آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

pos چیست | pow چیست | تفاوت های بین pos و pow

pos و pow و تفاوت های آن

pos و pow , غیر متمرکز بودن ارزهای دیجیتال باعث شد که این رمزارزها بدون کنترل سازمان و دولت و یا شخص خاصی باشند .

اما بنظر می رسد باید نظارتی توسط خود کاربران ایجاد شود.برای تحقق این هدف  proof of work  و proof of stake  طراحی شدند .ضمن معرفی این دو تفاوت ها را هم بیان می کنیم.

(pow(proof of work یا گواه اثبات کار

 اثبات سهام (pow)به معنای یک نوع خاصی از پروتکل می باشد که باعث بالا رفتن امنیت شبکه می شود ,و هدف آن جلوگیری از هرنوعی از حمله و سوء استفاده می باشد.

در سال ۲۰۰۹ ابتدا بیت کوین این روش را پیش گرفت و باعث شد دیگر قابل هک نباشد. و آن بخاطر استفاده از این روش گواهی اثبات کار بود.در بیت کوین pow با همراهی هشینگ به کار رفت و باعث غیرقابل نفوذ شدن دربرابر هکرها شد.بعد از بیت کوین درحال حاضر چند نوع دیگر از ارزهای دیجیتال هم از این روش استفاده می کنند. از pow برای معتبر کردن تراکنش ها و اضافه کردن بلاک های جدید به بلاک چین استفاده می شود.


نحوه عملکرد گواه اثبات کار

  عملکرد گواه اثبات کار (pow) به این صورت است که باعث ایجاد یک فضای رقابتی برای تکمیل تراکنش و گرفتن پاداش بین ماینرها می شود.فضای رقابتی به این دلیل است که ماینرها باید معماهایی را حل کنند که بسیار سخت و پیچیده هستند.معادلات پیچیده ای که برای حل آن ها باید توان محاسباتی بسیار بالا باشد.که این معادلات شامل توابعی مانند:هش Hash Function , فاکتورگیری عدد صحیح  Integer Factorization و پروتکل معمای هدایت شده  Guided Tour Puzzle می باشد.بنابراین ماینری که توان محاسباتی بیشتری داشته باشد پازل یا معما را حل می کند.سپس راه حل خود را در اختیار بقیه ماینرها قرار می دهد و اگر دیگر ماینرها راه کار داده شده را تایید کردند ,درنهایت تراکنش به بلاک و در آخر به شبکه بلاک چین اضافه می شود.


(pos(proof of stake گواه اثبات سهام

عملکرد اثبات سهام (pos)  هم مانند اثبات کار (pow) است .درواقع هدف این دو این است که امکان دستکاری بلاک چین از بین برود.که pos  این کار را به صورت متفاوت تری انجام می دهد.در pos به جای دستگاه های ماینینگ و ماینرها اعتبار سنج ها قرار می گیرد.اثبات سهام (pos) برای حل مشکلات اثبات کار (pow) به وجود آمد.


مراحل کار pos

اعتبارسنج ها مقداری از کوین های خود را به عنوان سهام مشخص کرده و بعد روی یکی از بلاک هایی که فکر می کنند امکان اضافه شدن به بلاک چین را دارد شرط بندی می کنند.در نهایت اگر بلاک انتخاب شده به بلاک چین اضافه شد ,اعتبار سنج ها پاداشی به مقدار اندازه مشارکتشان داده می شود.به معنای ساده تر در pow  هرچقدر توان محاسباتی بالاتر به تبع شانس افزودن بلاک هم بیشتر ,یعنی موفقیت در گرو سیستم قوی تر است.اما در pos اگر بخواهیم شانس بیشتری برای موفقیت داشته باشیم باید دارای پول بیشتری در سیستم باشیم.


تفاوت های pow  وpos

 با وجود عملکرد قوی,مطلوب و کاربردی مشابه اثبات کار(pow) واثبات سهام(pos, (pos در استخراج ارز دیجیتال به وقت و انرژی کمتری نیاز دارد.

همچنین  اثبات سهام(pos) توانایی اجرای masternodes  را برای کاربرانش فراهم کرده است.

دراثبات سهام  (pos )بلاک ها ساخته می شوند ولی در اثبات کار (pow) بلاک ها استخراج می شوند.

در pos انتخاب تصادفی ,میزان دارایی نود,مدت زمان سهام داشتن در انتخاب یک نود برای بررسی یک بلاک تأثیرگذار خواهد بود.

در سیستم pow  ارزها به صورت پاداش داده شده به ماینر ایجاد می شوند اما در pos از کارمزد تراکنش پاداش داده می شود.

pow مقیاس پذیری پایینی دارد. در این روش قدرت محاسباتی زیادی توسط ماینرها تلف می شود.

در pos  قدرت سخت افزاری دیگر مهم نیست. به همین خاطر با توجه به عملکرد بهتر قیمت تمام شده ارزان ترو مصرف انرژی پایین تری دارد.

                   امیدواریم مطلب ” pos و pow و تفاوت های آن ها “مورد استفاده شما قرار گرفته باشد.


بیشتر بخوانید

تیم محتوا
تیم محتوا
مهندسی صنایع فارغ التحصیل از دانشگاه فنی اهواز علاقمند به بازارهای مالی ومباحث IT

3 دیدگاه دربارهٔ «pos چیست | pow چیست | تفاوت های بین pos و pow;

 1. سلام و ممنون. بعضی ارزها عبارت PoW phase over
  رو دارند. این یعنی چی؟ استخراجش به مشکل میخوره؟ مثلا بعضی از ارزها اکتیو زده.

  پاسخ
 2. سلام خانم مسکینی. ممنون از مقاله عالی. من هرچی مطالعه می کنم می بینم POS سیستم بسیار بهتری هست. پس چرا یه عده از جامعه کریپتیو باهاش مخالفن و اصلا چرا با POW جایگزین نمیشه؟ نقطه ضعفهای سیستم POS در مقابل POW چیه

  پاسخ
  • نه این مخالفتها در حال کاهش هست .اگر دقت کنید ارزهای جدید همه با الگوریتم pos پیاده سازی می شوند.pos نقطه ضعفی ندارد در تکمیل pow ایجاد شد

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده