آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

مرج اتریوم چیست؟ | آپدیت مرج اتریوم بزودی …

مرج اتریوم چیست؟ | آپدیت مرج اتریوم بزودی ...

مرج اتریوم چیست؟، اتریوم در حال تغییر است…!

این جمله ممکن است این روزها زیاد شنیده باشید. محبوب ترین شبکه بلاکچین جهان در آستانه تغییری اساسی است که این تغییر باعث رشد و پیشرفت اتریوم می شود و همچنین راه را برای بهینه سازی بسیاری از پلتفرم ها هموار می کند. این آپدیت و همچنین آپدیت های بعدی اتریوم که در ادامه با آن ها آشنا می شوید می توانند بر روی سرعت، مقیاس پذیری و همچنین هزینه های اتریوم تأثیر گذار باشد.

جز موارد فوق، یکی از اهداف اصلی و مهم این آپدیت کاهش مصرف انرژی می باشد که این موضوع با تبدیل شدن مکانیسم POW به POS اتفاق می افتد. تیم توسعه دهنده اتریوم تخمین می زند که با ادغام اتریوم، مصرف آن بیش از ۹۹ درصد کاهش یابد.

با این آپدیت قرار است شبکه اصلی اتریوم فعلی با سیستم اثبات سهام Beacon chain ادغام شود و نام اتریوم به اتریوم ۲ تغییر پیدا کند. این خبر نشان دهنده پایان اثبات کار یا POW برای اتریوم و انتقال کامل آن به اثبات سهام POS می باشد.

با توجه به این موضوع، برای بسیاری از افراد شاید این سؤال پیش بیاید که آیا با رخ دادن چنین اتفاقی، ماینینگ اتریوم به صورت کامل از بین می رود؟ در یک کلام بله. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، ماینینگ اتریوم به صورت کامل حذف می شود چراکه مکانیسم این شبکه تغییر می کند؛ اما ۳ احتمال برای بقای ماینینگ اتریوم وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد. در صورتی که قصد دارید تا درباره این موضوع اطلاعات بیشتری کسب کنید، حتماً این مقاله را تا انتها مطالعه کنید چراکه در ادامه بیشتر درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد.

تقریباً در ۱۲ آگوست سال ۲۰۲۲ بود که ویتالیک بوترین، یکی از بنیان گذران اتریوم از طریق شبکه اجتماعی توییتر خود گفت که ادغام و یا همان مرج اتریوم احتمالاً در ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۲ (تقریباً ۲۴ شهریور ۱۴۰۱) رخ خواهد داد. البته این پروژه تقریباً ۷ سالی است که در حال توسعه می باشد و پیش‌تر چند باری اجرای کامل آن به تعویق افتاده است.

اگر قصد دارید تا درباره مرج و یا ادغام اتریوم که این روزها بسیار سر و صدای کرده است اطلاعات به دست بیاورید، حتماً این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. در ادامه به زبان ساده متوجه خواهید شد که منظور از آپدیت و یا مرج اتریوم چیست. در صورتی که در هر بخش برایتان سؤالی نیز ایجاد شد، می توانید سؤال خود را در بخش نظرات از ما بپرسید.

همچنین می توانید قیمت لحظه ای اتریوم را در سایت زوم ارز مشاهده نمایید.


نیم نگاهی به ادغام (مرج) اتریومmerge eth

همان‌طور که گفتیم، توسعه دهنده گان اتریوم در نظر دارند تا لایه اجرایی موجود را با لایه اجماع اثبات سهام جدید یا بیکن چین Beacon Chain ادغام کنند. با انجام این کار نیاز به انرژی برای استخراج از بین می رود و در عوض شبکه به جای استخراج کنندگان با سهامداران ایمن می شود.

این آپدیت باعث می شود تا راه برای بلاکچین هایی که بر پایه اتریوم کار خود را شروع کرده اند هموار تر شود چراکه تراکم داده ها و هزینه های تراکنش کمتر می شود. در این آپدیت هر گونه تغییر عمده در پروتکل اصلی نیازمند اجماع جامعه جهانی نود ها می باشد.

با توجه به اینکه پس از این آپدیت مکانیسم POW از بین می رود، برخی از کاربران احتمالاً می دهند که پس از این رخ دادن این ادغام، یک فورک از اتریوم ایجاد شود که آن فورک همچنان فعالیت خود را با مکانیسم POW ادامه دهد تا استخراج کنندگان بتوانند همچنان اقدام به استخراج اتریوم کنند.

یکی از نکاتی که باید در این بخش مطرح کنیم این است که آپدیت فوق تنها یک آپدیت نیست بلکه این آپدیت انواع مختلفی دارد. در اصل آپدیت اتریوم با مرج اتفاق می افتد و با دیگر آپدیت ها، این آپدیت کامل تر می شود. پس از اینکه آپدیت مرج اتفاق افتاد، اتریوم به سراغ آپدیت بعدی که سرج نام دارد می رود و همچنین در آینده آپدیت های بعدی نیز اتفاق می افتد. به ترتیب نام آپدیت هایی که قرار است برای اتریوم اتفاق بی افتد عبارت اند از: مرج، سرج، ورج، پرچ، اسپلج.

با توجه به موارد فوق، یکی از سؤالاتی که ممکن است برایتان پیش بیاید این است که پس از رخ دادن آپدیت مرج چه اتفاقی برای افرادی که به عنوان سرمایه گذاری اتریوم خریده اند می افتد؟ اگر شما دارای مقداری اتریوم یا یک توکن ERC-20 هستید (چه در کیف پول نرم افزاری، چه کیف پول سخت افزاری یا یک صرافی) نیازی به انجام کاری ندارید. اگر همه چیز به خوبی پیش برود، انتقال فقط اتفاق می افتد و شما می توانید همانند گذشته از توکن های فوق و یا ارز دیجیتال اتریوم استفاده کنید.

آپدیت ادغام و یا مرج اتریوم، تأثیر خوبی می تواند بر روی تورم این شبکه بگذارد و تقریباً تورم را تا حدودی به محدوده صفر برساند. البته با توجه به آپدیت EIP1559 که تقریباً سال پیش اجرا شد و بحث سوزاندن توکن های اتریوم پس از انجام تراکنش ها را مطرح شد، کمی از مقدار تورم این شبکه کاسته شد؛ اما همان‌طور که گفتیم با این آپدیت میزان تورم موجود نیز ممکن است به صورت مقطعی کاهش چشمگیری داشته باشد.


چرا آپدیت مرج و یا ادغام اتفاق می افتد؟

چرا آپدیت مرج و یا ادغام اتفاق می افتد؟
چرا آپدیت مرج و یا ادغام اتفاق می افتد؟

بلاکچینی که از زمان آغاز به کار اتریوم در سال ۲۰۱۵ استفاده می شود، مکانیسم اثبات کار یا POW می باشد. به همین دلیل همان‌طور که می دانید برای استخراج اتریوم ها باید از انرژی و سخت افزار های مناسب استفاده کرد تا محاسبات دشوار بلاک چین حل شوند. این روش در حال حاضر توسط بسیاری از رمز ارز های موجود از جمله بیت کوین استفاده می شود که تمام این موارد انرژی بر است.

اما با رخ دادن این آپدیت همان‌طور که گفتیم مکانیسم اتریوم از اثبات کار به اثبات سهام تغیر می کند. مکانیسم اثبات سهام به انرژی کمتری نیاز دارد چراکه کاربران به جای اختصاص دادن برق که انرژی محاسباتی را تأمین می کنند، باید ارز دیجیتال شخصی اتریوم خود را در فرآیندی به نام Staking یا استیکینگ قرار دهند.


بررسی باور های غلط آپدیت مرج اتریوم

بررسی باور های غلط آپدیت مرج اتریوم
بررسی باور های غلط آپدیت مرج اتریوم

نسبت به آپدیت مرج اتریوم باور های غلطی وجود دارد که برخی ها فکر می کنند که اگر این اتفاق رخ دهد قرار است آن دسته از موارد مثل کاهش کارمزد تراکنش ها اتفاق بی افتد؛ اما این طور نیست. در ادامه طبق توضیحاتی که در سایت رسمی اتریوم داده شده است قرار است به این موضوعات بپردازیم و باور های غلط موجود را نسبت به اتریوم ۲ بررسی کنیم.

قبل از اینکه بخواهیم به سراغ بحث اصلی برویم باید ذکر کنیم همان‌طور که کمی پیش‌تر گفتیم، آپدیت مرج تنها یکی از آپدیت های اتریوم می باشد که به نوعی آپدیت اصلی نیز به حساب می آید. به همین دلیل، قرار نیست تمامی اتفاق ها در این آپدیت رخ دهد بلکه باقی موارد می تواند در آپدیت های بعدی رخ دهد. در ادامه آن دسته از باور های غلط این آپدیت را قرار است بررسی کنیم و ارتباطی با دیگر آپدیت ها ندارد.

 1. باور غلط شماره یک:

 • تراکنش ها پس از آپدیت ادغام به طرز محسوسی سریع‌تر خواهند شد.

این جمله تا حدودی نادرست است چراکه پس از این آپدیت در سرعت تراکنش ها تغییرات اندکی رخ می دهد به گونه ای که کاربران متوجه نمی شوند اما اینکه تغییرات محسوسی رخ دهد خیر، چنین چیزی اتفاق نمی افتد.

 1. باور غلط شماره دو:

 • آپدیت مرج هزینه گس فی را کاهش می دهد.

این آپدیت همان‌طور که گفتیم یک آپدیت برای تغییر مکانیسم اجماع است و نه افزایش شبکه! بنابراین این موضوع منجر به کاهش هزینه های گس فی نخواهد شد. این نکته را باید به یاد داشته باشید که هزینه های گس فی برآیند تقاضای شبکه نسبت به ظرفیت شبکه می باشد؛ اما باید به یاد داشته باشید همان‌طور که گفتیم در آپدیت های بعدی این اتفاق می تواند رخ دهد و کارمزد های اتریوم کاهش یابد.

 1. باور غلط شماره سه:

 • انتظار می رود پس از ادغام، آمار APR سه برابر شود.

پس از این آپدیت، پیش‌بینی می شود تا نرخ APR افزایش ۵۰ درصدی را تجربه کند نه سه برابری! طبق مواردی که وجود دارد، انتظار می رود که APR برای سهامداران پس از ادغام افزایش یابد. اگر نمی دانید منظور از APR چیست، باید بگوییم که منظور درصد سودی است که سهامداران یا افرادی که اتریوم استیکینگ کرده اند به عنوان هزینه های تراکنش دریافت می کنند. به نوعی باید بگوییم که APR میزان درصد پاداش این افراد می باشد.

 1. باور غلط شماره چهار:

 • این آپدیت و یا ادغام منجر به خرابی زنجیره اتریوم می شود.

مقدار زیادی کار برای اطمینان از اینکه انتقال به اثبات سهام باعث اختلال در شبکه یا کاربران آن نمی شود، انجام شده است. در نتیجه این کار به راحتی وب دون توقف انجام می شود. آپدیت اتریوم مانند تغییر موتور یک موشک در اواسط پرواز است و به طوری طراحی شده است که نیاز به توقف چیزی نباشد و در حین سوئیچ انجام شود.

 1. باور غلط شماره پنج:

 • سهام داران می توانند فوراً بعد از به‌روزرسانی شبکه اتریوم، اتر های خود را برداشت کنند.

اتریوم های سهام گذاری شده در حال حاضر در زنجیره بیکن یا Beacon chain قفل شده اند. به گفته توسعه دهندگان این شبکه، برداشت دارایی های قفل شده فوراً پس از به‌روزرسانی ممکن نیست و سهامداران باید تا زمان به‌روزرسانی شانگهای منتظر باشند. این بروز رسانی برای فاصله زمانی ۶ الی ۱۲ ماه پس از آپدیت مرج برنامه ریزی شده است.

 1. باور غلط شماره شش:

 • اعتبار سنج ها تا به روزرسانی شانگهای نمی توانند پاداش های خود را برداشت کنند.

خیر. پس از اینکه شبکه به‌روزرسانی شد، شما می توانید پاداش های مربوط به کارمزد ها و تأیید اعتبار بلاک های شبکه اتریوم را بلافاصله پس از آپدیت برداشت کنید. این موضوع دقیقاً برعکس بحث قبلی می باشد چراکه تنها اتریوم های شما قفل می شود و برای پاداش های آن اتفاقی رخ نمی دهد.


پس از آپدیت مرج، استخراج اتریوم به کجا می رسد؟

پس از آپدیت مرج، استخراج اتریوم به کجا می رسد؟
پس از آپدیت مرج، استخراج اتریوم به کجا می رسد؟

همان‌طور که گفتیم، پس از انتشار آپدیت فوق استخراج اتریوم به پایان می رسد چراکه مکانیسم این شبکه از POW به POS تغییر پیدا می کند؛ اما با این وجود، عده ای که هزینه های بسیار بالایی برای خرید سخت افزار کرده اند، نسبت به این موضوع خوشایند نیستند. به همین دلیل، در حال حاضر ۳ احتمالاً وجود دارد که ممکن است برای استخراج اتریوم رخ دهد. در ادامه قصد داریم تا ۳ احتمال فوق را بررسی کنیم.

نکته: قبل از اینکه به سراغ اصل مطلب برویم لازم است اشاره کنیم که تمامی موارد فوق همان‌طور که گفتیم تنها احتمال هستند و ممکن است رخ بدهند و یا برعکس رخ ندهند. در نتیجه اگر در حال حاضر استخراج کننده اتریوم هستید، به برنامه های فوق اکتفا نکنید و صبر کنید تا ببینید پس از آپدیت چه اتفاقی رخ می هد.

سناریو احتمالی اول:

اولین احتمال این است که استخراج کنندگان پس از تبدیل مکانیسم اتریوم از POW به POS اقدام به فروش تجهیزات ماینینگ خود می کنند و با همان مبلغ به سراغ سرمایه گذاری در اتریوم یعنی شرکت در استیکینگ می روند. البته لازم به ذکر است که احتمال رخ دادن چنین اتفاقی نسبت به باقی موارد کمتر است چراکه اگر فردی قصد چنین کاری را داشت می توانست از قبل به جای ماینینگ اتریوم به سراغ استیکینگ برود.

لازم به ذکر است که این موضوع مزایایی را به همراه دارد. مثلاً وقتی ماینر ها پس از فروش تجهیزات استخراج اقدام به خرید اتریوم کنند، با توجه به حجم وارد شده، قیمت اتریوم می تواند با رشد چشمگیری همراه باشد.

سناریو احتمالی دوم:

دومین احتمالی که وجود دارد این است که یک فورک از اتریوم با مکانیسم POW ایجاد شود. زمانی که این اتفاق رخ دهد جز اتریوم ۲ یک رمز ارز و یا توکن دیگری ایجاد می شود که کاربران می توانند آن استخراج کنند.

البته لازم به ذکر است که با توجه به ادعا های تیم توسعه دهنده اتریوم، انجام این کار بعید است و آن سعی در این دارند تا این اتفاق رخ ندهد و هیچ فورکی از اتریوم ایجاد نشود اما در کل بازهم چنین احتمالی ممکن است.

یکی از مزایایی که رخ دادن این احتمال دارد این است که اگر چنین اتفاقی رخ دهد، افرادی که در زمان فورک اتریوم در سبد سرمایه گذاری خود داشتند، برای آن ها نیز فورک آن واریز می شود. همانند اتفاقاتی که در گذشته برای بیت کوین افتاد! در نتیجه باید منتظر باشیم تا ببینیم که چه اتفاقی می افتد.

البته لازم به ذکر است که یکی از استخر های بزرگ اتریوم با نام (ethermine) که در حال حاضر ۲۶۰ تراهش از کل هش ریت شبکه اتریوم که در زمان نگارش این مقاله ۸۸۰ تراهش می باشد را دارد، عنوان کرده است که هیچ یک از فورک های اتریوم را پشتیبانی نمی کند؛ بنابراین اگر برای اتریوم فورکی ایجاد شود، از این استخر نمی توان استفاده کرد.

سناریو احتمالی سوم:merge eth2

در نهایت، اگر دو سناریو فوق اتفاق نیفتد، کاربران به سراغ ماین دیگر رمز ارز های موجود می روند و آن ها را استخراج می کنند. در زمان نگارش این مقاله دو ارز در بین تمامی رمز ارز ها وجود دارد که بیشتر مورد استقبال کاربران قرار گرفته است. یکی از رمز ارز های احتمالی اتریوم کلاسیک Ethereum Classic می باشد. دومین ارزی که احتمال دارد ماینر ها به سراغ آن بروند ریون کوین یا Ravencoin نام دارد. در حال حاضر میزان هش ریت شبکه اتریوم کلاسیک برابر با تقریباً ۴۲ تراهش و میزان هش ریت تقریبی ریون کوین حدوداً ۲.۵ تراهش می باشد.

البته باید در نظر داشته باشیم که احتمال رخ دادن این سناریو نسبت به سناریو های فوق بیشتر است چراکه اگر به نمودار هش ریت اتریوم کلاسیک مراجعه کنید، می بینید که هش ریت آن یک سقف تاریخی ثبت کرده است. در تصویر  فوق شما می توانید نمایی از نمودار هش ریت اتریوم کلاسیک را مشاهده کنید.


چگونگی انتقال از آخرین بلوک اثبات کار POW به نخستین بلوک اثبات سهام POS

چگونگی انتقال از آخرین بلوک اثبات کار POW به نخستین بلوک اثبات سهام POS
چگونگی انتقال از آخرین بلوک اثبات کار POW به نخستین بلوک اثبات سهام POS

قبل از هر چیزی برای درک بهتر این بخش بهتر است به الگوریتم POW و همچنین POS نگاهی بیندازیم و بررسی کنیم که منظور از مکانیسم های فوق چیست؟ در ابتدا به سراغ POW می رویم. این عبارت مخفف Proof of Work به معنای اثبات کار می باشد. این الگوریتم مربوط به استخراج ارز های دیجیتال می باشد. در اصل باید بگوییم که هر ارزی که از این الگوریتم پشتیبانی کند، قابلیت استخراج دارد و شما می توانید آن ارز را استخراج کنید. همان‌طور که اطلاع دارید، استخراج ارز دیجیتال نیاز به مصرف انرژی بالایی دارد و به همین دلیل و همچنین به دلایل دیگر، اتریوم قصد دارد تا از POW به POS منتقل شود.

POS نیز مخفف Proof of Stake به معنای اثبات سهام می باشد. این الگوریتم برعکس POW برای تأیید تراکنش ها دیگر نیاز به ماینر ها ندارد و تراکنش ها از سهام گذاری های انجام شده صورت می گیرد. با اثبات سهام، سهامداران مقادیر مشخصی از ارزهای دیجیتال خود را قفل می کنند. در ازای انجام این کار نیز پاداش دریافت می کنند. در الگوریتم اجماع سهام هر چه تعداد سهامداران بیشتر شود، امنیت شبکه نیز افزایش پیدا می کند.

حال که کمی با POW و همچنین POS آشنا شدید، در ادامه بهتر است به سراغ چگونگی انتقال آخرین بلاک POW به POS برویم. اتریوم پس از ادغام شامل دو لایه (اجرا Execution) و (اجماع Consensus) خواهد بود. در زمان انتقال به POS لایه اجرا با هیچ تغییری رو به رو نمی شود و فقط قرار است بخش مربوط به اجماع تغییر کند.

با توجه به این موضوع، باید بگوییم که پس از ادغام، مکانیسم POW با مکانیسم POS به صورت هم‌زمان فعالیت می کنند. در این بین، چشم اعتبارسنج های POS به زنجیره POW می باشد که مبادا در هنگام انجام تأیید تراکنش اتفاقی رخ ندهد.

در نهایت، پس از اینکه اعتبارسنج و یا ولیدیتور ها به اندازه کافی در شبکه جدید POS مستقر شدند، شاخه ای که بیشترین میزان استیک را داشته است، به عنوان شاخه اصلی وارد چرخه تأیید تراکنش می شود. البته در این بین وقوع حملاتی همچون حمله بازآرایی یا Re-org پیش‌بینی می شود. در صورتی که چنین اتفاقی رخ دهد، شبکه با مشکل رو به رو می شود.


آیا آپدیت مرج اتریوم باعث افزایش قیمت اتر ETH می شود؟

آیا آپدیت مرج اتریوم باعث افزایش قیمت اتر ETH می شود؟
آیا آپدیت مرج اتریوم باعث افزایش قیمت اتر ETH می شود؟

پاسخ به این سؤال را هیچ فردی نمی تواند به صورت قطع دهد. اتریوم از ابتدای سال میلادی تا به این لحظه تقریباً ۶۰ درصد کاهش یافته است و بسیاری امیدوارند که آپدیت مرج قیمت اتر را مجدد احیا کنند. این موضوع در ماه ها اخیر به شدت در بین افراد تحلیلگر و… مورد بحث قرار گرفته است و همان‌طور که گفتیم هیچ فردی نمی تواند به طور قطع بگوید که قیمت اتر پس از ادغام چه خواهد شد.

همان‌طور که گفتیم، بسیاری از افراد پیش‌بینی می کنند که اگر ادغام و یا مرج اتریوم با موفقیت در سال جاری انجام شود، انتظار دارند که قیمت با افزایش چشمگیری رو به رو شود. همچنین در صورت افزایش تقاضا ممکن است قیمت سقف قبل شکسته شود و قیمت محدوده های بالاتر را نیز تاچ کند؛ اما در صورتی که این اتفاق رخ ندهد و آپدیت مرج در تاریخ گفته شده (۱۵ سپتامبر) منتشر نشود، به دلیل بی اعتمادی سرمایه گذاران باید منتظر ریزش از ارز دیجیتال اتر باشیم. البته لازم به ذکر است که موارد فوق مبنی بر ارائه سیگنال جهت خرید و فروش نمی باشد بلکه ما تنها گفته های تحلیلگران مشهور را بررسی کرده ایم. در صورتی که قصد خرید ارز دیجیتال اتریوم را دارید، می توانید به صفحه تحلیل اتریوم مراجعه کنید تا بتوانید به صورت روزانه تحلیل این ارز دیجیتال را مشاهده نمایید.


چگونگی انتقال از آخرین بلوک اثبات کار POW به نخستین بلوک اثبات سهام POS

قبل از هر چیزی برای درک بهتر این بخش بهتر است به الگوریتم POW و همچنین POS نگاهی بیندازیم و بررسی کنیم که منظور از مکانیسم های فوق چیست؟ در ابتدا به سراغ POW می رویم. این عبارت مخفف Proof of Work به معنای اثبات کار می باشد. این الگوریتم مربوط به استخراج ارز های دیجیتال می باشد. در اصل باید بگوییم که هر ارزی که از این الگوریتم پشتیبانی کند، قابلیت استخراج دارد و شما می توانید آن ارز را استخراج کنید. همان‌طور که اطلاع دارید، استخراج ارز دیجیتال نیاز به مصرف انرژی بالایی دارد و به همین دلیل و همچنین به دلایل دیگر، اتریوم قصد دارد تا از POW به POS منتقل شود.

POS نیز مخفف Proof of Stake به معنای اثبات سهام می باشد. این الگوریتم برعکس POW برای تأیید تراکنش ها دیگر نیاز به ماینر ها ندارد و تراکنش ها از سهام گذاری های انجام شده صورت می گیرد. با اثبات سهام، سهامداران مقادیر مشخصی از ارزهای دیجیتال خود را قفل می کنند. در ازای انجام این کار نیز پاداش دریافت می کنند. در الگوریتم اجماع سهام هر چه تعداد سهامداران بیشتر شود، امنیت شبکه نیز افزایش پیدا می کند.

حال که کمی با POW و همچنین POS آشنا شدید، در ادامه بهتر است به سراغ چگونگی انتقال آخرین بلاک POW به POS برویم. اتریوم پس از ادغام شامل دو لایه (اجرا Execution) و (اجماع Consensus) خواهد بود. در زمان انتقال به POS لایه اجرا با هیچ تغییری رو به رو نمی شود و فقط قرار است بخش مربوط به اجماع تغییر کند.

با توجه به این موضوع، باید بگوییم که پس از ادغام، مکانیسم POW با مکانیسم POS به صورت هم‌زمان فعالیت می کنند. در این بین، چشم اعتبارسنج های POS به زنجیره POW می باشد که مبادا در هنگام انجام تأیید تراکنش اتفاقی رخ ندهد.

در نهایت، پس از اینکه اعتبارسنج و یا ولیدیتور ها به اندازه کافی در شبکه جدید POS مستقر شدند، شاخه ای که بیشترین میزان استیک را داشته است، به عنوان شاخه اصلی وارد چرخه تأیید تراکنش می شود. البته در این بین وقوع حملاتی همچون حمله بازآرایی یا Re-org پیش‌بینی می شود. در صورتی که چنین اتفاقی رخ دهد، شبکه با مشکل رو به رو می شود.


آخرین اطلاعات مربوط به آپدیت مرج اتریوم

در این بخش از مقاله قصد داریم تا به سراغ آخرین اطلاعات موجود (از ابتدای سال ۲۰۲۲) درباره مرج اتریوم برویم و تایم لاین (جدول زمانی) موجود را بررسی کنیم تا بتوانیم مرحله به مرحله با این آپدیت بیشتر آشنا شویم. این جدول زمانی به صورت هفتگی توسط سایت (weekinethereum) منتشر می شود. ما نیز تا زمان آپدیت اتریوم به صورت هفتگی این مراحل را آپدیت خواهیم کرد. در صورت تمایل شما می توانید با مراجعه به سایت فوق، به راحتی به جدول زمانی ذیل دسترسی پیدا کنید. در صورتی که برایتان سوالی ایجاد شد، می توانید سوال خود را در بخش نظرات برای ما مطرح کنید.

 • January 8, 2022 (18 دی ۱۴۰۰)

لایه اجرای شبکه اصلی

در آخرین تماس صوتی تیم بیکو Time beiko (عضوی از توسعه دهندگان ارشد اتریوم) نکاتی بیان شد که در ادامه با آن ها آشنا می شوید.

 1. شبکه آزمایشی Kintsugi برای برخی از کلاینت ها به دلیل پذیرش بلوک نامعتبر توسط برخی از کلاینت ها در آزمایش Fuzz تقسیم شد.
 2. بحث EIP1153 (Opcodes) که در نسخه بعدی Uniswap مفید است.
 3. اولویت بندی EIP های ارتقا یافته شانگهای: برداشت ها و بررسی برخی از پیشنهاد ها به تاخیر افتاد و همچنین EIPهای جدید نیاز به منطق قوی برای اولویت دادن به کارهای تعویق افتاده دارند.
 4. پیشنهاد نام‌هایی برای ارتقاء لایه اجرایی پایان PoW (به عنوان مثال پاریس)
 5. رفع اشکال نسخه ۱۰.۱۵ Geth، اتصالات همتا به همتا ممکن است قفل شوند.
 6. Log4j در نسخه V 21.10.6 Besu آپدیت شد.
 7. برخی از صرافی ها هنوز تراکنش های EIP1559 نوع ۲ را اجرا نکرده اند.
 8. پروپوزال و یا پیشنهاد چند بعدی EIP1559 ویتالیک بوترین منتشر شد. محدودیت‌هایی برای منابعی که با ماشین مجازی اتریوم (EVM) اجرا می‌شوند اعمال شد، Calldata و یا داده های فراخوانی تراکنش‌ها، داده‌های شاهد و رشد اندازه ذخیره‌سازی شروع می‌شود.
 • January 15, 2022 (25 دی ۱۴۰۰)

لایه اجرای شبکه اصلی

 1. شبکه آزمایشی Kintsugi پس از مشکلاتی که مربوط به تست Fuzz تغییر بلاک هش مورد انتظار و تنظیم شماره بلوک به ۱ بود، به مرحله نهایی باز می گردد.
 2. رفع اشکالات Erigon v2022.01.01
 3. Nethermind v1.12.4: پشتیبانی از بهبود های JSON RPC
 4. رفع اشکالات Besu v21.10.7
 5. فردی به نام ری Rai که یکی از توسعه دهندگان اسبق اتریوم است در توییتر خود نسبت به آپدیت های اتریوم گفت که چرا بلاکچین های امروزی باید نحوه برقراری ارتباط خود با داده های تاریخی زنجیره خود تغییر دهند؟
 • January 22, 2022 (2 بهمن ۱۴۰۰)

لایه اجرای شبکه اصلی

در تماس های آخیر تیم توسعه دهنده اتریوم نکاتی بیان شد. در ادامه نکات اصلی گفته های تیم بیکو Tim Beiko را مطالعه خواهید کرد.

 1. مشخصات Engine API برای اجرای بارگذاری اختیاری و تأیید اعتبار
 2. شبکه‌های تستی پس از خاموش شدن PoW احتمالاً Goerli & Sepolia هستند.
 3. بحث در مورد EIP های بالقوه برای ارتقاء شانگهای
 4. نسخه Erigon v2022.01.02 آپدیت شد. این ارتقا سبب شد تا برخی از باگ ها رفع شود. همچنین محدودیت کارمزد ماینر ها ساده سازی شد و حالت تقاطع trace_filter نیز اضافه گردید.
 5. رفع اشکال نسخه Besu v21.10.9
 6. تحلیل تجربی EIP1559: تخمین کارمزد ها اکنون آسان تر شده است و همچنین نوسان قیمت گس در بین بلاک‌ها و مدت زمان انتظار کاربر کاهش یافته است و سهم بیشتری از ارزش قابل استخراج ماینر (MEV) برای سوزاندن در نظر گرفته شده می باشد.
 • January 29, 2022 (9 بهمن ۱۴۰۰)

لایه اجرای شبکه اصلی

 1. به‌روزرسانی برنامه‌نویسان اصلی تیم بیکو Tim Beiko. برنامه ها باید با آزمایش روی شبکه تستی و یا آزمایشی Kintsugi برای غیر فعال شدن PoW آماده شوند. EIP ها برای ارتقاء شانگهای در اولویت هستند.
 2. نسخه Erigon v2022.01.03 به روزرسانی شد. طبقه بندی بهبود یافته تراکنش ها در استخر استیکینگ، ردگیری صدور تستی و رفع اشکال.
 3. ارائه پیشنهاد برای هزینه گس رول آپ ها برای تراکنش های شبکه اصلی به لایه دوم
 • February 5, 2022 (16 بهمن ۱۴۰۰)

لایه اجرای شبکه اصلی

 1. استیک‌کنندگان باید در جریان باشند که به اندازه کافی فضای خالی هارد برای نهایی نشدن تراکنش‌ها داشته باشند. (کمی پیشتر شبکه آزمایشی Kintsugi با برخی از مشتری ها با مشکل رو به رو شده بود)
 2. پیشبینی می شود شبکه Kiln devnet در آواخر هفته آینده اجرایی شود.
 3. بحث ارتقاء شانگهای در مورد EIP ها شامل: تغییرات EVM، کاهش هزینه های جمع آوری.
 4. پیش نمایش مشخصات اجرایی برای لایه اجرا.
 • February 12, 2022 (23 بهمن ماه ۱۴۰۰)

لایه اجماع اثبات سهام

 1. اجرا کنندگان POS یک تماس ویدیویی منتشر کرده اند. یادداشت های بن اجینگتون Ben Edgington
 2. شبکه آزمایشی عمومی Kiln پس از رسیدن به نقاط عطف کافی راه اندازی می شود.
 3. تراکنش‌های blob Vitalik نسخه پیچیده‌تر برای کاهش کار بر روی لایه اجرا است.
 4. مطلب What’s New in Eth2 منتشر شد.
 5. Lighthouse v2.1.3 ثبات و پایداری همتایان را با استفاده از فورک rust-libp2p بهبود می بخشد.
 • February 19, 2022 (30 بهمن ۱۴۰۰)

لایه اجرای شبکه اصلی

 1. آخرین تماس‌های ویدیویی برنامه‌نویسان تیم بیکو Tim Beiko
 2. اپکد Random در حال تغییر نام به PREVRANDAO
 3. خاموش کردن اثبات کار Kurtosis برای آزمایش
 4. آپدیت Geth v1.10.16 برای رفع باگ های موجود
 5. نسخه mev-geth v1.10.15-mev0.5.0 برای محاسبه مگاباندل ها
 6. نسخه Besu v22.1.0
 7. نمونه بلاک با اثبات Verkle برای رمزگشایی و تأیید
 • February 26, 2022 (7 اسفند ۱۴۰۰)

لایه اجرای شبکه اصلی

 1. نسخه Erigon v2022.02.04: بهینه سازی برای getStorageAt و getBalance، تشخیص خودکار آخرین عملکرد برای بازپخش تراکنش
 2. نسخه Otterscan v2022.02.03: در صفحه آدرس ها، اطلاعات ایجاد قرارداد هوشمند و همچنین موجودی اتریوم اضافه شد.
 3. نسخه Besu v22.1.1: پشتیبانی از خاموش شدن POW، الگوریتم اجماع QBFT برای زنجیره های سازمانی آماده تولید است.
 • March 5, 2022 (14 اسفند ۱۴۰۰ )

لایه اجرای شبکه اصلی

ویدیو تماس توسعه دهندگان اتریوم منتشر شد. نکاتی که در این تماس مطرح شد را در ادامه مطالعه کنید

 1. شبکه آزمایشی Kiln هفته آینده منتشر می شود.
 2. جلسه درباره JSON RPC اینکه باید Head امن باشد. یا در غیر اینصورت آخرین بلاک باید همان بلاک پیشفرض بماند.
 3. اولویت‌های ارتقای شانگهای برداشت‌ها، هزینه‌های رول آپ کمتر، بهبودهای توافق شده EVM و بردهای سریع است.
 • March 12, 2022 (21 اسفند ۱۴۰۰)

لایه اجرای شبکه اصلی

 1. برای غیرفعال شدن اثبات کار یا POW در لایه اجرایی، نام پاریس Paris انتخاب شد.
 2. دموی ویدیو شبکه آزمایشی تک کلاینت Verkle tree منتشر شد.
 • March 19, 2022 (28 اسفند ۱۴۰۰)

لایه اجرای شبکه اصلی

 1. یکی دیگر از ویدیو های تماس توسعه دهندگان اتریوم منتشر شد. تیم بیکو در این باره نکاتی ارائه کردند:
 2. انتقال شبکه آزمایشی Kiln به PoS یا اثبات سهام با موفقیت انجام شد، در اجرا برخی مشکلات وجود دارد، آزمایش‌های بیشتری از جمله شبکه‌های devnet و فورک های Shadow در شبکه زنده مورد نیاز است.
 3. Erigon v2022.03.01 رفع اشکالات موجود
 4. ارائه پیشنهاد برای متناسب کردن فرآیند EIP اصلی با مشخصات قابل اجرا
 5. نسخه Besu v22.1.2: پشتیبانی از ورژن Kiln v2.1 و بهبود ردگیری API
 6. توضیح دهنده نسخه نمایی EIP1559 در سایت Dankrad منتشر شد. این نسخه برای تراکنش‌های data blob پیشنهاد شده است.
 • March 26, 2022 (2 فروردین ۱۴۰۱)

لایه اجرای شبکه اصلی

 1. نسخه ethereumjs/client v0.4.0: پشتیبانی از Kiln v2
 • April 2, 2022 (13 فروردین ۱۴۰۱)

لایه اجرای شبکه اصلی

 1. ویدیو تماس توسعه دهندگان اتریوم منتشر شد. در ادامه با نکاتی از تیم بیکو Tim Beiko و کریستین کیم Christine Kim آشنا می شوید.
 2. در تست آپدیت مرج در فورک Shadow، مشکلات Timeout و RAM پیدا شد.
 3. اگر ارتقاء شبکه آزمایشی عمومی به PoS تا اواخر آوریل آغاز نشود، باید بمب سختی به تعویق بیفتد.
 4. بحث درباره تورم و Goerli
 5. نسخه Geth v1.10.17: آماده سازی برای ادغام یا مرج و تغییر طرح حالت آینده
 6. تجزیه و تحلیل استفاده از خود تخریبی پس از ارتقاء لندن
 7. توضیح دهنده درخت Verkle برای برنامه نویسان برای درک تغییرات هزینه گس فی
 • April 9, 2022 (20 فروردین ۱۴۰۱)

لایه اجرای اصلی شبکه

 1. نسخه تثبیت‌کننده Erigon با پشتیبانی از آپدیت ادغام یا مرج. همگام‌سازی کامل مورد نیاز است چراکه لایه DB با نسخه بتا سازگاری درستی ندارد.
 2. شبکه آزمایشی Verkle tree Condrieu دو بار برای تست استرس راه اندازی شد. راه اندازی های فوق برای برطرف کردن اشکال های موجود انجام شد.
 • April 16, 2022 (27 فروردین ۱۴۰۱)

لایه اجرای شبکه اصلی

انتشار ویدیو تماس صوتی توسعه دهندگان اتریوم. نکات تیم بیکو و Tim Beiko و کریستین کیم Christine Kim

 1. فورک Shadow تا زمانی که برای کلاینت و یا مشتری ها مشکلی ایجاد نشود ادامه پیدا می کند.
 2. Rinkeby ارتقاء نخواهد یافت. Ropsten & Rinkeby منسوخ خواهد شد
 3. آخرین تحلیل ValidHash با سناریوهای احتمالی حمله
 4. تا زمان آپدیت مرج، EIP های بیشتری برای شانگهای پذیرفته نخواهد شد.
 5. نسخه ethereumjs/client v0.4.1‌: برطرف کردن مشکلات Kiln
 • April 23, 2022 (3 اردیبهشت ۱۴۰۱)

لایه اجرای شبکه اصلی

 1. نسخه Erigon v20220402-alpha: اضافه نمودن پشتیبانی برای مرج و ارتقا ۱ برای نسخه دوم Erigon. باید از Scratch همگام سازی صورت بگیرد چراکه نسخه آلفا با پایگاه داده بتا سازگار نیست.
 2. ساختار Erigon: اجزاء قابل تفکیک هستند و می توانند در همان فرآیند اجرا شوند.
 • April 30, 2022 (10 اردیبهشت ۱۴۰۱)

لایه اجرای شبکه اصلی

انتشار ویدیو تماس صوتی توسعه دهندگان اتریوم. نکات تیم بیکو و Tim Beiko و کریستین کیم Christine Kim

 1. تمرکز بر روی دو Mainnet در فورک های shadow.
 2. بمب سختی تاخیر نداشت. کارکرد دو هفته گذشته مرور شده است
 3. شبکه‌های آزمایشی پس از ادغام Goerli و Sepolia هستند، قصد دارند Rinkeby و Ropsten را منسوخ کنند، اما سایر بنیاد ها ممکن است باقی بمانند.
 4. تقویت MEV: اعتبار سنج ها/پیشنهادکنندگان به جای سازندگان برای مشخص نمودن Gas Limit انتخاب شده اند.
 5. Erigon v2022.04.04-alpha: راه حلی برای بهبود سرعت دانلود snapshot از طریق بیت تورنت
 • May 7, 2022 (17 اردیبهشت ۱۴۰۱)

غیرفعال شدن POW (مرج)

 1. به روز رسانی توسعه دهنده اصلی تیم بیکو Tim Beiko در مورد وظایف نهایی قبل از مرج
 2. تعدادی از فورک های shadow در شبکه اصلی بدون مشکل کار می کنند.
 3. مشتری و یا کلاینت ها مجموعه های آزمایشی را طی می کنند.
 4. ارتقا های روان در شبکه های آزمایشی عمومی
 5. در Mainnet shadow fork 3 هیچ مشکل اساسی وجود نداشت.
 6. Mainnet shadow fork 4 برای ۱۲ می (۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱) برنامه ریزی شده است.
 7. فهرست منابع برای مرج

لایه اجرای شبکه اصلی

 1. بمب سختی به نشان دادن خود شروع کرده است.
 2. نسخه Erigon v2020.05.02-alpha: بهبود سرعت دانلود snapshot. کاهش حجم پایگاه داده تا ۱۲۰ گیگ پس از مگام سازی اولیه
 3. نسخه Nethermind v1.12.8: کاهش استفاده از CPU و زمان همگام سازی، هنگام همگام سازی رسیدها و بهینه سازی اجرای تراکنش
 4. نسخه Besu v22.4.0: رفع مشکلات همگام سازی snapshot یا snapshot
 • May 14, 2022 (24 اردیبهشت ۱۴۰۱)

 غیرفعال شدن POW (مرج)

 1. ارتقاء شبکه آزمایشی Ropsten به PoS (برای تاریخ ۸ ژوئن یا ۱۶ خرداد ۱۴۰۱ تخمین زده شده است)
 2. فورک ۴ شبکه اصلی shadow. عالی به نظر می رسد! Erigon مشکلات همگام سازی نامرتبط داشت
 3. Mainnet shadow fork 5 در تاریخ ۱۹ می ادغام می شود
 4. استیکینگ ایمن پس از مرج
 5. در حال حاضر بیشتر از ۸۰ درصد Geth در لایه اجرا قرار دارد.

لایه اجرای شبکه اصلی

انتشار ویدیو تماس صوتی توسعه دهندگان اتریوم. نکات تیم بیکو و Tim Beiko و کریستین کیم Christine Kim

 1. Ropsten در اوایل ژوئن با زنجیره بیکن یا Beacon Chain بدون مجوز و بدون استفاده از Fork ID به PoS ارتقا می یابد.
 2. نسخه Erigon v2022.05.03-alpha: اصلاحات بیشتر برای بهبود سرعت دانلود snapshot.
 3. نسخه Nethermind نسخه ۱.۱۳.۰: پشتیبانی از همگام سازی سریع snapshot بتا، کاهش همگام سازی از ۲۴+ ساعت به ۲ ساعت و کاهش حجم دانلود از ۹۰ گیگابایت به ۳۰ گیگابایت
 • May 21, 2022 (31 اردیبهشت ۱۴۰۱)

غیرفعال شدن POW (مرج)

 1. فورک Mainnet shadow 5 بسیار خوب پیش رفت. تقسیم یکسان مشتری های لایه اصلی و اجماع
 2. بلاک جنسیس (chain genesis) که اولین بلاک می باشد در ۳۰ می تولید می شود و مرج نیز در تاریخ ۸ ژوئن اتفاق می افتد.(برنامه ریزی شده است)
 3. عموم توسعه دهنده گان می توانند مرج را روی Kiln تست کنند.

لایه اجرای شبکه اصلی

 1. مزایای Nethermind: همگام سازی snap، معماری پلاگین، پشتیبانی از MEV و JSON RPC سریع
 2. Besu v22.4.1: پیکربندی Ropsten testnet TTD
 3. Erigon v2022.05.05-alpha: ردپای حافظه کمتر شده است و همچنین مشکلات مرج برطرف شده اند.
 • May 28, 2022 (7 خرداد ماه ۱۴۰۱)

غیرفعال شدن POW (مرج)

 1. انتقال Mainnet-shadow-fork-6 به PoS در ۳۱ می (۱۰ خرداد ۱۴۰۱)
 2. برای تعویق در مرج، TTD به مقدار بسیار زیادی تغییر یافت.
 3. تست کردن مرج با شبکه آزمایشی Nethermind

لایه اجرای شبکه اصلی

انتشار ویدیو تماس صوتی توسعه دهندگان اصلی. نکات ذکر شده در این تماس توسط تیم بیکو Tim beiko

 1. دو لایه اجماع انتشار مرج: Bellatrix به دنبال تنظیم TTD
 2. هیچ تصمیمی در مورد تأخیر بمب سختی وجود ندارد
 • June 4, 2022 (14 خرداد ۱۴۰۱)

غیرفعال شدن POW (مرج)

 1. Ropsten testnet آماده خاموش کردن PoW برای همیشه با مجموعه TTD یا Total Terminal Difficulty است.
 2. ابزاری برای پیش بینی ورود TTD یا Total Terminal Difficulty
 3. استیک کنندگان/نود ها باید به صورت دستی TTD را در آخرین نسخه کلاینت افزایش دهند.
 4. لغو دستی تمرین مفیدی برای خارج نمودن ماینر ها از شبکه اصلی است.
 5. زنجیره بیکن Ropsten فعال است
 6. یادآوری: Ropsten پس از مرج منسوخ می شود
 7. Mainnet shadow fork 6 دوباره با موفقیت با برخی مشکلات جزئی ادغام شد

لایه اجرای شبکه اصلی

 1. مطلب Polynya منتشر شد: درک تنگنای ذخیره‌سازی داده‌های تاریخی.
 • June 11, 2022 (21 خرداد ۱۴۰۱)

غیرفعال شدن POW (مرج)

 1. موفقیت بزرگ ادغام شبکه تستی Ropsten
 2. پس از رفع باگ ها و راه‌اندازی دوباره، نرخ مشارکت و پیشنهاد ها به ۹۹ درصد افزایش یافت.
 3. درخواست ساخت بلاک‌های خالی توسط برخی از مشتری ها
 4. انتشار ویدیو تماس صوتی توسعه دهندگان اصلی. نکات ذکر شده در این تماس توسط تیم بیکو Tim beiko
 5. بمب سختی ۲.۵ ماه به تعویق افتاد
 6. چک لیست ارتقاء مر برای استیک کنندگان انفرادی
 7. محک زدن عملکرد کلاینت های لایه اجماع.
 • June 18, 2022 (28 خرداد ۱۴۰۱)

غیرفعال شدن POW (مرج)

 1. چک لیست آمادگی سازی ادغام و یا مرج
 2. Mainnet-shadow-fork-7 در ۲۲ ژوئن ادغام شد
 3. کجوز صدور بلاک جنسیس beacon chain در ۲۰ ژوئن توسط شبکه آزمایشی Sepolia

لایه اجرای شبکه اصلی

 1. کلاینت های لایه اجرایی خود را برای Grey Glacier می توانید دانلود کنید.
 2. Besu 4.3
 3. Erigon نسخه ۲۰۲۲.۰۶.۰۴ آلفا و نسخه ۲۰۲۲.۰۴.۰۵
 4. Geth 10.19
 5. Nethermind 13.3
 • June 25, 2022 (4تیر ۱۴۰۱)

غیرفعال شدن POW (مرج)

 1. Mainnet-shadow-fork-7 با هشدار نسبت به مشکل همزمان Besu شناخته شده و مشکل Erigon با Shadow Forks ادغام شد.

لایه اجرای شبکه اصلی

 1. بروزرسانی نود ها برای ارتقا Grey Glacier
 2. انتشار ویدیو تماس صوتی توسعه دهندگان اتریوم. نکات تیم بیکو و Tim Beiko و کریستین کیم Christine Kim
 3. ادغام شبکه آزمایشی Sepolia برای ۶ ژوئیه برنامه ریزی شده است
 4. Mainnet shadow fork 8 برای هفته اول در ماه جولای برنامه ریزی شده است
 5. Erigon v2022.06.05-alpha: رفع رگرسیون

لایه اجماع اثبات سهام

 1. توسعه دهندگان اتریوم منتظر دریافت پیشنهاد ها از طرف متخصص های فنی برای اپراتور های استیکینگ هستند
 2. Nimbus v22.6.0: پشتیبانی از شبکه آزمایشی Ropsten و Sepolia، بهبودها و اصلاحات UX
 3. Prysm v2.1.3-rc.4: پشتیبانی شبکه تست Sepolia و بنر Panda Merge
 4. Lido نود های اپراتور را به ۴ تیم افزایش می دهد
 • July 2, 2022 (11تیر ۱۴۰۱)

غیرفعال شدن POW (مرج)

 1. Mainnet-shadow-fork-8 در ۵ ژوئیه ادغام می شود

لایه اجرای شبکه اصلی

 1. Gray Glacier با موفقیت ارتقا یافت
 2. یک بلاک در زنجیره نامعتبر ایجاد شده است. احتمال داده می شود که ۰.۲ درصد از نرخ هش ارتقا نیافته است.
 3. یادآوری: کلاینت OpenEthereum منسوخ شده است
 • July 9, 2022 (18 تیر ۱۴۰۱)

غیرفعال شدن POW (مرج)

 1. Sepolia testnet با موفقیت ادغام شد
 2. مشکل پیکربندی TTD مخصوص شبکه های آزمایشی PoW
 3. Mainnet-shadow-fork-8 با موفقیت ادغام شد
 4. Mainnet-shadow-fork-9 در ۱۴ جولای ادغام می شود.

لایه اجرای شبکه اصلی

 1. به‌روزرسانی اصلی توسعه‌دهندگان تیم بیکو: استیک کنندگان برای ادغام آماده می‌شوند، زمان‌های مسدود کردن را به ۱۳ ثانیه پس از ارتقای Gray Glacier باز می‌گردانند.
 2. انتشار ویدیو تماس صوتی توسعه دهندگان اتریوم. نکات تیم بیکو و Tim Beiko و کریستین کیم Christine Kim
 3. Goerli TTD را ادغام می‌کند تا در تماس بعدی پیاده‌کننده‌های PoS یا برنامه‌نویس اصلی تنظیم شود
 • July 16, 2022 (25 تیر ۱۴۰۱)

غیرفعال شدن POW (مرج)

 1. جدول زمانی ادغام آزمایشی برای خاموش کردن PoW در اواسط تا اواخر سپتامبر
 2. ادغام شبکه آزمایشی Goerli در ۱۱ آگوست
 3. با فرض اینکه گورلی با موفقیت ادغام شود، TTD اصلی را در اواسط آگوست انتخاب می شود.
 4. پیشبینی اجرای ادغام در ۱۹ سپتامبر
 5. Mainnet-shadow-fork-9 ادغام شد، اجرای TTD زودتر از زمان تخمین زده شد، مشکل پیکربندی و برخی مشکلات کلاینت شناخته شده. با رفع مشکل، پیکربندی نهایی شد
 6. fork Goerli shadow برای هفته آینده برنامه‌ریزی شده است.
 • July 23, 2022 (1 مرداد ۱۴۰۱)

غیرفعال شدن POW (مرج)

 1. Goerli آخرین شبکه آزمایشی است که قبل از شبکه اصلی ادغام می شود.
 2. Goerli-shadow-Fork-5 با موفقیت ادغام شد
 3. Mainnet-shadow-fork-10 در ۲۸ ژوئیه ادغام می شود

لایه اجرای شبکه اصلی

 1. انتشار ویدیو تماس صوتی توسعه دهندگان اتریوم. نکات تیم بیکو و Tim Beiko و کریستین کیم Christine Kim
 2. نود های اپراتور باید هم کلاینت های لایه اجرا و هم توافق را اجرا کنند
 3. Besu v22.7.0-RC-2: بهبود عملکرد و اصلاحات
 4. پیشنهادات Vitalik یا ویتالیک بوترین برای تنظیم هزینه های گس
 • July 30, 2022 (8 مرداد ۱۴۰۱)

غیرفعال شدن POW (مرج)

 1. اعلامیه ادغام Goerli، آخرین شبکه آزمایشی برای ادغام، به روز رسانی نود های خود، آخرین فرصت برای تمرین ادغام قبل از شبکه اصلی
 2. ارتقاء Bellatrix Chain Beacon Goerli (Prater) در عصر ۱۱۲۲۶۰ (۴ اوت ۱۲:۲۴ UTC)
 3. ادغام ترمینال کل سختی (TTD) روی ۱۰,۷۹۰,۰۰۰ تنظیم شد (۶ تا ۱۲ اوت)
 • August 6, 2022 ( 15 مرداد ۱۴۰۱)

غیرفعال شدن POW (مرج)

 1. با احتمال اینکه مرج Goerli به درستی پیش برود، Bellatrix epoch و ترمینال سختی کل شبکه در هفته آینده معین می شود.

ادغام شبکه تست گورلی Goerli

 1. بیکن چین (Prater) به Bellatrix ارتقا یافت
 2. Goerli-shadow-fork-6 با موفقیت ادغام شد، مشکل کلاینت وجود نداشت، ۳۰٪ MEV-boost را اجرا کرد

لایه اجرا

 1. انتشار ویدیو تماس صوتی توسعه دهندگان اتریوم. نکات تیم بیکو و Tim Beiko و کریستین کیم Christine Kim
 2. تغییرات پیشنهادی پس از ادغام Engine API و Checkpoint Sync
 3. Besu v22.7.0: بهبودهای همتا و رفع ادغام
 • August 13, 2022 (22 مرداد ۱۴۰۱)

غیرفعال شدن POW (مرج)

 1. مرج شبکه اصلی در تاریخ ۱۵ سپتامبر برنامه ریزی شده است.
 2. TTD در تماس هفته‌های آینده با توسعه‌دهندگان اصلی مجدداً تأیید می‌شود.
 3. بوردل ادغام شبکه اصلی را در ۱۵ سپتامبر پیش بینی می کند
 4. شبکه آزمایشی Goerli با موفقیت ادغام شد و پس از برخی مشکلات پیکربندی و کلاینت نهایی شد
 5. mainnet-shadow-fork-11 در ۱۸ آگوست ادغام شد

لایه اجرا

 1. نسخه Erigon v2022.08.01-alpha: مدیریت بهتر فایل های بلوک فوری

لایه اجماع اثبات سهام

 1. به‌روزرسانی نهایی PoS، تا ۵ هفته آینده برای هر چیزی آماده باشید.
 2. برنامه ریزی Fork shadow شبکه اصلی
 3. در حال بهینه سازی ماشین مجازی اتریوم
 • August 20, 2022 (29 مرداد ۱۴۰۱)

غیرفعال شدن POW (مرج)

 1. تخمین گر TTD ادغام را در حدود ۱۵ سپتامبر پیش بینی می کند
 2. چک لیست آمادگی شبکه اصلی ادغام کامل است
 3. mainnet-shadow-fork-11 با موفقیت ادغام شد.

لایه اجرا

 1. انتشار ویدیو تماس صوتی توسعه دهندگان اتریوم. نکات تیم بیکو و Tim Beiko و کریستین کیم Christine Kim
 2. بحث مقاومت در برابر سانسور اتریوم: (ویتالیک بوترین مخالفت خود را با سانسور اعلام کرد)
 3. طبق پیشبینی ها انتظار می رود که شبکه آزمایشی Sepolia در ۲۱ آگوست ارتقا داده شود.
 4. شبکه آزمایشی Kiln در ۶ سپتامبر خاموش می شود

لایه اجماع اثبات سهام

 1. تنوع کلاینت بهبود یافته است: Prysm 35٪ و Lighthouse 33٪
 2. پشتیبانی چند کلاینت Dappnode
 • August 27, 2022 (5 شهریور ۱۴۰۱)

غیرفعال شدن POW (مرج)

انتشار نسخه های آماده مرج اجرایی کلاینت. با استفاده از لینک هایی که در ادامه قرار می دهیم، می توانید نودهای خود را به روزرسانی کنید.

 1. نسخه Besu v22.7.1: به روزرسانی الزامی برای ادغام در شبکه اصلی. این آپگرید باعث سازگاری Besu با مرج می شود.
 2. نسخه Erigon v2022.08.02-alpha: حل مشکلات متفاوت روند RPC
 3. نسخه Geth v1.10.23: انتشار ورژن Hotfix برای مشکل رگرسیون غربال که در ورژن ۱.۱۰.۲۲ وجود داشت.
 4. نسخه Nethermind 14.0

انتشار ورژن های کلاینت آماده ادغام:

 1. نسخه Lighthouse 0.0: نسخه فوق که با نام RickPrime معرفی می شود حاوی پارامترهای با اولویت بالا، برای ادغام در شبکه اصلی می باشد. کلیه کاربران فعال باید ورژن خود را به این نسخه به روزرسانی کنند.
 2. نسخه Lodestar 0.0: این نسخه یک کلاینت اجماع ایجاد شده با زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت می باشد. می توان از طریق کدهای فوق که با مرورگر سازگاری دارند، به صورت مستقیم از شبکه اتریوم به اطلاعات آن دسترسی پیدا کرد.
 3. نسخه Nimbus 8.0: نسخه فوق به صورت کاملا ضروری انتشار یافت. همچنین این نسخه از مرج mainnet اتریوم به صورت کامل پشتیبانی می کند.
 4. نسخه Prysm 0.0: کلیه کاربران شبکه اصلی باید تا قبل از بروزرسانی Bellatrix یا بلاتریکس، در تاریخ ۶ سپتامبر به ورژن فوق به روزرسانی شوند.
 5. نسخه Teku 8.1: آپدیت فوق اجباری است چراکه حاوی به روزرسانی شبکه Bellatrix و همچنین پیکربندی انتقال ادغام (مرج) می باشد. کلیه کاربران شبکه اصلی باید قبل از آپدیت Bellatrix یا بلاتریکس به این ورژن خود را ارتقا دهند.

بررسی اطلاعیه ادغام که توسط سایت رسمی شبکه اتریوم منتشر شد:

 1. یادآوری: اپراتور های نود و همچنین استیک کنندگام باید یک کلاینت برای لایه اجرا و اجماع را اجرا کنند.
 2. جوایز Bounties که با ادغام ارتباط دارند، تا تاریخ ۸ دسامبر افزایش ۴ برابری داشته است و همچنین تا یک میلیون دلار برای باگ های مهم و حیاتی در نظر گرفه شده است.
 3. چک لیست مرج برای استیک کنندگان اصلی
 4. mainnet-shadow-fork-12 در ۳۱ آگوست ادغام شد.

لایه اجرا

 1. تغییرات معماری اریگون یا Erigon برای ادغام (مرج)
 2. تجزیه و تحلیل پایداری danksharding در هزینه های پهنای باند شبکه

لایه اجماع اثبات سهام

 1. انتشار گفتگوی ویدیویی توسعه دهندگان بن ادینگتون Ben Edgington و کریستین کیم Christine Kim
 2. بازرسی بر زیرساخت های استیکینگ
 • September 3, 2022 (12 شهریور ۱۴۰۱)

غیرفعال شدن POW (مرج)

 1. یادآوری: کلاینت های خود را قبل از بلاتریکس Bellatrix در ۶ سپتامبر به روزرسانی کنید.
 2. بعد از اینکه کلاینت آپدیت شد، مطمئن شوید که آخرین ورژن آن را اجرا می‌کنید!
 3. mainnet-shadow-fork-12 کاملاً ادغام شد. ادغام فوق خوشبختانه عملکرد بسیار مناسبی داشت.
 4. mainnet-shadow-fork-13 9 سپتامبر ادغام می شود، این آخرین shadow-fork قبل از آپدیت مرج می باشد.

لایه اجرایی:

آخرین ویدیو تماس صورت گرفته توسط توسعه دهندگان اصلی اتریوم. یادداشت هایی از کریستین کیم Christine Kim. انتظار می رود که هفته آینده Besu و Erigon و Nethermind برای کلاینت ها منتشر شوند.

 1. انتشار نسخه Erigon v2022.08.03-alpha: باگ تولید بلاک های نامعتبر برطرف شد.
 2. پروژه گرافیتی در مقیاس بزرگ یا Large scale graffiti project در شبکه آزمایشی Goerli انجام شد و به یافتن مشکل تولید بلوک نامعتبر کمک کرد.
 3. انتشار نسخه evmone (C++ EVM) v0.9.0: تمرکز توسعه دهنده در این ورژن بر روی بهبود عملکرد صحیح مترجم پایه بود. این ورژن از این نظر، ۱۸ درصد سریعتر از نسخه قبلی می باشد.
 4. فرمت شیء EVM یا EOF: برای بروزرسانی های آینده ۵ EIP پیشنهاد شده است.
 5. ویدیوی گفتگوی مراسم KZG: برنامه‌ای برای معرفی در Devcon با یک مشارکت واحد، مشارکت‌های عمومی برای شروع نوامبر/دسامبر انجام می شود.

لایه اجماع اثبات سهام

 1. تنوع کلاینت: Prysm 45%، Lighthouse 34%، Prysm کمی پایین تر و Nimbus کمی بالاتر از تخمین زده می شود.
 2. نسخه Lighthouse v3.1.0: رفع باگ و بهینه سازی برای تولید بلوک
 3. نسخه Nimbus v22.8.2: اگر DEBUG logging فعال باشد نسخه ۲۲.۸.۱ را برطرف می شود.
 4. نسخه Teku v22.9.0: رفع مشکل اعتبار سنجی کلید عمومی
 5. انتشار Checkpointz
 6. Flashbots MEV-Boost بر روی شبکه اصلی اجرا شد
 7. ارائه گزینه های پیشنهادی برای امتیاز دهی بلوک در MEV-Boost
 8. فایل آرشیو ERA: فرمت ذخیره سازی مسطح برای داده های بلوک تاریخی و اجماع
 • SEP 10, 2022 (19 شهریور ۱۴۰۱)

توقف گواه کار (مرج)

 • شمارش معکوس برای مرج آغاز شد.
 • یادآوری: استیک کنندگان باید یک کلاینت لایه اجرایی را داشته باشند.
 • چین بیکن به Bellatrix ارتقا یافت و ۵ درصد افت در میزان شرکت کنندگان تقریبا ریکاوری شد.
 • شدو فورک mainnet-shadow-fork-13، آخرین شدو فورک پیش از مرج، با موفقیت ادغام شد.

لایه اجرایی

 • Erigon v2022.09.01-alpha: فیکس‌هایی برای تولید بلاک نامعتبر و اسنپ شات
 • Besu v22.7.2: فیکس‌ها و بهبودهایی در هماهنگی و ورود
 • Nethermind v1.14.1: راه حل تولید بلاک خالی، فیکس‌های مرج و بهبودها در ارتباط با eth_syncing و eth_getProof
 • برنامه ریزی ارتقا شانگهای: بحث‌های ناهمگام برای EIPهای منتخب

لایه اجماع گواه سهام

 • تماس ویدیویی مجریان گواه سهام. یادداشت‌هایی از کریستین کیم:
  • شبکه آزمایشی Kiln هفته آینده غیرفعال خواهد شد.
  • طرح پیشنهادی توقف موقت از سوی توسعه دهنده هسته و تماس‌های CL
 • Lighthouse strict-fee-recipient flag از تولید بلاک جلوگیری می‌کند، flag را حذف می‌کند و مجددا راه اندازی می‌کند.
 • Nimbus v22.9.0: فیکس برای تولید بلاک پیش TTD پس از راه اندازی مجدد، بهبود سازگاری با بسو، پریسم و سازنده‌های کند بلاک و افزایش سرعت پردازش بلاک روی رزبری پای
 • Prysm v3.1.1: fork choice pruning fix and a gossipsub optimization
 • List of checkpoint sync endpoints for the Beacon chain
 • 2 درصد از اعتبارسنج‌ها برای Flashbots MEV-Boost relay ثبت شده‌اند
 • پیش‌بینی پاداش استیک و مدلینگ بازگشت MEV اعتبارسنج‌ها
 • Goldfish: جایگزین امن ثابت شده‌ی پیشنهادی برای قانون LMD GHOST fork-choice

لایه ۲:

 • آموزش ایجاد یک قرارداد caching جهت کاهش هزینه‌ها روی لایه ۲

EIPها و استانداردها:

 • EIP5573: با استفاده از توانایی‌های اتریوم وارد شوید.
 • EIP5585: تاییدیه‌ی NFTERC721
 • EIP5593: Restrict web3 provider object API injection
 • EIP5604: NFT Lien
 • EIP5606: Proxy NFTs
 • EIP5615: گسترش ذخایر ERC1155
 • EIP5625: گسترش NFT Metadata JSON schema dStorage

شمارش معکوس گوگل برای مرج اتریوم

توسعه‌ی دهنده‌ی سرویس Google Could اعلام کرد که موتور جستجوی گوگل، یک شمارش معکوس برای مرج اتریوم، با نمایش میزان هش ریت و دشواری، طراحی کرده و به نمایش گذاشته است.
شما می توانید با کلیک بر رو لینک خبر کامل را مطالعه نمایید.


سؤالات متداول

در این بخش از مقاله قصد داریم تا پاسخ برخی از سؤالات پرتکرار را بررسی کنیم. اگر پس از مطالعه مقاله برایتان سؤالی ایجاد شد، در صورتی که سؤال فوق در بین سؤالات ذیل وجود نداشت، می توانید سؤال خود را در بخش نظرات از ما بپرسید.

 1. منظور از مرج اتریوم چیست؟

مرج merge در لغت به معنای ادغام می باشد. شاید جز مرج عبارت ادغام را نیز شنیده باشید. همان‌طور که مطالعه کردید مرج نام یکی از آپدیت های اتریوم می باشد که به نوعی به عنوان آپدیت اصلی نیز به حساب می آید.

 1. آیا ممکن است همه چیز به اشتباه پیش برود؟

اینکه بگوییم همه چیز ممکن است به اشتباه پیش برود درست نیست چراکه اتریوم تیم توسعه دهنده بسیار قدرتمندی دارد؛ اما در کل امکان اینکه این آپدیت با مشکل رو به رو شود و یا مشکلی برای آن ایجاد شود وجود دارد. به همین دلیل توسعه دهندگان اتریوم عنوان کرده اند که برای هر مشکل احتمالی آماده هستند و می توانند آن را رفع کنند.

 1. آیا پس از آپدیت مرج نیاز است تا اتریوم هایمان را به اتریوم ۲ تبدیل کنیم؟

خیر. همان‌طور که گفتیم فرقی نمی کند که دارایی شما در صرافی است و یا در کیف پول چراکه به صورت خودکار این انتقال انجام می شود و اتریوم های شما به صورت خودکار به اتریوم ۲ تبدیل می شود. پس از این آپدیت قطعاً تمام کیف پول هایی که از اتریوم پشتیبانی می کنند این آپدیت را در بر می گیرند.

 1. پس از آپدیت مرج چه اتفاقی برای قیمت اتر می افتد؟

هیچ رشد و یا ریزش قیمتی قطعی نمی توان گفت اما پیش‌بینی برخی از تحلیلگران این‌گونه است که اگر این آپدیت به درستی انجام شود اتریوم شاهد یک رشد چشمگیر خواهد بود. این پیش‌بینی با توجه به دلایلی بیان شده است که ما در طول مقاله درباره آن ها صحبت کرده بودیم.

 1. در صورتی که این آپدیت به درستی انجام نشود، آیا اتریوم سقوط می کند؟

طبق گفته برخی از تحلیل گران، در صورتی که چنین اتفاقی بی افتد با توجه به بی اعتمادی مردم، اتریوم می تواند تا ۳ رقمی شدن قیمت یعنی تا زیر ۱۰۰۰ دلار سقوط کند. اگر چنین اتفاقی رخ دهد باید شاهد اتفاق های بعد باشیم تا ببینیم که چه مشکلاتی ممکن است ایجاد شود؛ اما در کل در حال حاضر تمامی افراد به روی خوب و مثبت این آپدیت توجه دارند.

 1. شنیده ام پس از آپدیت مرج کارمزد اتریوم کاهش پیدا می کند، آیا واقعیت دارد؟

اگر به سایت رسمی اتریوم مراجعه کنید، متوجه خواهید شد که این موضوع در این آپدیت اتفاق نخواهد افتاد و ممکن است در آپدیت های بعدی رخ دهد. همان‌طور که گفتیم، برای کاهش کارمزد شبکه اتریوم، باید ظرفیت شبکه افزایش پیدا کند. در این آپدیت چنین اتفاقی نخواهد افتاد و چرا اصل این آپدیت تبدیل مکانیسم POW به POS می باشد.

 1. من در حال استخراج اتریوم هستم، پس از این آپدیت باید چه اقدامی کنم؟

پس از آپدیت مرج، شما ناچار به انتخاب یکی از ۳ سناریو که کمی پیش‌تر گفتیم هستید. در نهایت باید یکی را انتخاب و سپس نسبت به انتخاب خود عمل کنید. در صورتی که تمایل به استخراج ارز دیگری دارید، می توانید به سراغ رمز ارز هایی مثل اتریوم کلاسیک Ethereum Classic و یا ریون کوین Ravencoin بروید. در آخر برای تصمیم نهایی به شما پیشنهاد می کنیم که صبر کنید و ببینید که اکثر ماینر ها به چه سمتی می روند و شما هم در صورت تمایل همانند آن ها عمل کنید.

 1. با توجه به آپدیت پیشروی اتریوم، آیا در حال حاضر فرصت مناسبی برای خرید اتریوم است؟

پاسخ به این سؤال را نمی تواند به صورت قطعی داد چراکه هنوز هیچ چیزی مشخص نیست. اینکه الان اتریوم بخرید یا خیر بستگی به ریسک و مدیریت سرمایه شما دارد. همان‌طور که گفتیم پیش‌بینی می شود در صورتی که این آپدیت با موفقیت انجام نشود، قیمت اتریوم سقوط کند. در نتیجه باید به هر دو طرف این اتفاق دقت کنید. در صورتی که قصد خرید اتریوم دارید، در این باره باید بررسی های بیشتری انجام دهید.

 1. آیا اتریوم ۲ یک ارز دیجیتال جدید است؟

خیر. اتریوم ۲ ارز دیجیتال جدیدی نیست بلکه همان اتریوم است و تنها مکانیسم و نام آن تغییر کرده است. به همین دلیل نمی توان گفت که اتریوم ۲ یک توکن جدید است.

 1. تاریخ به روزرسانی اتریوم؟

اگر مطلب فوق را به صورت کامل مطالعه کرده باشید، متوجه تاریخ دقیق به‌روزرسانی خواهید شد. در حال حاضر تاریخ اعلام شده برای به‌روزرسانی شبکه اتریوم در ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۲ می باشد. این تاریخ معادل ۲۴ شهریور ماه ۱۴۰۱ شمسی است. در صورتی که تاریخ فوق تغییر نکند، باید در آن زمان منتظر این به‌روزرسانی بزرگ باشیم.


سخن آخر درباره مرج اتریوم

در مجموع، آپدیت مرج بی شک یکی از قابل توجه ترین لحظات در تاریخ ارزهای رمزنگاری شده است. چراکه یکی از بزرگ‌ترین پروتکل ها با یک تغییر عظیم روبرو خواهد شد. همان‌طور که گفتیم، اتریوم از سال های پیش در تلاش است تا این اتفاق را رقم بزند اما موفق نشده است. این بار افراد بسیاری به این امید دارند که اتریوم بتواند با موفقیت این آپدیت را پشت سر بگذارد. در صورتی که این آپدیت با موفقیت انجام شود، می توانیم بگوییم که انقلاب بزرگی در دنیای بلاکچین رخ می دهد و این موضوع می تواند خبر خوبی برای دنیای کریپتو کارنسی باشد.

ممنون از اینکه تا پایان “مرج اتریوم” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
من سید مهدی هستم تولید کننده محتوا سایت زوم ارز. دانشجوی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد گرایش نرم افزار می باشم و همچنین سابقه ی سه سال فعالیت در حوزه ی ارز های دیجیتال و 5 سال نیز تولید کننده محتوا را در کارنامه خود دارم. بنده علاقه مند به دنیای کریپتو و همچنین تکنولوژی هستم و همچنین به آینده ی ارز های دیجیتال بسیار خوشبین نیز هستم و بر این باورام که صنعت بلاکچین در ایران آینده ای بسیار درخشانی خواهد داشت.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
4 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
احمد شیرازی
1 سال قبل

ممنون از محتوای خوب شما

علی
1 سال قبل

تشکر از محتوای جالبتون

حامد
1 سال قبل

سلام محتوای بسیار کامل و مفیدی بود.
خیلی ممنون از نویسندگان زوم ارز

ماهان امینی
1 سال قبل

سلام خسته نباشید
اگه آپدیت به خوبی انجام نشه امکان ریزش شدید اتریوم وجود داره؟

آخرین مقالات منتشر شده