آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

نحوه دریافت مجوز صرافی ارز دیجیتال | کدام صرافی های ارز دیجیتال مجوز دارند؟

نحوه دریافت مجوز صرافی ارز دیجیتال

نحوه دریافت مجوز صرافی ارز دیجیتال، برخی از کاربران ایرانی زمانی که قصد دارند تا از صرافی های دیجیتال استفاده کنند به دنبال اعتبار آن ها هستند و ملاک اعتبار سنجی برخی ها مجوز صرافی است. در حال حاضر، اکثر صرافی های خارجی در کشور هایی که فعالیت می کنند مجوز دارند اما برعکس این موضوع صرافی های ایرانی در داخل ایرانی هیچ گونه مجوزی ندارد چراکه به آن ها مجوز داده نمی شود.

این موضوع باعث شده تا افراد مختلفی که سرمایه زیادی دارند اقدام به تأسیس صرافی در ایران کنند چراکه می توانند به عنوان یک کسب و کار اینترنتی کار خود را آغاز نمایند. البته این موضوع در برخی از کشور های خارجی غیرممکن است چراکه تا مجوز نداشته باشید، نمی توانید هیچ صرافی تأسیس کنید. ناگفته نماند که معمولاً در این گونه از کشور ها، برای ارز دیجیتال قانون گذاری هایی انجام شده است به همین دلیل برای تأسیس صرافی مجوز صادر می کنند.

در این مطلب ما قصد داریم تا کمی درباره مجوز صرافی های ارز دیجیتال صحبت کنیم تا شما کمی بیشتر با این موضوع آشنا شوید؛ اما قبل از اینکه بخواهیم به سراغ اصل مطلب برویم قصد داریم تا کمی درباره اینکه صرافی چیست صحبت کنیم. در صورتی که در این باره اطلاعاتی ندارید حتماً این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید. ضمناً اگر برایتان سؤالی ایجاد شد می توانید سؤال خود را در بخش نظرات از ما بپرسید.


نحوه دریافت مجوز صرافی ارز دیجیتال

مراحل اخذ مجوز صرافی در کشور های مختلف
مراحل اخذ مجوز صرافی در کشور های مختلف

در این بخش از مطلب قصد داریم تا طریقه دریافت مجوز در برخی از کشور های خارجی را اعلام کنیم. اگر قصد دارید تا با طریقه تاسیس یک صرافی در کشور های استونی، ژاپن، لیتوانی، نیوزلند و… آشنا شوید، حتما ادامه مقاله را دنبال کنید.

مراحل تاسیس صرافی در کشور سنگاپور

سنگاپور یکی از کشور هایی است که ارزهای دیجیتال در آن قانونی است. قانون های مرتبط با کریپتو در کشور سنگاپور بسیار سختگیرانه می باشد به همین دلیل بسیاری از افراد از این کشور به عنوان بهشت ارز های دیجیتال یاد می کنند. به اید داشته باشید که کریپتو در کشور سنگاپور تنها به عنوان یک دارایی در نظر گرفته می شود و به عنوان ارز قانونی هیچ فردی نمی تواند از کریپتو استفاده کند. در این بخش قصد داریم تا شما را با نحوه دریافت مجوز تاسیس صرافی در کشور سنگاپور آشنا کنیم.

الزمات جهت دریافت مجوز تاسیس صرافی در سنگاپور:

 1. نیازمند حداقل ۱۶۶ یورو سرمایه
 2. هر صرافی حداقل باید ۲ مدیر مقیم سنگاپور داشته باشد.
 3. هر مدیر باید حداقل ۲ سال سابقه کاری در شغل مربوطه داشته باشد.

در صورتی که فردی ۳ شریط فوق را دارا باشد می تواند با استفاده از مدارک ذیل جهت تاسیس صرافی در این کشور اقدام کند.

 • طراحی بیزینس پلن
 • مشخص نمودن سیاست های مبارزه با پولشویی
 • نمایش جزئیات حساب بانکی

پس از اینکه مدارک فوق آماده شد، با تحویل آن ها به مقام ذیربط تقریبا ۶ ماه زمان می برد تا مجوز صرافی شما صادر شود. هزینه انجام این مراحل نیز جز هزینه اولیه ۳۰ هزار دلار می باشد.

مراحل تاسیس صرافی در کشور نیوزلند

نیوزلند یکی از کشور هایی است که مسمول قانون گذاری ارز های دیجیتال نمی شود. این کشور هیچ ارز دیجیتال ملی ندارد و همچنین برای رمز ارز ها مالیات دریافت نمی کند. کاربران نیوزلندی می توانند در این کشور اقدام به تاسیس صرافی کنند. برای دریافت مجوز در این کشور ابتدا باید با الزامات دریافت مجوز آشنا شوید.

 1. عدم سوء پیشینه مدیر و یا مدیران
 2. دفتر و شرکت صرافی باید فقط در نیوزلند مستقر باشد
 3. مدیر و یا مدیران صرافی باید تجربه لازم را داشته باشند

در صورتی که فردی ۳ شریط فوق را دارا باشد می تواند با استفاده از مدارک ذیل جهت تاسیس صرافی در این کشور اقدام کند.

 • طراحی بیزینس پلن
 • استخراج مشخصات ثبت نام کنندگان
 • گواهی عدم سوءپیشینه مدیر و مدیران
 • تمکیل فرم های مشخصات شخصی برای مدیر و مدیران

پس از تکمیل مدارک فوق و تحویل آن به مسئول ذیربط، تقریبا یک ماه زمان می برد تا شرکت شما ثبت و مجوز دریافت گردد. تقریبا هزینه صدور مجوز نیز حدودا ۱۵ هزار دلار می باشد.

مراحل تاسیس صرافی در کشور انگلستان

در سال ۲۰۲۰ دولت انگلستان ارز های دیجیتال را به عنوان دارایی خطاب کرد اما با این وضعیت هنوز قانون گذاری ارز های دیجیتال کامل در این کشور مشخص نشده است. طبق اخبار منتشر شده، دولت انگلیس قصد دارید تا تنها پرداخت به وسیله استیبیل کوین ها را قانونی اعلام کند. طبق گزارشی که از تلگراف مشاهده شده است، صرافی های ارز دیجیتال در انگلستان موظف هستند تا ۲ درصد مالیات به دولت پرداخت کنند. در این کشور، ارزهای دیجیتال مالیات دارد و اگر از رمز ارز ها فردی استفاده کند باید مالیات آن را بپردازد.

حال اگر فردی قصد تاسیس صرافی در کشور انگلستان را داشته باشد، ابتدا باید از الزامات دریافت مجوز با خبر باشد. در ادامه ابتدا با الزامات دریافت مجوز و سپس با مدارک آشنا خواهید شد. همراه ما باشید.

 1. مدیر و یا مدیران باید مقیم کشور انگلستان باشند
 2. مدیر و یا مدیران باید در این حرفه تجربه کافی و بی عیب و نقص داشته باشند
 3. باید قانون های سفت و سختی را برای مبارزه با پولشویی پیاده سازی شود

در صورتی که فردی ۳ شریط فوق را دارا باشد می تواند با استفاده از مدارک ذیل جهت تاسیس صرافی در این کشور اقدام کند.

 • باید بیزینس پلن صرافی طراحی شود
 • سیاست حفظ حریم خصوصی و شرایط و ضوابط باید به صورت کامل مشخص شود.
 • تاییدیه مالی حساب های مدیر و یا مدیران
 • مدیر و یا مدیران باید رزومه خوبی در این زمینه داشته باشند
 • بررسی آدرس کیف پول های مدیر و مدیران

پس از اینکه مدارک شما تکمیل شد، می توانید مدارک خود را به مقامات ذیربط تحویل دهید، معمولا پس از تحویل مدارک ۳ ماه زمان می برد تا مجوز شما صادر شود و برای انجام این کار نیز باید ۱۵ هزار یورو پرداخت کنید.

مراحل تاسیس صرافی در کشور استونی

کشور استونی همانند نیوزلند مشمول قانونگذاری ارزهای دیجیتال نمی شود اما افرادی که از ارزهای دیجیتال استفاده می کنند باید مالیات پرداخت کنند. این کشور هیچ ارز دیجیتال ملی ندارد و در آن پرداختی ها با ارز دیجیتال صورت نمی گیرد. با تمام تفاسیر فوق، این کشور قوانین سفت و سختی را برای پولشویی در ارز های دیجیتال وضع کرده است. اگر فردی قصد تاسیس صرافی در این کشور را داشته باشد، باید ابتدا به الزامات مورد نیاز تاسیس صرافی توجه کند. در ادامه ابتدا به الزامات و سپس به مدارک مورد نیاز برای دریافت مجوز صرافی اشاره خواهیم کرد.

 1. حداقل سرمایه مجاز برای تاسیس صرافی ۱۲ هزار یورو می باشد.
 2. ایجاد حساب بانکی در اتحادیه اروپا
 3. مدیر و یا مدیران باید تجربه کافی در این زمینه داشته باشند
 4. دفتر باید در کشور استونی دایر شود

در صورتی که فردی ۳ شریط فوق را دارا باشد می تواند با استفاده از مدارک ذیل جهت تاسیس صرافی در این کشور اقدام کند.

 • طراحی بیزینس پلن
 • تهیه و تنظیم قوانین سفت و سخت پولشویی در ارزهای دیجیتال
 • دریافت گواهی عدم سوءپیشینه مدیر و یا مدیران
 • رزومه مشخص شده مدیر و یا مدیران

پس از اینکه مدارک فوق آماده و به مقام مربوطه تحویل داده شد، باید تقریبا ۲ ماه صبر کنید تا مجوز صرافی شما صادر شود. همچنین هزینه صدور مجوز نیز تقریبا ۵ هزار یورو می شود که جز سرمایه اولیه باید آن را پرداخت کنید.

مراحل تاسیس صرافی در کشور ژاپن

در ژاپن ارز های دیجیتال قانونی است و بیت کوین را به عنوان یک بستر پرداخت می شناسند. حتی در برخی از کسب و کار ها حقوق بعضی از افراد با بیت کوین پرداخت می شود. این موضوع در کنار موضوعات دیگر باعث شده است تا مردم بسیاری به سراغ بازار ارز های دیجیتال بروند. در کل باید بگوییم که نگاه مردم ژاپن برعکس مردم دیگر کشور ها به بیت کوین و ارز های دیجیتال بسیار مثبت است. اگر فردی بخواهد در این کشور صرافی تاسیس کند، ابتدا باید برای مجوز الزاماتی را در نظر بگیرد. در ادامه ابتدا به الزامات و سپس به مدارک مورد نیاز اشاره خواهیم کرد. همراه ما باشید.

 1. حداقل سرمایه مجاز برای تاسیس صرافی حدود ۹۰ هزار دلار می باشد.
 2. مدیر و یا مدیران صرافی باید مقیم کشور ژاپن باشند
 3. شرکت صرافی باید در کشور ژاپن مستقر شود

در صورتی که فردی ۳ شریط فوق را دارا باشد می تواند با استفاده از مدارک ذیل جهت تاسیس صرافی در این کشور اقدام کند.

 • طراحی بیزینس پلن
 • طراحی قوانین سفت و سخت مبارزه با پولشویی در کریپتو
 • مشخصات اسناد مدیر و مدیران

پس از تکمیل مدارک فوق و تحویل آن به مسئول و یا مقام مربوطه، باید تقریبا ۶ ماه صبر کنید تا مجوز صرافی شما صادر شود. تقریبا صدور مجوز تاسیس صرافی در کشور ژاپن نیازمند ۳۰ هزار یورو سرمایه خالص می باشد.


کدام صرافی ارز دیجیتال مجوز دارد؟

کدام صرافی ارز دیجیتال مجوز دارد؟
کدام صرافی ارز دیجیتال مجوز دارد؟

اگر بخواهیم پاسخ این سؤال را برای صرافی های خارجی بدهیم باید بگوییم بله اما اگر بخواهیم پاسخ این سؤال را برای صرافی های ایرانی بدهیم باید بگوییم که در زمان نگارش این مقاله، خیر!

همان‌طور که گفتیم، در حال حاضر هیچ کدام از صرافی های ایرانی مجوز ندارند و بدون مجوز فعالیت می کنند و تا زمانی که برای ارز های دیجیتال در ایران قانونی تعریف نشود، هیچ کدام از صرافی های فوق نمی توانند مجوز دریافت کنند. برخی به دلیل اینکه صرافی های ایرانی مجوزی ندارند، آن ها را غیرقانونی خطاب می کنند اما این‌طور نیست!

بیشتر بخوانید: آموزش راه اندازی صرافی ارز دیجیتال در ایران و جهان

در حال حاضر که صرافی های ایرانی بی تکلیف هستند، آن‌ها در اصل به عنوان یک کسب و کار اینترنتی یاد می شوند و همانند دیگر کسب و کار های اینترنتی مراحل قانونی را طی کرده اند اما به عنوان یک صرافی مجوز ندارند. در کل نمی توان صرافی های ایرانی را غیرقانونی خطاب کرد.

این مشکل تقریباً تنها در ایران و چند کشور دیگر وجود دارد اما در باقی کشور ها این موضوع مشکلی نیست چراکه به صرافی های ارز دیجیتال مجوز داده اند و آن ها می توانند با خیال راحت به کاربران خدمات بدهند. البته همان‌طور که اشاره کردیم، در این دسته از کشور ها برای ارز دیجیتال قانون های بسیاری تعریف شده است.


نگاهی کلی به صرافی ارز دیجیتال

نگاهی کلی به صرافی ارز دیجیتال
نگاهی کلی به صرافی ارز دیجیتال

صرافی های دیجیتال مکانی هستند تا شما بتوانید بدون نیاز به مراجعه حضوری به راحتی اقدام به خرید ارز دیجیتال و یا حتی دلار کنید. استفاده از صرافی های دیجیتال بسیار راحت است. اگر مبتدی نیز باشید، به راحتی می توانید در یک صرافی ثبت نام و اقدام به خرید و فروش ارز دیجیتال کنید.

در همه کشور های دنیا، صرافی ها فعالیت می کنند. حتی در کشور ایران نیز به تعداد بسیاری صرافی در حال فعالیت هستند و شما می توانید از آن ها برای خرید و فروش رمز ارز هایتان استفاده کنید.

شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که آیا در صرافی ها می توانیم با تومان ارز دیجیتال و یا دلار خرید و فروش کنیم؟ بله اما نه تمام صرافی ها. شما برای اینکه بتوانید با دلار اقدام به خرید و فروش ارز دیجیتال و یا دلار کنید، تنها باید از صرافی های ایرانی استفاده نمایید. صرافی های ایرانی این قابلیت را دارند که کاربران بتوانند تومان به کیف پول شخصی شان واریز کنند و از آن اقدام به خرید تتر (دلار دیجیتال) و یا ارز دیجیتال کنند.

همان‌طور که گفتیم صرافی های دیجیتال تماماً آنلاین هستند و هیچ شعبه حضوری ندارند. به همین دلیل معمولاً تمامی صرافی ها یک نسخه وب و همچنین نسخه موبایل برای کاربران خود توسعه داده اند. برای اینکه بتوانید معامله خود را در صرافی های دیجیتال آغاز کنید ابتدا باید در آن ها ثبت نام و سپس احراز هویت کنید.

تمامی صرافی های ایرانی نیاز به احراز هویت دارند و تا زمانی که احراز هویت نکنید، نمی توانید در آن ها فعالیت کنید؛ اما صرافی های خارجی این‌گونه نیستند چراکه تنها برخی از آن ها نیاز به احراز هویت دارد و در باقی صرافی های خارجی که به احراز هویت نیاز ندارند شما می توانید به راحتی ثبت نام استفاده کنید.

یک نکته مهمی که در این قسمت باید بیان کنیم این است که متأسفانه به لطف تحریم ها، تمامی صرافی های خارجی ورود کاربران ایرانی را به پلتفرم خود ممنوع کرده اند. از این رو در صورتی که آن ها متوجه هویت شما شوند، می توانند حساب شمارا مسدود و داراییتان را قفل و یا به اصطلاح فریز کنند.

برای جلوگیری از رخ دادن چنین اتفاقی، کاربران ایرانی در هنگام استفاده از صرافی های خارجی باید ای پی IP خود را به ای پی یکی از کشور های تحریم نشده به صورت ثابت تغییر دهند. در صورتی که قصد دارید تا ای پی خود را تغییر دهید، تنها می توانید از پلتفرم هایی همانند VPN و VPS استفاده نمایید. اگر در این باره برایتان سؤالی ایجاد شد، می توانید سؤال خود را در بخش نظرات از ما بپرسید.

اگر قصد دارید تا اطلاعات بیشتری درباره صرافی های ارز دیجیتال ایرانی و خارجی کسب کنید، به شما پیشنهاد می کنیم که حتماً به سراغ مقاله های مربوطه در سایت زوم ارز بروید. در ادامه قصد داریم تا به سراغ مبحث مجوز در صرافی های ارز دیجیتال برویم و پرونده این موضوع را یک بار برای همیشه ببندیم. همراه ما باشید.


نحوه دریافت مجوز صرافی ارز دیجیتال خارج از کشور برای ایرانیان

نحوه دریافت مجوز صرافی ارز دیجیتال خارج از کشور برای ایرانیان
نحوه دریافت مجوز صرافی ارز دیجیتال خارج از کشور برای ایرانیان

برخی از افراد به دلیل علاقه شدیدی که به بازار کریپتو دارند، قصد دارند تا برای خود یک کسب و کاری در این حوزه برپا کنند. شاید به فکر برخی ها تأسیس صرافی در خارج از کشور خطور کند اما باید بدانید که انجام این کار بسیار سخت است

برای اینکه بتوانید در خارج از ایران در یک کشور دیگر صرافی تأسیس کنید، باید حداقل مقیم آن کشور باشید. البته قبل از هر کاری باید قوانین آن کشور را نسبت به ارز های دیجیتال مشاهده کنید. پس مشاهده اگر این امکان برای شما محیا شد، می توانید از طریق یکی از اقوام و یا بستگان خارج از کشور، این کار را انجام دهید و در صورت تأیید اقدام به تأسیس یک صرافی دیجیتال نمایید. البته فراموش نکنید که تأسیس یک صرافی در خارج از کشور نیازمند یک سرمایه بسیار زیادی است و باید حتماً مقدار سرمایه مورد نیاز را دارا باشید.ما در ادامه برای شما مراحل اخذ مجوز صرافی در کشور های مختلف را بیان کردیم.در ادامه همراه ما باشید.


لیست صرافی های ارز دیجیتال دارای مجوز خارجی

لیست صرافی های ارز دیجیتال دارای مجوز خارجی
لیست صرافی های ارز دیجیتال دارای مجوز خارجی

در این قسمت از مقاله قصد داریم تا به سراغ انتشار لیست صرافی های دارای مجوز خارجی برویم. برخی از دوستان از ما درخواست می کنند تا یک لیست از صرافی های دارای مجوز ایرانی را منتشر کنیم اما همان‌طور که گفتیم هیچ صرافی ایرانی مجوز ندارد. در صورتی که ملاک اعتبار سنجی شما برای صرافی های ایرانی مجوز است به شما پیشنهاد می کنیم که جایگزین این ملاک، ملاک های دیگری را قرار دهید.

برای مثال اگر قصد دارید تا یک صرافی ایرانی معتبر انتخاب کنید، ابتدا به سراغ بررسی حجم معاملات صرافی بروید. در صورتی که حجم معاملات صرافی مناسب بود، به سراغ ملاک های دیگر که در ادامه آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد بروید. اگر تمامی ملاک های فوق مورد تأیید بود، می توانید از آن صرافی به عنوان یک صرافی معتبر ایرانی استفاده کنید.

برخی از ملاک های انتخاب یک صرافی معتبر عبارت اند از:

 1. حجم معاملات بالا و مناسب
 2. امنیت خوب و قابل اعتماد
 3. رابط کاربری کاربر پسند
 4. پشتیبانی از رمز ارز های مختلف
 5. شفافیت در ارائه اطلاعات به کاربران
 6. پشتیبانی از کیف پول اختصاصی
 7. پشتیبانی از امکانات مختلف و…

نکاتی فوق، تنها مختص به صرافی های ایرانی و یا خارجی نمی باشد بلکه مختص به تمام صرافی ها است. هر صرافی که از نکات فوق پیروی کند تا حدودی می توان به آن اطمینان و برای معاملات از آن صرافی استفاده کرد. در صورتی که شما نکات بهتر و مهم‌تری در نظر دارید، حتماً در بخش نظرات برای ما بنویسید.

حال در ادامه قصد داریم تا به شما چند صرافی ارز دیجیتال خارجی دارای مجوز معرفی کنیم تا شما بتوانید با اطمینان از آن ها استفاده کنید. قبل از شروع اصل مطلب نکته ای وجود دارد که باید به آن اشاره کنیم.

توجه داشته باشید که در این بخش قصد ما صرفاً معرفی صرافی های ذیل می باشد و هیچ پیشنهاد استفاده ای نسبت به هیچ کدام از آن ها نداریم. در صورتی که علاقه مند به استفاده از صرافی های ذیل هستید، ابتدا خوب درباره آن ها تحقیق کنید و سپس در صورت تأیید آن را برای ترید و یا معاملات خود انتخاب نمایید.

 • معرفی صرافی مجوز دار بایننس Binance:

احتمالاً نام صرافی بایننس را بسیار شنیده باشید. بایننس یکی از صرافی ها مشهور و پرطرفدار دنیای کریپتو می باشد. این صرافی در حال حاضر کاربران بسیاری از اقصی نقاط دنیا دارد. صرافی بایننس یکی از صرافی های معتبر و دارای مجوز است. تیم توسعه دهنده این پلتفرم توانسته است با رایزنی های مختلف در چند کشور مجوز فعالیت دریافت کند و کار خود را در آن کشور ها آغاز کند. برای مثال چندی پیش تیم بایننس توانست تا با دریافت مجوز از کشور دوحه، فعالیت خود را در این کشور آغاز کنید.

صرافی بایننس نیاز به احراز هویت دارد و شما بدون احراز هویت نمی توانید در این صرافی فعالیت کنید. متأسفانه کاربران ایران و چند کشور دیگر، به دلیل تحریم ها، اجاره احراز هویت ندارند به همین دلیل امکان فعالیت برای آن ها ممنوع می باشد.

اگر با تریدر ها در ارتباط باشید، احتمالاً دیده اید که برخی ها در این صرافی احراز هویت کرده اند و در آن فعالیت می کنند. شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که این نوع افراد چگونه توانسته اند احراز هویت کنند؟

این نوع افراد با مشخصات و همچنین هویت یک فرد خارجی احراز هویت کرده اند. به همین دلیل در ایران می توانند به راحتی از صرافی بایننس استفاده کنند. البته انجام این کار کمی ریسک دارد که معمولاً این افراد ریسک های موجود را پذیرفته اند. در صورتی که علاقه مند به انجام این کار هستید، به شما پیشنهاد می کنیم که ابتدا ریسک های موجود را بررسی و این کار را انجام دهید.

اگر قصد دارید تا درباره بایننس اطلاعات بیشتری کسب کنید، به شما پیشنهاد می کنیم که حتماً به مقاله اختصاصی این صرافی در سایت زوم ارز مراجعه کنید. ما در یک مقاله آموزشی به صورت کامل و تخصصی طریقه کار با این صرافی را به شما آموزش داده ایم.

 • معرفی صرافی مجوز دار کوکوین Kucoin:

پس از اینکه احراز هویت برای صرافی بایننس اجباری شد، کاربران ایرانی به چند دسته تقسیم شدند. عده ای به سراغ صرافی کوکوین آمدند و این صرافی را برای ادامه معاملات خود انتخاب کردند. البته این نکته را باید بگوییم که صرافی کوکوین به اندازه صرافی بایننس تا به حال نتوانسته کاربران را راضی کند چراکه مخالفان بسیاری دارد.

تقریباً در سال ۲۰۱۷ بود که این صرافی توسط گروهی از مهندسین و همچنین متخصصان با تجربه در زمینه معاملات ارز های دیجیتال توسعه داده شد. هدف بنیان‌گذاران این صرافی ایجاد یک مکان ساده و همچنین ایمن برای تمامی مردم جهان بود.

این صرافی نیاز به احراز هویت ندارد اما برای استفاده از آن حتماً باید از نرم افزار تغییر ای پی استفاده کنید و ای پی خود را تغییر دهید تا مشکلی برای شما ایجاد نشود. اگر علاقه مند به استفاده از صرافی کوکوین هستید، حتماً یکی از نرم افزار های تغییر ای پی را تهیه کنید.

خوشبختانه این صرافی امنیت مناسبی دارد و شما می توانید به راحتی از آن استفاده نمایید. امنیت صرافی کوکوین در بین تمامی کاربران ایرانی زبانزد است چراکه تا کنون از هیچ کاربری در این صرافی سو استفاده نشده است اما گاهی اوقات باگ هایی که برای این صرافی ایجاد می شود کمی کاربران را ناراحت می کند.

فرقی نمی کند که شما در بازار ارز های دیجیتال مبتدی هستید یا حرفه ای چراکه می توانید به راحتی معاملات و همچنین تریدر های خود را با صرافی کوکوین به راحتی انجام دهید. اگر در هنگام کار با صرافی کوکوین مشکلی برایتان ایجاد شد، به شما پیشنهاد می کنیم که حتماً سری به سایت زوم ارز بزنید و مقاله اختصاصی آموزشی صرافی کوکوین را مطالعه کنید.

این صرافی به کاربران خود خدمات بسیاری ارائه می دهد. برای مثال، همانند بایننس شما می توانید از ویژگی استیکینگ در این صرافی نیز بهره ببرید. جز استیکینگ، صرافی کوکوین توکن اختصاصی نیز دارد و شما می توانید از این توکن برای تخفیف در کارمزد معاملات و… نیز استفاده نمایید.

 • معرفی صرافی مجوز دار بای بیت Bybit:

صرافی بای بیت از دیگر صرافی هایی است که نیازی به احراز هویت ندارد و کاربران می توانند به راحتی از آن استفاده کنند. برای استفاده از این صرافی نیز باید نرم افزار تغییر ای پی تهیه کنید تا توسعه دهندگان صرافی متوجه هویت ایرانی شما نشوند. در صورتی که چنین اتفاقی رخ ندهد و متوجه هویت ایرانی شما شوند، امکان مسدود سازی حساب وجود دارد.

تقریباً نسبت به صرافی های دیگر، بای بیت کمی نوپا است چراکه در سال ۲۰۱۸ تأسیس شد اما توانست کاربران زیادی را جذب کند. طبق وایت پیپر این صرافی تمامی اعضای تیم بای بیت در کار و حرفه خود بسیار متخصص هستند به همین دلیل تجربه یک ترید لذت بخش را برای کاربران خود رقم می زنند.

رابط کاربری این صرافی آسان و کاربر پسند است. اگر مبتدی هم باشید می توانید به راحتی از کار با این صرافی نهایت لذت را ببرید. اگر در هنگام کار با صرافی بای بیت با مشکل رو به رو شدید و یا در بخشی برایتان سؤالی ایجاد شد، حتماً سؤال خود را در بخش نظرات از ما بپرسید و یا اینکه به مقاله اختصاصی صرافی بای بیت در سایت زوم ارز مراجعه کنید. ما در این مقاله صرافی بای بیت را به صورت کامل و جامع آموزش داده ایم.

از لحاظ امنیتی نیز این صرافی بسیار مناسب عمل کرده است چراکه قوانینی در این زمینه تعریف شده است. برای مثال شما در صرافی بای بیت تنها می توانید در روز ۳ بار عملیات برداشت را انجام دهید و برای هر بار نیاز به تأییدیه های مختلف دارید که در اصطلاح به آن ویژگی چند امضایی گفته می شود.

جز موارد فوق، شما می توانید پس از ثبت نام در صرافی بای بیت احراز هویت دو عاملی را فعال کنید. با فعال‌سازی این گزینه در هنگام ورود از شما طبق مراحلی که تعریف کرده اید یک کد درخواست می شود و تا زمانی که آن کد را در اختیار صرافی قرار ندهید نمی توانید وارد حساب خود شوید. تقریباً اکثر صرافی های دیجیتال از این ویژگی پشتیبانی می کنند.

یکی از سؤالاتی که ممکن است برایتان پیش بیاید این است که کارمزد در صرافی بای بیت چه مقدار است؟ برای اینکه بتوانید از میزان کارمزد هر صرافی با خبر شوید، بهتر است به سایت رسمی صرافی مورد نظر مراجعه کنید؛ اما میزان کارمزد صرافی بای بیت در زمان نگارش این مقاله چه در بخش maker و یا سفارش گذار و چه در قسمت taker یا سفارش بردار ۰.۱۰ حجم معامله می باشد.


نحوه دریافت مجوز صرافی ارز دیجیتال در ایران

نحوه دریافت مجوز صرافی ارز دیجیتال در ایران
نحوه دریافت مجوز صرافی ارز دیجیتال در ایران

در این بخش از مقاله قصد داریم تا کمی درباره نحوه دریافت مجوز برای ثبت شرکت صرافی صحبت کنیم. زمانی که شما یک شرکت صرافی ثبت کنید، می توانید به راحتی یک صرافی حضوری تاسیس کنید. با انجام این کار، در صورتی که علاقه مند به تاسیس صرافی غیر حضوری داشته باشید، ممکن است بتوانید به واسطه مجوز فوق یک صرافی غیرحضوری نیز تاسیس کنید.

قبل از اینکه بخواهیم به سراغ اصل مطلب برویم، باید اشاره کنیم که مراحل کسب مجوز صرافی که در ادامه با آن آشنا می شوید، در زمان نگارش این مقاله معتبر است. در آینده ممکن است مراحل ذیل نسبت به شرایط تغییر و بروزرسانی شود. به همین دلیل، در این بخش تنها می توانید با روند دریافت مجوز آشنا شوید.

شرکت های صرافی به صورت کلی به دو دسته تقسیم می شوند.

 1. شرکت های نوع اول، به شرکت هایی گفته می شود که تنها عملیات فروش و خرید ارز دیجیتال کشور ها را انجام می دهند.
 2. شرکت های نوع دوم به شرکت هایی گفته می شود که در کنار خرید و فروش ارز کشور ها می توانند مبادرات ارزی نیز انجام دهند. البته باید اشاره کنیم که انجام این کار نیازمند قوانین خاصی است که در هنگام دریافت مجور با آن ها آشنا می شوید.

حال که با انواع صرافی های ارز دیجیتال آشنا شدید، در ادامه قصد داریم تا درباره مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت صرافی صحبت کنیم. اما قبل از شروع بهتر است به یک نکته مهم اشاره کنیم. درخواست کننده مجوز صرافی حتما باید ایرانی باشد و در ایران نیز زندگی کند. همچنین باید پیرو یکی از ادیان رسمی کشور و تابعیت آن نیز ایرانی باشد.

حال در اولین مرحله شما باید به بانک مرکزی مراجعه کنید و از بانک مرکزی موافقت تاسیس صرافی را دریافت کنید. پس از اینکه موافقیت بانک مرکزی را دریافت کردید، باید کپی برابر با اصل تمام مدارک شناسایی خود اعم از: شناسنامه (تمام صفحات)، کارت ملی (پشت و رو)، کارت پایان خدمت و یا معافیت (پشت و رو) و… را آماده کنید.

در مرحله بعدی باید گواهی عدم سوء پیشینه خود را دریافت نمایید. در صورتی که از شما سابقه ای ثبت شده باشد، به نام خود نمی توانید هیچ صرافی ثبت نمایید.

پس از اینکه مراحل فوق انجام شد، در مراحل بعدی باید به شکل ذیل عمل کنید.

 1. ارائه تعهد نامه کتبی مبنی بر اجرای صحیح دستورالعمل ها
 2. امضا و ارائه اساسنامه شرکت
 3. جز گواهی سوءپیشینه باید تعهدنامه ای امضا کنید که نشان بدهد در گذشته و هیچ زمان خاصی محکومیت کیفری و همچنین قانونی نداشته اید.
 4. ارائه مبلغ مشخص شده به عنوان سرمایه اولیه جهت تاسیس صرافی. مبالغ اولیه برای تاسیس صرافی نوع اول ۵۰ میلیون ریال معادل ۵ میلیون تومان و برای تاسیس صرافی نوع دوم باید ۲۰۰ میلیون ریال معادل ۲۰ میلیون تومان پرداخت کنید. (البته این قیمت ها بسیار قدیمی است و بر اساس بیانات چندین سال قبل بوده است و در حال حاضر چندین سال است که مجوزی صادر نشده است.)

پس از اینکه تمامی اقدامات فوق را انجام دادید، می توانید درخواست خود را برای ثبت صرافی ثبت کنید. اما قبل از انجام این کار بهتر است حتما به نکات ذیل دقت کنید.

 • پس از اینکه صرافی خود را تاسیس کردید، باید مجوز را در دید عموم قرار دهید. در غیر این صورت با شما برخورد می شود.
 • شما به هیچ عنوان نمی توانید در صرافی خود از کلمه و یا نشان بانک استفاده کنید.
 • هیچ صرافی حق تاسیس شعبه ندارد و تنها باید در همان محلی که در اساسنامه ذکر کرده اید به فعالیت بپردازید در غیر این صورت مجوز شما باطل خواهد شد. اگر قصد تاسیس چند شعبه دارید باید آن را در اساسنامه ذکر کنید.
 • در صرافی نوع اول و یا دوم شما باید یک محل برای فعالیت دائم خود انتخاب کنید. ملک شما می تواند اجاره ای یا سرقفلی باشد.
 • به هیچ عنوان نمی توانید بدون هماهنگی بانک مرکزی، صرافی خود را بیشتر از یک تعطیل و یا اینکه منتقل کنید. قبل از هر اقدامی باید هماهنگی های لازم را انجام دهید.
 • تنها صرافی های نوع دوم می توانند یک نماینده جز خود داشته باشند که باید ابتدا با بانک مرکزی هماهنگ باشید و سپس همانطور که گفتیم در صورت صلاحدید در اساس نامه نیز ذکر کنید.
 • در صورتی که قصد دارید تا صرافی نوع دوم ثبت کنید، باید حداقل مدرک شما کارشناسی باشد و همچنین ۵ سال سابقه کاری در امور ارزی، مالی و اقتصاد داشته باشید.

نکته:البته شایان ذکر در زمان نگارش این مقاله هیچ مجوزی به هیچ صرافی ارز دیجیتال داخلی داده نشده است.


سؤالات متداول

احتمالاً پس از مطالعه این مقاله برایتان سؤالات مختلفی ایجاد شود. در این قسمت از مطلب قصد داریم تا به چند سؤال مهم پاسخ دهیم. در صورتی که سؤال شما، جز سؤالات ذیل نبود می توانید در بخش نظرات سؤال مورد نظرتان را از ما بپرسید.

 1. در صورتی که در صرافی های ارز دیجیتال از ما کلاهبرداری شود، با توجه به این که مجوز ندارند نمی توانیم آن را پیگیری کنیم؟

اگر این اتفاق رخ دهد دو حالت بیشتر وجود ندارد. حالت اول اینکه صرافی ایرانی از شما کلاهبرداری کرده است و شما نیز باید از طریق مراجع قضایی این موضوع را پیگیری کنید. به دلیل اینکه معمولاً صرافی های دیجیتال به عنوان یک کسب و کار مجازی به حساب می آیند، مراجع قضایی می تواند با پیگیری مشکل شما را برطرف کند. البته لازم به ذکر است که در برخی از مواقع ممکن است شرایط فرق کند و این اتفاق رخ ندهد. قبل از هر چیزی شما ابتدا باید شرایط را بسنجید.

حالت دوم اینکه اگر یک صرافی خارجی از شما کلاهبرداری کند، متأسفانه هیچ پیگیری نمی توانید انجام دهید مگر اینکه ثابت شود، در پشت پرده این صرافی خارجی یک تیم ایرانی قرار داد که برای ترغیب کاربران با نام صرافی خارجی فعالیت خود را آغاز کرده اند. در کل بهتر است که اگر در این حوزه چه در صرافی های ایرانی و چه در صرافی های خارجی از شما کلاهبرداری شد، ابتدا با یک مشاور حوزه کریپتو مشورت کنید تا بتوانید بهترین اقدام را انجام دهید.

 1. با توجه به نداشتن مجوز صرافی های ایرانی و خارجی ترید در آن ها جرم محسوب می شود؟

خیر. ترید و یا معامله گری در حوزه ارز های دیجیتال به هیچ عنوان جرم نیست و شما می توانید با اطمینان ترید و یا معاملات خود را انجام دهید. متأسفانه برخی از افراد سوءاستفاده گر با توجه به این موضوع به سراغ کاربران مبتدی می روند و به این بهانه از آن ها درخواست هزینه می کنند و یا اینکه به بهانه های مختلف عبارت بازیابی کیف پول و یا اطلاعات صرافی را از آن ها دریافت می کنند.

در کل باید بگوییم که به پیام های این‌گونه توجه نکنید و به هیچ عنوان اطلاعات خود را در اختیار دیگران قرار ندهید. در صورتی که به اشتباه این اتفاق رخ داد، می توانید با کارشناسان زوم ارز تماس بگیرید و مشکل خود را مطرح کنید.

 1. برای تأسیس صرافی در ایران آیا باید غیرقانونی اقدام کنیم؟

خیر. شما می توانید با عنوان یک کسب و کار مجازی، اقدام به تأسیس یک صرافی کنید؛ اما به شما پیشنهاد می کنیم که قبل از انجام این کار حسابی تحقیق کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید. توجه داشته باشید که تأسیس یک صرافی در ایران هزینه های نسبتاً زیادی دارد و در صورتی که بدون برنامه این کار را انجام دهید، ممکن است شکست بخورید و تمام سرمایه ای که برای انجام این کار گذاشته اید از بین برود.

 1. اگر از یک صرافی شکایت داشته باشیم، چگونه می توانیم شکایت خود را ثبت کنیم؟

در صورتی که از یک صرافی ایرانی شکایت دارید، بهترین راه مراجعه به مراجع قضایی می باشد. شما می توانید به راحتی از این طریق شکایات خود را ثبت کنید. در صورتی که از یک صرافی خارجی شکایت دارید، بازهم باید به مراجع قضایی مراجعه کنید اما در صورتی که هویت تیم کلاه‌بردار خارجی باشد، معمولاً کاری از دست هیچ فردی ساخته نیست و باید از سرمایه که در این راه از دست داده اید بگذرید.


سخن آخر

در این مقاله درباره دو موضوع “آیا صرافی های ارز دیجیتال مجوز دارند؟” و “نحوه دریافت مجوز صرافی ارز دیجیتال” صحبت شده است. و در آخر باید جمع بندی کنیم که جز برخی از صرافی های خارجی، هیچ کدام از صرافی های ایرانی هیچ مجوز رسمی ندارند و تمامی صرافی های ایرانی بدون مجوز به عنوان یک کسب و کار اینترنتی در حال فعالیت هستند. همان‌طور که مطلع شدید، طبق نظر یکی از مسئولین ذیربط یکی از شرایط اخذ مجوز صرافی، پشتیبانی آن صرافی از کیف پول اختصاصی است که در حال حاضر برخی از صرافی ها از این ویژگی پشتیبانی می کنند.

در انتها نیز، با توجه به اینکه صرافی ها به صورت رسمی مجوز ندارند، پس برای انتخاب صرافی خود دقت لازم را داشته باشید.

اگر در رابطه با مجوز برای تأسیس صرافی ارز دیجیتال برایتان سؤالی ایجاد شد، حتماً سؤال خود را در بخش نظرات از ما بپرسید تا در اسرع وقت به سؤال شما پاسخ دهیم.

ممنون که تا پایان مقاله “نحوه دریافت مجوز صرافی ارز دیجیتال” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
من سید مهدی هستم تولید کننده محتوا سایت زوم ارز. دانشجوی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد گرایش نرم افزار می باشم و همچنین سابقه ی سه سال فعالیت در حوزه ی ارز های دیجیتال و 5 سال نیز تولید کننده محتوا را در کارنامه خود دارم. بنده علاقه مند به دنیای کریپتو و همچنین تکنولوژی هستم و همچنین به آینده ی ارز های دیجیتال بسیار خوشبین نیز هستم و بر این باورام که صنعت بلاکچین در ایران آینده ای بسیار درخشانی خواهد داشت.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
4 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ستاره نورمحمدی
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر باشه، یه طرح توجیهی میخواستم برای راه اندازی صرافی ارز دیجیتال در ایران از صفر تا صد ، الان تماس گرفتم با مجموعتون، گفتن اینجا کامنت بذارم برام میفرستید، ممنون میشم،

محسن عباسپور
مدیر
پاسخ به  ستاره نورمحمدی
1 سال قبل

سلام

لطفا با ایدی تلگرم در ارتباط باشید
@zoomarz_admin

امین
1 سال قبل

این که نوشتید برای صرافی نوع دوم ۲۰ میلیون سرمایه نیاز هست، مطمعن هستید؟ گویا ۲۵ میلیارد نیاز هستش.
و دیگه اینکه برای گرفتن این محوز به کجا باید مراحعه کنیم برای راه اندازی صرافی ارز دیجبتال آنلاین؟

محسن عباسپور
مدیر
پاسخ به  امین
1 سال قبل

درود وقت بخیر
دوست عزیز گفته نشده ۲۰ ت سرمایه لازم دارد؟
در زمان خیلی قبلا باید ۲۰ ت برای مجور پرداخت می کردید.
که این نیز بر اساس بیانات بسیار قبل است
و در حال مجوز رسمی صادر نمیشه.
می تونید در شرایط شرکت ثبتی به کار خود ادامه بدید

آخرین مقالات منتشر شده