لیست صرافی‌های غیر متمرکز exchanges dapps

لیست صرافی‌های غیر متمرکز exchanges dapps

لوگونامدسته بندیپروتکلآموزش صرافیوبسایت رسمیتوضیحات
QuickSwapExchangesPolygonآموزش صرافی quickswap.exchangequickswap.exchangeاین صرافی به کاربران خود کارمزد صفر را ارائه داده و به دنبال ارائه راه حل لایه دوم شبکه ماتیک، مشکلی از نظر مقیاس پذیری نداشته و تراکنش های آن با سرعت بسیار بالایی صورت می‌گیرند.
Uniswap V2ExchangesETHآموزش صرافی uniswapexcange.comuniswapexcange.comاین صرافی که بر روی شبکه اتریوم فعال است کاملاً غیرمتمرکز بوده و بزرگترین و یشترین تعداد کاربر در بین صرافی های غیرمتمرکز را دارا می‌باشد.
SpookySwapExchangesFantomآموزش صرافی spookyswap.financespookyswap.financeاین برنامه، بازارساز پیشتاز روی فانتوم است که از کارمزد پایین و تراکنش‌های سریع این چین برای ایجاد تجربه‌ی مبادله‌ی بی‌درنگ استفاده می‌کند.
Alcor.ExchangeExchangesWAXآموزش صرافی alcor.exchangealcor.exchangeدر این صرافی که بر روی بلاکچین EOS راه اندازی شده هرکسی می‌تواند بدون پرداخت هزینه ای توکن خود را لیست کرده و آنرا در دسترس مردم قرار دهد.
Bogged.FinanceExchangesBSCآموزش صرافی bogged.financebogged.financeسازندگان این صرافی خود را رقیب صرافی عظیم الجثه پنکیک سواپ می‌نامند و در واقع ویژگی جدیدی را نیز به کاربران خود ارائه نمی‌کنند.
Uniswap V3ExchangesETHآموزش صرافی uniswapexcange.comuniswapexcange.comاین برنامه که نسخه سوم صرافی محبوب و غیرمتمرکز یونی سواپ محسوب می‌شود و بازارساز خودکار آن نیز پیشرفت زیادی در این نسخه داشته و نام رمزارز بومی آن هم UNI است.
SunSwapExchangesTRONآموزش صرافی sunswap.comsunswap.comاین صرافی غیرمتمرکز، عنوان اولین صرافی غیرمتمرکز ایجاد شده بر روی شبکه ترون را یدک می‌کشد و توکن های TRC20 در آن معامله می‌شوند.
Transit SwapExchangesETHآموزش swap.transit.financeswap.transit.financeاین برنامه یک گرد آورنده اطلاعات صرافی مالتی چین است.
KLAYswapExchangesKlaytnآموزش صرافی klayswap.comklayswap.comاین صرافی غیرمتمرکز بر روی شبکه کلیتن راه اندازی شده و امکانات متعدد و ویژه ای را به کاربران ارائه می‌کند.
DODOExchangesETHآموزش صرافی dodoex.iododoex.ioاین صرافی غیرمتمرکز با استفاده از الگوریتم PMM ساخته شده که همین موضوع این صرافی به یک صرافی پیشرو و مطمئن تبدیل می‌کند.
MdexExchangesBSCآموزش صرافی bsc.mdex.cobsc.mdex.coاین صرافی بر روی مکانیزم بازار ساز خودکار راه اندازی شده و توکن های بسیار زیادی بر روی آن لیست شده‌اند.
KyberSwapExchangesETHآموزش صرافی KyberSwapkyberswap.comکایبر سواپ یک صرافی غیرمتمرکز است که ادعا دارد بهترین قیمت کارمزد را برای کاربران به ارمغان آورده است.
CrodexExchangesCronosاین برنامه، اولین بازار ساز خودکار کرونوس چین است.
Ref FinanceExchangesNEARآموزش صرافی ref.financeref.financeاین صرافی یک صرافی جامعه محور است و اهداف مختلفی را دنبال می‌کند و بر روی پروتکل NEAR راه اندازی شده است.
ARKEN FinanceExchangesBSCآموزش صرافی swap.arken.financeswap.arken.financeاین صرافی مدعی است که بهترین تجربه کاربری در بین صرافی های غیرمتمرکز را ارائه می‌کند و در آن کاربران می‌توانند به بررسی تحرکات هزاران توکن بپردازند.
MimoSwap V2ExchangesIOTEXآموزش صرافی swap.mimo.exchangeswap.mimo.exchangeاین صرافی غیرمتمرکز بر روی پروتکل IOTEX مستقر بوده و در آن به خرید و فروش توکن های XRC-20 نیز خواهید پرداخت.
Dfyn NetworkExchangesPolygonآموزش صرافی dfyn.networkdfyn.networkاین صرافی غیرمتمرکز بر روی شبکه پالیگان راه اندازی شده و بر روی چند زنجیره ایجاد شده است.
TTSwapExchangesThunderCoreآموزش صرافی ttswap.spacettswap.spaceاین صرافی غیرمتمرکز از صرافی یونی سواپ در هنگام راه اندازی شدن الهام گرفته و در آن می‌توانید به خرید و فروش رمز ارز TT بپردازید.
LZ SwapExchangesBSCآموزش صرافی swap.lz.financeswap.lz.financeاین صرافی دیجیتال راه حل غایی برای کم بودن نقدینگی دنیای دیفای و نوسانات قیمت آن ایجاد کرده است.
ComethSwapExchangesPolygonآموزش صرافی swap.cometh.ioswap.cometh.ioاین صرافی غیرمتمرکز ویژگی جالبی را به کاربران خود ارائه کرده و آن هم اینکه هرکسی می‌تواند توکن ERC-20 خود را با جفت ارز مورد نظر خود لیست کند.
dydxExchangesBSCآموزش صرافی dydx.exchangedydx.exchangeاین صرافی بزرگترین صرافی غیرمتمرکز جهان از نظر حجم معاملات است و به تازگی رمز ارز بومی آن هم با نام DYDX راه اندازی شده است؛ این صرافی بزرگترین رقیب صرافی یونی سواپ محسوب می‌شود.
SushiSwapExchangesETHآموزش صرافی www.sushi.comwww.sushi.comاین صرافی به هدف به تکامل رساندن یونی سواپ ایجاد شده و این کار را با توکن بومی خود یعنی SUSHI انجام می‌دهد.
ApeSwapExchangesPolygonآموزش صرافی apeswap.financeapeswap.financeاین صرافی غیرمتمرکز ویژگی های جالبی دارد و نام توکن بومی آن نیز BANANA است و در صورت داشتن این توکن از مزایای بسیار خوبی بهره مند خواهند شد.
BabySwapExchangesBSCآموزش صرافی home.babyswap.financehome.babyswap.financeدر این برنامه رمز ارز هایی که به تازگی متولد شده و بر روی شبکه بایننس اسمارت چین هستند لیست خواهند شد.
BunicornExchangesBSCآموزش صرافی buni.financebuni.financeاین صرافی دیجیتال یک بازار ساز خودکار بسیار خوب است که بر روی شبکه بایننس اسمارت چین راه اندازی شده و از امکانات بالایی نیز برخوردار است.
WaultSwapExchangesBSCآموزش صرافی swap.wault.financeswap.wault.financeاین صرافی یک اکوسیستم برای خرید و فروش ارز های دیجیتال بصورت غیرمتمرکز و ارائه چند سرویس دیگر را ارائه کرده که کار با آن بسیار بسیار ساده است.
PolyDEXExchangesPolygonآموزش صرافی polydex.orgpolydex.orgاین صرافی که رشد خیلی خوبی را تجربه کرده و بر روی شبکه پالیگان مستقر است امکانات و سرویس های فوق العاده ای را به کاربران خود ارائه می‌دهد.
USWAPExchangesTRONآموزش صرافی uswap.meuswap.meاین صرافی فورکی از نسخه دوم صرافی یونی سواپ محسوب شده و همچنین ارتقا یافته و این صرافی سرویس و امکانات خیلی زیادی را از جمله بازاری برای توکن های NFT ارائه می‌دهد.
ParaSwap.IoExchangesETHآموزش صرافی paraswap.ioparaswap.ioاین صرافی سریعترین اگرگیتور برای تریدر ها و کاربران در بین صرافی های مختلف محسوب شده و جزو صرافی های غیرمتمرکز پیشرو محسوب می‌شود.
Jetswap PolygonExchangesPolygonآموزش صرافی polygon.jetswap.financepolygon.jetswap.financeاین صرافی غیرمتمرکز بر روی پالیگان راه اندازی شده و به کاربران خود کارمزد صفر را پیشنهاد داده و سرویس جدیدی را با نام لاتاری راه اندازی کرده‌اند.
SocialSwap.IoExchangesTRONآموزش صرافی socialswap.iosocialswap.ioاین صرافی غیرمتمرکز بر روی شبکه ترون مستقر بوده و امکانات متعددی را به کاربران خود ارائه می‌دهد.
NewdexExchangesEOSآموزش صرافی newdex.ionewdex.ioاین صرافی غیرمتمرکز که بر روی شبکه EOS مستقر است به کاربران خود شفافیت بالا، پایین بودن کارمزد و شفافیت بسیار بالا را ارائه می‌دهد.
TronTradeExchangesTRONآموزش صرافی trontrade.iotrontrade.ioاین صرافی که از پشتیبانی 24 ساعت در 7 روز هفته بهره می‌برد به کاربران خود امکان خرید و فروش توکن های الگوریتم TRC10 و TRC20 را ارائه می‌دهد.
Acorn FinanceExchangesThunderCoreآموزش صرافی acornfinance.comacornfinance.comهدف از ایجاد این صرافی غیرمتمرکز ارائه کمترین کارمزد و بیشترین سرعت انجام تراکنش به کاربران است.
Neutrino ProtocolExchangesWAVESآموزش صرافی neutrino.atneutrino.atاین صرافی غیرمتمرکز بر روی پروتکل ویوز ساخته شده و شما می‌توانید به خرید و فروش این رمز ارز و دیگر رمز ارز ها در آن بپردازید.
TokenlonExchangesETHآموزش صرافی tokenlon.comtokenlon.comاین صرافی به کاربران خود لیمیت Off-Chain و داده های On-Chain را ارائه می‌کند و جزو صرافی های پیشرو دنیای دیفای محسوب می‌شود.
TokenGoodiesExchangesTRONآموزش صرافی tokengoodies.comtokengoodies.comاین صرافی که در نوع خود اولین محسوب می‌شود به کاربران خود امکان خرید و فروش انرژی را ارائه می‌دهد.
NerveExchangesBSCآموزش صرافی Nerve.comNerve.comهدف از ارائه این صرافی بر روی بایننس اسمارت چین دستیابی به ویژگی های کامل دیفای است و در این صرافی می‌توانید به خرید و فروش استیبل کوین ها بپردازید.
Poloni DEXExchangesTRONآموزش صرافی poloniex.orgpoloniex.orgاین صرافی که به کاربران خود کارمزد صفر را پیشنهاد می‌دهد اولین صرافی بر روی استاندارد Poloniex محسوب می‌شود.
WardenSwapExchangesPolygonآموزش صرافی wardenswap.comwardenswap.comاین صرافی اولین اگرگیتور دنیای صرافی های دیفای محسوب شده و بر روی شبکه PolyChain مستقر است.
Crypto.Com DeFi SwapExchangesETHآموزش صرافی crypto.com/defi/swapcrypto.com/defi/swapاین صرافی فورکی از نسخه دوم صرافی یونی سواپ محسوب شده و همچنین زیر مجموعه صرافی Crypto.Com است و در آن می‌توانید به خرید و فروش توکن های دنیای دیفای بپردازید.
Uniswap V1ExchangesETHآموزش صرافی docs.uniswap.orgdocs.uniswap.orgنسخه اول این صرافی غیرمتمرکز هنوز هم محبوبیت خاص خود را دارد و نسخه های بعدی آن نیز راه اندازی شدند و در این نسخه فقط به مبادله توکن های مستقر بر شبکه اتریوم می‌توانید بپردازید.
Dopple FinanceExchangesBSCآموزش صرافی dopple.financedopple.financeاین صرافی غیرمتمرکز محلی برای خرید و فروش استیبل کوین های مختلف از جمله تتر بوده و رمز ارز بومی آنها نیز DOPX نام دارد.
SokuSwapExchangesBSCآموزش صرافی sokuswap.orgsokuswap.orgاین صرافی غیرمتمرکز که بصورت Multi Chain فعالیت می‌کند تمرکز خود را بر روی پشتیبانی از مشتری و آموزش بلاکچین به افراد جدید قرار داده است.
VexchangeExchangesVeChainآموزش صرافی vexchange.io/swapvexchange.io/swapاین صرافی غیرمتمرکز اولین صرافی بر روی شبکه وی چین محسوب شده و اطلاعات بیشتری از آن در دسترس نیست.

لیست صرافی‌های غیر متمرکز exchanges dapps

در بالا به معرفی تعدادی از صرافی ها پرداخته ایم اما ممکن است شما اطلاعات دقیق و مناسبی را در مورد صرافی های غیرمتمرکز بدست نیاورده باشید، صرافی های غیرمتمرکز به عنوان نسخه های نوینی در بازار ارزهای دیجیتالی به حساب می آیند که برای رفع باگ های به وجود آمده در صرافی های متمرکز می باشند ولی خب ممکن است این صرافی نیز مشکلات خاص خود را دارا باشد.

بهتر است بدانید از آن جایی که زمانی زیادی از به وجود آمدن این صرافی ها نمیگذرد، ممکن است در این روند طولانی سوالاتی در ذهن شما نقش بسته باشد به همین علت ما در اینجت قصد داریم تا بتوانیم در این مقاله به معرفی نوعی از صرافی های مهم رمز ارز دیجیتالی بپردازیم پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

صرافی ها محلی برای خرید و فروش ارز به صورت اینترنتی قابل استفاده هستند. صرافی های معمولی برای اینکه سرویس دهی مناسبی را به کاربران خود ارائه بدهند و فرآیند معامله را سرعت دهند، به صورت متمرکز فعالیت خود را شروع می کنند. یعنی یک سرور قدرتمند مرکزی را دارا می باشند که اطلاعات کاربران در آن به سادگی ذخیره می شود. بعضی از تریدر ها و فعالان دنیای ارز دیجیتال متمرکز بودن صرافی ها را به عنوان یک نقطه ضعف می دانند. به همین دلیل صرافی غیر متمرکز به وجود آمده است. صرافی غیر متمرکز یا DEX یک سرویس آنلاین همتا به همتا است که امکان انجام معامله مستقیم بین دوکاربر را به سادگی فراهم می کند. این نوع از صرافی ها در شبکه بلاکچین خود ساخته می شوند و به تریدرها اجازه می دهند آزادانه به ذخیره یا معامله ارزهای دیجیتال خود بپردازند. اتریوم پرکابرد ترین بلاکچین برای ساخت صرافی غیر متمرکز معرفی شده است که با این حال صرافی های زیادی روی بلاکچین های دیگر نیز به راه افتاده اند.

تفاوت صرافی غیرمتمرکز با متمرکز در چیست؟

هدف صرافی های متمرکز به گونه ای می باشد که روند راحت تر کردن معاملات بین کاربران،جلوگیری از کلاهبرداری ها و سواستفاده از ان می باشد. به همین علت بهتر است بدانید که در این قسمت روند معاملات به صورت کامل کنترل و بررسی می شود و بهتر است بدانید شما می توانید به راحتی یک صرافی متمرکز و معتبر رسمی را مشاهده کنید و در کمترین میزان زمان ممکن اقدام به معامله می پردازند البته که شایان ذکر است گفته شود چنین ویژگی هایی فقط و فقط با کنترل کردن کامل معاملات امکان پذیر می باشد.

مهم ترین تفاوت چشم گیر صرافی ها به این صورت است که در صرافی های غیرمتمرکز دارایی ها با توجه به اطلاعات وجودی کاربران ذخیره سازی نمی شود و قطعا کاربران می‌توانند به صورت کاملا ناشناس معاملات خود را انجام بدهند.

مزایا صرافی غیرمتمرکز

امنیت بالا در مقابل هک توسط هکران:

دارایی های کاربران در صرافی های DEX ذخیره سازی نمی شود. از طرفی هک کردن یک سیستم توزیع شده بسیار سخت و مشکل ساز خواهد بود. بنابراین امنیت دارایی ها و اطلاعات در DEX بیشتر خواهد بود.

جلوگیری از دستکاری در معاملات:

در گذشته این سابقه وجود  داشته است که بعضی از صرافی ها با دستکاری در معاملات باعث بالا رفتن یا پایین آمدن میزان نرخ قیمت ها شده اند. در صرافی غیر متمرکز امکان چنین کاری به حداقل می رسد.

نا محدود بودن:

یکی از مشکلاتی که خصوصا ما ایرانی ها با آن بسیار رو به رو هستیم، مسئله تحریم ها و قوانین داخلی کشور ها می باشد البته باید بدانید که صرافی های بین المللی به ایرانی ها خدماتی ارائه نمی دهند و حتی دارایی های آن ها را مسدود می کنند. صرافی های غیر متمرکز این مشکل را هم به سادگی حل کرده اند. زیرا هیچکس حق محدود کردن کسی برای استفاده از امکانات این صرافی ها را ندارد.

معایب صرافی غیر متمرکز

صرافی های غیر متمرکز مشکلات حل نشده بسیار زیادی را دارا می باشند، این مشکلات تا به امروز باعث شده است تا در اکثر موارد تریدرها قید استفاده از این پلتفرم ها را به سادگی بزنند. در واقع صرافی های توزیع شده کاربرد بسیار زیادی ندارند و در حال حاضر تنها افرادی با مقاصد خاص از DEX ها می توانند استفاده کنند.

غیر قابل بازیابی بودن دسترسی:

برخلاف بسیاری از صرافی های متمرکز، هیچگونه راهی برای بازیابی رمز عبور های فراموش شده یا معاملات اشتباه خود وجود نخواهد داشت.

امکانات و ابزار های محدود:

در DEX ها از ابزار های محبوب تریدرها و امکانات پر تعداد بسیاری از صرافی های آنلاین خبری در دسترس نمی باشد.

مشکل نقد شوندگی:

بهتر است بدانید که حتی بهترین صرافی های غیر متمرکز نیز دارای سهم بسیار اندکی از بازار معاملات نیز خواهند بود.

سرعت پایین:

چک کردن و تایید معاملات در صرافی غیر متمرکز بسیار زمان بر تلقی می شود. زیرا این کار باید توسط ماینرها صورت بگیرد و حجم پایین معاملات نیز باعث شده تا ماینر های کمی وجود داشته باشند. به همین دلیل خرید بیت کوین از یک صرافی معتبر بسیار راحت تر و سریع تر از صرافی غیر متمرکز  دیگر خواهد بود.

صرافی غیرمتمرکز چگونه کار می‌کند؟

شایان ذکر است که گفته شود هر صرافی از بخش های زیر تشکیل شده است:

  • رابط کاربری گرافیکی مناسب
  • موتور تطابقی و معاملاتی، که هسته مرکزی در هر سیستم محسوب می شود
  • کیف پول‌های ارز دیجیتال
  • نقدینگی
  • سیستم مدیریت

رابط کاربری گرافیکی:

از دیدهای مختلف از جمله دید معماری، این لایه به عنوان پوسته‌ای عمل می کند که کل سیستم را به طور کلی می‌پوشاند. این لایه می‌تواند یک مرورگر، اپلیکیشن های موبایل، اپلیکیشن دسکتاپ و حتی تلویزیون‌های هوشمند و اَپ‌های مخصوص گجت‌ها را راه اندازی کند.

موتور معاملاتی:

نیمی از این موتور، به عنوان دفتر سفارشات ثبت شده و نصف دیگر آن موتور بات معاملاتی معرفی شده است. از لحاظ فنی، تمام ویژگی‌های تکنولوژی بلاکچین را می‌توان اینجا پیاده سازی کرد ولی در عمل این کار ضرورتی دو چندانی ندارد و دلیل آن نیز این است که همه ما می‌دانیم که در صرافی‌های همتا به همتا، قیمت در بازارها به درستی مشخص شده و حداقل دو نوع سفارش در آن وجود دارد البته شایان ذکر است گفته شود که نگهداری آنها در بلاکچین ممکن است ولی گزینه‌ای برای تغییر آن وجود نخواهد داشت.

شما در این عملکرد می توانید صرافی‌ای را تصور کنید که نمی‌توانید در آن سفارش قبلی خود را حذف و لغو کنید، در حالی که می‌بینید قیمت ارزها در این صرافی ها در حال تغییر می باشد، ولی شما نمی‌توانید کاری بکنید. آیا داشتن چنین ویژگی‌ای، برای شما مفید می باشد؟ پاسخ روشن و قطعی برای این سوال وجود ندارد در واقع برخی صرافی‌ها این ویژگی را دارا هستند و برخی ها این ویژگی را ندارند. از لحاظ تجربه کاربری، به کار بردن این عملکرد حرکتی غیرمنطقی تلقی می شود. ظاهرا یکی از دلایل اصلی شکست خوردن صرافی‌های غیرمتمرکز در برابر رقبای متمرکز خود، همین موضوع می باشد.

نقدینگی:

به دلیل خصوصیات کیف پول ها،صرافی غیرمتمرکز رمزارزها نمی توانند به سادگی از یک سرویس شخص ثالث و یا بهتر است بگوییم سرویس های تامین کننده نقدینگی و یا به AMM استفاده کافی را ببرد.
در این زمان راه کارهای بسیار زیادی مانند بازسازی کردن به صورت خودکار و اشتراک گذاری های گوناگونی مثل نقدینگی با دیگر کاربران، در این قسمت به هیچ عنوان به کار نخواهد آمد. بهتر است بدانید که هیچ وجهی وجود ندارد که بتوان آن را انتقال داد زیرا که تنها کاربران می توانند توانایی کنترل آن را داشته باشند.
متاسفانه در سیستم های صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال،نقدینگی به عنوان بزرگترین نقطه ضعف بیان شده است و اصلا به راحتی نمی توان آن را حل کرد. با این حال بهتر است بدانید که در واقع با برگشت به سمت عقب و تفکری نوین درمورد معماری های سیستمی، به سادگی می توان این مشکل را حل کرد البته که در حل این مسئله قطعا نیازمند داشتن یک صرافی ارز دیجیتالی می باشیم. این عملکرد به این صورت است که شکل جزئی آن به صورت جدا مسئولیت نقدینگی را بر عهده دارد و شایان ذکر است که بدانید در واقع استخرهای نقدینگی در صرافی های غیرمتمرکز رمزارزها نیز چنین کارکردی را دارا می باشند.

سیستم مدیریت:

از دیدی کلی بهتر است بدانید که این ویژگی ها نیازی ضروری را دارا می باشند و در واقع همین عملکرد نیز ترجیح داده می شود که حتما در این زمینه وجود داشته باشد و البته که لیست کاربران بسیاری که در این بخش ثبت شده است، تاریخچه معاملات و تراکنش ها و درواقع سیستم های مالی می باشد که با به کار گرفتن چرخش مالی توکن برای صاحبانی که در انتظار برگشت سرمایه های قابل قبول را دارند، به شدت توصیه و ضروری می باشد.

نتیجه گیری

صرافی ‌های غیرمتمرکز در ابتدای راه خود در سطح متوسطی قرار دارند و نمی‌توان توقع داشت که در این مدت زمان کوتاه به بلوغ خود رسیده باشند، اما نکته بسیار مهم این است که استفاده از صرافی های غیرمتمرکز بسیار ایمن‌تر و به طور کلی بهتر از صرافی‌های متمرکز عمل می کنند و البته این گفته بیشتر به امنیت ارزهای دیجیتال کاربران کافی را دارد و اگر ظاهری زیبا و کارکردی آسان‌تر و همچنین امکاناتی بیشتر مد نظرتان است طبیعتا صرافی‌های مهمی همچون بایننس گزینه مناسب تری برایتان هستند.

اما به نظر شما دلیل اصلی ایجاد صرافی غیرمتمرکز چیست؟ پاسخ کوتاه به سوال به این شرح است که در صرافی‌های غیرمتمرکز کنترل دارایی شما، در دستان خود شما قرار دارد و هیچ کس نمی‌تواند شما را تحریم کند و یا از انجام معاملات شما را منع کند. شاید بتوان این نکته را مهم‌ ترین ویژگی صرافی غیرمتمرکز دانست، اما این صرافی‌ها هنوز راه طولانی برای توسعه عملکرد خود به همراه دارند. نوآوری‌های ایجاد شده در حوزه دیفای کمک بسیار شایانی به پیشرفت آنها داشته است. این جنبش به راه افتاده و روز به روز پروژه‌ها و شبکه‌هایی با ایده‌های جدید در این بازار را مورد معرفی قرار داده اند.

دکمه بازگشت به بالا