آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار

دستگاه ماینر چیست ؟ | دستگاه ماینر چه کار می کند؟

 

بیت کوین و ارزهای دیجیتال در حال حاضر نسبت به سال های گذشته در بین افراد شناخنه تر شده و بسیاری علاقمند به استفاده از رمز ارزها و سرمایه گذاری در این حوزه شده اند. بنابراین افراد به سمت استخراج ارزهای دیجیتال سوق داده شدند. همچنین در کشور ما پس از تصویت قوانین مربوط به ماین ارزهای دیجیتال و مجوزهای مربوط به دستگاه های ماینر یا استخراج بسیاری افراد علاقمند به فعالیت در این حوزه برای کسب درآمد شدند. و چناچه از آمارها پیداست تعداد جستجوی کلمه ماینر چیست نیز افزایش داشته است. با توجه به اینکه ابتدا استخراج کردن آسان تر از حال حاضر بود از این رو با سیستم های ساده تر می شد به استخراج پرداخت. اما در حال حاضر با بالا رفتن سختی استخراج فقط سخت افزارهایی که صرفا جهت ماینینگ تولید شده اند برای رقابت در این عرصه مناسب هستند. امروزه اگر خواهان استخراج رمز ارزهایی همچون دش، لایت کوین، بیت کوین و یا دیگر رمز ارزها باشید، موثرترین راه برای این کار سخت افزار اختصاصی یا دستگاه ماینر است. این سخت افزارها یا دستگاه ها با عنوان ASIC شناخته می شوند. این دستگاه به طور خلاصه برای استخراج رمز ارزها به طور خاصی طراحی شده اند که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

دستگاه های asic  همان دستگاه های قدرتمندی هستند که استخراج کردن جز با این دستگاه ها عملا صرفه اقتصادی ندارد. ASIC مخفف Application Specific Integrated Circuit می باشد. ماینر ها دستگاه های سخت افزاری هستند که از مدار های مجتمع تشکیل شده اند که اصطلاحا به آنها ‘ ای سیک | ASIC ’ گفته می شود. از این دستگاه ها برای استخراج ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین استفاده می شود.

در این مقاله می خواهیم به شما بگوییم دستگاه ماینر چیست؟ و منظور از استخراج ارزهای دیجیتال توسط دستگاه های ماینر یا همان Asic چیست؟

ماینر ها یا ای سیک مدار های مجتمع ای هستند که به برای عملیات مشخص، طراحی و پیاده سازی می شوند. این مدارات مجتمع بر روی مادر برد هایی خاص سوار می شوند و به عنوان یک دستگاه خاص ارائه می گردند. قطعا استفاده از ای سیک ها باعث افزایش سرعت و کارایی بیشتر جهت محاسبات می شود. برای آشنایی کامل با مفهوم ماینر ویدیوی زیر را مشاهده کنید.


دستگاه ماینر چیست؟

ماینر چیست؟
ماینر چیست؟

همانطور که گفته شد ماینرها دستگاه های سخت افزاری می باشند که فرآیند استخراج را انجام می دهند. استخراج، فرآیند مدیریت بلاکچین است. کار ماینرهای ASIC بررسی و تایید معاملات قبلی و ایجاد بلاک جدید است تا اطلاعات بتواند به بلاکچین اضافه شود. فرآیند استخراج شامل حل مسائل پیچیده ریاضی با استفاده از توابع هش است که به بلوکی که حاوی داده های تراکنش است پیوند داده شده است. استخراج کنندگان مختلف می توانند برای حل یک معمای ریاضی به شدت با یکدیگر رقابت کنند.

اولین ماینر که می تواند راه حل معما را پیدا کند، قادر به معامله است. هر برنده در استخراج پاداش دریافت می کند. ماینرها می توانند تراکنش ها را دریک بلوک جمع کنند تا پاداش خود را افزایش دهند.

مدارهای مجتمع یا ASIC همانطور که از نام ان ها مشخص است برای استفاده و کاربرد خاصی طراحی شده اند. هزینه طراحی ASIC زیاد است. علی رغم هزینه طراحی ASIC، این دستگاه ها می توانند بسیار مقرون به صرفه باشند. طراحی ASIC متناسب با نیاز دقیق محصول امکان پذیر است.

استخراج ASIC اساسا فرآینده استخراج ارزهای رمز پایه مانند بیت کوین با استفاده از پلتفرم های ASIC است. استخراج کننده ASIC قطعه ای از تجهیزات می باشد که به طور هدفمند صرفا برای استخراج ساخته شده است. بر خلاف انواع دیگر دستگاه های استخراج، از ASIC فقط می توان برای استخراج رمز ارزها استفاده نمود.

استخراج فعالیتی است که بلاکچین اثبات کار PoW برای انجام عملیات خود به آن نیاز دارد. این موضوع شامل انجام محاسبات پیچیده برای حل یک معمای ریاضی است. ماینرها می توانند برای به دست آوردن پاداش بلاک با یکدیگر رقابت کنند.

ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت کوین، سناریوی افزایش دشواری استخراج بیت کوین را هنگامی که دستگاه های استخراج بیشتری به شبکه متصل می شوند، پیش بینی کرد. با افزایش روز افزون دستگاه های استخراج قدرتمند، استخراج کنندگان تشویق می شوند تا در سخت افزار ASIC سرمایه گذاری کنند تا بیشترین شانس موفقیت در استخراج یک بلاک را به آنها بدهند.

توجه داشته باشید که هر دستگاه ASIC برای استخراج یک رمز ارز خاص یا بهتر بگوییم یک الگوریتم خاص طراحی شده است. به عنوان مثال یک ماینر ASIC بیت کوین، فقط می تواند BTC را استخراج کند و یک ماینر ASIC لایت کوین فقط با بلاکچین LTC ارتباط برقرار می کند. این بدان دلیل است که هر ارز دیجیتال الگوریتم هش رمز نگاری مخصوص به خود را دارد که دستگاه های ASIC متناسب با ان در نظر گرفته شده اند. به عنوان مثال بیت کوین از الگوریتم SHA-256 استفاده می کند، در حالی که لایت کوین از Scrypt استفاده می نماید.


مزایا و معایب ماینر ASIC

مزایا و معایب ماینر
مزایا و معایب ماینر ASIC

مزایا:

۱.راه اندازی آسان: با توجه به اینکه دستگاه ماینر ASIC دارای طراحی پیچیده ای می باشند، اما این دستگاه ها بسیار آسان راه اندازی می شوند و راه اندازی این دستگاه ها کار سختی نمی باشد.

۲.بازده استخراج بالا: ASICها در مقایسه با کارت های گرافیک و پردازنده ها قدرت محاسبه و کارایی بالایی دارند.

۳.سود نسبتا زیاد: با قدرت دستگاه ASIC، شما مشاهده خواهید کرد سریعتر از هر نوع سخت افزار دیگر پاداش کسب خواهید کرد.

۴.مصرف کم انرژی: به لطف نواوری های ماینینگ در سال های اخیر، این دستگاه ها در مقایسه با سایر مدل های دیگر، طراحی شده اند تا نسبت به قدرت محاسباتی خود انرژی کمتری مصرف کنند.

معایب:

۱.در صورت خرابی دستگاه، تعمیر آن مشکل است. چون گارانتی و خدمات پس از فروش دستگاه ضعیف است.

۲.دستگاه های ای سیک الگوریتم های محدودی را پشیبانی می کنند.

۳.دستگاههای ای سیک به دلیل حجم محاسبات بالا دارای سرو صدا می باشند و همچنین گرمای زیادی را تولید می کنند.

۴.زمانی که بخواهید دستگاه را بفروشید، کمی فروش آن سخت است.

چه چیزی یک ماینر ASIC را بهتر می سازد؟

وقتی صحبت از استخراج ارزهای رمزپایه می شود، آنچه واقعا مهم است این است که رمز ارز مورد نظر بیش از آنچه برای سخت افزار و برق مصرفی هزینه می کنید، ارزش دارد. خرید سخت افزار از قبل می تواند هزینه های زیادی داشته باشد و مصرف برخی از آنها سالانه هزاران دلار برق است.

هنگام انتخاب دستگاه ماینر، داشتن سیستم های کارآمد فوق العاده مهم است. دستگاه های ASIC با کارت گرافیک و CPU ها بسیار متفاوت هستند. زیرا کارت گرافیک و CPU ها به اجزای بیشتری برای انجام کار متکی هستند. در عوض، دستگاه ماینر ASIC از ابتدا طراحی شده اند تا محاسبات مورد نیاز یک الگوریتم هش رمزنگاری خاص را که توسط فرد یا تعداد انگشت شماری از ارزهای رمز پایه مورد استفاده قرار می گیرد، انجام دهند.

به دلیل این تمرکز واحد، این دستگاه ها بسیار کارآمد و قدرتمند هستند و هش ریت بالا را ارائه می دهند و از انرژی کمتری استفاده می نمایند. این ترکیب عملکرد و استفاده انرژی کم باعث می شود که بهترین گزینه باشند.


منظور از استخراج ارز دیجیتال با دستگاه های ماینر چیست؟

استخراج چیست؟
منظور از استخراج ارز دیجیتال چیست؟

حال می خواهیم بدانیم ، اینکه می گویند دستگاه بخریم و ارز دیجیتال مثلا بیت کوین استخراج کنیم منظور چیست؟ ابتدا باید به سراغ این بروید که بخواهید یک دستگاه های ماینر را بخرید. ما در مقاله انواع دستگاه های ماینر تعدادی ماینر را به شما معرفی کردیم. دستگاه های ماینر یا همان ای سیک ها باید یک سری محاسبات پیچیده را انجام دهند و به ازای حل آن محاسبات پیچیده یک پاداش دریافت کنند ، که این پاداش همان ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین می باشد.

شاید سوالی در ذهن شما پیش آید که برای چه باید به ازای محاسبات پاداش دهد و این محاسبات به چه منظور است؟ زمانی که در یک نقطه از جهان می خواهید بیت کوین را از کیف پول خود به کیف پول دیگر جابجا کنید ، نیاز ایت که این تراکنش ها ثبت شود. و افرادی این تراکنشات را تایید و ضبط کنند.

از آنجا که می دانید اطلاعات به صورت غیر متمرکز در یک دفتر کل بنام بلاک چین ذخیره می شود. حال دستگاه های ماینر باید بلوک هایی را در بستر بلاکچین ایجاد کند، تا اطلاعات تراکنش در این بلوک ها ذخیره شود.

بیشتر بخوانید: معرفی ۱۲ دستگاه ماینر فوق العاده جهت استخراج

حال ماینر ها محاسباتی را برای ایجاد بلوک ها باید انجام دهند. و هر دستگاه که بتواند این محاسبات را سریعتر انجام دهد، پاداشی را دریافت می کند.

بسیاری از افراد هنوز نمیدانند که در استخراج رمز ارزها به وسیله دستگاه ماینر چه اتفاقاتی می افتد؟

شبکه بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال همانند آن غیرمتمرکز می باشند. غیرمتمرکز بودن یعنی اینکه توسط هیچ سازمان، دولت و یا نهاد خاصی اداره نمی شوند. ارزهای دیجیتال و در اینجا بیت کوین توسط کاربران آن ها اداره می شود. یعنی هر کاربری که مشترک شبکه بیت کوین باشد در اداره ان نقش دارد.

زمانی که یک تراکنش در شبکه ایجاد می شود این ماینرها هستند که تراکنش ها را تایید و یا رد می کنند.بیت کوین از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می کند.یعنی اینکه ماینرها خود را در اختیار شبکه قرار داده و شبکه به آن ها پاداش می دهد که این پاداش همان بیت کوین یا هر ارز دیجیتالی است که اقدام به استخراج ان شده است. اما شبکه به همه ماینر ها پاداش نمی دهد. در واقع عملیات ماینینگ یا استخراج به این صورت است که ماینر ها باید به حل توابع ریاضی پیچیده بپردازند و زمانی که هرکدام از آن ها موفق به حل معادله شد و این جواب به تایید سایر ماینر ها رسید پاداش به ماینری که موفق به حل معادله شده است داده می شود. که این پاداش همان ارز استخراج شده است.

ممکن است این سوال برای افراد ایجاد شود که این فرآیند همیشه به این صورت است؟ خیر! برای حفظ کردن تعادل در شبکه ارز دیجیتال موضوعی به نام سختی استخراج وجود دارد که هر چند وقت یکبار سختی استخراج بیشتر می شود تا این تعادل حفظ شود. مثلا برای بیت کوین به این صورت است که هر ۱۰ دقیقه یکبار بلاک بیت کوین تولید می شود. بنابراین اگر تعداد ماینر ها بیشتر شود این زمان کاهش می یابد. پس با بیشتر شدن سختی استخراج تعادل شبکه حفظ شده و باعث می شود که زمان تولید بلاک حتی با بیشتر شدن تعداد ماینر ها هم چنان ثابت بماند.


روند استخراج با ماینر یا ای سیک

زمانی که ماینر را خریداری نمودید. سپس آن را به اینترنت متصل می کنیم و نگاه می کنیم که IP دستگاه چند است.

از آنجایی که سختی شبکه های استخراج ارز دیجیتال مثل بیت کوین بسیار بالا می باشد. پس بهتر است برای استخراج ارز دیجیتال، ماینر یا همان ای سیک را به استخر های استخراج متصل کنیم. تا راحت تر بتوانیم در محاسبه حل معادلات پیروز شویم و پاداش را دریافت کنیم.


کاربرد ماینر ها – کاربرد ASIC

کاربرد ماینرهادر گذشته برای ماینینگ ارزهای دیجیتال کافی بود از پردازشگر های خانگی و یا کارت گرافیک استفاده نمایید اما در حال حاضر به دلیل بالا بودن سختی شبکه، همه فعالان حوزه استخراج ارز دیجیتال از دستگاه ماینر یا همان ای سیک ها استفاده می کنند. چون ماینر ها باعث افزایش سرعت در استخراج ارز دیجیتال می شوند.

قابل ذکر است که تمام رمز ارز های موجود با یک الگوریتم خاص پیاده سازی شده اند. و برای استخراج ارز دیجیتال مورد نظر باید به سراغ ماینر هایی رفت که از الگوریتم آن ارز مورد نظر شما پشتیبانی می کند.

اگر بخواهم یک مثال بزنم. اگر بخواهید بیت کوین استخراج کنید. الگوریتم ارز دیجیتال بیت کوین SHA-256 می باشد. پس باید به سراغ ماینر هایی رفت که الگوریتم SHA-256 را پشتیبانی می کنند. البته قابل ذکر است که زمانی که شما ماینری تهیه می کنید که از الگوریتم SHA-256 پشتیبانی می کند. شما می توانید تمام رمز ارز هایی که الگوریتم آنها SHA-256 می باشد را به دلخواه استخراج نمایید.

به عنوان مثال ماینر S17  از الگوریتم SHA-256 پشتیبانی می کند . پس شما با این دستگاه می توانید رمز ارزهایی مانند بیت کوین  – بیت کوین کش – لایت کوین – بیت کوین Sv را استخراج نمایید.

دستگاه ماینر چیست - پایگاه جامع زوم ارز


دستگاه های ماینر بیت کوین

یکی از دستگاه های پر طرفدار، دستگاه های ماینر بیت کوین می باشند. چون در حال حاضر ارز دیجیتال بیت کوین یکی از معروفترین رمز ارز ها می باشد. و همین امر باعث شده افراد زیادی به سراغ ماینر های بیت کوین بیایند. دستگاه های ماینر بیت کوین باید از الگوریتم SHA-256  پشتیبانی کنند. و همچنین از آنجایی که سختی شبکه بیت کوین بالا می باشد. باید از ماینر بیت کوین با هش ریت بالاتر استفاده کنید.


عوامل موثر در قیمت ماینر

عوامل موثر بر قیمت ماینرهاهمان طور که می دانید استخراج ارزهای دیجیتال یک کسب و کار است که از طریق خرید دستگاه های ماینر صورت می گیرد. پس به دنبال یک دستگاه ماینری هستید که در بازه زمانی کمتر سود بیشتری را نصیب شما کند.

خب قائدتا از این دستگاه های ماینر که کارایی بالاتری دارند استقبال بهتری شده است و همان طور که می دانید وقتی تقاضا یکسری از دستگاه ها بیشتر باشد طبیعتا آن دستگاه گران قیمت تر است.

حال می خواهیم چند تا از عواملی که بر قیمت بیت کوین تاثیر می گذارد را به شما معرفی کنیم.

هش‌ریت دستگاه یا قدرت پردازشی دستگاه ماینر

منظور از هش ریت ، قدرت پردازش دستگاه‌ های ماینر است. هرچقدر هش ریت دستگاه بیشتر باشد، قدرت دستگاه بالاتر است. و هر چقدر قدرت دستگاه بالاتر باشد، دستگاه توان محاسباتی بیشتری دارد. و می تواند محاسبات بیشتری را در یک واحد زمان انجام دهد.

هش ریت رایج دستگاه‌های ماینر در ایران در محدوده ۱۴ تا ۵۰ تراهش بر ثانیه (TH/S) قرار دارد.

مصرف برق

یکی دیگر از مواردی که بر قیمت دستگاه ماینر تاثیر گذار است مصرف برق دستگاه می باشد. هر چقدر مصرفی برق دستگاه پایین تر باشد، پس ماینر هزینه کمتری را برای استخراج ارز به همراه دارد. از آنجایی که مصرف برق دستگاه ها بالا می باشد، تعرفه های مصرف برق در کسب و کار ماینینگ نسبتا بالاتر است. پس افراد به سراغ دستگاه هایی می روند که مصرف برق پایین تری داشته باشند.

مصرف برق در کنار هش ریت مهم ترین متغیری است که بر سودآوری ماینینگ، بازگشت سرمایه و در نتیجه قیمت ماینر تاثیر مستقیم دارد. در کشورهایی که تعرفه برق بالاست، دستگاه‌های ماینینگِ پر مصرف ( نسبت به قدرت ) بسیار ارزان می‌شوند.

مصرفی برق رایج دستگاه‌ های ماینر در ایران در محدوده ۱,۵۰۰ تا ۲,۵۰۰ وات دارند.

خرابی کمتر دستگاه

اگر دستگاهی در طول استفاده کمتر خراب شود و یا در صورت خرابی قطعات جانبی آن در کشور موجود باشد، آن دستگاه ارزش قیمتی بالاتری دارد.

پشتیبانی از ارز های پر طرفدار

خب همانطور که می دانید دستگاهها از الگوریتم های خاصی پیروی می کنند. اگر این الگوریتم همان الگوریتم های رایج مثل الگوریتم SHA-256 باشد خب افراد استقبال بهتری از این دستگاه ها دارند.

چون ارزهایی که می توان با این دستگاه ها استخراج کرد ارزهایی ارزشمند هستند مانند رمز ارز بیت کوین و …

البته نکته مهم این است که سختی شبکه در رمز ارزهایی که قیمت بالاتری دارند بیشتر می باشد. پس حتما ابتدا قبل از خرید ماینر توجه لازم را در نوع رمز ارز جهت استخراج نمایید.

شرکت و برند تولید کننده دستگاه های ماینر

قائده برند و شرکت تولید کننده برای تمام دستگاه های دیجیتالی است که هر چقدر برند دستگاه معروف تر باشد. آن دستگاه گران تر است. دستگاه های ماینر نیز از این قانون مستثنی نیستند و آن ها هم همین روال را جلو میبرند.
البته امیدواریم که شرکت هایی با برند معروف تر و بهتر خروجی کالاهای بهتری نیز داشته باشند.

وزن ، اندازه و صدا

هر چقدر اندازه دستگاه ماینر کوچکتر و وزن کمتری داشته باشد و همچنین سرو صدای کمتری را نیز تولید کنند آن دستگاه بهتر و قائدتا گران تر است.

ما در قسمت بررسی ماینرها بیشتر ماینر ها با برند های مختلف را به صورت تخصصی بررسی کردیم و مشخصات آن ها را نوشته ایم. شما می توانید قیمت این دستگاه ها را از فروشگاه های معتبر ماینر مشاهده نمایید و قیمت های دستگاه ها را با یکدیگر مقایسه نمایید.


معرفی ۱۰ شرکت سازنده دستگاه ماینر


آیا خرید ماینر در ایران قانونی است؟

شایان ذکر است که در رابطه با ترخیص دستگاه های استخراج ارزهای دیجیتال به گمرک ها ابلاغ شده است که افراد واردکننده با تعرفه هایی می توانند به صورت قانونی دستگاه های ماینر را وارد کنند. البته همان طور که می بینیم دستگاه هایی که به صورت غیر قانونی وارد بازار شده کمی ارزان تر از دستگاه هایی است که با مجوز وارد کشورمان شده است. اما خب این دستگاه های مشکلاتی را در بر دارد.

آیا بیت کوین قانونی است ؟ | آخرین وضعیت بیت کوین در ایران

مواردی که باعث می شود به سراغ دستگاه های ماینر قانونی برویم به شرح زیر است:

۱- داشتن برگه سبز واردات برای دستگاههای ماینر، برگه سبز به کالاهایی اختصاص داده می شود که به صورت قانونی وارد ایران می شود. و شما در ایران در صورتی می توانید مجوز کسب و کار جهت استخراج بگیرید که تعهدی اخلاقی داشته باشید در رابطه با خرید دستگاه های ماینر.

۲- زمانی که یک دستگاه قانونی وارد کشور شود. شرکت هایی هستند که آن دستگاه ها را گارانتی می کنند. زمانی که شرکتی دستگاهی را گارانتی معتبر می کند پس تجهیزات جانبی آن را موجود دارد . این امر موجب م یشود که در صورتی که دستگاه ماینر شما خراب شد، بتوانید به راحتی آن را تعمیر کنید.

۳- مورد سوم این است که زمانی که شما یک فارم را ایجاد میکنید قطعا سرمایه ای را آنجا قرار دادید. اصولا با قانونی شدن کسب و کار های جدید اصنافی ایجاد می شوند که از این کسب و کارها بازدید به عمل می آورند. و اگر دستگاه های ماینر شما دارای برگه سبز باشد، دیگر برای کسب و کار و شما مشکلی ایجاد نمی شود.

۴- مورد چهارم بر این اساس است که اگر بخواهید کسب و کار ماینینگ خود را بیمه نمایید. اصولا دفاتر بیمه بر این اساس قرار دادشان با شما قانونی است که شما از دستگاه هایی با برگ سبز و مجوز دار استفاده کنید.

۵- مورد پنجم اینگونه است که اگر سرقتی برای دستگاه شما اتفاق افتاد شما بتوانید به صورت قانونی از طریق دستگاه های مربوطه شکایت کنید.

دستگاه ماینر چیست - زوم ارز

۷ موردی که باید در خرید ماینر یا ای سیک توجه کنید

  1. ابتدا قیمت آن را برسی نمایید.
  2. برسی نمایید که دستگاه های ماینر از چه الگوریتمی پشتیبانی می کند.
  3. هش ریت آن را برسی کنید. همان طور که می دانید هر چقدر سختی شبکه بیشتر باشد بهتر است سراغ دستگاه هایی بروید که هش ریت بالاتری دارند.
  4. فن های آن را بررسی کنید.
  5. مصرف برق دستگاه ها را برسی نمایید.
  6. سرو صدا و نویز دستگاه را در نظر بگیرید.
  7. از افرادی که فعال در حوزه اسخراج ارز دیجیتال هستند و با دستگاه هایی به صورت تجربی کار کردن ، مشورت بگیرید.