آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

چگونه وارد متاورس شویم؟ | آموزش ورود به متاورس

چگونه وارد متاورس شویم؟

چگونه وارد متاورس شویم؟، اگر در دنیای ارزهای دیجیتال فعال باشید، احتمالاً بارها و بارها نام متاورس Metavers و ان اف تی NFT ها را شنیده اید؛ همچنین ممکن است دراین باره مقاله های بسیاری مطالعه کرده باشید. ما در این مطلب قصد داریم تا به سراغ متاورس و ان اف تی ها برویم. یکی از سؤالات پرتکراری که توسط کاربران مختلف از ما پرسیده می شود، این است که چطور می توانیم وارد متاورس شویم؟ آیا برای ورود به متاورس باید هزینه پرداخت کنیم؟

در ادامه قصد داریم تا به سؤالات فوق و همچنین دیگر سؤالات مشابه که مربوط ورود به متاورس است پاسخ دهیم؛ اما قبل از شروع اصل مطلب نیاز است تا کمی ابتدا شما را با مقدمات این سؤالات آشنا کنیم تا اگر برای اولین بار نام متاورس را شنیده اید، بهتر بتوانید موضوعات فوق را درک کنید.

تکنولوژی متاورس که احتمالاً نام آن را زیاد شنیده اید آینده ارتباطات و همچنین اینترنت است. همان‌طور که در طی دو دهه اخیر اینترنت و همچنین کسب و کار های داخل آن تمامی جنبه های زندگی و کسب و کار ما را متحول کرده اند، تکنولوژی متاورس موج بعدی این حرکت خواهد بود.

در متاورس شما می توانید فعالیت های بسیاری را انجام دهید. از خرید زمین و تفریح گرفته است تا برگزاری جلسات و کنفرانس و کنسرت و… . تمامی فعالیت های فوق تنها در بستر اینترنت به کمک متاورس امکان پذیر می باشد. به دلیل اینکه متاورس یک تکنولوژی نوپا است، در آینده امکانات و اطلاعات جدیدی به آن اضافه می گردد. ممکن است در آینده، جز موارد فوق بتوانید فعالیت های دیگری را نیز در این تکنولوژی انجام دهید.

یکی از مواردی که در بین برخی از کاربران کم تجربه بسیار شنیده می شود، این است که آیا متاورس یک فناوری زودگذر است و ظرف چند ماه از بین می رود؟ در یک کلام باید پاسخ دهیم که خیر! نمی توان به صورت قطعی چنین چیزی را درباره این تکنولوژی نوپا گفت چراکه متاورس بسیار جای پیشرفت دارد. حال قرار است در این مقاله درباره آموزش ورود به متاورس با شما صحبت کنیم در ادامه همراه ما باشید.

متاورس به زبان ساده

متاورس به زبان ساده
متاورس به زبان ساده

قبل از هر چیزی به سراغ تحلیل کلمه متاورس یا Metavers می رویم. عبارت متاورس از دو کلمه متا Meta و ورس Vers تشکیل شده است. در این بخش متا به معنای «فراتر» و ورس به معنای «یونیورز یا Universe» است که در لغت دنیا و یا منطقه معنی می شود. در کل معنای کلمه متاورس را باید دنیای فراتر معنا کنیم.

این واژه برای اولین بار در رمان نیل استفنسون Neal Stephenson که یک رمان علمی و تخیلی بود استفاده شد. اگر بخواهیم متاورس را از نگاه این کتاب معنا کنیم، این‌گونه باید بگوییم که متاورس کلکسیونی از واقعیت مجازی و افزوده است که حول یک خیابان بسیار طولانی متمرکز شده است که کاربران می توانند در آن به عنوان یک آواتار با دسترسی از طریق عینک به همراه کامپیوتر قدم بزنند و یا کارهای مختلفی انجام دهند.

تقریباً باید بگوییم که از آن زمان، اصطلاح متاورس به مجموعه ی عظیمی از فعالیت ها برای ایجاد یک دنیای مجازی دائمی که در زندگی ما نفوذ زیادی دارد اشاره می کند.

اگر بخواهیم متاورس را در کل معنی کنیم، باید بگوییم که متاورس یک اکوسیستم دیجیتال مبتنی بر فناوری بلاکچین می باشد. اگر بخواهیم مفهومی تر توضیح دهیم باید این‌گونه بگوییم که تکنولوژی متاورس یک دنیای است که در آن هم می توانید خلق کنید و هم می توانید به گشت و گذار و تفریح بپردازید. متاورس مجموعه ای از فضاهای مجازی است که می تواند افراد را بدون حضور فیزیکی در کنار هم جمع کند تا آن ها بتوانند به راحتی بهترین ارتباط را داشته باشند. شما در متاورس می توانید ورزش کنید، خرید انجام دهید، معاشرت کنید، فیلم ببینید و همچنین بازی های مختلف انجام دهید. در کل باید بگوییم که شما می توانید اکثر کارهایی که در فضای واقعیت انجام می دهید را در فضای متاورس نیز انجام دهید.

تعریف فوق، از زبان آقای مارک زاکربرگ خالق فیسبوک است. درباره متاورس تعاریف مختلفی ممکن است شنیده باشید اما تعریف فوق، بهترین تعریفی بود که می توانستیم به زبان ساده برای متاورس داشته باشیم. حال که با یک تعریف کلی از متاورس آشنا شدید، نیاز است تا به سراغ اصل مطلب برویم. در ادامه همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید: ثبت نام در متاورس چگونه است؟


چگونه وارد متاورس شویم؟ | آموزش ورود به متاورس

چگونه وارد متاورس شویم؟
چگونه وارد متاورس شویم؟

 با توجه به گسترش تکنولوژی متاورس در ایران، افراد زیاد خواهان ورود به متاورس هستید و این سؤال برای عده از آن ها پیش می آید که چگونه وارد متاورس شویم؟ برای ورود به متاورس ابتدا باید الزامات مورد نیاز را فراهم کنید. در ادامه به شما خواهیم گفت که منظور از الزامات مورد نیاز دقیقاً چه چیزهایی است.

پس از فراهم سازی الزامات، باید انتخاب کنید که از چه طریقی می توانید وارد متاورس شویم. در ادامه ما به روش های اصلی ورود به متاورس اشاره خواهیم کرد.

 1. ورود به متاورس از طریق بازی:

در حال حاضر، بازی های بلاکچینی بسیار زیادی وجود دارد که شما بتوانید از آن ها استفاده و همچنین وارد متاورس شوید. برای ورود به بازی های بلاکچینی و متاورسی ابتدا باید الزامات آن را تهیه کنید. پس از آن باید بازی مورد نظر خود را انتخاب و سپس آن را نصب کنید. قبل از اینکه بخواهید بازی مورد نظرتان را انتخاب کنید، باید کمی درباره بازی های بلاکچینی اطلاعات کسب کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

در حال حاضر، بازی های متاورسی بسیار زیادی وجود دارد که شما بتوانید از آن ها استفاده کنید. برخی از این بازی ها عبارت اند از: اکسی اینفینیتی axie infinity، کریزی دیفنس crazy defense heroes، دیسنترالند decentraland، آپلند Upland، لیگ اف کینگدام league of legends و… .

پس از اینکه بازی مورد نظر خود را انتخاب کردید، حال می توانید وارد آن گیم شوید و بازی را انجام دهید. از بازی های متاورسی می توانید کسب درآمد داشته باشید و روزانه، هفتگی و یا ماهانه درآمد کسب کنید. در ادامه به چند بازی برای ورود به متاورس اشاره خواهیم کرد.

ناگفته نماند که اگر قصد دارید تا با بازی های متاورسی به صورت کامل آشنا شوید و آن ها را بشناسید، می توانید به صفحه بازی های بلاکچینی سایت زوم ارز مراجعه کنید. ما در این بخش، تمامی بازی های متاورسی موجود را به ترتیب رتبه منتشر کرده ایم.

 1. ورود به متاورس از طریق پلتفرم های واسط:

در برخی از پلتفرم ها، شما می توانید به راحتی اقدام به ایجاد یک آواتار کنید و از آن طریق وارد فضای متاورس شوید. آواتاری که شما در آن بخش طراحی می کنید، شخصیت اصلی شما در آن پلتفرم است. شما می توانید نسبت به جنسیت خود به راحتی آواتار مورد نظر خود را طراحی و سپس از آن استفاده کنید. برای مثال یکی از پلتفرم های معروف دیسنترالند است. در دیسنترالند شما هم می توانید بازی کنید و هم می توانید گشت و گزار انجام دهید. اگر پیگیر خبرهای متاورسی باشید، احتمالاً شنیده اید که برخی از خوانندگان در پلتفرم دیسنترالند کنسرت برگزار کرده اند. در صورتی که شما نیز قصد شرکت در کنسرت و یا مراسمات فوق را دارید، باید در پلتفرم مورد نظر خود ثبت نام کنید. برخی از پلتفرم هایی که شما می توانید با طراحی کاراکتر وارد متاورس شوید عبارت اند از: دیسنترالند decentraland، اسپیشل spatial، سند باکس Sandbo و… .

اگر مشتاق هستید تا طریقه کار با پلتفرم های فوق را آموزش ببینید، نگران نباشید چراکه در ادامه به شما طریقه پیوستن به پلتفرم دیسنترالند decentraland را آموزش خواهیم داد.

 1. ورود به متاورس از طریق خرید زمین:

برخی از پلتفرم ها که به نوعی بازی های متاورسی به حساب می آید، به کاربران امکان خرید زمین می دهند. شما می توانید در این نوع از پلتفرم ها اقدام به خرید زمین کنید و برای خود سرمایه گذاری کنید. خرید زمین در هر پلتفرم متفاوت است. به همین علت نمی توان در حال حاضر قیمت دقیقی برای خرید زمین پلتفرم ها ارائه کرد؛ اما در ادامه به یکی از پلتفرم ها برای خرید زمین اشاره خواهیم کرد تا بیشتر با آن ها آشنا شوید.

درباره خرید زمین در متاورس، ممکن است برایتان سؤالات مختلفی ایجاد شود. ازجمله این سؤالات می توانیم به تأیید مالکیت زمین اشاره کنیم. شاید برای برخی از افراد این سؤال پیش بیاید که با خرید زمین در متاورس، چگونه مالکیت آن زمین برای ما ثبت می شود؟

تمامی بازی های متاورسی بر روی بستر بلاکچین اجرا می شوند؛ بنابراین، زمانی که شما در بازی های فوق فعالیتی انجام می دهید، تمام فعالیت شما ثبت و ضبط می شود. وقتی شما در یکی از پلتفرم های خرید زمین مثل سند باکس Sandbox و یا آپلند Upland اقدام به خرید زمین می کنید، آدرس و موقعیت زمین شما در بلاکچین ثبت می شود و تا ابد باقی می ماند. همان‌طور که اطلاع دارید، زمانی که داده در بلاکچین ذخیره می شود، نه می توان آن را تغییر داد و نه می توان آن را حذف کرد. در نتیجه از این بابت می توانید اطمینان داشته باشید.

 1. ورود به متاورس از طریق خرید توکن های متاورسی:

اگر قصد انجام هیچ کدام از مراحل فوق را ندارید، می توانید با خرید توکن های متاورسی نیز وارد متاورس شوید اما به یاد داشته باشید که با انجام این کار هیچ فعالیتی نمی توانید انجام دهید. برای خرید توکن های متاورسی، شما می توانید از صرافی های دیجیتال مثل بایننس، کوکوین، پنکیک سواپ و… استفاده کنید. پس از خرید باید توکن های مورد نظرتان را در کیف پول هایتان ذخیره کنید تا بتوانید سود دریافت نمایید. توجه داشته باشید که اگر توکن های متاورسی را برای کسب سود خریداری می کنید، باید در نقطه های مناسب ورود انجام دهید. در غیر این صورت ممکن خرید شما به جای سود با ضرر رو به رو شود.

حال که با طریقه ورود به متاورس آشنا شدید، لازم است تا به الزامات آن نیز اشاره کنیم. در صورتی که با الزامات ورود به متاورس آشنا نیستید، مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.


الزامات ورود به متاورس

الزامات ورود به متاورس
الزامات ورود به متاورس

برای اینکه شما بتوانید از پلتفرم های متاورسی استفاده کنید، باید برخی از موارد مورد نیاز را تهیه کنید. برای مثال، یکی از الزامات استفاده از پلتفرم های متاورسی، کیف پول افزونه ای است که در ادامه به آن اشاره می کنیم. هر یک از موارد فوق را می توانید نسبت به راهنمایی هایی که شده است تهیه کنید.

 1. نصب کیف پول مورد نیاز:

تقریباً باید گفت که تمام پلتفرم های متاورسی برای اجرا نیاز به دسترسی یک کیف پول دارند. شما می توانید به راحتی با استفاده از کیف پول های افزونه ای، این دسترسی را به پلتفرم های مد نظر بدهید. با توجه به این موضوع، شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که با انجام این کار، آیا کیف پول ها دسترسی مستقیم به کیف پول ما پیدا می کنند و می توانند دارایی ما را از کیف پول برداشت کنند؟ خیر. انجام این کار تنها برای زمانی است که قصد دارید در بازی تراکنشی انجام دهید و پلتفرم ها هیچ دسترسی خاصی به کیف پول شما ندارند.

برای انجام این کار، بهتر است از یک ولتی که آن را زیاد مورد استفاده قرار نمی دهید استفاده کنید. یکی از سؤالاتی که ممکن است برایتان پیش بیاید این است که از چه ولت هایی می توانیم برای انجام این کار استفاده کنیم؟ در حال حاضر کیف پول های افزونه ای مختلفی وجود دارند اما معروف ترین آن ها عبارت اند از: کیف پول نرم افزاری متامسک Metamask، کیف پول افزونه ای ربی Rabby، کیف پول افزونه ای بایننس ولت binance wallet.

در صورتی که اطلاعی از نحوه کار با کیف پول های فوق ندارید، می توانید با جستجوی نام کیف پول مورد نظر، به راحتی به مقاله آموزشی آن دسترسی پیدا کنید. ما به صورت کامل و جامع تمامی ولت های معرفی شده در سایت زوم ارز آموزش داده ایم.

 1. نصب نرم افزار های تغییر ای پی IP:

متأسفانه به دلیل تحریم ها و مشکلات این‌چنینی، در حال حاضر برخی از پلتفرم ها اجازه استفاده به کاربران ایرانی نمی دهند و به همین دلیل سایت آن ها مسدود است. برای اینکه بتوانید محدودیت سایت های فوق را دور بزنید، باید به سراغ نرم افزار های تغییر ای پی بروید. با استفاده از نرم افزار های تغییر ای پی می توانید به راحتی ای پی خود را تغییر دهید و سپس وارد پلتفرم مورد نظر شوید.

یکی از سؤالاتی که ممکن است در این قسمت برای شما ایجاد شود این است که اگر در هنگام ورود به پلتفرم متاورسی مورد نظر نرم افزار تغییر ای پی فعال نباشد، ممکن است با مشکل رو به رو شویم؟ در اکثر مواقع خیر؛ اما بهتر است همیشه برای استفاده از این نوع پلتفرم ها کمی حواس جمع تر عمل کنید.

 1. تهیه یک ایمیل برای ایجاد حساب:

عضویت در برخی از پلتفرم ها جز کیف پول، نیاز به ایمیل دارد. به همین دلیل، حتماً برای خود یک ایمیل جداگانه بسازید و آن را برای پلتفرم های متاورسی اختصاص دهید. در کل به شما پیشنهاد می کنیم که برای فعالیت در هر بخش در دنیای کریپتو، ایمیل جداگانه داشته باشید. انجام این کار باعث افزایش امنیت در حساب های کاربری شما می شود. پس از اینکه ایمیل جدید ایجاد کردید تقریباً کار به پایان رسیده است و می توانید از پلتفرم های مورد نظر استفاده نمایید.

 1. شارژ کیف پول با مقداری از رمز ارز مورد نظر:

فعالیت در برخی از بازی های متاورسی نیاز به سرمایه اولیه دارد. در صورتی که قصد دارید تا از آن بازی ها استفاده کنید، ابتدا باید مبلغی به کیف پول خود واریز کنید. هر بازی نیازمند سرمایه اولیه متفاوتی است. برای مثال در یک بازی باید یک NFT خریداری کنید اما در یک بازی دیگر باید مبلغی به بازی پرداخت کنید. در کل اگر قصد دارید تا به سراغ بازی های متاورسی بروید، باید به این موضوع توجه کنید.

یکی از سؤالاتی که در این بخش برای اکثر کاربران ایجاد می شود این است که آیا تمام بازی های متاورسی نیاز به سرمایه اولیه دارند؟ خیر. برای اینکه بتوانیم پاسخ این سؤال را بدهیم، بهتر است بازی های متاورسی را به ۳ دسته تقسیم کنیم؟

دسته اول: بازی های کاملاً رایگان:

بازی هایی که در این دسته قرار دارند کاملاً رایگان هستند و شما نباید هزینه ای پرداخت کنید. معمولاً این نوع بازی های کمی زمان رسیدن به درآمد طولانی تری نسبت به بازی های غیر رایگان دارند. کریزی دیفنس، نمونه ای از بازی رایگان متاورسی می باشد که شما برای انجام آن نیازی به پرداخت هزینه ندارید. تنها می توانید با نصب آن و سپس بازی اقدام به کسب درآمد کنید. البته لازم به ذکر است که متأسفانه این بازی برای برداشت جوایز احراز هویت را اجباری کرده است. به همین دلیل، کاربران ایرانی در این بازی نمی توانند کسب درآمد کنند.

دسته دوم: بازی های نیمه رایگان:

برخی از بازی های متاورسی نیمه رایگان می باشد. این موضوع به این معناست که شما برای انجام این بازی هم می توانید هزینه پرداخت کنید و هم می‌توانید هزینه پرداخت نکنید اما اگر بخواهید به صورت رایگان از آن استفاده کنید، مدت زمان کسب سود شما بیش از اندازه طولانی می شود و همچنین جایزه شما نیز بسیار کاهش می یابد. بازی متاورسی موباکس، یکی از بازی های نیمه رایگان می باشد. در صورتی که در این بازی اقدام به خرید مومو نکنید، بسیار زمان می‌برد تا به درآمد برسید؛ اما اگر هزینه کنید و اقدام به خرید مومو نمایید، زمان به درآمد رسیدن شما کمتر می شود.

دسته سوم: بازی های غیر رایگان:

برای انجام بازی های غیر رایگان باید هزینه پرداخت کنید. حال ممکن است هزینه ای که پرداخت می کنید برای خرید NFT های داخل بازی است و یا برای توسعه بازی. برای مثال اگر شما قصد انجام بازی های متاورسی همانند پگاکسی Pegaxy و یا استپن Stepn را داشته باشید، باید ابتدا NFT های بازی مورد نظر خود را خریداری و سپس بازی را آغاز کنید. در این بازی ها معمولاً تا زمانی که اقدام به خرید NFT نکنید، نمی توانید بازی را انجام دهید.

همان‌طور که درآمد بازی های متاورسی به دلیل اینکه با دلار پرداخت می شوند بالا است، خرید NFT های آن ها نیز از قیمت بالایی برخوردار می باشد. به همین دلیل، عده از کاربران بودجه خرید NFT بازی های فوق را ندارند و برایشان این سؤال پیش می آید که با توجه به این وضعیت چگونه می توانیم گیم های فوق را بازی کنیم؟

خوشبختانه برخی از بازی ها فکر این قسمت را کرده اند و بخشی را به قسمت NFT های اجاره اختصاص داده اند. شما می توانید در بازی های این‌چنینی به سراغ بخش NFT های اجاره ای بروید و NFT مورد نظرتان را اجاره و سپس بازی را انجام دهید.

در ادامه قصد داریم تا طریقه ورود به تکنولوژی متاورس را از ۳ طریق فوق که کمی قبل تر با آن ها آشنا شدید را آموزش دهیم. در ادامه همراه ما باشید.


ورود به متاورس از طریق ایجاد آواتار با پلتفرم دیسنترالند decentraland

ورود به متاورس از طریق ایجاد آواتار با پلتفرم دیسنترالند decentraland
ورود به متاورس از طریق ایجاد آواتار با پلتفرم دیسنترالند decentraland

پلتفرم دیسنترالند یک جهان سه بعدی و همچنین واقعیت مجازی است که کاربران می توانند در این جهان سه بعدی فعالیت های مختلفی انجام دهند. این پلتفرم یک توکن اختصاصی با نام Mana دارد که در پلتفرم می توانید از آن استفاده کنید. البته لازم به ذکر است که این توکن تنها مختص پلتفرم نیست چراکه شما می توانید آن را خرید و فروش کنید و از آن سود دریافت نمایید.

این پلتفرم در سال ۲۰۱۵ توسط دو آرژانتینی با نام های آریل ملیچ و همچنین استبان اوردانو تأسیس شد. شما در این پلتفرم می توانید آواتار ایجاد کنید و در بازی های متعدد به صورت رایگان شرکت کنید. همچنین این بازی فضاهای مختلفی دارد که می توانید به آن ها سر بزنید گشت گذار داشته باشید.

در این پلتفرم کنسرت و همچنین رخداد های مختلفی اجرا می شود. چندی پیش، چند خواننده مطرح توانستند در دیسنترالند کنسرت برگزار کنند. همه افرادی که در دیسنترالند فعالیت می کنند، می توانند در کنسرت ها شرکت کنند. جز شرکت در کنسرت و همچنین حضور در مکان های متفاوت، شما می توانید در این پلتفرم نیز تبلیغات انجام دهید و یا اینکه تبلیغات مشاهده نمایید.

در کل باید عنوان کنیم که شما در این پلتفرم می توانید فعالیت های مختلف را انجام دهید و ساعت ها سرگرم باشید. در ادامه قصد داریم تا ابتدا به شما مراحل ایجاد آواتار و سپس ورود به دیسنترالند را آموزش دهیم. در ادامه همراه ما باشید. قبل از شروع آموزش، ابتدا بهتر است با الزامات ورود به دیسنترالند آشنا شوید.

الزامات ورود به پلتفرم دیسنترالند

 1. نرم افزار تغییر ای پی ثابت:

متأسفانه این پلتفرم ای پی کاربران ایرانی را مسدود کرده است. به همین دلیل شما برای استفاده از آن حتماً باید از نرم افزار های تغییر ای پی ثابت استفاده کنید. در نتیجه، قبل از ورود به سایت رسمی پلتفرم دیسنترالند نرم افزار تغییر ای پی خود را فعال کنید.

 1. نصب یکی از کیف پول های افزونه ای:

پس از فعال‌سازی نرم افزار تغییر ای پی نوبت به این رسیده است که به سراغ یکی از کیف پول های افزونه ای بروید. شما می توانید برای استفاده از پلتفرم دیسنترالند از کیف پول های متامسک و یا ربی استفاده کنید. با توجه به این که کیف پول متامسک کاربران ایرانی را به نوعی تحریم کرده است، به شما پیشنهاد می کنیم که از کیف پول ربی استفاده نمایید اما توجه داشته باشید که در استفاده این ولت بسیار محتاط باشید.

 1. ایجاد یک ایمیل جداگانه:

در این بازی نیاز به یک ایمیل دارید. همان‌طور که کمی پیش‌تر گفتیم، بهتر است حتماً از یک ایمیل جداگانه برای پلتفرم دیسنترالند استفاده کنید. با انجام این کار بهتر و بیشتر می توانید امنیت حساب خود را حفظ کنید.

ورود به متاورس پلتفرم دیسنترالند

پس از اینکه اقدامات فوق توسط شما انجام شد، نیاز است که وارد سایت رسمی این پلتفرم شوید. با توجه به استقبال کاربران از این پلتفرم، متأسفانه سوءاستفاده کنندگان اقدام به انتشار سایت های فیک کرده اند. به همین دلیل، بهتر است برای ورود به این پلتفرم از سایت کوین مارکت کپ و یا از لینک فوق که کمی قبل تر قرار داده شد استفاده کنید.

به همین منظور اگر قصد ورود به پلتفرم دیسنترالند را از طریق سایت کوین مارکت کپ دارید، ابتدا باید نام ارز دیجیتال این شبکه (MANA) را جستجو کنید. پس از جستجو و بارگذاری صفحه اصلی این ارز، تنها کافی ست بر روی لینک موجود که در تصویر ذیل مشخص شده است کلیک کنید. با انجام این کار همان‌طور که مشاهده می کنید صفحه رسمی این پلتفرم برای شما بارگذاری می شود.

ورود به متاورس پلتفرم دیسنترالند -1
ورود به متاورس پلتفرم دیسنترالند -۱

پس از اینکه وارد صفحه اصلی سایت شدید، با صفحه ای همانند تصویر ذیل رو به رو می شوید. این صفحه، بخش اصلی سایت رسمی این پلتفرم می باشد. برای شروع باید بر روی گزینه GetStarted کلیک کنید.

ورود به متاورس پلتفرم دیسنترالند -2
ورود به متاورس پلتفرم دیسنترالند -۲

پس از کلیک بر روی گزینه فوق، با تصویر ذیل رو به رو می شوید. در این قسمت شما می توانید از نرم افزار دیسنترالند نسخه بتا نیز استفاده کنید. در صورتی که علاقه ای به نصب نرم افزار ندارید و یا قصد تست این پلتفرم را دارید، می توانید با کلیک بر روی گزینه Explore on web به راحتی از طریق وب وارد این پلتفرم شوید. در این بخش بر روی این گزینه کلیک می کنیم.

ورود به متاورس پلتفرم دیسنترالند -3
ورود به متاورس پلتفرم دیسنترالند -۳

در بخش جدید، شما هم می توانید به صورت مهمان و هم از طریق کیف پول وارد این پلتفرم شوید. در این مطلب ما قصد داریم تا از طریق اتصال کیف پول این پلتفرم را بارگذاری کنیم. در نتیجه بر روی کادر Play using your wallet کلیک می کنیم. شما می توانید در تصویر ذیل نمایی از این صفحه را مشاهده کنید.

ورود به متاورس پلتفرم دیسنترالند -4
ورود به متاورس پلتفرم دیسنترالند -۴

در مرحله جدید، باید کیف پول خود را به بازی متصل کنید. برای انجام این کار شما می توانید یکی از کیف پول های فوق را انتخاب کنید. در تصویر ذیل می توانید نمایی از این صفحه را مشاهده کنید.

ورود به متاورس پلتفرم دیسنترالند -5
ورود به متاورس پلتفرم دیسنترالند -۵

پس از اتصال کیف پول؛ باید آواتار خود را ایجاد کنید. در صورتی که اتصال ولت شما با موفقیت انجام شود. با تصویر ذیل رو به رو می شوید. همان‌طور که مشخص است در این صفحه باید آواتار خود را نسبت به شخصیت خود ایجاد کنید. در صورتی که قصد دارید تا به صورت تصادفی برای شما آواتار ایجاد شود، باید بر روی گزینه Randomize کلیک کنید. در غیر این صورت می توانید خودتان آواتار شخصی سازی شده ایجاد نمایید.

یکی از سؤالاتی که ممکن است برایتان پیش بیاید این است که آیا می توانیم پس از انتخاب آواتار به صورت رندوم، برخی از بخش های آواتار را شخصی سازی کنیم؟ بله. شما می توانید به راحتی پس از انتخاب آواتار مورد نظر، برخی از اعضای آن را مثل موها، کفش، لباس و… شخصی سازی کنید. برای انجام کار کافی است پس از ایجاد آن بر روی بخش مورد نظر کلیک کرده و سپس مدل مورد نظر خود را انتخاب کنید. در نهایت پس از اینکه آواتار مورد نظر ایجاد شد، برای ادامه باید بر روی گزینه Done کلیک کنید.

ورود به متاورس پلتفرم دیسنترالند -6
ورود به متاورس پلتفرم دیسنترالند -۶

در صفحه جدید، باید برای آواتار خود در فیلد اول یک نام با محدودیت ۱۵ کاراکتر انتخاب کنید. پس از انتخاب نام نوبت با وارد نمودن ایمیل رسیده است. همان‌طور که گفتیم این بازی نیاز به یک ایمیل دارد تا بتواند بهترین خبر ها و یا دیگر اطلاعیه های بازی را برای شما ارسال کند. البته لازم به ذکر است که وارد نمودن ایمیل اجباری نیست. پس از تکمیل موارد فوق، برای ورود به مرحله بعد باید بر روی گزینه Next کلیک کنید.

ورود به متاورس پلتفرم دیسنترالند -7
ورود به متاورس پلتفرم دیسنترالند -۷

پس از انتخاب نام، در صفحه جدید باید قوانین را مطالعه و در صورت تأیید بر روی گزینه I AGREE کلیک کنید. شما می توانید در تصویر ذیل نمایی از این صفحه را مشاهده کنید.

ورود به متاورس پلتفرم دیسنترالند -8
ورود به متاورس پلتفرم دیسنترالند -۸

در صفحه جدید، همان‌طور که مشاهده می کنید وارد فضای پلتفرم دیسنترالند شدید. حال می توانید در این فضا گشت و گزار کنید و با کاربران دیگر ارتباط بگیرید. در تصویر ذیل شما می توانید نمایی از صفحه ابتدایی ورود به متاورس دیسنترالند را مشاهده کنید.

ورود به متاورس پلتفرم دیسنترالند -9
ورود به متاورس پلتفرم دیسنترالند -۹

شما می توانید در فضا های مختلف پلتفرم دیسنترالند بگردید و از فضاهای موجود لذت ببرید. یک نکته ای که باید به آن در این قسمت اشاره کنیم این است که برای گشت و گذار در این پلتفرم شما نیاز به یک اینترنت نسبت قوی دارید. به همین دلیل، قبل از ورود حتماً اینترنت خود را چک کنید تا با مشکل رو به رو نشوید.

همان‌طور که مشاهده کردید، به همین راحتی می توانید در پلتفرم دیسنترالند عضو شوید و اقدام به گشت و گذار کنید. در این پلتفرم حتی شما می توانید بازی انجام دهید و یا حتی زمین بخرید. در کل این پلتفرم یک پلتفرم جذاب برای ورود به دنیای متاورس به حساب می آید. در صورتی که در هنگام کار با دیسنترالند با مشکل مواجه شدید، می توانید مشکل خود را در بخش نظرات مطرح کنید.

نکته: ممکن است این پلتفرم در مواقعی که ترافیک آن زیاد است کمی ضعیف عمل کند. در صورتی که با چنین مشکلی رو به رو شدید، بهتر است ساعت استفاده از آن را به ساعت دیگری موکول کنید و یا اینکه صبور باشید.


ورود به متاورس از طریق خرید زمین با پلتفرم آپلند Upland

ورود به متاورس از طریق خرید زمین با پلتفرم آپلند Upland
ورود به متاورس از طریق خرید زمین با پلتفرم آپلند Upland

آپلند یکی از پلتفرم هایی است که شما می توانید در آن اقدام به خرید زمین کنید. جز آپلند هست پلتفرم های دیگری که بتوانید در آن ها زمین خریداری کنید. برخی از این پلتفرم ها عبارت اند از: سندباکس Sandbox، دیسنترالند Decentraland و… .

در صورتی که در پلتفرم آپلند ثبت نام کنید، می توانید در متاورس اقدام به خرید یک زمین کنید. ثبت نام و خرید زمین در آپلند بسیار آسان است. ما در یک مقاله اختصاصی در سایت زوم ارز به صورت کامل و جامه طریقه خرید زمین و کار با آپلند را به شما عزیزان آموزش داده ایم. شما می توانید با مراجعه به مقاله آموزش بازی آپلند به راحتی این آموزش را مشاهده و نسبت به آن عمل کنید. البته لازم به ذکر است که در این مقاله ما به صورت کلی به طریقه ثبت نام و انجام این بازی اشاره خواهیم کرد؛ اما قبل از شروع اصل مطلب قصد داریم تا کمی شما را با این پلتفرم آشنا کنیم.

آپلند نوعی بازی خطاب می شود که شما می توانید تنها در آن اقدام به خرید و فروش زمین کنید. این بازی جزء گیم های نیمه رایگان است چراکه هم می توانید با سرمایه اولیه اقدام به بازی کنید و هم بدون سرمایه اولیه. در صورتی که بدون سرمایه اولیه این بازی را آغاز کنید، مدت زیادی زمان می برد تا بتوانید به درآمد برسید.

بازی آپلند در چند سطح انجام می شود. زمانی که شما در بازی ثبت نام می کنید، سطح شما Visitor می باشد. در این سطح تنها مجاز به خرید زمین هستید و نمی توانید هیچ اقدام دیگری انجام دهید. پس از سطح Visitor سطح شما به Uplander تغییر پیدا می کند. زمانی که حساب کاربری شما به این سطح تبدیل شود، برخی از محدودیت ها برای شما برداشته می شود. برای مثال در سطح Uplander شما می توانید اقدام به فروش زمین کنید تا بتوانید از این بازی درآمد داشته باشید.

هر قطعه از زمین در این بازی به یک رنگ خاص است. مثلاً زمین های خاکستری رنگ در این بازی گویای این است که آن قطعه از زمین توسط آپلند قفل شده است و امکان خرید آن وجود ندارد و یا اینکه سبزه تیره به این معناست که آن قطعه در گذشته توسط فردی خریداری شده است و حال آن فرد قصد فروش آن را دارد.

همان‌طور که گفتیم، ما در مقاله اختصاصی این پلتفرم، تمامی موارد فوق که شما به صورت کلی در این مطلب با آن ها آشنا شده اید را به صورت کامل و جزئی بیان کرده ایم. شما می توانید با مراجعه به این مقاله با تمام سطوح، رنگ بندی و همچنین توکن اختصاصی این بازی آشنا شوید.

قبل از شروع آموزش این بازی لازم است اشاره کنیم که شما نمی توانید در پلتفرم آپلند با کریپتو سود خود را برداشت کنید. برای برداشت سود در این پلتفرم حتماً باید از ارزهای فیات استفاده نمایید. در پلتفرم آپلند با ارز دیجیتال تنها می توانید سرمایه اولیه مورد نظر خود را وارد بازی کنید. قبل از شروع باید به این نکته دقت کنید.

برای شروع ابتدا باید الزامات مورد نیاز این پلتفرم برای ساخت حساب را تهیه کنید. به همین منظور در ادامه همانند بخش قبل ابتدا به الزامات ورود به پلتفرم آپلند اشاره خواهیم کرد.

الزامات ورود به پلتفرم آپلند

 1. نرم افزار تغییر ای پی:

متأسفانه این پلتفرم کاربران ایرانی را مسدود کرده است. وقتی بدون هیچ نرم افزار تغییر ای پی و با ای پی ایران وارد این پلتفرم شوید با پیغام «برنامه های کاربردی وب و محصولات و خدمات دیجیتال برای کاربرانی که هدف تحریم های آمریکا و یا ساکن آن هستند در دسترس نیست. برخی از این کشور ها عبارت اند از: ایران، کوبا، سوریه، کره شمالی و… . اگر که از کشور های فوق هستید، طبق تعهدات قانونی ممکن است حساب شما با اختلال مواجه شود.» با توجه به این موضوع شما دو راه دارید. راه اول اینکه بی‌خیال استفاده از این پلتفرم شوید و راه دوم اینکه همیشه به یاد داشته باشید که قبل از ورود به این پلتفرم ای پی خود را به ای پی یک کشور دیگر، جز کشور های فوق تغییر دهید.

 1. سرمایه اولیه:

همان‌طور که گفتیم این بازی نیمه رایگان است. در صورتی که قصد سرمایه گذاری در آن دارید، باید یکی از رمز ارز های بیت کوین، اتریوم، تتر و یا دش را داشته باشید. شما می توانید از طریق رمز ارز های فوق سرمایه مورد نظرتان را وارد بازی کنید.

 1. ایمیل:

در هنگام ورود، از شما یک ایمیل خواسته می شود. بهتر است از یک ایمیل جدید برای این بازی استفاده کنید تا امنیت حسابتان کمی افزایش پیدا کند. در صورتی که مایل به ایجاد یک ایمیل جدید نیستید، می توانید از ایمیل های قبلی خود استفاده نمایید.

ورود به پلتفرم متاورسی آپلند برای خرید زمین

برای شروع ابتدا باید وارد سایت رسمی پلتنفرم آپلند شوید. در صورتی که به صورت انگلیسی نام این بازی را جستجو کنید، ممکن است با سایت های فیشینگ و یا فیک رو به رو شوید. در نتیجه به شما پیشنهاد می کنیم که حتماً از لینکی که کمی قبل تر در اختیار شما قرار داده ایم اقدام کنید.

ورود به پلتفرم متاورسی آپلند برای خرید زمین 
ورود به پلتفرم متاورسی آپلند برای خرید زمین

در صفحه جدید، همان‌طور که در تصویر ذیل مشاهده می کنید برای ثبت نام باید یک نام کاربری، ایمیل و همچنین گذرواژه وارد کنید. پس از اینکه ایمیل شما تأیید شد، یک ایمیل تأیید برایتان ارسال می شود. در این بخش می بایست به صفحه اصلی ایمیل وارد شده بروید. حال باید ایمیلی که از سمت بازی آپلند برای شما ارسال شده است را تأیید کنید. پس از تأیید تقریباً کار تمام است و حال می توانید وارد بازی شوید.

ورود به پلتفرم متاورسی آپلند برای خرید زمین -1
ورود به پلتفرم متاورسی آپلند برای خرید زمین -۱

پس از وارد نمودن نام کاربری و رمز، شما وارد پلتفرم می شوید. در اولین مرحله باید آواتار خود درون بازی که به اکسپلورر معروف است را ایجاد کنید. تنها می توانید با شکلک های موجود، آواتار مورد نظرتان را طراحی کنید. در تصویر ذیل می توانید نمایی از این صفحه را مشاهده نمایید.

ورود به پلتفرم متاورسی آپلند برای خرید زمین -2
ورود به پلتفرم متاورسی آپلند برای خرید زمین -۲

پس از اینکه آواتار مورد نظرتان را طراحی کردید، در مرحله بعد ۴۵۰۰ توکن UPX که توکن اختصاصی این پلتفرم است را دریافت می کنید. توجه داشته باشید که این توکن غیرقابل خرید و فروش است. به نوعی باید بگوییم که این توکن جزء ارزهای دیجیتال به حساب نمی آید و تنها شما می توانید در داخل این پلتفرم به آن دسترسی داشته باشید. در کل این توکن غیرقابل خرید و فروش در صرافی های ارز دیجیتال می باشد و در داخل هیچ ولتی ذخیره نمی شود.

پس از این مرحله، قسمت های دیگری نیز برایتان نمایش داده می شود که در هر مرحله نکاتی گفته شده است. ما در این مطلب از توضیح نکات فوق فاکتور گرفتیم. در صورتی که قصد دارید تا نکات موجود را قبل از ورود به پلتفرم مشاهده کنید، می توانید به مقاله اختصاصی این پلتفرم مراجعه کنید.

ورود به پلتفرم متاورسی آپلند برای خرید زمین -3
ورود به پلتفرم متاورسی آپلند برای خرید زمین -۳

در بخش بعد، از شما درخواست می شود تا محله ای که قصد خرید زمین در آن دارید را انتخاب کنید. محله های مختلفی در این بخش وجود دارد که شما می توانید به دلخواه یکی از آن را انتخاب و در آن اقدام به خرید زمین کنید. اگر به توضیحات هر محله توجه کنید، درباره قیمت ملک در آن بخش نوشته شده است. ما به دلیل اینکه قصد سرمایه گذاری در این پلتفرم نداریم، به دنبال محله ای هستیم که بتوانیم با بودجه موجود یک زمین خریداری کنیم. به همین دلیل بهترین گزینه محله لوس انجلوس می باشد. در نتیجه بر روی گزینه Go این محله کلیک می کنیم. شما می توانید نمایی از این صفحه را در تصویر ذیل مشاهده کنید.

ورود به پلتفرم متاورسی آپلند برای خرید زمین -4
ورود به پلتفرم متاورسی آپلند برای خرید زمین -۴

حال همان‌طور که در تصویر ذیل می بینید، پس از انتخاب محله، مستقیماً وارد یک بخشی از بازی شدیم که به ما پیشنهاد خرید با دارایی موجود شده است. شما می توانید این ملک را انتخاب کنید. در صورتی که قصد خرید ملک بهتر داشتید، می توانید به سراغ ملک های دیگر بروید. نکته ای که باید در این بخش به آن توجه کنید این است که پلتفرم آپلند جهانی می باشد؛ به همین دلیل امکان دارد اگر دیر برای خرید یک قطعه زمین اقدام کنید، سریعاً آن ملک به فروش برسد و نتوانید آن را بخرید. در نتیجه اگر قصد خرید هر زمینی دارید، بهتر است همان لحظه اقدام کنید.

ورود به پلتفرم متاورسی آپلند برای خرید زمین -5
ورود به پلتفرم متاورسی آپلند برای خرید زمین -۵

پس از خرید زمین، شما می توانید با کلیک بر روی قطعه خریداری شده، مشخصات زمین را مشاهده کنید. همان‌طور که مشخص است، این قطعه از زمین در بلاکچین به نام ما ثبت است و به هیچ عنوان نمی توان آن را تغییر داد و یا حذف کرد. در تصویر ذیل می توانید نمایی از این صفحه را مشاهده کنید.

ورود به پلتفرم متاورسی آپلند برای خرید زمین -6
ورود به پلتفرم متاورسی آپلند برای خرید زمین -۶

در تمام قسمت های این پلتفرم، زمین های مختلفی قرار گرفته است تا شما بتوانید آن ها را خرید و فروش کنید. تمامی زمین هایی که با رنگ سبز روشن و یا سبز تیره مشاهده می کنید، قابل خریداری هستند و شما می توانید آن ها را با پرداخت تعدادی توکن UPX خریداری کنید.

ورود به پلتفرم متاورسی آپلند برای خرید زمین -7
ورود به پلتفرم متاورسی آپلند برای خرید زمین -۷

یکی از امکانات فوق العاده جذاب پلتفرم آپلند این است که شما می توانید موقعیت واقعی زمین خود را مشاهده کنید. برای انجام این کار کافی است ابتدا بر روی گزینه Less ضربه بزنید تا گزینه های دیگر برایتان نمایش داده شوند. پس از نمایش تمام گزینه ها، این بار باید بر روی گزینه Street کلیک کنید. شما می توانید در تصویر ذیل نمایی از این صفحه را مشاهده کنید.

ورود به پلتفرم متاورسی آپلند برای خرید زمین -8
ورود به پلتفرم متاورسی آپلند برای خرید زمین -۸

همان‌طور که در تصویر ذیل مشاهده می کنید، می توانید به صورت ۳ بعدی و کاملاً واقعاً، ملک خریداری شده را در واقعیت مشاهده کنید. همچنین با انجام این کار، جز ملک خود می توانید دیگر ملک های موجود در این بخش را نیز مشاهده نمایید. تقریباً می توان این امکان را جزء بهترین امکانات پلتفرم آپلند حساب کرد.

ورود به پلتفرم متاورسی آپلند برای خرید زمین -9
ورود به پلتفرم متاورسی آپلند برای خرید زمین -۹

تقریباً تا حدودی به بخش های اصلی پلتفرم آپلند اشاره شد. همان‌طور که گفتیم برای کسب اطلاعات بیشتر، باید به مقاله اختصاصی این پلتفرم در سایت زوم ارز مراجعه کنید. ما در این مقاله تنها قصد داشتیم تا اشاره ای به این پلتفرم کنیم. در آخر لازم است به بخش حساب کاربری در این بازی اشاره شود. زمانی که شما بر روی آیکون آواتار خود در سمت چپ تصویر کلیک کنید، با کادری دیگری همانند کادری که در تصویر ذیل مشاهده می کنید رو به رو می شوید. در این بخش شما می توانید اطلاعات حساب کاربری خود اعم از سطح، مقدار دارایی و… را مشاهده کنید.

بخش مهمی که در این قسمت قرار دارد، تمدید ویزا است. قانون این بازی به این شکل است تا زمانی که سطح شما VISITOR است، باید هر ۷ روز یک‌بار پاسپورت خود را تمدید کنید تا حساب کاربری تان از بین نرود. زمانی که سطح شما از Visitor به Uplander و سطح های بالاتر ارتقا پیدا کند، دیگر نیازی به تمدید ویزا نیست و می توانید با خیال راحت در این پلتفرم فعالیت کنید. در تصویر ذیل، می توانید نمایی از این صفحه را مشاهده کنید.

ورود به پلتفرم متاورسی آپلند برای خرید زمین -10
ورود به پلتفرم متاورسی آپلند برای خرید زمین -۱۰

یکی از سؤالاتی که ممکن است برایتان پیش بیاید این است که چگونه می توانیم سطح خود را در این بازی ارتقا دهیم؟

برای ارتقا در هر سطح شما باید میزان سرمایه خود را در این بازی ارتقا دهید. برای مثال همان‌طور که در تصویر فوق مشاهده می کنید، برای ارتقا سطح از VISITOR به Uplander شما باید ۱۰۰۰۰ توکن UPX کسب کنید. در باقی سطح ها نیز به همین شکل ارتقا پیدا می کنید. برای اطلاع از میزان سرمایه هر سطح می توانید به مقاله اختصاصی این پلتفرم مراجعه کنید.

در صورتی که علاقه به استفاده از این پلتفرم ندارید، می توانید به سراغ پلتفرم های دیگر برای خرید زمین بروید. ممکن است برایتان این سؤال پیش بیاید که بهترین پلتفرم برای خرید زمین در متاورس کدام است؟ تمامی پلتفرم های موجود به نوبه خود خوب و قابل اعتماد است اما شما باید ابتدا هدف خود را مشخص کنید. پس از مشخص نمودن هدف، می توانید به راحتی پلتفرم مورد نظر را پیدا کنید.


ورود به متاورس از طریق بازی با گیم پگاکسی Pegaxy

ورود به متاورس از طریق بازی با گیم پگاکسی Pegaxy
ورود به متاورس از طریق بازی با گیم پگاکسی Pegaxy

تا به این قسمت از مقاله، با دو روش ورود به دنیای متاورس آشنا شدید. در این بخش که بخش پایانی است، قصد داریم تا شما را با آخرین راه ورود به متاورس آشنا کنیم. همان‌طور که گفتیم، استفاده از بازی های بلاکچینی، یکی از راه های ورود به متاورس می باشد. در این قسمت قصد داریم تا به سراغ بازی برویم که بیشتر به متاورس ارتباط دارد و توسعه‌دهندگان این بازی ادعا دارند که در اصل این بازی در دنیای متاورس انجام می شود.

گیم پگاکسی یک بازی اسب سواری است که به شما اجازه می دهد تا با اسب سواری درآمد کسب کنید. زمانی که این بازی آغاز می شود، شما هیچ فعالیتی نباید در راهبرد اسب ها انجام دهید چراکه بازی به صورت کاملاً خودکار انجام می شود. در اصل طبق گفته توسعه دهندگان، بازی در دنیای متاورس برگزار می شود.

برای انجام این بازی، حتماً باید یک اسب داشته باشید. شما می توانید اسب ها را در این بازی خریداری و یا اجاره کنید. ما در سایت زوم ارز، به صورت کامل و جامع این بازی را توضیح و آموزش داده ایم. شما می توانید با مراجعه به مقاله اختصاصی آموزش بازی پگاکسی به راحتی طریقه کار با این بازی را به صورت تصویری آموزش ببینید.

این بازی دو توکن اختصاصی با نام های Vigorus با نماد اختصاری VIS و PGX دارد. تمام پاداش های این بازی با توکن VIS به کاربران اهدا می شود. در زمان نگارش این مطلب، قیمت هر واحد از توکن VIS برابر با ۰.۰۰۰۱۲۵۷ دلار می باشد. این توکن بر روی شبکه پالیگان لانچ شده است و به همین خاطر، شما برای پرداخت کارمزد ها باید از ارز دیجیتال متیک MATIC استفاده کنید. در نتیجه اگر قصد انجام این بازی را دارید باید مقداری از این توکن در ولت خود موجود داشته باشید.

برای خرید اسب در این بازی شما می توانید از ۱۰ تتر (دلار) تا ۱۰۰۰ تتر (دلار) بلکه بیشتر هزینه کنید. هر اسب مزایا و معایب خاصی دارد که شما با توجه به مزایا و معایب هر اسب باید آن را انتخاب کنید. اسب ها در این بازی به چند دسته تقسیم می شوند که در مطلب اختصاصی این بازی به صورت کامل به آن ها اشاره کرده ایم.

یکی از سؤالاتی که ممکن است برای خیلی از شما ایجاد شود این است که آیا بازی پگاکسی قابل اعتماد است؟ پاسخ به این سؤال از نظر ما بله است اما اگر قصد استفاده از این بازی را دارید، بهتر است کمی خودتان تحقیق کنید تا ببینید که آیا از نظر شما نیز این بازی امنیت دارد یا خیر! اگر قصد دارید تا در این باره اطلاعات بیشتری کسب کنید، می توانید به سراغ وایت پیپر این پروژه بروید. در وایت پیپر و همچنین نقشه راه این بازی به تمام موضوعات مهم اشاره شده است.

به تازگی نسخه اپلیکیشنی این بازی برای سیستم عامل اندروید توسعه داده شده است. شما می توانید این اپلیکیشن را دانلود و سپس آن را نصب کنید. در صورتی که تازه برای بار اول با این بازی آشنا شده اید، بهتر است برای تسلط بیشتر از نسخه وب استفاده نمایید. در ادامه ابتدا به سراغ الزامات مورد نیاز برای شروع این بازی می رویم و سپس بازی را آغاز می کنیم تا بهتر و بیشتر با این بازی آشنا شوید. در ادامه همراه ما باشید.

نکته: در این بازی، به اسب ها پگا یا Pega گفته می شود. در صورتی که در بخشی از سایت با نام پگا یا Pega رو به رو شدید تعجب نکنید و بدانید که منظور از پگا همان اسب است.

الزامات مورد نیاز برای شروع بازی متاورسی پگاکسی

این بازی بر خلاف پلتفرم هایی که تا به این قسمت با آن ها آشنا شدید، نیازی به نرم افزار های تغییر ای پی ندارد چراکه توسعه دهندگان آن کاربران ایرانی را تحریم نکرده اند. به همین دلیل، شما در این پلتفرم نیازی به هیچ نرم افزار تغییر ای پی ندارید.

 1. سرمایه اولیه:

همان‌طور که گفتیم این بازی نیاز به سرمایه اولیه دارد. در صورتی که سرمایه ای وارد این بازی نکنید، تنها می توانید از بخش اجاره ای این بازی را با اجاره اسب انجام دهید که انجام این کار درآمد زیادی برایتان نخواهد داشت. یکی از سؤالاتی که ممکن است برایتان در این بخش ایجاد شود این است که برای شروع این بازی نیاز به چه مقدار سرمایه وجود دارد؟ پاسخ به این سؤال را نمی توان بدون تحقیق گفت. همان‌طور که گفتیم شما می توانید در این بازی از ۱۰ دلار تا ۱۰۰ دلار اقدام به خرید اسب کنید.

 1. کیف پول تحت وب:

برای اینکه بتوانید سرمایه اولیه خود را وارد بازی کنید و یا پاداش خود را کسب کنید، باید یک کیف پول تحت وب داشته باشید. برای انجام این کار شما می توانید از کیف پول هایی مثل متامسک Metamask و یا ربی Rabby استفاده کنید. در صورتی که در حال حاضر ولت های فوق را نصب ندارید می توانید با جستجوی نام هر ولت، به راحتی به مقاله آموزشی آن کیف پول دسترسی پیدا کنید.

ورود به بازی متاورسی پگاکسی

برای ورود به این بازی، ابتدا باید وارد سایت رسمی بازی پگاکسی شوید. به همین منظور می توانید آدرس این بازی را جستجو و یا از لینکی که برایتان قرار داده ایم وارد سایت شوید. پس از ورود به سایت با صفحه ای همچون تصویر ذیل رو به رو می شوید. در این صفحه باید بر روی گزینه Playnow کلیک کنید. در صورتی که قصد دارید تا نرم افزار این بازی را در سیستم عامل اندرویدی خود نصب کنید، می توانید بر روی گزینه Download کلیک کنید.

ورود به بازی متاورسی پگاکسی-1
ورود به بازی متاورسی پگاکسی-۱

در صفحه جدید، شما باید کیف پول خود را به بازی متصل کنید. شما می توانید در این گیم از کیف پول های متامسک و یا ربی استفاده نمایید. پیشنهاد ما این است که حتماً کیف پول ربی را انتخاب کنید. کیف پول متامسک به دلیل اینکه کاربران ایرانی را تحریم کرده است و شما قرار نیست در این پلتفرم از نرم افزار تغییر ای پی استفاده کنید، امکان دارد کمی اذیتتان کند. به همین دلیل بهتر است از کیف پول ربی استفاده نمایید.

پس از کلیک بر روی گزینه Connect wallet، از شما درخواست می شود تا کیف پول مورد نظر را انتخاب کنید. با توجه به اینکه کیف پول ربی در گزینه های فوق وجود ندارد، ممکن است برایتان سؤال پیش بیاید که چگونه باید ربی ولت را انتخاب کنیم؟ وقتی کیف پول ربی به عنوان افزونه بر روی مرورگر شما نصب باشد، با کلیک بر روی کیف پول متامسک، کیف پول ربی برای شما اجرا و نصب می گردد. به همین راحتی شما می توانید کیف پول ربی را در این بازی نصب کنید.

ورود به بازی متاورسی پگاکسی-2
ورود به بازی متاورسی پگاکسی-۲

پس از اینکه اتصال ولت با موفقیت انجام شد، با صفحه ای همچون تصویر ذیل رو به رو می شوید. در این صفحه همان‌طور که می بینید، بخش دارایی شما به نمایش گذاشته شده است. به دلیل اینکه تازه در این بازی ثبت نام کرده ایم، در این بخش هیچ پیغامی وجود ندارد.

ورود به بازی متاورسی پگاکسی-3
ورود به بازی متاورسی پگاکسی-۳

برای اینکه بتوانید بازی را شروع کنید، همان‌طور که گفتیم ابتدا یا باید اسب خریداری کنید و یا اینکه اجاره نمایید. در این قسمت از مقاله ابتدا ما به سراغ مارکت پلیس یا Marketplace این بازی می رویم تا خرید اسب را به شما عزیزان توضیح دهیم. به همین منظور در تصویر فوق همان‌طور که مشاهده می کنید باید بر روی گزینه Marketplace که در سمت چپ تصویر قرار دارد کلیک کنید.

پس از کلیک بر روی این گزینه، با صفحه ای همچون تصویر ذیل رو به رو می شوید. در این صفحه همان‌طور که مشخص است، تمام اسب ها که برای فروش هستند قرار گرفته است و شما می توانید به راحتی یکی از آن ها را انتخاب و سپس خریداری کنید. در پایین تصویر هر اسب، قیمت فروش آن نوشته شده است. برای مثال اگر به اولین اسب در تصویر ذیل از سمت چپ نگاه کنید، می بینید که قیمت این اسب برای خرید ۸.۲ تتر است. با توجه به قیمت تتر ۳۲۰۰۰ هزار تومان، تقریباً در زمان نگارش این مطلب قیمت اسب فوق برابر با ۲۶۰۰۰۰ تومان می شود.

شما می توانید با توجه به فیلتر هایی که در سمت چپ صفحه قرار دارد، فیلتر هایی را قرار دهید تا بتوانید بهترین اسب و یا اسب مورد نظرتان را به راحتی پیدا کنید.

ورود به بازی متاورسی پگاکسی-4
ورود به بازی متاورسی پگاکسی-۴

برای اینکه بتوانید با هر اسب بیشتر آشنا شوید باید یک بار بر روی اسب مورد نظر کلیک کنید. به محض کلیک با صفحه ای همچون تصویر ذیل رو به رو می شوید. همان‌طور که مشخص است در این صفحه می توانید اطلاعات مختلفی را مشاهده نمایید. یکی از بخش های جالب این قسمت، بررسی نتایج مسابقات اسب می باشد. در انتهای صفحه اگر دقت کنید می توانید تاریخچه خرید و فروش، اجاره و همچنین مسابقه های اسب مورد نظر خود را مشاهده کنید. اگر قصد دارید تا با این بخش بیشتر آشنا شوید، به شما پیشنهاد می کنیم که حتماً به سایت زوم ارز مراجعه کنید. ما در مقاله اختصاصی این بازی، به صورت کامل و جامع این بخش را توضیح داده ایم.

ورود به بازی متاورسی پگاکسی-5
ورود به بازی متاورسی پگاکسی-۵

حال که با بخش خرید اسب آشنا شدید، در ادامه قصد داریم تا به بخش اجاره اسب نیز اشاره ای کنیم. برای ورود به بخش اجاره اسب ابتدا باید به صفحه اصلی مراجعه کنید و سپس بر روی گزینه اجاره یا Rent کلیک نمایید. به محض انتخاب این گزینه، با صفحه ای همچون تصویر ذیل رو به رو می شوید.

همان‌طور که مشاهده می کنید، در این صفحه می توانید به راحتی اسب های مختلف با مشخصات مختلف را اجاره و از آن ها استفاده کنید. یکی از سؤالاتی که ممکن است در این بخش برایتان پیش بیاید این است که آیا برای اجاره اسب نیز باید هزینه پرداخت کنیم؟ خیر. شما برای اجاره اسب هیچ هزینه ای پرداخت نمی کنید چراکه هزینه اجاره از مبلغی که به عنوان درآمد کسب کرده اید کسر می گردد. در این بخش شما تنها باید هزینه انجام تراکنش بر روی شبکه بلاکچین را پرداخت کنید.

اگر به کادر تصویر هر اسب دقت کنید، با عبارت یکسان اما با درصد متفاوت رو به رو می شوید. در این بخش منظور میزان درصدی است که شما از درآمد کسب شده دریافت می کنید. برای مثال اگر اولین اسب از ردیف دوم سمت چپ را خریداری کنید، پس از پایان و اعلام نتیجه تمامی مسابقات، ۷۰ درصد به شما و ۳۰ درصد به صاحب اسب تعلق می گیرد. به همین راحتی شما می توانید بازی کنید و درآمد کسب کنید تا بتوانید پس از مدتی با درآمدی که از این بخش کسب کرده اید، اقدام به خرید یک اسب کنید.

یکی از سؤالاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید است که هر اسب چند بازی می تواند انجام دهد؟ هر اسب بین ۱ تا ۲۵ بازی می تواند در روز انجام دهد. اگر بر روی تصویر هر پگا و یا اسب دقت کنید، عبارت ۲۵/۲۵ یا ۲۵/۰۵ را مشاهده می کنید. منظور از این اعداد تعداد بازی هایی است که یک اسب می تواند انجام دهد. هر بازی یک انرژی از اسب کم می کند و شما با هر بازی یک انرژی از دست می دهید. در نهایت اگر اسبی اجاره کنید که ۲۵ انرژی آن تکمیل باشد، می توانید ۲۵ بازی با اسب مورد نظر انجام دهید.

در صورتی که در بخش اجاره اسب برایتان سؤالی ایجاد شده است، می توانید سؤال خود را در بخش نظرات از ما بپرسید. البته لازم به ذکر است که اگر به مقاله اختصاصی این بازی در سایت زوم ارز مراجعه کنید، می توانید به صورت کامل و جامه با بخش اجاره در این بازی آشنا شوید.

ورود به بازی متاورسی پگاکسی-6
ورود به بازی متاورسی پگاکسی-۶

پس از اینکه اسب مورد نظر خود را انتخاب کردید، برای اینکه بتوانید آن را اجاره کنید، باید بر روی کادر آبی رنگ موجود کلیک کنید. پس از کلیک بر روی این گزینه با صفحه ای همچون تصویر ذیل رو به رو می شوید. در این صفحه باید ابتدا باید فیلد من ربات نیستم را تکمیل کنید. پس از تکمیل آن در صورتی که اسب هنوز اجاره نرفته باشد، کیف پول شما اجرا می شود تا بتوانید کارمزد اجاره را پرداخت کنید. پس از پرداخت کارمزد شبکه و اجاره اسب، می توانید بازی را آغاز کنید.

ورود به بازی متاورسی پگاکسی-7
ورود به بازی متاورسی پگاکسی-۷

حال که با طریقه خرید و اجاره پگا و یا اسب آشنا شدید، بهتر است به سراغ انجام مسابقه برویم. برای انجام مسابقه پس از خرید ابتدا باید به تب Racing مراجعه کنید. (دقیقاً همانند تصور ذیل). حال اگر اسب داشته باشید، در سمت راست تصویر (Start Racing) می توانید بازی را آغاز کنید. ضمناً همان‌طور که در تصویر ذیل مشاهده می کنید، جز شروع مسابقه، در وسط تصویر می توانید مسابقه های در حال برگزاری و همچنین پایان یافته را مشاهده کنید.

ورود به بازی متاورسی پگاکسی-8
ورود به بازی متاورسی پگاکسی-۸

در صورتی که علاقه مند به این هستید یکی از مسابقات فوق را تماشا کنید، کافی ست بر روی آیکون مشخص شده در تصویر فوق کلیک کنید. به محض کلیک، در صفحه جدید با تصویر ذیل رو به رو می شوید. همان‌طور که مشاهده می کنید، پگا و یا اسب ها به نوبت وارد مسابقه می شوند. تا زمانی که هر ۱۵ اسب وارد مسابقه نشوند، مسابقه آغاز نمی شود. پس از ورود ۱۵ شرکت کننده، مسابقه آغاز می شود. شما می توانید اطلاعات این مسابقه را در بخش بالای تصویر مشاهده کنید. برای مثال اگر دقت کنید، میزان مسافت این مسابقه برابر با ۳۵۰۰ متر است.

پس از اینکه اسب ها این مسافت را طی کنند، مسابقه به پایان می رسد و پگا های برتر نمایش داده می شود. هر مسابقه ۳ برنده دارد که به ترتیب ۱ و ۲ و ۳ مشخص می شوند. اگر برایتان درباره این مسابقه سؤالی ایجاد شده است، به شما پیشنهاد می کنیم که به مقاله اختصاصی بازی پگاکسی مراجعه کنید. در این مقاله همان‌طور که گفتیم، جزء به جزء این بازی را به شما آموزش داده ایم.

ورود به بازی متاورسی پگاکسی-9
ورود به بازی متاورسی پگاکسی-۹

آخرین بخش بازی پگاکسی که در این مطلب به آن اشاره خواهیم کرد، قیمت Breeding یا زادوولد می باشد. در این بخش شما می توانید با خرید یک اسب ماده و یک اسب نر، به راحتی یک اسب دیگر ایجاد کنید. در نهایت، شما می توانید اسب سوم که توسط زادوولد ایجاد شده است را برای فروش بگذارید و کسب درآمد کنید. در تصویر ذیل شما می توانید نمایی از این صفحه را مشاهده کنید.

login metavers 30


سؤالات متداول

تا به این قسمت از مقاله، ممکن است برایتان سؤالات مختلفی ایجاد شده باشد، در این بخش قصد داریم تا به برخی از سؤالات پرتکرار پاسخ دهیم. در صورتی که سؤال شما جز سؤالات ذیل نیست، می توانید سؤال خود را در بخش نظرات مطرح کنید.

 1. آیا برای ورود به متاورس حتماً باید از عینک استفاده کرد؟

خیر. این موضوع یک باور اشتباه است که در بین افراد جا افتاده است. شما برای ورود به متاورس حتماً نباید از عینک استفاده کنید چراکه دنیای متاورس بدون استفاده از عینک های VR نیز قابل تماشا هستند. تقریباً باید بگوییم که استفاده از عینک، بیشتر به شما حس و حال دنیای متاورس را منتقل می کند. البته لازم به ذکر است که استفاده از عینک برای ورود به متاورس مزایا دیگری نیز دارد اما در این بخش ما تنها به این موضوع اشاره کردیم.

همان‌طور که در بخش پلتفرم دیسنترالند مشاهده کردید، بدون عینک متاورس وارد فضای دیسنترالند شدیم و در آن فعالیت کردیم. شما نیز دقیقاً می توانید به همین شکل وارد متاورس شوید و در آن فعالیت کنید.

 1. چگونه می توانم با کمترین سرمایه وارد متاورس شوم؟

اگر قصد درآمد در متاورس با کمترین سرمایه دارید، بهترین کار استفاده از بازی های رایگان متاورسی است. شما می توانید با استفاده از این بازی ها، به راحتی با کمترین سرمایه و یا بدون سرمایه کسب درآمد کنید. برای اطلاع از بازی های متاورسی، به شما پیشنهاد می کنیم که بخش بازی ها بلاکچینی در سایت زوم ارز مراجعه کنید.

 1. چگونه می توان جلسات محل کار را به متاورس منتقل کرد؟

برای اینکه بتوانید این کار را انجام دهید، دو راه پیش پای شماست. اولین راه این است که خودتان اقدام به راه اندازی یک پلتفرم متاورسی کنید و در آن جلساتتان را برگزار کنید. مورد دوم این است که در یکی از پلتفرم های متاورسی برای هر شخص یک آواتار ایجاد کنید و در آن جلسات مورد نظرتان را راه اندازی کنید. اگر قصد انجام این کار را دارید، بهترین روش، راه اندازی یک پلتفرم اختصاصی است.

 1. کدام کیف پول مناسب استفاده در متاورس است؟

پاسخ به این سؤال را می توان به دو شکل داد:

اگر قصد استفاده از پلتفرم های متاورسی دارید، شما می توانید از برخی ولت های موجود در اکثر پلتفرم ها استفاده کنید. برای پاسخ به این سؤال، شما باید ببینید که پلتفرم مورد نظر شما از چه ولتی پشتیبانی می کند. برخی از ولت های معروف برای پلتفرم های متاورسی عبارت اند از: متامسک Metamask، ربی Rabby، Wallet connect و… .

اما در صورتی که قصد ذخیره رمز ارز های متاورسی دارید، باید ببینید که از توکن و کوین مورد نظر شما چه کیف پول هایی پشتیبانی می کنند. برای مثال اگر قصد خرید ارز متاورسی مانا یا MANA را دارید، باید ببینید که کدام ولت از این رمز ارز پشتیبانی می کند و سپس آن را در همان کیف پول ذخیره کنید.

 1. برای ورود به متاورس چه مقدار سرمایه نیاز است؟

برای اینکه بتوانید پاسخ این سؤال را دریافت کنید، ابتدا باید ببینید که قرار است در متاورس چه فعالیتی انجام دهید. اگر قصد خرید زمین در متاورس دارید، میزان مبلغ مورد نیاز شما با زمانی که قصد استفاده از بازی های غیر رایگان متاورسی را دارید متفاوت است. به همین دلیل، در حال حاضر نمی توان مبلغ دقیقی را برای این سؤال مشخص کرد.

 1. چگونه می توان در متاورس زمین رایگان دریافت کرد؟

دریافت زمین متاورسی به صورت رایگان ممکن است کمی سخت باشد چراکه این موضوع در برخی از پلتفرم ها به هیچ عنوان امکان پذیر نیست. اگر این مطلب را با دقت مطالعه کرده باشید، در بخش آموزش پلتفرم آپلند مشاهده کردید که ما با همان سرمایه اولیه که بازی در اختیارمان گذاشت در این پلتفرم یک زمین خریداری کردیم. شما تنها در این مواقع می توانید زمین رایگان متاورسی دریافت کنید. در غیر این صورت هیچ راه دیگری برای این موضوع وجود ندارد.

 1. مزایا ورود به متاورس چیست؟

ورود به متاورس مزایا زیادی دارد که یکی از مهم ترین آن ها کسب درآمد دلاری می باشد. شما می توانید با ورود به دنیای جذاب متاورس، با استفاده از بازی های متاورسی درآمد دلاری کسب کنید. جز این موضوع، به مزایای دیگر مثل آشنایی با کاربران جدید (ایرانی و یا خارجی) استفاده از امکانات مختلف، شرکت در کنسرت و… می توان اشاره کرد.

 1. چگونه می توانم در بازی آپلند زمین خود را بفروشم؟

همان‌طور که اشاره کردیم، برای فروش زمین در پلتفرم آپلند باید سطح شما به Uplander برسد. در غیر این صورت به هیچ عنوان نمی توانید زمین خود را برای فروش بگذارید. برخی از افراد، همانند اتفاقی که در این مطلب رخ داد، ممکن است با همان سرمایه اولیه بازی اقدام به خرید زمین کنند و حال قصد فروش آن را داشته باشند؛ اما همان‌طور که گفتیم در سطح Visitor شما نمی توانید زمین خود را بفروشید.

 1. حداقل قیمت خرید زمین در متاورس چقدر است؟

برای پاسخ به این سؤال باید ببینید که قصد دارید تا در چه پلتفرمی اقدام به خرید زمین کنید. ما در این مقاله به دلیل اینکه پلتفرم آپلند را برای خرید زمین معرفی کردیم، در این پلتفرم نیز مثال خواهیم زد.

شما برای خرید یک قطعه زمین با سایز ۳۵۰ در بازی آپلند باید ۳۷۸۰۰ توکن UPX پرداخت کنید. حال برای اینکه این مقدار را بتوانیم به دلار تبدیل کنیم، به سراغ فروشگاه می رویم تا بتوانیم میزان UPX مورد نیاز را خریداری کنیم.

برای اینکه بتوانیم ۳۷۸۰۰ UPX دریافت کنیم، باید ۵۰ هزار UPX خریداری کنیم. این مقدار از UPX برابر با ۵۰ دلار می شود. در نتیجه، شما برای خرید یک زمین در بازی آپلند، نیاز به ۵۰ دلار دارید. البته لازم به ذکر است که شما می توانید با ۵۰ هزار UPX که خریداری می کنید، زمین های مختلفی را انتخاب و سپس خرید کنید.

در پلتفرم های دیگر نیز به همین شکل می توانید وارد آن ها شوید و با یک حساب سرانگشتی به راحتی حداقل سرمایه مورد نیاز برای خرید زمین در پلتفرم مورد نظر را محاسبه کنید.

 1. آیا ورود به متاورس حرام است؟

ورود به متاورس حرام نیست اما اگر پیگیر پاسخ این سؤال هستید، بهترین راه مراجعه به مرجع تقلید شما می باشد. شما می توانید با مراجعه به مرجع تقلید خود بپرسید که آیا ورود به متاورس حرام است یا خیر!


سخن آخر درباره آموزش ورود به متاورس

در این مقاله به صورت کامل و جامع طریقه ورود به متاورس را آموزش دیدید. همان‌طور که مطالعه کردید، از راه های مختلفی می توانید وارد متاورس شوید چراکه با توجه به گسترش حوزه ارز های دیجیتال و متاورس، راه های زیادی توسعه داده شده است. بنا بر سلیقه و انتخاب خود، می توانید یکی از راه های فوق را انتخاب کنید.

همان‌طور که گفتیم، ورود به متاورس کار دشواری نیست اما باید دقت کنید تا بهترین انتخاب را انجام دهید و همچنین بهترین نتیجه را دریافت کنید. اگر در هر بخش برایتان سؤالی ایجاد شد، می توانید سؤال خود را در بخش نظرات از ما بپرسید.

 

ممنون که تا پایان مقاله “چگونه وارد متاورس شویم؟” همراه ما بودید.

 

منبع : زوم ارز


بیشتر بخوانید:


از اخبار روز اطلاع داری؟
از اخبار روز اطلاع داری؟

آخرین اخبار فاندامنتال ارز دیجیتال

[vc_column][vc_basic_grid post_type=”post” max_items=”6″ item=”55693″ grid_id=”vc_gid:1645702444863-21150734-cadd-6″ taxonomies=”663″][/vc_column]

تیم محتوا
تیم محتوا
من سید مهدی هستم تولید کننده محتوا سایت زوم ارز. دانشجوی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد گرایش نرم افزار می باشم و همچنین سابقه ی سه سال فعالیت در حوزه ی ارز های دیجیتال و 5 سال نیز تولید کننده محتوا را در کارنامه خود دارم. بنده علاقه مند به دنیای کریپتو و همچنین تکنولوژی هستم و همچنین به آینده ی ارز های دیجیتال بسیار خوشبین نیز هستم و بر این باورام که صنعت بلاکچین در ایران آینده ای بسیار درخشانی خواهد داشت.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
13 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ماریا
1 سال قبل

ممنون

عرفان
1 سال قبل

برای چی باید وارد متاورس بشیم؟

میترا
1 سال قبل

تشکر و سپاس فراوان

نیکو
1 سال قبل

آیا پکیج آموزش ورود به متاورس را دارید؟

محسن عباسپور
مدیر
پاسخ به  نیکو
1 سال قبل

سلام
دوست عزیز از قسمت کتگوری می توانید مقالات بسیار کاملی را در حوزه متاورس مشاهده نمایید

ماریا
1 سال قبل

برای ورود به متاورس باید هزینه پرداخت کنیم؟

فاطمه
1 سال قبل

برای ورود به متاورس چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

نفیسه
1 سال قبل

ورود به متاورس چقدر زمان گیر است؟

سیامک
1 سال قبل

چگونه با گوشی وارد متاورس شویم

ارمین
1 سال قبل

ممنون از محتوای خوب شما

محسن عباسپور
مدیر
پاسخ به  ارمین
1 سال قبل

ممنون از همراهی شما دوست عزیز

نرگس
1 سال قبل

چگونه با سیستم کامپیوتری وارد متاورس شویم؟

Glen
2 سال قبل

ممنون از محتوای بسیار خوب شما
واقعا تیم خوبی هستید

معرفی صرافی های برتر خارجی

آخرین مقالات منتشر شده