زوم ارز پدیا

ردیابی ماینر | آیا امکان ردیابی ماینرها وجود دارد؟

ردیابی ماینر ، شاید این سوال برایتان پیش بیاید که آیا دستگاه های ماینر نیز ردیابی می شوند؟ برای اینکه بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم، در ابتدا باید بدانیم که منظور از ردیابی چیست؟ شاید برخی ها منظورشان از ردیابی این باشد که اگر دستگاه ماینرمان دزده شود می توانیم آن را دریابی کنیم و یا اینکه عده دیگه این منظورشان باشد که آیا می توانند دستگاه ماینر غیر قانونی مارا دریابی کنند یا خیر؟

در این مقاله ما قصد داریم تا به صورت کامل به این دو سوال پاسخ بدهیم. در صورتی که این سوالات، جزء سوالات شما در حوزه ماینینگ ارز های دیجیتال می باشد، بهتر است این مقاله را تا انتها دنبال کنید. قبل از هر چیزی ابتدا قصد داریم تا کمی درباره ماینر برای شما عزیزان توضیح دهیم تا با دستگاه های ماینر آشنا شوید و سپس به سراغ اصل ماجرا که همان ردیابی دستگاه های ماینر است برویم. در ادامه همراه ما باشید.

نگاهی کلی به دستگاه های ماینر

نگاهی کلی به دستگاه های ماینر
نگاهی کلی به دستگاه های ماینر

امروزه استخراج ارز های دیجیتال، یکی از شغل هایی است که برخی از افراد به سراغ آن می روند. برخی ها این کار را به عنوان شغل خود و برخی های دیگر نیز به عنوان یک تفریح حساب می کنند. اگر شما علاقه به استخراج رمز ارز ها دارید، می توانید با تهیه تجهیزات مناسب اقدام به استخراج رمز ارز ها کنید. از جمله این تجهیزات که به نوعی پایه استخراج ارز های دیجیتال به حساب می آید، دستگاه ماینر می باشد. متاسفانه امروزه قیمت دستگاه های ماینر در کشور ایران به دلیل قیمت ارز بسیار بالا است و شما نمی توانید با هزینه های کم اقدام به تهیه یگ دستگاه ماینر کنید و یا اینکه اگر بخواهید این کار را انجام بدهید، سوددهی شما بسیار کم خواهد شد و زمان نقطه سر به سر شدن شما بسیار طولانی خواهد شد.

زمانی که شما اقدام به تهیه یک دستگاه ماینر برای استخراج ارز های دیجیتال می کنید، باید دیگر تجهیزات مورد نیاز را هم تهیه کنید و سپس استخراج رمز ارز ها را آغاز کنید. انجام این کار اگر فردی مبتدی هستید آسان نیست و باید از یک متخصص کمک بخواهید.

مقایسه قیمت صرافی ارز دیجیتال

ما در سایت زوم ارز، به صورت کامل درباره استخراج ارز های دیجیتال با شما گفتگو و برای شما مطالب تخصصی منتشر کرده ایم. شما می توانید با کمی جستجو در سایت زوم ارز، به راحتی به این مقالات دست پیدا کنید و آن ها را مطالعه کنید.

دستگاه های ماینر تنها برای استخراج ارز های دیجیتال تولید شده اند و دیگر برای کار دیگری مورد استفاده قرار نمی گیرند. اگر شما نیز به فکر استخراج ارز های دیجیتال هستید، می توانید پس از مطالعه، به راحتی این کار را با آموزش های ما انجام دهید. حال که با دستگاه های ماینر آشنا شدید، به سراغ چگونگی استخراج رمز ارز ها می رویم. در ادامه همراه ما باشید.


ارز های دیجیتال چگونه با دستگاه های ماینر استخراج می شوند؟

ارز های دیجیتال چگونه با دستگاه های ماینر استخراج می شوند؟
ارز های دیجیتال چگونه با دستگاه های ماینر استخراج می شوند؟

همانطور که گفتیم، پس از تهیه دستگاه های ماینر نوبت به این رسیده است که اقدام به استخراج رمز ارز ها کنید. زمانی که شما دستگاه مانیر خود را پیکربندی می کنید و وارد شبکه یکی از ارز های دیجیتال می کنید، دیگر باید منتظر باشید تا رمز ارز مورد نظرتان توسط دستگاه ماینر استخراج شود. حال شاید برایتان این سوال پیش بیاید که دستگاه های ماینر چگونه ارز های دیجیتال را استخراج می کنند؟

زمانی که دستگاه های ماینر را وارد شبکه می کنید، ماینر ها عمل تایید تراکنش و همچنین ساخت بلوک ها را انجام می دهند و بخاطر انجام این کار پاداش دریافت کنند. منظور از دریافت پاداش در این بخش یعنی همان استخراج رمز ارز ها می باشد. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که برای استخراج ارز های دیجیتال، دستگاه های ماینر را باید در کجا قرار دهیم؟

ما در مقاله آموزش استخراج ارز های دیجیتال، به صورت کامل به این موضوع اشاره کردیم. برای اینکه بتوانید یک استخراج بی دردسر داشته باشید پیشنهاد ما یک مکان خلوت است. یعنی اینکه سعی داشته باشید مکان انتخابی شما خلوت باشد تا شلوغی منع انجام کار شما نشود.

همان گونه که می دانید، برای داشتن یک استخراج موفق باید به صورت شبانه روزی دستگاه های ماینر شما روشن باشد تا بتوانید بهترین نتیجه را داشته باشید. حال شاید برایتان این سوال پیش بیاید که اگر مکان خلوتی را برای قرارگیری دستگاه های ماینرمان انتخاب کردیم اما دستگاه های ماینر ما توسط دزدان شریف دزدیده شد، چه کاری باید انجام دهیم؟ ما در این مقاله دقیقا قصد داریم تا درباره این موضوع و یک موضوع مشابه دیگر که درباره ردیابی دستگاه های ماینر است با شما عزیزان گفتگو کنیم. اگر قصد دارید تا در این باره اطلاعاتی به دست بیاورید، مطالعه ادامه این مقاله را از دست ندهید.


در صورتی که دستگاه های ماینر ما دزدیده شود، چه باید بکنیم؟

در صورتی که دستگاه های ماینر ما دزدیده شود، چه باید بکنیم؟
در صورتی که دستگاه های ماینر ما دزدیده شود، چه باید بکنیم؟

برخی ها قبل از اینکه بخواهند اقدام به تهیه دستگاه های ماینر کنند، این سوال در ذهنشان ایجاد می شود که، آیا در زمان دزدیده شدن دستگاه، می توان آن را ردیابی و یا پیدا کرد؟ و یا اینکه برخی ها در پاسخ به مطلب قبلی که گفتیم بهتر است ماینرتان را در مکانی خلوت قرار دهید این پاسخ را به ما بدهند که اگر دستگاه ماینرمان دزدیده شد چه کاری باید انجام دهیم؟

در یک کلمه باید بگوئیم که این سوال هیچ پاسخ قطعی ندارد. در صورتی که دستگاه ماینر شما دزده شود، نمی توانید آن را پیگیری کنید چراکه هیچ چیزی برای ردیابی در دستگاه های ماینر وجود ندارد. در صورتی که دستگاه ماینر شما دزده شود، دیگر باید از آن ماینر بگذرید و به هیچ عنوان به آن فکر نکنید چراکه غیرقابل برگشت می باشد. شاید با خود فکر کنید که اگر این اتفاق برای شما بی افتد، می توانید با مراجعه به مراجع قانونی، این مشکل را حل کنید و ماینرتان را پیدا کنید. در پاسخ به این موضوع باید بگوئیم که باز هم اینطور که فکر می کنید نیست چراکه در این صورت اگر دستگاه های ماینر شما قانونی باشد، می توانید این کار را انجام دهید. منظور از دستگاه های قانونی این است که دستگاه های ماینر شما دارای برگه سبز باشند و به صورت قانونی وارد کشور شده باشند. در صورتی که دستگاه های ماینر شما غیرقانونی وارد کشور شده باشند و برگه سبز نداشته باشند، هیچ کمکی به شما نمی کنند بلکه شمارا به عنوان یک مجرم دستیگر نیز می کنند.

اگر از این موضوع بگذریم، به سراغ بحث بعدی که ردیابی ماینر های غیر قانونی از طرف مراجع قانونی است می رویم. قبل از اینکه بخواهیم درباره این موضوع صحبت کنیم، آیا به نظر شما، مراجع قانونی می توانند از ماینر های غیر قانونی شما را ردیابی کنند؟ در صورتی که پاسخی برای این سوال دارید، در بخش نظرات ( انتهای همین پست ) بنویسید.


آیا می توان دستگاه های ماینر را ردیابی کرد؟

آیا می توان دستگاه های ماینر را ردیابی کرد؟
آیا می توان دستگاه های ماینر را ردیابی کرد؟

این سوال برای برخی از افراد پیش می آید که با استفاده از دستگاه های غیرقانونی، آیا مراجع قضایی می توانند دستگاه های ماینر را ردیابی کنند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوئیم که بله، آن ها می توانند دستگاه های ماینر شما را ردیابی کنند اما نه به آن صورتی که فکر می کنید.

مراجع قضایی تنها از دو طریق می توانند دستگاه های ماینر شما را ردیابی کنند:

 1. از طریق ای پی یا IP :

اگر به این فکر هستید که شما می توانید با تغییر ای پی اینترنت خود، از انجام این کار جلوگیری کنید، سخت در اشتباهید. با تغییر ای پی اینترنت، شما نمی توانید از ردیابی شدن ماینر هایتان به صورت همیشگی جلوگیری کنید بلکه تنها می توانید این کار را برای زمان های کوتاه انجام دهید. برای اینکه این موضوع را بهتر متوجه شوید بگذارید تا برایتان یک مثال بزنیم.

در صورتی که شما بخواهید از این روش برای جلوگیری از ردیابی شدن استفاده کنید، قطعا پس از مدتی دیگر این شرایط برایتان به دلایل مختلف فراهم نخواهد بود و شما مجبور به استفاده از ای پی های ایرانی هستید که این کار موجب می شود تا مکان و یا دستگاه های ماینر شما مشخص بشود.

مراجع قانونی، به راحتی می توانند شما را از طریق ای پی کنترل کنند و در مواقع نیاز با خطای یک الی دو متری موقعیت شما را پیدا کنند. پس از این فکر خارج شوید که می توانید با تغییر ای پی برای همیشه از این موضوع جلوگیری کنید. اما توجه داشته باشید که انجام این کار برای مدت محدود مناسب است و اگر تمام شرایط و همچنین زوایا را در نظر بگیرید، می توانید از این راه تا حدودی برای در فاش نشدن اطلاعات استفاده کنید.

 1. از طریق میزان مصرف برق :

مراجع قانونی می تواند با نامه نگاری ” اداره برق ” به راحتی مکان شما را ردیابی کنند. به این موضوع توجه داشته باشید اگر از دستگاه های ماینر غیر قانونی استفاده می کنید.

در صورتی که مصرف برق غیر عادی مکان شما داشته باشد، اداره برق آن را گزارش می دهد و این موضوع باعث می شود تا مراجع قانونی به سراغ شما بیاید. در صورتی که از دستگاه های ماینر غیر قانونی استفاده می کنید، حتما به این موضوع توجه داشته باشید. لازم به ذکر است که پیشنهاد ما این موضوع نیست بلکه می گوئیم اگر قصد استخراج رمز ارز ها را دارید سعی کنید تا از راه قانونی ادامه بدهید.

برخی ها بر این باورند که می توانند از طریق مودم های سیم کارتی، از ردیابی شدن جلوگیری کنند. اما لازم به ذکر است که بگوئیم انجام این کار هیچ کمکی به شما نمی کند و شما نمی توانید از این طریق از انجام این کار جلوگیری کنید. این موضوع را بدانید که بازهم مراجع قانونی می توانند از این طریق شمارا کنترل کنند. پس نمی توانید روی این موضوع حساب کنید.

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چگونه می توانند از طریق مودم های سیم کارتی باز هم مکان و یا موقعیت شمارا پیدا کنند؟
مراجع قانونی باز هم می توانند با گرفتن اطلاعات از سمت اپراتور ها موقعیت و مکان شما را به راحتی پیدا کنند. اگر به این فکر هستید که از این طریق می توانید آن ها را دور بزنید، کاملا در اشتباهید.


آیا استفاده از دستگاه های ماینر غیرقانونی می باشد؟

آیا استفاده از دستگاه های ماینر غیرقانونی می باشد؟
آیا استفاده از دستگاه های ماینر غیرقانونی می باشد؟

شاید تا به حال برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که استفاده از دستگاه های ماینر غیرقانونی می باشد یا خیر؟ به طور کلی می توان گفت استفاده از دستگاه های ماینر امری قانونی نیست. تنها در صورتی این کار قانونی می باشد که از وزارت صمت مجوزهای لازم گرفته شده باشد. به همین دلیل در صورتی که قصد استخراج رمز ارزها را به صورت قانونی دارید، می توانید مجوزهای لازم را دریافت نموده، سپس اقدام به استخراج نمایید. به طور کلی مجوز واردات دستگاه های ماینر در دست وزارت صمت می باشد و این قانون در سال 98 وضع شده است.


جمع بندی ردیابی ماینر

همانطور که در این مقاله مطالعه کردید، نمی توانید مراجع قانونی را به همین راحتی دور بزنید و هر روشی که بخواهید پیاده سازی کنید در آخر لو می روید. در پاسخ به این سوال که با این وجود چه کاری می توان انجام داد، اینگونه می گوئیم که برای رهایی از تمامی این دردسر ها سعی کنید تا با یک برنامه ریزی منظم و همچین یک استراتژی درست استخراج قانونی رمز ارز ها را دنبال کنید.

شما می توانید برای استخراج قانونی رمز ارزها از وزارت صمت مجوز دریافت نمایید. زیرا واردات دستگاه های ماینر به طور کلی در دست این وزارتخانه است. و در پایان می توان گفت یکی از دلایلی که باعث می شود که ماینرهای غیرقانونی را جمع نمایند، افت فشار برق می باشد.

ممنون از اینکه تا پایان “ ردیابی ماینر ” همراه ما بودید.

منبع : زوم ارز 

لینک مطلب : http://bit.do/fLTqv


بیشتر بخوانید

82 دیدگاه

 1. از روی میدان مغناطیسی لطراف سیم تشکیل میشع براحتی مشهص میشه ابتدا منطقه سپس محله وبلکی که از آن استفاده میشه دومین راهملت فضول هستن که اگر نداشته باشی حله

 2. سام دوست عزیز ماینر منو دزدیدن، غیر قانونی بوده، میخوام بدونم که آیا آقای دزد شریف میتونه ماینر من رو کلا ریست فاکتوری کنه و برنامه ریزی کنه و ازش استخراج کنه؟ یا اینکه اصلا نمیتونه ازش استفاده کنه؟

 3. سلام خسته نباشید یه راهنمایی از خدمتتون میخواستم , من از یکی از آشنایان چند ماینر خریدم که بزاره توی فارمش که مجوزدار هست و حالا که میخوام بفروشم میگه چون مجوز این ماینرها به اسم مزرعه من و به اسم اون هست به کس دیگه ای نمیتونی بفروشی و فقط باید به خودم بفروشی , این حرفش درسته؟ میگه از قرارداد فروشی که فی مابین بستیم عکس گرفته و فرستاده به صنعت و معدن و اگه کسی از این ماینرها خارج از فارم ایشون استفاده کنه براش دردسر میشه

   1. و اینکه چرت وپرتی بیش نیست شما به هرکس خواستی می فروشی اون بابا تعهد داده که تعداد ماینر فارکس پایین میاد و لنگه

  1. اگر دستگاه شما از ابتدا بدون مجوز بوده ایشون هم نمیتونه در فارمی که مجوز برداشت با برق دولتی رو داره کار کنه مگر اینکه برای اون دستگاه مجوز بگیره یا اصطلاحا ایرانیزه بشه ، ایرانیزه کردن هم یه هزینه ای داره و ماینر رو دیگه میتونید بگیرید دستتون داخل شهر باهاش تاب بخورید
   در مورد خروج ماینر هیچ مشکلی نداره و شما میتونید دستگاه رو خارج کنید و هر جایی که خواستید روشن کنید یا به هر کسی خواستید بفروشید چه ایرانیزه شده باشه و چه نشده باشه

 4. سلام و عرض خسته نباشید.. نظرتون راجع به روتر چیست… برایه اینکه آی پی ردیابی نشه… سپاس

 5. سلام هر کس ماینرش قانونی و دزدی شده یا غیر قانونی دزدی شده راه حل برای پیدا کردنش پیدا کردم هر کس خواست اول شیرینی می گیرم باید تعداد دستگاه بگه تا شیرینی منو نزن من به هیچ عنوان نمی گم چطور دستگاهش پیگیری کن خیال نکنید ۱۰۰یا ۲۰۰میدی بهت میگم شیرینی توپل می گیرم بعد یک روز بره اقا دزد بگیر راحت بدون اینکه دردسر بکش

  1. اول شیرینی بعدشم هیچی
   خیلی باحالی
   اول اینکه استاد اکثر ماینر ها چیزی به اسم مک آی پی ندارن ، اون دستگاه هایی هم که دارن طرف کنترل برد رو عوض می‌کنه و تمام دیگه دستگاه عوض میشه کلا

   چند دستگاه رو بصورت رندوم داخلش جی پی آس کوچیک بزارید جایی که حرارت هشبرد ها کمتر بهش بخوره

 6. سلام و درود بیکران ب شما گرامیان توی اپارتمان ما یکی کار گذاشته نمیدونیم چه گسی هستش صداش هممونو مریض و عصبی کرده. جالب اینجاست تا نزدیک دیوار میشیم ببینیم صدا از کجاست زودی خاموش میکنه …شمارو سوگند ب خورشید محض انسانیت کمکم کنید با دهش راهکاری ورجاوند، زن و بچم عصبی شدن خودم ک نگم..سپاس فراوان

  1. سلام ..دوست عزیز شما می توانید از طریق راه های ارتباطی در تماس با ما …با ما در ارتباط باشید

  1. درضمن این راه حل تضمینی و طرف هرچقدر زرنگ باشه باز فکر اونجاش اصلا نکرده که از کجا خورده مال باخته گرامی بدو که من پدرم در امده تا روش پیدا کردم به خاطر یک ماینر داشتن ۴۸ماینر گردنم می نداختن که دزدی کردی که با این روش ثابت کردم من اصلا ماینرم وصل بود و من اقا دزد نیستم بلکه کسی که ماینر فروش بود طمعه کرده و مکان ماینر لو داده و ماینردوستاش جمع کردن

 7. سلام، من قصد دارم تعداد زیادی ماینر در یک کارگاه با ژنراتور گاز سوز راه بندازم. برای اینکه مشکل قانونی نداشته باشم، چه مجوزی و به کجاها باید مراجعه کنم.

  1. اینها همه چیزو برای خودشان میخواهند انوقت باید قیمت گاز صادراتی بدهی بهتره تو این مملکت بیخیال اینکارها بشیم چون همه چیزو برای خودشان میخواهند الان برادران با چینی ها با روسی ها خودشان نیرو گاه واسه این کار دارند برای ملت بیکار بی پول هم نمیشه هم بیشتر از شدنش جریمه داره هم حرامه خلاصه بیخیال ما باید بمیریم تاز پول دستگاه و خرابی و هزار کوفت و زهر مار و ریسک بالا به استرسش بنظر من نمی ارزد

 8. سلام‌ و خسته نباشید…
  من کارگاهی دارم که برقش امام هستش یعنی‌ هزینه برق ندارم و خود دولت به خاطر شرایط خواصی که ملک داره برق رایگان داده و هزینه برق ندارم میخواستم بدونم با گذاشتن دستگاه ایا امکان ردیابی هستش؟و اینکه از طریق ای پی واقعا دستگاه رو میشه پیدا کنن یا فقط از طریق مصرف برق امکانش هستش ممنون از وقتی که میذارین و تجربه تون در اختیار ما قرار میذارین.

  1. سلام امکان ردیابی مستقیم نیست . اما اداره برق بسیار حساس شده و از طرق های مختلف پیدا می کنند

 9. سلام ۲تا ماینر من را دزدیدن برگ سبز هم دارم آیا از طریق ipهم نمیشه ردیابیش کنم که کجا روشن میشن ؟؟؟بهترین راه پیگیری چی هست؟ممنونم

 10. سلام.اگه برق پشت کنتور بکشیم بازم میفهمن؟ب فرض ک سیم برقو پیدا نکنن.بعد اینکه میگید از طریق ip میفهمن،خب باید تمام ماینرای ایرانو ک غیر قانونیه راحت جمع کنن.چون برقو میشه کاریش کرد ولی ip نه

  1. کلا این سایت داره مردم رو منصرف میکنه از پشت کنتور بزق بگیر بزار تو خونه کلی پول در میاره مگر اینکه کسی زیراب بزنه خلاص

 11. سلام و خسته نباشید ..
  آیا باموتور برق های بنزینی یا گازوئیلی امکان استخراج هست ، یا اینکه چه مشکلاتی میتونه داشته باشه

 12. سلام . اگر مشکل برق ماینر رو حل کنیم (جوری که از شبکه برق شهری جدا باشه . به عنوان مثال استفاده از ژنراتور برق آبی یا بادی و غیره ) باز هم مراجع قانونی میتونن دستگاه رو ردیابی و پیدا کنن ؟

  1. الان دقیقا مشکل اینه از برق شهری برای ماینر استفاده نشه .خب وقتی خودت برق رو تامین کنی دیگه چه اهمیتی داره بفمند یا نه.
   سوال عجیب نپرسید
   اگه من برم یک کشور دیگه اونجا ماینر استفاده کنم از برق اونجام استفاده کنم بازم اینا می فهمند ؟ :/

 13. سلام اگه ماینر ها را در یک کارخانه صنعتی که مقدار مصرف برق زیاد است قرار دهیم ایا امکان ردیابی وجود دارد ؟
  چه ارگانی مسول پیدا کردن ماینر از طریق ای پی هست و حداقل تعدادی که پیدا میکنند چه تعداد هست حدودی البته؟

  1. خیر ولی درحال حاضر شرایط پیگیری بسیار سخت شده است و ممکن است اطرافیان شما گزارش دهند.وزارت صنعت مسوول پیگیری هست و از طریق مصرف برق و گزارش های مردمی پیگیری می کنند

 14. سلام
  من یک دستگاه ماینر t2t h+ 37 ترا هش خریدم….قانونی وارد کشور شده و دارای برگ سبز هم هست….همچنین دارای کارگاه صنعتی هستم و مصرف برق کارگاه هم بالا میباشد….ایا با نصب این دستگاه در این کارگاه امکان ردیابی ان وجود دارد؟ و اینکه بیشتر ردیابی ها از طرق میحث مصرف برق انجام میشود یا بحث اینترنت و ای پی؟

   1. دختر خوب وقتی از پشت کنتور برق بگیری که روی قبض برق لحاظ نشه متوجه نمیشن
    امکان نداره.من الان ۶ساله دارم استخراج میکنم بیتکوین و۵ماهه اتریوم شروع کردم.خیالتون راحت .برق پشت کنتور بگیرید هیچ احدی نمیفهمه.اینا اصلا تکنولوژی پیدا کردنش رو ندارن . فقط دارن شعر میگن.ک

    1. پسر خوب شما لابد داخل یه شهری هستید که زیاد ماینر ندارن
     در شهر های بزرگ و یا شهرهایی که کشف ماینر زیاد شده بر روی هر ترانس در شبکه برق چندین کنتور گذاشته شده که عموما برق هر خیابان را جداگانه حساب می‌کنه و اگر اختلاف از ۰.۵ درصد بیشتر باشه تمامی انشعابات بررسی میشن و بدجور میان بالا سر طرف

    2. چجوری این کار ممکنه که شما میگید؟در حالی که تکنولوژی پیگیری اداره برق از طریق پشت کنتور هم دارن اخیرا

 15. آیا حتی استفاده از یک ماینر 1400 وات هم موجب میشه اداره برق اعلام ردیابی بزنه ؟

   1. جالب ماینرش دزدیدن نمیتونه ردیابی کنه ولی اداره برق میتونه؟؟
    ملت سودی برای دولت داشته باشن اقدام میکنن ولی دردسر داشته باشن کاری نمیتونن بکنن.

  1. از طریق میزان مصرف برق .فرایند استخراج مصرف برق قابل توجهی دارد .به همین دلیل زمانی که شروع به ماینینگ می کنید اگر تا قبل از آن مصرف معمولی داشته اید براحتی اداره برق می تواند تشخیص دهد.چراکه در حال حاضر نیز تب استخراج بسیار داغ است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا