آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

پل بلاکچین چیست؟ | آشنایی با پل های بلاکچین

پل بلاکچین Blockchain Bridge

پل بلاکچین Blockchain Bridge، فناوری بلاکچین Blockchain از سال ۲۰۰۸ که وایت پیپر بیت کوین منتشر شد، مسیری طولانی را طی کرده است. از آن زمان به بعد طیف گسترده ای از شبکه های بلاکچین ایجاد شده است. همانطور که تعداد شبکه های بلاکچین همچنان در حال رشد است، آنها تا حد زیادی از یکدیگر جدا شده اند و نمی توانند اطلاعات یا ارزشی را با دنیای خارج مبادله کنند.

عدم تعامل بین شبکه های بلاکچین عدم تمرکز را محدود می کند. به طور کلی، برنامه هایی که برای یک شبکه طراحی شده اند فقط در آن شبکه کار می کنند و پتانسیل آنها را برای پذیرش گسترده تر محدود می کند. با رشد فناوری بلاکچین، چندین پروژه با ایجاد ” پل ” یا ” bridge ” بین شبکه ها این مشکل را برطرف می کنند. در این مقاله شما می توانید با مفهوم ” پل بلاکچین ” به طور کامل آشنا شوید. همچنین نحوه عملکرد و ویژگی های آنها را بررسی خواهیم کرد.

پل بلاکچین Blockchain Bridge چیست؟

پل بلاکچین Blockchain Bridge چیست؟
پل بلاکچین Blockchain Bridge چیست؟

در این قسمت از مقاله شما می توانید با مفهوم ” پل بلاکچین ” به طور کامل آشنا شوید. اگر بخواهیم به طور مختصر به تعریف پل بلاکچین بپردازیم می توان گفت پل بلاکچین ارتباطی است که امکان انتقال توکن ها و یا داده های دلخواه از یک زنجیره به زنجیره دیگر را فراهم می کند. هر دو زنجیره می توانند پروتکل ها، قوانین و مدل های مختلف حمکرانی را داشته باشند اما پل روشی سازگار برای تعامل ایمن از هر دو طرف را فراهم می کند. در ادامه به ۴ مورد اشاره خواهیم کرد که می توانید با خواندن آن به طور کامل مفهوم بلاکچین را درک نمایید.

  1. پل بلاکچین یک لینک پیوسته است که ارتباط و تعامل بین دو سیستم بلاکچین را امکان پذیر می کند.
  2. پل های بلاکچین، با اتصال دو شبکه بلاکچین، به DApp ها کمک می کنند تا از مزایای هر دو سیستم استفاده کنند، نه فقط پلتفرم میزبان انها. به عنوان مثال، یک DApp که در اتریوم میزبانی شده و با بلاکچین ایاس EOS ساخته شده است، می تواند از قابلیت قرارداد هوشمند اتریوم Ethereum و همچنین مقیاس پذیری ایاس EOS استفاده کند.
  3. به لطف پل های بلاکچین، هرگونه داده، اطلاعات، توکن و غیره می تواند بین دو پلتفرم بلاکچین منتقل شود.
  4. پل های بلاکچین توسط پروتکل mint-and-burn اداره می شوند. انتقال توکن به معنای واقعی کلمه انجام نمی شود. بلکه وقتی یک توکن برای انتقال از یک بلاکچین به بلاکچین دیگر نیاز است، اولی سوزانده می شود و از سوی دیگر یک توکن معادل آن ضرب می شود.

بررسی عملکرد پل های بلاکچین Blockchain Bridge

بررسی عملکرد پل های بلاکچین Blockchain Bridge
بررسی عملکرد پل های بلاکچین Blockchain Bridge

پل های بلاکچین به دو دسته Trustless و Federated تقسیم می شوند. پل بلاکچین Trustless کم و بیش مانند یک شبکه بلاکچین عمومی کار می کند، جایی که هر کسی می تواند بدون هیچ اجازه ای به پلتفرم بپیوندد. همانطور که استخراج کنندگان در اتریوم برای تایید اعتبار معاملات با GAS تشویق می شوند، کاربران در پل بلاکچین Trustless نیز برای تایید معاملات انگیزه می گیرند. پل بلاکچین Syscoin اتریوم نمونه مشهوری از پل Trustless است که قابلیت همکاری بین اتریوم و شبکه Syscoin را امکان پذیر می کند.

مشابه بلاکچین خصوصی، پل بلاکچین Federated به کاربر نیاز دارد تا معیارها یا خواسته های مشخص شده توسط فدراسیون را بر آورده کند تا بخشی از پل باشد. به عنوان مثال، پل بلاکچین Wanchain چندین بلاکچین جدا شده را به یکدیگر متصل می کند تا جریان دارایی ها و داده های دیجیتال را فراهم می کند. این یک نمونه عالی از پل های بلاکچین برای امور مالی غیرمتمرکز است. نمونه دیگری از پل بلاکچین پل توکن RSK است که قابلیت همکاری بین بیت کوین و اتریوم را برای انتقال دارایی ها فراهم می کند.


مزایای پل های بلاکچین Blockchain Bridge

مزایای پل های بلاکچین Blockchain Bridge
مزایای پل های بلاکچین Blockchain Bridge

اگر DApp در اتریوم از استانداردهای پیشرفته توکن ERC-20 و قابلیت قرارداد هوشمند استفاده کند، از نظر عدم مقیاس پذیری، سرعت پردازش پایین، ازدحام ترافیک و … در اتریوم با چالش هایی روبرو خواهد شد. علاوه بر این، اتریوم همچنین هزینه های بالایی را در معاملات در هنگام ترافیک سنگین شبکه دریافت می کند. با استفاده از پل بلاکچین، DApp را می توان در اتریوم برای عملکرد قرارداد هوشمند اجرا کرد و معاملات را می توان در بلاکچین دیگری برای پردازش با سرعت بالاتر و هزینه کمتر انجام داد. بنابراین، DApp می تواند بهترین های هر دو جهان را داشته باشد.

پل های بلاکچین با توزیع در سایر شبکه های بلوکی کمتر متراکم، به کاهش ترافیک شبکه در اتریوم کمک می کنند، بنابراین چالش های مقیاس پذیری اتریوم را بر طرف می کنند.


مزایای پل های بلاکچین برای کاربران DeFi

مزایای پل های بلاکچین برای کاربران DeFi
مزایای پل های بلاکچین برای کاربران DeFi

قابلیت همکاری بین بلاکچین ها از جمله بین یک زنجیره اصلی و یک زنجیره جانبی، به کاربران امکان می دهد بدون مزایای زنجیره میزبان به مزایای هر یک دسترسی پیدا کنند که شامل موارد زیر می باشد.

  1. پل ها کاربران را قادر می سازند دارایی های دیجیتال خود را از یک بلاکچین که ارزش قابل توجهی دارد، اما تعداد کمی از DApp های شخصی مانند بیت کوین، به یکی از اکوسیستم DeFi توسعه یافته مانند اتریوم و نیاز به نقدینگی اضافی منتقل کنند.
  2. پل هایی که برای حجم بالای معاملات طراحی شده اند، مقیاس پذیری بیشتر را امکان پذیر می کنند، بدون اینکه توسعه دهندگان و کاربران مجبور شوند از نقدینگی و اثر شبکه های اصلی استفاده کنند. این مساله به ویژه از آنجا که مشکلات ازدحام در اتریوم پیش از انتشار کامل نسخه اتریوم ۲ وجود دارد، بسیار مهم است.
  3. کاربران می توانند به سرعت و بدون پرداخت کارمزد بالای معامله، انتقال را انجام دهند.

ساخت پل با پولکادات Polkadot

ساخت پل با پولکادات Polkadot
ساخت پل با پولکادات Polkadot

پولکادات Polkadot به عنوان زنجیره بلوکی از بلاکچین طراحی شده است، با این اعتقاد که هیچ بلاکچینی واحد قادر به انجام همه کارها نیست. پولکادات Polkadot اجازه می دهد تا بلاکچین های مستقل به نام parachains هر کدام به طور بالقوه با طرح ها، قوانین خاص خود، از موارد و توکن ها استفاده کنند، قابلیت همکاری داشته باشند، در حالی که همه از امنیت ارائه شده توسط Relay Chain مرکزی پولکادات بهره مند می شوند.

اما پولکادات همچنین اجازه می دهد تا پاراچین ها و شبکه های خارجی مانند بیت کوین یا اتریوم از طریق پل ها با یکدیگر همکاری کنند. پل های پولکادات می توانند به طرق مختلفی طراحی شوند و می توانند از پیکربندی های مختلف بلاکچین، قراردادهای هوشمند، اجزای بلاکچین قابل تنظیم برای توسعه بلاکچین های سازگار با پولکادات با چارچوب بلاکچین Substrate، تشکیل شده است.

پل های پولکادات Polkadot را می توان به روش های مختلفی پیاده سازی کرد، بعضی از آنها ممکن است به عنوان یک ابزار عمومی برای استفاده کل جامعه ساخته شود، در حالی که دیگران ممکن است توسط تیم های جامعه به صورت انتفاعی اداره شوند.

طراحی پولکادات Polkadot همچنین امکان پل زدن بین دو زنجیره خارجی فراهم می کند. به عنوان مثال، پولکادات Polkodot می تواند انتقال بیت کوین به اتریوم را به روشی غیرمتمرکز به روش زیر انجام دهد:

پلی که به صورت پاراچین روی پولکادات در حال اجرا است ممکن است نظارت بین زنجیره ریلی Relay Chain پولکادات و یک زنجیره خارجی، به عنوان مثال بیت کوین را داشته باشند. پل پاراچین Prarachain دیگری نیز ممکن است به همین روش با زنجیره ای متفاوت کار کند، به عنوان مثال اتریوم. با استفاده از XCMP بین دو پل موجود در اکوسیستم پولکادات، امکان ایجاد یک رابط کاربری سفارشی برای تعامل با این پل ها وجود دارد که به کاربر امکان تعامل با هر دو زنجیره خارجی را می دهد. به این ترتیب کاربر می تواند از BTC خود برای مشارکت در یک قرارداد هوشمند مالی غیرمتمرکز DeFi در اتریوم از طریق Polkadot استفاده کند.


پل های پشتیبانی شده توسط Web3

پل های پشتیبانی شده توسط Web3
پل های پشتیبانی شده توسط Web3

بنیاد Web3 برای پیشبرد ماموریت خود در پشتیبانی از اینترنت غیرمتمرکز و عادلانه تر در آینده، از پروژه های پل زیر پشتیبانی کرده است:

۱.Interlay:

در حال ساخت یک پل Trustless از بیت کوین به پولکادات است. کاربران می توانند دارایی های پشتیبانی شده از بیت کوین را روی پولکادات ضرب کنند.

۲.Snowfork:

در حال ساخت یک پل عمومی برای استفاده بین اتریوم و پولکادات است. این امر باعث می شود دارایی های ERC-20، ETH و داده های دلخواه از اتریوم به پولکادات منتقل شود. از این پل می توان برای تعاملات پیچیده تر مانند قراردادهای هوشمند میان زنجیره ای نیز استفاده کرد.

۳.Darwinia:

در حال ساخت یک پروتکل پل است که کارآمد و کم هزینه می باشد و شامل نقل و انتقالات توکن های غیر قابل تعویض یا NFT و همچنین سایر عملیات بین زنجیره ای است. Darwinia در حال حاضر پل خود را به سمت اتریوم راه اندازی کرده است و هدف آن اجرای پل های بیشتری در آینده است که بلاکچین های ناهمگن قابل توجهی مانند Filecoin، Tron، BSC و غیره را به هم متصل کند.

۴.Centrifuge:

این پروژه با ChainSafe همکاری کرد تا یک پل ماژولار و چند جهته بین بلاکچین های مبتنی بر Substrate و اتریوم ایجاد کند. چین بریج ChainBridge یا پل های زنجیره به Centrifuge اجازه می دهد بلاکچین های مجهز به NFT ها را بین زنجیره ها حرکت دهد. ChainBridge همچنین تیم های دیگر را در داخل اکوسیستم قادر می سازد تا پل هایی برای پروژه های خود بسازند.

۵.ChainX:

یک گیت gate دارایی رمزنگاری شده است، در حال برنامه ریزی برای ایجاد پل هایی به چندین شبکه است و یک پل BTC به Substrate را پیاده سازی کرده است.

۶.Bifrost:

یک پل شبکه EOS ایجاد کرده است که امکان انتقال دارایی بین زنجیره ای Trustless یا بدون اعتماد را فراهم می کند. Bitfrost همچنین قصد دارد در زمینه همکاری با قراردادهای EOS کار کند.


سخن پایانی

با خواندن این مقاله شما می توانید با مفهوم ” پل بلاکیچن ” یا ” Blockchain Bridge ” به طور کامل آشنا شوید. همانطور که در این مقاله گفته شد، پل بلاکچین ارتباط و تعامل را بین دو بلاکچین امکان پذیر می کند و این پل ها به دو دسته Trustless و Federated تقسیم بندی می شوند.

به علاوه بررسی نمودیم که این پل ها یعنی پل های بلاکچین مزایایی را نیز به همراه دارند. و در آخر پروژه های پل پشتیبانی شده توسط بنیاد Web3 را به شما معرفی نمودیم. امیدواریم که با خواندن این مقاله بتوانید اطلاعات کافی در ارتباط با پل های بلاکچین دریافت کنید.

از اینکه تا پایان مقاله “پل بلاکچین چیست؟” همراه ما بودید، از شما سپاس گزاریم.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
جمالی هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
3 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فرزانه
2 سال قبل

معتبره؟

رامین
2 سال قبل

ممنون از مطالب جدید و آموزنده شما

محسن عباسپور
مدیر
پاسخ به  رامین
2 سال قبل

ممنون از شما که همراه ما هستید

معرفی صرافی های برتر خارجی

آخرین مقالات منتشر شده