لایت فارکس
مقایسه قیمت صرافی ارز دیجیتال در زوم ارز

ارز اپتیمیسم OP چیست؟

ارز اپتیمیسم OP چیست؟

ارز اپتیمیسم OP چیست؟، اگر تا کنون از شبکه اتریوم برای انتقال دارایی خودتان استفاده کرده باشید، کارمزد زیاد و تاخیر در پردازش را تجربه کرده اید. ویتالیک بوترین خالق اتریوم در یک مصاحبه اعلام کرد، حتی بعد از اجرای کامل اتریوم ۲، همچنان شبکه اتریوم نیاز به پروژه های لایه دومی برای بالابردن سرعت در پردازش تراکنش ها دارد.

اگر اتریوم بخواهد جایگزین شیوه های پرداخت سنتی شود باید سرعت پردازشی نزدیک به بانک های فعلی ارائه دهد که این کار بدون کمک پروژه های لایه دومی غیرممکن است. از همین رو بسیاری از پروژه های لایه دومی با روش های متفاوتی برای بهبود عملکرد شبکه اتریوم شروع به کار کردند.

پروژه اپتیمیسم Optimism نیز یکی از پروژه های لایه دومی می باشد که با عملکرد مناسب و همچنین ایردراپ ارزشمندی که بین کاربران خود توزیع کرد، توانست خود را به عنوان یکی از مدعیان معرفی کند. در این مقاله از مباحث فنی و عملکرد این پروژه مطلع و همچنین از آینده این پروژه محبوب با خبر می شویم.

ارز اپتیمیسم OP چیست؟

ارز اپتیمیسم OP چیست؟
ارز اپتیمیسم OP چیست؟

می توان گفت ارز op محور اصلی پلتفرم اپتیمیسم Optimism می باشد. در ادامه کاربردهای اصلی این ارز را بیان می کنیم:

 • فعالیت در کمپین های پروژه و دریافت ارز اپتیمیسم op.
 • دارندگان این ارز می توانند در تصمیمات حاکمیتی این پروژه مداخله کنند.
 • کارمزد معاملات در این شبکه با استفاده از این ارز دیجیتال پرداخت می شود.
 • برای تبدیل شدن به ولیدیتور در این شبکه باید مقدار مشخصی از این ارز را داشته باشید.
 • انتقال و پرداخت دارایی بین کاربران در سراسر جهان.

نیم نگاهی به توکن اپتیمیسم Optimism

نام اختصاری OP
نوع ارز  Token
عرضه کل ۴,۲۹۴,۹۶۷,۲۹۶
مقدار در گردش ۷۱۶,۷۰۸,۹۰۷
وب سایت رسمی www.optimism.io
بلاکچین اکسپلورر optimistic.etherscan.io
سورس کد  github.com
پیج های ارتباطی رسمی twitter
آدرس قرارداد هوشمند 0x4200000000000000000000000000000000000042

تاریخچه و بنیان گذار پلتفرم اپتیمیسم Optimism

تاریخچه و بنیان گذار پلتفرم اپتیمیسم Optimism
تاریخچه و بنیان گذار پلتفرم اپتیمیسم Optimism

این پروژه توسط سه متخصص یعنی آقای Kevin Ho و Karl Floersch و خانوم Jinglan Wang در سال ۲۰۱۹ ایجاد شد. این پروژه در چندین ایالت آمریکا دفتر دارد اما دفتر مرکزی آن در نیویورک می باشد. اولین نسخه از پروتکل Optimistic Rollup در سال ۲۰۲۰ به طور آزمایشی معرفی شد. پس از آن، تیم اپتیمیسم Optimism به بهبود و بهینه ‌سازی پروتکل خود پرداخت و در نهایت در سال ۲۰۲۱ نسخه اصلی Optimistic Rollup با نام Optimism Gateway  را عرضه کرد. در ادامه به سوابق بنیان گذاران این پروژه می پردازیم:

آقای Kevin Ho دانش آموخته علوم کامپیوتر از دانشگاه پنسیلوانیا می باشد. او در سال ۲۰۱۸ بعد از فارغ التحصیلی به آموزش رمزنگاری و بلاکچین مشغول شد و بعد از یک سال در سال ۲۰۱۹ شروع به تاسیس پروژه Optimism کرد و تا امروز نیز در این پروژه فعالیت می کند.

آقای Karl Floersch نیز در زمینه علوم کامپیوتری تحصیل کرده و در شرکت های مختلفی سابقه فعالیت دارد که مهم ترین آن ها پروژه های اتریوم، ConsenSys می باشد که در نهایت در سال ۲۰۲۰ به پروژه Optimism پیوست.


عملکرد پلتفرم اپتیمیسم Optimism

عملکرد پلتفرم اپتیمیسم Optimism
عملکرد پلتفرم اپتیمیسم Optimism

در این بخش قصد داریم این پروژه را از دیدگاه فنی بررسی و عملکرد آن را نقد کنیم اما قبل از آن خوب است با مفهوم Rollup ها آشنا شویم. در این روش تمامی تراکنش ها در خارج از شبکه اتریوم پردازش و نهایی می شود و در نهایت نتیجه این تراکنش ها به صورت یکجا برای ثبت در شبکه اتریوم به شبکه اصلی فرستاده می شود. به این ترتیب سرعت در پردازش ها بالاتر و همچنین کارمزدها بسیار مناسب تر خواهد شد. خوب است بدانید Rollup ها انواع گوناگونی دارند اما ما در این مقاله با Optimistic Rollup که پروژه Optimism از آن استفاده می کند سروکار داریم.

Optimistic Rollup ها به این ترتیب عمل می کنند که تمامی تراکنش ها با یک المان ساده و به صورت خوش بین بررسی می شود و نتیجه آن ها روی شبکه اتریوم ثبت می شود اما اگر مشخص شود تراکنشی اشتباه باشد و یا قصد خرابکاری را داشته باشد آن را بازمی گردانند و فرد خاطی را جریمه می کنند.

اما یک سوال مهم پیش می آید، وظیفه حفاظت از دارایی کاربران به عهده شبکه اتریوم است یا شبکه Optimism؟

پروژه های لایه دومی اگر بخواهند به طور حضانتی عمل کنند و امنیت دارایی کاربران را تامین کنند، باید الگوریتم اجماع خاص خود را داشته باشند. از همین رو Optimism نیز از الگوریتم خاص خود برای اجماع ولیدیتورها استفاده می کند. در نتیجه امنیت شبکه Optimism تعیین کننده امنیت دارایی کاربران است و اگر این شبکه مورد حمله هکرها قرار بگیرد، دارایی کاربران تهدید می شود.

الگوریتم اجماع مورد استفاده در پروژه لایه دومی اپتیمیسم به نام Rollup-based Optimistic Virtual Machine (OVM) است. ovm یک الگوریتم اجماع تراکنش‌ های لایه دوم است که بر پایه تکنولوژی Rollup ایجاد شده است.

الگوریتم OVM از مفهوم اپتیمیزم استفاده می‌ کند تا عملکرد و قابلیت مقیاس‌ پذیری شبکه را بهبود بخشد. در  OVM، تراکنش ‌ها در لایه  دوم انجام می ‌شوند و بلافاصله در لایه اصلی ثبت نمی‌ شوند. به جای آن، تراکنش‌ ها به صورت خلاصه‌ شده و با اطلاعات مربوطه به لایه اصلی اتریوم ارسال می ‌شوند.

در لایه اصلی اتریوم، یک عقد معامله (commitment) از تراکنش ‌های لایه دوم دریافت می ‌شود. سپس با استفاده از الگوریتم اجماع Proof-of-Stake (PoS) در اتریوم، اعتبار این عقد معامله تأیید و تراکنش‌ های مربوطه در بلاکچین اتریوم ثبت می ‌شوند. استفاده از الگوریتم OVM و تکنولوژی Rollup به اپتیمیسم اجازه می ‌دهد تا ظرفیت بالایی از تراکنش‌ ها را در لایه دوم به صورت سریع و کارآمد پردازش کند، همچنین هزینه ‌های شبکه را بهبود می ‌بخشد و مقیاس‌ پذیری را افزایش می ‌دهد.

با استفاده از شبکه اپتیمیسم Optimism، تاکنون پروژه‌ های مختلفی در زمینه‌ های مختلف از جمله ارزهای دیجیتال، بازی ‌های آنلاین، دیفای و برنامه‌ های مالی با مقیاس بزرگ مورد استفاده قرار گرفته ‌اند. این پلتفرم به توسعه‌ دهندگان امکان می ‌دهد تا به طور سریع و کارآمد اپلیکیشن ‌های بلاکچین را ارائه دهند و بتوانند با چالش‌ های مقیاس ‌پذیری در شبکه اتریوم برخورد کمتری داشته باشند.

خوب است بدانید شبکه Optimism توانایی پردازش ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه را دارد و همین موضوع باعث شده یکی از مهم ترین پروژه های لایه دومی باشد که سعی در بهبود شبکه اتریوم دارد.


ویژگی های پلتفرم اپتیمیسم Optimism 

ویژگی های پلتفرم اپتیمیسم Optimism 
ویژگی های پلتفرم اپتیمیسم Optimism

در این بخش قصد داریم ویژگی های پروتکل اپتیمیسم Optimism را بیان کنیم:

 • مقیاس ‌پذیری: امکان اجرای هزاران تراکنش در ثانیه را فراهم می‌ کند و باعث افزایش ظرفیت شبکه اتریوم می شود.
 • کاهش هزینه ‌ها: با استفاده از Optimism، هزینه‌ های مربوط به تراکنش ‌ها به طور قابل توجهی کاهش می ‌یابد و تراکنش ‌ها بسیار ارزان تر می‌ شوند.
 • سرعت بالا: با پردازش تراکنش ‌ها در لایه دوم و استفاده از خلاصه ‌سازی در لایه اصلی، Optimism سرعت پردازش تراکنش‌ ها را به طور چشمگیری افزایش می ‌دهد.
 • سازگاری با برنامه‌ های موجود: Optimism قابلیت اجرای برنامه ‌ها و قراردادهای هوشمند موجود در شبکه اتریوم را فراهم می‌ کند، بدون نیاز به تغییر در کد منبع اصلی.
 • حفظ امنیت شبکه اصلی: اطلاعات تراکنش ‌ها در لایه دوم پردازش می ‌شوند و تنها خلاصه ‌ای از آن‌ ها در لایه اصلی ثبت می‌ شود، که به حفظ امنیت شبکه اصلی کمک می ‌کند.
 • پشتیبانی از توسعه ‌دهندگان: Optimism ابزارها و مستندات جامعی را برای توسعه‌ دهندگان فراهم می ‌کند تا بتوانند به سادگی برنامه‌ ها و سرویس ‌های خود را بر روی پلتفرم اجرا کنند.

نقشه راه پروژه اپتیمیسم Optimism 

نقشه راه پروژه اپتیمیسم Optimism 
نقشه راه پروژه اپتیمیسم Optimism

در این بخش گام های مهم این پروژه که در گذشته برداشته شده و همچنین اهداف مهم این پروژه در آینده را عنوان می کنیم:

 1. معرفی Optimistic Rollup در تاریخ Jun 2019.
 2. اجرای آزمایشی شبکه مربوط به این پروژه در تاریخ Oct 2019.
 3. اجرای “ماشین مجازی قراردادهای هوشمند” سازگار با اتریوم به صورت تستی در تاریخ Sep 2020.
 4. اجرای شبکه اصلی به صورت محدود در تاریخ Jan 2021.
 5. اجرای نهایی ماشین مجازی سازگار با شبکه اتریوم در تاریخ Oct 2021.
 6. راه اندازی نهایی شبکه در تاریخ Dec 2021.

تا اینجا گام های مهم اجرایی شده را نام بردیم و در ادامه مهم ترین اهداف این پروژه در سال ۲۰۲۳ را بیان می کنیم:

 • آپدیت Bedrock:

این آپدیت برای ارتقا عملکرد در سرعت پردازش تراکنش ها و اجرای قراردادهای هوشمند و همچنین اصلاح ساختار بلاکچین انجام خواهد شد.

 • آپدیت Next gen fault proof:

این آپدیت برای افزایش قابلیت اطمینان و عملکرد شبکه در مواجهه با خطاها و اشکالات فنی اجرا می شود.

 • آپدیت Multi Proof:

آپدیت Multi Proof با ترکیب استفاده از اثبات‌های BLS و Serenity، عدالت و توزیع منابع شبکه را بهبود می‌ بخشد و امنیت اطلاعات در شبکه را تضمین می ‌کند. این آپدیت به همراه سایر بهبودها و اصلاحات در شبکه اپتیمیسم، هدف ایجاد یک سیستم قوی، امن و قابل اعتماد برای اجرای قراردادهای هوشمند در بستر بلاکچین می‌ باشد.

 • آپدیت Decentralized Sequencer:

Decentralized Sequencer در اپتیمیسم وظیفه ترتیب ‌بندی و سری ‌بندی تراکنش ‌ها را به صورت متمرکز انجام می ‌دهد. این سامانه مسئول تعیین ترتیبی است که تراکنش ‌ها درون راه‌ حل لایه ۲ اپتیمیسم اجرا می‌ شوند.


امنیت پلتفرم اپتیمیسم Optimism 

امنیت پلتفرم اپتیمیسم Optimism 
امنیت پلتفرم اپتیمیسم Optimism

امنیت در پلتفرم اپتیمیسم Optimism بسیار حائز اهمیت است. با استفاده از الگوریتم‌ های اجماع قوی، جدا سازی لایه ‌ها، راهکارهای امنیتی قوی و فرآیندهای آزمون و ارزیابی امنیتی، این پلتفرم تلاش می ‌کند تا اموال و دارایی‌ های کاربران را محافظت کند و تراکنش‌ های امن و قابل اعتماد را ارائه دهد.


بررسی روند قیمت ارز دیجیتال اپتیمیسم OP

رمز ارز OP که در این مقاله به معرفی آن پرداختیم، محور اصلی پلتفرم اپتیمیسم Optimism است و دارندگان ارز دیجیتال OP قادر خواهند بود در تصمیمات حاکمیتی این پروژه شرکت نمایند. همچنین در شبکه اپتیمیسم، کارمزد معاملات با استفاده از ارز OP پرداخت می‌شود. در ادامه به بررسی روند قیمت این رمز ارز خواهیم پرداخت.

ارز دیجیتال اپتیمیسم در اواسط سال ۲۰۲۲ یعنی در تاریخ ۱ ژوئن با قیمت ۱.۴۴۲۲ دلار در بازار معامله می‌شد. این رمز ارز تا تاریخ ۲۸ جولای ۲۰۲۲ یک روند نزولی را طی کرده و پس از آن قیمت OP افزایش یافته و در تاریخ ۴ آگوست ۲۰۲۲ قیمت آن به سطح ۱.۹۹۳۷ دلار رسید. در ادامه قیمت ارز دیجیتال اپتیمیسم کاهش یافته و تا آخر سال ۲۰۲۲ دارای روند نزولی بوده و در تاریخ ۳۱ دسامبر با قیمت ۰.۹۱۲۳ دلار در بازار معامله می‌شد.

رمز ارز OP سال ۲۰۲۳ را با قیمت ۰.۹۱۷۱ دلار آغاز کرد و رفته رفته قیمت آن افزایش یافته و در تاریخ ۸ فوریه ۲۰۲۳ به سطح قیمت ۳.۰۲۸۲ دلار رسید. پس از گذشت ۳ ماه قیمت آن کاهش یافته و در تاریخ ۸ می ۲۰۲۳ قیمت آن برابر با ۱.۸۹۱ دلار بود. در اواسط سال ۲۰۲۳، ارز دیجیتال اپتیمیسم با قیمت  ۱.۳۸۴۹ دلار در بازار معامله می‌شد و اکنون در زمان نگارش مقاله یعنی در تاریخ ۸ آگوست ۲۰۲۳ قیمت این رمز ارز برابر با ۱.۷۱ دلار می‌باشد که با کاهش قیمت روبرو بوده است. در تصویر زیر شما می‌توانید روند قیمت ارز دیجیتال اپتیمیسم OP را بر روی نمودار مشاهده کنید.

بررسی روند قیمت ارز دیجیتال اپتیمیسم OP
بررسی روند قیمت ارز دیجیتال اپتیمیسم OP

کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال اپتیمیسم OP

کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال اپتیمیسم OP
کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال اپتیمیسم OP

همانطور که می‌دانید، کیف پول‌های ارز دیجیتال برای نگهداری رمز ارزها مورد استفاده قرار می‌گیرند و با استفاده از آنها امکان ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال مختلف وجود دارد. این کیف پول‌ها دارای انواع مختلفی همچون نرم افزاری و سخت افزاری هستند. کیف پول‌های نرم افزاری بر روی سیستم‌های رایانه ای و تلفن همراه قابل نصب و استفاده می‌باشند. کاربران می‌توانند آنها را بر روی سیستم‌های رایانه‌ی شخصی خود و یا تلفن همراه نصب نموده و از آنها استفاده کنند. کیف پول‌های سخت افزاری ابزاری فیزیکی هستند که دارایی و اطلاعات کاربران را به صورت آفلاین ذخیره می‌نمایند و امن‌ترین و مطمئن ترین روش را برای ذخیره‌سازی رمز ارزها ارائه می‌دهند. با توجه به جستجوهای انجام شده توسط تیم زوم ارز، بررسی نمودیم که در حال حاضر هیچ یک از کیف پول‌های سخت افزاری لجر و ترزور از رمز ارز OP پشتیبانی نمی کند. در ادامه به معرفی کیف پول‌های نرم افزاری پشتیبانی کننده ارز دیجیتال اپتیمیسم، خواهیم پرداخت.

 1. کیف پول تراست Trust

 2. کیف پول متامسک MetaMask

 3. کیف پول SafePal


صرافی های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال اپتیمیسم OP

صرافی های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال اپتیمیسم OP
صرافی های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال اپتیمیسم OP

به طور کلی می‌توان بیان نمود که صرافی‌های ارز دیجیتال، پلتفرم‌های آنلاینی هستند که می‌توان با استفاده از آنها به خرید و فروش رمز ارزها پرداخت. در حال حاضر صرافی‌های ایرانی و خارجی بسیاری وجود دارند که هر کدام خدمات متفاوتی را به کاربران ارائه می‌دهند. همچنین صرافی‌ها در دو نوع متمرکز و غیرمتمرکز هستند که هر کدام دارای مزایا و معیاب متفاوتی می‌باشند. برای استفاده از صرافی‌ها، کاربران بایستی به ثبت نام و احراز هویت بپردازند.

از جمله صرافی‌های خارجی پشتیبانی کننده ارز دیجیتال اپتیمیسم می‌توان به بایننس، کوکوین، کوین بیس، بیتفینکس و یونی سواپ اشاره کرد که همگی به غیر از صرافی یونی سواپ، در دسته صرافی‌های متمرکز قرار دارند. در صورتی که قصد استفاده از صرافی های ایرانی برای خرید و فروش رمز ارز OP را دارید، می‌توانید به صفحه مقایسه قیمت صرافی ها در وب سایت زوم ارز مراجعه نمایید. سپس بررسی نمایید که کدام صرافی از ارز دیجیتال اپتیمیسم پشتیبانی می‌کند.


نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال اپتیمیسم OP

نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال اپتیمیسم OP
نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال اپتیمیسم OP

خرید و فروش ارز دیجیتال اپتیمیسم در صرافی‌هایی صورت می‌پذیرد که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند. در قسمت قبلی مقاله صرافی‌هایی را معرفی نمودیم، که پشتیبانی کننده رمز ارز اپتیمیسم هستند. کاربران ایرانی باید از قبل بررسی نمایند که آیا استفاده از صرافی‌هایی خارجی که معرفی نمودیم برای آنها امکان پذیر است یا خیر.

در صورتی که امکان استفاده از صرافی‌های خارجی برای آنها وجود داشت، می‌توانند از قبل مقدار مبلغ مورد نظر برای خرید را در یکی از صرافی‌های ایرانی به تتر یا یکی از استیبل کوین‌ها تبدیل نمایند، سپس به خرید و فروش در صرافی خارجی بپردازند. در غیر اینصورت، می‌توانند از صرافی‌های ایرانی، امکانات داخلی کیف پول‌ها همچون صرافی داخلی یا سواپ برای خرید و فروش استفاده نمایند.


آینده پروژه اپتیمیسم Optimism

آینده پروژه اپتیمیسم Optimism
آینده پروژه اپتیمیسم Optimism

آینده پروژه اپتیمیسم Optimism بسیار روشن است. این پروژه با توجه به قابلیت‌ ها و ویژگی‌ های خود، پتانسیل بالقوه ‌ای برای توسعه و رشد دارد. آینده این پروژه شامل افزایش استفاده از تکنولوژی Layer 2، گسترش و بهبود امکانات پلتفرم، جذب بیشتر توسعه ‌دهندگان و کاربران، و افزایش مقیاس ‌پذیری شبکه است. هدف اصلی Optimism در آینده ایجاد یک اکوسیستم معتبر و قوی برای ارائه خدمات لایه دوم بر روی اتریوم است.

همچنین پروژه Optimism از طرف تیم اتریوم نیز حمایت می شود و در بین رقبای خود نیز عملکرد بهتری داشته است.


سخن پایانی درباره ارز اپتیمیسم OP

در این مقاله پروژه اپتیمیسم Optimism را که یک راه کار لایه دومی برای شبکه اتریوم ارائه داده است را به شما معرفی کردیم. با استفاده از این مقاله می توانید از عملکرد و ویژگی ها و همچنین آینده پیش رو این پروژه مطلع بشید. اگر قصد سرمایه گذاری روی این پروژه را دارید می توانید از بخش صرافی ها و کیف پول ها و همچنین تحلیل قیمتی این ارز استفاده کنید.

ممنون از اینکه تا پایان مقاله “ارز اپتیمیسم OP” همراه ما بودید.

منبع : زوم ارز


بیشتر بخوانید

تیم محتوا
تیم محتوا
محقق و علاقه مند به بلاکچین و ارزهای دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده