آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

استخراج بیت کوین با کامپیوتر کوانتومی | کامپیوتر کوانتومی و بیت کوین

استخراج بیت کوین با کامپیوتر کوانتومی - زوم ارز

در این مقاله قصد داریم در رابطه با استخراج بیت کوین با کامپیوتر کوانتومی صحبت کنیم. در حال حاضر بین جوامع صحبت از کامپیوتر های کوانتومی است. و این که این کامپیوتر ها دارای سرعت بسیار بالایی برای حل مسائل پیچیده دارند. حال در حوزه استخراج این سوال پیش می آید که با آمدن کامپیوترهای کوانتومی سرانجام بیت کوین چه می شود.

عناوین مقاله استخراج بیت کوین با کامپیوتر کوانتومی به شرح زیر است:


[sta_anchor id=”استخراج-بیت-کوین-با-کامپیوتر-کوانتومی” unsan=”استخراج بیت کوین با کامپیوتر کوانتومی” /]

استخراج بیت کوین با کامپیوتر کوانتومی

کوانتوم چیست ؟ دستگاه های رایانه‌ای کوانتوم چه مزیتی در استخراج‌ بیت‌ کوین دارند؟ عملکرد رایانه‌های کوانتوم چگونه است ؟  آیا خطراتی برای رمز ارزها دارد ؟

دستگاه‌ های هوشمند کوانتومی بسیار هوشمند تر از کامپیوترهای امروزی عمل می کنند سرعت آنها فوق العاده است. آنها معادلات سنگین و پیچیده و سخت را خیلی سریع تر از کامپیوترهای امروزی حل می‌کنند و رمز ارز ها را به آسانی رمزگشایی خواهند کرد. با وجود آنها استخراج‌ بیت‌ کوین خیلی آسان خواهد شد. بیت کوین های استخراج نشده خیلی راحت قابل دستیابی می شوند.

استخراج بیت کوین که توسط ماینر ها انجام می شود همان پاداش بلاک است که در ازای انجام محاسبات و معماهای رمزنگاری دریافت می شود محققان گفته‌اند انجام محاسباتی که با پیشرفته‌ ترین کامپیوترهای امروزی ۱۰ هزار سال انجام می‌شود، با این دستگاههای هوشمند کوانتومی در سه دقیقه و ۲۰ ثانیه قابل انجام است . و اگر حتی یک ماینر به دستگاه هوشمند کوانتومی جهت استخراج بیت کوین دسترسی پیدا کند بر کل شبکه مسلط خواهد شد و شبکه را در معرض خطر قرار خواهد داد.

دستگاه هوشمند کوانتومی یا کامپیوترکوانتومی ( quantum computer ) ماشین هوشمندی است که از قوانین کوانتوم برای ذخیره سازی و انجام عملیات رویدادها و محاسبات استفاده می‌کنند.
برهم نهی(superposition)، تداخل (interference), Entanglement، عدم موجبیت (non determinism)، نا جایگزیدگی (non locality) و تکثیر ناپذیری (non clonability)پدیده های فیزیکی هستند که در عملکرد این دستگاههای هوشمند کوانتومی از آنها استفاده شده است.


[sta_anchor id=”سرعت-محاسبات-در-کامپیوتر-های-کوانتومی” unsan=”سرعت محاسبات در کامپیوتر های کوانتومی” /]

سرعت محاسبات در کامپیوتر های کوانتومی

با وجود اینکه محاسبات کوانتومی در ابتدای راه است اما محاسباتش روی تعداد کوبیت ها اجرا شده است بسیاری از موسسات دولتی نیز به این تحقیقات جهت اهداف امنیتی مانند تجزیه تحلیل رمز ارزها Currency analysis کمک کرده‌اند اگر این رایانه های هوشمند در مقیاس های بزرگتر ساخته شوند عملیات محاسباتی بسیار بزرگ و سخت را انجام خواهند داد. البته باید بدانیم که مزیت این رایانه های هوشمند فقط سرعت زیادش می‌باشد و محاسبه ی محاسباتی که در کامپیوترهای امروزی قابل حل نیست در این کامپیوترها هم امکان پذیر نخواهد بود.

در محاسبات کامپیوتر های کلاسیک بیت یا همان عدد دودویی کوچکترین میزان اطلاعات می باشند در محاسبات کوانتومی qubit یا همان بیت کوانتومی داریم که سیستم فیزیکی دارد نه مفهوم انتزاعی.

کامپیوترهای امروزی دستورهای از پیش مشخص شده را اجرا می‌کنند ولی کامپیوترهای کوانتومی یک پدیده فیزیکی را بر اساس مکانیک کوانتومی به صورت منحصر به فرد درمی آورندو پردازش اطلاعات می کنند.
در حالی که بیت های الکترونیکی در حال خاموش صفر و روشن یک هستند کیوبیت ها می توانند صفر و یک یا هر مقداری بین این دو باشند اگر کره زمین را تصور کنیم بیت فقط می تواند در قطب جنوب یا قطب شمال باشد در حالیکه کیوبیت می تواند هر نقطه و در هر جا روی کره قرار داشته باشد چون در هر مرحله محاسبات اطلاعات بیشتر پردازش می‌شود سرعت پردازش رایانه های کوانتومی بسیار بیشتر است.


سرعت محاسبه استخراج بیت کوین با کامپیوتر کوانتومی

[sta_anchor id=”شبکه-ناامن-با-رایانه-های-کوانتومی” unsan=”شبکه ناامن با رایانه های کوانتومی” /]

شبکه نا امن با رایانه های کوانتومی

رمزنگاری و رمزگشایی اطلاعات در بلاک چین به یک جفت کلید متکی است .کلید عمومی برای رمزنگاری و کلید خصوصی برای رمزگشایی هستند.

ویژگی حفظ امنیت رمزنگاری بر مبنای این است که کلید عمومی می‌تواند در دسترس باشد و می توان آنرا به اشتراک گذاشت. ولی کلید خصوصی لازم است که محرمانه باشد . و در حالی که دستیابی به کلید عمومی از روی کلید خصوصی بسیار آسان و قابل دسترسی می باشد ولی دسترسی به کلید خصوصی از روی کلید عمومی بسیار دشوار و نشدنی است.
محاسبه نوعی از توابع ریاضی که به نام توابع دریچه معروفند راهی برای رسیدن از کلید عمومی به کلید خصوصی است.

ابر رایانه های امروزی خیلی سخت و در مدت زمان بسیار طولانی که زمان آن نامشخص است می توانند توابع دریچه را در ریاضی حل کنند ، تا شاید کلید خصوصی را از روی کلید عمومی حدس بزنند .ولی سیستم های محاسباتی پیشرفته در کامپیوترهای کوانتومی این کار را آسان انجام می دهند .و در زمان کوتاه قادرند که به کلید خصوصی رمز ارزها دسترسی پیدا کنند. و شایدامنیت رمزنگاری رمز ارزها در معرض خطر باشد.

البته بعضی کارشناسان گفته‌اند که با استفاده از مدارهای مجتمع با کاربرد خاص ( ASIC ) می‌تواند این حمله را کم خطر تر کرد . پس این نگرانی فوری نیست.


بیشتر بخوانید:

طاهره محمدیان
طاهره محمدیان
کارشناس روانشناسی | پژوهشگر فناوری های جدید وتولید محتوا

2 دیدگاه دربارهٔ «استخراج بیت کوین با کامپیوتر کوانتومی | کامپیوتر کوانتومی و بیت کوین;

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده