آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

توکن‌سازی RWA آیا فرصت‌های بزرگی را به همراه خواهد داشت یا قربانی‌های زیادی؟😲

توکن‌سازی RWA آیا فرصت‌های بزرگی را به همراه خواهد داشت یا قربانی‌های زیادی؟😲

توکن‌سازی RWA آیا فرصت‌های بزرگی را به همراه خواهد داشت یا قربانی‌های زیادی؟

به گزارش زوم ارز، بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان در حوزه رمزارزها موافقند که توکن‌سازی دارایی‌های RWA یکی از روندهای مهم سال ۲۰۲۴ خواهد بود. در اوایل ژانویه، بروان هاوارد و همیلتون لین، مدیران دارایی، اعلام کردند که قصد دارند به اولین افرادی تبدیل شوند که دارایی‌هایشان را به توکن تبدیل می‌کنند و با شرکت Libre همکاری می‌کنند تا این دارایی‌ها را به زنجیره بلاکچین بیاورند. اعلامیه‌های مشابهی از طرف غول‌های مالی مانند دویچه بانک در ماه سپتامبر و HSBC در ماه اکتبر نیز صادر شد که هر دو در حال راه‌اندازی خدمات نگهداری دارایی‌های دیجیتال برای دارایی‌های توکن‌شده هستند. با این حال، این فقط نمونه‌ای کوچک از آنچه در انتظارمان است است.

گروه مشاوره بوستون، فرصت تجاری بزرگی به ارزش ۱۶ تریلیون دلار را در حوزه نمادسازی دارایی‌های غیرنقدی تخمین زده است. تقریباً ۳۰ درصد از این مقدار به دارایی‌های غیرمالی اختصاص دارد که شامل مالکیت معنوی، آثار هنری، ناوگان خودرو و هر چیزی که قابل خرید و فروش است می‌شود.

پذیرندگان جدید همواره تقاضای بیشتری را برای زیرساخت‌های مالی و تخصصی که در حال حاضر در حوزه Defi وجود دارد، ایجاد می‌کنند؛ زیرا آنها سعی دارند ساختارهای موجود در حوزه مالی سنتی را در زنجیره بلاکچین تکرار کنند. با این حال، افراد بومی رمزارز باید تصمیمات دشواری را درباره اصول قدیمی بگیرند تا از از دست دادن این فرصت‌های بی‌سابقه جلوگیری کنند.

ماهیت منحصر به فرد فرصت زنجیره ای

تکامل DeFi به عنوان یک قسمت کاملاً زنجیره‌ای به این معنی است که سازندگان و کاربران به فعالیت در محدودیت‌های خاصی که توسط فناوری تحمیل شده است عادت کرده‌اند. اما نتیجه این محدودیت‌ها فرصتی برای بهره‌برداری از مزایای زیرساخت‌های زنجیره‌ای و پارادایم‌های جدیدی است که آن را قادر می‌سازد.

صرافی‌های غیرمتمرکز یک نمونه از این تکامل را نشان می‌دهند. صرافی‌های TradFi بر اساس مدل دفترچه سفارش محدود مرکزی فعالیت می‌کنند که برای تامین نقدینگی به حضور بازارسازان بستگی دارد. DEX‌ها (صرافی‌های غیرمتمرکز) به صورت تکاملی بدون حضور بازارسازان پیش رفتند، زیرا هیچ کس نمی‌خواست هزینه‌های بالای اتریوم را در اولین صرافی‌های دفترچه سفارش بپردازد. بنابراین، مدل بازارساز خودکار که توسط Uniswap پیشگام شد و در آن ارائه‌دهندگان نقدینگی وجوهی را که برای تسهیل مبادلات توکن استفاده می‌شود، غالب‌ترین مدل شد.

اخیراً، پیشرفت‌ها در زیرساخت‌های بلاکچین و پیچیدگی DEX منجر به راه‌اندازی چندین صرافی دفترچه سفارش روی زنجیره شده است. بنابراین، یک مؤسسه که علاقه‌مند به کشف نحوه استفاده حداکثری از توکن‌سازی RWA است، بسته به نوع مشتری که به آن غذا می‌دهند، گزینه‌های مختلفی برای ساختاردهی یک صرافی دفترچه سفارش برای تحویل به مشتریان خود دارد. معامله‌گران تمایل دارند کتاب‌های سفارش محدود را ترجیح دهند زیرا کارایی سرمایه را بهبود می‌بخشند. در مقابل، سرمایه‌گذارانی که معمولاً از سفارش‌های بازار استفاده می‌کنند، می‌توانند صرافی دفترچه سفارش ساده‌تر و مبتنی بر AMM پیدا کنند که ساده‌تر از یک پلتفرم معاملاتی با کارمزد کمتر است.

همانطور که صنعت کریپتو به بلوغ رسیده است، چنهند توسعه یافته است و تنوع بیشتری در صرافی‌های دفترچه سفارش برای انتخاب وجود دارد، هر کدام با ویژگی‌ها و مدل‌های مختلفی. این تکامل باعث افزایش رقابت بین صرافی‌ها و بهبود تجربه کاربری برای کاربران می‌شود.

به طور کلی، تکامل DeFi به صرافی‌های غیرمتمرکز کمک کرده است تا از مزایای زیرساخت‌های زنجیره‌ای استفاده کنند و مدل‌های معاملاتی جدیدی را به وجود آورند. این تکامل همچنین به کاربران اجازه می‌دهد به طور مستقیم با سرمایه خود در معاملات شرکت کنند و نیازی به واسطه‌های مرکزی نداشته باشند. با توجه به رشد DeFi، ممکن است در آینده صرافی‌های دفترچه سفارش دیگری با ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدید ظاهر شوند و این فضا همچنان در حال تکامل خواهد بود.

تصمیمات، تصمیمات

با این رشد، فرصت‌های بی‌سابقه‌ای برای بخش‌های جدید به وجود آمده است. اما مردم باید درک کنند که تصمیم‌گیری و مبادله بر اساس واقعیت‌های غیرقابل تغییر با بخش مالی جهانی باید انجام شود. فضای دارایی دیجیتال تاریخی بر اصولی تکامل یافته است که هنوز برای بسیاری ناشناخته هستند. ظهور بیت کوین به عنوان یک زیرساخت منبع باز و بدون مجوز، افرادی را به خود جلب کرد که اهمیت موضوعاتی مانند تمرکززدایی، حفظ حریم خصوصی و ایده‌های جامعه را درک می‌کردند.

با این حال، بسیاری از این ایده‌ها با اصول و قوانین شرکت‌ها و سازمان‌های مالی در تضاد هستند. الزامات انطباق برای حفظ حریم خصوصی محدودیت‌هایی را به وجود آورده است و حکمرانی غیرمتمرکز هنوز برای ساختار سنتی سازمانی شرکتی معنایی ندارد. همانطور که توکن‌سازی RWA در حال پیشروی است، ممکن است احساس شود که موسسات تمام کنترل را دارند، در حالی که مشارکت از سوی بومیان رمزنگاری به قیمت کار بر روی ابتکاراتی مبتنی بر حفظ حریم خصوصی، شفافیت و گنجاندن خواهد بود.

بنابراین، برخی از افراد در بخش کریپتو با انتخاب‌های دشواری مواجه خواهند شد. تصمیم‌گیری برای عقد قرارداد سهام، پذیرش پیشنهاد خرید یا ایفای نقش جدید در یک موسسه مالی به معنای پذیرش این واقعیت است که آینده این بخش با آنچه سایفرپانک‌ها تصور می‌کردند، متفاوت است.

اما پذیرش در سال ۲۰۲۴ به معنای سرمایه‌گذاری نهادی و علاقه جریان اصلی است. اگر پذیرش هدف به اندازه کافی ارزشمند باشد، سازش باید تصمیم آسان‌تری باشد.

نویسنده: امان آرمان
امان آرمان، یکی از مدیران ارشد بازاریابی در Planet ReFi است. این اکوسیستم از قدرت بلاکچین برای مواجهه با چالش‌های اجتماعی و پایداری استفاده می‌کند و به ساختاری شفاف‌تر و پایدارتر برای آینده هدایت می‌کند.


منبع: crypto.news

تیم خبری
تیم خبری
من حامد هستم و 5 سال در حوزه اخبار ارز های دیجیتال فعالیت دارم. روزانه اخبار اقتصادی و مالی و همچنین کریپتو را دنبال می کنم. فردی ماجراجو و پیگیر هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده