آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ریگ ماینینگ چیست؟ (mining rig) | صفر تا صد درباره ریگ استخراج

ریگ ماینینگ

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که ریگ ماینر چیست و به چه کاری می آید؟ از اسمش پیداست که در بحث ماینینگ از آن استفاده می شود. ریگ ماینینگ ها را می توان از دو صورت تهیه کرد.

 1. ریگ ماینر ها را می توانید خودتان اسمبل و تهیه کنید.
 2. ریگ ماینر ها را می توانید به صورت آماده از فروشندگان معتبر تهیه کنید.

نام دیگر ریگ ماینر، ریگ استخراج می باشد. ریگ های استخراج می توانند همانند دستگاه های ماینر، عملیات استخراج ارز های دیجیتال را انجام دهند. ما در این مقاله قصد داریم تا به صورت کامل، شما را با ریگ ماینر و یا همان ریگ استخراج آشنا کنیم. همراه ما باشید.

ریگ ماینر چیست؟

ریگ ماینر بر پایه کارت گرافیک می باشد. یعنی اصلی ترین قطعه ریگ های استخراج کارت گرافیک می باشد. همانطور که در ابتدا آوردیم، ریگ های ماینینگ را می توانید هم خودتان اسمبل و یا جمع بندی کنید و هم اینکه آن را به صورت آماده تهیه کنید. در ابتدا زمانی که استخراج ارز های دیجیتال رواج پیدا کرد، تنها افراد جهت استخراج از کارت های گرافیک GPU و پردازنده CPU استفاده می کردند. به مرور زمان، با پیدایش دستگاه های ماینینگ، افراد به سمت دستگاه های ماینر و یا اسیک ها ASIC ها روی بردند و پس از آن دیگر استخراج با کارت گرافیک و پردازنده در بعضی از ارز های دیجیتال جواب نداد. شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که دلیل این مشکل از کجا می باشد؟

از انجایی که علاقه مندان به ارز های دیجیتال رو به روز در حال افزایش می باشد، سختی شبکه بعضی از رمز ارز ها همانند ارز دیجیتال معروف ” بیت کوین ” افزایش می یابد. این سختی شبکه باعث می شود تا دیگر ریگ های ماینینگ مورد استفاده قرار نگیرند.

بعضی از ارز های دیجیتال را هم اکنون شما تنها می توانید به به کارگیری ریگ های ماینینگ استخراج کنید و بعضی دیگر را هم می توانید با استفاده از ریگ ماینینگ و دستگاه های ماینر استخراج کنید. یکی از رمز ارز هایی که شما می توانید با استفاده از هر دو روش استخراج کنید، ارز دیجیتال اتریوم می باشد. البته شایان ذکر است که به گفته توسعه دهندگان اتریوم، قرار است در سال ۲۰۲۰ یک الگوریتم جدید بر این پایه برای ارز دیجیتال اتریوم پیاده سازی شود تا تنها امکان استخراج این ارز با ریگ ماینر باشد. ریگ های ماینینگ جز کارت گرافیک و یا GPU نیازمند قطعات دیگری می باشد. در ادامه این مقاله به معرفی این قطعات خواهیم پرداخت.


قطعات مورد نیاز جهت تشکیل یک ریگ ماینینگ

 1. محفظه:

برای اینکه بتوایند قطعات را در کنار یک دیگر سوار کنید، نیاز به یک محفظه دارید. شما می توانید با ایده گرفتن با یک جستجوی ساده، اقدام به ساخت این محفظه کنید. اگر نمی توانید و یا علاقه ای به درست نمودن آن ندارید، می توانید به صورت آماده این محفظه را تهیه کنید.

 1. کارت گرافیک:

کارت گرافیک از اصلی ترین اجزاء ریگ ماینر شما می باشد. باید با توجه به نیازتان کارت های گرافیک یا GPU مورد نظر خود را انتخاب و نسبت به تهیه آن اقدام کنید.

 1. پردازنده:

شما در ریگ ماینر خود نیاز به یک پردازنده جهت پردازش برخی از اطلاعات دارید. به همین منظور باید یک پردازنده برای ریگ خود در نظر بگیرید. پردازنده مورد نیاز شما تنها باید با کارت گرافیک و باقی قطعات مچ شود. شما می توانید از یک پردازنده نسبتا متوسط استفاده کنید.

 1. رم:

برای بارگذاری برخی از اطلاعات، ریگ شما نیازمند رم می باشد. رم هم همانند پردازنده یا CPU نیاز نیست که قدرتمند باشد و شما می توانید از معمولی ترین آن استفاده کنید. تنها رم باید با باقی قطعات دیگر مچ شود.

 1. منبع تغذیه:

قطعا تا به حال شنیده اید که استخراج ارز های دیجیتال نیاز به برق زیادی دارد. ریگ ماینینگ همانند دستگاه های ماینر برق زیادی استفاده نمی کنند. منبع تغذیه نیز جز قطعات اصلی ریگ شما به حساب می آید. حتما در انتخاب منبع تغذیه هوشیار باشید تا در آینده با مشکلات گوناگون رو به رو نشوید.

 1. فن خنک کننده:

فن ها، تنها قسمت کوچکی از بحث سیستم خنک کننده می باشد، شما باید پس از تهیه تجهیزات نسبت به تهیه سیستم تهویه هوا و خنک کننده اقدام کنید. در صورتی که این مورد را نادیده بگیرید و یا اینکه جدی نگیرید، مشکلات متعددی ممکن است برایتان پیش بیاید.

 1. فضای ذخیره سازی:

فضای ذخیره سازی و یا Hard برای ذخیره سازی برخی از اطلاعات به کار گرفته می شود. شما باید همانند یک کامپیوتر، از ریگ خود جهت تنظیم و پیکربندی آن استفاده کنید.

 1. مادربرد:

مادربرد نیز از دیگر قطعات مهم ریگ ماینینگ شما می باشد. با بکارگیری مادربرد در ریگ می توانید دیگر قطعات را باهم متصل کنید و ارتباط تمامی اجزاء را برقرار کنید.

 1. اتصالات:

اتصالات شامل: رابط، کابل و… می باشد. برای اتصال تمامی قطعات با این وسایل می توانید این ارتباط را برقرار کنید.

مواردی که ذکر شد، تمام قطعات مورد نیاز شما است. اگر علاقه به استخراج ارز های دیجیتال دارید اما سرمایه زیادی برای خرید تجهیزات ندارید، می توانید با ریگ های ماینینگ کار خود را آغاز کنید.. در ادامه همراه ما باشید تا به دیگر نکاتی که نیاز است بپرازیم.


مزایا و معایب استفاده از ریگ ماینینگ

مزایا:

 1. تهیه ریگ ماینینگ سرمایه کمتری نسبت به تهیه دستگاه ماینر می خواهد.
 2. نسبت به دستگاه ماینر کم مصرف تر است
 3. سر و صدای کمی تولید می کند

معایب:

 1. همانند دستگاه های ماینر پرقدرت نمی باشد البته برای ارز هایی که دارای سختی شبکه بالایی می باشد.

ریگ ماینینگ شارک مینی چیست؟

ریگ ماینینگ شارک مینی چیست؟
ریگ ماینینگ شارک مینی چیست؟

ریگ ماینینگ شارک مینی یک ریگ کوچک و جمع و جور می باشد که گرمای زیادی تولید نمی کند . شما می توانید تنها ۴ کارت گرافیک در این نوع ریگ ها قرار بدهید. البته شایان ذکر است که ریگ های استخراج مدل های متفاوتی دارند که ما در این قسمت تنها یکی از کدل های شاخص آن را نام برده ایم.


اسمبل ریگ های ماینینگ

در پایان این مقاله می پردازیم که چگونه می توانید خودتان یک ریگ ماینر بسازید و یا آن را اسمبل کنید. اسمبل در فارسی به معنای گردهمایی می باشد. تقریبا می توان گفت که درست است. برای اسمبل ریگ ماینینگ نیاز به دانش و یا تخصص خاصی ندارید. به راحتی می توانید با کمی جستجو و کسب دانش، ریگ ماینر خود را راه اندازی کنید. همانطور که می دانید ” مادربرد ” یکی از تجهیزاتی است که شما به آن در مرحله اول نیاز دارید. تمامی قطعات همانند رم، گرافیک، حافظه ذخیره سازی، پردازنده و…. به با اتصالا مخصوص به مادربرد متصل کنید. به همین راحتی می توانید ریگ ماینر خود را اسمبل کنید.

همانطور که گفتیم، اسمبل نیازی به تخصص ندارد اما سلیقه در آن بسیار مهم است. شما باید با سلیقه این اسمبل را انجام دهید. زیبایی در اسمبل کردن شما باعث می شود تا فارم شما زیباتر نشان داده شود.

در این مقاله سعی کردیم تا به شما عزیزان ریگ ماینینگ را توضیح دهیم. در مقاله های بعدی می توانید بیشتر با ریگ استخراج آشنا شوید.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
من سید مهدی هستم تولید کننده محتوا سایت زوم ارز. دانشجوی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد گرایش نرم افزار می باشم و همچنین سابقه ی سه سال فعالیت در حوزه ی ارز های دیجیتال و 5 سال نیز تولید کننده محتوا را در کارنامه خود دارم. بنده علاقه مند به دنیای کریپتو و همچنین تکنولوژی هستم و همچنین به آینده ی ارز های دیجیتال بسیار خوشبین نیز هستم و بر این باورام که صنعت بلاکچین در ایران آینده ای بسیار درخشانی خواهد داشت.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده