آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ارز لیسک چیست؟ | آینده ارز لیسک

ارز لیسک Lsk چیست؟

ارز دیجیتال لسیک LSK چیست؟،  ارز دیجیتالی که قصد داریم در این مقاله معرفی نماییم توکن ارائه شده پلتفرم Lisk است. آیا اطلاعاتی در ارتباط با این پلتفرم دارید؟ پلتفرم لیسک یک بستر کاربردی می باشد که هدف ان ایجاد آینده ای در دسترس است که همه بتوانند از فناوری غیرمتمرکز بهره مند شوند. پلتفرم لیسک یک شبکه غیرمتمرکز با بلاکچین خاص خود است که توسعه دهندگان را قادر می سازد، طیف گسترده ای از برنامه ها را در شبکه Lisk با توسعه زنجیره های جانبی بسازند. در ادامه مقاله این ارز دیجیتال را به طور کامل به شما معرفی خواهیم کرد و همچنین با عملکرد لیسک Lisk به طور کامل آشنا خواهید شد.

ارز دیجیتال لیسک چیست؟

ارز دیجیتال لیسک LSK چیست؟
ارز دیجیتال لیسک LSK چیست؟

لیسک یک ارز رمزپایه است که هدف آن خدمت به عنوان بستری برای برنامه های غیرمتمرکز dApp است. هدف این پروژه این است که به توسعه دهندگان اجازه دهد مهارت های بیشتری را برای ساخت dApp ها انتقال دهند، زیرا به آنها امکان می دهد برنامه هایی با استفاده از زبان Javascript بنویسند، که هر دو به طور گسترده ای در توسعه وب استفاده می شوند.

با این حال، لیسک Lisk توسعه دهندگان را قادر می سازد تا از طریق انچه به عنوان زنجیره های جانبی یا ساید چین sidechain نامیده می شود، بلاکچین منحصر به فرد خود را در شبکه dApp، لیسک ها و ارزهای رمزپایه ایجاد کند. این زنجیره های جانبی به بلاکچین Lisk وابسته هستند و با توجه به نیازهای dApp لیسک قابل تنظیم هستند.

اگر بخواهیم پلتفرم لیسک Lisk را به طور دیگر تعریف نماییم، می توان گفت لیسک یک پلتفرم بلاکچین open source است که از توکن های LSK پشتیبانی می کند و به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا برنامه های غیرمتمرکز را به زبان برنامه نویسی JavaScript بنویسند. پلتفرم لیسک به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا برنامه های کاربردی را در زنجیره جانبی یا سایدچین خود که به شبکه Lisk متصل هستند، با توکن اختصاصی خود بسازد. لیسک در حال آماده سازی کیت توسعه نرم افزار SDK خود است، این همان چیزی است که به شما امکان ایجاد بلاکچین شخصی خود را می دهد. SDK برای این کار از JavaScript استفاده می کند. Dappهای ساخته شده در شبکه لیسک در زنجیره های جانبی منفرد اجرا می شود تا شبکه لیسک و مقیاس پذیری آن را به خطر نیاندازد.

همانطور که گفتیم ارز دیجیتال لیسک LSK توکن ارائه شده پلتفرم Lisk است که از این رمزارز برای پرداخت هزینه های عملیات و رای دادن درباره به روزرسانی های پیشنهادی قوانین نرم افزار استفاده می شود.

اما در ادامه مطالب، اطلاعاتی را در ارتباط با زنجیره های جانبی یا sidechain دریافت خواهیم کرد.


زنجیره جانبی یا Sidechain چیست؟

زنجیره جانبی یا Sidechain چیست؟
زنجیره جانبی یا Sidechain چیست؟

در مطالب قسمت قبل گفتیم که لیسک در ساختار خود از زنجیره جانبی استفاده می نماید، اما منظور چیست؟ بسیاری از افراد با بلاکچین آشنا هستند که معمولا به عنوان دفتر کل معاملات انجام شده تعریف می شود. یک مشکل که در بلاکچین وجود دارد این است که با معاملات تقلبی یا جعلی می توان آن را به طور مصنوعی پر کرد. وقتی تراکنش ها بیش از حد زیادی انجام شود، بلوک ها سریعتر پر شده و سرعت شبکه را کاهش می دهد و هیچ کس شبکه کند را دوست ندارد.

راه حل لیسک، استفاده از زنجیره جانبی یا sidechain است. زنجیره های جانبی به زنجیره اصلی متصل می شوند. Sidechain می تواند به بلاکچین مستقل متصل شود و به عنوان محلی برای انجام همه معاملات و تراکنش های پر حجم و بدون تداخل در بلاکچین اصلی باشد. در نتیجه این زنجیره ها یک شبکه سریع را تضمین می کنند.


تاریخچه و بنیان گذاران ارز دیجیتال لیسک Lisk

تاریخچه و بنیان گذاران ارز دیجیتال لیسک Lisk
تاریخچه و بنیان گذاران ارز دیجیتال لیسک Lisk

از جمله بنیانگذاران این ارز دیجیتال می توان به Max Kordek و Oliver Beddows اشاره کرد که این دو نفر پروژه لیسک را از سال ۲۰۱۷ آغاز کردند. ماکس کوردک رئیس لیسک است و مسئول استراتژی و تجارت لیسک نیز می باشد. او همچنین از بنیانگذاران و مدیر Lightcurve است، و همچنین مسئولیت استراتژی و تجارت را نیز در آنجا بر عهده دارد. Lightcurve یک مرکزی برای مشاوره توسعه محصول بلاکچین با تمرکز ویژه بر بازاریابی، کدگذاری و پشتیبانی است.

الیور بددوز معاون رئییس لیسک است و مدیر Lightcurve نیز می باشد. هر دو فردی که نام بردیم در برنامه های غیرمتمرکز، مشاوره بیت کوین و بلاکچین، مشاوره راه اندازی و مدیریت آنها تخصص دارند.


عملکرد لیسک Lisk چگونه است؟

عملکرد لیسک Lisk چگونه است؟
عملکرد لیسک Lisk چگونه است؟

تیم بنیانگذار لیسک برای اینکه به بلاکچین دسترسی بهتر داشته باشد و عملکرد خود را بهبود بخشد، کیت های توسعه نرم افزار SDK را که بر اساس زبان جاوا اسکریپت نوشته شده است، ایجاد کرد. کیت توسعه نرم افزار لیسک یعنی SDK برای ساخت برنامه های غیرمتمرکز سازگار با لیسک استفاده می شود.

کیت توسعه نرم افزار SDK شامل سه مولفه اصلی زیر می باشد:

۱.Lisk Framework: این بخش تعاملات بین ماژول های dApp را تسهیل می کند.

۲.Lisk Elements: مجموعه ای از کتابخانه های کدگذاری است.

۳.Lisk Commander: ابزاری که به کاربران امکان تعامل با بلاکچین را می دهد.


معرفی ویژگی های لیسک Lisk

معرفی ویژگی های لیسک Lisk
معرفی ویژگی های لیسک Lisk

برای اینکه با ویژگی های لیسک آشنا شوید لازم است موارد زیر را مطالعه نمایید. در واقع موارد زیر از جمله برترین ویژگی های Lisk می باشند.

۱.برخوداری از زبان برنامه نویسی شناخته شده: همانطور که در مباحث پیشین گفتیم لیسک از زبان برنامه نویسی Javascript استفاده می نماید. جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی شناخته شده است که در سطح جهان استفاده می شود. این زبان به طور گسترده ای توسط مهندسان در سراسر جهان پذیرفته شده است و شرکت در توسعه را بریا بسیاری از افراد آسان می کند.

۲.استفاده از زنجیره های جانبی یا Sidechain: لیسک در بلاکچین خود از زنجیره های جانبی استفاده می نماید و این ساید چین ها بلاکچینی هستند که به زنجیره اصلی متصل می باشند. که استفاده از این زنجیره جانبی مزایایی را برای پلتفرم به همراه دارد.

۳.امنیت: لیسک با استفاده از زنجیره جانبی معاملات Dapp را مدیریت می کند. اگر یک زنجیره جانبی هک شود، آن را جدا می کنند تا زنجیره اصلی آسیب نبیند و این باعث می شود تا امنیت پلتفرم افزایش یابد.

۴.بهبود پردازش معاملات یا تراکنش ها: علاوه بر زنجیره اصلی، استفاده از زنجیره های جانبی امکان بهبود پردازش تراکنش را فراهم می کند که زمان تایید تراکنش را پایین نگه می دارد.

۵.انعطاف پذیری برای ایجاد خدمات: در پلتفرم لیسک، بدون نیاز به تغییر مشخصات در زنجیره اصلی، می توان ویژگی ها و تجدید نظرهای جدید را در زنجیره های جانبی پیاده سازی کرد و این امکان را می دهد که این پیاده سازی ها با ریسک کم به سرعت انجام شوند.

آموزش برنامه نویسی بلاکچین با php


امنیت لیسک Lisk چگونه است؟

امنیت لیسک Lisk چگونه است؟
امنیت لیسک Lisk چگونه است؟

شبکه لیسک با استفاده از یک مدل اجماع اثبات سهام به نام DPoS بسیار کارآمد اداره می شود. الگوریتم اجماع اثبات سهام نمایندگی شده یک پروتکل اجماع می باشد که تایید و اعتبار تراکنش ها را در بلاکچین فراهم می کند.

لیسک برای امنیت بلاکچین خود و همگام نگه داشتن شبکه توزیع شده، از این الگوریتم استفاده می نماید. DPoS از یک سیستم رای گیری در زمان واقعی استفاده می کند تا تعیین کند کدام کامپیوترهای دارای نرم افزار می توانند بلاک بعدی را در بلاکچین لیسک ایجاد کنند. این بدان معنی است که هر کسی که دارای LSK باشد می تواند به کار شبکه کمک کند.


تفاوت لیسک Lisk و سایر بلاکچین های دیگر

تفاوت لیسک Lisk و سایر بلاکچین های دیگر
تفاوت لیسک Lisk و سایر بلاکچین های دیگر

از جمله مواردی که باعث می شود لیسک با سایر بلاکچین های دیگر متفاوت باشد این است که نسبت به سایر بلاکچین های دیگر مقیاس پذیرتر است. ازآنجا که لیسک از یک زنجیره جانبی برای هر برنامه توسعه یافته استفاده می نماید، مقیاس گذاری بسیار آسان تر است. در پلتفرم لیسک اگر مشکلی در بلاکچین برنامه های دیگر رخ دهد، برنامه ها در زنجیره های جانبی هستند و این باعث نمی شود که لیسک مجبور به تعویض سخت افزار باشد زیرا تاثیری در بلاکچین لیسک نخواهد داشت.

زنجیره های جانبی یا ساید چین ها همچنین به معنای امنیت بیشتر و کاربرد سریعتر برای توسعه دهندگان برنامه است. مورد دیگری که لیسک را منحصر به فرد و خاص نشان می دهد این است که لیسک یک پلتفرم open source است.


تفاوت لیسک Lisk و اتریوم Ethereum

تفاوت لیسک Lisk و اتریوم Ethereum
تفاوت لیسک Lisk و اتریوم Ethereum

لیسک و اتریوم هر دو سعی بر این دارند تا بستری را همانند برنامه های غیرمتمرکز فراهم کنند. اما این دو بلاکچین با هم تفاوت هایی را دارا می باشند که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت.

۱.زبان برنامه نویسی: لیسک در پلتفرم خود از زبان جوا اسکریپت Javascript استفاده می نماید در حالی که اتریوم از زبان برنامه نویسی Solidid استفاده می کند.

۲.مکان برنامه ها: لیسک از زنجیره های جانبی استفاده می نماید، در حالی که اتریوم در حال حاضر برنامه ها را در زنجیره اصلی خود ذخیره می کند.

۳.رسیدگی به خطا: در لیسک، اگر برنامه ها مشکلی داشته باشد، فقط در زنجیره شما وجود دارد، اما برای رفع آن نیاز به هارد فورک نیست. در اتریوم برنامه در یک ماشین مجازی در زنجیره اصلی اجرا می شوند، بنابراین هرگونه خطا فقط منجر به هدر رفتن کارمزدهای تراکنش می شود اما در اختیار VM قرار می گیرد به شرطی که در پلتفرم مشکلی وجود نداشته باشد.

۴.الگوریتم اجماع: لیسک از الگوریتم اجماع DPoS استفاده می نماید، در حالی که اتریوم در حال حاضر از الگوریتم PoW استفاده می کند.

۵.برنامه های کاربردی VM: برنامه های اتریوم در ماشین مجازی اتریوم EVM اجرا می شوند. لیسک ماشین مجازی یا VM ندارد اما در حال توسعه است.


بررسی روند قیمت ارز دیجیتال لیسک LSK

اکنون که در حال نگارش این مقاله می باشیم قیمت ارز دیجیتال لیسک برابر با ۸.۵۸ دلار می باشد و حجم معاملات این رمزارز در ۲۴ ساعت برابر با ۶۲۹،۹۰۳،۰۱۴ دلار است. در روز قبل این رمز ارز دچار ۹.۲۶% افت قیمت شده است و در رتبه ۱۰۰ بازار رمزارزها در سایت CoinMarketCap قرار دارد. در نمودار زیر شما روند قیمت این ارز دیجیتال را از جولای ۲۰۱۶ تا امنون که در تاریخ ۶ مِی ۲۰۲۱ قرار داریم، مشاهده می نمایید. همانطور که در نمودار مشاهده می شود این ارز دیجیتال در سه سال پیش یعنی در تاریخ ۷ ژانویه ۲۰۱۸ به ATH خود رسیده است.

بررسی روند قیمت ارز دیجیتال لیسک LSK
بررسی روند قیمت ارز دیجیتال لیسک LSK

نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال لیسک LSK چگونه است؟

نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال لیسک LSK چگونه است؟
نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال لیسک LSK چگونه است؟

برای خرید و فروش ارز دیجیتال لیسک LSK یکی از کارهایی که کاربران ایرانی باید انجام دهند خرید یکی از استیبل کوین ها یا تتر می باشد. در واقع به دلیل تحریمات موجود در کشور ایران باید یکی از استیبل کوین ها را خریداری نموده و در یکی از صرافی های آنلاین خارجی آن را به ارز لیسک LSK تبدیل نمایید. ما به شما پیشنهاد می کنیم تا از صرافی های آنلاین خارجی استفاده نمایید زیرا نسبت به صرافی های داخلی کارمزد کمتری برای تراکنش ها دریافت می کنند.

شما می توانید با ثبت نام و احراز هویت در یکی از صرافی هایی که در ادامه به شما معرفی می نماییم، ارز دیجیتال لیسک LSK را خریداری کنید. به علاوه می توانید برای فروش نیز از این صرافی ها استفاده نمایید.

۱.Binance

2.Huobi Global

3.Upbit

4.OKEx

5.BIONE

6.Kraken

7.KuCoin

8.Gate.io


معرفی کیف پول های ارز دیجیتال لیسک LSK

معرفی کیف پول های ارز دیجیتال لیسک LSK
معرفی کیف پول های ارز دیجیتال لیسک LSK

برای ذخیره سازی رمز ارز لیسک LSK در کیف پول های دیجیتالی شما گزینه های زیادی را دارید. در واقع می توانید از کیف پول های سخت افزاری، کیف پول های دسکتاپی و کیف پول های تحت وب استفاده نمایید. در ادامه انواع مختلفی از کیف پول ها را برای ذخیره سازی ارز دیجیتال لیسک LSK به شما معرفی خواهیم کرد.

۱.کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس Ledger Nano S

کیف پول سخت افزاری بهترین گزینه برای ذخیره امن LSK یا هر ارز رمزنگاری شده دیگر است. تا همین اوخر لجر از ذخیره سازی لیسک پشتیبانی نمی کرد، اما در سپتامبر پشتیبانی از لیسک را اضافه کرد و اکنون می توان رمز ارز LSK را در لجر نانو اس ذخیره کرد.

۲.کیف پول سخت افزاری ترزور وان  Trezor One

ترزور یکی دیگر از کیف پول های سخت افزاری محبوب است که توسط شرکتی در جمهوری چک ساخته شده است. این کیف پول همانند کیف پول لجر کلیدهای خصوصی شما را در یک فضای آفلاین ذخیره می کند.

۳.کیف پول دستکتاپی لیسک کور Lisk Core

کیف پول لیسک کور در دسته ی کیف پول های دستکتاپی قرار داردو توسط تیم لیسک راه اندازی شده است. این کیف پول به گونه ای طراحی شده است که بیشتر توسط کاربران حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد.

۴.کیف پول لیسک هاب Lisk Hub

کیف پول لیسک هاب از جدیدترین کیف پول ها برای ذخیره سازی ارز دیجیتال لیسک است. کاربران می توانند این کیف پول را برای سیستم عامل های ویندوز و مک نصب کنند. سکس از اهداف لیسک هاب راه اندازی صرافی غیرمتمرکز نیز می باشد.

۵.کیف پول لیسک نانو Lisk Nano

لیسک نانو در دسته ی کیف پول های دستکتاپی برای ذخیره ارز دیجیتال لیسک LSK قرار دارد و این کیف پول همانند کیف پول لیسک کور توسط توسعه دهندگان لیسک ارائه شده است.

۶.کیف پول تحت وب کوین پیمنت CoinPayments

کیف پول کوین پیمنت از ارزهای بسیاری پشتیبانی می کند. کاربران می توانند به راحتی از این کیف پول استفاده نمایند.


آیا ارز دیجیتال لیسک LSK استخراج می شود؟

آیا ارز دیجیتال لیسک LSK استخراج می شود؟
آیا ارز دیجیتال لیسک LSK استخراج می شود؟

ارز دیجیتال لیسک بر خلاف سایر ارزهای دیجیتال که قابلیت استخراج دارند، مانند بیت کوین، اتریوم و … قابل استخراج نمی باشد. رمزارزهایی که قابل استخراج هستند تنها دلیل برای استخراج آنها الگوریتمی است که در ساختار آنها استفاده می شود و آن الگوریتم اثبات کار یا PoW است.

رمز ارز لیسک در ساختار خود از الگوریتم اثبات سهام نمایندگی شده  یا DPoS استفاده می نماید. این الگوریتم به عبارتی یک سیستم دموکراتیک است و نودهای شبکه افرادی را برای تایید بلاک ها انتخاب می نمایند. سیستم هایی که بر این الگوریتم مبتنی می باشند از مقیلس پذیری بالایی برخوردار هستند.


آینده ارز دیجیتال لیسک چگونه است؟

آینده ارز دیجیتال لیسک چگونه است؟
آینده ارز دیجیتال لیسک چگونه است؟

در این قسمت از مقاله می خواهیم بررسی نماییم که آیا ارز دیجیتال لیسک LSK از آینده خوبی برخوردار است و یا اینکه می تواند یک سرمایه گذاری مناسب به شمار رود.

عملکرد آینده قیمت لیسک LSK صرفا به موفقیت شبکه لیسک LSK و پذیرش فناوری آن توسط توسعه دهندگان، برنامه نویسان و شرکت های نو پا بستگی دارد. لیسک یک ارز دیجیتالی نیست که بتوان از آن برای خرید و فروش کالاها و یا خدمات استفاده کرد. از این رو، برخلاف بیت کوین، هیچ بازرگانی هرگز از این ارز به عنوان وسیله پرداخت استفاده نخواهد کرد.

اگر با ارزهای رمزنگاری آشنایی کمی دارید، قرار دادن مقداری سرمایه در لیسک می تواند سودآور باشد. با توجه به اینکه لیسک از جاوا اسکریپت به عنوان یک زبان برنامه نویسی استفاد می کند، که در میان غول های فناوری مانند مایکروسافت و گوگل محبوب است، احتمال افزایش پایه توسعه دهنده و استفاده از لیسک به عنوان شبکه ای برای ساخت برنامه ها بسیار زیاد است.

علاوه بر این، Lisk با Microsoft Azure مشارکت کرده است، این بدان معنی است که توسعه دهندگان در سراسر جهان می توانند با استفاده از این پلتفرم و زیرساخت رایانش ابری Microsoft Azure برنامه های بلاکچین لیسک را توسعه دهند.

علاوه بر این، در حالی که لیسک از نظر توسعه دهندگان عملکرد خوبی دارد، با حجم معاملات کم در مبادلات، نیاز به ایجاد نقدینگی دارد و نیاز به ایجاد یک جامعه بزرگ در اطراف خود دارد. با این حال، لیسک به عنوان یک سرمایه گذاری فقط در دراز مدت اگر عملکرد خوبی داشته باشد و یک فناوری پیشرفته بلاکچین را برای برنامه های جدید در طی سالهای آینده ارائه دهد، آینده امیدوار کننده ای خواهد داشت.


کلام آخر ارز دیجیتال لیسک Lsk

رمزارزی که در این مقاله به بررسی آن پرداختیم، توکن ارائه شده پلتفرم لیسک می باشد. پلتفرم لیسک به طور کلی بستری را برای برنامه های غیرمتمرکز یا dApp فراهم می کند. لیسک از جمله پلتفرم های open source می باشد که از ارز دیجیتال LSK پشتیبانی می کند این پلتفرم توسعه دهندگان را قادر می سازد تا برنامه های خود را به زبان جاوا اسکریپت بنویسند. پلتفرم ارز دیجیتال لیسک در ساختار خود از الگوریتم اثبات سهام نمایندگی شده DPoS استفاده می نماید که به امنیت پلتفرم کمک می نماید.

شما می توانید این ارز دیجیتال را از صرافی های آنلاین خارجی و یا داخلی خریداری نمایید و پس از خریداری در یکی از کیف پول هایی که در این مقاله به شما معرفی نمودیم، ذخیره نمایید.

ممنون از اینکه تا پایان ” ارز لیسک Lsk  ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

تیم محتوا
تیم محتوا
جمالی هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

معرفی صرافی های برتر خارجی

آخرین مقالات منتشر شده