آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

زبان های برنامه نویسی بلاک چین Block Chain

برنامه نویسی بلاک چین - پایگاه جامع زوم ارز

در مطلب زیر می خواهیم درباره زبان برنامه نویسی بلاک چین صحبت کنیم ،این مطلب بر مبنای این است که افراد بخواهند یک توسعه دهنده بلاک چین شوند و حال می خواهند با انواع زبان های برنامه نویسی بلاکچین آشنا شوند. در مطلب زیر موارد که مورد برسی قرار می گیرد به صورت زیر است:


برنامه نویسی بلاک چین ( Block Chain ) چیست؟

زمانی که شما در حال مطالعه این مقاله اید شاید در حال فعالیت در حوزه ارز های دیجیتال و یا فناوری بلاک چین هستید و شاید برایتان این سؤال پیش آمده باشد که زبان برنامه نویسی بلاک چین چیست؟ و یا به دلیل سورس باز بودن برخی از پروژه های بلاک چین مانند بیت کوین و اتریوم علاقه به انجام دادن کارهایی مانند: توسعه و ….. داشته باشید. پس با ما همراه باشید تا پاسخ سؤال و یا سؤالات خود را در این مقاله دریافت کنید.


فناوری بلاک چین ” Block Chain ” چیست؟

اگر میخواهید بدانید که فناوری بلاک چین چیست و چگونه عمل می کند میتوانید از مقاله همه چیز درباره بلاک چین استفاده کنید.

 

بلاک چین چیست - برنامه نویسی بلاک چین


برنامه نویسی بلاک چین ” Block Chain Programming “

همانطور که در مقاله های قبل آورده ایم عصری که در آن در حال زندگی هستیم به نام عصر دیجیتال ثبت‌شده است. با ظهور تکنولوژی های جدید، برنامه نویسی و مشاغل مربوط به برنامه نویسی روی تازه ای گرفته است. برنامه نویسی یک شغل جذاب است که علاقه مندان زیادی را به خود اختصاص داده است.

زمانی که شما تصمیم به یادگیری زبان برنامه نویسی بلاک چین گرفته اید،باید به شما بگوییم که فناوری بلاک چین یک زبان مخصوص و یا یکتایی برای توسعه خودش ندارد. هنگامی که شما قصد دارید یکی از پلتفرم هایی که بر اساس فناوری بلاک چین طراحی شده اند را توسعه دهید باید اول بدانید که این پلتفرم با چه زبان برنامه نویسی درحال توسعه است.

شما با توجه به کارتان می توانید نوع زبان برنامه نویسی را مشخص کنید و یا اینکه اگر قصد توسعه یک پروژه ای را دارید که تحت فناوری بلاک چین است باید ابتدا ببینید که از چه زبانی برای توسعه آن پروژه استفاده شده است.

به طور مثال، ممکن است یک پروژه با زبان برنامه نویسی “++C ” انجام شده باشد و پروژه دیگر با زبان برنامه نویسی ” Java “، همانطور که گفتیم بسته به نوع پروژه باید زبان برنامه نویسی آن مشخص گردد.

به طور دیگر اگر شما بخواهید در پروژه بیت کوین شریک شوید باید به زبان برنامه نویسی ” ++C” به طور کامل مسلط باشید، به دلیل اینکه این ارز دیجیتال بر اساس زبان برنامه نویسی ” ++C” نوشته شده است. همچنین ارز دیجیتال اتریوم هم در پروژه بلاک چین خودش از زبان برنامه نویسی ” ++C” و ” Python ” استفاده کرده است.


برنامه نویسی بلاک چین را می توان در ۴ حوزه کاری مختلف تقسیم کرد:

  1. پروژه هایپرلجر فابریک جهت راه اندازی دفتر کل غیر متمرکز ” Fabric “
  2. ساخت قراردادهای هوشمند و برنامه غیر متمرکز ” Dapp
  3. راه اندازی ICO
  4. ارتقا و یا ایجاد یک شبکه بلاک چین ” BlockChain

بهترین زبان برای یادگیری برنامه نویسی بلاک چین کدام است؟

شاید در هنگام مطالعه این مقاله این سؤال در ذهن شما خطور کند که کدام بهترین و بیشترین کارایی را دارد.

همانطور که در طول مقاله برایتان آورده ایم بسته به نوع کار و هدف شما این زبان مشخص می شود، قطعاً به طور مشخصی نمی‌توان گفت که به عنوان مثال زبان X بهترین زبان برای برنامه نویسی بلاکچین است.

برای انجام برنامه نویسی اپ هایی که بر اساس فناوری بلاک چین هستند،  شما می توانید یکی از زبان های برنامه نویسی  C++   ” Java ”   Python ”  , ” Java Script ” را آموزش ببینید. البته زبان هایی مانند ” Simplicity ” و ” Solidity ” به بحث بلاک چین اختصاص داده شده است و اگر علاقه مند هستید می توانید به یادگیری این نوع از زبان برنامه نویسی بپردازید.


معرفی زبان های برنامه نویسی

  1. زبان برنامه نویسی ++C

این زبان در سال ۱۹۸۵ توسط ” بیارنه استراستروپ ” به وجود آمد. این زبان چند منظوره و قدرتمند حدود ۴.۵ میلیون توسعه دهنده در کل جهان دارد. ” ++C” یک زبان برنامه نویسی شی‌ءگرا است، انعطاف پذیراست و امنیت و همچنین کارایی های زیاده دارد.

زبان برنامه نویسی ” ++C” به علت گستردگی اش تقریباً تمامی منابع را دربر می گیرد، همین امر باعث می شود تا برنامه ها روانتر بارگذاری و یا اجرا شوند، به همین علت است که این زبان محبوبیت زیادی در عرصه ، بازی سازی و یا ” Game ” دارد.

همانطور که در قبل آورده‌ایم زبان برنامه نویسی ” ++C” به دلیل قدرتمند و گسترده بودن زیاد آن بسیار مورد استفاده در برنامه نویسی هسته بلاک چین قرار می گیرد. تقریباً می توان گفت که دنیای فناوری بلاک چین به زبان ” ++C” متصل است .

برنامه نویسی c++ چیست - برنامه نویسی بلاک چین

  1. زبان برنامه نویسی Java

جاوا زبان جهانی اینترنت تلقی می شود. از زبان برنامه نویسی جاوا جهت ایجاد بلاک چین های ساده و تغیر ناپذیر استفاده می شود، این امر باعث می شود که هرکسی نتواند اطلاعات مربوط به بلاک هارا تغییر دهد و یا یک بلاک تازه ای به بلاک چین اضافه کند.

زبان جاوا بیشتر به کار کسانی می آید که قصد دارند بلاک چینی بر اساس حریم خصوص طراحی کنند، همانطور که در ابتدا گفته ایم زبان برنامه نویسی جاوا در بلاک چین تغیر ناپذیر است و این امر مهمی برای جلوگیری از هک و یا مسائل امنیتی می باشد.

برنامه نویسی جاوا - برنامه نویسی بلاک چین

  1. زبان برنامه نویسی Python

پایتون توسط شخصی با نام ” Guido Van Rossum ” خلق شد. این زبان برنامه نویسی با هدف بر خوانایی راحت کد ها و سادگی به وجود آمده است.

قطعاً افراد زیادی که به تازگی قصد آموختن برنامه نویسی را دارند نام پایتون به گوششان خورده است، دلیل آن هم این است که فراگیری پایتون در ابتدا بسیار آسان و راحت است .

متاسفانه فقط از طریق پایتون نمی توان یک ساختار و یا شبکه ای مبتنی بر بلاک چین ایجاد کرد، در شبکه های دیگر با زبان ها دیگری با کمک پایتون می توانند این عمل را انجام دهند.

برنامه نویسی پایتون - برنامه نویسی بلاک چین

  1. زبان برنامه نویسی Java Script

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت تنها زبانی است که برای بهبود و ساختار بهتر صفحات ” CSS ” و ” HTML ” و واسطه های کاربری به وجود آمد.

جاوا اسکریپت با نماد اختصاصی ” JS ” نمایش داده می شود. می توان گفت جاوا اسکریپت یکی از محبوب ترین زبان هایی است که نزدیک به ۹.۷ میلیون توسعه دهنده از آن استفاده می کنند. جاوا اسکریپت برای تازه واردان نسبتاً آسان بوده است.

پروژه پلتفرم لیسک ” Lisk ” در بلاک چین توسط جاوا اسکریپت توسعه یافته است. پروژه لیسک امکان ساخت و پیاده سازی برنامه های مبتنی بر بلاک چین را با استفاده از زبان جاوا برای برنامه نویسان فراهم کرده است.

برنامه نویسی جاوا اسکریپت - برنامه نویسی بلاک چین

  1. زبان برنامه نویسی Solidity

زبان برنامه نویسی سالیدیتی ” SOLIDITY ” یک زبان برنامه نویسی بلاک چینی سطح بالا است که توسط شبکه بلاک چین معرفی شده است.

دستورات آن تا حدودی شبیه به دستورات زبان برنامه نویسی جاوا است. یادگیری این زبان برای برنامه نویسان کار بسیار راحتی است. یادگیری این زبان برای اون دسته از افرادی مشکل است که هیچ پیش زمینه ای در باره برنامه نویسی ندارند. سالیدیتی به صورت آهسته به عنوان زبان برنامه نویسی بلاکچین معرفی و پشتیبانی خواهد شد.

برنامه نویسی سلیدیتی - برنامه نویسی بلاک چین

  1. زبان برنامه نویسی Simplicity

زبان برنامه نویسی سیمپیلیسیتی ( SIMPLICITY ) یک زبان جدید است که در سال  ۲۰۱۷ توسط ” راسل اوکونر ” برای برنامه نویسی بلاکچین به وجود آمد.

هدف از ایجاد این زبان سطح پایین کاهش پیچیدگی هایی است که دستورات بیت کوین به وجود آمده است.  زبان سیمپیلیسیتی یک زبان بلاک چینی است که برای نوشتن قرارداد های هوشمند توسط توسعه دهندگان آماتور و گاهی حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد.

برنامه نویسی سیمپیلیسیتی - برنامه نویسی بلاک چین

ممنونم که تا پایان مقاله”زبان های برنامه نویسی بلاک چین Block Chain“همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
من سید مهدی هستم تولید کننده محتوا سایت زوم ارز. دانشجوی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد گرایش نرم افزار می باشم و همچنین سابقه ی سه سال فعالیت در حوزه ی ارز های دیجیتال و 5 سال نیز تولید کننده محتوا را در کارنامه خود دارم. بنده علاقه مند به دنیای کریپتو و همچنین تکنولوژی هستم و همچنین به آینده ی ارز های دیجیتال بسیار خوشبین نیز هستم و بر این باورام که صنعت بلاکچین در ایران آینده ای بسیار درخشانی خواهد داشت.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها