آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ماینینگ یا استخراج چیست؟ | منظور از استخراج ارز دیجیتال چیست؟

استخراج ارز دیجیتال چیست ؟

ماینینگ یا استخراج چیست؟ ، در مطلب زیر می خواهیم درباره استخراج ارز دیجیتال صحبت کنیم . شما در این مقاله با شما با ماینینگ آشنا می شوید ، ما در مطلب زیر درباره عملکرد استخراج صحبت کردیم و همچنین برای شما مشخص کردیم که برای ماینینگ یا همان استخراج ارز های دیجیتال به چه تجهیزاتی نیاز دارید .همچنین در این مقاله خلاصه وار درباره استخراج ارز های دیجیتال مختلف برای شما سخن گفتیم.

ماینینگ یا استخراج به زبان ساده

نیم نگاهی به استخراج ارز دیجیتال
نیم نگاهی به استخراج ارز دیجیتال

به زبانی ساده افرادی کامپیوترهایشان را به منظور تایید تراکنش ها در اختیار شبکه ارزهای دیجیتال قرار می دهند و در ازای قدرت و فعالیت کامپیوترهایشان ارزدیجیتال مربوطه را بعنوان جایزه دریافت می کنند، به این عملیات اصطلاحاً ماینینگ یا استخراج گفته می شود. حال این ارزهای رمزنگاری شده دارای ساختاری غیرمتمرکز می باشند، به همین دلیل برای ادامه بقا به توزیع و تایید تراکنش ها به صورت غیرمتمرکز نیاز دارند. پس نباید هیچ واسطه ای نظیر بانک مرکزی یا دولت در فرایند ماینینگ دخالتی داشته باشند. استخراج ارز های رمزنگاری فرایندی رقابتی است که در آن تراکنش ارز دیجیتال تایید می شود سپس به بلاک چین افزوده می شود.همچنین با انجام ماینینگ کوین های جدید تولید می شوند و به موجودی ارز دیجیتال بین کاربران اضافه می شود.

اگر بخواهیم اصطلاح ماینینگ یا استخراج را به طور خلاصه برای شما تعریف نماییم ، استخراج ارز رمزنگاری شده اصطلاحی است که به روند جمع آوری ارز رمز پایه به عنوان پاداش کاری که انجام می دهید ، اشاره دارد .اصطلاح استخراج ارزهای دیجیتال به معنای به دست آوردن ارزهای رمز پایه از طریق حل معادلات رمزنگاری با استفاده از رایانه است . این فرآیند شامل اعتبار سنجی بلوک های داده و افزودن سوابق معاملات به یک دفتر است که به عنوان بلاکچین شناخته می شود .اگر بخواهیم به صورت فنی تر استخراج ارز دیجیتال را توصیف نماییم ، می توان گفت استخراج ارز رمز پایه یک فرآیند معامله ای است که شامل استفاده از رایانه و فرآیندهای رمزنگاری برای حل عملکردهای پیچیده و ضبط داده ها در بلاکچین است . در حقیقت ، شبکه های کاملی از دستگاه ها وجود دارند که در رمزنگاری نقش دارند و از طریق آن بلاکچین ها سوابق مشترکی را نگهداری می کنند .هر بار که معامله ارز رمزنگاری شده انجام می شود ، یک استخراج کننده ارز رمز پایه مسئولیت اطمینان از صحت اطلاعات و به روز رسانی بلاکچین با معامله را برعهده دارد . فرایند استخراج خود شامل رقابت با سایر رمزگذاران برای حل مسائل پیچیده ریاضی با توابع هش رمزنگاری است که با یک بلوک حاوی داده های معامله مرتبط هستند .

بیشتر بخوانید : استخراج بیت کوین چگونه است؟


علت نامگذاری ماینینگ یا استخراج

از لحاظ لغوی ماینینگ یا استخراج یعنی استخراج از معادن می باشد.از آنجا که استخراج در معادن کار سختی است و به افراد متخصص نیاز دارد و به آن افراد جهت پاداش مبلغی یا طلایی را در اختیار آنها قرار می دهند، در دنیای ارزهای دیجیتال افرادی سیستم هایشان را در اختیار شبکه ارزهای دیجیتال قرار می دهند ، به پاس خدمات پاداش دریافت می‌کنند. این پاداش در قالب ارزهای دیجیتالی است.و علت نامگذاری آن به دلیل شباهت این فعالیت با معنای واقعی کلمه‌ی ماینینگ است.


عملکرد ماینینگ یا استخراج چگونه است ؟

عملکرد ماینینگ چیست
عملکرد ماینینگ چیست

زمانی که که فردی تراکنشی انجام می دهد، و تلاش می‌کند تا ارز خود را به شخص دیگری ارسال کند. آن تراکنش وارد شبکه می شود و جهت تایید تراکنش ، منتظر می‌ماند تا توسط یک ماینر تراکنش تایید شود و بر روی بلاکچین قرار گیرد. ماینر نیز تراکنش هایی که به شبکه ارسال می شوند را جمع آوری می کند و سعی در سازماندهی و تایید آنها دارد. پس از تایید آنها را به حافظه بلاکچین اضافه کند و در نهایت آن تراکنش ها را به بلاکی که دارای چندین تراکنش است، اضافه کند.تا جایی تراکنش ها توسط ماینر اضافه می شود که ظرفیت بلاک پر شده سپس به سراغ بلاک بعدی می رود.

همچنین می توان گفت هر بار که بلاک دیگری پس‌ازآن افزوده شود، بلاک چین مجددا در خصوص تاریخچه تراکنش  ازجمله تراکنش و بلاک شما ، به‌طور کامل به اجماع می‌رسد. درنتیجه می‌توانید بگویید تراکنش پندین بار دیگر توسط بلاک چین تأیید می شود. پس هرچه تراکنش شما تأییدیه بیشتری بگیرد، یعنی بلاک عمیق‌تر در زنجیره قرار گرفته و هک کردن آن سخت تر است. این همان چیزی است که سایت «Etherscan» هنگام نشان دادن جزئیات تراکنش ها، به آن اشاره می‌کند.

قابل ذکر است ماینرها جهت دریافت پاداش بالاتر معمولاً تراکنش هایی را در الویت قرار می‌دهند که هزینه‌ی تراکنش بالایی داشته باشد.


توضیحی درباره ماینر برای ماینینگ یا استخراج

به افرادی که فرآیند ماینینگ یا استخراج را انجام می‌دهند ماینر (Miner) می‌گویند. ماینر ها در واقع گره هایی در شبکه هستند که هدفشان اثبات تراکنش برای ایجاد  یک بلاک است .ماینرها از سخت افزارهایی همچون سی پی یو، کارت گرافیک یا دستگاه ASIC استفاده می کند تا یک مساله ریاضی که با الگوریتم هایی رمزنگاری شده اند را حل کنند و اعتبار تراکنش را تایید کند. اولین ماینری که این وظیفه را تکمیل کند، نتایج را به شبکه مربوطه گزارش می دهد و بنابراین می تواند توسط نود یا گره های دیگر کامل تایید شود؛ زمانی که اجماع صورت گرفت، فرد مذکور این حق را خواهد داشت که یک بلاک به بلاک چین موجود اضافه کند و جایزه خود را دریافت کند.


تجهیزات مورد نیاز برای ماینینگ یا استخراج

تجهیزات که یک فارم (مزرعه) بزرگ با چند صد دستگاه نیاز دارد با تجهیزات مورد نیاز برای یک ماینر کوچک با چند دستگاه متفاوت است.اما حداقل تجهیزات مورد نیاز به صورت زیر است :

 1. دستگاه ماینینگ یا استخراج مخصوص
 2. کیف پول جهت ذخیره ارزهای دیجیتال
 3. اینترنت با سرعت مناسب ، البته پایداری اینترنت واجب تر می باشد.بر این اساس که نباید خیلی قطع و وصل شود.
 4. برق و کابل‌ و تجهیزات برقی مناسب:. چون دستگاه ها برق زیادی مصرف می کنند باید بحث مصرف برق را به خوبی برسی نمایید.
 5. خنک‌کننده (کولر یا فن) : بجز سر و صدای بالا دستگاه ها ، دستگاه ها بشدت داغ می شوند ، که برای کم کردن حرارت از خنک کننده ها استفاده کنیم . و این کار باعث بالا رفتن طول عمر دستگاه نیز می شود.

۳ فاکتور مهم برای خرید دستگاه ماینینگ یا استخراج

قدرت دستگاه یا مقدار هش :هر چه مقدار هش در ثانیه بیشتر باشد دستگاه با سرعت بیشتری استخراج می کند.هش بیشتر برابر است با قدرت بیشتر.

مصرف برق: مصرف برق شما به طور مستقیم بر سوددهی تاثیرگذار می گذارد. اگر سوددهی کافی را می خواهید از برق صنعتی برای منبع انرژی استفاده نمایید .

قیمت: یکی از مهمترین عوامل در خرید دستگاه قیمت آن است چون زمان بازگشت سرمایه به طور مستقیم با قیمت دستگاه گره خورده است.

البته بدون داشتن سخت افزار می توان استخراج ارز دیجیتال را انجام داد. با روشی که به “ استخراج ابری ” .که در مقالات دیگر به آن پرداخته شده.

بیشتر بخوانید : انواع دستگاه ماینر | معرفی ۱۲ دستگاه ماینر فوق العاده جهت استخراج


توضیحی مختصری درباره هش ریت دستگاه های ماینینگ یا استخراج

نرخ هش یعنی سخت‌افزار یا ماینر، با چه سرعتی می‌تواند مسائل ریاضی را حل کند.و به ازای ثانیه محاسبه می شود. و هرچقدر این هش ریت بالاتر باشد، درآمد بیشتری بدست می آید.

واحد های هش ریت به صورت زیر است :

KH/s: : با سرعت ۱۰۰۰ هش بر ثانیه مسائل ریاضی را حل  می کند.به عبارتی یعنی ۱۰۰۰ ، هش را در یک ثانیه حل می کند.

MH/s: : با سرعت ۱۰۰۰۰ هش بر ثانیه مسائل ریاضی را حل  می کند.

GH/s: : با سرعت ۱۰۰۰۰۰ هش بر ثانیه مسائل ریاضی را حل  می کند.

TH/s: : با سرعت ۱۰۰۰۰۰۰ هش بر ثانیه مسائل ریاضی را حل  می کند.


آیا ماینینگ یا استخراج سودآور است؟

سود آور بودن استخراج بیت کوین
سود آور بودن استخراج بیت کوین

۳مورد است که در سودآوری دخیل است

سختی استخراج : ساخته شده بلاک های بیت کوین ده دقیقه طول می کشد وثابت استو هرچقدر قدرت ماینرها بالارود سختی شبکه بیشتر می شود .

قیمت و هزینه‌های برق : یکی دیگر از مواردی که بشدت در سودآوری موثر است تعرفه های برق است . برای سنجیدن بازگشت شما هزینه برق مصرفی بشدت موثر است و باید آن را محاسبه نمایید.

قیمت بیت کوین: یکی دیگر از عوامل بسیار مهم در سودآوری ماینینگ قیمت لحظه‌ای بیت کوین است. هر چه این قیمت بالاتر باشد دستگاههای بیشتری برای ماین روشن می شود و هر چه قیمت بیت کوین پایین باشد تعداد دستگاهها کمتر می شود.مانند سال ۲۰۱۸ که بیت کوین به ۳۲۰۰ دلار رسید و خیلی از دستگاهها خاموش شد.


۵ نکته برای استخراج ارز دیجیتال

 1. ابتدا تحقیقات لازم را انجام دهید آشنایی کامل عملیات ماینینگ یا استخراج را انجام دهید.
 2. استخراج ارز دیجیتال را در جای امن انجام دهید.
 3. حتما قبل از ورود به استخرهای استخراج ارز از صحت وجود آن اطمینان حاصل نمایید.
 4. قرار ندادن مشخصات مربوط به عضویت در استخرهای استخراج در اختیار هیچ فردی.

استخراج  ارز دیجیتال بیت کوین

استخراج بیت کوین
استخراج بیت کوین

بیت کوین یک ارزدیجیتال غیرمتمرکز است که توسط هیچ سازمان و شخص خاصی اداره نمی شود.یعنی کاربرن بیت کوین خود کنترل آن را بدست دارند. وقتی برای کسی بیت کوین می فرستید این ماینرها هستند که تراکنش شما را تایید می کنند.ماینرها با دراختیار گذاشتن دستگاه خود به شبکه بیت کوین از آن پاداش می گیرند. البته برای به تعادل رساندن شبکه بیت کوین مبحثی بنام سختی استخراج وجود دارد.استخراج بیت کوین به سخت افزار های قدرتمند و برق زیادی نیاز دارد.علاوه بر این استخراج بیت کوین به لوازم و تجهیزاتی نیاز دارد.البته براساس مقیاس فارمی که مد نظر شما است.هرچقدر فارم گسترده تر باشد تجهیزات بیشتری هم نیاز دارد.به صورت کلی تجهیزات اصلی برای استخراج بیت کوین عبارتند از : دستگاه ماینر ،کیف پول بیت کوین ، مکان مناسب (به دلیل صدای زیاد دستگاه های ماینر) اینترنت بدون قطعی  و ثابت ، برق مناسب ، سیستم خنک کننده و تهویه. بیت کوین را می توان با کامپیوتر ، موبایل و کامپیوترهای کوانتومی استخراج کرد.برای آموزش استخراج بیت کوین به صورت کامل کلیک کنید.


استخراج ارزدیجیتال اتریوم

استخراج رمز ارز اتریوم
استخراج رمز ارز اتریوم

اتریوم ارزدیجیتالی است که بعد از بیت کوین مورد توجه زیاد قرار دارد .و پیش بینی های خوبی برای آینده آن در نظر گرفته اند.اتریوم هم مانند بیت کوین برای استخراج به یک سری تجهیزات نیاز دارد.تجهیزاتی از قبیل : یک سخت افزار قدرتمند ،یک کیف پول و..استخراج اتریوم  برخلاف بیت کوین که فقط با دستگاه های  ASIC  انجام می شود ،بیشتر با کارت های گرافیک یا GPU  صورت می گیرد. برای استخراج اتریوم به یک ریگ استخراج نیاز دارید.استخراج اتریوم هم یه یک اینترنت بدون قطعی نیاز دارد.حجم مورد نیاز برای استخراج زیاد نیست بیشتر ثابت بودن ان مد نظر است.سپس یک کیف پول نیاز دارید که با استفاده از آن اقدام به دریافت ذخیره و ارسال اتریوم کنید.مرحله اخر باید به یک استخر استخراج متصل شده و شروع به عملیات ماین کردن کنید.استخر استخراج به صورت کلی یعنی قسمتی که همه ماینرها قدرت خود را به اشتراک می گذارند تا موفق به استخراج شوند و هر ماینر براساس میزان قدرت پردازش خود سود دریافت می کند.اتریوم را می توان با موبایل هم استخراج کرد. برای آموزش کامل استخراج اتریوم کلیک کنید.


استخراج ارزدیجیتال مونرو

استخراج مونرو
استخراج مونرو

مونرو یک ارز دیجیتال است که از آن برای دریافت و پرداخت استفاده می شود.ارزدیجیتال مونرو به صورت غیرمتمرکز و خصوصی می باشد یعنی تراکنشات آن قابل رد گیری نیست.همین ویژگی باعث محبوبیت بیشتر مونرو بین کاربران شده است.مونرو هم به یک سری تجهیزات برای استخراج نیاز دارد.امکاناتی مانند:دستگاه استخراج ،اینترنت ثابت،پیوستن به استخر استخراج . برای استخراج مونرو استفاده از GPU توصیه می شود.سپس یک کیف پول انتخاب کنید (برای دریافت و ارسال مونرو)البته کیف پول های سخت افزاری که از لحاظ امنیت در رده خوبی قرار دارند برای مونرو در دسترس نیستند.مرحله اخر پیوستن به یک استخر استخراج است. پیوستن به استخر استخراج برای این است که اگر نمی خواهید به تنهایی استخراج انجام دهید با جوین شدن در یک استخر استخراج شانس دریافت پاداش خود را بالا می برید زیرا استخراج به صورت تکی

شانس شما را برای ماین کردن کاهش می دهد.مونرو رو با موبایل هم میتوان استخراج کرد. برای آموزش کامل استخراج مونرو کلیک کنید.


استخراج ارزدیجیتال بیت کوین کش

استخراج رمز ارز بیت کوین کش
استخراج رمز ارز بیت کوین کش

استخراج بیت کوین و بیت کوین کش شباهت زیادی دارند.زیرا در آن از دستگاه های مشابه و… استفاده می شود.مانند استخراج ارزهای دیجیتال دیگر استخراج بیت کوین کش نیز به تهیه دستگاه ماینر ،ایجاد کیف پول،پیوستن به یک استخر استخراج نیاز دارد.دستگاه استخراج مورد استفاده در استخراج بیت کوین کش دستگاه های ASIC  هستند که به عواملی مثل میزان نرخ هش ،مصرف برق و قیمت دستگاه در انتخاب آن باید دقت کرد.بعد از فراهم کردن امکانات دیگر برای استخراج مانند منبع تغذیه و سیستم خنک کنندگی و اینترنت ثابت و ایجاد کیف پول  باید به یک استخر استخراج بپیوندید و ماین کردن را شروع کنید.همانطور که گفتیم استخراج تکی به صرفه نمی باشد و تنها فارم های گسترده این کار را می کنند. بیت کوین کش با موبایل نیز  استخراج می شود.برای آموزش استخراج بیت کوین کش کلیک کنید.


روند استفاده از دستگاهها برای ماینینگ یا استخراج

جهت  تایید تراکنش ها در ماینینگ یا استخراج به سخت افزارهای قدرتمند نیاز داریم مانند پردازشگرهایی با توان پردازشی بسیار بالا و همچنین کارت گرافیک (GPU) و همچنین دستگاههای دیگری نیز وجود دارد بنام ASIC  که این دستگاه ها در عین حال که سرعت بالایی دارند .ASIC   علاوه بر سرعت بالا مصرف انرژی بسیار کمتری دارد. اما ایراداتی نیز به همراه دارند مانند استهلاک و هزینه برق مصرفی بالایی .

چهارنوع سخت افزار برای ماینیگ بیت کوین
روند دستگاهها برای استخراج

شروع ماینینگ یا استخراج با پیوستن به استخر استخراج

بعد از انتخاب کیف پول و همچنین خرید دستگاه مناسب برای ماینینگ یا استخراج می خواهید شروع به استخراج کنید .

اولین موضوعی که باید توجه کنید این است که بدون پیوستن به استخر استخراج شانس شما برای ماین یک بلاک بسیار کم خواهد بود مگر اینکه شما فارم های استخراج بزرگ باشید.

اگر بخواهیم استخر های استخراج را به زبان ساده بگوییم : محلی مجازی که استخراج کننده ها با هم جمع می شوند و قدرت پردازشیو کنار همدیگر می گذارند و همه برای استخراج یک بلاک تلاش می کنند

معرفی تعدادی استخرهای استخراج بیت کوین و اینکه هر کدام چه سهمی از دستگاههای ماینر را به خود اختصاص دادند …شما این مطلب را در برج ۱۲ سال ۲۰۱۹ می خوانید.

معرفی استخر های بیت کوین


امنیت ماینینگ یا استخراج

امنیت در استخراج
امنیت در استخراج

از آنجایی که سیستم ماینینگ یا استخراج روش ‌اثبات کار یا PoW را دارد.pow یک فرایند رقابتی با قیمنی بالاستکه باعث می شود ماینرها معاملات مربوط به یک بلاک را که به بلاکچین اضافه خواهد شد ، بنویسند. بر این اساس است که امنیت سیستم تامین می‌شود .


محدودیت های ماینینگ یا استخراج

درست است که ماینینگ یا استخراج سودآور است اما ممکن است در مراحلی ماینینگ دیگر سودآور نباشد.چون ماینرها با یکدیگر رقابت می‌کنند . هر کدام هش ریت یا به عبارتی قدرت پردازشی بالاتری داشته باشند .هش های بیشتری را می توانند برسی کنند. و امیدوارند که اولین نفری باشند که به هش صحیح و ارز دیجیتال خود دست می‌یابند.قابل ذکر است سختی محاسبه هش ها نیز به تدریج افزایش می‌یابد و استخراج هر بلاک جدید کوین سخت تر می‌شود.

در گذشته می شد با کامپیوتر خانگی به استخراج ارز دیجیتال بپردازید، اما دیگر امکان پذیر نیست. با بالارفتن تعداد ماینرها،باید جهت استخراج قدرت پردازشی سیستم ها بالا رود تا بتوان عمل استخراج را انجام داد .

به همین دلیل شما باید توان محاسباتی بالایی داشته باشید که نیازمند دستگاهی با قدرت بالا و نیروی برق می باشد، که تهیه دستگاه های پرقدرت با شرایط اقتصادی فعلی امری پرهزینه است. مسئله دیگر این است که ماینینگ به طور ۲۴ ساعته و در هر روز هفته انجام می شود این امر پس از مدتی موجب استهلاک دستگاه می شود.


بیشتر بخوانید :

عاطفه قاضی حصاری
عاطفه قاضی حصاری
دکتری معماری کامپیوتر | مولف کتاب آموزش و پرورش | مدرس دانشگاه | محقق و پژوهشگر در زمینه های ارزهای دیجیتال و بلاک چین

91 دیدگاه دربارهٔ «ماینینگ یا استخراج چیست؟ | منظور از استخراج ارز دیجیتال چیست؟;

 1. سلام.آیا پلتفرم nexatradex.ltd
  برای سرمایه گذاری مورداعتماد است؟
  برای برداشت به یکی از دوستانم که اونجاسرمایه گذاری کرده گفتند که باید ۵۰۰ نتر برای هزینه ماینینگ واستخراج پرداخت کنی که سالایانه هستش.
  آیا برداشت نیازمند هزینه بابت استخراج هستش؟

  پاسخ
 2. مقاله شما درباره استخراج ارزهای دیچیتال را مطالعه کردم. پس اینکه به صورت انیمیشن ساخته می شود و از دستگاه ماینر بیت کوین میاد بیرون، این جوری نیست. در واقع بیت ها وارد کیف پول ما میشن. درسته ؟

  پاسخ
 3. با اینکه مقاله جامع و کاملی هستش ولی رعایت نکردن علائم نگارشی واقعا اعصاب آدم رو خورد میکنه در حین خوندن

  پاسخ
 4. استخراج گرین بهتر است یا زی کش ، می خواهم ۲۰ میلیون تومان بیارم برای استخراج آیا بازگشت خوبی دارد؟

  پاسخ
  • باید به اداره مربوطه مراجعه کنید .بسته به شرایط شما این پروسه ممکن است روند متفاوتی داشته باشد

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده