آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

استخر استخراج Mining Pool چیست؟ | انواع استخر برای ماینینگ

استخر استخراج - mining pool - پایگاه جامع زوم ارز

سایت زوم ارز قصد دارد در مطلب استخر استخراج چیست؟ ؛ شما را با استخر های استخراج ارز های دیجیتال آشنا کند که اگر شما بخواهید ارزهای دیجیتال مثل بیت کویناتریومبیت کوین کش و لایت کوین و … را استخراج کنید . نیاز است به استخرهایی که قابلیت استخراج  آن ارز را دارند متصل شوید. البته می توانید به صورت انفرادی به استخراج رمز ارز ها بپردازید.اما شانس برنده شدن برای ساخت یک بلوک تقریبا صفر است .پس بهتر است برای استخراج رمزارز ها به استخر ها متصل شوید .

استخر استخراج Mining Pool چیست؟

استخر استخراج چیست
استخر استخراج چیست

استخر استخراج محلی است که ماینر ها و یا به اصطلاح استخراج کنندگان در آنجا جمع می شوند و همگان در تلاش هستند تا عملیات محاسبات یک بلاک را انجام دهند، استخر ها یک محل مجازی هستند و ماینر ها به صورت شبکه به آن متصل شده اند.

هر استخراج کننده به اندازه منبعی که در استخر ثبت کرده است پاداش دریافت خواهد کرد. به عنوان مثال هر چه منابع شما قدرتمند تر باشد توان بیشتری برای محاسبات یک بلاک می توانید داشته باشید. همین امر باعث می شود که عملیات محاسبات زود تر انجام شود و نتیجه آن مشخص می کند که شما چه مقدار پاداش بابت این موضوع دریافت کرده اید.

در اصل شما قدرت و توان محاسباتی های خودتان را در استخر ها با دیگران به اشتراک می گذارید، در این صورت شانس شما برای دریافت کوین بیشتر می شود.

شاید در زمانی که بازار ارزهای دیجیتال در حال داغ شدن بود، شما می توانستید با دستگاه های توان کم به صوررت مستقیم اقدام به استخراج کوین کنید. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و همچنین افزایش روز افزون محبوبیت های ارز دیجیتال دیگر همچین امکانی وجود ندارد مگر اینکه توان پردازشی بالا و قدرتمندی داشته باشید. به عبارتی می توان گفت، امروزه بدون اتصال به استخر ها عمل ماین کردن و یا به اصطلاح استخراج کوین کار سختی شده است.

محاسبات و ایجاد یک بلاک در بلاک چین برای یک دستگاه ماینر و یا به اصطلاح استخراج کننده ممکن است سال ها طول بکشد ، به همین منظور عضو شدن یک ماینر به یک استخر در صورت ضعیف بودن تبدیل به یک باید شده است.


چگونه می توان از استخر های موجود بیت کوین استخراج کرد؟

همانطور که پیش تر آوردیم شما می توانید با متصل شدن به استخر هایی که توانایی استخراج بیت کوین را دارند، اقدام به استخراج بیت کوین کنید.

زمانی که شما قصد مایین و یا به اصطلاح استخراج کردن دارید، می توانید هم به صورت تیمی وارد یک استخر شوید و عمل استخراج را انجام دهید و هم می توانید به صورت فردی به یک استخر متصل شوید و با انتخاب استخر شما و نفرات دیگر اقدام به تایید تراکنش ها نمایید.

قطعاً هیچ فردی نمی تواند به تنهایی اقدام به استخراج بیت کوین کند ، تنها دلیل این امر هم این است که به دلیل افزایش روز افزون محبوبیت بیت کوین افراد زیادی برای جمع آوری آن در تلاش‌اند.

خوب طبیعتاً در بین این افراد شانس شما برای جمع آوری بیت کوین خیلی کم است حتی ممکن است انجام این عمل به صورت فردی با قدرت پردازش پایین سالها طول بکشد، پس بهتر است ابتدا به یک استخر متصل شوید و توسط این استخر با دیگر ماینر ها عمل ساخت و محاسبات بلوک ها انجام شود تا شانس همه برای دریافت پاداش بیشتر شود.


بهترین استخر که کاربران ایرانی می توانند از آن استفاده کنند کدام است؟

استخر استخراج - پایگاه جامع زوم ارز
استخر استخراج – پایگاه جامع زوم ارز

استخر های ” F2Pool ” و ” Poolin ” به عنوان استخر هایی به حساب می آیند که به کاربران ایرانی اجازه عضویت و استفاده را می دهند. ماینر های ایرانی به راحتی می توانند به این استخر بپیوندد.


استخرهای ماینینگ ایرانی

استخرهای ماینینگ ایرانی
استخرهای ماینینگ ایرانی

در  ایران نیز استخر هایی برای مایینیگ وجود دارد که در صورت علاقه می توانید از آن ها استفاده کنید.این استخرها در بعضی موارد می توانند حتی بازدهی بیشتری نسبت به ماینرهای هم رده داشته باشند.اما پیش از خرید حتما در مورد آن تحقیق کرده و مشخصات آن را بررسی کنید.در استخرهای ایرانی نیز مانند سایر استخرهای استخراج ، ماین کنندگان ارزهای دیجیتال می توانند ماینر های خود را به سرور های استخر متصل کنند و تحت بستر استخر استخراج مورد نظر اقدام به استخراج ارزهای دیجیتال کنند.در بعضی استخر های ایرانی سرورهای استخر استخراج علاوه بر متصل ساختن ماینر به استخر امکانی را فراهم کرده اند که مشکلات ارتباطی دستگاه های ماینر را رفع کنند.

همچنین در بعضی استخر های مایینیگ ایرانی این امکان وجود دارد که درصورت بروز مشکل در دستگاه های ماینر ،مالک دستگاه از طریق پیامک ،ایمیل یا api  با خبر می شود.استخرهای ماینینگ ایرانی نیز از الگوریتم pps که روش استخراج محبوبی است استفاده می کند.این الگوریتم ریسک استخراج را برای ماینرها کم می کند.یعنی تقسیم کردن سود میان ماینرها بدون اینکه به موفقیت استخر در ماین کردن بلاک ها توجه کنند تقسیم سود تضمین می شود.در بعضی از انواع استخرهای ایرانی هرچند دقیقه یکبار در آمد حاصل از استخراج بین کاربران تقسیم می شود و کاربران می توانند درآمد خود را بعد از تایید شدن در هر ساعتی از روز از حساب کاری خود برداشت کنند.استخر های ایرانی نیز در راستای حفظ حریم شخصی و بالابردن امنیت از عواملی مانند رمز دوعاملی استفاده می کنند .بنابراین ماینرها به راحتی و با اطمینان خاطر از امنیت و حفظ حریم خصوصی خود می توانند به  استخر مورد نظر متصل شده و به استخراج ارزهای دیجیتال بپردازند.در آخر بازهم تاکید می کنیم که سعی کنیدفقط از استخرهای معتبر خارجی یا داخلی استفاده کنید.


پیوستن به استخر ها چه مزیت هایی می تواند داشته باشد؟

زمانی که شما به صورت تنهایی اقدام به استخراج و یا ماین کردن ” بیت کوین ” می کنید، قطعا با افراد زیادی که در این زمینه قدرتمند هستند سرو کار دارید، همین موضوع باعث می شود تا شما مدت طولانی را صرف به دست آوردن بیت کوین کنید. پیوستن به استخر ها دارای مزیت های زیادی است.

یکی از مهم ترین مزیت های آن این است که شما با افراد دیگر به صورت گروهی تلاش در حل معادلات و ساخت یک بلاک می کنید. همین امر سبب می شود تا شانس شما برای دریافت ” بیت کوین ” بیشتر شود.

از دیگر مزیت های پیوستن به یک استخر می توان گفت که ، در آمد های شما ثابت می شود، در زمان استخراج توسط استخر شما به راحتی می توانید در آمد تقریبی تان را حدس بزنید.

در کنار مزایا هایی که پیوستن به استخر دارد یک سری معایب هایی هم مانند مشکلات فنی استخر، صادق نبودن استخر با ماینر ها و…. دارد.


استخر ها چگونه پاداش هر فرد (ماینر) را تقسیم بندی و واریز می کنند؟

پاداش استخر های ارز دیجیتال
پاداش استخر های ارز دیجیتال
 • ” Proportional ” یا پرداخت: در این روش پرداختی، استخر به محض اینکه یک بلاک توسط ماینر ها ساخته شود، با توجه به قدرت پردازش ماینر ها، به آن ها پاداششان را پرداخت می کند.
 • پرداخت به ازای توان محاسباتی به اشتراک گذاشته شده یا “ PPS “ : کلمه ” PPS ” مخفف ” Pay Per Share ” است، تمامی استخر های استخراجی که از این روش پرداخت استفاده می کنند با توجه به توان محاسباتی که ما در اختیارشان قرار می دهیم، مقدار سهم مشخصی برایمان در نظر می گیرند.
 • ” Score-Based ” یا مبتنی بر امتیاز: برای جلوگیری از تعویض مدام استخر ها از این روش استفاده می شود. این روش مبتنی بر این است که هر چقدررر شما در آن استخر بمانید پاداش بیشتری دریافت می کنید. در این روش بعد از ماین دو بلاک واریزی برای ماینر ها صورت می پذیرد.
 • پرداخت به ازای سهم اخر: در این روش بر اساس سهم های دریافت شده که از قبل مشخص است محاسبه می شود. مثلا برای حل یک بلاک به N   تا ماینر که تا قبل از حل بلاک مشارکت داشتند پرداخت انجام می شود. اصطلاحا به این روش پرداخت به ازای شانس ماینر گفته می شود.

چگونه استخر استخراج را انتخاب کنیم؟

انتخاب بهترین استخر
انتخاب بهترین استخر
 1. کارمزد هر استخر و روش پرداخت آن را در نظر داشته باشید ( قبل پیوستن به یک استخر به این موضوع توجه داشته باشید که نرخ کارمزد آن چه مقدار می باشد. هر استخر دارای نرخ کارمز مشخصی است. همچنین موضوع پرداخت ها یک امر طبیعی در درآمد شما می باشد، توجه داشته باشید به استخری که می پیوندید چگونه می خواهد پرداختی ها را انجام دهد. )
 2. استخری را انتخاب کنید که اطلاعات درستی را در اختیارتان میگذارد ( برخی از استخر ها هستند که اطلاعات درستی اعم از فعالیت ماینر ها و یا نوع استخراج را به کاربران نمی دهند، عضویت در اینگونه استخر ها ممکن است به مرور برایتان دردسر ساز شود. )
 3. محدودیت های یک استخر را شناسایی کنید ( بعضی از استخر ها برای ماینر ها محدودیت هایی ایجاد می کنند، برخی از استخر ها اجازه عضویت ماینر های خاص را صادر می کنند و یا اینکه تجهیزات شما با برخی از استخر ها هم خوانی ندارد و همین امر باعث می شود تا نتوانید به آن استخر بپیوندید. )

آیا عضویت در یک استخر الزامی است؟

خیر، عضویت در استخر های استخراج الزامی نیست، شما می توانید به صورت مستقیم تراکنش ها را تایید و محاسبات بلاک هارا انجام دهید، با این حساب شانس شما برای دریافت پاداش کم تر خواهد بود.


انواع استخر های استخراج بیت کوین

BTC.com
F2Pool
AntPool
BTC.TOP
Poolin
SlushPool
ViaBTC
Huobi.pool
BitFury
Bitcoin.com
1M1X
BitClub
Bixin
WAYI.CN
KanoPool


برسی مزایا و معایب ۶ استخر بیت کوین

مزایا و معایب استخر های ارز دیجیتال
مزایا و معایب استخر های ارز دیجیتال

در این قسمت به معرفی تعدادی از استخر ها با بررسی مزایا و معایب آن ها خواهیم پرداخت، در ادامه با ما همراه باشید.

استخر ” BTC.com “

 استخر استخراج BTC هم اکنون جزء بزرگ ترین استخر های استخراج بیت کوین می باشد که توسط شرکت ” Blocktrail ” تأسیس شده است، کارمزد این استخر برابر است با ۱.۵ درصد.

متأسفانه این استخر به دلیل تحریم های اعمال شده به سوی ایران، برای ایرانی ها محدود شده است و دسترسی به این استخر برای ایرانی ها بسیار سخت و دشوار خواهد بود.

مزایا  استخر ” BTC.com ” :

 1. شناخته شده و قابل اعتماد است
 2. کارمزد برداشت پایین

معایب ” BTC.com ” :

 1. کارمزد بالای آن ( ۱.۵ درصد )

استخر ” F2Pool “

استخر استخراج  f2pool در سال ۲۰۱۳ در کشور چین راه اندازی شد، در ابتدا F2Pool جزء اولین و بزرگ ترین استخر های اررز دیجیتال بود به ثبت رسید.

کارمزد واقعی این شرکت ۲.۵ درصد است همچنین کاربران ایرانی برای استفاده از این استخر هیچ محدودیتی نخواهند داشت و به راحتی می توانند از این استخر استفاده کنند.

استخر F2Pool جز بیت کوین از ارز های دیگری مانند: اتریوم، لایت کوین و زی کش پشتیبانی می کند.

مزایا استخر ” F2 Pool “

 1. واریز مرتب و روزانه پاداش
 2. پشتیبانی از دیگر ارز ها

معایب استخر ” F2 Pool “

 1. کارمزد بسیار بالای آن ( ۲.۵ درصد )

استخر ” Ant Pool “

ساخت و ایجاد حساب کاربری در استخر استخراج ” Ant Pool “ رایگان است، می توان گفت استخر ” Ant Pool ” یکی از شناخته شده ترین استخر ها بین ارز دیجیتال بیت کوین است. متأسفانه دسترسی کاربران ایرانی به این استخر محدود شده است.

مزایا استخر ” Ant Pool “

 1. امن ترین استخر موجود
 2. رابط کاربری مناسب و راحت

معایب استخر ” Ant Pool “

 1. کارمزد تراکنش های این استخر نامشخص است

استخر ” Via BTC “

استخر viabtc توسط چینی ها در سال ۲۰۱۶ راه اندازی شد، این استخر علاوه بر بیت کوین از ارز های دیگری مانند لایت کوین و اتریوم و زی کش و دش و مونرو نیز پشتیبانی می کند.

مزایا استخر ” Via BTC “

 1. واریز روزانه پاداش استخراج
 2. پشتیبانی از دیگر ارز ها

معایب استخر ” Via BTC “

 1. کارمزد نسبتاً شدید آن ( ۳ درصد )

استخر ” Kano CKPool “

این استخر در سال ۲۰۱۴ راه اندازی شد، استخر ” Kano CKPool ” یک استخر کوچک است و کارمزد آن ۰.۹ درصد است. این استخر از امنیت خوبی مانند احراز هویت دو مرحله ای برخوردار است.

مزایا استخر ” Kano CKPool “

 1. کارمزد کم
 2. امنیت مناسب

معایب استخر ” Kano CKPool “

 1. رابط کاربری ضعیف و مشکل دار

استخر ” Bixin “

” Bixin ” یکی از بزرگ ترین استخر های بیت کوین است که متعلق به کشور چین می باشد، در این استخر پاداش ماینر ها سریع و به صورت روزانه واریز می شود.

کارمزد دریافتی این استخر از ماینر ها و یا به اصطلاح استخراج کننده چیزی حدود ۴ درصد است که این امر بسیار مهمی است زیرا این کارمزد به شدت بالا می باشد.

مزایا استخر ” Bixin “

 1. پاداش ها را می تواند پیش بینی نمود

معایب استخر ” Bixin “

 1. کارمزد بسیار بالای آن ( ۴ درصد )
 2. این استخر در مرحله اول به کاربران چینی اجازه استفاده می دهد.

کلام آخر 

در پایان این مقاله، شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که آیا می شود خودمان یک استخر استخراج بسازیم؟

 نه در واقعیت، ساخت و تشکیل یک استخر استخراج نیازمند زیر ساخت های مناسب و همچنین تجهیزات گران قیمت می باشد.و همچنین تبلیغات فروان جهت اتصال همه ماینر ها به استخر . اگر بخواهید یک کسب و کار ی ایجاد کنید به عنوان استخر ارز های دیجیتال باید بدانید که هزینه بسیار زیادیی را می خواهد.

ممنون از اینکه تا پایان “ استخر استخراج چیست؟” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید :

تیم محتوا
تیم محتوا
من سید مهدی هستم تولید کننده محتوا سایت زوم ارز. دانشجوی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد گرایش نرم افزار می باشم و همچنین سابقه ی سه سال فعالیت در حوزه ی ارز های دیجیتال و 5 سال نیز تولید کننده محتوا را در کارنامه خود دارم. بنده علاقه مند به دنیای کریپتو و همچنین تکنولوژی هستم و همچنین به آینده ی ارز های دیجیتال بسیار خوشبین نیز هستم و بر این باورام که صنعت بلاکچین در ایران آینده ای بسیار درخشانی خواهد داشت.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

معرفی صرافی های برتر خارجی

آخرین مقالات منتشر شده