آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

هش ریت HashRate چیست؟

هش ریت HashRate چیست؟

استخراج کنندگان ارزهای رمزنگاری شده اغلب در مورد تجهیزات استخراج خود از عبارت هش ریت Hashrate استفاده می کنند. اگر به استخراج ارزهای دیجیتال علاقه دارید، قطعا باید بدانید هش ریت به چه معناست و چگونه کار می کند.

نرخ هش یا هش ریت (HashRate) یا هش پاور (Hash Power) واحدی برای اندازه گیری سرعت استخراج یک دستگاه ماینر است. در واقع  به سرعت حل هش، توسط دستگاه ماینر گفته می شود . در ازای این حل مساله پاداشی به صورت واحد ارز دیجیتالی مد نظر ، دریافت می کند. برای موفقیت در استخراج ، سرعت از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا ماینر در تلاش است تا سؤالی را حل کند و بلاکی را به زنجیره بلاک ها اضافه کرده و پاداش ها را قبل از هر کس دیگری بدست آورد. پاسخ های بیشتر پیشنهاد شده در کوتاهترین زمان ، شانس حل آن بلوک را افزایش می دهد.

تابع هش رمزنگاری چیست؟

تابع هش رمزنگاری چیست؟
تابع هش رمزنگاری چیست؟

یک تابع  هش تابعی است که اطلاعات را فشرده می کند. توابع هش در بسیاری از قسمتهای رمزنگاری برای تبدیل داده های با یک اندازه های متفاوت به  داده هایی با اندازه ثابت استفاده می شود. به این عمل یعنی تاثیر تابع هش روی داده ها و تبدیل به داده های با مقدار ثابت هشینگ یا هش کردن می گویند.

بیشتر بخوانید: تابع هش و هشینگ چیست؟ ( Hashing , Hash )

توابع هش رمزنگاری برای پردازش  ترکنش های رمزارزی ایده آل هستند. آنها امن هستند و به طور گسترده ای در برنامه های امنیتی اطلاعات شامل احراز هویت ، امضاهای دیجیتال و کدهای تأیید صحت پیام استفاده می شوند. در زمینه استخراج ارز دیجیتال  ، هش محاسبه یا “حدس زدن”  جواب حل یک بلوک است. میزان هش می تواند افزایش یا کاهش یابد.

برای استخراج یا ماینیگ بیت کوین ، بلاک هایی که تراکنش کرده و تایید شده هستند باید قبل از اضافه شدن در زنجیره بلاک چین ، روی انها هش انجام شود.

هش ریت یا همان نرخ هش یا با اصلاحی دیگر هش پاور یا قدرت هش در شبکه بیت کوین ، اهمیت فراوانی دارد. به بررسی جوانب مختلف آن می پردازیم.

توجه داریم که  مفهوم نرخ هش در تمامی ارزهای دیجیتال کاربرد دارد. در اینجا به علت پر طرفدارتر بودن بیت کوین مفهوم هش ریت  را در بیت کوین بررسی می کنیم .


هش ریت HashRate یا نرخ هش چیست؟

هش ریت HashRate یا نرخ هش چیست؟
هش ریت HashRate یا نرخ هش چیست؟

مقدار قدرت مصرفی شبکه بیت کوین برای عملکرد دائمی خود، توسط واحد و معیار اندازه گیری هش ریت مشخص می شود. یعنی برای اینکه بلاک‌ها در مدت‌زمانی ده دقیقه‌ای ، ایجاد یا پیدا شوند ، چه میزان قدرت هش لازم است.در این شبکه ، برای پیدا کردن بلاک‌ها از محاسبات پیچیده ریاضی استفاده می شود و این امر باعث مصرف انرژی می شود و اندازه گیری  این مسئله توسط واحدی با عنوان نرخ یا قدرت هش انجام می ‌شود.

هش ریت یا همان قدرت هش نمایانگر سرعتی است که دستگاه استخراج ، عملیات استخراج را انجام می دهد.برای انجام یک استخراج موفق داشتن یک سرعت قابل قبول ضروری است.چراکه ماینر باید یک معادله پیچیده ریاضی را حل کند تا بتواند یک بلاک جدید به شبکه بلاکچین اضافه کند.که در نهایت اگر سریع تر از ماینر های دیگر بلاک جدید را ایجاد کند پاداش استخراج به ماینر تعلق می گیرد.راه حل هایی از ماینرها که در کوتاه ترین زمان پیشنهاد می شوند شانس ایجاد بلاک برای آن ها بیشتر است.

توابع هش رمزنگاری برای معاملان ارزهای دیجیتال بسیار ایمن هستند.این توابع در برنامه های امنیتی اطلاعات مانند احراز هویت ، امضای دیجیتالی و کدهای تایید اعتبار پیام استفاده می شوند.در زمینه استخراج ارزهای دیجیتال به صورت کلی هش یک محاسبه یا حدس برای حل و ایجاد یک بلاک به بلاکچین است.هش ریت یا نرخ هش می تواند کاهش یا افزایش داشته باشد.

به طور کلی می توان گفت هش ریت به میزان استفاده از قدرت محاسباتی توسط یک شبکه برای پردازش معاملات اشاره دارد. این موضوع می تواند به سرمایه گذاران برای سنجش سلامت و امنیت شبکه یک ارز رمزنگاری شده کمک کند. همچنین فرآیند استخراج ارزهای رمزنگاری شده به میزان هش ماینرها بستگی دارد.

قدرت هش چیست ؟

همانطور که گفتیم هش ریت یک اندازه گیری کلی برای قدرت پردازش شبکه است.همانطور که یک ارز مثلا X  استخراج می شود قبل از اضافه شدن به زنجیره بلاک ها ، بلاک های تراکنش های تایید شده باید هش شوند.هریک از این هش ها با تکمیل موفقیت آمیز یک معادله ریاضی پیچیده و سخت ایجاد می شود.قدرت هش در واقع یک شاخصه ی خوب برای امنیت شبکه بیت کوین است.زیرا هرچقدر بالاتر باشد نشان دهنده این است که برای یک حمله ۵۱ درصدی ماینرهای بیشتری نیاز است.بنابراین هش ریت بالا هماهنگی سیستم های موردنیاز برای چنین حمله ای را بسیار سخت می کند.

عدد نانس (nonce) یا هدف موقتی:

عددی دلخواه که توسط ماینر به صورت مداوم تغییر می کند و با تغییر در  آن هش هدر بلاک هم عوض می شود تا وقتی  که این هش از Target یا هدف تعیین شده توسط شبکه مقدار کوچکتری داشته باشد و بلاک به اصطلاح استخراج شود. هدف موقتی همیشه با یک صفر شروع  و هر بار که ماینر به هش موردنظر برسد، بالاتر خواهد رفت.

در عدد نانس یا هدف موقتی ، شانس رسیدن به هش یا هدف مورد نظر که خود با صفرهای زیادی شروع می‌شود، بسیار پایین است. برای همین  ماینرتعداد  دفعات زیادی ، تغییر در میزان عدد نانس را تکرار می‌کند تا در نهایت موفق شود.

به  این تکرار در عوض کردن مقدار عدد نانس در واحد زمان ثانیه ، نرخ هش یا قدرت هش می گویند. به عبارتی دیگر تعداد حدس های عدد نانس یا هدف موقتی یک ماینر  را هش ریت یا قدرت هش می گویند. به این مسیر،  استخراج بیت گفته می شود.


هش ریت HashRate بیت کوین چیست؟

هش ریت HashRate بیت کوین چیست؟
هش ریت HashRate بیت کوین چیست؟

برای درک بهتر هش ریت و عملکرد آن ابتدا باید با مفهوم استخراج بیت کوین کاملا آشنا باشید.برخلاف ارزهای فیات که توسط بانک های مرکزی صادر می شوند ، بیت کوین های جدید توسط ماینرها از طریق جایزه ایجاد بلاک جدید تولید می شوند.که این کار توسط سخت افزارهایی به نام دستگاه های ماینر صورت می گیرد.دستگاه های ماینر این محاسبات پیچیده را از طریق هش یعنی یک خروجی ۶۴ کاراکتری تصادفی تولید می کنند.برای یافتن شماره هش ماینرهای بیت کوین از الگوریتم SHA_256 استفاده می کنند.داده هایی که یک ماینر به تابع هش SHA_256  وارد می کند شامل تمام معاملات فعلی است که شامل اندازه بلاک ها ، نتیجه هش بلاک های قبلی و هش های غیرمتناسب می باشد.NONCE یک مقدار تصادفی است که ماینر با هرتلاش جدید برای ایجاد یک خروجی جدید مقدار آن تغییر می کند.حتی یک تغییر جزیی نیز مقدار ان را تغییر می دهد.با یافتن هش بلاک ایجاد شده و به شبکه بلاکچین بیت کوین اضافه می شود.پس از استخراج یک بلاک جدید ماینرها بر اساس بیت کوین های تازه ایجاد شده و هزینه معامله پاداش می گیرند.بنابراین سرعت هش برابر است با سرعت رسیدن ماینر به هش – تعداد دفعات محاسبه عملکرد هش در ثانیه

افزایش استخراج کنندگان بیت کوین باعث افزایش نرخ هش می شود.اما باید توجه کنید که قدرتمند شدن شبکه بیت کوین به این معنی نیست که سریعتر یک بلاک تایید شده و استخراج شود .بیت کوین طوری برنامه ریزی شده است که به طور متوسط هر ۱۰ دقیقه یکبار یک بلاک استخراج کند.یعنی با تنظیم سختی استخراج متناسب با نرخ هش کلی شبکه این میزان تولید را حفظ می کند.افزایش سختی استخراج افزایش نرخ هش را نیز به دنبال دارد.

در شبکه بیت کوین هر بلاک دوبخش اصلی  دارد :

  • بدنه بلاک که شامل تعدادی تراکنشاست
  • هدر بلاک (Block Header) یا سربرگ که شامل یک سری اطلاعات خلاصه درباره آن بلاک است.

هش ریت HashRate چگونه اندازه‌گیری می‌شود و واحد آن چیست؟

 

هش ریت HashRate چگونه اندازه‌گیری می‌شود و واحد آن چیست؟
هش ریت HashRate چگونه اندازه‌گیری می‌شود و واحد آن چیست؟

واحد هشت ریت یا نرخ هش ، هش بر ثانیه H/s می باشد که برای محاسبه نرخ هش در هر ثانیه به کار می رود .

هش ریت نیز دارای واحدهای کوچکتر و بزرگتر است.

در زیر واحد های مختلف هش ریت آورده شده است.

۱ KH/s یا یک کیلوهش بر ثانیه: یک هزار هش بر ثانیه

۱ MH/s یا یک مگاهش بر ثانیه: یک میلیون هش بر ثانیه

۱ GH/s یا یک گیگاهش بر ثانیه: یک میلیارد هش بر ثانیه

۱ TH/s یا یک تراهش بر ثانیه: یک تریلیون هش بر ثانیه

۱ PH/s یا یک پتاهش بر ثانیه: یک کوادریلیون هش بر ثانیه

۱ EH/sیا  یک اگزاهش بر ثانیه:  یک کوئینتیلیون هش بر ثانیه

۱ ZH/sیا  یک زتاهش بر ثانیه:  یک سکستیلیون هش بر ثانیه

۱ YH/sیا  یک یوتاهش بر ثانیه:  یک سپتلیون هش بر ثانیه

بر اساس اندازه های بالا می توان فهمید که :

یک مگاهش بر ثانیه معادل ۱,۰۰۰ کیلوهش بر ثانیه است.

یک گیگاهش معادل ۱,۰۰۰ مگاهش بر ثانیه یا ۱,۰۰۰,۰۰۰کیلوهش برثانیه است.

یک تراهش معادل ۱,۰۰۰ گیگاهش بر ثانیه یا ۱,۰۰۰,۰۰۰مگا هش برثانیه است یا ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ کیلوهش برثانیه است.

این رشته را می‌توان تا بی‌نهایت نوشت…

یک اگزا هش ماینر:

رقمی است که قدرت محاسبه و پردازش یک دستگاه ماینر در شبکه را نمایش می دهد. برای مثال اگر دستگاه ماینری ۵۰ اگزا هش بر ثانیه باشد، یعنی دستگاه  قدرت محاسبه این مقدار را در ثانیه دارد.


هش ریت و توزیع فعلی شبکه بیت کوین چه میزان است؟

توزیع هش ریت شبکه بیت کوین در میان استخرهای استخراج بزرگ در تاریخ۱۴ مارچ ۲۰۲۰ :

هش ریت و بیت کوین

نرخ هش فعلی بیت کوین پنجاه اگزاهش بر ثانیه است؛ این میزان با اضافه شدن تعداد ماینرها در سختی‌های بالاتر، با افزایش مواجه خواهد شد.

نمودار هش ریت


هش ریت، پاداش ماینرها و سختی

هش ریت، پاداش ماینرها و سختی
هش ریت، پاداش ماینرها و سختی

سه مورد هش ریت ، پاداش ماینرها و سختی کاملا مرتبط با هم هستند.می توان گفت:  با بالا رفتن سختی شبکه، قدرت هش بیشتری برای ماینیگ بلاک ها لازم است.

ماینینگ هر بلاک برای رسیدن به پاداش آن بلاک به ماینر ها انجام می شود. در حال حاضر، این پاداش ۱۲.۵  بیت کوین برای ماینیگ هر بلاک به ماینرها داده و بین آنها تقسیم می شود.

تذکر:  پاداش بلاک هر چهار سال یکبار در اتفاقی که هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج نام دارد، به نصف کاهش پیدا می کند.

با افزایش تعداد ماینرها، سختی شبکه بالاتر می رود و در نتیجه قدرت هش موردنیاز برای ماین کردن هر بلاک بیشتر می شود. در واقع تعداد حدس ها برای حدس‌ها برای رسیدن به جواب صحیح و حل کردن معادله ریاضی  یا معمای ریاضی مربوطه، بیشتر خواهد شد.


دلیل اهمیت هش ریت Hashrate چیست؟

دلیل اهمیت هش ریت Hashrate چیست؟
دلیل اهمیت هش ریت Hashrate چیست؟

هش ریت یک معیار مهم برای ارزیابی قدرت یک شبکه بلاکچین است. هرچه ماشین آلات بیشتری توسط ماینرها برای کشف بلاک بعدی اختصاص داده شود، میزان هش ریت بالاتر می رود و بر هم زدن شبکه با استفاده از عوامل مخرب سخت تر می شود.

به عنوان مثال حمله ۵۱% زمانی رخ می دهد که یک فرد یا گروهی از مهاجمان به اندازه کافی تجهیزات استخراج را خریداری کرده باشند تا بتوانند بیش از ۵۰ درصد از هش بلاکچین را کنترل کنند. در بلاکچین ها، شخص یا گروهی که اکثریت هش ریت را کنترل می کنند، می توانند از لحاظ تئوری تراکنش ها را مسدود کنند. این مساله باعث ایجاد هزینه های مضاعف می شود که به نوبه خود، یکپارچگی بلاکچین را کاملا تضعیف می کند. به طور کلی می توان نتیجه گرفت کاهش هش ریت شبکه را آسیب پذیرتر می کند.

علاوه بر مواردی که گفته شد برای هر ماینر، محاسبه نرخ هش می تواند به آنها در پیش بینی سودآوری کمک کند. انواع مختلفی از ماشین های استخراج وجود دارد و ماشین های جدید دائما در حال راه اندازی هستند. هر ارز رمزنگاری شده با دستگاه های مختلفی استخراج می شود و همه آنها نرخ هش یکسانی ندارند زیرا استخراج به قدرت، حافظه و پهنای باند نیاز دارد.

میانرها می توانند نرخ هش شخصی خود را با استفاده از یک ماشین حساب محاسبه کنند. هنگامی که تجهیزات استخراج با ماشین های قوی تر ارتقا یابد، ممکن است نرخ هش شبکه افزایش یابد.


کلام پایانی

با خواندن این مقاله می توانید با مفهوم هش ریت آشنا شوید. هش ریت یا هش پاور معیاری برای اندازه گیری سرعت استخراج یک دستگاه ماینر می باشد. در حوزه استخراج ارزهای دیجیتال، سرعت از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

با توجه به مطالبی که در این مقاله گفته شد، محاسبه نرخ هش می تواند در پیش بینی سودآوری کمک کند. به علاوه می توان نرخ هش را محاسبه نمود.

ممنون از اینکه تا پایان ” هش ریت HashRate ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
کارشناس ارشد ریاضی|تکنسین شبکه|مولف کتاب های اموزشی|مدرس دانشگاه های آزاد و علمی کاربردی|پژوهشگر در مورد ارزهای دیجیتال

6 دیدگاه دربارهٔ «هش ریت HashRate چیست؟;

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده