استخراج ارزدیجیتالمفاهیم اولیه استخراج

سختی شبکه چیست؟ | سختی استخراج چیست و محاسبه آن (Mining Difficultly)

mining difficultly یا سختی استخراج در شبکه همه رمز ارزهایی که به طریق اثبات کار استخراج می شوند مهم است.سختی استخراج یک تابع کنترلی است که باعث می شود تعداد کوین های مورد نظر در محدوده زمانی مشخص کنترل شود .قبل از اینکه بخواهیم با معنی و مفهوم سختی استخراج یا سختی شبکه آشنا شویم ابتدا باید بدانیم که استخراج چیست و طی عملیات استخراج چه اتفاقی می افتد.بنابراین در ادامه همراه ما باشید تا ضمن یک توضیح مختصر به بررسی سختی استخراج یا سختی شبکه و بررسی آن در بیت کوین بپردازیم .همچنین در ادامه نحوه محاسبه سختی استخراج و چگونگی تغییرات آن همراه با نمودار سختی شبکه را نیز شرح خواهیم داد.

استخراج چیست ؟

شبکه بیت کوین از چندین نود تخصصی ایجاد شده است که نودها همان ماینرها هستند.این نودها با استفاده از دستگاه ها و تجهیزات که همان دستگاه های ماینر می باشند باید یک سری معادلات سخت و پیچیده را حل کنند.هر کدام از ماینر ها که توانایی حل این معادلات را داشته باشد موفق می شود که یک بلاک جدید به زنجیره بلاک های قبلی اضافه کند.که پس از تایید توسط سایر ماینر ها بلاک جدید اضافه شده و استخراج صورت می گیرد. سپس پاداش استخراج به ماینری که موفق به ایجاد بلاک شده است داده می شود.

 


سختی شبکه چیست؟

سختی شبکه
سختی شبکه یا سختی استخراج چیست

برای ایجاد هر بلاک , ماینرها در رقابت قرار می گرفتند تا محاسبات پیچیده ای را انجام دهند.که این محاسبات پیچیده شامل تابع هش می باشد. بنابراین برای ایجاد هر بلاک ماینرها باید تابع هش آن بلاک را پیدا کنند که بعد از آن بلاک ساخته می شود.

مقایسه قیمت صرافی ارز دیجیتال

سختی استخراج یک میزان برای اندازه گیری نسبی شرایط لازم برای ایجاد یک بلاک جدید در شبکه بلاکچین است.به عبارتی دیگر سختی شبکه واحدیست که نشان دهنده این می باشد پیدا کردن تابع هش بلاک در مدت زمان مورد نظر چقدر سخت است . مقدار سختی توابع هش,سختی شبکه نام دارد.در واقع سختی عددی است که مشخص می کند اضافه کردن یک یلاک جدید به بلاکچین نیازمند چه مدت زمانیست.در بلاک چین هر بلاک باید بعد از گذراندن زمان خاصی ایجاد شود.در اخر با توجه به اینکه هش ریت کلی شبکه کاهش یا افزایش داشته باشد پس از دوره های مشخص این سختی افزایش یا کاهش می یابد.

هرچه سختی افزایش پیدا کند ماینرها به سخت افزار قدرتمندتری نیاز دارند.به همین علت بود که برای استخراج بیت کوین پس از مدتی CPU,GPU,FPGA از دور خارج و سخت افزار ASIC که قدرت بیشتری دارد جایگزین شد.


آیا سختی شبکه مهم است؟

سختی بخاطر این مهم است که میانگین زمان ایجاد بلاک ها را ثابت باشد. این زمان باتوجه به شرایط کم و زیاد می شود.یعنی وقتی ماینری به شبکه اضافه می شود سرعت ایجاد بلاک بالا می رود .یعنی سختی حل شدن بلاک کم شده و وقتی ماینری از شبکه کم می شود سرعت ایجاد بلاک کمتر می شود یعنی سختی حل شدن زیاد شده است.

اگر سختی استخراج ثابت باشد هرچقدر ماینر جدید به شبکه اضافه شود زمان کمتری برای اضافه کردن بلاک های جدید به بلاکچین صرف می شود. یعنی با تغییر این مقدار یافتن هدف سخت تر خواهد شد.سختی شبکه از این نظر مهم است که با افزایش یا کاهش ماینرها شبکه طوری تعادل پیدا می کند که در نهایت برای ایجاد هر بلاک 10 دقیقه زمان صرف شود.


سختی شبکه چگونه عمل می کند؟

مقدار این پارامتر هر 2 هفته که معادل 2016 بلاک است ,بروز می شود یعنی باعث می شود اضافه شدن بلاک تازه به شبکه بلاکچین تقریبا 10 دقبقه زمان ببرد.

با یک مثال تصویری نحوه کنترل سختی  را نشان می دهیم.تصور کنید که عددی را در نظر گرفته ایم در محدوده 1 تا 100 .

سختی شبکه چگونه محاسبه می شود
سختی استخراج چیست و چگونه محاسبه می شود

از شما می خواهیم که آن عدد را پیدا کنید.شما هر دقیقه یک عدد را می توانید انتخاب کنید و آنقدر این کار را تکرار کنید که به عدد مورد نظر ما برسید.

در اینجا تصور کنید  عدد مورد نظر 50 است .با توجه به این که در هر دقیقه شما باید فقط یک عدد ما بین 1 تا 100 انتخاب کنید ,2 دقیقه طول می کشد تا به عدد مورد نظر برسید.حالا عدد مورد نظر را به 20 تغییر می دهیم حالا باید 5 دقیقه یکبار به عدد برسید.

ممکن است براساس شانس بار اول عدد 20 را انتخاب کنید اما در طولانی مدت به 5 دقیقه منتهی می شود یعنی هر 5دقیقه یکبار عدد به دست می آید.


سختی شبکه بیت کوین چیست ؟

سختی شبکه بیت کوین اصطلاحی است که برای چگونگی استخراج در شبکه بلاکچین بیت کوین استفاده می شود.به دلیل محدود بودن تعداد بیت کوین (21 میلیون واحد)  هرچه ماینر ها بیشتر شوند طبیعتا بیت کوین های بیشتری نیز در زمان کمتر استخراج می شوند.بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق ساتوشی ناکاموتو یک میزان سختی در الگوریتم استخراج بیت کوین ایجاد کرد.به این صورت که هرچه سختی افزایش یابد ماینر ها باید زمان و تلاش بیشتری صرف کنند تا بتوانند یک بلاک جدید ایجاد و در نهایت استخراج کنند.

چه مواردی سختی استخراج یت کوین را مشخص می کند ؟دلیل افزایش سختی شبکه بیت کوین چیست ؟

مورد اول) حفظ تعادل شبکه

میزان سختی شبکه بیت کوین باتوجه به میزان سهولت عملیات استخراج کاهش یا افزایش می یابد.در شبکه بیت کوین زمان ایجاد یک بلاک جدید باید 10 دقیقه باشد.یعنی هر 10 ذقیقه یکبار یک بلاک جدید در شبکه بیت کوین ایجاد می شود.بنابراین برای اطمینان از حفظ تعادل و یکپارچگی شبکه زمانی که تعداد ماینر ها بیشتر شده و یا به اصطلاح استخراج آسان تر می شود سختی استخراج افزایش می یابد.و بالعکس زمانی که استخراج به دلیل کاهش ماینرها سخت تر شده سختی استخراج کاهش می یابد.

مورد دوم ) هشریت

هشریت به عنوان قدرت محاسباتی یک شبکه اثبات کار غیرمتمرکز شناخته می شود.در یک شبکه اثبات کار نودهای خاص که ماینر نام دارند که با استفاده از قدرت محاسباتی خود برای ایجاد و استخراج بلاک ها در شبکه بلاکچین بیت کوین استفاده می کنند.به بیان دیگرهشریت یکی از موارد تعیین کننده میزان عملکردصحیح درون شبکه ای است که از الگوریتم اثبات کار استفاده می کند.با توجه به هشریت می توان به قدرت ماینرها در شبکه پی برد.در شبکه بیت کوین هشریت بسیار بالا و دارای امنیت و سرعت قابل قبولی است.هرچند که تحت این شرایط نیز شبکه باید به صورت مداوم هشریت را کنترل کند.به همین دلیل است که با بالارفتن هش ریت سختی شبکه بیت کوین نیز بالاتر می رود.عکس این قضیه نیز صادق است.(یعنی با کاهش هش ریت سختی شبکه نیز کاهش می باید.)

ممکن است بپرسید چه زمانی هشریت کاهش می باید؟

1)زمانی که سختی استخراج بیت کوین بالا باشد ماینرها باید زمان بیشتری را در شبکه برای استخراج صرف کنند.

2)زمانی که قیمت بیت کوین کاهش می یابد.


نمودار هشریت شبکه بیت کوین

هشریت بیت کوین در 7 آگوست سال 2019 به اوج خود یعنی بالاترین سطح رسید .همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید.بالاترین سطح برایر با 80.25 eh/s است.

نمودار هشریت بیت کوین
نمودار هشریت بیت کوین

نکته جالب توجه این است که به صورت کلی از سال 2018 هشریت شبکه بیت کوین به صورت مداوم افزایش داشته است.به عکس زیر دقت کنید.

نمودار روند هشریت بیت کوین
نمودار هشریت بیت کوین از ابتدا تا کنون

نمودار سختی شبکه بیت کوین

نمودار سختی شبکه بیت کوین
نمودار سختی شبکه بیت کوین

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید.نمودار سختی شبکه با هشریت رابطه مستقیم دارد که کاملا طبق موارد گفته شده منطقی است.همچنین نمودار لحظه ای سختی شبکه بیت کوین را می توانید در لینک زیر مشاهده کنید.

نمودار لحظه ای سختی شبکه بیت کوین


محاسبه سختی شبکه بیت کوین

محاسبه سختی شبکه بیت کوین
محاسبه سختی شبکه بیت کوین

اگر 2016 را در 10 دقیقه ضرب کنید زمان لازم برای حل شدن این تعداد از بلاک 20160 دقیقه می شود.حال اگر در این دو هفته ماینرها بیشتر یا کمتر شوند و بلاک ها زودتر یا دیرتر از زمان مشخص شده حل شوند,در این شرایط سختی شبکه باید با تعداد ماینرها به تعادل برسد.با یک مثال از زودتر حل شدن بلاک ها موضوع را روشن تر می کنیم.برای مثال اگر با زیاد شدن تعداد ماینرها بلاک ها در 15000 دقیقه حل شده باشند با روش زیر متوجه خواهیم شد که سختی شبکه را باید چقدر افزایش دهیم.

باید زمان حل شدن 2016 بلاک را در مدت زمان تقریبی 10 دقیقه در ازای هر بلاک تقسیم کنیم ,به راحتی از طریق تناسب میفهیم که سختی شبکه باید   1/3 برابر حالت قبلی شود                               1/3 =  15000 ÷ 20160

با توجه به نسبت به دست آمده اگر این نسبت بیشتر از 1 باشد ماینرها با سرعت بیشتری و اگر کمتر از 1 باشد ماینرها با سرعت کمتری استخراج کرده اند.تا بتوانند شبکه را به سمت 10 دقیقه ایده آل بکشانند.

سختی  فقط در محدوده 0/25   تا 4  است و خارج از این محدوده نخواهد بود.برای جلوگیری از تغییرات زیاد و جلوگیری از ایجاد فاصله زیاد سختی جدید نسبت به سختی قبل این محدوده تعیین شد.

ممنون از اینکه تا پایان “ سختی شبکه چیست؟  ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

نوشته های مشابه

14 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا