آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

دارایی مصنوعی چیست؟

دارایی مصنوعی Synthetic Assets چیست؟

دارایی مصنوعی چیست؟ تلاش برای بهبود سیستم مالی همیشه وجود داشته است. یک راه‌اندازی سیستم مالی غیرمتمرکز است که مبتنی بر شبکه‌های همتا به همتا و قراردادهای هوشمند خوداجرا است که مداخله شخص ثالث را به طور کامل حذف می‌کند و صنعت مالی را دموکراتیک‌تر می‌کند. با این حال، با تقویت این الگوی مالی جدید، اشکال جدیدی از دارایی ها در حال ظهور هستند. در میان این دارایی های نوظهور، ممکن است دارایی های مصنوعی بیشترین توجه را به خود جلب کرده باشند.

همانطور که به آینده مالی ارز دیجیتال نگاه می کنیم، دارایی های مصنوعی نیازهای گروه وسیع تری از کاربران را برآورده خواهند کرد. مشتقات مالی سنتی برای به دست آوردن ارزش به دارایی های اساسی مانند کالاها، ارزها، فلزات گرانبها، سهام یا اوراق قرضه متکی هستند. دارایی های مصنوعی با هدف یکسان به یک دارایی واقعی وابسته نیستند. این بدان معناست که دارایی‌های مصنوعی کریپتو در دست سرمایه‌گذاران وجود ندارد، بلکه فهرست‌بندی می‌شوند، فروخته می‌شوند و به صورت آنلاین منتقل می‌شوند.

این دارایی‌های دیجیتالی واقعی هستند و برای سرمایه‌گذاران با استفاده از بلاکچین، فناوری زیربنایی که تراکنش‌های رمزنگاری را در یک دفتر کل غیرقابل تغییر ثبت می‌کند و به کوین‌ها اجازه می‌دهد امن و قابل ردیابی بمانند، صادر می‌شوند. دارایی دنیای واقعی از طریق فرآیندی به نام توکن‌سازی بر روی بلاکچین فهرست‌بندی می‌شود که به موجب آن یک توکن یا گواهی دیجیتال به عنوان نشانه مالکیت برای سرمایه‌گذاران صادر می‌شود. مفهوم مالکیت کسری دیجیتال می‌تواند با ایجاد نسخه دیجیتالی از دارایی‌های دنیای واقعی مانند سهام، فلزات گرانبها، املاک و مستغلات و کالاهایی که به سختی به دست می‌آیند، دنیای جدیدی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری را باز کند.

این مقاله دارایی های مصنوعی و چگونگی تسریع رشد مالی غیرمتمرکز را توضیح می دهد. شما می توانید با خواندن مقاله با دارایی های مصنوعی به طور کامل آشنا شوید و همچنین به معرفی ویژگی های آنها خواهیم پرداخت.


دارایی مصنوعی چیست؟

دارایی مصنوعی چیست؟
دارایی مصنوعی چیست؟

دارایی‌های رمزنگاری مصنوعی ابزارهای مالی در قراردادهای هوشمند ERC-20 هستند که به عنوان Synths شناخته می‌شوند، که با مشتقات در امور مالی سنتی قابل مقایسه هستند. مشتقه به عنوان یک قرارداد مالی تعریف می شود که ارزش خود را از دارایی، شاخص یا نرخ بهره پایه به دست می آورد. دارایی مصنوعی Synths از پروتکل مبتنی بر قرارداد هوشمند برای ردیابی ارزش دارایی‌های دنیای واقعی استفاده می‌کند و به شخص اجازه می‌دهد تا دارایی‌ها را بدون داشتن مالکیت واقعی معامله کند. این دارایی ها از شاخص ها، ارزهای دیجیتال و دارایی های دنیای واقعی مانند فلزات گرانبها یا فیات متغیر است.

به عبارت دیگر می توان گفت مشتق دارایی است که ارزش خود را از یک دارایی یا شاخص پایه به دست می آورد. به بیان ساده، به شما این امکان را می دهد که یک دارایی را بدون داشتن واقعی چیزهای فیزیکی معامله کنید. مشتق فقط قیمت دارایی پایه را ردیابی می کند.

Synths از کالاهای توکن شده متمایز هستند، به عنوان مثال، توکن PAX Gold (PAXG) با پشتوانه طلا است. داشتن PAXG به این معنی است که این شرکت طلای اساسی را از طرف شما در اختیار دارد. داشتن Synths به این معنی است که شما در معرض قیمت طلا هستید. با این حال، شما در واقع مالک دارایی اساسی نیستید.

Synths را می توان برای هر دارایی ایجاد کرد. به عنوان مثال، یک ترکیب طراحی شده برای تقلید از ارزش دلار آمریکا، Susd نامیده می شود و Sbtc دارایی مصنوعی دیگری است که قیمت بیت کوین را تکرار می کند.

Synths در معرض طیف وسیعی از دارایی‌ها قرار می‌گیرد که همیشه برای سرمایه‌گذاران معمولی کریپتو در دسترس نیست، مانند طلا و نقره. این به دارندگان کلاس‌های دارایی اجازه می‌دهد تا با سایر دارایی‌هایی که در غیر این صورت به آنها دسترسی ندارند، تعامل داشته باشند. به عنوان مثال، این بدان معناست که صاحب سهام نفت می تواند موقعیت نفتی خود را با موقعیت بیت کوین معامله کند. یا دارنده بیت کوین می تواند دارایی خود را با نقره مبادله کند.


معرفی ویژگی های دارایی های مصنوعی

معرفی ویژگی های دارایی های مصنوعی
معرفی ویژگی های دارایی های مصنوعی
 • افزایش انعطاف پذیری

دارایی‌های مصنوعی به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد که بدون خرید مستقیم دارایی پایه، در معرض طیف وسیعی از دارایی‌ها، از جمله سهام، اوراق قرضه، کالاها و ارزها قرار بگیرند. این به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا پرتفوی خود را سفارشی کنند و سرمایه گذاری های خود را با اهداف مالی خاص خود تنظیم کنند.

 • مدیریت ریسک پیشرفته

دارایی های مصنوعی را می توان برای محافظت در برابر ریسک های بازار، مانند نوسانات قیمت ارز یا کالا استفاده کرد. این می تواند به سرمایه گذاران کمک کند تا از پرتفوی خود محافظت کنند و ریسک کلی سرمایه گذاری خود را کاهش دهند.

 • کارمزدهای تراکنش کمتر

از آنجایی که دارایی های مصنوعی به جای خرید فیزیکی از طریق قراردادهای مالی ایجاد می شوند، اغلب می توانند با کارمزدهای کمتری نسبت به دارایی های سنتی معامله شوند. این می تواند آنها را به گزینه ای جذاب برای سرمایه گذارانی تبدیل کند که به دنبال کاهش هزینه های مرتبط با سرمایه گذاری خود هستند.

 • افزایش نقدینگی

این دارایی ها می توانند نقدینگی بیشتری نسبت به مبادلات دارایی های سنتی داشته باشند و کارمزدهای اساسی کمتری را برای معامله گران فراهم کنند. این به این دلیل است که صرافی‌های دارایی مصنوعی دارای کارمزد معاملاتی مشابه با مبادلات دارایی معمولی نیستند و خرید و فروش دارایی‌ها و کسب سود احتمالی را برای معامله‌ گران آسان‌تر می‌کند. دارایی های مصنوعی می تواند گزینه جذابی برای معامله گرانی باشد که به دنبال گمانه زنی در مورد حرکت قیمت دارایی ها بدون متحمل شدن کارمزد بالا هستند.

 • دسترسی بیشتر

دارایی های مصنوعی را می توان توسط سرمایه گذارانی خریداری کرد که ممکن است برای خرید مستقیم دارایی پایه به سرمایه بیشتری نیاز داشته باشند. این امر می‌تواند برای سرمایه‌گذارانی که بودجه‌های کمتری دارند، دسترسی به طیف وسیع‌تری از دارایی‌ها را آسان‌تر کند.


مزایای دارایی های مصنوعی کریپتو در مقابل مشتقات سنتی

مزایای دارایی های مصنوعی کریپتو در مقابل مشتقات سنتی
مزایای دارایی های مصنوعی کریپتو در مقابل مشتقات سنتی

مشتقات سنتی زمانی در توانایی خود برای باز کردن ارزش اضافی از دارایی هایی مانند سهام پیشگام بودند. با این حال، دارایی‌های مصنوعی کریپتو در حال رسیدن به نقدینگی به سطح جدیدی هستند.

در اینجا فقط چند مزیت دارایی های مصنوعی نسبت به مشتقات سنتی وجود دارد:

 1. هر کسی می‌تواند آن‌ها را صادر کند: دارایی‌های مصنوعی مبتنی بر بلاکچین می‌تواند توسط هر کسی با استفاده از پروتکل‌های متن باز مانند Synthetix و Mirror ساخته شود.
 2. نقدینگی در سراسر جهان: Syntheticها را می توان در هر صرافی ارز دیجیتال در جهان، از جمله صرافی های غیرمتمرکز، معامله کرد.
 3. انتقال بدون مرز: دارایی های مصنوعی دارایی های بلاکچین مانند توکن های ERC-20 هستند. می توانید آنها را بین کیف پول های ارزهای دیجیتال استاندارد ارسال و دریافت کنید.
 4. حرکت بدون اصطکاک: بین سهام، نقره، طلا مصنوعی و سایر دارایی‌ها جابه‌جا شوید بدون اینکه نیازی به نگهداری دارایی پایه داشته باشید.

به طور کلی، دارایی‌های مصنوعی نقدینگی بسیار بیشتری را در صرافی‌های جهانی، پروتکل‌های سواپ و کیف پول‌ها نسبت به مشتقات سنتی حتی از راه دور امکان‌پذیر می‌کنند.


دلایل اهمیت دارایی های مصنوعی Synthetics Assets

دلایل اهمیت دارایی های مصنوعی Synthetics Assets
دلایل اهمیت دارایی های مصنوعی Synthetics Assets

دنیای دیفای DeFi جدید است و ابزارهای مالی هنوز از نظر تعداد محدود هستند. در دنیای مالی سنتی، سرمایه گذاران به ابزارهای مالی زیادی دسترسی دارند. آنها این فرصت را دارند تا با ترکیب ابزارهای مالی مختلف، طیف گسترده ای از استراتژی ها را به کار گیرند. هدف Synths کریپتو گسترش در دسترس بودن ابزارهای مالی و استراتژی های سرمایه گذاری در دنیای DeFi است. با دارایی های مصنوعی در DeFi، انتظار می رود مدیریت ریسک بهتر، افزایش حجم معاملات و بهبود نقدینگی رخ دهد.

پروتکل‌های دارایی مصنوعی همچنین به کاهش چالش‌های مربوط به پروتکل‌های ارتباطی ضعیف زنجیره‌ای کمک می‌کنند. با کمک این مشتقات توکن شده، کاربران می‌توانند دارایی‌ها را بدون داشتن مالکیت معامله کنند. علاوه بر این، مشاهده شده است که تجارت کریپتو فقط به علاقه مندان به کریپتو یا در گروه افرادی که از DeFi آگاه هستند محدود می شود. دارایی های مصنوعی نیز بر غلبه بر این محدودیت تمرکز می کنند. این با اجازه دادن به همه برای سرمایه گذاری و مشارکت در بازار سنتی بدون خروج از محیط بلاکچین به دست می آید. بنابراین، با استفاده از دارایی های مصنوعی، پایگاه کاربران برای ارزهای دیجیتال به طور کلی گسترش می یابد.


معرفی پروتکل های برتر دارایی مصنوعی

معرفی پروتکل های برتر دارایی مصنوعی
معرفی پروتکل های برتر دارایی مصنوعی

با افزایش محبوبیت دارایی های مصنوعی، راه حل های غیرمتمرکز مالی (دیفای) برای پاسخگویی به تقاضا ظاهر شده است. مبادلات دارایی مصنوعی، که به معامله گران امکان خرید و فروش دارایی های مصنوعی را می دهد، در بلاکچین های مختلف به طور فزاینده ای محبوب شده اند. Synthetix یکی از شناخته شده ترین صرافی های دارایی مصنوعی است که یکی از اولین پلتفرم هایی است که به طور خاص برای ترید مشتقات توکن شده طراحی شده است. سایر صرافی های دارایی مصنوعی محبوب عبارتند ازMakerDAO. این صرافی طیف وسیعی از گزینه‌ها را برای خرید و فروش دارایی‌های مصنوعی، همراه با کارمزدهای گس کمتر و افزایش انعطاف‌پذیری به معامله‌گران ارائه می‌دهد.

 1. Synthetix

Synthetix یک پروتکل مالی غیرمتمرکز DeFi است که ایجاد و تجارت دارایی های مصنوعی در بلاکچین اتریوم را امکان پذیر می کند. مانند مشتقات مالی سنتی، دارایی های مصنوعی ارزش خود را از دارایی های رمزنگاری و دنیای واقعی می گیرند. توکن بومی سینتتیکس SNX، می‌تواند به عنوان وثیقه در برابر دارایی‌های مصنوعی استفاده شود و به امنیت شبکه Synthetix از طریق سهام کمک می‌کند.

پروتکل Synthetix به کاربران اجازه می دهد تا با وثیقه دار کردن دارایی های خود، طیف گسترده ای از دارایی های مصنوعی ایجاد کنند. تریدرها سپس می‌توانند این دارایی‌های مصنوعی را در صرافی غیرمتمرکزSynthetix، Kwenta، با سایر دارایی‌های ارز دیجیتال و دنیای واقعی مانند طلا معامله کنند. برای استفاده از Synthetix، کاربران باید توکن‌های خود را روی پلتفرم‌های DeFi مانند Curve یا Uniswap بگذارند، زیرا این پروتکل بر روی بلاکچین اتریوم ساخته شده است. در سال ۲۰۲۰، Synthetix حکمرانی را از یک بنیاد غیرانتفاعی به سه سازمان غیرمتمرکز خودمختار تغییر داد. هدف Synthetix به عنوان یک پروتکل دارایی مصنوعی پیشرو، ارائه دسترسی ضد سانسور به طیف گسترده ای از دارایی ها است.

 1. UMA

 UMA یک پلتفرم غیرمتمرکز برای قراردادهای مالی است که از قراردادهای هوشمند و یک مکانیسم اوراکل استفاده می کند تا هر دو طرف را قادر می سازد تا قراردادهای مالی را بر اساس شرایط خود تنظیم کنند. سرمایه گذاران می توانند مشتقات توکن شده خود را، مشابه صندوق های قابل معامله در مبادله (ETF) روی پلتفرم با استفاده از توکن های ERC-20 ایجاد کنند.

یکی از اهداف UMA افزایش پذیرش کریپتو در بازار مشتقات از طریق ارائه راهی برای سرمایه‌گذاران خرده‌فروش برای خرید دارایی‌های مصنوعی است که نشان‌دهنده ارزش اساسی از یک پروتکل شفاف و متن باز است. UMA با استفاده از قراردادهای هوشمند و مکانیسم‌های تشویقی اتریوم، راهی امن و غیرقابل اعتماد برای کاربران فراهم می‌کند تا بتوانند قراردادهای مالی سفارشی ایجاد کنند و توکن‌های ERC-20 را در بلاک چین اتریوم بدون نیاز به چارچوب‌های قانونی یا واسطه‌ها راه‌اندازی کنند.

 1. Abra

Abra یک پلتفرم سرمایه گذاری غیرمتمرکز است که در سال ۲۰۱۴ تاسیس شد و نقش پیشگامی در استفاده از دارایی های مصنوعی در صنعت کریپتو ایفا کرده است. این به کاربران اجازه می دهد تا با ایجاد دارایی های مصنوعی، ارزهای دیجیتال جایگزین را خریداری کنند، بفروشند و نگهداری کنند. با استفاده ازAbra، ارزهای فیات به دارایی های رمزنگاری شده تبدیل می شوند. این فرآیند تبدیل شامل پیوند دارایی کریپتو به یک کلاس دارایی متفاوت، مانند ارز فیات است.

 1. MakerDAO

مانند ابرا، MakerDAO به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا با استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان وثیقه، ارزش دارایی های سنتی مانند دلار آمریکا را به دست آورند. در مورد MakerDAO، سرمایه‌گذاران می‌توانند از اتریوم به عنوان وثیقه برای برش یک دارایی مصنوعی به نام DAI استفاده کنند. DAI یک استیبل کوین مبتنی بر اتریوم است که با ارزش دلار آمریکا مرتبط است. کاربران می‌توانند با وثیقه‌گذاری دارایی ارزهای دیجیتال خود در یک قرارداد هوشمند در پلتفرم MakerDAO، دای ایجاد کنند. سپس ارزش DAI از طریق یک مکانیسم خودکار حفظ می‌شود که عرضه DAI را در پاسخ به تغییرات شرایط بازار تنظیم می‌کند. این فرآیند به دارندگان اتریوم اجازه می دهد تا از نوسانات قیمت دلار آمریکا بهره مند شوند.


سخن پایانی

دارایی های مصنوعی تکامل مشتقات سنتی با انعطاف پذیری و تطبیق پذیری بیشتر نسبت به دومی است. در حالی که مشتقات قرار گرفتن در معرض سفارشی برای دارایی های مختلف را فراهم می کنند، دارایی های مصنوعی به سرمایه گذاران امکان می دهد تقریباً هر چیزی را که تصور می شود معامله کنند. علاوه بر کاربردهای متنوع، دارایی‌های مصنوعی و مدل‌هایی که به آن‌ها قدرت می‌دهند، می‌توانند با اجازه دادن به سرمایه‌گذاران برای تجارت دارایی‌های سنتی و مشتقات آن در اکوسیستم دیجیتال، تحولی در امور مالی ایجاد کنند. آنها همچنین از مزایای تمرکززدایی استفاده می کنند تا فرصت های جدیدی را برای هزاران سرمایه گذار باز کنند.

از آنجایی که ارزش بازار دارایی‌های مصنوعی کریپتو همچنان در حال رشد است، احتمالاً این دارایی‌ها در میان سرمایه‌گذارانی که به دنبال کاهش ریسک و به کارگیری طیف گسترده‌ای از استراتژی‌های سرمایه‌گذاری بر روی مجموعه‌ای از دارایی‌ها هستند، محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند. این روند احتمالاً باعث افزایش حجم معاملات ارزهای دیجیتال و جذب سرمایه گذاران سنتی به دنیای مالی غیرمتمرکز می شود.

ممنون از اینکه تا پایان مقاله “دارایی مصنوعی چیست؟” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
جمالی هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده