاربری شما را به علت ایرانی بودن مسدود کرد، نگران نباشید زیرا می توانید به راحتی آن را مجدد بازگردانی کنید و دارای حسابتان را خالی کنید. تا به حال برای کاربران زیادی این اتفاق افتاده است که کاربران با انجام اقدامات به موقع نسبت به رفع این مشکل پرداختند.

تا به این قسمت شما با صرافی متمرکز و غیر متمرکز آشنا شدید حال به سراغ بیان تفاوت های صرافی متمرکز و غیر متمرکز خواهیم رفت. در ادامه همراه ما باشید.


تفاوت صرافی های متمرکز و غیر متمرکز

تا به این قسمت هماطنور که خواندید متوجه شدید که صرافی متمرکز و غیر متمرکز چیست حال به سراغ تفاوت این دو صرافی خواهیم رفت در ادامه همراه ما باشید.

قطعا صرافی های متمرکز تفاوت هایی را نیز نسبت به هم دارند. در این قسمت ما در نظر داریم تا نسبت به بیان این تفاوت ها بپردازیم.در جدول زیر ابتدا تاوت ها را به صورت خلاصه بیان کرده و در ادامه به شرح هریک خواهیم پرداخت.

صرافی متمرکز صرافی غیرمتمرکز
کنترل سیستم عامل بیشترین کنترل را دارد کاربر بیشترین کنترل را دارد
امنیت خطر هکرها امکان هک یا خطرات دیگر وجود ندارد
محبوبیت بسیار محبوب خیلی محبوب نیست
هزینه ها هزینه  استفاده از سیستم عامل را می گیرد هزینه  صفر یا بسیار کم را می گیرد
امکانات ویژگی های متنوعی را ارائه می دهد ویژگی های بسیار کمی در دسترس است
قوانین   تنظیم آسان ، نیاز به مجوز از مقامات دارد پیچیده برای تنظیم نیازی به مجوز ندارد 
نقدینگی سرعت نقدینگی بالا سرعت نقدینگی کم
سرعت سفارشات را دلحظه اجرا می کند اجرای دستورات می تواند تا یک دقیقه طول بکشد
 • کنترل

در یک صرافی ارز دیجیتال متمرکز بیشتر کنترل حساب شما در اختیار مجری صرافی می باشد.در حالیکه در یک صرافی ارزدیجیتال غیرمتمرکز کاملا کنترل حساب در اختیار خود شخص می باشد.یکی از مهم ترین و بارز ترین ویژگی هایی که معامله گران صرافی های غیرمتمرکز را ترجیح می دهند همین مورد می باشد .هرچند که این ویژگی موجب پیچیدگی سیستم عامل صرافی های غیرمتمرکز شده است.اما کماکان به عنوان مهم ترین موضوع مطرح می شود.

 • امنیت

همانطور که می بینید در این قسمت امنیت باز هم حرف اول را می زند. در صرافی های متمرکز رمزارز های شما برای مدت طولانی در حساب صرافی ذخیره نمی شود. این موضوع به شما در قبال حفظ سرمایه تان کمک می کند زیرا به این علت دیگر هکران نمی توانند با حمله به صرافی سرمایه چندین هزار سرمایه گذار را غارت کنند. تا به حال صرافی های متمرکز زیادی مورد حمله هکران قرار گرفته است زیرا هکران می توانند با حمله به صرافی های متمرکز اقدام به برداشت سرمایه های زیادی کنند.به بیان ساده تر در صرافی های غیرمتمرکز اموال شما در امنیت بیشتری نسبت به صرافی های متمرکز قرار دارند.معاملات ارزهای دیجیتال همیشه در معرض توجه هکرها بوده است.در صرافی های متمرکز که کنترل در اختیار شخص سوم است اگر همین شخص ثالث هک شود تمام سرمایه شما نیز از دست خواهد رفت .اما در صرافی های غیر متمرکز خطر هک شدن در معاملات ارزدیجیتال وجود ندارد.اخیرا برخی صرافی های متمرکز برای ارائه امنیت بیشتر به کاربران خود به آن ها حساب های غیرمتمرکز داده اند.

 • محبوبیت

در حال حاضر صرافی های رمز نگاری شده متمرکز از محبوبیت بیشتر ینسبت به صرافی های رمزنگاری شده غیرمتمرکز برخوردارند.به دلیل زیر ساخت های بهتر و سرعت و قدرت نقدینگی بیشتر و بالاتر حتی اگر صرافی های غییرمتتمرکز مزایای خاصی هم ارائه دهند باز هم به لحاظ محبوبیت به صرافی های متمرکز نخواهند رسید.

 • کارمزد

متاسفانه در صرافی های متمرکز برای هر تراکنش مقداری کارمزد برداشته می شود. اما ذرصد کارمزد در صرافی های غیر متمرکز ثابت است. تقریبا می توان گفت که کارمزد در صرافی های غیر متمرکز کم و ناچیز می باشد اما در صرافی های متمرکز تقریبا این مقدار زیاد است.

 • امکانات

از نظر امکانات صرافی های متمرکز نسبت به غیرمتمرکز متفاوت می باشند.در صرافی های متمرکز امکاناتی مانند ابزار های مدیریت و چندین نوع سفارش پشرفته وجود دارد.اما در صرافی های غیرمتمرکز تعداد محدودی از انواع سفارشات را ارائه می دهند.

 • قوانین

تنظیم نمودن معاملات در صرافی متمرکز راحت تر از صرافی های غیرمتمرکز انجام می شود.. سیستم عامل های متمرکز نیازمند اخذ مجوز از سازمان نظارتی مختص به خود هستند.در مقابل صرافی های غیرمتمرکز قوانین خاصی ندارند.چراکه از بلاکچین استفاده می کنند.یعنی حتی اگر دولت معامله ارزهای دیجیتال را ممنوع کند تاثیری در کار صرافی های غیرمتمرکز نخواهد داشت.

 • نقدینگی

نقدینگی در صرافی های متمرکز بیشتر از صرافی های غیر متمرکز می باشد. از دیگر تفاوت های صرافی متمرکز و غیر متمرکز می توان به این گزینه اشاره کرد.

 • سرعت

صرافی های غیرمتمرکز کند تر از صرافی های متمرکز عمل می کنند.بر اساس آمارهای مستند و تجزیه تحلیل ها انجام یک تراکنش در صرافی متمرکز میانگین ۱۰ میلی ثانیه زمان نیاز دارد.در صورتی که در صرافی های غیرمتمرکز این زمان ممکن است تا ۱ دقیقه نیز افزایش یابد.

ممنون از اینکه تا پایان ” تفاوت صرافی متمرکز و غیر متمرکز چیست؟ ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

از اخبار روز اطلاع داری؟
از اخبار روز اطلاع داری؟

آخرین اخبار فاندامنتال ارز دیجیتال

[vc_column][vc_basic_grid post_type=”post” max_items=”6″ item=”55693″ grid_id=”vc_gid:1645702444863-21150734-cadd-6″ taxonomies=”663″][/vc_column]

تیم محتوا
تیم محتوا
من سید مهدی هستم تولید کننده محتوا سایت زوم ارز. دانشجوی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد گرایش نرم افزار می باشم و همچنین سابقه ی سه سال فعالیت در حوزه ی ارز های دیجیتال و 5 سال نیز تولید کننده محتوا را در کارنامه خود دارم. بنده علاقه مند به دنیای کریپتو و همچنین تکنولوژی هستم و همچنین به آینده ی ارز های دیجیتال بسیار خوشبین نیز هستم و بر این باورام که صنعت بلاکچین در ایران آینده ای بسیار درخشانی خواهد داشت.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

معرفی صرافی های برتر خارجی