آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

وضعیت اضطراری کوانتومی: اتریوم در رقابت با زمان

وضعیت اضطراری کوانتومی: اتریوم در رقابت با زمان

به گزارش زوم ارز، اتریوم در برابر تهدیدات کوانتومی آماده می‌شود. واکنش جامعه به پیشنهاد جدید بوترین چگونه است و این خطر چقدر واقعی است؟

پیشرفت تصاعدی فناوری محاسبات کوانتومی چالشی دلهره‌آور برای پلتفرم‌های بلاکچین ایجاد می‌کند و به طور بالقوه پروتکل‌های امنیتی که پایه این شبکه‌ها را با اتریوم تشکیل می‌دهند، تضعیف می‌کند.

در پاسخ به این نگرانی مبرم، ویتالیک بوترین، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، با هدف رسیدگی و کاهش آسیب‌پذیری‌هایی که محاسبات کوانتومی معرفی می‌کند، بحث‌ها را در مورد تحقیقات اتریوم رهبری کرده است.

کاوش در استراتژی بوترین

بوترین یک “اضطراری کوانتومی” بالقوه را پیش‌بینی می‌کند، جایی که ظهور قابلیت‌های محاسباتی کوانتومی می‌تواند منجر به سرقت گسترده دارایی‌های اتریوم شود.

برای مقابله با این تهدید قریب‌الوقع، بوترین یک رویکرد چند وجهی را پیشنهاد داد که با اجرای هارد فورک شبکه اتریوم شروع شد.

این هارد فورک به طور موثر شبکه را به حالت قبل از وقوع هر گونه سرقت احتمالی باز می‌گرداند و کاربران را ملزم می‌کند نرم‌افزار کیف پول جدیدی را که به صراحت برای خنثی کردن حملات آینده طراحی شده است، استفاده کنند.

در مرکز استراتژی بوترین، پذیرش نوع تراکنش جدیدی قرار دارد که در Ethereum Improvement Proposal (EIP) 7560 مشخص شده است. این نوع تراکنش از تکنیک‌های رمزنگاری پیشرفته، از جمله امضاهای Winternitz و فناوری‌های اثبات دانش صفر مانند STARKs استفاده می‌کند. تراکنش‌های ناشی از حملات کوانتومی با محافظت از کلیدهای خصوصی کاربران در برابر قرار گرفتن در معرض.

قرارداد هوشمند به امنیت اطلاعات و حفظ حریم خصوصی کاربران اهمیت می‌دهد. با جلوگیری از انتشار کلیدهای خصوصی، این قرارداد به افزایش امنیت کمک می‌کند. انتزاع حساب به عنوان “کیف پول قراردادهای هوشمند” عمل می‌کند و امکان تعامل کاربران با شبکه اتریوم را بدون نیاز به کلیدهای خصوصی یا نگهداری اتر برای تراکنش‌ها فراهم می‌کند.

در شرایط اضطراری کوانتومی، کاربرانی که تراکنشی انجام نداده‌اند، مورد حمایت قرار می‌گیرند زیرا فقط آدرس‌های کیف پول آن‌ها عمومی هستند. Vitalik Buterin اقدامات لازم برای اجرای هارد فورک پیشنهادی را توسط زیرساخت‌های مناسب ترویج می‌کند.

واکنش جامعه اتریوم نسبت به این پیشنهادات و استراتژی‌ها بحث و گفتگوهای فراوانی را ایجاد کرده است. در حالی که اهمیت آماده‌سازی برای تهدیدات کوانتومی مورد توجه قرار گرفته است، برخی از اعضا مراوده‌هایی را در مورد تاثیرات این اقدامات بر کاربران مخرب با دسترسی به تکنولوژی کوانتومی بیان می‌کنند.

اعضا مختلف انجمن مطالبات و راهکارهای متفاوتی را ارائه می‌دهند. مثلاً DogeProtocol از استفاده از الگوریتم‌های استاندارد NIST به همراه الگوریتم‌های کلاسیک حمایت می‌کند، در حالی که nvmmonkey استفاده از سیستم‌های هوش مصنوعی در شبکه گره اتریوم را توصیه می‌کند برای تشخیص و جلوگیری از تراکنش‌های ناامن.پروتکل‌های اضطراری مانند فورک ظهور استارک را راه‌اندازی و شناسایی می‌کند. شما ممکن است دوست داشته باشید: آیا بیت کوین قابل هک است؟ کاوش در محاسبات کوانتومی و سایر تهدیدات.

خطرات رایانه‌های کوانتومی برای بلاک‌چین بیت‌کوین و اتریوم از الگوریتم‌های رمزنگاری مانند ECDSA برای ایمن سازی تراکنش‌ها و حفظ یکپارچگی دفتر کل توزیع شده استفاده می‌کنند. اما الگوریتم‌های کوانتومی مانند Shor تهدید جدی‌ای برای امنیت ECDSA ایجاد می‌کنند. این قابلیت به یک کامپیوتر کوانتومی امکان می‌دهد تا امضاهای دیجیتال جعل کند و کنترل وجوه مرتبط با آن امضاها را بر روی بلاک‌چین.

همچنین، رایانه‌های کوانتومی می‌توانند فرآیند هش کردن و سایر روش‌های رمزنگاری در فناوری بلاک‌چین را تضعیف کنند. اگرچه هش کردن مستقیماً توسط الگوریتم Shor شکسته نمی‌شود، اما الگوریتم‌های کوانتومی دیگر می‌توانند سرعت یافتن تصویر اولیه هش را افزایش دهند.

اگرچه رایانه‌های کوانتومی کنونی قادر به شکستن ECDSA در مقیاس عملی نیستند، اما پیشرفت‌های سریع در این حوزه نشان می‌دهد که این تهدید ممکن است به مشکلات واقعی تبدیل شود. بنابراین، باید آمادگی لازم را برای مواجهه با پیشرفت‌های تکنولوژی کوانتومی داشته باشیم.IBM Quantum System Two، یک کامپیوتر کوانتومی مدولار جدید است که به تازگی رونمایی شده است. این سیستم در حال حاضر در نیویورک در حال اجرا است و برای انجام محاسبات پیچیده در زمینه‌های علمی و تجاری طراحی شده است.

تهدید کوانتومی به رمزنگاری فعلی واقعیتی است که توسط محققان تایید شده است. نیاز به توسعه و استفاده از الگوریتم‌های رمزنگاری مقاوم در برابر کامپیوترهای کوانتومی و پسا کوانتومی اهمیت زیادی دارد.

به عنوان مثال، موسسه ملی استانداردها و فناوری (NIST) فرآیندی برای ارزیابی و استانداردسازی الگوریتم‌های رمزنگاری کلید عمومی مقاوم در برابر کوانتومی را آغاز کرده است. این اقدامات می‌توانند به کمک حفظ امنیت و انعطاف‌پذیری بلاک‌چین و سایر زیرساخت‌های دیجیتال در مواجهه با محاسبات کوانتومی باشند.

با پیشرفت قابلیت‌های رایانه‌های کوانتومی، همکاری بین محققان، توسعه‌دهندگان و سیاست‌گذاران ضروری خواهد بود.

با تأکید بر توسعه و ادغام راه‌حل‌های رمزنگاری مقاوم در برابر کوانتومی، جامعه بلاک‌چین می‌تواند اطلاعات حساس خود را محافظت کرده، اعتماد دیجیتال را حفظ نموده و از ادامه حیات بلاک‌چین در عصر کوانتومی اطمینان حاصل کند.

منبع:  crypto.news


بیشتر بخوانید:

تیم خبری
تیم خبری
من حامد هستم و 5 سال در حوزه اخبار ارز های دیجیتال فعالیت دارم. روزانه اخبار اقتصادی و مالی و همچنین کریپتو را دنبال می کنم. فردی ماجراجو و پیگیر هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده