آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

گراف جهت دار غیرمدور چیست؟

گراف جهت دار غیرمدور DAG چیست؟

گراف جهت دار غیرمدور چیست؟، هر چه زمان بیشتری را در فضای ارزهای دیجیتال بگذرانید، احتمالاً با نام ها و اصطلاحات بیشتری روبرو خواهید شد. دنیای غیرمتمرکز به سرعت در حال تکامل است و بلاک هایی از دفتر کل تغییرناپذیر و راه حل هایی را ایجاد می کند که سریعتر و کارآمدتر از همیشه هستند.

با وجود پیشرفت های انجام شده، مسائلی مانند سرعت پایین تراکنش، کارمزد تراکنش های بالا و مقیاس پذیری پایین، پذیرش گسترده ارزهای دیجیتال را متوقف می کند. یک راه حل بالقوه ایجاد معماری عالی یا ترکیبی از معماری ها برای افزایش نرخ پذیرش ارز دیجیتال است.

بلاکچین، فناوری دفتر کل توزیع شده DLT و گراف های جهت دار غیرمدور سه معماری متمایز هستند که با توکن های مختلف امتحان شده اند. هر یک از آنها کلید ظهور تمرکززدایی هستند. در این مقاله، ها و اهمیت آن ها در ارز دیجیتال را مورد بررسی قرار می دهیم.


گراف جهت دار غیرمدور چیست؟

گراف جهت دار غیرمدور چیست؟
گراف جهت دار غیرمدور چیست؟

گراف جهت دار غیرمدور یا  یک معماری است که بر روی دایره ها و خطوط ساخته شده است. هر دایره، که راس نیز نامیده می شود، فعالیتی را نشان می دهد که باید به شبکه اضافه شود، در حالی که خطوط نشان دهنده ترتیب تایید تراکنش ها هستند. خطوط یا لبه‌ها فقط به یک جهت منتهی می‌شوند. از این رو اصطلاح “جهت‌دار” نامیده می‌شود. در ها، هیچ مسیری برای بازگشت به یک راس مشخص وجود ندارد، به همین دلیل است که این ساختارهای ریاضی غیرمدور نامیده می شوند (زیرا “حلقه” وجود ندارد).

مانند بلاکچین، تراکنش های جدید نمی توانند به تنهایی انجام شوند و باید بر اساس تراکنش های موجود ساخته شوند. با این حال، برخلاف بلاکچین، ماینینگ با لازم نیست، بنابراین هزینه تراکنش و اثرات زیست محیطی حداقل است. مقیاس پذیری افزایش می یابد زیرا اعتبارسنجی همزمان تراکنش های متعدد را امکان پذیر می کند.


بررسی عملکرد گراف جهت دار غیرمدور

بررسی عملکرد گراف جهت دار غیرمدور
بررسی عملکرد گراف جهت دار غیرمدور

گراف جهت دار غیرمدور در ارزهای دیجیتال با ذخیره اطلاعات در نودها کار می کند. در اینجا ساختار نود اطلاعات تراکنش را نشان می دهد. با  ، تراکنش ها فوراً در رئوس ساخته شده روی یکدیگر نوشته می شوند. رمزارز مبتنی بر از اثبات کار (POW) یا سایر الگوریتم‌های اجماع برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها برای اطمینان از نوعی اجماع استفاده می‌کند. برای درک بهتر، مثالی را مرور می کنیم.

جان، یک تریدر، با انتقال ارز دیجیتال مبتنی بر به شخص دیگری برای مثال Sly، تراکنش جدیدی انجام داد. همانطور که یک تراکنش جدید متولد می شود،  باید آن را با ارجاع به تراکنش قبلی تأیید کند. ارجاع برای چندین تراکنش انجام می شود تا از اثبات محکم تراکنش اطمینان حاصل شود.

الگوریتم‌های اجماع در کریپتو یا DLT مبتنی بر به نکاتی برای تعیین اینکه کدام نود می‌تواند تراکنش را تأیید کند، متکی هستند. بنابراین، یک نود می تواند در تأیید تراکنش حرف قابل توجهی داشته باشد و انتخاب بر اساس وزن انباشته آن (تعداد تأیید) انجام می شود.

تراکنش‌های جان تایید نشده باقی می‌مانند تا زمانی که خود جان یا شخص دیگری که در بالای تراکنش جان ایجاد می‌کند، ارجاع داده شود. در عمل، تنها نودهایی با وزن بالاتر احتمالاً تراکنش ها را تأیید می کنند تا از رشد مناسب شبکه اطمینان حاصل کنند.


مزایای گراف جهت دار غیرمدور

مزایای گراف جهت دار غیرمدور
مزایای گراف جهت دار غیرمدور

گراف جهت دار غیرمدور یک پروتکل جدید به اندازه فناوری بلاکچین است. با این حال، بسیاری منحصر به فرد بودن آن را حتی انقلابی تر می دانند. در اینجا برخی از مزایای ذاتی این فناوری جدید آورده شده است.

 1. سرعت

سرعت بالای تراکنش یکی از مزیت های اصلی گراف جهت دار غیرمدور است. همانطور که قبلا توضیح داده شد، هر کاربری می تواند تراکنش ها را در شبکه پخش کند و همزمان تاییدیه دریافت کند. در یک شبکه بلاکچین معمولی، بین زمان ثبت تراکنش و تایید آن، یک بازه زمانی یا انتظار وجود دارد. این به عنوان زمان بلاک شناخته می شود. این زمان های بلاک در یک سیستم وجود ندارد و همه اشکال تاخیر را حذف می کند. کاربران همچنین می‌توانند هر تعداد تراکنش را که می‌خواهند ثبت کنند، مشروط بر اینکه تراکنش‌های قدیمی‌تر اعتبارسنجی شوند.

 1. مقیاس پذیری آسان

موضوع مقیاس پذیری یک چالش نگران کننده در اکثر شبکه های بلاکچین اثبات کار PoW  است. افزودن مداوم تراکنش‌های جدید می‌تواند اصل عدم تمرکز را که شبکه را حفظ می‌کند، مختل کند. برای دستیابی به مقیاس پذیری در یک شبکه بلاکچین مناسب، ممکن است نیاز به افزایش تعداد نودها نیز باشد. این همیشه عملی نیست، و به این ترتیب، به دلیل غرق شدن ماینرها منجر به افزایش زمان بلاک می شود.

ظهور ها این مسائل مقیاس پذیری را حل می کند و توان عملیاتی مناسبی را ارائه می دهد، زیرا آنها توسط زمان بلاک محدود نمی شوند. گراف های جهت دار غیرمدور می توانند تعداد بیشتری از تراکنش ها در ثانیه را در مقایسه با یک بلاکچین سنتی پردازش کنند.

 1. عدم وجود استخراج

برخلاف فرآیند استخراج که توسط بیت کوین، اتریوم و سایر کوین ها به عنوان الگوریتم اجماع آنها اتخاذ شده است، ها عاری از استخراج هستند. در حالی که PoW به خودی خود بد نیست، عدم وجود آن به کارایی ها در ثبت تراکنش ها کمک می کند. به عنوان مثال اتریوم به زودی ETH 2.0 را برای ایجاد قراردادهای هوشمند راه اندازی خواهد کرد. از PoW به مدل توافقی PoS تغییر خواهد کرد و اشتراک گذاری نیز بخشی از شبکه جدید خواهد بود.

 1. مقرون به صرفه بودن

ثابت شده است که استفاده از ها مقرون به صرفه تر از گزینه های اصلی بلاکچین عمومی امروزی است. این پروتکل هیچ ماینری ندارد که باید قبل از تایید تراکنش ها تشویق شوند. این فشار کلی را کاهش می دهد و تراکنش های بیشتری را بدون ترس از افزایش هزینه ها تشویق می کند.

به طور خاص، در شبکه اتریوم، کارمزدهای بالای شبکه یا تراکنش ها تا حد زیادی استفاده از بلاکچین را گران کرده است. در اوج تراکم شبکه، ارسال ۱۰۰ دلار پول نقد می تواند کارمزد گس حدود ۲۰ دلار را به همراه داشته باشد. دیگر زیرساخت های بلاکچین در حال ظهور برای حل این چالش کارمزد گس آمده است. با این حال، همه آنها قادر به ارائه هزینه های کم و مقیاس پذیری بدون مشکل نبوده اند. در نظر گرفتن سناریوهایی از این دست، به همین دلیل است که طرفداران معتقدند که این فناوری برای سرنگونی بلاکچین آمده است.

 1. بهره وری انرژی

پروژه ها یا پروتکل های از مکانیسم اجماع PoW با مصرف بالای انرژی آن استفاده نمی کنند. این ها گراف های جهت دار غیرمدور را به عنوان جایگزین های سازگار با محیط زیست در مقایسه با بلاکچین های PoW قرار داده است.

بهره وری انرژی ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا روایت های تغییرات آب و هوایی در حال تبدیل شدن به یک نگرانی در سراسر جهان است. نقش ارزهای دیجیتال به ویژه BTC و سایر فناوری‌های مبتنی بر DLT در تغییرات آب و هوایی نیز مشخص می‌شود. با ها، چنین نگرانی های مربوط به مصرف انرژی کاهش خواهد یافت.


موارد استفاده از گراف های جهت دار غیرمدور

موارد استفاده از گراف های جهت دار غیرمدور
موارد استفاده از گراف های جهت دار غیرمدور
 • ها یا گراف های جهت دار غیرمدور برای پردازش تراکنش ها بدون محدودیت زمان انتظار بلاک ها استفاده می شوند. کاربران می‌توانند هر تعداد تراکنش را که دوست دارند ارسال کنند، اما قبل از رفتن به بلاک‌های جدید، باید بلاک‌های قدیمی را تأیید کنند.
 • ها در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند زیرا از ماینرها به عنوان اجماع PoW استفاده نمی کنند. ارزهای رمزپایه ای که از ها استفاده می کنند، کسری از انرژی مصرف شده توسط ارزهای رمزنگاری شده که به استخراج متکی هستند، استفاده می کنند.
 • ها برای پردازش پرداخت های خرد مهم هستند. از آنجایی که آنها به روشی که فناوری بلاکچین استفاده می کند از ماینرها استفاده نمی کنند، برای تأیید تراکنش ها به هیچ هزینه پردازشی نیاز نیست. فقط یک هزینه کوچک نود دریافت می شود و این هزینه با ازدحام شبکه افزایش نمی یابد.

تفاوت گراف جهت دار غیرمدور و بلاکچین

تفاوت گراف جهت دار غیرمدور و بلاکچین
تفاوت گراف جهت دار غیرمدور و بلاکچین

و Blockchain اساساً رویکردهای متفاوتی هستند. با این حال، هر دو تحت فناوری های دفتر کل توزیع شده قرار می گیرند. یک بلاکچین و یک هر دو داده ها را در یک دفتر کل توزیع شده ذخیره می کنند، اما این کار را با استفاده از روش های بسیار متفاوت انجام می دهند. بیایید به برخی از تفاوت های کلیدی بین این دو فناوری نگاه کنیم.

 • بلاکچین یک رشته غیرقابل تغییر از بلاک های تایید شده داده است، و آن هایی که هنوز در انتظار تایید هستند. بلاک های تأیید شده به صورت زمانی به لیست بلاک های تأیید شده قبلی اضافه می شوند. از سوی دیگر، شامل زنجیره ای از تراکنش های تایید شده جداگانه است که منشعب از بسیاری از تراکنش های قبلی هستند. را می توان به عنوان یک درخت با ساقه، شاخه و برگ نگاه کرد. هر برگ را می‌توان تا ریشه‌های درخت ردیابی کرد، اما برگ بدون ساقه‌اش وجود نخواهد داشت و شاخه‌های کوچک‌تر از شاخه‌های بزرگ‌تر جوانه می‌زنند.
 • اجماع بر روی یک بلاکچین با اعتبارسنجی تراکنش ها در بلاک ها حاصل می شود. یکی از روش‌های دستیابی به این اجماع، اثبات کار است که ماینرها را ملزم می‌کند تا یک سؤال پیچیده ریاضی را با سریع‌ترین کاربر که بلاک را تأیید می‌کند و پاداش دریافت می‌کند، حل کنند. با ، کاربران هم به عنوان ماینر و هم به عنوان اعتبار سنجی عمل می کنند. هر کاربر باید دو تراکنش دیگر را جدا از تراکنش خود قبل از اینکه بتواند توسط کاربر دیگری برای اعتبارسنجی در نظر گرفته شود، تأیید کند. بنابراین نیاز به کارمزد ریشه کن می شود.

چه رمز ارزهایی از استفاده می نمایند؟

چه رمز ارزهایی از استفاده می نمایند؟
چه رمز ارزهایی از استفاده می نمایند؟
 1. IOTA

آیوتا IOTA آیوتا، مخفف Internet of things application، در سال ۲۰۱۶ راه اندازی شد و جزء اولین پروژه هایی است که از فناوری استفاده می کند. از نودها برای اعتبارسنجی تراکنش ها استفاده می کند.

همه کاربران در IOTA باید دو تراکنش را قبل از تأیید تراکنش های خود تأیید کنند. هر کاربر بر اساس آرای خود و سهمی از کل قدرت در مکانیزم اجماع درگیر است که منجر به شبکه‌ای غیرمتمرکز و مقیاس‌پذیر می‌شود. علاوه بر این، آیوتا تراکنش های سریع را با هزینه ای ارزان برای کاربران خود فراهم می کند، بنابراین برای پرداخت های خرد و پرداخت های متعدد ایده آل است.

 1. Obyte

Obyte  یک رمزارز محبوب است که از یک دفتر کل مبتنی بر استفاده می کند. بدون واسطه کار می‌کند تا فرآیند معامله بدون واسطه ایجاد کند. با این حال، از یک سیستم اعتبارسنجی برای محافظت از شبکه در برابر هزینه مضاعف استفاده می کند.

 1. Nano

نانو یک پلتفرم غیرمتمرکز است که از گراف جهت دار غیرمدور استفاده می کند. این شبکه سریع است و هیچ کارمزدی ندارد. معماری آن ترکیبی از بلاکچین و است و از این رو تمرکززدایی را فراهم می کند.

 در واقع نانو فناوری‌های و بلاکچین را برای راه‌اندازی سیستم خود ترکیب کرده است. داده ها از طریق نودها ارسال و دریافت می شوند. هر کاربر در پروژه نانو با یک کیف پول مجزا به بلاکچینی دسترسی دارد که در انحصار آنهاست. هنگامی که تراکنش بر روی بلاکچین انجام می شود، فرستنده و گیرنده هر دو بر روی بلاکچین برای تایید آن عمل می کنند. نانو به دلیل سرعت بالای تراکنش و کارمزد تراکنش صفر معروف است.


سخن پایانی

گراف جهت دار غیرمدور یا یک جایگزین عالی برای بلاکچین است. مشکلات کلیدی مرتبط با بلاکچین را حل می کند و روشی سریع و در عین حال موثر برای ارائه فناوری دفتر کل توزیع شده ارائه می دهد. با این حال، کاملاً غیرمتمرکز نیست. برای نظارت بر تراکنش ها و درگیری ها و نگه داشتن همه چیز تحت قوانین، به یک نود متمرکز متکی است.

ممنون از اینکه تا پایان مقاله “گراف جهت دار غیرمدور چیست؟” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
جمالی هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده