آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ارز پولکادات چیست؟

ارز پولکادات Dot چیست؟

ارز Dot  ، در حال حاضر با گسترش حوزه ارز های دیجیتال، بسیاری از افراد و کمپانی ها اقدام به ایجاد توکن با هدف های مشابه و یا خاص کرده اند. برخی از توکن های تولید شده فیک و نامعتر و حتی ارز کلاهبرداری می باشد اما برخی دیگر توکن های قابل اعتمادی هستند که می توانید به راحتی در آن ها سرمایه گذاری کنید و اقدام به خرید و فروش آن توکن ها کنید.ارزهای دیجیتال در دنیای امروزه از محبوبیت خاصی برخوردار هستند . هر کدام از ارزهای دیجیتال شامل ویژگی های منحصر به فردی می باشند . برای شناخت ارز دیجیتال Polkadot نیاز است که شما به بررسی ویژگی های این ارز دیجیتال بپردازید . اگر شما قصد خرید این ارز دیجیتال را دارید بد نیست که نگاهی به روند قیمت این ارز دیجیتال بیاندازید و نمودار قیمت آن را بررسی کنید تا بهتر بتوانید سرمایه گذاری کنید .

در مقاله های پیشین با رمز ارز های مختلفی آشنا شدید. حال در این قسمت از مقاله قصد داریم تا این بار درباره ارز دیجیتال “پولکادات” یا ” Polkadot ” با شما گفتگو کنیم. اگر درباره این ارز اطلاعاتی ندارید، مطالعه این مقاله به شما کمک می کند تا اطلاعات جامعی درباره ارز دیجیتال پولکادات یا Polkadat کسب کنید. همراه ما باشید.

شما می توانیدمقالات تحلیل ارز دیجیتال پولکادات DOT و کیف پول های ارز دات را مطالعه نمایید، همچنین می توانید در صفحه قیمت لحظه ای پولکادات در پایگاه خبری زوم ارز، (قیمت دات | قیمت DOT) را مشاهده نمایید.

بررسی ویدیویی ارز دیجیتال پولکادات Polkadot

قسمت اول

قسمت دوم


رمز ارز پولکادات (Polkadot (DOT چیست؟

رمز ارز پولکادات (Polkadot (DOT چیست؟
آشنایی با ارز پولکادات

رمز ارز هایی که تا کنون ایجاد شده اند، برای یک و یا چند هدف کار خود را آغاز کرده اند. هدف بسیاری از آن ها حل مشکلاتی است که در شبکه بلاکچین وجود دارد. پولکادات نیز آمده است تا مشکلات و مسائل بلاک چین را نیز حل کند. به صورت کلی می توان  گفت که ارز دیجیتال پولکادات دارای یک بلاکچینی است که بلاکچین های متفاوت و زیادی را می تواند به یکدیگر متصل کند. به عبارت دیگر ارز دیجیتال Polkadot یک پروتکل زنجیره ای می باشد که به آسان شدن انتقال زنجیره ای از داده ها یا سرمایه گذاری ها کمک می کند و طیف گسترده ای از زنجیره های بلوکی با هم همکاری می کنند . این قابلیت همکاری ، به دنبال ایجاد یک وب کاملا غیرمتمرکز و خصوصی است که توسط کاربران آن کنترل می شود و روند ایجاد اپلیکیشن ها ، موسسات و خدمات را ساده می نماید .

در واقع پروتکل Polkadot زنجیره های عمومی و خصوصی ، شبکه های غیرمجاز ، و فناوری های آینده را به هم متصل می کند  و به این زنجیره بلوک های مستقل اجازه می دهد تا اطلاعات و معاملات را از طریق زنجیره Relay  به اشتراک بگذارند . از جمله اهداف اصلی توکن Dot می توان به ارائه مدیریت شبکه ،عملیات و ایجاد زنجیره های موازی با اتصال اشاره کرد .

این موضوع به حل مشکلات زیادی کمک می کند. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که منظور از مشکلات، چه مشکلاتی می باشد. در ادامه دو مورد از مشکلاتی که حل می شود را به شما توضیح خواهیم داد.

 1. Isolation یا انزوا:

در حال حاضر شبکه های بلاکچین فعلی، نمی توانند با یک دیگر ارتباط برقرار کنند و تعامل داشته باشند.  این مشکل موجب می شود تا شبکه های بلاک چین در انزوا یا Isolation باشند.

 1. Scalability یا مقیاس پذیری:

قطعا تا به حال درباره مقیاس پذیری بلاکچین ها زیاد شنیده باشید. همانطور که گفتیم پولکادات یک شبکه چند زنجیره ای می باشد که مجهز به تکنولوژی شاردینگ یا Sharding است. احتمالا تا به حال نام شاردینگ را شنیده باشید. فناوری شاردینگ می تواند بسیاری از تراکنش ها در چند رنجیره به صورت برابر پردازش کند. این موضوع سبب می شود تا گرفتاری هایی که در شبکه رخ می دهد برطرف شود.

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد، می توان گفت که پولکادات بلاکچینی است که شبکه های بلاک چینی دیگر را به هم متصل می کند و اقدام به یکپارچگی ساختن آن ها می کند.

پولکادات اولین عرضه اولیه خود را در سال ۲۰۱۷ انجام داد که این عرضه اولیه یکی از بزرگ ترین عرضه اولیه های همان سال نام گرفته شد. در آن زمان این توکن به اتریوم فروخته شد و تقریبا ۴۸۵.۳۳۱ واحد اتریوم درآمد ایجاد کرد. این مقدار اتریوم تنها از فروش ۵ میلیون واحد اتریوم، به دست آمد. در آن زمان هنگامی که قرار بود توکن فروخته شود قیمت توکن پولکادات چیزی حدود به ۰.۱۰۹ اتر بود.

ارز دیجیتال Polkadot چهار جزء اصلی را در بر می گیرد . که در این قسمت ما برای شما این چهار جزء را آورده ایم . این اجزاء شامل :

 1. ریلِی چِین(Relay Chain) : در واقع این زنجیره قلب رمز ارز Polkadot به حساب می آید و به ایجاد توافق ، همکاری و امنیت مشترک در شبکه کمک می کند . این زنجیره از تعداد معدودی از انواع معاملات تشکیل شده است . از جمله وظیفه ی اصلی این زنجیره این است که کل سیستم را با هم هماهنگ کند . کارهای خاص دیگری نیز به زنجیره ها داده می شود که دارای پیاده سازی ها و ویژگی های مختلف هستند .
 2. پارا چِین (Parachains ) : منظور ازاین زنجیره های موازی ، زنجیره های مستقلی هستند که می توانند ویژگی های خاص خود را داشته باشند . برای موارد خاص مورد استفاده قرار گیرند. این زنجیره ها دارای یک هسته اختصاصی در زنجیره خود هستند و مانند فرآیندی به طور مداوم اجرا می شوند .
 3. رشته های موازی (Parathread) : این قسمت شبیه به زنجیره ها عمل می کند اما قابلیت انعطاف پذیری دارد . این رشته در بین یک گروه هسته های مشترکی دارند و بیشتر شبیه به فرآیندهایی می باشند که دفعات کمتری اجرا می شوند .
 4. پل ها ( Bridges ) : به زنجیره ها و Parathreads امکان اتصال و ارتباط با بلاک چین های خارجی مانند اتریوم را می دهد . به عبارت دیگر پل ها این امکان را برای زنجیره های غیر موازی فراهم می آورد تا به عنوان زنجیره های مجازی عمل کنند .

پس از شناخت این رمز ارز می خواهیم به بررسی بنیان گذاران این ارز دیجیتال بپردازیم .


نیم نگاهی به تاریخچه پولکادات Polkadot

نیم نگاهی به تاریخچه پولکادات Polkadot
تاریخچه پولکادات Polkadot

ارز دیجیتال Polkadot توسط بنیاد Web3 ، بنیادی سوئیسی برای آسان نمودن روند یک وب غیرمتمرکز کاملا کاربردی و کاربر پسند ، به عنوان یک پروژه معرفی شد . از جمله بنیان گذاران این پروژه دکتر گاوین وود ( Dr.Gavin Wood ) ، رابرت هابرمایر ( Robert Habermeier ) و پیتر سزبان ( Peter Czaban ) هستند .

وود ( Wood ) ، رئیس بنیاد وب ۳ ، به دلیل تاثیر گذاری در صنعت خود به عنوان یکی از بنیان گذاران اتریوم خالق زبان برنامه نویسی Solid ، از مشهورترین افراد در میان دیگر بنیان گذاران این ارز دیجیتال به شمار می رود .

هابر مایر از دیگر محققان و توسعه دهندگان بلاک چین و ارزهای دیجیتال است که در این مسیر تبحر یافته است . سزبان مدیر بنیاد وب ۳ می باشد . وی با داشتن تجربیات فراوان در حال حاضر به توسعه نسل جدیدی از تکنولوژی توزیع شده کمک می کند .


ویژگی های ارز دیجیتال Polkadot

ویژگی های ارز دیجیتال Polkadot
بررسی ویژگی های ارز دیجیتال Polkadot

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم ارز دیجیتال Polkadot یک شبکه چند زنجیره ای است . حالا می خواهیم بدانیم که این ارز دیجیتال از چه ویژگی هایی برخوردار است .

۱.بهبود مقیاس پذیری : ارز دیجیتال Polkadot در واقع می تواند بسیاری از معاملات را در چندین زنجیره به صورت موازی پردازش کند . این قدرت پردازش باعث بهبود مقیاس پذیری می شود .

۲. انعطاف پذیری شبکه بدون نیاز به فورک : این شبکه بسیار انعطاف پذیر و سازگار است . و در واقع می توان به منظور پیاده سازی ویژگی های جدید یا رفع اشکالات این ارز دیجیتال را به صورت خودکار و بدون نیاز به فورک ایجاد کرد .

۳.وجود سیستم کاربر محور : سومین ویژگی که در این قسمت به آن می پردازیم این است که این ارز دیجیتال دارای یک سیستم کاربر محور است که به امنیت آن کمک می کند . سازمان های مختلف می توانند بر اساس نیازهای خود و شرایط موجود ، Polkadot را سفارش دهند .


امنیت شبکه Polkadot

امنیت شبکه Polkadot
بررسی امنیت شبکه Polkadot

آیا پلتفرم ارز دیجیتال Polkadot از امنیت برخوردار است . در ادامه مطالب به دنبال دریافت پاسخی برای این سوال شما هستیم .

این ارز دیجیتال قابلیت همکاری گسترده از طریق مجموعه ای از بلاک چین های متعدد را دارد و به آنها اجازه می دهد تا با انتشار داده های خود در بسیاری از زنجیره های موازی ، معاملات خود را تقسیم بندی کنند .این شبکه از مکانیزم PoS برای به حداکثر رساندن امنیت زنجیره ای استفاده می کند . این طرح منحصر به فرد زنجیره ها را قادر می سازد تا بر اساس قوانین با یکدیگر تعامل امن داشته باشند  و همچنان مستقل اداره می شوند .

حالا که از امنیت این شبکه مطمئن شدیم می خواهیم بدانیم که روند قیمت این ارز دیجیتال به چه صورت است .


نمودار قیمتی رمز ارز Polkadot

در حال حاضر و به هنگام نگارش این مقاله ، این ارز دیجیتال در رتبه ی ششم بازارهای سرمایه گذاری قرار دارد . با توجه به نموداری که در پایین مشاهده می کنید ، قیمت این رمز ارز اکنون برابر با ۲۰.۲۸ دلار می باشد . در اواخر سال ۲۰۲۰ قیمت این ارز دیجیتال برابر با ۶.۷۴۷۸۴ دلار بوده است که تا اکنون پس از طی یک روند ثابت ، به بالاترین قیمت خود در اوایل سال ۲۰۲۱ رسیده است .

نمودار قیمتی رمز ارز Polkadot
نمودار قیمتی رمز ارز Polkadot

چگونه می توان توکن پولکادات را خریداری کرد؟

چگونه توکن پولکادات را بخریم
چگونه می توان توکن پولکادات را خریداری کرد؟

شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که چگونه می توانید این ارز دیجیتال را خریداری نمایید . همانطور که می دانید برای انجام معاملات و خرید ارزهای دیجیتال شما باید به صرافی های ارز دیجیتال داخلی و یا خارجی آنلاین رجوع کنید . در بیشتر اوقات پیشنهاد می شود که شما از صرافی های خارجی برای خرید ارز دیجیتال استفاده کنید چرا که کارمزد صرافی های خارجی نسبت به صرافی های داخل ایران کمتر است . نکته مهم دیگری که باید به آن توجه شود این است که هر صرافی از یک سری ارز دیجیتال پشتیبانی می کند که ما در این بخش از مقاله تعدادی از صرافی های پشتیبان کننده این ارز دیجیتال را برای شما فراهم آورده ایم . شما می توانید با مراجعه به سایت coinmarketcap.com لیست کاملی از این صرافی ها را مشاهده کنید . از جمله صرافی های پشتیبان کننده ارز دیجیتال Polkadot می توان صرافی های زیر را نام برد  :

۱.Binance

2.Huobi Global

3.HBTC

4.OKEx

5.Binance.KR

پس از شناخت صرافی مورد نظر شما می توانید از طریق احراز هویت در آن صرافی اقدام به خرید ارز دیجیتال خود کنید . پس از خرید ارزهای دیجیتال شما نیازمند به کیف پول های دیجیتالی  هستید تا ارزهای خود را در آن نگهداری نمایید . در ادامه مطالب ما لیستی از این کیف پول ها را برای شما فراهم آورده ایم .


نحوه فروش ارز دیجیتال Polkadot

نحوه فروش ارز دیجیتال Polkadot
چگونه ارز دیجیتال Polkadot را بفروشیم؟

برای فروش ارز دیجیتال همانند خرید آن شما باید به صرافی های ارز دیجیتال مراجعه کنید . هماانطور که در قسمت خرید این ارز دیجیتال گفتیم ، شما ابتدا باید صرافی پشتیبان کننده این ارز دیجیتال را پیدا نمایید . برای انتخاب صرافی مورد اعتماد نیاز است که شما حجم معاملات انجام شده در آن صرافی را مورد بررسی قرار دهید . صرافی بایننس از جمله صرافی هایی می باشد که امروزه در حوزه ی ارزهای دیجیتال از محبوبیت خاصی برخوردار است . در واقع شما می توانید به راحتی ارز خود را در این صرافی به فروش برسانید .

پس از دریافت اطلاعاتی در ارتباط با نحوه خرید و فروش این ارز دیجیتال می خواهیم بدانیم که آیا این ارز دیجیتال استخراج می شود .

بیشتر بخوانید:کدام ارزهای دیجیتال آینده دار هستند ؟ |معرفیبهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری


کیف پول های ارز دیجیتال  Polkadot

کیف پول های ارز دیجیتال  Polkadot
کیف پول های ارز دیجیتال  Polkadot

همانطور که در مقالات متعدد خوانده اید ، پس از خرید ارزهای دیجیتال شما نیازمند به ذخیره سازی ارزهای دیجیتال خود هستید . شما می توانید با استفاده از کیف پول های ارز دیجیتال آن رمز ارز را ذخیره نمایید . اگر دقت کرده باشید ، کیف پول های ارز دیجیتال در دو مدل سخت افزاری و نرم افزاری وجود دارد . شما می توانید پس از خرید کیف پول سخت افزاری و یا نصب اپلیکیشن کیف پول نرم افزاری اقدام به سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال کنید .

در این قسمت لیستی از بهترین کیف پول های پشتیبان کننده ارز دیجیتال DOT برای شما آورده ایم .

۱.کیف پول Trust : این کیف پول به طور رسمی توسط یکی از پلتفرم های تجاری بایننس پشتیبانی می شود .

۲.کیف پول Polka : این کیف پول از چندین کوین پشتیبانی می کند و یکی از این کوین ها Polkadot می باشد . این کیف پول توانسته است با استفاده از نمودارهای رنگی توجه کاربران را به خود جلب کند .

۳.کیف پول Cobo : از اولین کیف پول های ارز دیجیتال به شمار می رود که شما می توانید با خیال راحت ارزهایی خود را در آن ذخیره نمایید و به انجام معاملات بپردازید .

۴.کیف پول Guarda : اگر به دنبال استفاده از بهترین کیف پول هستید که بتوانید ارز DOT یا هر ارز دیگر را در آن ذخیره نمایید ، این کیف پول بهترین گزینه است .

۵.کیف پول Math : این کیف پول ارزهای دیجیتال به شما این امکان را می دهد تا توکن هایی همچون Cosmos ، ETH ، BTC و … را در آن ذخیره نمایید. این کیف پول نیز برای هر دو سیستم عامل اندروید و IOS در دسترس است و حتی شما می توانید از آن به عنوان یک کیف پول تحت وب استفاده کنید .

۶.کیف پول Lunie : این کیف پول بسیار شبیه به کیف پول Polka می باشد . این کیف پول در نسخه ی بتا برای تلفن همراه در دسترس است و به عنوان کیف پول وب نیز استفاده می شود .

۷.کیف پول Parity Signer: این کیف پول به صورت آفلاین اقدام به ذخیره سازی ارز دیجیتال خود می کند . این کیف پول در دو نسخه IOS و Android موجود می باشد . همانطور که گفتیم این کیف پول آفلاین است یعنی شما می توانید بدون هیچگونه اتصال به هر شبکه ای معاملات خود را انجام دهید .

۸.کیف پول AToken : یکی از کیف پول های نرم افزاری به شمار می رود . این کیف پول از ارزهای زیادی همچون Polkadot پپشتیبانی می کند .

۹..کیف پول Zondox : از جمله کیف پول های سخت افزاری است . این کیف پول را می توان در ترکیب با کیف پول سخت افزاری Ledger استفاده کرد .

پس از انتخاب کیف پول مورد نظر خود ، شما می توانید ارز دیجیتال خود را به راحتی در آن ذخیره نمایید . پس از ذخیره سازی ارز دیجیتال می خواهیم بدانیم که نحوه فروش این ارز دیجیتال چگونه است .


کاربرد توکن پولکادات

در حال حاضر، نسخه ای از پولکادات منتشر شده است که یک کاندید زنجیره ای است. شاید معنی کاندید زنجیره ای را ندانید و برایتان سوال باشد. کاندید زنجیره ای به این معنی است که این توکن بسیاری از قابلیت های نسخه اصلی را دارا می باشد اما نسخه اصلی نیست و نسخه اصلی در آینده ای نزدیک به بازار خواهد آمد. برای اینکه این فناوری به صورت کامل به وجود آید کمی زمان نیاز است.  برای اینکه بخواهید کاربرد توکن پولکادات را بهتر متوجه شوید، برایتان مثالی خواهیم زد.

فرض کنید که پروژه X می خواهد تا از اقتصاد هوشمند Y در کنار یک سیستم پرداختی با عنوان A استفاده کند. حال در صورت اینکه  پولکادات نباشد، این کار دیگر امکان پذیر نخواهد بود. دقیقا هدف پولداکات نیز این موضوع است و می خواهد که این ارتباط بین بلاک چین ها برقرار شود.


آیا ارز دیجیتال Polkadot استخراج می شود ؟

آیا ارز دیجیتال Polkadot استخراج می شود ؟
آیا ارز دیجیتال Polkadot استخراج می شود ؟

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم این شبکه از مکانیزم PoS برای به حداکثررساندن امنیت شبکه استفاده می کند . به عبارت دیگر می توان گفت در پلتفرم PoS بلاک ها  ساخته می شوند که اگر بلاک های ساخته شده به بلاک چین اضافه شود ، پاداشی در قبال آن در نظر گرفته می شود .

اما برای روند استخراج لازم است که ارز دیجیتال مورد نظر از الگوریتم PoW پیروی کند . در واقع در جواب اینکه آیا رمز ارز Polkadot استخراج می شود یا خیر می توان گفت که جواب منفی می باشد . زیرا همانطور که گفتیم ، این ارز دیجیتال از الگوریتم PoS استفاده می کند .


ساختار اصلی توکن پولکادات polkadot چیست؟

برای اینکه بهتر بتوانید به این توکن اعتماد کنید، احتمالا به دنبال دانستن ساختار آن هستید. دانستن ساختار پولکادات به شما کمک می کند تا این پروژه را بهتر درک کنید و همچنین به آن بهتر اعتماد کنید. در ادامه همراه ما باشید تا با ساختار  توکن پولکادات بهتر آشنا شوید.

 1. Relay Chain یا ریلی چین:

ریلی چین نام غیر آشنای شبکه اصلی پولکادات است که تمامی بلاکچین های جداگانه به این شبکه متصل می شود.

 1. Parachain یا پاراچین:

پاراچین مخفف عبارت زنجیره های موازی می باشد. بلاک چین های تک زنجیره ای به صورت همسان از طریق شبکه پولکادات اجرا می شود.

 1. Bridge Chain یا بریج چین:

بریج چین نام یک زنجیره اس که برای اتصال زنجیره هایی طراحی شده است که از قانون گاورننس یا Governance استفاده نمی کنند. اگر درباره گاورننس اطلاعاتی ندارید در ادامه همراه ما باشید تا در ادامه به صورت کامل درباره آن با شما گفتگو کنیم.


قانون و یا پروتکل گاورننس در پولکادات

پولکادات در ساختار خود از الگوریتم اجماع اثبات سهام یا Proof of Stake استفاده می کند. کاربران می توانند تا با نگهداری ارز دیجیتال Dotبه نود شبکه پولکادات متصل شوند و در روند ساخت بلاک و همچنین تایید تراکنش ها شرکت کنند. به نود های متصل شده در این شبکه ولیدیتور می گویند.


نقش ارز دیجیتال دات DOT در شبکه پولکادات

همانطور که گفتیم و می دانید، شبکه پولکادات دارای یک ارز دیجیتال می باشد که شما می توانید آن رمز ارز را خرید و فروش کنید. ارز دیجیتال دات یا DOT که برای شبکه پولکادات می باشد، سه هدف اصلی ارائه می دهد. در ادامه همراه ما باشید تا با این اهداف آشنا شوید.

 1. پرداخت:

زمانی که شما در شبکه پوکادات فعالیت داشته باشید، شبکه به شما به عنوان پاداش ارز دیجیتال دات DOT پرداخت می کند. همچنین اگر شما نگهدارنده این ارز دیجیتال نیز باشید، باز هم این پاداش را دریافت خواهید کرد. همانطور که می دانید شبکه پولکادات اقدام به ارائه ۱۰ میلیون توکن دات کرده است. در عرضه اولیه مقداری از این توکن ها فروخته شد و باقی آن ها نیز برای موارد دیگر اختصاص داده شده است.

 1. حاکمیت:

افرادی که بر روی ارز دیجیتال دات DOT سرمایه گذاری می کنند، به صورت کامل می توانند بر روی این پروتکل ( پروتکل پولکادات ) داشته باشند. امتیازاتی که در این شبکه در نظر گرفته شده است، معمولا مختص به افرادی است که دارنده ارز دیجیتال دات یا DOT هستند. این اشتباه را نکنید که امتیازاتی که در نظر گرفته شده است به صورت رسمی به دارندگان واگذار نمی شود. شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا شبکه پولکادات این تصمیم را گرفته است؟
مدیران شبکه پولکادات می گویند که این افراد به دلیل سرمایه گذاری بر روی توکن ها، در روند تصمیم گیری ها تا حدودی مشارکت می کنند.

 1. عملیات:

سرمایه گذاران بلند مدت ارز دیجیتال دات یا DOT برای تضعیف حمله های احتمالی باید با رعایت امنیت و تمام موارد امنیتی، مشارکت فعالی داشته باشند همچنین دارندگان ارز دیجیتال دات DOT آمیختگی اجماع شبکه پولکادات را تسهیل می کنند.


آینده قیمت ارز دیجیتال Polkadot

آینده قیمت ارز دیجیتال Polkadot
آینده قیمت ارز دیجیتال Polkadot

برای پیش بینی قیمت ارز دیجیتال DOT می خواهیم یک روند طولانی مدت این ارز دیجیتال را مورد بررسی قرار دهیم . فناوری بلاک چین که برای قابلیت همکاری طراحی شده است ، می تواند زنجیره های مختلف را از طریق یک بستر مرکزی به هم متصل کند.

توکن DOT که در آگوست ۲۰۲۰ وارد بازار شد ، قیمت ورود خود را در حدود ۲.۷۰ دلار جشن گرفت . قیمت اولیه نشان دهنده پایین ترین سطح تا به امروز است و بالاترین رکورد قبلی در ۱۴ ژانویه ۲۰۲۱ با قیمت ۱۳.۱۶ دلار به دست آمد . از زمان معرفی این ارز دیجیتال در آگوست سال ۲۰۲۰ ، قیمت این رمز ارز بارها و بارها افزایش قیمت را در محدوده درصد دو رقمی ثبت کرده است .

بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که احتمال رشد این ارز دیجیتال در آینده وجود دارد ، بنابراین ما قصد داریم در این قسمت به پیش بینی قیمت این ارز دیجیتال از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ بپردازیم .

بر اساس گفته های تحلیلگران سایتCoinpedia  ، برای سال ۲۰۲۱ آنها انتظار دارند که روند افزایش قیمت ادامه یابد . کارشناسان معتقدند روند افزایش قیمت تا ۲۵% احتمال دارد. در سال ۲۰۲۲ ، کوین پدیا انتظار دارد قیمتی معادل ۱۸.۶۰ دلار آمریکا داشته باشد که در اوج خود می تواند به بیش از ۲۰ دلار برسد . به طور کلی تحلیلگران معتقدند که ارز DOT می تواند از نظر ارزش نسبتا پایدار در سالهای آینده باقی بماند .

در سال ۲۰۲۵ ، آخرین سال پیش بینی Coinpedia ، این رمز ارز قیمتی بیش از ۳۵ دلار پیش بیینی می کند که ممکن است این رقم ۴۲ دلار باشد . این می تواند ۲۲۳% افزایش نسبت به قیمت قبلی باشد.


بررسی وایت پیپر پولکادات

گووین وود پس از جدایی از تیم اصلی اتریوم پروژه لایه دومی پولکادات را که یک بلاکچین نسل سوم می باشد را بنیان نهاد. در ادامه بیشتر با شبکه این پروژه و عملکرد آن آشنا می شویم:

هدف اصلی پولکادات ارتباط بین بلاکچین های مختلف و ایجاد مقیاس پذیری بالا در عین حفظ امنیت و عدم تمرکز در شبکه است. پولکادات از دو لایه تشکیل شده است، در لایه اول کاربران مستقیماً به شبکه وصل می‌ شوند و تراکنش ‌هایشان را انجام می ‌دهند. در لایه دوم نودها و ولیدیتورها در فرآیند پردازش در شبکه عمل می ‌کنند.

شبکه پولکادات از تعداد زیادی پاراچین تشکیل شده که هر پاراچین قوانین مخصوص و حتی ارز مخصوص خود را دارد اما امنیت آن توسط هسته اصلی یعنی شبکه پولکادات تامین می شود. این به این معناست که هر پاراچین به طور جداگانه معاملات خود را انجام می ‌دهد، اما هنگامی که برای تأیید این معاملات نیاز به اطمینان از صحت آن ‌ها بود، به شبکه اصلی پولکادات متصل می ‌شود. بدین ترتیب، پاراچین ‌ها با استفاده از امضای ترکیبی از بلاک ‌های شبکه اصلی، امنیت لازم برای معاملات خود را تأمین می ‌کنند.

اما امنیت خود شبکه پولکادات چگونه تامین می شود؟

پولکادات از مفهوم Nominated Proof-of-Stake (NPoS) برای تامین امنیت بلاکچین خود بهره می گیرد. در این روش نودها ابتدا باید به عنوان یک نامزد برای شرکت در انتخابات ثبت نام کنند و سپس با رای دادن به یکدیگر، نودهایی که بیشترین تعداد رای را دریافت کرده ‌اند وارد دور بعدی شده و به تولید بلاک پرداخته می ‌شوند. این روش به صورت دوره‌ ای تکرار می‌ شود و نودهایی که عملکرد بدی داشته‌ اند، از مسابقه حذف می‌ شوند.

بررسی وایت پیپر پولکادات
بررسی وایت پیپر پولکادات

همان طور که در عکس بالا مشاهده می کنید، شبکه اصلی پولکادات به صورت یک زنجیره مادر، تامین امنیت را برعهده دارد و نتایج تمامی تراکنش ها روی این شبکه ثبت می شوند و پاراچین ها که بستری برای پروژه های غیرمتمرکز است به این شبکه مادر متصل هستند. همچنین می توانید پاراچین هایی که به صورت یک پل ارتباطی بین بلاکچین های مختلف هستند را نیز مشاهده کنید. خوب است بدانید در پولکادات کسانی که می ‌خواهند یک پاراچین ایجاد کنند، باید توکن پولکادات را به عنوان سپرده امانت بگذارند. این سپرده به عنوان یک ضمانت برای اجرای قرارداد های هوشمند در پاراچین استفاده می شود. هر پاراچین باید برای خود یک ولیدیتور اجرا کند تا بتواند تراکنش های خود را انجام دهد.

همان طور که در بخش های پیشین اشاره شد، مهم ترین ویژگی پولکادات اتصال بلاکچین ها به یکدیگر است. این کار دقیقا همین ایده ای می باشد که ویتالیک بوترین در مقاله ی آخر بازی به آن اشاره کرد. در این مقاله به وضوح بیان شده تا روزی که بلاکچین ها ادغام نشوند، نمی توانند جایگزین سیستم بانکی سنتی فعلی شوند.

معرفی رقبای پولکادات

در این بخش چندین رقیب پولکادات را معرفی می کنیم:

اتریوم:

اولین رقیب جدی پولکادات، اتریوم می باشد. پولکادات مدعی است که ۳۰۰۰ تراکنش را در ثانیه پردازش می کند در صورتی که این عدد در بلاکچین اتریوم حدودا ۱۵ تراکنش است. همچنین کارمزد شبکه پولکادات بسیار کمتر از شبکه اتریوم است.

کاردانو:

پولکادات با قدرت پردازش بالا و طراحی اختصاصی خود تا ۳۰۰۰ تراکنش در ثانیه را پشتیبانی می کند، در حالی که کاردانو در حال حاضر حدود ۲۵۰ تراکنش در ثانیه را پشتیبانی می کند. هر دو بلاکچین از الگوریتم‌ های خود برای افزایش مقیاس ‌پذیری استفاده می کنند و در پروتکل ‌های مختلفی برای ارتقای شبکه خود استفاده می کنند.

آوالانچ:

این دو پروژه از نظر الگوریتم و همچنین زبان برنامه نویسی متفاوت هستند اما کارمزد شبکه هر دو بسیار کم و سرعت پردازش آن ها بالا می باشد. پولکادات می تواند بین بلاکچین های مختلف ارتباط ایجاد کند اما آوالانچ این قابلیت را ندارد.

اهداف پروژه پولکادات

اهداف شبکه پولکادات را به اختصار بیان می کنیم:

 • ارائه بستری قابل اعتماد و امن برای اجرای قراردادهای هوشمند و ارائه خدمات دیگر مبتنی بر بلاکچین.
 • حل مشکلات موجود در بلاکچین های موجود، به ویژه در مورد محدودیت های مقیاس ‌پذیری.
 • افزایش سرعت و کارایی بلاکچین، اجرای تراکنش های سریع تر و هزینه کمتر.
 • تسهیل ارتباط و همکاری بین بلاکچین های مختلف با استفاده از پاراچین ها.
 • ایجاد یک بستر برای اجرای قراردادهای هوشمند اختصاصی، امن و قابل اعتماد برای کاربران و شرکت ‌ها.
 • تحقق ایده یک اینترنت ارزی با کاربری آسان، هزینه کم و امنیت بالا.
 • پشتیبانی از ارزهای دیجیتال و پول الکترونیکی با استفاده از بلاکچین.
 • ارائه امکاناتی برای توسعه دهندگان برای ساخت و توسعه برنامه‌های اجرایی بر روی پلتفرم پولکادات.
 • ایجاد شبکه ای از بانک ها و شرکت های فناوری اطلاعات به منظور تسهیل انتقال پول و انجام تراکنش های امن و سریع.
 • ارائه یک پلتفرم متن‌ باز و جامع برای اجرای قراردادهای هوشمند و ارائه خدمات دیگر بر روی بلاکچین.

ویژگی های پروژه پولکادات

در بخش آخر سعی داریم ویژگی های منحصربه فرد پولکادات را عنوان کنیم:

 • قابلیت پردازش تراکنش‌ های بیشتر در ثانیه نسبت به بیشتر بلاکچین ‌های دیگر.
 • سیستم پاراچین، که به کاربران این امکان را می ‌دهد که برای کاربردهای خاص خود شبکه‌ های جداگانه‌ ای را راه‌ اندازی کنند.
 • امنیت بالا و پایداری شبکه با استفاده از روش ‌های پیشرفته تولید بلاک و کار ماینرها.
 • استفاده از الگوریتم‌ های هوشمند، که به توسعه‌ دهندگان این امکان را می ‌دهد تا قراردادهای هوشمند پیچیده ‌تری را پیاده ‌سازی کنند.
 • سرعت بالا و هزینه کمتر برای انتقال ارز و تبادل داده‌ ها نسبت به بلاکچین‌ های دیگر.
 • ارائه ابزارها و راهکارهای توسعه برای توسعه ‌دهندگان، شامل زبان ‌های برنامه ‌نویسی متنوع، ابزار تست و خطا یابی و مستند سازی.

نیم نگاهی به اینفوگرافیک ارز دیجیتال پولکادات

نیم نگاهی به اینفوگرافیک ارز دیجیتال پولکادات
نیم نگاهی به اینفوگرافیک ارز دیجیتال پولکادات

کلام آخر

به طور خلاصه می توان گفت که رمز ارز DOT مجموعه ای از زنجیره ها می باشد که با استفاده از این زنجیره ها به انتقال داده ها می پردازد . هرکدام از این زنجیره از ویژگی ها و وظلیف منحصر بع فرد خود برخوردار هستند . به صورت کلی زنجیره Relay نقش عمده را در این شبکه بر عهده دارد . این شبکه از امنیت بالایی برخوردار است . از جمله مههم ترین و اصلی ترین ویژگی های این شبکه می توان به بهبود مقیاس پذیری و انعطلف پذیری شببکه بدون نیاز به فورک اشاره کرد .

ممنون از اینکه تا پایان ” رمز ارز Dot چیست ؟ ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

تیم محتوا
تیم محتوا
من سید مهدی هستم تولید کننده محتوا سایت زوم ارز. دانشجوی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد گرایش نرم افزار می باشم و همچنین سابقه ی سه سال فعالیت در حوزه ی ارز های دیجیتال و 5 سال نیز تولید کننده محتوا را در کارنامه خود دارم. بنده علاقه مند به دنیای کریپتو و همچنین تکنولوژی هستم و همچنین به آینده ی ارز های دیجیتال بسیار خوشبین نیز هستم و بر این باورام که صنعت بلاکچین در ایران آینده ای بسیار درخشانی خواهد داشت.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
17 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حمیدرضا
2 سال قبل

ممنون از محتوای خوب شما

عباس
3 سال قبل

لطفا تحلیل هفتگی DOT را در سایتان قرار دهید؟

ثمین
3 سال قبل

چگونه میتوان ارز dot را در صرافی داخلی خریداری کرد؟

فرشاد
3 سال قبل

چگونه میتوان ارز dot را در صرافی خریداری کرد؟

محسن عباسپور
مدیر
پاسخ به  فرشاد
3 سال قبل

سلام شما می توانید هم از طریق صرافی های داخلی اقدام به خرید نمایید
هم از طریق صرافی های خارجی

مهنیا
3 سال قبل

تفاوت ارز ada با dot چیست؟

کریمی
3 سال قبل

ارز dot بهتر است یا کاردانو

محسن عباسپور
مدیر
پاسخ به  کریمی
3 سال قبل

سلام هر دو ارز بسیار خوب می باشند

حکیمه
3 سال قبل

دلایل اینکه ریزش dot نسبت به بقیه کوین ها کمتر بود چه بود؟

ناصر
3 سال قبل

چرا ارز dot از رشد در بازار عقب افتاد؟

کیان
3 سال قبل

آیا پولکادات همون ارز dot هست؟

تیم محتوا
پاسخ به  کیان
3 سال قبل

بله

ثمین
3 سال قبل

نوسانات پولکادات برای ترید مناسبه؟

تیم محتوا
پاسخ به  ثمین
3 سال قبل

خیر بیشتر برای سرمایه گذاری بلند مدت مناسب هست

مهنیا
3 سال قبل

ممنون از مطالب ارزنده شما

نیل
3 سال قبل

خوب بود اطلاعانتون

تیم محتوا
پاسخ به  نیل
3 سال قبل

ممنون 🌷

آخرین مقالات منتشر شده