آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

DAO چیست؟ | آشنایی با سازمان خود گردان غیر متمرکز DAO

DAO چیست؟

DAO چیست؟ ، DAO  یعنی سازمانی بدون مدیریت سلسله مراتبی!بدون یک رییس که بخواهد همه چیز را به نفع خود تمام کند!بدون نهاد یا دولتی که بخواهد ان را تحت سلطه بگیرد. DAO یک تکنولوژی با هدف حذف واسطه ها است،اتفاقی چشمگیر در دنیای دیجیتال که به زودی همه چیز را تغییر میدهد.ایده  اصلی تشکیل سازمان های DAO اولین بار با به وجود امدن بیت کوین که هدفش حذف واسطه ها در دنیای مالی بود،شکل گرفت.


لیست عناوینی که در این مقاله برای شما زوم ارزی عزیز آماده کرده ایم:

شرکت های سنتی و DAO

شرکت های سنتی و DAOشرکت های سنتی و DAO

منظور از شرکت های سنتی در تیتر،همین شرکت هایی است که اطرف خود میبینیم و به شیوه رییس و کارمند اداره میشود،در این شرکت ها بین افراد اختلاف مقام وجود دارد و همه چیز سلسله مراتبی است،حتما تجربه داشته یا شنیده اید که در یک شرکت مدیرعامل منافع شخصی را به منافع جمعی ترجیح داده و یک تصمیم ناعادلانه گرفته یا مثلا رابطه اش با یک کارمند خوب نبوده و او را اخراج کرده است.در یک شرکت افرادی که زیر دست مدیرعامل کار میکنند معمولا از حق رای برخوردار نیستند و همیشه دچار تبعیض میشوند،بین کارمندان و رییس شرکت قرارداد های کاری وجود دارد و شخص باید تا پایان قرارداد در شرکت بماند.و اگر نماند ممکن است توسط قانون حاکم بر ان جامعه مورد دادرسی قرار بگیرد،ممکن است شما از رییس خود در خواست وام کنید و ایشان به دلیل مشکلات شخصی که با شما دارد،درخواست وام را رد کند،یا پروسه وام دهی انقدر طول بکشد ک شمارا کلافه کند.در یک شرکت سنتی ممکن است تصمیماتی برای شرکت گرفته شود که شما به عنوان عضوی از شرکت از ان بی اطلاع باشید.همه این ها مشکلاتی هستند که شرکت های سنتی با ان روبه رو هستند.


چرا DAO  به وجود آمد؟

DAO  مخفف عبارت Decentralized Autonomous Organization و به معنای سازمان خودگردان غیرمتمرکز است.همه ی مشکلاتی ک در بالا ذکر شد،از دلایل به وجود امدن DAOهستند.شما فرض کنید سازمانی را که در ان هیچ رییسی وجود ندارد و به محض ساخته شدن توسط فردی ،مستقل میشود و به شخص،نهاد یا دولتی وابسته نیست.و هرکس باتوجه به مقدار سهمی که به او تعلق دارد، حق اظهار نظر دارد.همه ی افراد یک هدف مشترک دارند و ان smartcontract یا قرارداد هوشمند است.این شرکت تحت فشار هیج دادگاه و قانونی نیست و قوانین ان از ابتدا توسط کدهای منبع باز نوشته شده و در اختیار عموم قرار دارد.هر تغییری که در شرکت به وجود بیاید توسط همین کدها قابل بررسی است.هرشخص از هرکجای جهان،با هر دولتی که تحت سلطه ان است،با هر زبانی که دارد،با هر نژاد و فرهنگی که باشد میتواند این کدهارا ببیند و هدف شرکت را دنبال کند.همه ی اینها از اهداف سازمان های DAO هستند.DAO یک سیستم عامل را برای افرادی که همدیگر را نمیشناسند ،در جاهای مختلف هستند،مشمول حوزه های قضایی مختلف میشوند،فراهم میکند و بین انها به جای قراردادهای قانونی،کلیه توافق ها به صورت هوشمند و منبع باز است،ساختار سلسله مراتبی ندارد و نمیتواند توسط نهادی سانسور شود.


DAO چگونه کاربردی میشود؟

۱.اول از همه مانند هر شرکت دیگری به مجموعه ای از قوانین نیاز دارد که همه این قوانین به صورت هوشمند در بستر بلاکچین نوشته میشوند.در واقع برنامه ی کامپیوتری خود مختار است که کارهایی که خود قادر به انجام ان نباشد توسط افراد اجرا میشود.

۲.تامین وجه:تامین وجه به دو دلیل است،دلیل اول این است که  شرکت ،مجاب به ایجاد توکن هایی میشود که ان را خرج کند یا به فعالیت های درون سازمانی اختصاص دهد.دوم اینکه افراد میتوانند با سرمایه گذاری روی یک DAO ،حق رای در سازمان را به خود اختصاص دهند،در واقع هر فرد بسته به میزان توکنی که خریداری میکند،در فعالیت های سازمان حق رای دارد.

هرکس که در DAO سهم داشته باشد،میتواند پیشنهادهایی را درباره عملکرد DAOمطرح کند،بعد از اینکه پیشنهاد مطرح شد،افرادی که حق رای دارند میتوانند به این پیشنهاد رای بدهند،اینکه چند درصد افراد باید رای بدهند تا ان پیشنهاد پذیرفته شود،بستگی بهDAO  دارد و در کدهای منبع باز مربوط به ان قابل بررسی است.


مزایا و معایب DAO

معایب DAO

مزایا:

  1. تمرکززدایی: DAOها به علت غیرمتمرکز بودن، هیچ نقطه کنترل متمرکزی ندارند. این مسئله می‌تواند از فساد و سوء استفاده از قدرت جلوگیری کند.
  2. شفافیت: تمام تراکنش‌ها و تصمیمات در DAOها بر روی بلاک‌چین ثبت می‌شوند و به صورت عمومی قابل مشاهده هستند. این امر می‌تواند به افزایش اعتماد و پاسخگویی کمک کند.
  3. کارایی: DAOها می‌توانند از نظر کارآمدی بهتر از سازمان‌های سنتی عمل کنند، زیرا نیازی به سلسله مراتب مدیریت یا بوروکراسی پیچیده ندارند.
  4. مالکیت: دارندگان توکن در DAOها مالک سازمان هستند و حق رای در تصمیم‌گیری‌ها را دارند. این مسئله می‌تواند به افزایش تعهد و مشارکت ذینفعان کمک کند.

معایب:

  1. پیچیدگی: DAOها می‌توانند پیچیده باشند و برای افرادی که با فناوری بلاک‌چین آشنا نیستند، درک آنها دشوار باشد.
  2. خطر هک شدن: به دلیل اینکه DAOها بر روی بلاک‌چین اداره می‌شوند، آسیب‌پذیری بالایی در برابر حملات هک دارند.
  3. عدم نظارت: در کلیت، DAOها توسط هیچ مرجعی تنظیم نمی‌شوند که می‌تواند منجر به کلاهبرداری و فعالیت‌های غیرقانونی شود.
  4. عدم قطعیت قانونی: وضعیت حقوقی DAOها هنوز مشخص نیست و ممکن است در معرض خطر انحلال یا مصادره توسط مقامات دولتی قرار بگیرند.

سازمانی به نام DAO

باید توجه کنید که نباید سازمان DAO را با پروژه های DAO اشتباه گرفت.سازمان DAO که در ماه می ۲۰۱۶ به وجود امد ،با شکست روبه رو شد،به استارتاپ المانی به اسم Slock.it مربوط میشود.این سازمان قادر به ساخت قفل های هوشمندی بود که توسط ان مردم  میتوانستند دارایی خود را  در نسخه غیرمتمرکز ایر بی ان بی به اشتراک بگذارند.هنگامی که این استارتاپ به مرحله فروش توکن رسید،سرمایه زیاد حدود ۱۵۰ میلیارد دلار جذب کرد.در ۱۷ ژوئن هکرها باگی در سیستم پیدا کرده و ۵۰ میلیون اتر دزدیده شد،این اتفاق به این علت بود که کدپایه ان اشکال داشت،علاوه بر ان متن باز بود و همه میتوانستند ان را ببینند،بهتر بود قبل از اجرا،کدازمایش میشد،این اتفاق باعث شد بلاک چین اتریوم با هاردفورک به دو قسمت تقسیم شود.این هک یک مزیت داشت،این که اشکال سازمان های خودکار غیرمتمرکز اشکار شد،و نقطه اغازی برای پروژه های DAOبود.


سخن پایانی

DAO به معنای سازمان خود گردان غیرمتمرکز است.در سازمان های DAO ساختارهای سلسله مراتبی وجود ندارد،هر ایده ای توسط هر فردی مطرح شده توسط همه اعضای سازمان مورد بررسی قرار میگیرد،از انجا که مطرح کردن هر ایده ای هزینه دارد،سرمایه گذاران ایده های خود را به شدت ارزیابی کرده و بعد ان را مطرح میکنند.همه ی تراکنش ها در بلاک چین ثبت میشود و همه میتوانند ان را ببینند.لازم به ذکر است که یک سازمان کاملا غیرمتمرکز و خود مختار وجود ندارد،همیشه سطوح مختلفی از عدم تمرکز وجود دارد.قوانین نوشته شده در قرارداد هوشمند در واقع تمرکز را نشان میدهند.DAO ها  از نظر توسعه دهندگان و موقعیت مکانی میتواند غیر متمرکز باشند،اما منطقا وقتی در بلاک چین ثبت میشوند متمرکز هستند.چگونگی به روز رسانی کد و زمان به روز رسانی،به مجموعه ای از متخصصان که ب پیچیدگی کد ها اشنا هستند،واگذار میشود،که این خود یک نوع تمرکز است.

ممنون از اینکه تا پایان “DAO چیست؟” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

تیم تحلیل گر
تیم تحلیل گر
من نرگسم. تحلیل گر بازارهای مالی مانند بورس،ارز دیجیتال،فارکس
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها