آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ارز زی کش Zcash چیست؟

ارز زی کش Zcash چیست؟

زی کش چیست ؟ ، تا به حال نام ارز دیجیتال ” زی کش ” را شنیده اید؟ قطعا اگر در بازار ارز های دیجیتال فعال باشید، می دانید که امروزه رمز ارز های زیادی به بازار آمده است. اغلب رمز ارز ها، ایده و هدف و همچنین کاربرد هایی شبیه به یک دیگر دارند حال با کمی با تغییر. ارز دیجیتال زی کش که قرار است در این مقاله به معرفی آن بپردازیم، یکی از این رمز ارز ها می باشد. ابتدا در نظر داریم تا کمی درباره ارز های دیجیتال با شما گفتگو کنیم و سپس به سراغ معرفی ارز دیجیتال زی کش و نحوه خرید و فروش و ذخیره سازی برویم. تا انتها همراه ما باشید.

شما می توانید مقالات تحلیل ارز دیجیتال زی کش  ZEC و کیف پول های ارز ZEC را مطالعه نمایید، همچنین می توانید در صفحه قیمت لحظه ای زی کش در پایگاه خبری زوم ارز، (قیمت زی کش | قیمت ZEC) را مشاهده نمایید.

 

ارز دیجیتال زی کش  zCash چیست ؟

زی کش zcash چیست؟
ارز دیجیتال زی کش  zCash چیست؟

احتمالا ندانید که زی کش فورک ارز دیجیتال معروف و محبوب یعنی ” بیت کوین ” می باشد. برای اینکه ارز دیجیتال زی کش تولید شود، از کد های برنامه نویسی بیت کوین استفاده شده است. ارز دیجیتال زی کش همانند بیت کوین محدود است و تعداد واحد آن نیز تقریبا به ۲۱ میلیون می رسد. دقیقا بیت کوین نیز به همین صورت است. زی کش شبکه پرداخت همتا به همتا غیر متمرکز می باشد که نماد اخنصاری آن در رمز ارز ها ZEC است.

اگر درباره ارز دیجیتال بیت کوین خوانده باشید می دانید که وضعیت تراکنش ها در شبکه بیت کوین شفاف نمی باشد. خوشبختانه این موضوع در شبکه ارز دیجیتال زی کش صدق نمی کند زیرا در این شبکه تمامی تراکنش ها به صورت شفاف قابل پیگیری هستند.

ارز دیجیتال زی کش یک ارز رمز نگاری شده با بلاکچین غیرمتمرکز است که می خواهد ناشناس بودن کاربران و معاملات انها را فراهم کند. زی کش حریم خصوصی کاربر را برای تایید معاملات بدون فاش کردن اطلاعاتی که می تواند حریم خصوصی کاربر را به خطر بیاندازد، افزایش می دهد.

همانطور که گفتیم، این ارز دیجیتال فورک بیت کوین است و از بسیاری جهات شبیه بیت کوین می باشد. رمز ارز زی کش از ابزار رمز نگاری به نام zk-SNARKs استفاده می نماید. این ابزار به کاربر این امکان را می دهد بدون اینکه آدرس پرداخت نشان داده شود، درگیر معاملات شود. این ابزار باعث می شود تراکنش ها در بلاکچین زی کش قابل پیگیری نباشد.

ارز دیجیتال زی کش بلاکچین مخصوص به خودش را دارد. و مانند رمز ارز هایی همچون بیت کوین و اتریوم و… بر پایه استخراج است. یعنی شما می توانید آن را استخراج کنید. زمانی که یک تراکنش در شبکه بیت کوین اتفاق می افتد، بعضی از اطلاعات تراکنش فاش می شود و این به حریم خصوصی کاربر لطمه وارد می کند، اما زی کش به این شکل نمی باشد و افرادی که علاقه به لو رفتن جزئیات تراکنش ندارند، می توانند زی کش را انتخاب کنند. تیم توسعه دهنده ارز دیجیتال زی کش گفته است که می توانید تمامی اطلاعات خود را مخفی کنید. این موضوع جای بررسی نیز دارد زیرا هم دارای یک سری معایب است و یک سری مزایا. یکی از اصلی ترین معایبی که این موضوع دارد این است که کلاهبرداری ها دیگر به راحتی در این شبکه بدون درز اطلاعاتی می افتد و این موضوع برای افراد مبتدی و یا ساده بد است.


نیم نگاهی به ارز دیجیتال ZEC

نام اختصاری ZEC
نوع ارز COIN
عرضه کل ۱۳.۶۳۵.۳۷۵
مقدار درگردش ۱۳.۶۳۵.۳۷۵
وب سایت رسمی z.cash
بلاکچین اکسپلور explorer.zcha.in

zcash.tokenview.com

blockchair.com

bscscan.com

وایت پیپر https://github.com/zcash/zips/blob/main/protocol/protocol.pdf
پیج های ارتباطی discord.com

Twitter.com

Reddit.com

forum.zcashcommunity.com

سوری کد https://github.com/zcash/zcash
آدرس قرارداد 0x1ba42e5193dfa8b03d15dd1b86a3113bbbef8eeb

ارز دیجیتال زی کش در چه تاریخی و چگونه به وجود آمد؟

تاریخچه ارز دیجیتال زی کش
تاریخچه ارز دیجیتال زی کش

زوکو ویلکاس نام برنامه نویسی می باشد که ارز دیجیتال زی کش را توسعه داده است. زی کش در سال ۲۰۱۶ توسط این برنامه نویس خلق شد. همانطور که می دانید و در ابتدا نیز آوردیم این ارز دیجیتال فورک بیت کوین می باشد و برای خود نیز یک بلاکچین جداگانه دارد.

زمانی که ارز دیجیتال زی کش خلق شد، ابتدا نام های متفاوتی داشت و سپس در نهایت توانستند نام زی کش را به صورت رسمی برای آن ثبت کنند. در ابتدا نام آن زیروکوین | Zerocoin بود و سپس به زیروکش | ZeroCash تغییر پیدا کد در انتها نام زی کش | Zcash برای آن انتخاب شد.

در ابتدا شروع بعضی از رمز ارز ها، سرمایه اولیه خود را از طریق جمع سپاری یا بهتر است بگوئیم که سرمایه گذاری اولیه به دست می آوردند اما ارز دیجیتال زی کش اینگونه نبود و تمامی سرمایه گذاران آن نیز خصوصی بودند.


ارز دیجیتال زی کش Zcash چگونه کار می کند؟

ارز دیجیتال زی کش Zcash چگونه کار می کند؟
ارز دیجیتال زی کش Zcash چگونه کار می کند؟

همانطور که در ابتدا گفتیم، زی کش نیز همانند سایر رمز ارز ها قابل استخراج است یعنی شما می توانید آن را استخراج کنید. وقتی شما تصمیم به استخراج ارز دیجیتال باید تمامی شرایط را بسنجید. برای اینکه یک بلاک از بیت کوین استخراج شود تقریبا ۱۰ دقیقه زمان می برد اما برای استخراج یک بلاک از ارز دیجیتال زی کش تقریبا ۲.۵ دقیقه زمان می برد. اگر شما استخراج کننده یک بلاک باشید، پاداش استخراج آن بلاک چیزی حدود به ۱۲.۵ واحد از زی کش می شود. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که الگوریتم ارز دیجیتال زی کش چیست؟ درست است که زی کش فورک شده بیت کوین می باشد اما بلاک چین های هر دو جدا است. همانطور که می دانید الگوریتم ارز دیجیتال بیت کوین “ SHA-256 ” می باشد اما با تفاوت های موجود، الگوریتم ارز دیجتال زی کش ” Equihash ” می باشد.

این ارز دیجیتال نیز را می توانید در صرافی ها بخرید و یا بفروشید اما به این موضوع توجه داشته باشید که با توجه به تعداد واحد های کم اگر تقاضا داشته باشد رشد خوبی خواهد کرد. چیزی که باعث شده است تا زی کش نسبت به بیت کوین متفاوت باشد. شاید درباره خرید و فروش و همچنین استخراج ارز دیجیتنال زی کش برایتان سوال پیش بیاید. اگر در ادامه همراه ما باشید به پاسخ این سوالات خواهید رسید.


ویژگی ارز دیجیتال زی کش Zcash

ویژگی ارز دیجیتال زی کش Zcash
ویژگی ارز دیجیتال زی کش Zcash

از جمله ویژگی های اصلی شبکه زی کش مربوط به افزایش تمرکز بر روی حریم خصوصی است. این شبکه واقعا بر روی ناشناس ماندن تمرکز دارد و به کاربران امکان می دهد وجهی را ارسال و دریافت کنند به گونه ای که تنها اطلاعاتی که عموم مردم می توانند ببینند مانند تاریخ و زمان انجام معامله مشخص باشد.

همچنین زی کش می تواند با استفاده از انرژی کمتری نسبت به شبکه های دیگر استخراج شود، که این موضوع باعث جلب توجه استخراج کنندگان به این رمز ارز می شود.


ارزش و یا قیمت ارز دیجیتال زی کش Zcash

از ابتدا که این ارز وارد بازار ارز های دیجیتال شد، تا به امروز روند قیمت های بسیاری داشته است. در تاریخ ۲۹/۰۵/۱۳۹۹ قیمت این رمز ارز برابر با ۸۰ دلار است.


خرید و فروش ارزدیجیتال زی کش Zcash

 

چطور زی کش را خرید و فروش کنیم؟

ارز دیجیتال زی کش Zcash را چگونه می توان خرید کرد؟

خرید ارز دیجیتال زی کش دقیقا همانند باقی رمز ارز ها می باشد. برای خرید آن باید به یک صرفی که این ارز را لیست کرده است مراجعه کنید و سپس اقدام به خرید آن به اندازه دلخواه کنید. شما می توانید زی کش را با دلار بخرید و یا اینکه به رمز ارز های دیگر تبدیل کنید.

اگر مایل هستید تا بدانید کدام صرافی از این رمز ارز پشتیبانی می کند، می توانید به سایت کوین مارکت کپ مراجعه کنید. با مراجعه به این صفحه می توانید نام تمام صرافی هایی که از این ارز پشتیبانی می کند را مشاهده کنید. جز لیست صرافی های موجود، شما می توانید دیگر اطلاعات نظیر از قیمت و همچنین اطلاعات دیگر را مشاهده کنید.

هیچگاه به صورت مستقیم از صرافی های ایرانی زی کش یا بیت کوین و یا هر ارز دیگری خریداری نکنید. زیرا این موضوع دارای کارمزد های زیادی است. بعضی از سایت ها به شما این پیشنهاد را داده اند اما بهتر است که این کار را انجام ندهید و به صورت مستقیم پس از کسب اطلاعات از صرافی های خارجی خرید کنید.


چگونه می توانیم ارز دیجیتال زی کش Zcash را بفروشیم؟

فروش این رمز ارز نیز دقیقا در صرافی ها اتفاق می افتد و شما می توانید به راحتی در صرافی هایی که این ارز لیست شده است آن ها را بفروشید. در قسمت قبلی لیست صرافی هایی که ارز زی کش در آن لیست شده است را برایتان معرفی کردیم. در هر کدام از آن صرافی ها که خواستید می توانید به راحتی این کار را انجام دهید.


استخراج ارز دیجیتال زی کش
استخراج ارز دیجیتال زی کش

چگونه می توان ارز دیجیتال زی کش Zcash را استخراج کرد؟

استخراج زی کش توسط ریگ های استخراج ( کارت گرافیک ) و همچنین دستگاه های ماینر انجام می شود. برای اینکه بتوانید ارز دیجیتال زی کش را استخراج کنید، باید به یکی از این دو تجهیزات دسترسی داشته باشید. همانطور که پیش تر مطالعه کردید ارز دیجیتال زی کش از الگوریتم Equihash پشتیبانی می کند. پس از استخراج می توانید ارز دیجیتال زی کش را نگه دارید و یا آن را بفروشید. اگر قصد سرمایه گذاری روی آن را دارید بهتر است تا کمی بیشتر تحقیق کنید و تا حدودی با آینده این رمز ارز اشنا شوید. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که پس از خرید و یا استخراج ارز دیجیتال زی کش، آن را در چه کیف پول هایی می توانیم ذخیره کنیم؟ در ادامه همراه ما باشید تا به صورت کامل درباره کیف پول ارز دیجیتال زی کش آشنا شوید.


ارز دیجیتال زی کش Zcash را در چه کیف پول هایی می توان ذخیره کرد؟

کیف پول های ارز دیجیتال زی کش
کیف پول های ارز دیجیتال زی کش

همانطور که می دانید کیف پول ها سه نوع هستند:

  1. کیف پول های نرم افزاری
  2. کیف پول های سخت افزاری
  3. کیف پول های کاغذی

ارز دیجیتال زی کش از کیف پول های نرم افزاری و سخت افزاری پشتیبانی می کند و شما می توانید به راحتی سرمایه خود را در آن ذخیره کنید. ارز دیجیتال زی کش دارای یک کیف پول اختصاصی می باشد که استفاده از کیف پول اختصاصی برای بعضی از رمز ارز ها پیشنهاد می شود.

شما می توانید رمز ارز زی کش را در کیف پول های سخت افزاری لجر و ترزور ذخیره نمایید. علاوه بر این دو کیف پول، کیف پول هایی که در ادامه به آنها اشاره می نماییم قابلیت ذخیره سازی رمز ارز Zcash را دارا می باشند.

۱.Coinomi

۲.Free Wallet

۳.Cryptonator

۴.Jaxx Liberty

۵.Guarda Wallet


اینفوگرافیک ارز دیجیتال زی کش Zcash

اینفوگرافیک ارز دیجیتال زی کش Zcash
اینفوگرافیک ارز دیجیتال زی کش Zcash

نکاتی که هنگام انتخاب کیف پول باید در نظر بگیریم

برای اینکه بتوانید بهترین کیف پول را انتخاب کنید، باید درباره آن کیف پول کمی بخوانید. انتخاب یک کیف پول خوب، ملزم به رعایت سه نکته می باشد.

  1. کارمزد؟

کارمزد یکی از نکاتی است که باید به آن در هنگام انتخاب کیف پول دقت کنید. اگر کیف پول انتخابی شما ناشناس است و مقدار کارمزد آن نیز پاین است قطعا می توان گفت که آن یک کلاهبرداری می باشد.همیشه کیف پولی را انتخاب کنید که معتبر باشد و نرخ کارمزد آن نیز مناسب باشد.

  1. امنیت؟

امنیت در بحث کیف پول ها بسیار مهم است. باید کیف پولی را انتخاب کنید که امنیت آن بالا است  می توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید. پس سعی داشته باشید تا کیف پولی را انتخاب کنید که مناسب است و امنیت بالایی داشته باشد.

  1. اعتبار؟

اعتبار یک کیف پول مهم زیرا اگر کیف پول معتبر باشد قطعا از امنیت بالایی نیز برخوردار می باشد.

ممنون از اینکه تا پایان “ارز زی کش Zcash چیست؟” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

از اخبار روز اطلاع داری؟
از اخبار روز اطلاع داری؟

آخرین اخبار فاندامنتال ارز دیجیتال

[vc_column][vc_basic_grid post_type=”post” max_items=”6″ item=”55693″ grid_id=”vc_gid:1645702444863-21150734-cadd-6″ taxonomies=”663″][/vc_column]

 

تیم محتوا
تیم محتوا
من سید مهدی هستم تولید کننده محتوا سایت زوم ارز. دانشجوی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد گرایش نرم افزار می باشم و همچنین سابقه ی سه سال فعالیت در حوزه ی ارز های دیجیتال و 5 سال نیز تولید کننده محتوا را در کارنامه خود دارم. بنده علاقه مند به دنیای کریپتو و همچنین تکنولوژی هستم و همچنین به آینده ی ارز های دیجیتال بسیار خوشبین نیز هستم و بر این باورام که صنعت بلاکچین در ایران آینده ای بسیار درخشانی خواهد داشت.

14 دیدگاه دربارهٔ «ارز زی کش Zcash چیست؟;

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده