آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

مولتی چین چیست؟ | بررسی آینده مولتی چین

مولتی چین Multichain چیست؟

مولتی چین Multichain چیست؟ در سال ۲۰۱۴، گروهی از برنامه نویسان تصمیم گرفتند پایگاه داده ای مشابه بیت کوین ایجاد کنند که سازگارتر با یک اکوسیستم تنظیم شده باشد. اولین تلاش توسط یک شرکت نرم افزاری به نام Coin Sciences آغاز شد و این پروژه Coin Spark نام گرفت. پس از شکست این پروژه Coin Sciences تصمیم گرفت که مولتی چین Multichain را به عنوان یک بلاکچین مجاز ایجاد کند. ایجاد مولتی چین برای تقویت فناوری بلاکچین با حل چالش های بیت کوین که مقیاس پذیری و … است، بود. مولتی چین مشکلات مربوط به هزینه ماینینگ یا استخراج را حل می کند و ریسک مربوط به باز بودن را از طریق مدیریت یکپارچه مجوزهای کاربر با ارائه حریم خصوصی و کنترل مورد نیاز حذف می کند. در ادامه همراه ما باشید تا به معرفی کامل مولتی چین Multichain بپردازیم. در ادامه به معرفی ویژگی ها و نحوه عملکرد آن نیز خواهیم پرداخت.

مولتی چین Multichain چیست؟

مولتی چین Multichain چیست؟
مولتی چین Multichain چیست؟

اگر بخواهیم در یک عبارت کوتاه به معرفی مولتی چین بپردازیم می توان گفت مولتی چین Multichain یک پلتفرم بلاکچین است که متن باز است و برای ساخت برنامه بلاکچینی ایجاد شده است که می تواند در سازمان ها یا بین سازمان ها کار کند. این بلاکچین ها خصوصی هستند و می توانند توسط سازمان ها برای انجام تراکنش های مالی استفاده شوند.

هدف مولتی چین این است که علاوه بر تضمین ثبات و کنترل بر تراکنش ها، بین شرکت کنندگان منتخب، دید دقیقی داشته باشد. با کمک اثبات کار همراه با کنترل هزینه های مرتبط با آن، راحتی در فرآیند استخراج را فراهم می کند.

این پلتفرم یک API ساده و یک رابط ارائه می دهد که برای تراکنش های مالی مناسب است. مجموعه جامعی از ویژگی های تعبیه شده در مولتی چین شامل دارایی های بومی، جریان داده و پیکربندی ساده در هر زنجیره است. این برنامه ها آن را برای برنامه های کاربردی سازمانی بسیار مناسب می کنند زیرا مقیاس پذیری، محرمانه بودن و انطباق را فراهم می کند.

مولتی چین در واقع یک شبکه خصوصی نسبتا سبک وزن است که استقرار و نگهداری آن آسان تر است و ابزارهای داخل شبکه برای توسعه دهندگان و همچنین انعطاف پذیر هستند. همچنین امکان استفاده از زبان های برنامه نویسی مختلف را فراهم می کند. در شبکه، توکن های بومی یعنی دارایی های شبکه، می توانند ایجاد و بین کاربران منتقل شوند.


عملکرد مولتی چین Multichain چگونه است؟

عملکرد مولتی چین Multichain چگونه است؟
عملکرد مولتی چین Multichain چگونه است؟

هنگامی که دو نود بلاکچین در یک شبکه همتا به همتا به هم متصل می شوند، این به عنوان مولتی چین Multichain شناخته می شود. هویت هر نود با یک آدرس با مجموعه ای از حقوق نشان داده می شود. در نتیجه، هر نود پیام هایی را برای کاربران دیگر ارسال می کند و اگر پاسخ های رضایت بخشی دریافت نکنند، اتصال همتا به همتا قطع می شود. Handshaking فرآیند اتصال دو نود برای ایجاد یک مولتی چین برای تجارت است که در شکل زیر می توانید این فرآیند را مشاهده نمایید.

عملکرد مولتی چین Multichain
عملکرد مولتی چین Multichain

ویژگی های متمایز مولتی چین Multichain

ویژگی های متمایز مولتی چین Multichain
ویژگی های متمایز مولتی چین Multichain

در این قسمت از مقاله شما می توانید با ویژگی های متمایز مولتی چین Multichain آشنا شوید.

  1. مجوزها (Permissions)

در مولتی چین، ادمین های شبکه حقوقی را برای دسترسی به شبکه ایجاد می کنند که معمولا به طور پیش فرض توسط توسعه دهندگان انجام می شود. قابلیت های داخلی این پلتفرم، توسعه دهندگان را قادر می سازد تا شبکه را با معیارهایی مانند تنوع استخراج، مکانیسم توافق، پرداخت های استخراج، مجوزهای دسترسی، حریم خصوصی بلاکچین و غیره تنظیم کنند. مجوزها در موتی چین با استفاده از تراکنش های شبکه حاوی داده های مشخص اعطا و بازنگری می شوند.

  1. استریم (Streams)

استریم ها پایگاه های داده مشترک خصوصی هستند که ممکن است برای دسترسی به داده ها، بازیابی، نشان دادن زمان و بایگانی در شبکه مولتی چین استفاده شوند. استریم ها مجموعه ای از داده با مهر زمان، امضای دیجیتال و یک کلید اختیاری برای دسترسی به داده ها هستند. استریم ها می توانند عمومی باشند، به این معنی که هرکسی می تواند آنها را بنویسد. همچنین می تواند خصوصی باشد یا فقط برای افراد خاصی قابل دسترسی باشد.

  1. دارایی ها (Assets)

دارایی ها توکن های بومی بلاکچین هستند و مولتی چین ایجاد و ردیابی دارایی های بومی در سطح بلاکچین را امکان پذیر می کند. هر نود در بلاکچین تعداد کل دارایی ها را تایید می کند.

  1. مقیاس پذیری (Scalability)

مکانیسم های ذخیره سازی داده ای که توسط بلاکچین مولتی چین استفاده می شود، زنجیره های دوگانه هستند. این به سادگی به این معنی است که هر قطعه از داده های عمومی می تواند در زنجیره یا خارج از زنجیره باشد. برخاف بلاکچین های قبلی، داده ها در تمام نودها کپی نمی شوند. فقط افرادی که قرار است مجموعه داده را ببینند به کلید رمزگشایی دسترسی دارند. مولتی چین اکنون می تواند تا ۲۰۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کند.

  1. اتصال همتا به همتا (Peer-to-Peer connection)

هنگامی که نودهای یک بلاکچین با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند، عمل Handshaking اتفاق می افتد. هویت هر نود با یک آدرس با مجموعه ای از مجوزها نشان داده می شود. در نتیجه نودها پیام ها را به یکدیگر منتقل می کنند و اگر پیام های رضایت بخشی دریافت نکنند، ارتباط همتا به همتا یا P2P قطع می شود.


زبان های برنامه نویسی برای توسعه بلاکچین

زبان های برنامه نویسی برای توسعه بلاکچین
زبان های برنامه نویسی برای توسعه بلاکچین

همانطور که پلتفرم های مختلف زبان های برنامه نویسی متفاوتی دارند، زبان های برنامه نویسی متفاوتی نیز ممکن است در هنگام توسعه برنامه های بلاکچین در نظر گرفته شوند. می توانید با برترین زبان‌های برنامه نویسی کلاسیک بلاکچین مانند C++ ،Go ،Python و Java شروع کنید یا به زبان های خاص مولتی چین مانند Simplicity و Solidity ادامه دهید.

  1. Simplicity

ایجاد قراردادهای هوشمند بر روی بلاکچین بر اساس Simplicity است. این زبان ساده است، از تجزیه و تحیل استاتیک استفاده می کند و ممکن است به عنوان یک گام بالاتر از زبان های ارزهای دیجیتال پایه مانند ماشین مجازی اتریوم EVM و بیت کوین اسکریپت در نظر گرفته شود.

  1. Solidity

سالیدیتی Solidity یک زبان برنامه نویسی بلاکچین است که عمدتا برای ایجاد قراردادهای هوشمند مبتنی بر EVM استفاده می شود. با این زبان، منطق کسب و کار ممکن است به سادگی در قراردادهای هوشمند پیاده سازی شود و سابقه ای غیرقابل انکار و معتبر از تراکنش ها باقی بماند.


تفاوت فناوری کراس چین و مولتی چین

تفاوت فناوری کراس چین و مولتی چین
تفاوت فناوری کراس چین و مولتی چین

هدف نهایی برای فناوری کراس چین Cross chain و مولتی چین یکسان است و آن امکان تبادل اطلاعات و داده های مشترک بین سیستم های مختلف بلاکچین است.

با این حال، آنها به روش های مختلفی به این امر دست می یابند که اهداف منحصر به فرد  آنها را برجسته می کند.

اهداف اولیه فناوری کراس چین، امکان همکاری بین بلاکچین ها، سواپ اتمی کوین ها یا توکن ها بین لجرهای مختلف و ایجاد مقاومت در برابر سانسور است. این کار با ایجاد یک پروتکل برای تراکنش های زنجیره ای انجام می شود. این پروتکل یک روش توافق شده برای انتقال اطلاعات در سیستم های مختلف بلاکچین بدون واسطه ارائه می کند.

فناوری مولتی چین مستلزم استقرار پروژه ها بر روی حداقل دو بلاکچین به طور همزمان است مانند زنجیره هوشمند بایننس، اتریوم و پولکادات. این اجازه می دهد تا چندین زنجیره با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و تمرکززدایی را افزایش می دهد.


بررسی آینده مولتی چین Multichain

بررسی آینده مولتی چین Multichain
بررسی آینده مولتی چین Multichain

روندهای فناوری بلاکچین برای کمک به تبدیل شدن به یک بخش با رشد بالا، تسلط بر پیچیدگی های بلاکچین فعلی بسیار مهم خواهد بود. مولتی چین آینده بلاکچین است که پذیرش بلاکچین را در صنایع مختلف از جمله مالی و بانکداری تسهیل می کند. تراکنش های بین بانک هایی که از بلاکچین های مختلف استفاده می کنند، اگر چنین قابلیت همکاری وجود نداشته باشد، بسیار پیچیده خواهد بود. با این حال، با یک استراتژی مولتی چین، انتقال داده نه تنها آسان بلکه سریع و امن نیز خواهد بود.

اتریوم و دیگر بلاکچین های لایه یک بزرگ را به عنوان یک شهر در نظر بگیرید. آنها شلوغ تر و گران تر هستند، با این حال آنها مزایایی دارند. از سوی دیگر، بلاکچین و زنجیره جانبی لایه دو، بیشتر شبیه حومه شهر هستند. آنها کمتر شلوغ هستند و ممکن است امنیت کمتری ایجاد کنند. اگر راه خوبی برای حرکت سریع بین هر دو جامعه وجود داشته باشد، ممکن است کاربران بهترین های هر دو جهان را داشته باشند.

برای آماده شدن برای پذیرش گسترده وب ۳.۰، که شاهد هجوم بیش از یک میلیارد کاربر خواهد بود، باید آماده پذیرش یک استراتژی مولتی چین باشیم که تراکنش های دست و پاگیر را حذف می کند و تجربه ای بدون اصطکاک را برای کاربران نهایی فراهم می کند.

مولتی چین فناوری بلاکچین را برای استفاده توسط شرکت ها با ویژگی های متمایز مانند مقیاس پذیری، سرعت تراکنش سریع‌تر و تسهیلات زنجیره های بلاک به هم پیوسته به روز کرده است. این ویژگی ها، مولتی چین را برای تراکنش های مالی مناسب می سازد و بانک ها و موسسات مالی از آن استفاده می کنند. بنابراین اگر به دنبال یک تجربه بلاکچین یکپارچه هستید که بتواند توسط شرکت ها با سرعت تراکنش بالاتری به کار گرفته شود با مولتی چین Multichain شروع کنید.


سوالات متداول

  • فناوری مولتی چین Multichain چیست و چه اهدافی دارد؟

فناوری مولتی چین Multichain پلتفرمی است که به کاربران اجازه می دهد بلاکچین های خصوصی ایجاد کنند که ممکن است برای تراکنش های مالی توسط مشاغل مورد استفاده قرار گیرند. مولتی چین به ما یک API ساده و رابط می دهد. این به حفظ و استقرار زنجیره کمک می کند.

  • آیا مولتی چین Multichain متن باز است؟

مولتی چین یک پلتفرم متن باز برای بلاکچین های خصوصی است که شامل پیکربندی قابل توجه، استقرار سریع، مدیریت مجوزها، دارایی های بومی و استریم های داده و موارد دیگر است.

  • مولتی چین Multichain چیست؟

مولتی چین تکنیکی است که نیاز به پروژه هایی دارد که به طور همزمان روی حداقل دو بلاکچین وجود داشته باشند. این باعث می شود که ارتباط بین بلاکچین های مختلف آسان‌تر شود. Polkadot و Cosmos دو ابتکار مولتی چین هستند.


سخن پایانی

همانطور که مطالعه نمودید در این مقاله ما به معرفی فناوری مولتی چین Multichain پرداختیم. شما می توانید با خواندن این مقاله با ویژگی ها و عملکرد این فناوری آشنا شوید. همانطور گفته شد مولتی چین فناوری بلاکچین را برای استفاده توسط شرکت ها با ویژگی های متمایز مانند مقیاس پذیری، سرعت تراکنش سریع تر و تسهیلات بلاکچین به هم پیوسته به روز کرده است. این ویژگی ها، مولتی چین را برای تراکنش های مالی مناسب می سازد و بانک ها و موسسات مالی از آن استفاده می کنند.

ممنون از اینکه تا پایان مقاله “مولتی چین Multichain چیست؟” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
جمالی هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها