آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

آکاش نتورک Akash Network چیست؟ | آینده ارز دیجیتال AKT

آکاش نتورک Akash Network چیست / آینده ارز دیجیتال AKT

آکاش نتورک Akash Network چیست / آینده ارز دیجیتال AKT، فضای ابری به محیطی مجازی که در آن منابع محاسباتی از طریق اینترنت در اختیار کاربران قرار می گیرد، می گویند. این فضا معمولاً با در دسترس بودن توان محاسباتی، ذخیره سازی و منابع شبکه که می توانند توسط کاربران برای اجرای برنامه های کاربردی، ذخیره داده ها و یا انجام وظایف محاسباتی مختلف اجاره یا خریداری شوند، کار می کند.

شرکت‌ ها و مؤسسات متمرکزی که در حال حاضر فضای ابری را ارائه می ‌کنند شامل Amazon Web Services (AWS) و Microsoft Azure و Google Cloud Platform (GCP) می ‌شوند. این خدمات به دلیل ارائه گسترده، مقیاس پذیری و قابلیت اعتماد و اطمینان شناخته شده اند اما با این حال، آن ها بر اساس یک مدل متمرکز عمل می کنند، که در آن چند شرکت بزرگ اکثر زیرساخت های ابری را کنترل می کنند.

فضای ابری متمرکز، تحت سلطه شرکت‌ هایی مانند AWS، Azure و Google Cloud، طیف گسترده‌ ای از خدمات و منابع را ارائه می ‌دهند، این خدمات بسیار مقیاس پذیر و قابل اعتماد هستند و آن ها را برای برنامه های کاربردی و مشاغل در مقیاس بزرگ مناسب می کند. با این حال، تمرکز می تواند منجر به هزینه های بالاتر، انعطاف پذیری کمتر و و عدم شفافیت شود.

در مقابل، مدل غیرمتمرکز، که نمونه آن شبکه Akash است، هدفش دموکراتیک کردن دسترسی به منابع ابری می باشد.

فضای ابری غیرمتمرکز، مانند آن چه توسط شبکه Akash ارائه می ‌شود، جایگزینی عادلانه ‌تر و مقرون به صرفه ‌تر برای مدل متمرکز ارائه می‌ کند. Akash از منابع محاسباتی استفاده نشده افراد و سازمان‌ ها استفاده می ‌کند و سرویس ‌های ابری را برای طیف وسیع ‌تری از کاربران، از جمله توسعه ‌دهندگان، استارت ‌آپ ‌ها و کسب ‌و کارهای کوچک تا متوسط در دسترس ‌تر می ‌سازد. این مدل نه تنها هزینه دسترسی به منابع ابری را کاهش می دهد، بلکه امنیت و حریم خصوصی را با حذف نیاز به یک مرجع متمرکز افزایش می دهد.

ارز دیجیتال AKT چیست؟

ارز دیجیتال AKT چیست؟
ارز دیجیتال AKT چیست؟

AKT توکن بومی شبکه Akash است که چندین عملکرد حیاتی را در اکوسیستم انجام می دهد. این ارز برای حاکمیت، ایمن سازی بلاکچین، ایجاد انگیزه در شرکت کنندگان و ارائه یک مکانیسم پیش فرض برای ذخیره و تبادل ارزش استفاده می شود.

شبکه Akash توسط یک بلاکچین با گواه اثبات سهام (PoS) ایمن می شود و AKT برای ایمن سازی شبکه از طریق استیکینگ استفاده می شود و از طرفی یک جریان درآمد غیرفعال برای استیکرها ارائه و امنیت شبکه را افزایش می دهد.

همچنین شبکه Akash از ارز AKT برای تراکنش های داخلی خود استفاده می کند. به این ترتیب کاربران می توانند منابع محاسبانی مانند gpu و cpu را با استفاده از توکن های AKT اجاره کنند و ارائه دهندگانی که این سخت افزارها را در بازار عرضه می کنند، پاداش هایی به صورت در قالب ارز AKT دریافت می کنند. این سیستم مبتنی بر توکن از عملیات شبکه پشتیبانی می کند و مشوق مشارکت خریداران و فروشندگان است.

اما تیم فنی این پروژه در ورژن جدید AKT قصد دارند که از این ارز برای حمایت های مالی از افراد و گروه هایی که باعث توسعه شبکه و بهبود عملکرد شبکه می شوند نیز استفاده کنند.

خوب است بدانید ارزهایی که به تیم فنی این پروژه و توسعه دهندگان و سرمایه گذاران سازمانی این پروژه اختصاص داده شده، طی بازه زمانی خاصی آزاد می شود که باعث برهم خوردن تعادل عرضه و تقاضای بازار نشود.


معرفی بنیان گذاران و تاریخچه پروژه Akash Network

معرفی بنیان گذاران و تاریخچه پروژه Akash Network
معرفی بنیان گذاران و تاریخچه پروژه Akash Network

 پلتفرم Akash در سال ۲۰۱۸ توسط Overclock Labs که یک شرکت توسعه نرم افزار که توسط Greg Osuri و Adam Bozanich تشکیل شده است، تاسیس شد. Overclock ابتدا قصد ایجاد یک فضای ابری چند وجهی را داشت اما کمی بعد تصمیم گرفت یک فضای ابری توزیع شده را با هدف غیرمتمرکز کردن رایانش ابری راه اندازی کند.

شبکه Akash پس از چندین نسخه آزمایشی در سپتامبر ۲۰۲۰، شبکه اصلی خود را راه اندازی کرد.

این شبکه تا کنون ۸ آپدیت مختلف را با موفقیت انجام داده است که تغییراتی مانند Akash Marketplace راه اندازی شد، قیمت گذاری منعطف پیشنهادی، سازگاری ارتباطات بین بلاکچینی (IBC)، استقرار ابزارهایی برای بهبود تجربه کاربر، ذخیره سازی پایدار، اجاره های IP معرفی شده، حساب های بین زنجیره ای (ICA)، پشتیبانی از پردازنده ‌های گرافیکی ، پرداخت‌ های پایدار و منظم، استفاده از هوش مصنوعی انجام شد.

اما در ادامه دو بنیان گذار این پروژه را معرفی خواهیم کرد:

آقای Greg Osuri که یکی از بنیان گذاران شبکهAkash  می باشد که کار خود را در IBM آغاز کرد و در آن جا تجربه ای در صنعت فناوری به دست آورد. او بعداً اولین معماری ابری Kaiser Permanente را طراحی کرد و تخصص خود را در رایانش ابری و طراحی معماری در این زمینه نشان داد. قبل از تاسیس Akash Network، Greg Osuri یکی از بنیان گذاران AngelHack، یک سازمان جهانی hackathon بود که گسترش یافت و بیش از ۱۰۰۰۰۰ توسعه دهنده را در ۵۰ شهر در سراسر جهان دربر گرفت. این تجربه توانایی او را در ایجاد و رهبری جوامع توسعه ‌دهنده در مقیاس بزرگ نشان می ‌دهد.

همچنین ایشان سابقه فعالیت در Miracle Software Systems، مشاور در IBM و بنیانگذار SBILabs Corp است، جایی که او در توسعه زیرساخت ابری مشارکت داشت. او همچنین به عنوان یک طراح در Kaiser Permanente و به عنوان بنیان گذار و معاون مهندسی در Gridbag فعال بوده است. این سابقه کاری نشان دهنده تجربه گسترده او را در جنبه ‌های مختلف فناوری، از طراحی نرم ‌افزار گرفته تا زیرساخت ابری، نشان می‌ دهد.

Adam Bozanich یک مهندس نرم افزار با تجربه و بنیان گذار و مدیر ارشد فناوری Akash Network می باشد. Bozanich کار خود را در سال ۲۰۰۵ به عنوان یک مهندس در Symantec Corp آغاز کرد، جایی که او در طراحی و اجرای یک چارچوب اتوماسیون برای آزمایش دستگاه‌ های سیستم تشخیص نفوذ شبکه (NIDS) و سیستم پیشگیری از نفوذ شبکه (NIPS) مشارکت داشت. ایشان در سال ۲۰۰۶ به عنوان مهندس ارشد امنیت به Mu Dynamics پیوست. او همچنین سمت‌ هایی از مهندس نرم ‌افزار تا طراح اصلی نرم ‌افزار، تمرکز بر وظایف backend، توسعه API های REST، و مدیریت سیستم‌ های انجام سفارش و موجودی را در شرکت های Xoopit، Topspin Media و CHNL را تجربه کرد سپس در سال ۲۰۱۴ او Sprouts Tech را تأسیس کرد و در نهایت در سال ۲۰۱۸ به پروژه Akash Network پیوست.


بررسی عملکرد Akash Network و معماری این پروژه

بررسی عملکرد Akash Network و معماری این پروژه
بررسی عملکرد Akash Network و معماری این پروژه

شبکه Akash یک فضای غیرمتمرکز پردازش ابری است که هدف آن ایجاد یک محیطی سریع‌ تر، کارآمد تر و همچنین مقرون به صرفه ‌تر کردن زیرساخت ابری با استفاده از فناوری بلاکچین است. این رویکرد به هر کسی که رایانه دارد اجازه می دهد تا با اجاره دادن قدرت محاسباتی استفاده نشده خود به یک ارائه دهنده ابری تبدیل شود. این عملکرد نوآورانه با ارائه راه‌ حلی سریع ‌تر، کارآمد تر و کم‌ هزینه ‌تر، محدودیت ‌های سرویس ‌های ابری سنتی را برطرف می‌ کند و آن را به یک پیشگام در اکوسیستم Web3 تبدیل می‌ کند.

معماری شبکه Akash برای ارائه یک بازار محاسبات ابری غیرمتمرکز طراحی شده است که کاربران را با منابع محاسباتی از طریق یک لایه بلاکچین ایمن و مقیاس پذیر متصل می کند. این معماری به چهار جزء اصلی تقسیم می شود:

 این لایه که بر روی Cosmos SDK و Tendermint Core ساخته شده است، امنیت و عدم تمرکز را تضمین می کند. این لایه دفتر کل توزیع شده، مدیریت تایید تراکنش ها، تصمیمات حاکمیتی را بر عهده دارد.

 • لایه برنامه

این لایه استقرار برنامه ها، تخصیص منابع و چرخه عمر استقرار برنامه ها را مدیریت می کند. این شامل پیکربندی‌ های استقرار، سفارش ‌ها، مناقصه ‌ها و اجاره‌ ها است.

 • لایه ارائه دهنده

 شامل مراکز داده، ارائه دهندگان سخت افزارها و اپراتورهای سرور است که منابع محاسباتی خود را به شبکه Akash ارائه می کنند. آن ها از نرم افزار Akash Provider و سیستم های ارکستراسیون کانتینر مانند Kubernetes یا Docker Swarm استفاده می کنند.

 • لایه کاربری

 شامل کاربرانی می شود که از طریق ابزارها و رابط های مختلف مانند Akash Client (CLI)، Akash Console و Akash Cloudmos Dashboard با شبکه تعامل دارند.

هدف شبکه Akash دموکراتیک کردن رایانش ابری با ارائه راه حلی کارآمدتر، ایمن و مقرون به صرفه در مقایسه با ارائه دهندگان خدمات ابری سنتی است. این یک بازار غیرمتمرکز را برای اتصال ارائه دهندگان منابع با کاربران، تقویت رقابت و کاهش هزینه ها به کار می گیرد. اجزای شبکه برای پشتیبانی از طیف وسیعی از برنامه‌ها، از برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) تا زمینه‌های با رشد بالا مانند یادگیری ماشین طراحی شده‌اند.

شبکه Akash به گونه ای طراحی شده است که از طیف گسترده ای از منابع سخت افزاری، از جمله CPU، GPU و هارد دیسک پشتیبانی می کند و آن را برای طیف گسترده ای از کاربرانی که به دنبال کمک کردن به قدرت محاسباتی استفاده نشده خود به شبکه هستند، قابل دسترسی می کند.

شبکه Akash برای رفع نیازهای برنامه های کاربردی مختلف از جمله بازی، هوش مصنوعی (AI)، محاسبات با عملکرد بالا (HPC)، یادگیری عمیق، پردازش موازی و مدل های زبان بزرگ (LLM) طراحی شده است. پردازنده ‌های گرافیکی، به دلیل کارایی و سرعتشان در رسیدگی به معادلات ریاضی و وظایف پردازش موازی با اهمیت هستند که آن ها را برای این برنامه‌ ها ایده‌ آل می‌ سازد اما همان طور که می دانید GPU ها قیمت بالایی دارند به همین دلیل این شبکه کاربران را قادر می سازد تا GPU ها را با کسری از هزینه خرید مستقیم آن ها اجاره کنند، بنابراین راه حلی مقرون به صرفه برای دسترسی به منابع محاسباتی با کارایی بالا ارائه می دهد.

می توان گفت مدل غیرمتمرکز شبکه Akash با خدمات محاسبات ابری متمرکز ارائه شده توسط شرکت‌ های بزرگی مانند آمازون، مایکروسافت و گوگل در تضاد است. هدف Akash با تمرکززدایی از این سرویس، ارائه راه حلی مقرون به صرفه و در دسترس برای کاربرانی است که به منابع محاسباتی نیاز دارند.

در نظر داشته باشید شبکه Akash از فناوری‌ ها و زبان ‌های موجود برای تسهیل عملیات خود و پشتیبانی از استقرار برنامه‌ ها استفاده می ‌کند. فناوری های مورد استفاده در شبکه Akash عبارتند از:

 • Kubernetes

Kubernetes نقشی محوری در شبکه Akash ایفا می کند و به عنوان فناوری اساسی برای استقرار و مدیریت برنامه های کاربردی کانتینری عمل می کند.

“در شبکه Akash، یک کانتینر به یک بسته اجرایی سبک و قابل اجرا اشاره دارد که شامل همه چیزهایی است که برای اجرای یک نرم افزار لازم است، از جمله کد، زمان اجرا، ابزارها، متغیرهای محیطی و فایل های پیکربندی. کانتینرها می توانند از یکدیگر جدا شوند و نرم افزار، ابزارها و فایل های پیکربندی خود را ایجاد کنند. همچنین آن ها می توانند از طریق کانال های کاملاً مشخص با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.”

 شبکه Akash به عنوان یک شبکه همتا به همتایی از خوشه ها عمل می کند که هر کدام از این خوشه ها Kubernetes را اجرا می کنند، که مسئول هماهنگی و مدیریت کانتینرها به طور یکپارچه هستند. این خوشه های Kubernetes توسط ارائه دهندگان سخت افزار راه اندازی می شوند تا منابع محاسباتی خود را به شبکه ارائه دهند. این راه‌ اندازی شامل آماده ‌سازی صفحه کنترل Kubernetes ارائه ‌دهنده و نودها است که سپس برای ساخت Akash Provider آماده می ‌شوند.

” Akash Provider به کسانی می گویند که سخت افزار خود را در اختیار شبکه قرار می دهند.”

به طور خلاصه، Kubernetes در شبکه Akash برای استقرار و مدیریت برنامه های کاربردی کانتینری استفاده می شود که یک پلتفرم امن و قابل اعتماد برای میزبانی این برنامه ها ارائه می دهد.

 • Docker

کانتینرهای Docker مجموعه ای از برنامه های کاربردی خدماتی است که کانتینرهای Docker آن ها را برای استقرار در شبکه Akash ایده آل می کند.

 • Go

 کد شبکه Akash با استفاده از Go نوشته شده است، یک زبان برنامه نویسی کامپایل شده که در گوگل طراحی شده است. Go به دلیل سادگی، کارایی و پشتیبانی قوی از برنامه نویسی شناخته می شود.

 • Shell Scripting

 برای خودکارسازی وظایف و مدیریت استقرار برنامه ها در شبکه Akash از اسکریپت ها برای خودکارسازی کارهای تکراری، مانند راه اندازی محیط ها یا استقرار برنامه ها استفاده می شوند.

 • SDL

SDL یا Stack Definition Language جزء کلیدی شبکه Akash است که به کاربران اجازه می دهد منابع و تنظیمات مورد نیاز برای برنامه های خود را تعریف کنند. این یک زبان مبتنی بر YAML است که جزئیات استقرار یک برنامه کاربردی، از جمله خدمات مورد نیاز، محیط مورد نیاز و نحوه قرار گرفتن آن در شبکه را مشخص می کند. این امر، استقرار و مدیریت برنامه‌ های کاربردی خود را در شبکه Akash برای کاربران آسان ‌تر می ‌کند و تضمین می ‌کند که از منابع شبکه به طور مؤثر و مطابق با مشخصات کاربران استفاده می ‌شود.

این فناوری ‌ها به شبکه Akash اجازه می ‌دهند تا کانتینرهایی را میزبانی کند که در آن کاربران می ‌توانند هر برنامه Cloud-Native را بدون نیاز به بازنویسی و با یک زبان اختصاصی جدید اجرا کنند. این رویکرد سازگاری با برنامه‌ ها و سرویس ‌های موجود، اجتناب از اختلال در فرآیند اجاره و تسهیل استقرار برنامه‌ ها را تضمین می ‌کند.

اما چگونه غیرمتمرکز کردن شبکه Akash امنیت و قابلیت اطمینان را در مقایسه با خدمات ابری سنتی مانند گوگل و آمازون افزایش می دهد؟

رویکرد غیرمتمرکز سازی فضای ابری شامل فاکتورهایی می شود که در ادامه به آن ها می پردازیم:

مقیاس پذیری و تحمل خطا:

 با استفاده از محاسبات غیرمتمرکز، شبکه Akash مقیاس پذیری و تحمل خطا را تضمین می کند. این بدان معناست که شبکه به جای تکیه بر چند سرور بزرگ، از قدرت جمعی نودهای توزیع شده برای پردازش و ذخیره داده ها استفاده می کند. این رویکرد یک زیرساخت انعطاف ‌پذیرتر ارائه می ‌دهد، و آن را کمتر در معرض آسیب‌ های احتمالی که ممکن است در سیستم ‌های متمرکز سنتی رخ دهد، قرار می دهد.

امنیت پیشرفته:

این پلتفرم از الگوریتم های رمزگذاری پیشرفته و ذخیره سازی غیرمتمرکز برای اطمینان از یکپارچگی داده ها و محافظت از اطلاعات حساس استفاده می کند. شبکه Akash با حذف اتکا به ارائه دهندگان متمرکز، حریم خصوصی و امنیت اطلاعات کاربران را تضمین می کند.

مشارکت در تصمیمات حاکمیتی:

شبکه Akash بر اساس اصول منبع باز ساخته شده است و به توسعه دهندگان و کاربران اجازه می دهد تا در رشد و توسعه آن سهیم باشند. علاوه بر این، دارندگان توکن AKT نقش فعالی در حاکمیت شبکه، اتخاذ تصمیمات مهم و شکل دادن به آینده پلتفرم دارند. این رویکرد جامعه محور اعتماد و امنیت را در شبکه تقویت می کند، زیرا تصمیمات به صورت جمعی و شفاف اتخاذ می شوند.

قابلیت همکاری و استقرار مستقل:

شبکه Akash به طور یکپارچه با سرویس های ابری موجود ادغام می شود و به کاربران امکان می دهد قابلیت های خود را گسترش دهند و از مزایای زیرساخت غیرمتمرکز استفاده کنند. این قابلیت همکاری، انعطاف ‌پذیری و انتخاب بیشتری را فراهم می ‌کند و انتقالی ایمن را برای کسب ‌و کارها و افرادی که به دنبال استفاده از مزایای شبکه Akash هستند تضمین می ‌کند در حالی که همچنان از راه‌ حل‌ های ابری ترجیحی خود استفاده می ‌کنند. علاوه بر این، اتوماسیون استقرار برنامه از طریق سیستم پیشرفته خود، فرآیند توسعه را ساده می کند، در زمان و تلاش صرفه جویی می کند و در عین حال عملکرد و مقیاس پذیری بهینه را تضمین می کند.

به طور خلاصه، غیرمتمرکز شدن شبکه Akash با استفاده از محاسبات توزیع شده، رمزگذاری پیشرفته، حاکمیت جامعه، فناوری بلاکچین و قابلیت همکاری با خدمات موجود، امنیت و قابلیت اطمینان را افزایش می دهد. این رویکرد نه تنها زیرساخت انعطاف ‌پذیرتری ارائه می ‌دهد، بلکه تضمین می ‌کند که کاربران کنترل بیشتری بر داده ‌ها و منابع محاسباتی خود دارند و آن را به جایگزینی امن و قابل اعتماد برای خدمات ابری سنتی تبدیل می ‌کند.

 چگونه شبکه Akash سازگاری با طیف گسترده ای از فناوری ها را تضمین می کند؟

شبکه Akash از طریق چندین استراتژی و ابتکار کلیدی سازگاری با طیف گسترده ای از فناوری ها را تضمین می کند که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم:

Cosmos SDK و ارتباطات بین بلاکچین (IBC):

شبکه Akash بر روی Cosmos SDK ساخته شده است، که برای فعال کردن اتصالات یکپارچه به سایر بلاکچین های سازگار با IBC طراحی شده است. این فرآیند به Akash اجازه می دهد تا با اکوسیستم گسترده ای از فناوری های بلاکچین ادغام شود، قابلیت همکاری را تسهیل می کند و امکان استقرار برنامه ها را در شبکه های مختلف بلاکچین فراهم می کند.

همکاری با MetaMask:

هدف ادغام Akash با MetaMask، دسترسی یکپارچه به اکوسیستم Akash برای بیش از ۳۰ میلیون کاربر فعال ماهانه Metamask است.

زیرساخت به‌عنوان کد (SDL):

لایه ارکستراسیون Akash که توسط SDL پشتیبانی می ‌شود که امکان کنترل دقیق بر منابع و تصمیمات قیمت گذاری را فراهم می کند و کاربران را قادر می سازد تا برنامه های کاربردی با تنظیمات و الزامات پیچیده را گسترش دهند.

قابلیت همکاری با استفاده از Cosmos Omnibus:

پروژه Cosmos Omnibus قصد دارد چندین زنجیره مبتنی بر Cosmos را به Cosmos Omnibus متصل کند که استقرار در شبکه Akash را آسان‌ تر می کند. این ابتکار پشتیبانی از طیف گسترده‌ ای از زنجیره ‌ها را امکان پذیر می کند.

از طریق این استراتژی ‌ها، شبکه Akash سازگاری با طیف گسترده‌ ای از فناوری ‌ها را تضمین می ‌کند، امکان استقرار برنامه‌ ها در شبکه ‌های مختلف بلاکچین، بهبود تجربه کاربر، و ایجاد یک اکوسیستم بزرگ از برنامه‌ ها و خدمات غیرمتمرکز را فراهم می‌ کند.


بررسی امنیت پروژه Akash Network

بررسی امنیت پروژه Akash Network
بررسی امنیت پروژه Akash Network

Akash به گونه ای طراحی شده است که مقاوم در برابر سانسور است و امکان استقرار برنامه ایمن و متن باز را فراهم می کند. این امر ذاتاً با اطمینان از اینکه برنامه‌ های مستقر در شبکه تحت سانسور یا کنترل خودسرانه توسط یک نهاد واحد قرار نمی ‌گیرند، امنیت را پشتیبانی می ‌کند.

همچنین پروتکل Akash حریم خصوصی و امنیت کاربر را در اولویت قرار می دهد و امکان استقرار ناشناس برنامه ها را فراهم می کند. این بدان معنی است که کاربران می توانند برنامه ها را بدون افشای هویت خود اجرایی کنند، که برای حفظ حریم خصوصی و امنیت کاربر بسیار مهم است.

اما از نظر امنیت کدنویسی و قراردادهای هوشمند، پروژه Akash توسط تیم حسابرسی Moultrie Audits بررسی و ممیزی شده است. تیم فنی Moultrie از مهندسان سابق نرم افزار که در وزارت دفاع آمریکا بوده اند، تشکیل شده است.

با توجه به امنیت شبکه و اختلالات احتمالی، شبکه Akash از یک ویژگی به نام Audited Attributes استفاده می‌ کند که به کاربرانی که برنامه‌ ها را نصب می ‌کنند اجازه می ‌دهد تا انتخاب بیشتری داشته باشند که کدام ارائه ‌دهنده سخت افزار می ‌تواند برنامه‌ های آن ها را اجرا کند. Auditor ها در شبکه Akash ارائه ‌دهندگان فضای محاسباتی را بررسی می‌ کنند و به ‌صورت دیجیتالی آن ها را با گواهی خود امضا می‌ کنند. این بدان معناست که اگر پیشنهاد ارائه دهندگان فضای محاسباتی که ممیزی شده را بپذیرید، نه تنها به ارائه دهنده بلکه به حسابرس نیز اعتماد دارید. این سیستم برای اطمینان از برخورداری مستاجرین از خدمات روان و قابل اعتماد از ارائه دهنده خود طراحی شده است.

همچنین از نظر اختلال و هک شدن شبکه نیز با بررسی های مختلف از منابع ارائه شده به صراحت به مواردی از هک یا اختلال در شبکه Akash اشاره نکرده اند. توجه به این نکته مهم است که هیچ سیستمی به طور کامل از نقض یا اختلالات امنیتی، از جمله مواردی که در حوزه مالی غیرمتمرکز (DeFi) و فضای بلاکچین هستند، مصون نیست. اقدامات امنیتی شبکه Akash، از جمله استفاده از ویژگی های حسابرسی شده و مشارکت تیم حسابرسی Moultrie، بخشی از تلاش های آن برای کاهش خطرات و تضمین یک محیط امن برای کاربران و ارائه دهندگان است.


بررسی ویژگی های پروژه Akash Network

بررسی ویژگی های پروژه Akash Network
بررسی ویژگی های پروژه Akash Network

در این بخش مهم ترین ویژگی های شبکه Akash را بررسی خواهیم کرد:

 • تمرکززدایی و امنیت

 شبکه Akash بر اساس یک چارچوب غیرمتمرکز ساخته شده است و تضمین می کند که هیچ نهاد واحدی بر شبکه کنترل ندارد. این عدم تمرکز منجر به افزایش امنیت، قابلیت اطمینان و مقاومت در برابر سانسور می شود.

 • مقیاس‌ پذیری و انعطاف ‌پذیری

این شبکه از طیف گسترده‌ ای از برنامه ‌ها پشتیبانی می‌ کند و به راحتی می‌ تواند بر اساس تقاضا مقیاس ‌بندی شود. کاربران این انعطاف را دارند که ارائه دهندگان را بر اساس نیازهای خود انتخاب کنند، که آن را به یک پلتفرم همه کاره برای نیازهای محاسباتی مختلف تبدیل می کند.

 • کارآمدی هزینه

 با استفاده از منابع محاسباتی ارائه دهندگان، شبکه Akash خدمات رایانش ابری را ۸۵% ارزان تر در مقایسه با ارائه دهندگان ابر سنتی ارائه می دهد.

 • استفاده از فناوری بلاکچین

 شبکه Akash توسط یک پروتکل به نام Cosmos ساخته شده و این رویکرد مبتنی بر بلاکچین تضمین می‌ کند که بدون مجوز باشد، به این معنی که هر کسی می‌ تواند برنامه ‌های کاربردی را در یک محیط امن و مقاوم در برابر سانسور مستقر کند.

 • هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

 شبکه Akash از استقرار برنامه های کاربردی هوش مصنوعی و ML پشتیبانی می کند. این رویکرد برای ساخت برنامه‌ های استنتاج و انجام یادگیری ماشینی توزیع ‌شده، ادغام یکپارچه با چارچوب ‌هایی برای موازی ‌سازی و مقیاس ‌بندی حجم‌ های کاری هوش مصنوعی و ML مناسب است.

 • پرداخت های پایدار و ایمن

SDL از پرداخت های پایدار پشتیبانی می کند و به کاربران امکان می دهد جزئیات پرداخت را خود مشخص کنند. در حال حاضر، فقط USDC  پشتیبانی می‌ شود و باید نام دقیق کانال IBC مشخص شود. این ویژگی تضمین می کند که کاربران می توانند به طور ایمن و قابل اعتماد برای منابعی که در شبکه Akash استفاده می کنند، بها پرداخت کنند.

 • اجاره‌ های IP

  SDLبه کاربران اجازه می ‌دهد تا اجاره‌ های IP را در استقرار خود تعریف کنند و آدرس ‌های IP را که برنامه‌ هایشان در شبکه در دسترس هستند، مشخص کنند. این برای برنامه هایی که نیاز به یک آدرس IP پایدار برای عملکرد خود دارند بسیار مهم است.

 • ذخیره سازی دائمی

SDL راهی برای نیازهای ذخیره سازی پایدار برای برنامه ها فراهم می کند و اطمینان می دهد که داده ها از بین نمی روند. این امر به ویژه برای برنامه ‌هایی که نیاز به ذخیره داده‌ ها دارند یا به IOPS بالا (عملیات ورودی/خروجی در هر ثانیه) نیاز دارند، مهم است.

 • هزینه مجاز

SDL از اعلام هزینه های مجاز پشتیبانی می کند و به کاربران امکان می دهد مشخص کنند کدام نهاد ها مجاز به خرج کردن از طرف استقرار خود هستند. به بیان ساده، شما اجازه می دهید در چه شرایطی پرداخت های مالی انجام شود و این یک لایه امنیتی و کنترل اضافی بر تراکنش ‌های مالی استقرار می‌ افزاید.

 • Hostname Migration

این شبکه امکان مهاجرت بین سرورها را فراهم می کند و انتقال برنامه ها بین محیط ها یا سرویس های مختلف در شبکه Akash را تسهیل می کند.


بررسی اهداف پروژه Akash Network

بررسی اهداف پروژه Akash Network
بررسی اهداف پروژه Akash Network

هدف شبکه Akash دستیابی به چندین هدف مهم برای تبدیل شدن به یک جایگزین مناسب برای زیرساخت ابری متمرکز است. در اینجا ۱۰ مورد از مهمترین اهداف بر اساس منابع ارائه شده آورده شده است:

 • پشتیبانی از برنامه های کاربردی در مقیاس بزرگ و سازمانی

 هدف شبکه Akash پشتیبانی از اجرای برنامه های کاربردی در مقیاس بزرگ و سازمانی است که در غیر این صورت بر روی پلتفرم های ابر عمومی متمرکز اجرا می شوند.

 • پردازش ابری غیرمتمرکز

هدف شبکه Akash ارائه یک بازار غیرمتمرکز برای محاسبات ابری، ارائه راه حلی سریع، کارآمد و کم هزینه برای استقرار برنامه های کاربردی است.

 • استقرار مقرون به صرفه

 توسعه دهندگان می توانند با کسری از هزینه در مقایسه با ارائه دهندگان ابری متمرکز مانند AWS، Google Cloud و Microsoft Azure به پردازش ابری دسترسی داشته باشند.

 • تعامل و پشتیبانی انجمن

ایجاد و پرورش یک جامعه از توسعه دهندگان، با تلاش برای ساده سازی نصب و پشتیبانی از ارائه دهندگان فضای ابری برای استقرار، یک هدف کلیدی برای این پروژه است.

 • تعامل و یکپارچگی

شبکه Akash به دنبال ادغام با شبکه های دیگر، مانند شبکه مخفی، برای افزایش حریم خصوصی و ویژگی های امنیتی برای برنامه هایی است که به انتقال و دسترسی ایمن داده نیاز دارند.

 • کارایی عملیاتی

بهبود پایه کد شبکه Akash و فرآیند ارتقاء شبکه اصلی برای فعال کردن انتشار نرم افزارهای منظم یکی دیگر از هدف های کلیدی این پروژه است.

 • زیرساخت ارکستراسیون

لایه ارکستراسیون Akash که توسط SDL پشتیبانی می شود، استقرار برنامه های پیچیده را در سراسر شبکه فعال می کند و ارائه دهندگان فضا را نیز با کنترل منابع و تصمیمات قیمت گذاری امکان پذیر می کند.


بررسی آینده پیش روی Akash Network

بررسی آینده پیش روی Akash Network
بررسی آینده پیش روی Akash Network

برای این بخش ابتدا اجازه بدید چالش های پیش روی این پروژه را بررسی کنیم:

 • پیچیدگی برای کاربران غیر فنی

ماهیت غیرمتمرکز شبکه Akash، در حالی که مزایای متعددی را ارائه می دهد، می تواند برای افرادی که از فناوری آگاه نیستند پیچیده باشد. سرویس‌ های ابری سنتی اغلب کاربر پسند تر هستند و استفاده از شبکه Akash را بدون یادگیری یا کمک قابل توجه برای کاربران غیر فنی چالش برانگیز می ‌سازد.

 • رقابت از سوی ارائه دهندگان فضای ابری سنتی

شبکه Akash با رقابت سختی از سوی ارائه دهندگان خدمات ابری معتبر روبرو است که زیرساخت های تثبیت شده، پشتیبانی مشتری و طیف گسترده ای از خدمات را ارائه می دهند. این ارائه دهندگان حضور و منابع قابل توجهی در بازار دارند و کسب سهم قابل توجهی از بازار را برای شبکه Akash دشوار می کند.

 • پذیرش و اعتماد

ایجاد اعتماد و تشویق به پذیرش گسترده یک پلتفرم غیرمتمرکز ابری یک چالش مهم است. کاربران باید از امنیت، قابلیت اطمینان و عملکرد پلتفرم اطمینان داشته باشند، که دستیابی به آن در یک محیط غیرمتمرکز که در آن کنترل بین چندین طرف توزیع می ‌شود دشوار است.

 • چالش های نظارتی و انطباق

از آنجایی که شبکه Akash به صورت غیرمتمرکز عمل می کند، ممکن است با چالش های نظارتی و انطباق مواجه شود که ارائه دهندگان ابر سنتی با آن مواجه نیستند. اطمینان از انطباق با قوانین حفاظت از داده ها، مقررات حفظ حریم خصوصی، و سایر مقررات مربوطه در حوزه های قضایی مختلف می تواند پیچیده و پرهزینه باشد.

 • مقیاس پذیری و عملکرد

اطمینان از اینکه شبکه Akash می تواند برای پاسخگویی به نیازهای یک پایگاه رو به رشد مقیاس پذیر بماند و در عین حال عملکرد و قابلیت اطمینان بالا را حفظ کند، یک چالش مهم است. شبکه باید بتواند بارهای کاری بالا را بدون به خطر انداختن سرعت یا در دسترس بودن مدیریت کند.

 • قابلیت همکاری و یکپارچگی

دستیابی به قابلیت همکاری و یکپارچه سازی با خدمات و فناوری های ابری موجود برای شبکه Akash برای به دست آوردن پذیرش گسترده بسیار مهم است. این شامل سازگاری با زبان‌ های برنامه‌ نویسی مختلف، چارچوب‌ ها و ابزارهای مورد استفاده توسعه ‌دهندگان می‌ شود.

پرداختن به این چالش ها به ترکیبی از نوآوری های فنی، مشارکت های استراتژیک، مشارکت جامعه و تمرکز بر تجربه و امنیت کاربر نیاز دارد. غلبه بر این موانع کلید موفقیت شبکه Akash در به دست آوردن سهم بازار و پذیرش کاربران خواهد بود.

اما با توجه به چالش های پیش روی این پروژه و پیشرفت استراتژیک آن در سال ۲۰۲۳ و ابتکارات برنامه ریزی شده برای سال ۲۰۲۴، این شبکه، برای رشد و گسترش قابل توجهی آماده است. این شبکه با پشتیبانی از GPU و همچنین اداره غیرمتمرکز شبکه DAO و همچنین همسویی شبکه با روندهای نوظهور مانند هوش مصنوعی در تلاش است نقش مهمی را در بخش خدمات ابری ایفا کند.

ممنون از اینکه تا پایان “آکاش نتورک Akash Network چیست / آینده ارز دیجیتال AKT” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید :

تیم محتوا
تیم محتوا
محقق و علاقه مند به بلاکچین و ارزهای دیجیتال

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

معرفی صرافی های برتر خارجی

آخرین مقالات منتشر شده