آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

آموزش بیت کوین | آموزش بیت کوین Bitcoin به زبان ساده

آموزش بیت کوین به صورت کامل - پایگاه جامع زوم ارز

آموزش بیت کوین ، قطعا تا کنون نام بیت کوین زیاد به گوشتان خورده است، شاید تا به حال از دور و اطرافیانتان شنیده اید که می خواهند بیت کوین بخرند و یا خریده اند و به شما هم پیشنهاد می کنند که خریداری کنید. ما قرار است در این مقاله به شما ، آموزش بیت کوین و آموزش چگونگی بیت کوین خریداری کنید، آموزش چگونه بیت کوین را بفروشیدو یا حتی آموزش اینکه چگونه می توانید در بیت کوین سرمایه گذاری کنیدرا به شما آموزش دهیم. پس با ما همراه باشید.


آموزش بیت کوین BitCoin

آموزش بیت کوین
آموزش بیت کوین BitCoin

بیت کوین نوعی پول دیجیتالی است که به آن ارز دیجیتال هم گفته می شود. بیت کوین را می توان در بستر اینترنت خرید و فروش و یا به اصطلاح ترید  کرد.

بیت کوین  یک نوع پول و یا ارز دیجیتال غیر متمرکز است ، همین امر سبب می شود تا امنیت در هنگام خرید و فروش افزایش یابد. قابل ذکر است که این رمز ارز توسط هیچ اداره مالی ، بانک و یا فردی کنترل نمی شود.

بیت کوین در چندسال گذشته و حتی اخیرا نوسانات فراوانی را در قیمت خود داشته است. در سالهای مختلف نوسانات ( کاهش و یا افزایش ) شدیدی داشته است. همین موضوع سبب شده است تا نظر طرفداران زیادی را نسبت به خود جذب کند.

نام لاتین این ارز دیجیتال BitCoin و نماد تجاری و انحصاری آن BTC است. خالق ارز دیجیتال بیت کوین آقای ساتوشی کاموتو است.

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که اگر این پول توسط هیچ نهاد و یا دولتی پشتیبانی نمی شود پس ارزش مالی آن چگونه مشخص می شود.

در بازار بورس و سرمایه استقبال مردم است که به یک ارز ارزش می دهد، شناخته شدن و مورد استفاده قرار گرفتن ارز در بین مردم سبب می شود تا این ارز دیجیتال ارزش پیدا کند.


ویژگی های بیت کوین

ویژپی های بیت کوین
ویژگی های بیت کوین

قبل از شروع آموزش های بیت کوین لازم است با ویژگی های این ارزدیجیتال آشنا شوید. این ویژگی ها به شما کمک می کند تا بدانید چرا بیت کوین حائز اهمیت است.

غیرمتمرکز بودن

ارزدیجیتال بیت کوین توسط هیچ شخص یا سازمانی کنترل نمی شود.به بیان ساده تر هر ماینری که استخراج بیت کوین را انجام می دهد و تراکنش را پردازش می کند قسمتی از شبکه را تشکیل می دهد.همه این کامپیتورها در سراسر دنیا یک شبکه قدرتمند را ایجاد کرده اند.این شبکه به نحوی است که حتی اگر قسمتی از آن کار نکند به فعالیت خود ادامه می دهد.اگر بخواهید برای ۱۰ دقیقه کنترل شبکه بیت کوین را به دست بگیرید باید ۵۱ درصد تمام کامپیوتر هایی را تحت شبکه بیت کوین هستند به اختیار خود دراورید .این موضوع تقریبا غیر قابل امکان است چرا که به سرمایه زمان و قدرت زیادی احتیاج دارد.

 تراکنش های محرمانه

ممکن است از خود بپرسید آیا می توان تراکنش های بیت کوین را ردیابی کرد؟ برای پاسخ به این سوال باید بدانید بله می توان تراکنش های بیت کوین را ردیابی کرد اما نمی توان به اطلاعات شخصی و هویتی دارندگان حساب پی برد.شبکه بیت کوین متن باز است و تمام تراکنش ها برای افراد قابل رویت است اما این اطلاعات شامل اطلاعات شخصی فرد دارنده حساب نمی باشد.

فعالیت شفاف

تمامی تراکنش های انجام شده در شبکه بیت کوین در دفترکل بلاکچین ذخیره می شود.همانطور که اشاره شد ، افراد می توانند مشاهده کنند در یک ادرس مثلا چقدر بیت کوین ذخیره شده ولی نمی توانند به اطلاعات هویتی دسترسی پیدا کنند.

غیرقابل برگشت

تراکنش های بیت کوین برگشت ناپذیر است.بنابراین باید بدانید که هنگام انجام تراکنش ها به دقت زیادی نیاز است.زیرا این تراکنش ها به هیچ عنوان قابل بازگشت نیست.مگر اینکه طرف دوم شخصا مبلغ را به حساب شما واریز کند.


چگونه قیمت بیت کوین را مشاهده کنم؟

جهت دیدن قیمت بیت کوین می توانید با مراجعه به سایتهای که در پایین معرفی شده ، قیمت بیت کوین یا هر رمز ارز دیگر را مشاهده نمایید.

هر دو سایت بالا قیمت لحظه ای بیت کوین و همچنین روند حرکتی قیمت بیت کوین را در بازه های زمانی مختلف نمایش می دهد .

با کلیک بر روی سایت coin360 بلافاصله قیمت بیت کوین را مشاهده می کنید .

اما در سایت تریدینگ ویو بعد از ورود به سایت باید ارز دیجیتال مورد نظر خود را در مقابل دلار یا تتر ( ارز دیجیتال معادل دلار است ) ، سرچ نمایید . مانند شکل زیر:

چگونگی مشاهده قیمت ارز دیجیتال بیت کوین
چگونگی مشاهده قیمت ارز دیجیتال بیت کوین

پس از سرچ بیت کوین در مقابل دلار یا تتر ، نتیجه آن به صورت زیر است:

چگونگی مشاهده قیمت ارز دیجیتال بیت کوین - آموزش بیت کوین - زوم ارز
چگونگی مشاهده قیمت ارز دیجیتال بیت کوین – آموزش بیت کوین – زوم ارز

همچنین می توانید جهت دیدن قیمت بیت کوین در سایت زوم ارز از قیمت لحظه ای استفاده کنید . و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال را مشاهده کنید .

در زمان نگارش این مقاله مورخ ۹۸/۱۲/۱۰ قیمت بیت کوین در بازار ارز های دیجیتال برابر است با ۸۷۶۹.۰۰ هزار دلار آمریکا.

نمودار قیمیتی بیت کوین - عکس سوم
نمودار قیمیتی بیت کوین – عکس سوم

آموزش چگونگی بدست آوردن بیت کوین؟

برای بدست آوردن بیت کوین، روش‌های مختلفی وجود دارد. در ادامه، روش‌های اصلی برای بدست آوردن بیت کوین را بررسی می‌کنیم:

خرید بیت کوین:

  • صرافی‌های آنلاین: می‌توانید از طریق صرافی‌های آنلاین مانند Coinbase، Binance و Kraken بیت کوین را با استفاده از پول نقد یا ارزهای دیجیتال دیگر خریداری کنید.
  • دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین: برخی از مکان‌ها دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین را نصب کرده‌اند که به شما امکان می‌دهد بیت کوین را با پول نقد خریداری کنید.
  • خرید از افراد: می‌توانید بیت کوین را مستقیماً از افراد دیگر به صورت حضوری یا آنلاین خریداری کنید.

استخراج بیت کوین:

استخراج بیت کوین یا ماینینگ، فرآیندی است که در آن از قدرت محاسباتی کامپیوتر برای حل معادلات پیچیده ریاضی و تأیید تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین استفاده می‌شود. با انجام این کار، ماینرها با بیت کوین جدید پاداش می‌گیرند. استخراج بیت کوین نیازمند سرمایه‌گذاری قابل توجهی در سخت‌افزار تخصصی و مصرف برق است.

کسب بیت کوین:
می‌توانید بیت کوین را به عنوان پرداخت برای کارها یا خدمات خود دریافت کنید. برخی از مشاغل و افراد ممکن است تمایل داشته باشند در ازای کالاها یا خدمات خود بیت کوین قبول کنند.
برخی از وبسایت‌ها و برنامه‌ها به شما امکان می‌دهند با تماشای تبلیغات، تکمیل نظرسنجی‌ها یا انجام سایر وظایف کوچک، بیت کوین کسب کنید. به این روش دریافت بیت کوین به ازای انجام کار (Earn Bitcoin) گفته می‌شود.

دریافت بیت کوین به عنوان هدیه:
می‌توانید بیت کوین را به عنوان هدیه از دوستان، خانواده یا همکاران خود دریافت کنید.


آموزش استخراج بیت کوین

استخراج رمز ارز بیت کوین
استخراج رمز ارز بیت کوین

 شما می توانید ارز دیجیتال بیت کوین را از طریق ماینینگ یا همان استخراج بدست آورید . حال شاید سوال شما اینگونه باشد که چگونه می توانید بیت کوین را استخراج کنید ؟

در جواب این سوال باید گفت : برای استخراج بیت کوین نیاز به سخت افزار داریم . این سخت افزار میتواند یک کامپیوتر شخصی باشد تا دستگاهی ای سیک . اما باید بیان کرد که استخراج توسط کامپیوتر های شخصی اصلا به صرفه نمی باشد.چون افراد زیادی در دنیا با دستگاه های پرقدرت در حال استخراج هستند . پس یک سیستم کامپیوتری در رقابت با آن دستگاه ها نمی تواند موفق به استخراج بیت کوین باشد.

پس پیشنهاد ما به شما برای استخراج بیت کوین استفاده از دستگاه های ای سیک است . البته درامد دستگاه های ماینر با هم متفاوت است که شما می توانید از طریق مقاله درامد دستگاههای ماینر با این نوع درامد زایی آشنا شوید .

حال اگر شما یه دستگاه مناسب برای استخراج بیت کوین خریداری نمودید . باید دستگاه خود را ابتدا به استخر های بزرگ مانند (f2pool -slushpool-btc – …)متصل نمایید . سپس باید آدرس کیف پول خود را قرار دهید.و سپس باید شروع به استخراج بیت کوین نمایید . اگر می خواهید اطلاعات کامل تری را نسبت به استخراج ارز دیجیتال بیت کوین بدست آورید بهتر از مقاله چگونه بیت کوین استخراج کنم را مطالعه نمایید.

همچنین اگر شما قصد کردید ماینری را برای استخراج خریداری کنید ما در مقاله راه اندازی ماینر به شما آموزش می دهیم که چگونه ماینر خود را کانفیگ نمایید.


آموزش خرید بیت کوین

خرید رمز ارز بیت کوین
خرید رمز ارز بیت کوین

روش دوم برای بدست آوردن بیت کوین خرید بیت کوین است که شما می توانید از سه طریق بیت کوین را خریداری نمایید:

  1. از طریق صرافی
  2. از طریق پلتفرم های p2p
  3. از طریق افرادی که خودشان بیت کوین را استخراج می کنند.

آموزش خرید بیت کوین از طریق صرافی

شما می توانید در صرافی های آنلاین ایرانی که مربوط به ارز های دیجیتال است ابتدا ثبت نام و احراز هویت نمایید .سپس با ارسال پول و همچنین آدرس بیت کوین خود می توانید رمز ارز بیت کوین را خریداری نمایید.نکته قابل توجه این است که به هر صرافی داخل اینترنت اعتماد نکنید . حتما از دیگران بابت انتخاب خرید خود از کدام صرافی مشورت لازم را به عمل آورید.

آموزش خرید بیت کوین از طریق پلتفرم های همتا به همتا

شما می توانید رمز رز خود را از طریق پلتفرم های همتا به همتا خرید نماید. پلتفرم های همتا به همتا به این صورت است که فردی ارز خود را قرار می دهد . و فرد دیگر آن ارز را خرید می نماید و صرفا آن پلتفرم یک واسط است .

آموزش خرید از طریق اشخاص:

افرادی هستند که خودشان به استخراج ارز های دیجیتال می پردازند .قائدتا این افراد دارای ارزهایی هستند که استخراج کردند .به عنوان مثال شما می توانید بیت کوین را از فردی که خود ارز دیجیتال بیت کوین را استخراج می کند ، خرید نمایید.قطعا از این افراد خرید کردن ارزانتر است . اما حتما از فردی بخرید که قابل اعتماد باشد.


آموزش نگهداری بیت کوین :

نگهداری بیت کوین
نگهداری بیت کوین

بعد از خرید بیت کوین شما باید بتوانید رمز ارز خود را ذخیره کنید . دقیقا مثل فیات رایج هر کشور که افراد آن را در حساب خود ذخیره می کنند .پس باید برای رمز ارز ها هم شما یک شماره حساب داشته باشید .تا بتوانید رمز ارز خود را در آن ذخیره کنید . اصطلاحا به این شماره حساب می گویند آدرس آن ارز دیجیتال . به عنوان مثال شما می خواهید بیت کوین خرید و نمایید و آن را در حساب خود ذخیره نمایید . پس باید در ابتدا یک کیف پول دیجیتالی برا خود ایجاد نمایید . سپس آدرس بیت کوین خود را برای فرد فروشنده ارسال نمایید . تا آن مقدار بیت کوین خریداری شده وارد کیف پول شما شود .

حال شاید برای شما سوال پیش آید که چگونه می توانیم کیف پول دیجیتالی ایجاد کنیم .

برای این کار نیاز است اول با انواع کیف پول آشنا شوید .

کیف پول ها چهار دسته هستند .

  1. کیف پول های سخت افزاری
  2. کیف پول های تحت وب
  3. کیف پول های کاغذی
  4. کیف پولها دسکتاپی

که ما در این مطلب درباره دو کیف سخت افزاری و تحت وب که رایج تر هستند برای شما صحبت می کنیم :

کیف پول سخت افزاری:

کیف پول سخت افزاری
کیف پول سخت افزاری

منظور از کیف پول سخت افزاری یک device سخت افزاری است . که شما می توانید رمز ارز خود را در آن ذخیره نمایید . برای تهیه کیف پول سخت افزاری باید هزینه ای را پرداخت نمایید.

از نظر امنیت کیف پول سخت افزاری از بقیه بهتر است . اما به دلیل هزینه آن به افرادی پیشنهاد می کنیم که قصد سرمایه گذاریی بالایی در حیطه رمز ارز ها را دارند.

کیف پول تحت وب:

شما می توانید برای ذخیره رمز ارزهای خود از کیف پول های نرم افزاری استفاده کنید .نصب کیف پول های نرم افزاری رایگان است.و امنیت در کیف پول های نرم افزاری نسبت به سخت افزاری کمی کمتر می باشد . اما مثلا در بین کیف پول های نرم افزاری کیف پول کوینومی و تراست از امنیت خوبی برخوردار هستند.

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری درباره کیف پول دیجیتالی داشه باشید حتما مقاله کیف پول دیجیتالی را مشاهده نمایید.


آموزش ترید بیت کوین

بعد از خرید ارز دیجیتال بیت کوین می توانید از طریق صرافی های آنلاین جهانی این رمز ارز را با دیگر رمز ارز ها معامله نمایید و در معامله های خود سود کنید . البته شما باید قبل از ترید و ورود به بازار های جهانی حتما آشنایی کامل نسبت به بازار و همچنین تسلط کافی به تحلیل تکنیکال و فاندامنتال داشته باشید .


سخن پایانی

بیت کوین، که در سال ۲۰۰۹ به عنوان اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز معرفی شد، از آن زمان تاکنون یک مسیر پر فراز و نشیب را طی کرده است. برخی افراد این ارز را به عنوان یک انقلاب در دنیای پول می‌شناسند که پتانسیل دگرگونی سیستم های مالی سنتی را دارد. آن‌ها باور دارند که بیت کوین می‌تواند به عنوان یک وسیله پرداخت دیجیتال، روشی نوآورانه و متمایز از سیستم های بانکی مرکزی عمل کند و از مزایایی مانند کاهش هزینه ها و افزایش حریم خصوصی برخوردار باشد.

از طرفی، برخی افراد بیت کوین را به عنوان یک حباب پرخطر و صرفاً یک مد گذرا می‌پندارند. آن‌ها ممکن است نگرانی‌هایی مانند نقص‌های امنیتی، نوسانات قیمت شدید و استفاده بی‌رویه از بیت کوین در فعالیت‌های غیرقانونی داشته باشند.

با این حال، مهم است به این نکته توجه کنیم که این دو دیدگاه می‌توانند نمایانگر دیدگاه‌های مختلف درباره بیت کوین باشند و هر دیدگاهی می‌تواند براساس شرایط موجود و تجربیات فردی تشکیل شود. همچنین، ارزش بیت کوین و تأثیر آن بر سیستم های مالی جهان همچنان در حال بررسی و تحقیق است و آینده آن هنوز قطعی نیست.


بیشتر بخوانید:

عاطفه قاضی حصاری
عاطفه قاضی حصاری
دکتری معماری کامپیوتر | مولف کتاب آموزش و پرورش | مدرس دانشگاه | محقق و پژوهشگر در زمینه های ارزهای دیجیتال و بلاک چین

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

آخرین مقالات منتشر شده