لایت فارکس

کاربرد blockchain در زمینه انرژی های تجدید پذیر

blockchain در زمینه انرژی - زوم ارز

در مطلب زیر  توضیح کوچکی درباره بلاکچین داده شده سپس درباره کاربرد آن در انرژی و ارتباط این دو با یکدیگر صحبت شده است.

 

فناوری blockchain در حوزه ی انرژی

کاربرد blockchain در زمینه انرژی های تجدید پذیر چیست؟

بلاک‌چین پتانسیل ایجاد یک محیط امن و مطمئن برای معاملات را دارد.و  ادّعاهای بزرگی در مورد فناوری بلاک‌چین شنیده شده است.
مثلا Everledger شرکتی است که از بلاک‌چین برای شناسایی تاریخچه‌ معاملات الماس استفاده می کند. در حالی که بهترین وسیله‌ی کاربردی بلاک‌چین که تا کنون شناخته شده است، Bitcoin است که از فناوری انتقال «ارز مجازی» میان کاربران اختصاصی بدون دخالت دادن اختیار آنها کمک می گیرد.

هرچند که با‌ وجود تبلیغات زیاد، باید بدانیم هم‌چنان مدرکی در مورد موفّقیت بلاک‌چین در مقیاس بزرگ در هیچ صنعتی وجود ندارد. البته استثنا بودن بیت‌کوین واضح وطبیعی است.
و در عین حال، افرادی که در حوزه‌ی فناوری کار می‌کنند، اجازه نمی‌دهند که حقایق به شیوه‌ای خوب جریان داشته باشد. حرف‌هایی پشت سر بلاک‌چین زده می‌شود. همان‌طور که شنیده می‌شود مؤسّسات مختلفی مانند Apple, Google و بانک‌های بزرگ آمریکایی، میلیون‌ها دلار در پروژه‌های بلاک‌چین می‌ریزند.
با این وجود این خود یک تناقض است. وقتی میان پتانسیل مختل کننده‌ی بلاک‌چین و نقش سرمایه‌گذاران با مبلغ سرمایه‌گذاری زیاد، تنش‌هایی در حفظ شرایط موجود وجود دارد. در  واقع، برخی پیشتازان در عرصه‌ی بلاک‌چین، در مورد توانایی مؤسّسات مالی برای شکل‌دهی به نوآوری‌هایی در این حوزه، در تردیدند.


کاربرد blockchain در زمینه انرژی های تجدید پذیر


فناوری بلاک‌چین دقیقاً چیست؟

باید اعتراف کرد که تعداد بسیاری از مردم ، از واقعیت بلاک‌چین و ازشیوه‌ی کارکرد آن آگاهی ندارند. امّا چون فرآیندهای داخلی این «جعبه سیاه» دیده نمی‌شود، نمی‌توان تأثیرات عمیق آن را نادیده گرفت . فناوری کامپیوترها یکی از این مثال‌ها است. طبق گفته‌های متخصّصان، بلاک‌چین یک سر رسید حساب دیجیتالی است . فایلی است که شامل فهرستی از داده‌ها، معاملات و … می باشد ، به گونه‌ای که تبدیل به کد می‌شود و توسط شبکه‌ای از کامپیوترها نگه‌داری می‌شود و هر وقت بخواهد می‌تواند میان کاربران به اشتراک بگذارد.


ارتباط فعالیت ‌ها در بازار انرژی و بلاک چین

اخیراً به ارزش انرژی‌های تجدیدپذیر مانند انرژی های خورشیدی و بادی و افزایش زیست‌پذیری ذخایر باتری توجه زیادی شده است که می‌تواند به عنوان یک تغییر دهنده در زمینه‌ی انرژی لحاظ شود. با توجه به توسعه‌های توضیح داده شده در در مورد بلاک چین به صورت خلاصه، باید بپرسیم آیا فناوری بلاک‌چین باید مشابه این انرژی ها دیده شود یا خیر.

این ارتباط مانند کسانی است که انگیزه‌ی بهره‌برداری از انرژی‌های تجدیدپذیر گنجایش باتری را ،در مقابل مشکلات مربوط به تناوب مطرح می‌کنند. این به نوبه‌ی خود، باعث ایجاد علاقه برای کانون‌زدایی قدرت و قراردادهایی برای خرید و فروش برق شده است. فناوری‌های هوشمند که بلاک‌چین، یکی از آن‌ها است، در همچنین قراردادهایی بسیار مهم و لازم هستند؛ چرا که توانایی پردازش سریع حجم زیادی از داده را دارند، همچنین انجام معاملات در مقیاس کوچک را با هزینه‌های پایینی آسان می‌کنند.


ارتباط فعالیت ها - کاربرد blockchain در زمینه انرژی های تجدید پذیر


فناوری بلاک‌چین ، در کجا می‌تواند تأثیرات بیشتری روی بخش انرژی داشته باشد؟

یکی از نواحی احتمالی، توانایی بلاک‌چین در تدارک محیطی مطمئن برای رشد معاملات همکار با همکار می‌باشد. تبادل حجم بزرگی از اطلاعات، فرصتی را برای معاملات در حوزه‌ی انرژی فراهم می‌کند به گونه‌ای که به واسطه‌های گران و زمان‌بر، برای توافق خریدار و فروشنده نیازی نیست.
پتانسیل استفاده هایی که از بلاکچین به‌عنوان فعال‌کنندۀ بازارهای انرژی طرفینی کاملاً مستند است. پروژه‌هایی مانند نیروگاه در حال ایجاد شبکه ای غیرمتمرکز از اشخاص هستند که انرژی حاصل از منابع تجدید پذیر را تولید و مبادله می کنند.

با رشد همه جانبه و فعالیت‌های خارج از محدوده در بخش قدرت، ایده‌ی معاملات هوشمندانه‌تر که توسط بلاک‌چین زده شده‌است، می‌تواند گسترش یابد و حتی معامله های کوچک محلی که توسط تولیدکننده‌های کوچک صورت می‌گیرد را نیز شامل شود . مثلاً بعضی تولید کنندگان ودارندگان خودروی الکتریکی، می توانند ماشین خود را شارژ کنند یا الکتریسیته‌ی اضافی خود را بفروشند.
بلاک‌چین، از هزینه‌های قراردادها که شامل مدیریت تا پردازش این حجم بزرگ از  داده‌های کوچک مستقل است، جلوگیری می‌کند.


بلاکچین در حمایت از انرژی های تجدید پذیر

در حالیکه سوخت‌های فسیلی خساراتی را برجهان وارد کرده است ، بسیاری از کشورها در بخش انرژی ،و علی الخصوص انرژی‌های تجدید­پذیر و راه­های کاهش وابستگی به منابع محدودمانند نفت و استفاده از صنعت بلاکچین در تلاشند.
از کاربردهای پتانسیلی بلاک‌چین می توان گفت که بلاک چین ما را قادر به جا به جایی سریع‌تر  مصرف‌کنندگان برق میان پخش‌کنندگان رقیب، می‌سازد . Electron، شرکت بلاک‌چین بریتانیایی است که در حال توسعه‌ی قالبی برای انرژی سراسر کشور است که ادّعا دارد می‌تواند مشتری‌ها را در ۱۵ ثانیه تعویض کند. اتّفاقی که اکنون ۲۱ روز به طول می‌انجامد.

به نظر می‌رسد که به صورت ظاهری این برنامه‌های کاربردی در واقع ظاهر بازی را عوض می‌کنند. باید ببینیم که چگونه این پتانسیل به واقعیت تجاری تبدیل می‌شود. ودر کاربرد واقعی بلاک چین ملاحظه می شود.

در حال حاضر،REC ها بر اساس پیش‌بینی‌ها و برآوردها صادر می شوند، زیرا در حال حاضر، هیچ راهی برای ردیابی دقیق انرژی در شبکه‌های برق ومنابع تجدید پذیر وجود ندارد .
گواهینامه‌های انرژی تجدید پذیر (RECs) نام دارد که به طور مجزای از برق معامله می شوند. آنها تأیید می کنند که خریدار، انرژی را از یک منبع تجدید پذیر خریداری کرده است.
اکنون شرکت‌ها برای کمک به ردیابی سهم انرژی‌های تجدید پذیر از بلاکچین استفاده می کنند. به‌طوری‌که REC ها را می توان بر اساس اطلاعات دقیق صادر کرد . مثلا یک صفحۀ خورشیدی خاص یا توربین بادی به یک زنجیره وصل می شود. هر مگاوات ساعت از انرژی تجدیدپذیر که تولید شده،جهت دریافت REC به‌طور غیرقابل تغییری در زنجیره ذخیره می شود .


انرژی مطلق فناوری بلاکچین

برای یک فناوری که توانایی‌اش را برای حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر به نمایش می‌گذارد، برخی طعنه‌ها وگمانهایی وجود دارد. مثلاً یک مانع برای پیشرفت ممکن است شدت انرژی مطلق فناوری بلاک‌چین ، باشد. به طور واضح، یک معامله‌ی تکی بیت‌کوین ممکن است به میزان معادل۱.۵  برابر مصرف انرژی روزانه یک خانواده‌ی آمریکایی باشد.
در  واقع، ‏ بعضی پیشتازان در عرصه‌ی بلاک‌چین، برای شکل‌دهی به نوآوری‌هایی در این حوزه، در تردیدند.

” ممنون که تا پایان مطلب کاربرد blockchain در زمینه انرژی های تجدید پذیر با ما همراه بودید “


بیشتر بخوانید:

طاهره محمدیان
طاهره محمدیان
کارشناس روانشناسی | پژوهشگر فناوری های جدید وتولید محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده