آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

آموزش استخراج اتریوم | استخراج اتریوم چگونه است؟

آموزش استخراج اتریوم

آموزش استخراج اتریوم | استخراج اتریوم چگونه است؟ ، در این مقاله قرار است درباره چگونگی استخراج ارز دیجیتالارز دیجیتال اتریوم ” گفت و گو کنیم. اگر بخواهیم اتریوم را توصیف کنیم اینگونه می گویم که پس از ارز دیجیتال بیت کوین ، اترویم دومین ارز محبوب جهان است. کارشناسان زیادی معتقد هستند که اتریوم در آینده با رشد خوبی می تواند در بازار جهانی عرضه شود. در این مقاله قصد داریم تا به شما بگوئیم که چگونه می توانید ارز دیجیتال اتریوم را استخراج کنید. همراه ما باشید.

نگاه کلی به ارز دیجیتال اتریوم

نگاه کلی به ارز دیجیتال اتریوم
نگاه کلی به ارز دیجیتال اتریوم

اتریوم، توسط یک نخبه روسیه ای به نام ویتالیک بوترین طراحی و تولید شد. بوترین به همراه اعضای تیم خود موفق به عرضه اتریوم در اواسط سال ۲۰۱۳ شد. زمانی که اترویم وارد بازار جهانی ارز های دیجیتال شد، بوترین تنها ۱۸ سال سن داشت و این نیز می تواند یک موفقیت بلند مرتبه برای اون باشد. اکنون بوترین ۲۵ سال سن دارد و به عنوان خالق بزرگ ترین ارز دیجیتال جهان ” اتریوم ”  نامیده می شود.

اکنون در بازار جهانی ارز های دیجیتال، رمز ارز ” بیت کوین ” رتبه اول و رمز ارز ” اتریوم ” رتبه دوم را دارد. شاید برای شما این سوال پیش بیاید تفاوت بین بیت کوین و اتریوم چه چیزی است؟ در ادامه مقاله همراه ما باشید.

مهم ترین تفاوت های این دو ارز ابتدا تفاوت های فنی و سپس اهداف و قابلیت های آنان می باشد. هر دو ارز می توانند مانند هم استخراج شوند. تفاوت در استخراج آن ها وجود ندارد. اتریوم همانند بیت کوین در یک بلاک چین توضیع شده است به طور کلی هدف بیت کوین یک سیستم پرداخت جهانی غیرمتمرکز است و همچنین اتریوم نیز در تلاش برای حذف تمرکز از کلیه فرآیند ها می باشد.

شما می توانید به راحتی، از دو روش ارز دیجیتال اتریوم را استخراج کنید.

 1. در روش اول می توانید به راحتی با استفاده از دستگاه ماینر و یا ” ASIC ” ها اقدام به استخراج این ارز دیجیتال کنید. اما قبل از اینکه بخواهید این عمل را انجام دهید، باید به چند نکته توجه کنید.

به گفته تیم خلق کننده ارز دیجیتال اتریوم، آنها با استفاده نمودن از دستگاه ماینر و یا همان ” ASIC ” ها مخالف هستند. همانطور که می دانید قیمت دستگاه های ماینر در بعضی از مدل ها به شدت بالا است و به همین علت توانایی افراد کمی می رسد تا بخواهند آن ها را تهیه کنند. به همین منظور توسعه دهندگام ارز دیجیتال اتریوم با این موضوع مخلف هستند و در تلاش اند تا الگوریتمی پیاده سازی کنند تا جلوی این کار گرفته شوند. آنها می خواهند تمامی افرادی که قصد استخراج ارز دیجیتال اتریوم را دارند بدون نیاز به دستگاه های مانر تنها با تهیه کارت های گرافیک این کار را انجام دهند.

اگر در فکر این هستید که دستگاهی تهیه کنید و با آن اقدام به استخراج ارز دیجیتال اتریوم کنید. در حال حاظر موفق به انجام این کار هستید و می توانید تا زمانی که تیم توسعه دهنده اتریوم الگوریتمی که مرعفی کرده اند را پیاده سازی نکنند ارز دیجیتال اتریوم استخراج کنید. اما پس از اینکه الگوریتم این عمل انتشار یافت دیگر دستگاه ماینر شما بلا استفاده می شود.

 1. در روش دوم نیز می توانید با استفاده از کارت های گرافیک و یا ” GPU ” ها عملیات استخراج را انجام دهید. همانطور که گفتیم پیشنهاد خالقان ارز دیجیتال اتریوم از همین روش است تا همگان بتوانند فرآیند استخراج از طریق کارت گرافیک را انجام دهند.

در این قسمت به بررسی چند هشدار می پردازیم و سپس بررسی می کنیم که چگونه می توانیم ارز دیجیتال اتریوم را از طریق دستگاه های ماینر و یا ” ASIC ” و همچنین کارت های گرافیک و یا ” GPU ” استخراج کنیم.


آموزش استخراج اتریوم

آموزش استخراج اتریوم
آموزش استخراج اتریوم

استخراج اتریوم فرآیند ایجاد یک بلاک از معاملات است که باید به بلاکچین اتریوم اضافه شود. اتریوم مانند بیت کوین از الگوریتم اجماع اثبات کار یا PoW استفاده می نماید. ماینرها با استفاده از زمان و قدرت محاسبه خود پردازش معاملات و تولید بلاک ها را انجام می دهند. در سیستم های غیرمتمرکز مانند اتریوم، ما باید اطمینان حاصل کنیم که همه در مورد ترتیب معاملات توافق دارند. ماینرها با حل معماهای دشوار محاسباتی به تولید بلاک می پردازند.

شبکه اتریوم بلاکچین مخصوص به خود را دارد. تمام تراکنش های انجام شده با استفاده از اتریوم باید توسط ماینرها تایید شود. به همین دلیل مدتی طول می کشد تا معامله تایید شود و در داخل بلاکچین اتریوم قرار گیرد. این فرآیند اثبات کار نامیده می شود.

برای اطمینان از معتبر بودن معاملات و یا تراکنش ها، ماینرها به حل معادلات پیچیده ریاضی می پردازند. هنگامی که یک ماینر این معادله را حل می کند، بلاک جدیدی به بلاکچین اضافه می شود. این بلاک جدید شامل تمام معاملات و یا تراکنش های انجام شده و تایید شده است و ماینر در قبال آن پاداش دریافت می کند. سپس ماینرها شروع به حل یک مساله ریاضی جدید می کنند تا بلاک دیگری را تایید و اضافه کنند.


چگونه اتریوم را استخراج کنیم؟

چگونه اتریوم را استخراج کنیم؟
چگونه اتریوم را استخراج کنیم؟

در این قسمت از مقاله شما می توانید با سه روش استخراج اتریوم آشنا شوید.

 • ۱.استخراج گروهی (استخراج با اتصال به استخر استخراج)
 • ۲.استخراج انفرادی
 • ۳.استخراج ابری

استخر استخراج

استخراج اتریوم با پیوستن به استخر استخراج یکی از ساده ترین و سریعترین راه ها برای شروع است. همه ی افرادی که در یک استخر استخراج شرکت می کنند، پاداش را به اشتراک می گذارند. مواردی همچون اندازه استخر و کارمزد استخر از جمله نکاتی هستند که باید قبل از پیوستن به استخر استخراج در نظر بگیرید.

شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که چرا اندازه استخر استخراج مهم است؟ خوب پاسخ این است که هر چه تعداد افراد ماینر بیشتر باشد، احتمال دریافت پاداش نیز افزایش می یابد. با این حال، هرچه افراد بیشتری به استخر بپیوندند، پاداش بین افراد بیشتری تقسیم می شود. شما باید استخرهای مختلف را قبل از انجام عملیات امتحان کنید. عضویت در استخرهای بزرگ استخراج معمولا انتخاب مطمئن تری است.

استخراج انفرادی

استخراج انفراردی یا استخراج به تنهایی ممکن است ایده خوبی به نظر برسد، زیرا لازم نیست هیچ پاداشی را به اشتراک بگذارید. زمانی که شما استخراج اتریوم را به تنهایی انجام می دهید، با دیگران رقابت می کنید و فقط در صورت انجام معادلات ریاضی پاداش دریافت می کنید. از آنجا که با افراد و شبکه های بسیار گسترده رقابت می کنید، باید از شانس بالایی برای دریافت پاداش برخوردار باشید. استخراج انفرادی تنها در صورتی سودمند است که منابع زیادی در اختیار داشته باشید.

استخراج ابری

با استخراج ابری، شما اساسا یک سرمایه گذار در یک عملیات استخراج هستید. تمام آنچه شما فراهم می کنید سرمایه یا پول است. شرکت های استخراج از طریق ابر، هزاران نفر را برای سرمایه گذاری مبالغ مختلف در این عملیات ثبت نام می کنند و در ازای این کار از درآمد خود استفاده می کنند. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که عملیات استخراج ابر معتبر پیدا کنید، برای آنها پول بفرستید و کار خود را ادامه دهید. در واقع در استخراج ابری یا کلود ماینینگ شما شرکتی را در ازای پرداخت مبلغی مامور استخراج رمزارز می کنید.


هشدار هایی که باید قبل از عملیات استخراج به آن ها توجه کنید

هشدار هایی که باید قبل از عملیات استخراج به آن ها توجه کنید
هشدار هایی که باید قبل از عملیات استخراج به آن ها توجه کنید
 1. قبل از اینکه بخواهید از هر روشی عملیات استخراج را انجام دهید، ابتدا باید به دما مکان مورد نظر که قرار است ماینر ها و یا کارت های گرافیک قررار بگیرند دقت کنید. با نصب یک دستگاه تسویه هوا و همچنین خنک کننده می توانید عمر دستگاه ماینر و یا همچنین کارت های گرافیک خود را بیشتر کنید. قطعا تمامی ماینر ها مجهز به دو الی چهار فن برای خنک نمودن ماینر هستند. اگراقدام به تهیه کارت گرافیک کردید، حتما سیستم خنک کننده و همچنین تهویه هوا آن را نیز فراهم کنید.
 2. استفاده از لپ تاپ به هیچ عنوان توصیه نمی شود. لپ تاپ ها نمی توانند در شبکه استخراج ارز های دیجیتال اتریوم بکوشند زیرا به علت حجم بالای در خواست ها کارت گرافیک لپ تاپ ها پاسخگو نمی باشند.

شما با توجه و رعایت نکات بالا می توانید به راحتتی اقدام به استخراج ارز دیجیتال اتریوم کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا به صورت تصویری با طریقه نصب و استخراج ارز دیجیتال اتریوم آشنا شوید.

در این قسمت قصد داریم تا به شما بگوئیم که چطوری می توانید با استفاده از کارت های گرافیک ارز دیجیتال اتریوم استخراج کنیم و سپس طریقه استخراج از طریقه دستگاه های ماینر را به صورت کامل شرح خواهیم داد، همراه ما باشید.


اسمبل یا جمع اوری ریگ استخراج و راه اندازی سیستم عامل

برای استخراج یا ماینینگ احتیاج به سخت افزار های خاصی است . البته  می توان این کار را با کامپیوترهای شخصی و لپ تاپ و گوشی موبایل انجام داد اما واقعیت امر این است که این کار به هیچ عنوان به صرفه نیست و حتی گاها باعث از بین رفتن وسیله مورد استفاده می شود و این یعنی ضرر!

بهترین روش برای استخراج اتریوم به وسیله کارت های گرافیک می باشد. در بعضی مواقع از دستگاه های Asic نیز استفاده می شود. همانطور که می دانیم برای استخراج بیت کوین  فقط از این دستگاه ها استفاده می شود. به بررسی هر دوی این سخت افزارها می پردازیم.

ما در ابتدا به بررسی استخراج با کارت گرافیک می پردازیم. برای استخراج توسط کارت گرافیک به دستگاه هایی به نام ریگ نیاز داریم. این سخت افزارها به طور خاص برای اتریوم ساخته شده است. از این دستگاه ها برای سوار کردن کارت گرافیک استفاده می شود . مانند کیس های  کامپیوتری با گنجایش بالاتر برای کارت گرافیک بیشتر است. در بازار به صورت آماده در دسترس است . اما می توانید خودتان آن را اسمبل یا جمع آوری کنید.


دستگاه‌های ای‌سیک (ASIC) برای اتریوم

دستگاه‌های ای‌سیک (ASIC) برای اتریوم
دستگاه‌های ای‌سیک (ASIC) برای اتریوم

 

همانطور که در ابتدا گفتیم برای استخراج اتریوم غیر از کارت های گرافیک می توان از دستگاه های ASIC استفاده کرد. در مقایسه با کارت های گرافیک ، این دستگاه ها بسیار قوی تر هستند. راه اندازی خیلی راحتی دارند. استخراج اتریوم با دستگاه های ASIC با مخالفت توسعه دهندگان اتریوم روبرو  است . از دلایل این مخالفت میتوان به چند مورد اشاره کرد:

 • با افزایش این دستگاه ها و قدرت بیشتر دستگاه های ASIC سختی شبکه بالاتر رود و در این صورت  دیگر استفاده از کارت گرافیک سود آور نخواهند بود و از دور خارج خواهند شد.
 • البته با جبهه شدیدی که توسعه دهندگان اتریوم با دستگاه های ASIC دارند،در تلاشند الگوریتم هایی ارائه دهند که ضد این دستگاه ها هستند و در واقع این یک خطر برای استخراج توسط این دستگاه هاست.

تهیه سیستم مورد نیاز برای استخراج ارز دیجیتال اتریوم

برای اینکه بتوانید با استفاده از کارت های گرافیک اقدام به استخراج کنید، باید ابتدا شرایط مورد نیاز و همچنین قطعات را فراهم کنید. در ابتدا نیاز به یک ریگ استخراج دارید. اگر مبتدی باشید شاید برای شما این سوال پیش بیاید که ریگ استخراج چیست؟

به ریگ استخراج در زبان انگلیسی ” Mining Rig ” گفته می شود و همچنن در زبان فارسی نیز به معنی تجهیزات ماینینگ و یا استخراج می باشد. ریگ های تجهیزات شامل چندین کارت گرافیک و یا ” GPU ” و همچنین شامل چندین پردازنده ” CPU ” می باشند که همه را در جهت انجام عمل استخراج در کنار هم جمع می کند. در تصویر زیر می توانید یک ریگ استخراج که شامل چندین کارت گرافیک و فن و یا همان سیستم خنک کننده می باشد مشاهده می کنید.

حال در این قسمت زمانی که قصد جمع آوری یک سیستم ماینینگ را داریم، ابتدا باید یک ریگ مناسب تهیه کنیم. شما می توانید ریگ های استخراج را به صورت آماده تهیه کنید و یا اینکه خودتا با دانش کافی اقدام به ساخت آن ها کنید. البته می توانید بدون نیاز به ریگ های استخراج هم این کار را انجام دهید اما باز هم نیاز به یک مکانی دارید تا بتوانید تمامی قطعات را در کنار یک دیگر فیکس کنید.

پس از انجام این مراحله به سراغ تهیه کارت گرافیک ” GPU ” قدرتمند می رویم. کارت گرافیک را می توان یکی از مهم ترین قسمت های استخراچ ارز دیجیتال اتریوم دانست. همانطور که گفتیم تیم توسعه دهنده این ارز دیجیتال معتقد هستند که تمامی افرادی که می خواهد این ارز را استخراج کنند باید در با بکارگیری کارت های گرافیک این عمل را انجام دهند.

در بازار قطعات کامپیوتر شما می توانید با تهیه کارت گرافیک یکی از دو برند موجود یعنی ” AMD ” و ” Nvidia ” عملیات استخراج را انجام دهید. دقت داشته باشید که شما ابتدا قبل از خریداری و یا تهیه کارت گرافیک باید نوع فعالیتتان را به خوبی استخراج کنید و سپس اقدام به خرید و یا تهیه کارت گرافیک کنید. تمامی کارت گرافیک ها مناسب برای انجام استراج اتریوم نیستند و نمی توانید از همه استفاده کنید.

در ادامه می توانید انواع کارت های گرافیک با هش ریت های مختلف آن را مشاهده کنید و در صورت صلاح دید بهترین نوع آن را تهیه کنید.

پس از تهیه یک کارت گرافیک نوبت به باقی اجزا سیستم شما می شود. توجه کنید دیگر قطعات باید طوری اسمبل شوند که بین کارکرد قطعات اختلال به وجود نیاید.


قطعاتی که باید پس از تهیه کارت گرافیک تهیه کنید عبارت اند از:

 1. پردازشگر و یا ” CPU ” :

همانطور که در ابتدای مقاله آوردیم شما جهت انجام عملیات استخراجارز دیجیتال اتریوم نیازمند کارت گرافیک هستید. پردازنده و یا همان ” CPU ” کمک چندانی به شما نمی کند تنها وظیفه پردازنده در این سیستم استخراج پردازش اطلاعات است. تمامی عملیات استخراج ارز دیجیتال برر عهده کارت گرافیک و یا ” GPU ” می باشد.

 1. حافظه یا ” Ram ” :

استخراج تمامی ارز های دیجیتال که توسط کامپیوتر های قدرتمند انجام می شود، نیاز به رم ندارند. شما می توانید تنها با تهیه یک رم معلومی عملیات استخراج را با موفقیت انجام دهید. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که اگر قصد فعالیت های دیگری در کنار استخراج از سیستمتان را دارید، قطعا نیاز مند یک رم قدرمتند هستید به عنوان در این صورت شما می توانید از رم های ” ۸ گیگابایت ” الی ” ۱۶ گیگابایت ” ( بسته به نوع استفاده و یا نیاز شما ) استفاده کنید.

 1. حافظه ذخیره ساز و یا ” SSD ” :

برای اینکه بتوانید سیستم عامل خودتان را نصب کنید نیاز به یک حافظه جهت ذخیره اطلاعات دارید. به همین منظور می توانید از یک حافظه ذخیره سازی و یا ” SSD ” استفاده کنید.

 1. متبع تغذیه و یا ” Power ” :

منبع تغذیه نیز یکی از مهم ترین قسمت ها می باشد. انتخاب یک منبع تغذیه و یا پاور مناسب سبب می شود تا قطعات به علت نوسانات برق به صورت متعدد خراب نشود. این سیستم یک سیستم استخراج است، بنابراین از تعداد کارت گرافیک بالایی برخوردار می باشد. به همین علت باید یک منبع تغذیه قدرتمند انتخاب کنید تا مشکلی برای کارت های گرافیک قدرتمند شما پیش نیاید.

 1. مادربرد و یا ” motherboard ” :

پس از تهیه تمامی قطعات مورد نیاز، نیازمند یک مادر برد هستید تا بتوانید ارتباط بین قطعات را باهم برقرار کنید. به همین جهت باید یک مادر برد که از اتصالا چندتایی مادربرد بهره مند است استفاده کنید. در این قسمت ما برای شما پیشنهادی برای انتخاب مادربرد نداریم. شما می توانید با مراجعه به فروشگاه های مرتبط مادر برد مناسب کار خود را تهیه کنید.

 1. اتصالات

پس از تهیه کلیه قطعات، به وسیله کابل های اتصال باید قطعات را به برد اصلی متصل کنید. با توجه به نیاز اقدام به تهیه قطعات مورد نیاز می کنید.

در این قسمت معرفی تمامی قطعات پایان یافت، حال اگر دانش کافی در این رابط دارید می توانید به راحتی قطعات را به هم متصل کنید و یا به اصطلاح سیستمتان را اسمبل  کنید.

حال در ادامه همراه ما باشید تا ببینید چطور می توانید با سیستم اسمبل شده خود ارز دیجیتال اتریوم استخراج کنید.


تهیه دستگاه ماینر مورد نیاز برای استخراج ارز دیجیتال اتریوم

تهیه دستگاه ماینر مورد نیاز برای استخراج ارز دیجیتال اتریوم
تهیه دستگاه ماینر مورد نیاز برای استخراج ارز دیجیتال اتریوم

همانطور که در اواسط مقاله مطالعه کردید، تیم توسعه دهنده ارز دیجیتال اتریوم مخالف استفاده از دستگاه های ماینر هنگام استخراج این ارز دیجیتال هستند. آن ها می گویند که همه نمی توانند دستگاه های ماینر تهیه کنند زیرا اگر تا به حال به سراغ خرید ماینر رفته باشید خواهید دید که قیمت آن ها تا حدی بالا می باشد. به همین علت همگان را تشویق می کنند که برای استخراج ارز دیجیتال اتریوم از کارت های گرافیک استفاده کنند. اگر فرد و یا افرادی از دستگاه ههای ماینر و یا همان ” ASIC ” ها بخواهد استفاده کنند حجم و سختی شبکه بالا می روند و دیگر افرادی که در حال استخراج با کارت گرافیک هستند موفق به انجام این عمل نمی شوند.

تیم توسعه دهنده اتریوم ادعا کرده است که در سال ۲۰۲۰ می خواهند الگوریمی مبنی بر اینکه دیگر فرد و یا افرادی نتوانند برای استخراج این ارز از دستگاه استفاده کنند پیازه سازی انجام دهند. اگر این اتفاق بیوفتد قطعا دیگر دستگاه های ماینر ارز دیجیتال اتریوم بی فایده خواهد بود.

اگر با ارز دیجیتال اتریوم آشنا باشید قطعا می دانید که این ارز دیجیتال از الگوریتم ” ET Hash ” پشتیبانی می کند. اگر قصد استخراج ارز دیجیتال اتریوم با دستگاه های ماینر و یا ” ASIC ” ها را دارید باید از ماینر هایی استفاده کنید که از این الگوریتم پشتیبانی می کنند. در جدول ذیل می توانید نام دستگاه های ماینری که از الگوریتم ” ET Hash ” پشتیبانی می کنند را به همراه مقدار نرخ هش ریت آن ها مطالعه کنید.

نام دستگاه کمپانی سازنده نرخ هش ریت
A10 ETHMaster

 

Innosilicon ۵۰۰ MH/s
A10 ETHMaster

 

Innosilicon ۴۸۵ MH/s
A10 ETHMaster

 

Innosilicon ۴۳۲ MH/s
Antminer E3 Bimain ۱۹۰ MH/s
Antminer E3 Bimain ۱۸۰ MH/s
Miner B3 Mute Panda Miner ۲۳۰ MH/s
Antminer G2 Bimain ۲۲۰ MH/s
Miner B3 Pro Panda Miner ۲۳۰ MH/s
Miner B5 Plus Panda Miner ۱۱۰ MH/s

پس از انتخاب دستگاه می توانید آن را راه اندازی کنید و سپس می توانید با متصل شدن به یک استخر اقدام به استخراج ارز دیجیتال اتریوم کنید.

در قسمت بعدی از این مقاله به ساخت و تهیه کیف پول خواهیم پرداخت، همراه ما باشید.


ایجاد کیف پول ارز دیجیتال اتریوم

 

ایجاد کیف پول ارز دیجیتال اتریوم
ایجاد کیف پول ارز دیجیتال اتریوم

در این قسمت می توانید آموزش ببینیند که چگونه می توانید یک کیف پول بسازید و ارز های دیجیتال اتریوم را که استخراج کرده اید در آن ذخیره کنید.

ساخت یک کیف پول آنچنان سخت و زمان نیست. شما تنها می توانید با سپری کردن چند مرحله، یک کیف پول مخصوص ارز دیجیتال اتریوم ایجاد کنید. شما باید بدانید که هر کیف پول از چند ارز پشتیبانی می کند. پس از ایجاد کیف پول تنها با وارد نمودن آدرس کیف پول به داخل استخر، می توانید به راحتی ارز های استخراج شده را دریافت کنید.

اولین گزینه ای که شما باید در هنگام انتخاب کیف پول دقت داشته باشید، امنیت کیف پول است. امنیت یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که یک کیف پول باید دارا باشد.

تائید دو مرحله ای یکی از مرحله هایی است که توسعه دهندگان کیف پول باید آن را ذعایت کنند. با ایجاد تائید دو مرحله ای برای کیف پول خود تقریبا از ۷۰ درصد هک شدن آن جلوگیری می کنید. اگر با وجود تائید دو مرحله ای باز هم دیدید که یک کیف پول مورد حمله قرار گرفت باید بدانید که زیر ساخت آن مشکل داشته است.

یکی از کیف پول هایی که شما می توانید با اطمینان از آن استفاده کنید کیف پول ” My Etherwallet “ می باشد. برای ساخت این کیف پول نیاز به اینکه بخواهید مراحل طولانی را طی کنید نیست. تنها می توانید با مراجعه به سایت ” myetherwallet.com ” اقدام به ساخت کیف پول خود کنید.

ساخت کیف پول در این سایت بسیار آسان است در ابتدا باید یک رمز عبور برای خود انتخاب کنید و سپس بر روی گزینه ” New Wallet ” کلیک کنیدو سپس با گذر کردن از چند مرحله به راحتی می توانید اقدام به ساخت این کیف پول کنید.

توجه: در هنگام ساخت کیف برای شما یک کد به عنوان کلید خصوصی نمایش خواهد داد. شما موظف هستید از این کلید خصوصی محافظت کنید.

توجه: حتما از کیف پول خود یک بک اپ وو یا پشتیبان تهیه کنید تا در صورت بروز مشکل بتوانید آن را دوباره بازگردانی کنید. اگر اقدام به تهیه بک اپ و یا پشتیبان نکنید قطعا زمانی که کیف پول خود را به هر دلیلی از دست بدهید به مشکل برخورد خواهید کرد و متاسفانه تمام سرمایه تان از بین خواهد رفت.

کیف پول های دیگری نیز هستند که شما می توانید از آن ها استفاده کنید اما ما کیف پول ” My Etherwallet ” را به شما معرفی کردیم. قبل از انتخاب کیف پول خودتان به درستی تحقیقات لازم را به  عمل آورید زیرا انتخاب کیف پول در این مرحله نیز بسیار مهم است.

در این قسمت تعدادی از بهترین کیف پول های اتریوم را با توجه به تناسب سیستم عامل به شما معرفی می کنیم .توضیحات کامل را می توانید با کلیک بر روی  بهترین کیف پول های اتریوم در مقاله مربوطه مشاهده کتید .

بهترین کیف پول های اتریوم از لحاظ سخت افزاری

کیف پول های سخت افزاری بدلیل ذخیره سازی کلیدخصوصی به صورت آفلاین دارای امنیت بالایی هستند.از بهترین کیف پول های سخت افزاری می توان از موارد زیر نام برد.

ترزور trezor

اولین کیف پول سخت افزاری که در ابتدا فقط مختص به بیت کوین بود اما در حال حاضر از ارزهای دیگری نیز پشتیبانی می کند.همچنین دارای ویژگی هایی همانند تایید هویت دوعاملی که موجوب بالارفتن امنیت آن می شود و وجود صفحه نمایش که برای تایید تراکنش ها از آن استفاده می شود ، می باشد.

لجر نانو اس ledger nano s

یکی از کیف پول های محبوب است که نسبت به قیمت ترزور ارزان تر می باشد.ویژگی هایی هم چون تایید هویت دوعاملی ، صفحه نمایش ، قابلیت قفل کردن ، ایجاد نسخه پشتیبان را دارا است.از طریق usb به سیستم متصل میشود و کارکردن با آن راحت است.از ارزهای مختلفی نیز پشتیبانی می کند.

کیپ کی keepkey

این کیف پول از تکنولوژی HD  بهره می برد.یعنی قابلیت ذخیره کردن کلیدهای خصوصی به تعداد نا محدود را دارد.مانند دو همتای خود دارای صفحه نمایش می باشد.رابط کاربری آن برای افراد میتدی و حرفه ای مناسب است.

بهترین کیف پول های تحت وب عبارتند از:

این کیف پول ها آنلاین هستند یعنی در بستر اینترنت می باشند.استفاده از آن ها خطرات و ریسک بالایی به همراه دارد.

مای اتر ولت my ether wallet

با اینکه یک کیف پول آنلاین است اما کلید خصوصی را روی دستگاه خود شما ذخیره می کند تا کاربران کنترل کامل روی سرمایه خود داشته باشند.با برخی کیف پول های سخت افزاری مانند لجر و تروز سازگار است.از ارزهای متفاوتی پشتیبانی می کند.(بیت کوین ، اتریوم و تمامی توکن های erc20  ) .این کیف پول رایگان و به صورت متن باز است.

متامسک metamask

این کیف پول دارای رابط کاربری مناسبی است.متامسک نیز کلید خصوصی را روی دستگاه کاربر ذخیره می کند .به صورت یک افزونه روی مرورگرها نصب می شود.و به کاربران اجازه دسترسی به قرار داد های هوشمند روی شبکه اتریوم را نیز می دهد.

بهترین کیف پول های موبایلی

به منظور دسترسی راحت تر کاربران طراحی شدند .این کیف پول ها اپلیکیشن هایی هستند که روی گوشی های موبایل به راحتی نصب شده و اکثر قابلیت های ورژن دسکتاپ کیف پول مربوطه را دارا هستند.

جکس jaxx

یک کیف پول چند ارزی محسوب می شود.رابط کاربری آن مناسب افراد میتدی تا حرفه ای است.ذخیره سازی کلید خصوصی روی دستگاه موبایل کاربر باعث افزایش امنیت این کیف پول شده است.از سیستم عامل های اندروید ، ios  ،ویندوز و.. پشتیبانی می کند

کوینومی coinomi

این کیف پول ارزهای دیجیتال زیادی را پوشش می دهد و دارای رابط کاربری مناسبی است .برای نصب هیچ اطلاعات هویتی لازم نیست و کاملا رایگان است.از سیستم عامل های ویندوز ، لینوکس ؛ اندروید و ios  پشتیبانی می کند.

کیف پول های نرم افزاری اتریوم

اتمیک atomic

این کیف پول امکان تبادل اتریوم با توکن های erc20  را به شما می دهد.رابط کاربری جذابی دارد.از لحاظ امنیت نیز در رده خوبی قرار دارد.

میست mist

کیف پول رسمی اتریوم است.برخی آن را امن ترین کیف پول برای ذخیره اتریوم می دانند.در این کیف پول کاربر می تواند کلید خصوصی خود را روی سیستم خود ذخیره کند.رابط کاربری آن برای افراد مبتدی مناسب نیست.

اکسودوس exodus

این کیف پول بیش از ۲۰ ارزدیجیتال را پوشش می دهد.با استفاده از آن می توان به تبادل ارزهای دیجیتال پرداخت.طراحی آن به گونه ای است که برای همه افراد از مبتدی تا حرفه ای مناسب است.

پس از ساخت کیف پول به سراغ عضویت در یک استخر می رویم. شما می توانید در ادامه روش انجام این کار را به آسانی آموزش ببینید. همراه ما باشید.


نحوه اتصال به استخر و شروع به استخراج ارز دیجیتال اتریوم

 

نحوه اتصال به استخر و شروع به استخراج ارز دیجیتال اتریوم
نحوه اتصال به استخر و شروع به استخراج ارز دیجیتال اتریوم

خب تا این قسمت تواسنتیم به اتفاق یک دیگر، ابتدا تجهیزات ماینینگ را آماده و سپس اقدام به ساخت یک کیف پول کنیم. حال در این قسمت باید کارمان را نهایی کنیم و به یک استخر متصل شویم تا بتوانیم عملیات استخراج را آغاز کنیم.

برای اینکه بتوانید رمز ارز مورد نظرتان را استخراج کنید می توانید از دو طریق عمل کنید.

 1. استخراج به صورت انفرادی
 2. استخراج به صورت گروهی ( اتصال به استخر استخراج )

نکاتی که باید درباره استخراج به صورت انفرادی بدانید:

توجه داشته باشید که اگر قصد استخراج به صورت انفرادی دارید، می توان گفت این کار اگر استخراج کننده قدرتمندی نداشته باشید شاید سالها طول بکشد تا بتوانید مقداری کسب درآمد کنید. همانطور که می دانید سختی شبکه به حدی بالا می باشد که تمامی افراد با کارت گرافیک های قدرتمند و یا حتی دستگاه های ماینر در حال استخراج ارز های دیجیتال هستندو با در نظر داشتن این مورد می توانید تصمیم خود را نهایی کنید.

نکاتی که باید درباره استخراج به صورت گروهی و یا همان اتصال به استخر بدانید:

همونطور که در قسمت قبل آوردیم. استخراج به تنهایی ممکن است به زودی به شما جواب ندهد و این مشکل می توانید یکی از بزرگ ترین مشکل های موجود باشد. یکی از مهم ترین مزیت های استخر استخراج این است که افراد ماینر را در کنار یک دیگر جمع می کند و با تشکیل یک گروه و یکی نمودن قدرت دستگاه ها اقدام به حال معادلات و یا ساخت بلوک ها می کند. در این صورت اگر دستگاه شما قدرت چندانی ندارد می توانید امید داشته باشید تا حداقل از این را مقدار از پاداش حل معادلات را به دست آورید.

پس از اینکه تصمیم گرفتید می توانید اقدام به استخراج کنید در این قسمت می پردازیم که بهترین استخر های ارز دیجیتال اتریوم چیست و همچنین چگونه می توانیم به یک استخر متصل شویم.


نکاتی که قبل از عضویت در یک استخر باید بدانید

نکاتی که قبل از عضویت در یک استخر باید بدانید
نکاتی که قبل از عضویت در یک استخر باید بدانید

 

شما قبل از اینکه بخواهید عضو یک استخر شوید، ابتدا باید نکاتی را درباره آن استخر در نظر بگیرید.

نکته۱: کارمزد استخر مورد نظر چقدر است. تمامی استخر ها دارای یک کارمزری هستند که پس از استخراج ارز دیجیتال از حساب شما برداشت خواهند کرد. شما در نظر داشته باشید مه در عین حال ک به دنیال یک استخر با کارمزد کم هستید، باقی نکات دیگر را نیز شامل شود.

نکته۲: همانطور که می دانید امنیت نیز یکی از ویژگی هایی است که شما باید در نظر داشته باشید. امنیت یک استخر می تواند در حفظ اطلاعات و همچنین سرمایه شما نقش مهمی داشته باشد.

نکته۳. اگر تازه وارد هستید به ششما پیشنهاد می کنیم که به دنبال یک استخر باشید که رابط کاربری مناسبی دارد. بعضی از استخر ها هستند که رابط کاربریشان کمی پیچیده است. این موضوع برای کاربران حرفه ای زیاد مهم نیست اما ممکن است برای افراد مبتدی مشکلات متعددی ایجاد کند.

پس از اینکه نکات بالا به خاطر سپردید، با رعایت تمامی آنها استخر مورد نظرتان را نیز انتخاب کنید. در این بخش سه استخر معرفو که می توانید با کمک آن ها اقدام به استخراج ارز دیجیتال اتریوم کنید معرفی خواهیم کرد اما خودتان نیز قبل از انتخاب نهایی تحقیق های لازم را به عمل آورید.

استخر “Ethermine” : استخر Ethermine به عنوان یک استخر با رابط کاربری حرفه ای و همچنین کارمزد کم یاد می شود. همانطور که در متن آوردیم رابط کاربری حرفه آن ممکن است برای افراد مبتدی کمی سخت باشد.

استخر”۲Fpool” : استخر ۲Fpool نیز همانند استخر Ethermine دارای کارمزد کم و همچنین رابط کاربری حرفه ای می باشد. این استخر نیز می تواند برای افراد مبتدی سخت به نظر بیاید.

استخر “Minergate” : استخر Minergate تا حد مناسبی رابط کاربری آسان و قابل درکی برای افراد مبتدی دارد اما مقداری کارمزر آن از بقیه ماینر ها بیشتر است و این موضوع می تواند موجب نارضایتی عده ای شود. افراد مبتدی می توانند به راحتی به این استخخر متصل شوند. ما نیز در این آموزش قصد داریم تا با کمک این استخر اقدام به استخراج ارز دیجیتال اتریوم کنیم. در ادامه همراه ما باشید.

تا به این لحظه توانستیم مقدمات استخراج ارز دیجیتال اتریوم را فراهم کنیم. در این قسمت دیگر به سراغ استخراج خواهیم رفت. ما قصد استفاده و آموزش استخر استخراج ” Minergate ” را در این آموزش داریم. در ادامه همراه ما باشید.


طریقه استخراج ارز دیجیتال اتریوم از استخر استخراج MinerGate

طریقه استخراج ارز دیجیتال اتریوم از استخر استخراج MinerGate
طریقه استخراج ارز دیجیتال اتریوم از استخر استخراج MinerGate

شاید در مقاله های قبلی مطالعه کرده باشید. ما در گذشته آوردیم که استخر استخراج ” Miner Gate ” دارای رابط کاربری بسیار ساده ای می باشد. کاربران متبدی می توانند به راحتی عملیات استخراج را در این استخر انجام دهد. در این قسمت نیز قصد داریم تا طریقه استخراج با استفاده از این استخر را به شما آموزش دهیم. در ابتدا به نکته ذیل توجه کنید.

نکته: اگر شما هنوز اقدام به ساخت کیف پول نکرده اید، نگران نباشید. این استخر به طور پیش فرض برای شما یک کیف پول نیز ایجاد می کند.  در صورت نداشتن کیف پول شما می توانید به راحتی از کیف پول اختصاصی این استخر استفاده کنید. اما ما به شما این گزینه را پیشنهاد نخواهیم کرد. همانطور که گفتیم امنیت یکی از مهم ترین گزینه هایی است که شما باید به آن دقت کنید. متاسفانه نمی توان به صورت دقیق اعتماد واضحی نسبت به این استخر داشت. در صورت نداشتن کیف پول ابتدا یک کیف پول برای خود ایجاد کنید و سپس اقدام به استخراج کنید.

در قدم اول ابتدا باید در سایت اصلی این استخر یک حساب کاربری بسازید. برای انجام این کار باید در وب سایت ماینرگیت ابتدا یک حساب کاربری ایجاد کنید. برای این کار ابتدا وارد سایت ” minergate.com ” می شوید. برای ایجاد یک حساب کاربری در استخر ماینرگیت نیازمند یک ایمیل هستید. با وارد نمودن ایمیل و سپس گذرواژه می توانید ساخت حساب خود را نهایی کنید. همانند تصویر ذیل.استخراج ارز دیجیتال اتریوم - مرحله اول

پس از اینکه اقدام به ساخت حساب کردید به ” صفحه دانلود ” سایت ماینر گیت مراجعه کنید. سایت به صورت اتوماتیک، نسخه ویندوز و همچنین کامپیوتر شما را شناسایی می کند. سپس می توانید با لینک نمایش داده شده اقدام به دانلود این نرم افزار کنید. ( همانند تصویر ذیل )

استخراج ارز دیجیتال اتریوم - مرحله دومپس از دانلود نرم افزار، بر روی آیکون آن کلیک و سپس نصب کنید. تا اتمام مراحل نصب صبر کنید. ( همانند تصویر ذیل )

استخراج ارز دیجیتال اتریوم - مرحله سومحال پس از نصب نرم افزار باید برنامه را باز کنید. پس از بارگذاری نرم افزار در وهله اول باید کیف پولتان را وارد کنید. پس از ثبت کیف پول در بخش بعدی نوبت به آغاز عملیات استخراج می رسد. در این مرحله باید بر روی گزینه ” Start Smart mining ” کلیک کنیید. ( همانند تصویر ذیل )

استارت استخراجبا کلیک بر روی این گزینه، نرم افزار با هوش مضنوعی خود، اقدام به شناسایی سخت افزار شما می کند و با توجه به سخت افزار ارز دیجیتال مناسب را برای استخراج انتخاب می کند. اگر ب طورر دقیق سخت افزار خود را انتخاب کرده باشید این استخر به صورت اتوماتیک برای شما ارز دیجیتال اتریوم را انتخاب می کند. اگر مایل بودید تا خودتان انتخاب کنید می توانید با ورود به تنظیمات این تغییرات را اعمال کنید.

با اعمال مراحی که در این مقاله گفته شد می توانید به راحتی ارز دیجیتال اتریوم را استخراج کنید. در انتها به نکاتی که گفته شده است دقت کنید.


استخراج اتریوم با گوشی موبایل

استخراج اتریوم با گوشی موبایل
استخراج اتریوم با گوشی موبایل

چند سال گذشته استخراج ارزهای دیجیتال بسیار رونق گرفته است.دستگاه های ماینر در پی اپدیت به لول هایی برای استخراج راحت تر هستند.در میان همه این اقدامات توسعه دهندگان نرم افزار ها به فکر تولید اپلیکیشن هایی برای استخراج ارزهای دیجیتالی کردند.با هدف اینکه استخراج ارزهای دیجیتال با گوشی های اسمارت ممکن شود بدون پرداخت هزینه های گزاف برای راه اندازی فارم.البته شرکت اپل برای مقابله و جلوگیری از احتمال نفوذ هکرها امکان نصب اپلیکیشن های استخراج را از اپ استور از بین برده است. در حال حاضر این اپلیکیشن ها فقط برای نسخه اندروید در دسترس هستند.معروفترین اپلیکیشن استخراج برای موبایل اپلیکیشن MINERGATE است که از طریق ان می توان ارزهای دیجیتالی مثل ،بیت کوین ،اتریوم ،مونرو،و لابت کوین استخراج کرد.گفته شده گوشی موبایل HOAWEI MATE 9  و GALAXY NOTE 8 جزو گوشی های قوی برای استخراج رمز ارزها هستند.در ادامه به معرفی چند اپلیکیشن برای استخراج اتریوم با موبایل می پردازیم:

۱)MINERGATE MOBILE MINER

این اپلیکیشن از ارزهای دیجیتال بیت کوین ، دش ، بایت کوین ، مونرو و… پشتیبانی می کند .همچنین یک کیف پول درون خود برای ذخیره کوین های استخراج شده دارد.

۲)CRYPTO MINER

از ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین ،لایت کوین ،مونرو ،دیاموند،یا کوین و… پشتیبانی می کند.اما برای دسترسی به کوین ها به پرداخت نیاز دارد.

۳)NEONEONMINER

در این اپلیکیشن برای استفاده باید به یک استخر استخراج متصل شوید.این اپلیکیشن تبلیغات زیادی دارد.از ارزهای دیجیتال بیت کوین ،لایت کوین و… پشتیبانی می کند.


درآمد حاصل از ماین کردن اتریوم

درآمد حاصل از ماین کردن اتریوم
درآمد حاصل از ماین کردن اتریوم

ممکن است برای بسیاری از افراد که علاقمند به حوزه استخراج اتریوم هستند این سوال ایجاد شود که آیا استخراج اتریوم به صرفه است ؟ درآمد من از ماین کردن اتریوم چقدر خواهد بود ؟ در ابتدا لازم است این نکات را بدانید.زمانی می توانید استخراج خود را سودآور بدانید که سرمایه اولیه شما به شما بازگردد .به بیان ساده وقتی سرمایه اولیه ای که برای استخراج قرار دادید به شما برگشت از آن به بعد تازه سوددهی شما آغاز می شود.همانطور که می دانید ملزومات استخراج همانند مکان ، تجهیزات ، اینترنت و برق  همگی هزینه بر هستند.شما باید تمامی هزینه های انجام شده خود را محاسبه کرده و در نهایت آن را با بازدهی دستگاه ماینر خود در تناسب قرار دهید.در آخر اگر مقدار به دست آمده مثبت بود پس استخراج شما سودده بوده در غیر این صورت برای شما ضررده خواهد بود.برخی سایت ها مانند whattomine  هستند که شما با قرار دادن اطلاعات ماینر خود مانند هش ریت ، میزان برق مصرفی دستگاه و….بازدهی ماینر خود را به صورت روزانه یا ماهانه می توانید مشاهده کنید.تمامی این ابزارها به شما کمک می کند تا سود آوری یا ضرردهی استخراج خود را متوجه شوید.اما در مورد اتریوم باید بدانید که در استخراج ارزهای دیجیتال با گذشت زمان سختی استخراج افزایش یافته که باعث بالارفتن هزینه در گذر زمان می شود.بنابراین برخی معتقدند چون در آینده احتمال تغییر الگوریتم اتریوم از pow  به pos وجود دارد بنابراین دیگر نیازی به ماینر ها نیست و ماینرهایی که در حال حاضر کار می کنند ممکن است متضرر شوند مگر اینکه دستگاه خود را برای استخراج سایر ارزهای دیجیتال به کار بگیرند.هرچند ممکن است در آینده اتریوم به صورت ترکیبی از هردو الگوریتم به کار خود ادامه دهد.تمامی نظرات پیش بینی کارشناسان این حوزه می باشد.در نهایت همه چیز به وسعت سرمایه گذاری و هدف گذاری همراه با محاسبه دقیق شما بستگی دارد.

بیشتر بخوانید

درآمد ماینر | محاسبه دقیق درآمد انواع دستگاه ماینر


سخن آخر درباره آموزش استخراج اتریوم etherum

همانطور که پیش تر گفتیم، دیگر مطلبی برای این مورد نمی ماند. تنها نیاز است به نکات ذیل توجه کنید.

اگر می خواهید کارت گرافیک کامسپوترتان را خودتان انتخاب کنید، می توانید با مطالعه جدول زیر، به راحتی با کمی تحقیق درباره نرخ پردازش، بهترین کارت گرافیک و یا ” GPU ” را انتخاب کنید. اما اگر قصد دارید تا این کار را به متخصص دیگری بسپارید می توانید از این مرحله بگذرید.

در انتخاب کارت گرافیک ، قدرت یا هش ریت بسیار مهم است. با توجه به الگوریتم قدرت هش آنها متفاوت خواهد بود. همچنین قدرت آنها روی الگویتم انتخابی ثابت است. مگر توسعه دهنده تغییری در آن اعمال کند.

بی شک مهم ترین بخش دستگاه های ریگ ، کارت گرافیک هستند. کارت های Nvidia و AMD مناسب ترین نوع کارت ها برای انجام عمل استخراج می باشند. سعی کنید در همین ابتدا مناسب ترین کارت گرافیک را تهیه کنید تا بتوانید به بهترین نحو عمل استخراج را انجام دهید.

در جدول زیر می توانید انواع کارت های گرافیک مناسب برای استخراج کمپانی های ” AMD ” و ” Nvidia ” را بخوانید و با آن ها آشنا شوید.

کمپانی مدل هش ریت کمپانی مدل هش ریت
AMD Radeon RX 380 ۱۹MH/s AMD Radeon RX 470 ۲۶MH/s
AMD Radeon RX 570 ۲۷MH/s AMD Radeon RX 580 ۳۰MH/s
AMD Radeon RX FURY ۲۹MH/s AMD Radeon RX Vega 56 ۳۶MH/s
AMD Radeon RX Vega 64 ۴۰MH/s AMD Radeon VII ۷۸MH/s
Nvidia GTX 1050 Ti ۱۳.۹۰MH/s Nvidia GTX 1060 ۲۲MH/s
Nvidia GTX 1070 ۳۰MH/s Nvidia GTX 1070 Ti ۳۰.۵MH/s
Nvidia GTX 1080 ۳۴MH/s Nvidia GTX 1080 Ti ۴۹MH/s
Nvidia GTX 1660 ۲۰MH/s Nvidia GTX 1660 Ti ۲۵MH/s
Nvidia RTX 2060 ۲۷MH/s Nvidia RTX 2070 ۳۶MH/s
Nvidia RTX 2080 ۳۶MH/s Nvidia ۲۰۸۰ Ti ۵۲MH/s

 

ممنون که تا پایان مقاله آموزش استخراج اتریوم همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
من سید مهدی هستم تولید کننده محتوا سایت زوم ارز. دانشجوی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد گرایش نرم افزار می باشم و همچنین سابقه ی سه سال فعالیت در حوزه ی ارز های دیجیتال و 5 سال نیز تولید کننده محتوا را در کارنامه خود دارم. بنده علاقه مند به دنیای کریپتو و همچنین تکنولوژی هستم و همچنین به آینده ی ارز های دیجیتال بسیار خوشبین نیز هستم و بر این باورام که صنعت بلاکچین در ایران آینده ای بسیار درخشانی خواهد داشت.

70 دیدگاه دربارهٔ «آموزش استخراج اتریوم | استخراج اتریوم چگونه است؟;

 1. عرض ادب واحترام
  چگونه میتونم با یکی از متخصصان شما در زمینه دستگاه اتریوم مشورت کنم البته با پرداخت هزینه
  لطفا از طریق ایمیل منتظر پاسختان هستم

  پاسخ
 2. سلام
  هزینه برق یک ریگ با مثلا ۱۲ عدد کارت گرافیک حدودا چقد مشه؟
  میزان برق مصرفی ریگ با همین میزان کارت گرافیک چند آمپره؟

  پاسخ
 3. استخراج اتریوم در حال حاضر به صرفه است – چون اتریوم ۲ بیار دیگر نمی توان اتریوم استخراج کرد؟

  پاسخ
 4. سلام میخواستم ریگ راه بندازم برای اتریوم ولی مطالبی خوندم که ممکن ماین اتریوم برداشته بشه چیکار باید بکنیم اگر اینطور بشه ؟
  سرمایه ای که در نظر گرفتم خیلی سنگین برای اینکار ممکن اصل سرمایه هم برنگرده

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده