آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

تفاوت کوین و توکن در ارز دیجیتال

تفاوت کوین Coin و توکن Token

تفاوت کوین و توکن، احتمالا شما که در حال مطالعه این مقاله هستید، بارها نام کوین و همچنین توکن به گوشتان خورده باشد اما ندانید که چیست و یا اینکه اگر یکی از آن ها را می دانید تفاوتشان را نمی دانید. در این مقاله ما قصد داریم تا ابتدا کمی درباره توکن و همچنین کوین با شما گفتگو کنیم و سپس به سراغ ارائه تفاوت این دو برویم. در ادامه همراه ما باشید.


تفاوت توکن و کوین چیست؟

 

تفاوت توکن و کوین چیست؟
تفاوت توکن و کوین چیست؟

اصلی ترین و مهم ترین تفاوت کوین و توکن ها از لحاظ ” ساختار ” می باشد. با تعاریف بالا، شما با برخی از تفاوت های بین کوین و توکن آشنا شدید. در ادامه لیستی از تفاوت های برجسته کوین و توکن را برای شما آورده ایم. این موارد شامل:

۱.هزینه ایجاد یک توکن نسبت به یک کوین ارزان تر است.

۲.ایجاد توکن بسیار ساده تر است. در اصل، می توانید به جای ایجاد یک کد جدید، از یک الگوی استاندارد موجود در بستر بلاکچین استفاده کنید.

۳.کوین ها و توکن ها ساختارهای متفاوتی دارند. کوین ها دارای بلاکچین های جداگانه خود هستند، در حالی که توکن ها در بلاکچین های موجود ایجاد می شوند به عنوان مثال در بلاکچین اتریوم.

۴.کوین ها نشان دهنده روش پرداخت برای خرید یا فروش محصولات و خدمات هستند. در حالی که توکن ها می توانند سهم یک شرکت باشند.

۵.کوین ها به طور مستقل عمل می کنند، و توکن ها برای پروژه های رمزنگاری خاص مورد استفاده قرار می گیرند. و به عنوان یک روش پرداخت در سیستم عامل های خاص استفاده می شوند.


کوین یا Coin چیست؟

کوین یا Coin چیست؟
کوین یا Coin چیست؟

در زبان فارسی کوین به معنی سکه می باشد. ساده ترین تعریف برای کوین این است که، کوین یک پول و یا سکه دیجیتال می باشد که فقط در بستر اینترنت معامله می شود و شما می توانید آن را از صرافی ها و فروشنده های اینترنتی یا دیجیتال خریداری کنید. ارزش قیمتی کوین ها در ازای حجم خرید و فروش های آن بالا می رود. در حال حاضر می توان بیت کوین را به عنوان با ارزش ترین و مشهور ترین کوین موجود در بازار نام برد. هدف بیشتر کوین ها یکی است و تقریبا می توان گفت که همگان تلاش می کنند تا به هدف های خود برسند البته جز کوین هایی که صرفا کلاه برداری هستند و به هیچ عنوان نباید به این کوین ها اعتماد کرد.

برای اینکه بتوانید کوین به دست آورید یا باید آن را استخراج کنید و یا اینکه خرید و فروش. متاسفانه در کشور ایران استخراج ارز های دیجیتال هزینه های بسیار زیادی می خواهد و این موضوع سبب می شود تا بعضی ها نتوانند از طریق استخراج کوین به دست آوردند. این افراد می توانند از طریق خرید و فروش ارز های دیجیتال اقدام به بدست آوردن کوین کنند. برای اینکه بتوانید عملیات خرید و فروش را انجام دهید، باید به یکی از صرافی های دیجیتال مراجعه کنید و پس از ساخت حساب کاربری اقدام به خرید و فروش کنید.

به طور کلی کوین ها به هر ارز رمزنگاری شده ای که دارای بلاکچین مستقل می باشد مانند بیت کوین اشاره دارند. این ارزهای رمزنگاری شده از ابتدا راه اندازی می شوند و در بستر یک شبکه برای دستیابی به یک هدف خاص طراحی شده اند. برای مثال بیت کوین را می توان یک نوع کوین دانست که در حال حاضر بالاترین ارزش را را در بازار ارزهای دیجیتال دارد. مثال دیگر یک کوین، اتریوم است که یک پلتفرم قرارداد هوشمند برای ایجاد برنامه هاست و بر روی یک بلاکچین غیرمتمرکز اجرا می شود.

ارزهای دیجیتال زیر به عنوان کوین شناخته می شوند:

 • بیت کوین
 • اتر
 • لایت کوین
 • مونرو
 • ترون
 • بایننس کوین
 • کاردانو
 • زیلیکا

ویژگی کوین ها

ویژگی کوین ها
ویژگی کوین ها

در اینجا شما می توانید با چند نمونه از ویژگی کوین ها آشنا شوید:

 • قابلیت تعویض یا تقسیم دارند

قابلیت تعویض به این معناست که ۱ واحد از ارز مونرو با ۱ واحد دیگر مونرو هیچ فرقی ندارد. و از تقسیم منظور این است که می توان کوین ها را به واحدهای کوچکتر نیز تقسیم کرد.

 • قابلیت انتقال دارند

کوین ها را می توان انتقال داد و یا به رمز ارزهای دیگر تبدیل کرد.

 • عرضه محدود

کوین ها عرضه محدودی دارند.

 • متصل بودن به بلاکچین عمومی باز

هر شخصی می تواند به شبکه متصل شود و در آن شرکت نماید.

 • قابل استخراج هستند

کوین هایی که مبتنی بر الگوریتم اثبات کار هستند را می توان استخراج نمود.


موارد استفاده کوین ها

موارد استفاده کوین ها
موارد استفاده کوین ها

کوین های دیجیتالی در واقع همان پول هعستند که ماهیت فیزیکی ندارند.بنابراین تمامی کارکرد های پول واقعی را دارند.در ادامه به مواردی که در ان ها از کوین ها استفاده می شود اشاره می کنیم :

از کوین ها برای انتقال دارایی استفاده می شود .یعنی شما با استفاده ازکوین مورد نظر می توانید یک دارایی را ارسال کنید، دریافت کنید و یا تبادل کنید.همچنین به دلیل اینکه کوین ها دارای ارزش هستند بساری از افراد از کوین ها برای ذخیره و یا به عبارتی سرمایه گذاری هم استفاده می کنند.همچنین شایان ذکر است که با استفاده از کوین ها می توان خرید کالا و یا خدمات نیز داشت .چراکه به هر حال یک واحد پولی محسوب می شوند.

در حال حاضر فروشگاه ها ، رستوران ها و … وجود دارند که شما می توانید در ان ها پرداخت های خود را با استفاده از بیت کوین انجام دهید.شما حتی می توانید بیت کوین را ذخیره و یا سرمایه گذاری کنید.نکته حائز اهمیت این است که برای مثال موارد استفاده بیت کوین صرفا پرداخت و ذخیره و انتقال بود .در صورتی که ارزهای دیگری وجود دارند که علاوه بر این خصوصیات دارای ویژگی های دیگری نیز هستند.برای مثال اتریوم قابلیت ایجاد توکن روی شبکه خود را ایجاد کرده است.یا برای مثال از ارزهای aave  و compound  برای وام دهی استفاده می کنند.

بنابراین متوجه شدید که ارزها و کوین ها می توانند خصوصیات متفاوتی داشته باشند که هرکدام در یک بخش بخصوص کاربرد دارند.تا به این قسمت با کوین آشنا شدید. در ادامه همراه ما باشید تا توکن نیز آشنا شوید.


توکن یا Token چیست؟

توکن یا Token چیست؟
توکن یا Token چیست؟

توکن ها هم یک دارایی دیجیتالی محسوب می شوند که می توان از ان ih به عنوان روش های پرداخت نیز استفاده می شود.اما تفاوتی که در کوین و توکن ها وجود دارد این است که دارندگان کوین ها اجازه مشارکت در شبکه را دارند.توکن ها روی یک بلاکچین دیگر ایجاد می شوند .ضمن اینکه توکن ها می توانند نشان دهنده سهام یک شرکت باشند.ساخت و ایجاد یک توکن به مراتب راحت تر از یک کوین می باشد .زیرا همانطور که اشاره کردیم توکن ها روی پلتفرم هایی مثل اتریوم نوشته می شوند بنابراین نیاز به نوشتن کد جدید نخواهند داشت.

استفاده از توکن ها و ترجیح دادن ان ها بجای کوین ها بیشتر شده است.چراکه ساخت توکن ها هزینه کمتر و زمان کمتری نیاز دارد.اکثر پروزه هایی که در ابتدای کار خود مشکل عدم سرمایه کافی را دارند ابتدا توکن خود را روی پلتفرمی مانند اتریوم پیاده سازی می کنند .و پس از ان با جذب سرمایه و لیست کردن ان در صرافی ها توکن را به بلاکچین مخصوص به خود منتقل می کنند.ترون یکی از مواردی است که در ابتندا روی بلاکچین اتریوم عرضه شد اما بعد از ان به بلاکچین اختصاصی خود انتقال یافت.

به صورت کلی، توکن یک دارایی دیجیتال می باشد که شما می توانید به عنوان یک روش پرداخت، از آن استفاده کنید. این روش پرداخت تنها در پروژه های خاص امکان پذیر می باشد. به عنوان مثال زمانی که برای صرف شام به رستوران می روید و سپس فیش تهیه می کنید، از آن فیش تنها می توانید در آن رستوران استفاده کنید و نمی توانید در مکان های دیگری مثل سینما یا یک رستوران دیگر استفاده کنید. زمانی که شما بخواهید یک توکن ایجاد کنید، مراحل کمتری نسبت به ایجاد یک کوین را باید طی کنید. به صورت کلی، تهیه یک توکن، آسان تر از تهیه یک کوین است. توکن ها انواع مختلفی دارند.

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که توزیع و فروش توکن ها چگونه صورت می گیرد؟ فروش و توزیع توکن ها به صورت عمومی در ICO یا همان عرضه اولیه سکه ها انجام می شود. در ادامه همراه ما باشید تا با انواع توکن ها آشنا شوید.


انواع توکن

انواع توکن
انواع توکن

توکن ها انواع مختلفی دارند و همچنین در حال حاضر انواع توکن ها به بیش از ۵ نوع می رسد. در این قسمت از مقاله قصد داریم تا با انواع توکن ها آشنا شویم. در ادامه همراه ما باشید.

 1. توکن های کاربردی یا Utility:

زمانی که اتریوم به وجود آمد، توکن های کاربردی نیز به وجود آمدند. این نوع توکن ها چند کاره می باشند و بر روی یک بلاک چین ساخته می شوند. توکن های کاربردی به دارندگانشان ( کسانی که آن ها را دارند ) امکان دسترسی به یک سرویس یا یک محصول خاص را می دهند.

 1. توکن های ارزی یا Currency:

از توکن های ارزی، در جهت یک روش پرداخت و همچنین ذخیره ارزش استفاده می شود. همانطور که از نام این نوع توکن پیداست، می توان گفت که کاربرد این توکن نیز همانند ارز های دیجیتال می باشد.

 1. توکن های سودده یا Dividend:

به ویژه توکن های ارزی، باقی توکن ها نوعی قرار داد برای سرمایه گذاری هستند. این چنین درآمدی را می توانید شما در اشکال مختلف مشاهده کنید. یکی از این نوع ها کسب سود از طریق نگهداری و یا سرمایه گذاری می باشد.

 1. توکن های سهمی یا Equity:

توکن های سهمی، همانطور که از نامشان پیدا است، مالکیت سهام منتشر کننده آن توکن را می دهد. تقریبا مثل سهام یک شرکت

 1. توکن های جایزه یا Reward:

شما می توانید توکن های جایزه را به عنوان جایزه پرداخت کنید. دقیقا همان چیزی که از نامش پیدا است.

 1. توکن های بهادر یا Securities:

این توکن ها، در کنار اینکه شما می توانید برای خرید از آن استفاده کنید، در صورت نگه داشتن نیز می توانید در بازه زمانی های مختلف بازده سودآوری داشته باشید. این نوع توکن ها به عنوان یک قرارداد سرمایه گذاری که دارای ویزگی کسب سود است، شناخته می شود.


هدف و  دلیل ایجاد توکن چیست؟

هر توکن می تواند هدف های خاصی داشته باشد و بیشتر توکن ها برای استفاده در یک برنامه غیر متمرکز به وجود می آید. زمانی که یک توکن ایجاد می شود، همانگونه که گفتیم زمان کمتری نسبت به ایجاد یک کوین صرف می کند زیرا فرد نیازی به ایجاد یک بلاک چین ندارد. البته لازم به ذکر است که شما می توانید کوین را در یک بلاک چین دیگر پیاده سازی کنید اما بهتر است که برای کوین ها یک بلاکچین جداگانه با قوانین جدا تعریف نمود.


چگونه می توان یک توکن خلق کرد؟

ایجاد یک توکن، آنقدر که فکرش را می کنید سخت نیست. اگر شما کمی برنامه نویسی بلد باشید، می توانید به راحتی توکن خلق کنید. برای ایجاد یک توکن نیاز است که مقداری کوین را به بلاک چین خودش انتقال دهید.

بیشتر بخوانید: آموزش ساخت توکن روی بستر اتریوم | آموزش ساخت ارزدیجیتال جدید


استفاده از توکن‌ها در پلتفرم‌های مختلف (token)

استفاده از توکن‌ها در پلتفرم‌های مختلف به معنای استفاده از یک فرمت است که امنیت و ثبات بیشتری را به نرم‌افزارهای مختلف می‌بخشد. توکن یک شناسه یکتا و خصوصی نماینده کاربر می‌باشد که در پلتفرم‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. توکن‌ها شامل یک رشته کوتاه و منحصر به فرد هستند که توسط سیستم‌های امنیتی صادر می‌شوند و از طریق مکانیسم‌های مشخصی برای شناسایی کاربران در برنامه‌ها و سایت‌ها استفاده می‌شوند.

از مزایای استفاده از توکن‌ها در پلتفرم‌های مختلف می‌توان به بهبود امنیت و نگهداری اطلاعات کاربران، کاهش احتمال نفوذ سایبری و حفاظت از اطلاعات شخصی کاربران اشاره کرد. با استفاده از توکن‌ها، کاربران نیازی به وارد کردن نام کاربری و رمزعبور ندارند و با استفاده از یک توکن استفاده از سایت‌ها و برنامه‌های مختلف را دارند.

توکن‌ها در پلتفرم‌های مختلف به کار می‌روند، مثل پلتفرم‌های اجتماعی، پرداخت الکترونیکی، ارز دیجیتال و غیره. توکن‌های اجتماعی می‌توانند برای ورود به سایت‌های اجتماعی مانند فیسبوک، توییتر و لینکدین استفاده شوند. همچنین، توکن‌ها می‌توانند برای پرداخت‌های الکترونیکی مانند بیت کوین و غیره استفاده شوند.

در نهایت، استفاده از توکن‌ها در پلتفرم‌های مختلف به کاربران امکان می‌دهد تا با استفاده از یک شناسه یکتا امنیتی بیشتری را برای آن‌ها برقرار کنید. به عنوان مثال، کاربران می‌توانند با استفاده از یک توکن در نرم‌افزارهای مختلف خریداری کنند، به یک سایت دسترسی پیدا کنند یا حتی به دسترسی به یک حساب بانکی مجاز شوند.


سوالات متداول

 •  چه تفاوتی بین ارز دیجیتال و پول رایج وجود دارد؟

ارز دیجیتال بر مبنای فناوری بلاک‌چین است و به صورت غیرمتمرکز عمل می‌کند، در حالی که پول رایج به صورت متمرکز توسط دولت یا بانک مرکزی کنترل می‌شود.

 • چگونه ارزهای دیجیتال معامله می‌شوند؟

ارزهای دیجیتال معمولاً در صرافی‌های رمزارزی مانند بایننس یا کوین‌بیس تبادل می‌شوند.

 • توکن چیست و چه کاربردهایی دارد؟

توکن یک واحد نمایانگر ارزش یا حقوق در یک اکوسیستم خاص است، مانند دسترسی به خدمات یا حقوق مالکیت.

 • آیا هر توکن ارزی دیجیتال است؟

خیر، توکن ممکن است ارزی دیجیتال نباشد و تنها به نمایانگر ارزش درون یک سیستم خاص باشد.

 • چگونه توکن‌ها ایجاد می‌شوند؟

توکن‌ها معمولاً بر مبنای تکنولوژی بلاک‌چین ایجاد می‌شوند، اغلب با استفاده از استانداردهای مشخصی مانند ERC-20 برای اتریوم.

 • توکن‌ها چگونه در یک بلاک‌چین مورد استفاده قرار می‌گیرند؟

توکن‌ها به عنوان نمایانگر حقوق یا ارزش درون یک بلاک‌چین مشخص عمل می‌کنند و ممکن است در اجرای قراردادهای هوشمند نقش داشته باشند.

 • چه تأثیری ارزهای دیجیتال بر اقتصاد دارند؟

تأثیرات ارزهای دیجیتال بر اقتصاد متنوع است و شامل عواملی مانند نوآوری مالی، شفافیت بیشتر و فرصت‌های سرمایه‌گذاری جدید می‌شود.

 • چه تفاوتی بین بیت کوین و اتریوم وجود دارد؟

 بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال استفاده می‌شود، در حالی که اتریوم به عنوان یک پلتفرم برنامه‌ریزی متمرکز بر اجرای قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • آیا توکن‌ها معمولاً در یک پروژه خاص یا پلتفرم مورد استفاده قرار می‌گیرند؟

بله، توکن‌ها عمدتاً به عنوان بخشی از یک پروژه یا پلتفرم خاص ایجاد می‌شوند و در آن اکوسیستم مشخص به کار می‌روند.


سخن پایانی

در این مقاله به صورت کامل با کوین و همچنین توکن آشنا شدید. همانطور که متوجه شدید، توکن ها را می توانید بسیار راحت ایجاد کنید و تنها کافیست همان زبان برنامه نویسی را بدانید. اگر بلد نیستید و علاقه به ساخت توکن دارید به شما پیشنهاد می کنیم که همین حالا شروع به یادگیری زبان برنامه نویسی کنید. در صورت سوال درباره تفاوت های توکن و کوین می توانید آن ها را در قسمت نظرات مطرح کنید.

ممنون که تا پایان “تفاوت کوین و توکن” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
من سید مهدی هستم تولید کننده محتوا سایت زوم ارز. دانشجوی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد گرایش نرم افزار می باشم و همچنین سابقه ی سه سال فعالیت در حوزه ی ارز های دیجیتال و 5 سال نیز تولید کننده محتوا را در کارنامه خود دارم. بنده علاقه مند به دنیای کریپتو و همچنین تکنولوژی هستم و همچنین به آینده ی ارز های دیجیتال بسیار خوشبین نیز هستم و بر این باورام که صنعت بلاکچین در ایران آینده ای بسیار درخشانی خواهد داشت.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
4 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رضا
3 سال قبل

سلام اگه توکن بخریم میتونیم اونو به ارزهای دیگه تبدیل کنیم

محسن عباسپور
مدیر
پاسخ به  رضا
3 سال قبل

سلام دوست عزیز . شما می توانید توکن خریداری شده را به تتر یا بیت کوین و یا اتریوم و یا bnb تبدیل کنید سپس به دیگر کوین های مورد نظر خود تبدیل نمایید

احمدی
3 سال قبل

سلام.
کاردانو کوین است یا توکن ؟

تیم محتوا
پاسخ به  احمدی
3 سال قبل

کوین

آخرین مقالات منتشر شده