آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

بررسی سال ۱۴۰۱ بازار ارزهای دیجیتال و چشم انداز سال ۱۴۰۲

بررسی سال 1401 بازار ارزهای دیجیتال و چشم انداز سال 1402

بررسی سال ۱۴۰۱ بازار ارزهای دیجیتال و چشم انداز سال ۱۴۰۲، در این گزارش، روند ارزهای دیجیتال برتر سال ۱۴۰۱ و به دنبال آن چشم انداز بازار رمز ارزها را برای سال ۱۴۰۲ بررسی می کنیم. همزمان با آغاز سال جدید، مرور سال گذشته و شناسایی درس های کلیدی برای دنیای بلاکچین برای بهتر و بزرگتر کردن فضا برای همه مشارکت کنندگان و ذینفعان دامنه نیز مهم است. با نگاهی به سال ۱۴۰۱، متوجه می‌شویم که ارزهای دیجیتال، پلتفرم‌های معاملاتی مالی با پشتوانه بلاکچین یک چرخه نزولی را تجربه کرده‌اند و NFTها به پایین ‌ترین حد خود رسیده‌اند، در حالی که بازارهای بازی‌های بلاکچین همچنان تغییرات مهمی را ثبت می‌کنند و چندین نکته برای شرکت‌کنندگان در بازی وجود دارد.

شرکت‌های بازی مبتنی بر فناوری بلاکچین در حال بررسی راه‌های جدیدتر برای افزودن ویژگی‌های منحصر به فرد و گنجاندن گزینه‌های بازی پیشرفته‌تر هستند که می‌تواند سطح سرگرمی گیمرها را بالا ببرد، بنابراین بازی‌های بلاکچین را برای سرمایه‌گذاران، توسعه‌دهندگان و بازیکنان جذاب‌تر می‌کند. در ادامه بیایید به بررسی کل سال ۱۴۰۱ بازار رمز ارزها بپردازیم.


رویدادهای کلیدی در سال ۱۴۰۱

در سال ۱۴۰۱، اقتصاد جهانی تحت فشارهای کلان و ژئوپلیتیکی، از جمله انقباض پولی توسط بانک‌های مرکزی در سراسر جهان برای مبارزه با تورم، درگیری در اروپا، اختلالات زنجیره تامین، و اثرات ماندگار همه‌گیری کووید-۱۹، دست و پنجه نرم کرد. علاوه بر این، بازار ارزهای دیجیتال نیز تحت تأثیر چندین رویداد قرار گرفت که می توان به  سقوط Terra stablecoin (UST) در ماه خرداد و ورشکستگی FTX در آذراشاره نمود. هم رویدادها و هم ریزش‌های بعدی اثرات موجی ایجاد کردند که روی دیگر بازیگران اکوسیستم تأثیر گذاشت و اعتماد به این بخش را کاهش داد. طبیعی است که چرخه های بازار بین دوره های نزولی و صعودی در نوسان باشند. مرج اتریوم در  ۲۴ شهریور ۱۴۰۱ به طور گسترده یکی از مورد انتظارترین رویدادهای رمزنگاری امسال در نظر گرفته می شود. یکی از تأثیرات مثبت مرج The Merge این است که مصرف انرژی اتریوم ۹۹.۹۵ درصد کاهش یافته است، زیرا PoS به ریگ های استخراج انرژی فشرده PoW نیاز ندارد. در عوض، بلاکچین‌های PoS برای تأیید تراکنش‌ها به اعتبارسنجی‌ها متکی هستند. مصرف انرژی بلاکچین PoS Ethereum تقریباً ۱٪ از PayPal و مقداری کمتر از شبکه های PoW برآورد می شود.

پس از ورشکستگی FTX در اواخر سال ۱۴۰۱، شاهد بودیم که صرافی‌های غیرمتمرکز یا همان DEXها سهم بیشتری از کل حجم معاملات را به خود اختصاص دادند. تا آبان ۱۴۰۱، صرافی های غیرمتمرکز ۱۴ درصد از حجم معاملات نقدی را در مقایسه با ۹ درصد در ماه مهر، به خود اختصاص دادند. علاوه بر این، با پذیرش رو به رشد کیف پول‌های غیرحضانتی، کاربران تمایل به کنترل کامل وجوه خود را نشان می‌دهند.

در سال ۱۴۰۱، بلاکچین های لایه ۱ جدید در کانون توجه قرار گرفتند. نمونه های قابل توجه آپتوس Aptos و Sui هستند که هر دو توسط توسعه دهندگان سابق تیم Meta’s Diem ساخته شده اند. بنابراین Sui و Aptos از فناوری های مشابهی از جمله موتور موازی و زبان برنامه نویسی Move استفاده می کنند. علاوه بر L1 ها یا همان بلاکچین های لایه ۱، بلاکچین های دیگری مانند کرونوس Cronos نیز در جامعه محبوبیت پیدا کردند.

استیکینگ PoS به طور پیش فرض نیاز به قفل کردن توکن ها دارد، به این معنی که دارنده توکن باید بین سودآوری یا حفظ نقدینگی یکی را انتخاب کند. استیکینگ نقدینگی تلاش می‌کند تا مشکل را حل کند و به دارنده توکن اجازه می‌دهد از بهترین هر دو گزینه لذت ببرد، لذت بردن از بازدهی توکن PoS در حالی که مقداری نقدینگی را حفظ می‌کند. انعطاف‌پذیری که استیکینگ نقدینگی برای سپرده‌گذاران فراهم می‌کند، برخی از دلایل شکوفایی آن در سال ۱۴۰۱ است. با توجه به ارزش بازار توکن‌های استیکینگ نقدینگی، ETH محبوب‌ترین انتخاب توکن است. Lido Finance همچنان به رهبری بازار استیکینگ نقدینگی ادامه می دهد و حدود ۷۸ درصد از سهم بازار را به خود اختصاص می دهد.

در اوایل سال ۱۴۰۱، بازار NFT با حجم معاملات  بالایی روبرو بود. در ماه اردیبهشت ۱۴۰۱، OpenSea به بالاترین رقم ۵۴۴ میلیون دلاری در حجم روزانه رسید که با راه‌اندازی مجموعه Otherdeed for Otherside  توسط آزمایشگاه‌های یوگا، شرکتی که پشت Bored Ape Yacht Club (BAYC)‌ قرار دارد، انجام شد. با وجود حجم معاملات کمتر در ماه های اخیر، مشارکت ها و نوآوری های NFT ادامه یافت.

علی‌رغم رکود بازار، هنوز حدود ۱ میلیون گیمر روزانه بلاکچین در بیشتر سال ۱۴۰۱ وجود داشت. بلاکچین وکس Wax در حال حاضر از نظر تعداد گیمرهای روزانه با ۳۱۵۰۰۰ نفر در زمان نگارش این مقاله پیشتاز است. میزبان چندین بازی برتر مانند  Splinterlands  و Farmers World است.

برنامه های کاربردی رسانه های اجتماعی مبتنی بر بلاکچین در سال ۱۴۰۱ مورد توجه قرار گرفتند، همانطور که با رشد شدید تعداد کل کیف پول های منحصر به فرد در تعامل با قراردادهای هوشمند dApps اجتماعی مشاهده می شود.

سرمایه گذاری و پروژه ها در فضای بلاکچین به رشد خود ادامه داد. تنها در نیمه اول سال ۱۴۰۱ حدود ۲۹ میلیارد دلار سرمایه جمع‌آوری شد و زیرساخت‌ها و استارت‌آپ‌های  Web3 از جمله NFT، بازی‌های بلاکچین و متاورس، سهم بزرگی از سرمایه‌گذاری را در اختیار گرفتند. مجموع سرمایه‌های جمع‌آوری‌شده در آن شش ماه اول از سال ۱۴۰۰ پیشی گرفته است، که شاهد ۳۰.۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در کل سال بودیم. از نظر دسته بندی، دسته خدمات بلاکچین شاهد گسترش مداوم سرمایه گذاری ها در طول سال بود. با مجموع ۵۹۲ دور معامله، بیشترین بودجه را دریافت کرد و پس از آن دسته‌های DeFi و GameFi قرار گرفتند.

موضوع امنیت برای هر شبکه بلاکچین مورد توجه است. در سال ۱۴۰۱، ما همچنان شاهد هک ها و سوء استفاده ها بودیم. در زمان نگارش این مقاله، کل مقدار پول از دست رفته در هک کریپتو در سال ۱۴۰۱ حدود ۳.۷ میلیارد دلار است که در مقایسه با سال ۱۴۰۰، ۶۳ درصد کاهش یافته است. در ادامه رویدادهای کلیدی سال ۱۴۰۱ را برای شما معرفی خواهیم نمود.

 1. مرج اتریوم نقطه رشد شبکه بلاکچین را نشان می دهد

در میان همه هرج و مرج سال ۱۴۰۱، یکی از بزرگترین پیروزی ها برای بازار ارزهای دیجیتال مرج اتریوم بود.

به گفته کارشناسان این فضا، این مرج سیستم اعتبارسنجی شبکه اتریوم را از اثبات کار به اثبات سهام تبدیل کرد، که حرکتی بسیار ضروری بود. این تصمیم سطح جدیدی از ثبات را به اتریوم و اتر کوین دیجیتال آن اضافه کرد و همچنین گزارش شده است که اثبات سهام تأثیر زیست محیطی بسیار کمتری نسبت به اثبات کار دارد.

 1. ارز دیجیتال و جنگ روسیه و اوکراین

اوکراین برای کمک به تلاش های خود علیه روسیه در جنگ جاری روسیه و اوکراین، در ابتدای جنگ شروع به تبلیغ آدرس های رمزنگاری متعلق به دولت برای کمک های بشردوستانه و نظامی کرد. در کمتر از سه هفته، بیش از ۶۰ میلیون دلار به اهداف جنگ اوکراین اهدا شد. از اواخر آبان، دولت اوکراین بیش از ۱۰۰ میلیون دلار ارز دیجیتال برای جنگ جمع آوری کرده است. اوکراین از این بودجه برای خرید تجهیزات نظامی از جمله جلیقه های ضد گلوله، هواپیماهای بدون سرنشین و تجهیزات فناوری استفاده کرده است.

تحلیلگران قبلا از گروه‌های مزدور روسی گزارش داده بودند که از رمز ارز برای جمع‌آوری کمک‌های مالی علیه اوکراین استفاده می‌کنند. اگرچه آنها در مقیاسی بسیار کوچکتر از دولت اوکراین وجوه دریافت می کنند، به نظر می رسد که از تکنیک های مشابهی برای برقراری ارتباط آدرس ها برای درخواست کمک های مالی از طرفداران در سراسر جهان استفاده می کنند. تعداد زیادی از کلاهبرداران مشاهده شده اند که از نام جنگ استفاده می کنند تا به صورت متقلبانه به بهانه کمک های مالی به اوکراین در تلگرام و سایر خدمات رسانه های اجتماعی برای خود پول جمع کنند.

درگیری روسیه و اوکراین تاثیر زیادی بر بازارهای جهانی در سال جاری از جمله ارزهای دیجیتال داشت. بازار سقوط کرد زیرا رئیس جمهور ولادیمیر پوتین به ارتش روسیه دستور حمله به اوکراین را داد، اما جنگ اولین جنگی بود که ارز دیجیتال را در کانون توجه قرار داد. چند روز پس از تهاجم، حساب کاربری رسمی دولت اوکراین در توییتر پستی را منتشر کرد که در آن درخواست کمک های مالی بیت کوین و اتریوم با دو آدرس کیف پول داده بود. این توییت بلافاصله باعث سردرگمی شد و ویتالیک بوترین به مردم هشدار داد که ممکن است حساب کاربری هک شده باشد.

اما وزارت تحول دیجیتال دولت فوراً تأیید کرد که این درخواست در واقع مشروع است. دولت اوکراین واقعاً برای تأمین بودجه تلاش‌های امداد جنگی خود از رمزارز درخواست می‌کرد. کمک های مالی سرازیر شد و در عرض سه روز دولت بیش از ۳۰ میلیون دلار بیت کوین، ETH ،DOT و سایر دارایی های دیجیتالی را جمع آوری کرد. حتی یک نفر یک CryptoPunk NFT  فرستاد.

کمپین اولیه جمع آوری کمک مالی تنها یکی از اقدامات تاریخی دولت برای پذیرش ارزهای دیجیتال در زمان بحران بود. همچنین یک موزه NFT وجود داشت، در حالی که UkraineDAO  با دولت برای جمع آوری بودجه و آگاهی بیشتر کار می کرد.

ارز دیجیتال همچنین در طول جنگ به دلیل تحریم‌های غرب علیه روسیه مورد توجه شدید قرار گرفت و سیاستمداران هشدار دادند که الیگارش‌های روسی می‌توانند برای پنهان کردن ثروت خود به ارزهای دیجیتال روی آورند. شهروندانی که از روسیه گریخته بودند برای حفظ پول خود به بیت کوین روی آوردند زیرا روبل ارزش آن را کاهش داد، در حالی که صرافی های بزرگی مانند Kraken، Binance و Coinbase در پی تحریم های جهانی با درخواست مسدود کردن شهروندان روسی مواجه شدند. این سه صرافی خدمات خود را پس از تحریم های اتحادیه اروپا محدود کردند.

در میان ویرانی حمله روسیه به اوکراین، نقش ارز دیجیتال در جنگ، قدرت پول بدون مرز را آشکارتر از همیشه نشان داد. در زمان بحران، پول اینترنتی به عنوان ابزاری قدرتمند برای نیازمندان بود. درخواست اوکراین برای کمک‌های ارز دیجیتال اولین بار در جهان بود، اما به جرات می‌توان گفت که در آینده شاهد پذیرش سایر کشورها از رمزنگاری خواهیم بود.

 1. مهاجمان ۵۵۰ میلیون دلار از شبکه رونین سرقت کردند

ارز دیجیتال در سال ۱۴۰۱ متحمل تعدادی هک شد، اما هکی که به پل رونین Axie Infinity ضربه زد تا حدی بزرگ‌ترین هک بود.

گروهی از مهاجمان که بعداً توسط مجری قانون ایالات متحده به عنوان گروه لازاروس تحت حمایت دولت کره شمالی شناسایی شدند، از ایمیل های فیشینگ برای دسترسی به پنج تا از نه اعتبارسنجی زنجیره رونین استفاده کردند. این موضوع اجازه داد تا پلی را که شبکه را به شبکه اصلی اتریوم ۱۷۳۶۰۰ اتریوم و ۲۵.۵ میلیون USDC با ارزش مجموع حدود ۵۵۱.۸ میلیون دلار متصل می کرد، غارت کند.

عجیب ترین جزئیات کل ماجرا این است که هک شش روز قبل از انتشار این خبر رخ داده است. تقریباً برای یک هفته، هیچ کس که پل را مدیریت می کرد یا نقدینگی ارائه می کرد، متوجه نشد که منابع مالی تخلیه شده است. در حالی که این نشان دهنده عدم توجه نگران کننده اسکای ماویس خالق Axie Infinity و شرکای آن است، واکنش کند را می توان تا حدی با عدم استفاده از پل به دلیل بدتر شدن شرایط بازار توضیح داد.

حادثه رونین شروع موجی از حملات گروه لازاروس علیه فضای کریپتو بود. در ماه ژوئن، شبکه Layer 1 Harmony  صد میلیون دلار به دلیل یک طرح فیشینگ مشابه از دست داد، در حالی که آرتور چئونگ، بنیانگذار DeFiance Capital نیز طعمه حمله هدفمند هکرهای کره شمالی شد که برای او هزینه زیادی از NFT های Azuki با ارزش تمام شد.

اگرچه اکثر این وجوه هنوز مفقود هستند، حدود ۳۶ میلیون دلار با کمک شرکت تجزیه و تحلیل بلاکچین Chainalysis و صرافی ارز دیجیتال Binance بازگردانده شده است.

 1. سقوط ترا Terra

Terra در اوج خود یکی از بزرگترین ارزهای رمزنگاری شده جهان از نظر ارزش بازار بود. ترا در اواخر سال ۱۴۰۱ به لطف موفقیت استیبل کوین بومی خود، UST، شاهد رشد خیره کننده ای بود. برخلاف اکثر استیبل کوین ها، UST به طور کامل وثیقه نشد. برای همتراز ماندن با دلار آمریکا به مکانیزم الگوریتمی متکی بود. این سیستم به کاربران اجازه می دهد تا توکن های جدید UST را با سوزاندن مقداری معادل سکه LUNA فرار Terra ضرب کنند، یا UST را برای کوین های جدید LUNA بازخرید کنند.

مکانیسم ترا Terra به بلاکچین در شروع بازار نزولی کمک کرد زیرا کاربران رمزارز به دنبال پناه بردن به استیبل کوین‌ها برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض دارایی‌های کریپتو در حال سقوط بودند. UST به دلیل پروتکل Anchor، یک پلتفرم وام دهی در Terra که بازدهی ۲۰ درصدی را در وام UST ارائه می کرد، گزینه جذابی بود. از آنجایی که فعالان بازار برای استفاده از بازده به UST هجوم آوردند، به طرز زیادی LUNA را سوزاندند و قیمت آن را بالاتر بردند. این افزایش، همراه با حمایت های قاطع دو کوون Do Kwon،  این احساس را ایجاد کرد که ترا به سادگی در برابر روند نزولی آسیب ناپذیر است. به نوبه خود، UST حتی جذاب تر به نظر می رسید.

اکوسیستم Terra در اوج خود بیش از ۴۰ میلیارد دلار ارزش داشت، اما مکانیسم توکن دوگانه شبکه ثابت کرد که باعث از بین رفتن آن شده است. مجموعه ای از فروشندگان به اندازه نهنگ، پگ UST را در ۱۸ اردیبهشت به چالش کشیدند و قبل از اینکه UST بهبودی مختصری را منتشر کند، زنگ خطر را به صدا در آورد. دارندگان UST عجله کردند تا توکن‌های خود را در مقابل کوین های LUNA بازخرید کنند، و عرضه LUNA را تا حد زیادی گسترش دادند و ارزش کوین را کاهش دادند، که به نوبه خود باعث شد که دارندگان UST بیشتر به بازخرید پرداخت کنند.

فروپاشی Terra باعث از بین رفتن بازار شد، اما خسارت در اینجا متوقف نشد. انفجار پروتکل جرقه یک بحران نقدینگی حاد را برانگیخت و به بازیگران اصلی مانند سلسیوس، جنسیس تریدینگ و آلامدا ریسرچ ضربه زد. قانونگذاران از سراسر جهان همچنین خطرات ناشی از استیبل کوین ها، به ویژه موارد الگوریتمی را محکوم کردند. از بسیاری جهات، ترا بزرگترین شکست مالی غیرمتمرکز بود و عواقب انفجار آن هنوز آشکار است.

 1. سقوط سلسیوس در بحران عمده نقدینگی ارز دیجیتال

وقتی اکوسیستم Terra فروریخت، می‌دانستیم که ریزش آن بد خواهد بود، اما هنوز نمی‌دانستیم چه کسی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و چقدر طول می‌کشد. همانطور که اتفاق می افتد، حدود یک ماه طول کشید. Terra در ماه می منفجر شد و ارزش ده‌ها میلیارد دلاری را از بین برد و توجه دادستان‌ها را در قاره‌های مختلف جلب کرد.

سلسیوس بر روی پلتفرم‌های غیرمتمرکز مانند Maker، Compound و Aave وام می‌گرفت، اما به نهادهای متمرکزی مانند Genesis، Galaxy Digital و Three Arrows Capital نیز وام زیادی می‌داد. احتمالاً سال‌ها طول می‌کشد تا شاهد زنجیره کامل نگهبانی همه دارایی‌ها باشیم، اما نشانه‌ها حاکی از آن است که با وجود تمام ارزش‌گذاری‌های چند میلیارد دلاری، این شرکت‌ها ممکن است همین انبوه پول را به اطراف منتقل کرده باشند.

در عرض چند روز پس از اعلام سلسیوس، شایعاتی مبنی بر ورشکستگی ۳AC منتشر شد و بنیانگذاران آن، ساکت شدند. اکنون اعتقاد بر این است که آنها پس از عدم پرداخت یک سری وام، حدود ۳.۵ میلیارد دلار بدهکار هستند. سایرین مانند Babel Finance ،Voyager Digital و BlockFi نیز تحت تأثیر این موضوع قرار گرفتند که در نهایت به امپراتوری FTX یعنی Sam Bankman-Fried می رسید.

بحران نقدینگی ژوئن به عنوان یادآوری وحشتناک از خطرات صرافی متمرکز و میزانی بود که این به اصطلاح «محافظان» در واقع وجوه کاربران را نگهبانی می‌کنند. مسلماً، برخی از این شرکت‌ها کاری را که انجام می‌دهند پنهان نمی‌کنند، حتی اگر توجه خاصی به آن جلب نکرده باشند. اما، این پیشنهاد ارزش مرکزی CeDeFi بود، اگر می خواهید بازده های DeFi جذابی داشته باشید اما زمان، دانش یا حوصله انجام آن را خودتان ندارید، ممکن است از یک متولی بخواهید این کار را برای شما انجام دهد. اما شما باید بتوانید تا حدی به آنها اعتماد کنید، و حتی اگر به آنها اجازه بازی با پول خود را بدهید، آنها باید در مورد آنچه و منظورم دقیقاً با آن انجام می دهند، آگاه باشند.

سلسیوس، به اعتبار خود، کاملاً روشن کرد که قرار است هر کاری را که می‌خواهد با سپرده‌های مشتریان انجام دهد. شرایط خدمات آن به وضوح بیان می‌کند که متولی قانونی وجوه مشتریان نیست و در عوض سپرده‌های مشتریان را «وام» به حساب می‌آورد. شرکتی که پس از آن آزاد است تا با پول آن را معامله کند، به اشتراک بگذارد، وام دهد، انتقال دهد، و موارد دیگر، همه در حالی که توضیح می دهد که «در صورت ورشکستگی سلسیوس… ممکن است نتوانید مالکیت این دارایی های دیجیتال را بازیابید یا دوباره به دست آورید، و به غیر از حقوق شما به عنوان طلبکار سلسیوس طبق قوانین قابل اجرا، ممکن است هیچ راه حل قانونی یا حقوقی در رابطه با تعهدات سلسیوس نسبت به خود نداشته باشید.

 1. سقوط FTX

صرافی مستقر در باهاما یعنی FTX به دلیل صرف پول زیادی برای تبلیغ وجهه خود شناخته شده بود و با این کار خود را به همان اندازه که در صنعت کریپتو وجود دارد به یک نام آشنا تبدیل کرد. FTX به‌ویژه در ارتباط با ورزش‌ها، بستن قراردادهای حمایت مالی با افرادی مانند تام برادی و استف کوری و پخش تبلیغات در سوپر باول اقدام کرد. هنگامی که سایر متولیان متمرکز شروع به شکست کردند، FTX برای جلوگیری از بدترین ها اقدام به ارائه اعتبار اضطراری و سرمایه گذاری کرد.

سم بنکمن-فراید، مدیر عامل آن، هنگام بازدید از D.C برای برگزاری دادگاه با سیاستمداران و رگولاتورها، تلاش ویژه ای کرد تا به آنها اطمینان دهد که FTX قابل اعتماد است و تعهد به همکاری سطح بالا بین آنها دارد. دولت و صنعت قوانین و مقررات معقولی برای فضا وضع کنند. او میزبان سران سابق کشورها در رویدادهای FTX بود، و نمایش‌های بزرگی از تمایلات خیریه‌اش به نمایش گذاشت و اصرار داشت که هدف نهایی‌اش این است که تا آنجا که می‌تواند پول به دست آورد تا بتواند همه آن را به اهداف خیر بدهد.

همانطور که جزئیات بیشتری از طریق مصاحبه شاهدان و اسناد دادگاه آشکار می شود، به طرز وحشتناکی مشخص می شود که FTX نه تنها شرکت خوبی نبود، بلکه یک شرکت فوق العاده بد بود. همه چیز در مورد انفجار FTX فوق‌العاده بود، با هر افشاگری از بدعهدی، فریب، دوگانگی، بی‌کفایتی، و کلاهبرداری که تنها با افشاگری بعدی قابل مقایسه بود. بدیهی است که جزئیات هنوز مبهم است و هیچ کس هنوز مجرمیت هیچ جنایتی را ثابت نکرده است. اما ما حداقل دو چیز را به طور قطع می دانیم، شواهد قابل توجهی وجود دارد که نشان می دهد FTX ده میلیارد دلار از سپرده های مشتریان خود برای پوشش معاملات بد آلامدا برداشته است، و آنها حتی به سختی به خود زحمت می دادند که این پول را پیگیری کنند.

اکنون به نظر می‌رسد که وقتی FTX برداشت‌ها را در حین اجرای بانکی خود در ۱۷ آبان متوقف کرد، ممکن است تا حدی به این دلیل باشد که شرکت حتی نمی‌دانست پول کجاست. سه روز بعد، FTX اعلام ورشکستگی کرد و SBF از سمت خود به عنوان مدیر عامل FTX استعفا داد.


برترین پلتفرم های بلاکچین در سال ۱۴۰۱

فناوری‌های بلاکچین می‌توانند چندین هدف جدید فراتر از ارزهای دیجیتال و بیت‌کوین داشته باشند. ظرفیت این فناوری برای ارائه شفافیت و انصاف بیشتر و همچنین صرفه جویی در زمان و هزینه شرکت ها بر بخش های مختلف از نحوه انجام قراردادها تا کارآمدتر کردن عملیات دولت.، تأثیر می گذارد.

به جای ارزهای دیجیتال، چندین موارد استفاده از بلاکچین مانند بازی های بلاکچین وجود دارد. بنابراین، بیایید نگاهی دقیق تر به بهترین پلتفرم های بلاکچین بیندازیم.

 • بلاکچین IBM

آی‌بی‌ام یکی از اولین شرکت‌هایی است که از بلاکچین برای ایجاد عملیات تجاری کارآمد و شفاف استفاده کرده است. پلتفرم بلاکچین IBM یک ابزار شناخته شده است. این پلتفرم یک راه حل مدیریت شده و تمام پشته بلاکچین به عنوان یک سرویس ارائه می دهد که به کاربران اجازه می دهد اجزای بلاکچین خود را به هر شکلی که می خواهند ترکیب کنند. کاربران ممکن است از این پلتفرم بلاکچین IBM برای ایجاد، استفاده و توسعه شبکه بلاکچین خود استفاده کنند.

ابزار توسعه بلاکچین IBM برای سازگاری، کارآمدی و کاربرپسند بودن ایجاد شده است. برای تسهیل عملیات حیاتی مانند راه اندازی، آزمایش و استقرار سریع قراردادهای هوشمند، IBM همچنین روی یک رابط کاربر پسند سرمایه گذاری کرده است.

 • Chainalysis KYT

آخرین کلمه کلیدی در دنیای بیت کوین “KYT”  است که مخفف عبارت Know Your Transaction است. این پلتفرمی است که رابط کاربری آسان، APIهای بلادرنگ و هوش بلاکچین پیشرو در صنعت را ارائه می‌دهد. این به سازمان‌ها در ساده‌سازی فرآیندهای دستی، سازگاری با قوانین محلی و جهانی و تعامل ایمن با فناوری‌های پیشرفته مانند DeFi کمک می‌کند.

 • ترون Tron

یکی دیگر از سیستم های غیرمتمرکز بلاکچین، Tron، به دنبال ایجاد یک وب غیرمتمرکز است. ترون مانند اتریوم به توسعه دهندگان اجازه می دهد از پروتکل های کامل از طریق قراردادهای هوشمند در بلاکچین استفاده کنند. ترون می تواند ۲۰۰۰ تراکنش در ثانیه را انجام دهد که برای اکثر پردازنده های پرداخت مانند پی پال کافی است. علاوه بر این، هیچ هزینه مبادله ای با Tron وجود ندارد.

ویژگی اصلی Tron مقیاس پذیری بالای آن است که به آن اجازه می دهد هزاران تراکنش در ثانیه را پشتیبانی کند. ترون  با در نظر گرفتن قابلیت‌های مقیاس بالا طراحی شد و از مکانیسم اجماع Delegated Proof of Stake برای افزایش امنیت بلاکچین استفاده کرد. روش های مختلفی برای قرار دادن DApp در شبکه Tron وجود دارد. در حال حاضر، ترون یکی از زنجیره های عمومی است که به سرعت در حال گسترش است.

توان عملیاتی بالا، مقیاس پذیری بالا و سازگاری با EVM ماشین مجازی اتریوم برخی از عوامل کلیدی در محبوبیت شبکه ترون هستند.

 • استلار Stellar

 Stellar یک شبکه غیر متمرکز است که امکان پس انداز و انتقال پول را فراهم می کند. این به شما امکان می‌دهد تا نمایش‌های دیجیتالی انواع پول، از جمله دلار، بیت‌کوین و بسیاری موارد دیگر را تولید، ترید و ارسال کنید.

بیشتر بانک ها در حال آزمایش فناوری بلاکچین برای ارائه خدمات شفاف و ایمن هستند. استلار Stellar یک پلتفرم بلاکچین است که می تواند به شما در ایجاد برنامه های کاربردی فین تک، توکن ها و دارایی های دیجیتال ایمن و سریع برای دارایی های مالی کمک کند.

این یک شبکه غیرمتمرکز برای پول و ارز دیجیتال است. مالکی ندارد؛ مردم مالک نهایی هر چیزی است که در اختیار دارد. هر روز می تواند میلیون ها تراکنش را پردازش کند. مانند اتریوم و بیت کوین، استلار نیز بر پایه فناوری بلاکچین است تا شبکه را به روز نگه دارد.

پلتفرم Stellar ممکن است برای ایجاد دارایی های خود، تجارت توکن های همتا به همتا، و تبدیل ارز در هنگام ارسال استفاده شود.

 • اتریوم Ethereum

اتریوم یک پلتفرم بلاکچین است که ویتالیک بوترین در سال ۲۰۱۳ معرفی کرد و یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین شبکه های بلاکچین است. این یک بلاکچین غیرمتمرکز با ویژگی هایی مشابه شبکه بیت کوین ارائه می دهد.

اتریوم یک پلتفرم غیرمتمرکز است که قراردادهای هوشمند را اجرا می کند. این معمولاً استفاده می شود زیرا یکی از محبوب ترین سیستم های بلاکچین است. این به مشتریان اجازه می دهد تا برنامه های مالی جدید توسعه دهند، بازارها را غیرمتمرکز کند، محیط های بازی ایجاد کند و غیره. هدف اصلی این فناوری حذف دسترسی شخص ثالثی است که داده ها را برای تجزیه و تحلیل ابزار مالی بیشتر جمع آوری می کند. امروزه، اتریوم دارای بزرگترین جامعه سازندگان پروتکل های بنیادی در بین هر سیستم بلاکچین است.

 • مولتی چین Multichain

نسخه متن باز بیت کوین MultiChain نوعی بیت کوین است که متن باز است. استفاده از آن آسان است و ممکن است برای ایجاد بلاکچین های سفارشی، خصوصی و عمومی استفاده شود. این شامل ترکیبی با دقت انتخاب شده از ویژگی ها و پیشرفت هایی است که برای کاربران تجاری و شرکتی طراحی شده است. به نظر می رسد یکپارچه سازی دارایی های محلی و توانایی ذخیره مقادیر بیشتری از داده های تصادفی مفید باشد. مجوز مبتنی بر اجماع برای بلاکچین‌های کنسرسیوم یک رویکرد متمایز است، اگرچه بر اساس اجماع است. این زنجیره را می‌توان با به‌روزرسانی فایل متنی multichain-util قبل از شروع چند زنجیره اصلاح کرد. پس از ایجاد کامل شبکه، پارامترها را نمی توان تغییر داد. بنابراین، این کار را قبلا انجام دهید.

 • ایاس EOS

یکی دیگر از فناوری های بلاکچین ایمن و مقیاس پذیر برای توسعه dAppهای ایاس است. از این پلتفرم می توان به عنوان نسخه توسعه یافته بلاکچین اتریوم و بیت کوین یاد کرد زیرا چندین ویژگی در EOS پشتیبانی می شود که در هیچکدام موجود نیست.

EOS یک شبکه بلاکچین است که به قراردادهای هوشمند، میزبانی برای dApps و ذخیره سازی غیرمتمرکز راه حل های تجاری برای رفع محدودیت های مقیاس پذیری اجازه می دهد. می‌توانید یک برنامه مالی در EOS ایجاد کنید که تراکنش‌ها را با نرخ پایین‌تری انجام دهد. توسعه دهندگان همچنین می توانند قراردادهای هوشمند قابل اجرا را با توجه به نیاز شرکت توسعه دهند.

بلاکچین EOS توسعه دهندگان را قادر می سازد تا مفاهیم خود را با ساخت اپلیکیشن های مختلف در شبکه بلاکچین گسترش دهند. می توانید به سرعت برنامه های مالی، بازی ها، راه حل های تجاری و موارد دیگر ایجاد کنید.

 • هایپرلجر فابریک Hyperledger Fabric

هدف Hyperledger Fabric با ساخت اپلیکیشن ها یا راه حل هایی با معماری ماژولار، ارائه چارچوبی برای ایجاد چنین نرم افزارهایی است. مؤلفه هایی مانند خدمات عضویت و اجماع ممکن است به روشی plug-and-play متصل شوند. این دارای طیف گسترده ای از طرح های ماژولار و سازگار است که به چندین مورد استفاده صنعتی پاسخ می دهد.

ایجاد شبکه ای از شبکه ها یکی از ویژگی های کلیدی Hyperledger Fabric است. اعضای شبکه فابریک با یکدیگر همکاری می کنند، اما از آنجایی که شرکت ها می خواهند برخی از داده های خود را خصوصی نگه دارند، معمولاً پیوندهای متمایزی را در شبکه های خود حفظ می کنند.

 • Hyperledger Sawtooth

Hyperledger Sawtooth یک پروژه بلاکچین متن باز تحت حمایت بنیاد لینوکس و Hyperledger است که از یک استراتژی رأی گیری جدید به نام اثبات زمان سپری شده استفاده می کند. این روش ابتکاری ممکن است با فناوری‌های امنیتی مبتنی بر سخت‌افزار استفاده شود تا به «محیط‌های اجرایی قابل اعتماد» برای اجرای کد برنامه در پایگاه‌های پایدار و مکان‌های حافظه رایانه رمزگذاری‌شده اجازه دهد.

 • Klaytn

Klaytn یک پلتفرم بلاکچین عمومی جهانی است که توسط Ground X، زیرمجموعه بلاکچین Kakao طراحی شده است. Klaytn، یک بلاکچین که توسط Kakao توسعه یافته است، به عنوان یک شبکه ماژولار با معماری شبکه قابل تطبیق ساختار یافته است و آن را به یک انتخاب جذاب برای بلاکچین تجاری تبدیل می کند. طراحی شبکه ماژولار آن ساخت و بهره برداری از بلاکچین های سرویس گرا بر اساس چارچوب Klaytn را برای کسب و کارها ساده می کند. محیط کارساز Klaytn بر روی Service Chains ساخته شده است که به طور مستقل شبکه های فرعی را در پایه پلتفرم اجرا می کند. به دلیل انعطاف پذیری و سفارشی سازی Klaytn، هر سرویس آنلاین ممکن است بر روی آن ایجاد شود.

 • ریپل Ripple

راه‌حل‌های ریپل Ripple سریع‌تر، شفاف‌تر و مقرون‌ به‌ صرفه‌ تر از خدمات مالی سنتی هستند، زیرا دانش ارز دیجیتال و بلاکچین آن در طول یک دهه توسعه یافته است. کاربران ریپل از این ابزارها برای به دست آوردن رمزنگاری، تسهیل پرداخت‌های فوری، دادن قدرت به خزانه خود، جذب مخاطبان جدید، کاهش سرمایه مورد نیاز و ایجاد درآمد جدید استفاده می‌کنند.

 • XDC Network

شبکه XDC یک پلتفرم بلاکچین ترکیبی همه کاره است که بلاکچین های عمومی و خصوصی را از طریق قراردادهای هوشمند متقابل زنجیره ای به هم متصل می کند تا هر دو مزیت را برای شرکت ها فراهم کند. شبکه XDC یک شبکه غیرمتمرکز است که از قابلیت همکاری استفاده می کند. این تراکنش های تجاری را دیجیتالی و توکنیزه می کند و کارایی را افزایش می دهد و در عین حال اتکا به زیرساخت های پیچیده FX را به حداقل می رساند.


NFTها در سال ۱۴۰۱

در این قسمت از مقاله، نگاهی خواهیم داشت به برخی از مهم‌ترین رویدادها و روندها در جهان NFT در سال ۱۴۰۱. در اینجا مروری کوتاه بر اخبار NFT در سال ۱۴۰۱خواهیم داشت.

پس از انتشار اخبار جنگ اوکراین و روسیه، جامعه کریپتو برای حمایت از اوکراین به نیروهای خود پیوست. از اتر گرفته تا BTC و USDT، کاربران از سراسر جهان بیش از ۱۳ میلیون دلار کمک مالی کردند. موج کمک‌های مالی با توییتی که اکانت رسمی اوکراین منتشر کرد آغاز شد. به محض تایید آدرس های کیف پول کشور، کمک های مالی شروع شد. به زودی، بسیاری از نام‌های بزرگ حوزه NFT نیز به این جنبش پیوستند، از جمله اینفلوئنسرهای Pak و Zeneca.

مرج اتریوم که مدت ها منتظرش بودیم در ماه مهر به پایان رسید. این بدان معناست که بلاکچین اتریوم، که به عنوان ستون کلیدی برای اکثر پروژه های NFT و بیش از ۷۱ میلیون کیف پول عمل می کند، از سیستم اثبات کاربه سیستم اثبات سهام منتقل شده است. جامعه توییتر آن را به عنوان یک لحظه مهم برای اتریوم و NFT ها مشخص کرد.


متاورس در سال ۱۴۰۱

پذیرش Metaverse در سال ۱۴۰۱ کاهش یافته است، اما اشتیاق سرمایه گذاران و توسعه دهندگان همچنان ادامه دارد. در اینجا مروری بر ۱۲ ماه گذشته این فناوری است.

سال ۱۴۰۱ که به عنوان یکی از پرتلاطم‌ترین سال‌ها برای صنعت ارزهای دیجیتال و بلاکچین شناخته می‌شود، همچنان برای متاورس پرقدرت بوده است. برخی از مهم‌ترین مشارکت‌ها تا به امروز در سراسر سال ۱۴۰۱ بسته شدند، حتی چند مؤسسه غیرمنتظره ،انقلاب Web3 را علی‌رغم بیزاری خود از مفهوم تمرکززدایی، پذیرفتند. در اینجا آنچه شما باید در مورد پیشرفت‌ها، پروژه‌ها و رویدادهای تأثیرگذار بدانید که متاورس را در سال ۱۴۰۱ شکل دادند، آمده است.

متاورس که برای اولین بار توسط نیل استفنسون در سال ۱۹۹۲ در رمان علمی تخیلی Snow Crash ابداع شد و به عنوان یک جهان کامپیوتری قابل دسترسی از طریق عینک های بسیار تخصصی توصیف شد، به صنعت چند میلیارد دلاری تبدیل شده است که مفاهیم و فناوری های مختلف را در خود جای داده است.

این فناوری‌های زیربنایی شامل بلاکچین، هوش مصنوعی (AI)، اینترنت اشیا، واقعیت افزوده (AR)، واقعیت مجازی و فضا از برنامه‌های بازی گرفته تا املاک، مد و ابزارهای مشارکتی قابل همکاری است. همه این موارد با هم در متاورس، به صورت متمرکز یا غیرمتمرکز برای ایجاد محیط‌هایی برای تعامل کاربر غنی بین تعداد نامحدودی از کاربران شبیه‌سازی دنیای واقعی استفاده می‌شوند.

شکاف بین پلتفرم‌های متاورس متمرکز و غیرمتمرکز در سال ۱۴۰۱ بیشتر شده است، به طوری که The Sandbox و Decentraland تسلط قوی در بازارهای مبتنی بر بلاکچین دارند. از سوی دیگر، چشم انداز متا و مایکروسافت برای ساخت جهان های دیجیتال اختصاصی که تحت کنترل آنها هستند، فاصله بین دو فرهنگ دیجیتال را کاملاً برجسته کرد.

در شکل کنونی خود، و صرف نظر از فرهنگ دیجیتالی آن، متاورس به جهان های دیجیتالی مربوط می شود که با فناوری های فراگیر و اینترنت قابل دسترسی هستند. تمام پیشرفت‌هایی که امروزه تجربه می‌شوند، «پیش متاورس» در نظر گرفته می‌شوند و گزارش اخیر گارتنر انتظار نمی‌رود که تا سال ۲۰۳۰ یعنی ۶ سال دیگر پذیرش جریان اصلی و بلوغ کامل فناوری داشته باشد.

با این وجود، مؤسسات و کسب‌وکارها می‌دانند که اگر می‌خواهند در فضایی که مطمئناً در چند سال آینده فضای بسیار رقابتی خواهد بود، پیشرو باشند، باید از هم اکنون استراتژی خود را شروع کنند.

فیس بوک در اکتبر ۲۰۲۱ به متا تغییر نام داد و نشان دهنده تعهد خود برای پیشرفت از گذشته خود به عنوان یک شبکه رسانه اجتماعی و پذیرش دنیای جدید Web3 است. با این حال، علیرغم اعلام سرمایه گذاری بین ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار در سال، این شرکت در سال ۲۰۲۲ زیان های قابل توجهی را گزارش کرد، به طوری که قیمت سهام آن پس از انتشار ۲۳.۶ درصد، ۶۶.۲۹ درصد در سال گذشته و زیان انباشته ۹.۴۴ میلیارد دلار در تحقیقات کاهش یافت.

صنایع سرگرمی و هنر در سال ۱۴۰۱ با کنسرت‌های زنده، جشنواره‌ها و رویدادهای هنری فراوانی که جمعیت جوانی را که به دنبال فرصت‌هایی فراتر از محدودیت‌های جغرافیایی بودند سرگرم می‌کردند، علاقه بیشتری را به متاورس برانگیخت. مجموعه‌ها و نمایشگاه‌های توکن های غیرقابل تعویضNFT همیشه در مرکز تجربه متاورس قرار دارند، در حالی که کنسرت‌های زنده بر سرگرمی غالب هستند.

همه دلایلی وجود دارد که باور کنیم متاورس به چیزی تبدیل می‌شود که می‌توان آن را با دقت بیشتری در چند سال آینده منتهی به سال ۲۰۳۰ تعریف کرد. از آنجایی که هنوز به طور گسترده به عنوان مرحله پیش از متاورس شناخته می‌شود، این فناوری بین سال ۲۰۲۴ به وضعیت پیشرفته خود تبدیل خواهد شد. در مرحله پیشرفته، فناوری‌های توسعه‌یافته در مرحله نوظهور برای ایجاد روش‌هایی برای ایجاد ارتباط بین فضاهای فیزیکی و دیجیتالی به روشی قابل پیمایش و ایجاد تجربه کاربر ساده‌تر و مناسب‌تر برای استفاده اصلی، همگرا می‌شوند.


بازی های وب ۳ در سال ۱۴۰۱

بازی به عنوان یک راه عالی برای ورود به دنیای آنلاین ارزهای دیجیتال، بلاکچین و ناشناس بودن آنلاین شناخته شده است. این باور که قدرت بازی های بلاکچین باعث رشد پذیرش انبوه وب ۳ می شود و علاقه مندان بیشتری را به این فضا می کشاند، تنها برای سرمایه گذاران بازی منحصر به فرد نیست. در واقع کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که بازی و ارز دیجیتال با هم ترکیب می‌شوند و تعداد بیشتری از مردم شروع به این باور کرده‌اند که بیشتر بازی‌های بلاکچین نیز منجر به ظهور اقتصاد رمزنگاری قدرتمند درون‌بازی در چند سال آینده می‌شوند.

گزارش ها نشان می دهد که بخش بازی بالاترین و جذاب ترین فضا در حوزه بلاکچین برای توسعه دهندگان برای ساخت برنامه های هیجان انگیز است. این گزارش نشان می‌دهد که حجم معاملات به ۹۴.۱۷ درصد بیشتر از سال ۱۴۰۰ رسیده است که نشان می‌دهد هیچ فضای دیگری چنین رشد قابل‌توجهی را ثبت نکرده است.

فعالیت‌های بازی همچنان به رشد بازار بلاکچین در سال ۱۴۰۱ ادامه دادند، علی‌رغم اینکه موارد منفی مانند سقوط FTX، حماسه UST-Luna و NFT به پایین ‌ترین حد خود رسیدند. نشان‌دهنده فضای قوی بلاکچین مبتنی بر برنامه بازی از ارقام گزارش شده توسط DappRadar  برای ماه‌های اکتبر و نوامبر است که در آن بازی حدود نیمی از کل فعالیت بلاکچین را تشکیل می‌دهد. DappRadar پلتفرمی که به کاربران امکان می‌دهد برنامه‌های غیرمتمرکز ردیابی شده در ۵۰ شبکه را ردیابی، تجزیه و تحلیل و کشف کنند و بازی‌های گزارش‌شده نیمی از فعالیت‌ها در فضای بلاکچین را به خود اختصاص دهند، با بیش از ۸۰۰ هزار کیف پول فعال منحصربه ‌فرد (UAW) روزانه که با بازی‌های هوشمند تعامل دارند.

یک نظرسنجی که اواخر سال گذشته توسط ChainPlay انجام شد نشان داد که حدود ۷۵٪ از مجموع ۲۴۲۸ سرمایه‌گذار GameFi، سرمایه‌گذاری در این فضای رو به رشد را عمدتاً به خاطر عشقشان به بازی گزارش کرده‌اند. علاوه بر این، تقاضا برای بازی‌های بلاکچین نه تنها مبتنی بر امور مالی، بلکه مبتنی بر سرگرمی نیز در حال افزایش است، با این فرض که بازیکنان واقعاً می‌توانند یک بازی لذت‌بخش با ویژگی‌های جدید داشته باشند، در حالی که می‌توانند کاملاً به مکانیک‌ها و نتایج بازی از نظر رمزنگاری ایمن اعتماد کنند.


بازی های محبوب سال ۱۴۰۱

در سال ۱۴۰۱، تعداد زیادی بازی محبوب بلاکچین وجود داشت که گیمرها را درگیر نگه داشت و همچنین توجه سرمایه گذاران و کارآفرینان را به خود جلب کرد. بازی‌هایی که بهترین جنبه‌های سنتی و جدید بلاکچین را با هم ترکیب می‌کردند، با ارائه یک تجربه واقعاً فراگیر و جذاب، در صدر جدول محبوبیت قرار گرفتند. بیایید نگاهی بیندازیم که چه کسانی در سال گذشته بزرگترین بازیکنان بازی بلاکچین بودند.

اواسط سال ۱۴۰۱ یک ماه هیجان انگیز برای بازی های وب ۳ بود، زیرا Alien Worlds و Splinterlands به ترتیب بیش از ۲۲۵ هزار و ۱۵۱ هزار UAW در روز به دست آوردند.

علاوه بر این، بازی دیگری که شاهد سطوح بالایی از فعالیت بود، PlayMining بود که در آن حرکات بازی تا ۳۳ درصد افزایش یافت و بیش از ۲۲ هزار UAW در خود ماه نوامبر ثبت کرد.

با افزایش محبوبیت بازی های بلاکچین به اوج جدیدی،NFT ها نیز تاثیر مثبتی را احساس کردند زیرا حجم کل معاملات در دو ماه گذشته به ۵۵ میلیون دلار رسید. از نظر حجم معاملات، این Gods Unchained بود که در صدر باقی ماند و بیش از ۶۰ درصد از کل حجم معاملات را برای دارایی های بازی ایجاد کرد و در اکتبر و نوامبر ۲۰۲۲ به ۲۱.۶ دلار و ۱۳.۴۵ میلیون دلار رسید.

STEPN استپن اولین بازی NFT موبایلی برای کسب درآمد که توسط بلاکچین سولانا که در سال ۲۰۲۲ جذابیت قابل توجهی به دست آورد. در مقطعی با تعداد کاربران قابل توجه ۲.۲۳ میلیون ساخته شد. محصولی که مورد تحسین بسیاری از سرمایه گذاران قرار گرفت و سرمایه های خود را به سبد سهام تحت کنترل FTX وارد کردند. فقط برای اینکه بعد از انتشار اخباری در مورد سقوط ناگهانی شرکت که باعث کاهش شدید قیمت به ۳۳ درصد شد، اوضاع تغییری چشمگیر پیدا کرد.

اگرچه تمام دارایی‌های ریسک پذیر افزایش نرخ بهره و کاهش سرمایه‌گذاری خطرپذیر را احساس کرده‌اند، بازی Web3 به عنوان یک محرک اصلی در گسترش بلاکچین در سراسر جهان در سال گذشته برجسته شد.

تعداد کل بازی‌های بلاکچین، از جمله آن‌هایی که دیگر فعال نیستند، در سال گذشته ۷۱ درصد افزایش یافته و از ۳۹۸ به ۱۱۷۹ رسیده است. در سال ۲۰۲۲، پروتکل WAX محبوب ترین بلاکچین برای بازی های وب ۳، با میانگین ۳۵۰۰۰۰ کاربر روزانه است. با این حال، از ۱ ژانویه تا ۱۵ دسامبر ۲۰۲۲، فعالیت بازی های بلاکچین شاهد کاهش ۴۵ درصدی در کاربران فعال روزانه بود که از ۷۵۵ هزار به ۴۲۱ هزار رسید. متأسفانه، بسیاری از سرمایه گذاران و بازیکنان عواقب پیوستن عجولانه توسعه دهندگان بازی NFT به این روند را بدون داشتن یک برنامه محکم و پایه بسیار قوی تجربه کرده اند. این منجر به بسیاری از پروژه‌هایی شده است که به پایان رسیده و سرمایه‌گذاران را با زیان‌های قابل‌توجهی مواجه کرده است.


بررسی چشم انداز سال ۱۴۰۲

علی‌رغم شرایط چالش برانگیز، رشد پذیرش کریپتو در سال ۱۴۰۱ همچنان قوی بود. از آبان ۱۴۰۱، تعداد دارندگان کریپتو از مرز ۴۰۰ میلیون عبور کرد و به ۴۰۲ میلیون رسید. در طول سال، میانگین ماهانه نرخ رشد پذیرش ۲.۹٪ بود. بسته به شرایط بازار، ما انتظار داریم که تعداد دارندگان ارزهای دیجیتال جهانی در سال ۱۴۰۲ به ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلیون نفر برسد.

در بخش بازی‌های بلاکچین، انتظار داریم در یکی دو سال آینده شاهد چند بازی باشیم که تجربه‌های جدیدی از بازی را برای بازیکنان فراهم می‌کند که گیم‌پلی با عملکرد بالا را با فناوری بلاکچین ادغام می‌کند.

افزایش موارد استفاده برای Soulbound Tokens(SBTs) می تواند یکی دیگر از محرک های بالقوه بازار باشد. SBTها NFTهایی هستند که به یک فرد یا نهاد مرتبط هستند که غیرقابل انتقال و غیرقابل معامله می باشند. هدف آنها نشان دادن هویت اجتماعی دارنده یا دربر داشتن تعهدات، اعتبارنامه ها و وابستگی های دارنده است. پذیرش SBTها می تواند ما را به یک جامعه غیرمتمرکز DeSoc یا یک جامعه اجتماعی تعیین شده هدایت کند، جایی که جوامع گرد هم می آیند.

پس از چند ورشکستگی و هک در صنعت در سال ۱۴۰۱، ما شاهد تمرکز زیادی بر امنیت و همچنین آموزش کاربران بوده ایم. کلید ایجاد یک مدل کسب و کار موفق، ایجاد اعتماد با کاربران نهایی است. با رفتن به سال ۱۴۰۲، انتظار داریم این روند تمرکز بیشتر بر امنیت و آموزش کاربران ادامه یابد. از یک سو، ممکن است شاهد سرمایه گذاری پلتفرم های بیشتری در حسابرسی ها و گواهینامه های امنیتی باشیم. از سوی دیگر، ما همچنین مشتاقانه منتظر ابتکارات آموزشی بیشتری در این فضا هستیم که این روند را از سال ۱۴۰۱ ادامه می‌دهد.

علاوه بر موضوعات پرطرفدار بالا، انتظار می رود که پیشرفت ها در حوزه های دیگری از جمله زیرساخت جدید بلاکچین، پذیرش اثبات های ZK، بیشتر برنامه های کاربردی دیفای مبتنی بر ابزار، ارتقاء شانگهای اتریوم و پذیرش سازمانی مشاهده شود.

ممنون از اینکه تا پایان مقاله “بررسی سال ۱۴۰۱ بازار ارزهای دیجیتال و چشم انداز سال ۱۴۰۲” همراه ما بودید.

منبع : زوم ارز


بیشتر بخوانید

تیم محتوا
تیم محتوا
نفیسه هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده