آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

Dapp چیست؟

dapp

Dapp چیست؟ با تعریفی از بلاک چین از سایت زوم ارز شروع می کنیم. می دانیم اطلاعات ذخیره شده روی سیستم بلاکچین، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیرممکن است. ما در این مقاله برنامه های غیر متمرکز Dapp رو شرح خواهیم داد.

از ویژگی های جذاب بلاکچین این است که هیچ شخص یا مقام واحدی کنترلی بر بلاکچین ندارند. بر اساس تایید بررسی و تایید یک انجمن آنلاین تراکنش ها صورت می پذیرد ، همین مورد باعث می شود که بلاکچین غیر متمرکز باشد. به برنامه‌هایی که روی بلاک چین ساخته می‌شوند برنامه غیر متمرکز یا دی‌‌اپ (Dapp) می‌گویند.

همراهان عزیز زوم ارزی شما میتوانید با استفاده از لیست زیر مقاله های مجموعه ی dapps را مطالعه کنید.

Dapp چیست ؟

Dapp چیست ؟
Dapp چیست ؟

Dapp مخفف عبارت Decentralized application می باشد و به معنای برنامه های غیرمتمرکز است. برنامه های غیرمتمرکز، برنامه هایی می باشند که خارج از حوزه نظارت و کنترل یک مرجع واحد هستند.

یک برنامه وب استاندارد، مانند Uber یا Twitter، روی یک سیستم رایانه ای اجرا می شود که توسط یک سازمان اداره می شود و به آن اختیار کامل برنامه و عملکرد آن را می دهد. ممکن است چندین کاربر در یک طرف وجود داشته باشند، اما  در باطن تحت کنترل یک سازمان واحد هستند.

اما در ارتباط با Dapp ها اینگونه نمی باشد. Dapp ها می توانند در شبکه P2P یا شبکه بلاکچین اجرا شوند. به عنوان مثالTor ، BitTorrent و Popcorn Time برنامه هایی هستند که بر روی رایانه هایی که بخشی از یک شبکه P2P هستند، اجرا می شوند که به موجب آن، چندین شرکت کننده در حال استفاده از محتوا یا باروری محتوا هستند یا به طور همزمان هردو عملکرد را انجام می دهند.

در زمینه ارزهای رمزنگاری شده، Dapp ها در یک شبکه بلاکچین در یک محیط عمومی، منبع باز و غیرمتمرکز اجرا می شوند و از کنترل هر مرجع جداگانه ای برخوردار نیستند.

به عنوان مثال، یک توسعه دهنده می تواند یک Dapp مانند توییتر ایجاد کند و آن را در زنجیره بلوکی قرار دهد که در آن هر کاربر می تواند پیام ها را منتشر کند. پس از ارسال، هیچ کس از جمله سازندگان برنامه نمی توانند پیام ها را حذف کنند.


خصوصیات مهم برنامه های غیر متمرکز یا Dapp ها

خصوصیات مهم برنامه های غیر متمرکز یا Dapp ها
خصوصیات مهم برنامه های غیر متمرکز یا Dapp ها

متن باز: برنامه های غیر متمرکز متن باز هستند تا در دسترس همه باشند تا در صورت لزوم با تصمیم اکثریت تغییرات لازم در انها انجام شود.

غیر متمرکز: از مهم ترین خصوصیات آن است که تمام ثبت های عملکرد، اقدامات و تراکنش های برنامه در دفترکل عمومی ذخیره شود. به دلیل بستر بلاکچین یا شبه بلاکچین این  برنامه ها، سرور مرکزی  در آن وجود ندارد و تمام نودها ( گره ها ) با یکدیگر برابر می‌باشند.

انگیزشی: با پاداش دادن واحدهای ارز دیجیتال به افرادی که امنیت و فعالیت بلاک چین را انجام میدهند،  انگیزه ان هارا بالا می برند.

پروتکل: برنامه نویس پروتکلی برای تحقق درست برنامه می نویسد و همه کسانی از برنامه استفاده خواهند کرد باید ان را قبول کنند. پروتکل های زیادی  وجود دارد که از جمله مهم ترین انها میتوان به Pow و  Pos اشاره کرد.


پلتفرم برنامه های غیر متمرکز اتریوم

پلتفرم برنامه های غیر متمرکز اتریوم
پلتفرم برنامه های غیر متمرکز اتریوم

بلاک چین اتریوم قابلیت بالاتری نسبت به بلاکچین های دیگر دارد. قابل برنامه ریزی است و توسط توسعه دهندگان می‌توانند برای ساخت انواع جدیدی از برنامه های کاربردی از آن استفاده کنند که این برنامه های کاربردی غیر متمرکز همان Dapp ها هستند. بلاکچین اتریوم یک پروتکل برای ساخت برنامه های غیر متمرکز ایجاد کرده است و اجازه می دهد هر کسی بتواند قرارداد هوشمند و برنامه غیر متمرکز خود را بنویسد.

نکته: برای مطالعه ی مقاله ی معرفی Social غیرمتمرکز (Social dapps) کلیک کنید.

سه نوع برنامه بر روی بلاک چین اتریوم می توان نوشت:

برنامه های مالی ( financial application ) :

شبکه‌ای از گره‌های مختلف در شبکه اتریوم این تبادل اطلاعات برای حل و فصل  قرار داد اتر  را انجام می‌دهند.

برنامه های نیمه مالی ( semi-financial application ) :

علاوه بر عملیات مالی، عملیاتی غیر مالی نیز وجود دارد.

برنامه های دولتی ( governance application ) :

از مهم ترین انها میتوان به انتخابات و رای گیری توسط دولت ها اشاره کرد. در اینجا بعد مالی معنی ندارد.


برخی دیگر از پلتفرم های Dapp

برخی دیگر از پلتفرم های Dapp
برخی دیگر از پلتفرم های Dapp

برای استفاده از پلتفرم اتریوم ،احتیاج به زبان برنامه نویسی خاص سالیدیتی است. نسل جدید پلتفرم های Dapp، به شما امکان می دهد با استفاده از زبان های سنتی مانند Python و JavaScript برنامه نویسی کنید.

از جمله پلتفرم های دیگر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

Neo

با زبان سی و جاوا سازگار بوده و در آینده از پایتون ( Paython ) و گو ( Go ) نیز پشتیبانی خواهد نمود. با همکاری و پروژه های پیشرفته، به سرعت در حال رشد و توسعه است. Neo تلاش می کند تا پایه و اساس اینترنت نسل بعدی شود.

Cardano

پروژه‌ی چارلز ‌هاسکینسون (یکی از بنیانگذاران اتریوم) می‌باشد و ایده‌ی آن در سال ۲۰۱۵ مطرح شده است. Cardano یک پروژه بلاکچین و کریپتو کرنسی عمومی غیر متمرکز است و کاملاً منبع باز است. کاردانو در حال ایجاد یک بستر قرارداد هوشمند است که می خواهد ویژگی های پیشرفته تری را نسبت به پروتکل هایی که قبلاً تهیه شده را ارائه کند.

این اولین پلتفرم بلاکچین است که از یک فلسفه علمی و یک رویکرد تحقیقاتی محور تکامل می یابد. تیم توسعه شامل یک مجموعه بزرگ جهانی از مهندسین و محققان خبره است.

QTUM

یک پلتفرم Dapp که از ترکیب کد ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بیت‌کوین و اتریوم ساخته شده است. یک پروژه جهانی است که هدف آن ایجاد ارتباطی بین بیت کوین و جوامع اتریوم، دنیای واقعی و جهان بلاک چین است.  تیم Qtum از دو بیت کوین و اتریوم و همچنین شرکت های سنتی مانندBaidu ، Alibaba ،Tencent ،NASDAQ و موارد دیگر استفاده می شود.

 Lisk

لیسک که در ماه مه سال ۲۰۱۶ تأسیس شد، به همه فرصتی می دهد تا از طریق شبکه بلاکچین، ابزارهای توسعه دهنده و جامعه، از فناوری بلاکچین بهره مند شوند.  تقریبا یک پلتفرم تازه واردکه بیشتر محصولات و خدمات هنوز معرفی و امتحان نشده‌اند.


ساختار برنامه های غیر متمرکز

ساختار برنامه های غیر متمرکز
ساختار برنامه های غیر متمرکز

مانند برنامه‌های معمولی تحت وب، برنامه هاب غیر متمرکز نیز دارای دو قسمت فرانت‌اند و بک‌اند هستند. فرانت‌اند در آنها مانند برنامه‌های معمولی تحت وب بخشی است که با کاربر ارتباط مستقیم دارد.

بک‌اند آن شبکه بلاکچین و قردادهای هوشمند هستند. کدها و برنامه ها روی قرار داد هوشمند نوشته می شوند و روی شبکه بلاکچین قرار می‌گیرند.

در واقع می توان نوشت:

توضیح برنامه های غیر متمرکز یا Dapp
توضیح برنامه های غیر متمرکز یا Dapp

بررسی انواع dapp

بررسی انواع dapp
بررسی انواع dapp

براساس نوع بلاکچین استفاده شده برنامه های غیرمتمرکز دارای انواعی هستند که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

نوع اول

که این نوع از dapp ها شامل ارزهای دیجیتالی هستند که بلاکچین مختص به خود را دارند .مانند : بیت کوین ، اتریوم ، ترون ، ایاس و…

نوع دوم

نوع دوم dapp ها در واقع از بلاکچین های dapp های نوع اول استفاده می کنند.برای مثال می توانیم از پروتکل omni نام ببریم.پروتکل omni بر اساس بلاکچین بیت کوین ایجاد شده است و برای حذف واسطه ها و دردسر های ناشی از آن و همچنین برای راحت تر کردن انتقالات استفاده می شود.

نوع سوم

این نوع از dapp ها از برنامه های dapp های نوع دوم استفاده می کنند.با استفاده از این نوع dapp می توان سایت ها و نرم افزار های فیلتر نشدنی ایجاد کرد.


مزایای برنامه های غیرمتمرکز یا dapp

مزایای برنامه های غیرمتمرکز یا dapp
مزایای برنامه های غیرمتمرکز یا dapp

 برنامه های غیرمتمرکز یا dapp عملکرد ها و ویژگی های مشابهی با بلاکچین دارد.اما برنامه های غیرمتمرکز عمکلکرد بهتر و یا به عبارت دیگر به صورت ارتقا یافته تری را دارند.dapp ها نیز با استفاده از پروتکل های ساده تر و البته تاثرگذار تر برای حل مشکلات ره حل های متفاوت و البته موثر ایجاد می کنند.

اصلی ترین کار برنامه های غیرمتمرکز این است که با ایجاد یک ارتباط مستقیم بین کاربر و خدمات دهنده ، واسطه ها را حذف می کند.به این معنی که برای انجام فعالیت های در زمینه های گوناگون به هیچ واسطه ای نیاز نخواهد بود.مزایای برنامه های غیرمتمرکز را می توان به این صورت معرفی کرد:

بهبود حقوق مالکیت اطلاعات

زمانی که اطلاعات و داده ای به وسیله یک کاربر ایجاد می شود و در یک شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود؛ کنترل  این اطلاعات در واقع در اختیار پلتفرم آن شبکه اجتماعی قرار می گیرد.یعنی با وجود این که اطلاعات توسط کاربران و افراد معمولی ایجاد شده اما در نهایت تحت کنترل پلتفرم ها یا برنامه ها قرار می گیرد.

لازم است بدانید همین داده ها و اطلاعات به ظاهر بی اهمیت بسیار ارزشمند هستند! در این شرایط برنامه های dapp  آمده اند که مالکیت این اطلاعات را در اختیار خود افراد و کاربران قرار دهند.به بیان ساده کنترل داده ها بر عهده خود شخص ایجاد کننده باشد.که با استفاده از آن کاربران می توانند از طریق اینترنت به درآمد زایی برسند و کسب درآمد فقط برای پلتفرم ها و شرکت های بزرگ نباشد.

یکپارچگیه اینترنت اشیا

از آن جایی که محققان دریافته اند به دلیل افزایش نقاط دسترسی به اینترنت اشیا (iot) ، بلاکچین بهترین و قطعی ترین راه حل برای انتقال اطلاعات است .در حال حاضر برنامه های غیرمتمرکز نقش مهمی را در اینترنت اشیا دارد.توجه کنید که بلاکچین ها دارای سرور مرکزی نیستند پس انتقال اطلاعات نیازمند متصل شدن به نزدیک نرین گره مستقیم دارد.بنابراین در چنین شرایطی dapp نقش مهمی را در اینترنت اشیا خواهد داشت.

 پیشرفته شدن امنیت ارزدیجیتال

برنامه های غیرمتمرکز راه کار هایی را ارائه می دهد که به بالا بردن امنیت ارزدیجیتال کمک می کند.همانطور که بارها اشاره شده است ایجاد تغییر در بلاکچین عملا غیرممکن است dapp ها با ارائه بلاک هایی برای امنیت بیشتر اینترنت باعث حفظ امنیت بیشتر اطلاعات کاربران از مواردی همچون هک و جاسوسی می شود.


تفاوت بین برنامه های معمولی App و برنامه های غیرمتمرکز DApp

تفاوت بین برنامه های معمولی App و برنامه های غیرمتمرکز DApp
تفاوت بین برنامه های معمولی App و برنامه های غیرمتمرکز DApp

 در این قسمت از مقاله به معرفی چند تفاوت عمده بین برنامه های معمولی App و غیرمتمرکز DApp خواهیم پرداخت.

  1. در برنامه های غیرمتمرکز، به جای تعامل رابط کاربری با یک برنامه سنتی، آنها با قراردادهای هوشمند تعامل دارند.
  2. به جای پشتیبان گیری اپلیکیشن در یک رایانه شخصی یا سرورهای متمرکز، DApp ها در بسیاری از رایانه های سراسر جهان از طریق همتا به همتا میزبانی می شوند و داده های آنها در بلاکچین عمومی ثبت می شود.

با در نظر گرفتن این موضوع، یک DApp می تواند هر کاری را یک برنامه معمولی می تواند انجام دهد، انجام دهد. اما قابل توجه است که حداقل دارای ویژگی های ” توزیع شده و غیرمتمرکز بودن ” است.


برنامه های غیرمتمرکز Dappها برای چه مواردی استفاده می شوند؟

برنامه های غیرمتمرکز Dappها برای چه مواردی استفاده می شوند؟
برنامه های غیرمتمرکز Dappها برای چه مواردی استفاده می شوند؟

در سالهای گذشته DAppها سرعت چشمگیری داشته اند و در حال حاضر به معنای واقعای مجموعه وسیعی و یا صنایع را پوشش می دهند. برخی از محبوب ترین کاربردهای برنامه های غیرمتمرکز DAppها عبارتند از:

تریدینگ: برنامه های کاربردی مانند یونی سواپ Uniswap و اوه Aave به کاربران امکان می دهند ارزهای رمزنگاری شده خود را با خیال راحت و ناشناس معامله کنند.

رسانه های اجتماعی: رسانه های اجتماعی نیز تحت تاثیر برنامه های غیرمتمرکز یا DApp قرار گرفتند که می توان به Steemit اشاره کرد.

بازی ها: طیف وسیعی از بازی های مبتنی بر DApp وجود دارد که می توان AnRKey X، Blockchain Cuties و My Neighbor Alice نام برد.

سرگرمی: صنعت DApp همچنین معادل YouTube خود را دارد که به DTube معروف است. یک پلتفرم اشتراک گذاری ویدئو با فناوری بلاکچین.

برخلاف برنامه های معمولی که قبل از استفاده نیاز به بارگیری و نصب دارند، DAppها عموما از طریق مرورگر متامسک یا Brave قابل دسترسی هستند و نیازی به نصب ندارند.


کلام پایانی درباره ی DApp چیست؟

به طور کلی در این مقاله به معرفی برنامه های غیرمتمرکز یا DApp پرداختیم. برنامه های غیرمتمرکز مانند برنامه های معمولی هستند و عملکردهای مشابهی را ارائه می دهند اما تفاوت اصلی آنها این است که آنها در یک شبکه همتا به همتا یا نظیر به نظیر مانند بلاکچین اجرا می شوند. این بدان معناست که هیچ شخص یا نهادی کنترل شبکه را ندارد.

به علاوه می توان به این موضوع اشاره نمود که داده های برنامه های غیرمتمرکز در بلاکچین عمومی ثبت می شوند. از جمله کاربردهای برنامه های غیرمتمرکز DApp می توان به کاربرد آن در بازی ها، تریدینگ، رسانه های اجتماعی و … اشاره کرد.

ممنون که تا پایان ” Dapp چیست؟ “همزاه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

 

تیم محتوا
تیم محتوا
کارشناس ارشد ریاضی|تکنسین شبکه|مولف کتاب های اموزشی|مدرس دانشگاه های آزاد و علمی کاربردی|پژوهشگر در مورد ارزهای دیجیتال
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
8 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سیامک
2 سال قبل

آیا از Dapp ها می توان جهت ایجاد یک توکن در بستر اتریوم استفاده کرد؟

صادق
2 سال قبل

میشه در مورد نوع DAPP ها بیشتر توضیح دهید.

اکرم
2 سال قبل

فقط بر روی شبکه اتریوم می توان DAPP نوشت از راهنمایی شما کمال تشکر را دارم

امین
2 سال قبل

آیا شبکه اتریوم با شبکه ترون جهت DAPP نوشتن قابل مقایسه است

فرشاد
2 سال قبل

dapp برروی چه شبکه بلاکچین هایی بازدهی بیشتری دارد.

جمیله
2 سال قبل

آیا فقط برنامه ها و اپلیکیشن ها برمبنای Dapp که برروی شبکه بلاکچین قرار گرفته اند محدودیت کاربری دارند یا نامحدود هستند سیاس بابت وقتی که چیست خواب به بنده می گذارید

omid
3 سال قبل

سلام
ممنون از بابت مقاله مفیدتون
یه سوالی یه مقدار گیجم کرده
آیا برنامه های غیر متمرکز بر روی شبکه بلاک چین خصوصی فعالیت دارند یا عمومی
و این که پلتفرمهای (یونی سوآپ – اولانچ – پنکیک سوآپ و ….) آیا همان دسنترالایز ها هستند ؟

محسن عباسپور
مدیر
پاسخ به  omid
3 سال قبل

سلام …بله اینها غیر متمرکز هستند