آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

علت افزایش قیمت بیت کوین امروز چیست؟

افزایش اعداد غیرفعال بیت کوین نشان می دهد که نگه داشتن یک استراتژی سرمایه گذاری ترجیحی است

علت افزایش قیمت بیت کوین امروز در ۱۶ اسفند ۱۴۰۲

عناصر کلیدی که باعث رسیدن بیت کوین به بالاترین سطح خود شده است

بیت کوین به تازگی به بالاترین سطح خود رسیده است و معاملاتی بالای ۶۹,۲۰۰ دلار دارد و از رکورد قبلی ۶۹,۱۴۶ دلاری در نوامبر ۲۰۲۱ گذشته است.

بر اساس اطلاعات CoinGecko، ارزش بازار بیت کوین در حال حاضر بیش از ۱.۳ تریلیون دلار است.

چرا ممکن است بیت کوین به سطحی بالاتر هدایت شود

آنتونی پمپلیانو، بنیان‌گذار Pamp Investments، در یک مصاحبه با شبکه CNBC عوامل کلیدی بسیاری را که در صعود بیت کوین دخیل هستند تشریح کرد.

اولین عامل، تایید اخیر ETF های بیت کوین به معنای پذیرش رو به رشد جریان اصلی و ورودی‌های بزرگ به بازار ارزهای دیجیتال است. به عنوان مثال، شرکتی که توسط بلک راک اداره می‌شود تنها دیروز یک میلیارد دلار به دارایی‌های خود اضافه کرده است.

علاوه بر این، الگوهای تاریخی نشان می‌دهند که عبور از بالاترین سطح تاریخی می‌تواند منجر به دوبرابر شدن سریع قیمت شود، همانند چرخه‌های گذشته.

هنگامی که بیت کوین از سطوح شناخته شده فراتر می‌رود، بازار شروع به ارزیابی دوباره ارزش آن در غیاب نقاط مقاومت تاریخی می‌کند. در این دوره کشف قیمت، بیت کوین در حال ورود به قلمروی ناشناخته

است

پمپلیانو همچنین برای رویداد آینده هاوینگ بیت کوین، که عرضه جدید بیت کوین را کاهش می‌دهد، به‌عنوان یک عامل مهم که احتمالاً باعث افزایش سریع قیمت می‌شود، اشاره کرد.در حال حاضر، به دست ورزیدنده‌ها، قیمت بیت‌کوین به اوج جدیدی رسیده و این موضوع را واضح می‌سازد.

علت افزایش قیمت بیت کوین امروز در ۳ دی ۱۴۰۲

۱. استخراج یک بلوک یک ساعت یا بیشتر طول می کشد

در حال حاضر، تعداد زیادی از ماینرها به شبکه بیت‌کوین متصل شده‌اند تا تراکنش‌ها را به طور امن پردازش کنند. این اتصال باعث تنظیم حداکثر مقدار سختی بیت‌کوین در تاریخ ۲۶ نوامبر به ۶۸ تریلیون می‌شود.

فقط دو هفته پیش، در تاریخ ۷ نوامبر، زمانی که سختی بیت‌کوین SHA-256 به رقم ۶۲.۴۶ رسید، اتفاق جالبی رخ داد. بیت‌کوین تقریباً ۴۳ دقیقه طول کشید تا یک بلوک جدید تولید کند.

این اتفاق به طور متوسط هر ۳۴ روز یک بار رخ می‌دهد، زیرا سختی بیت‌کوین برای حفظ میزان زمانی میان تولید بلوک‌ها برابر با ده دقیقه کالیبره می‌شود، به‌عنوان نتیجه‌ای از متوسط فرآیندهای احتمالی.

اما اتفاق جالب‌تری پیش آمد…

بلافاصله پس از گذشت ۴۳ دقیقه و تولید بلوک ۸۱۵,۶۸۹، شبکه بیت‌کوین تقریباً ۶۶ دقیقه طول کشید تا بلوک بعدی با شماره ۸۱۵,۶۹۰ تولید کند. اکنون شبکه به حدی از ماینرها پر شده است که پروتکل با تمام قدرت هشی که آنها به آن اضافه می‌کنند و برای امنیت بیت‌کوین مشارکت می‌کنند، رقابت می‌کند و بلوک‌های جدید را تقریباً هر ده دقیقه تولید می‌کند.

۲. بزرگترین صندوق سرمایه گذاری جهان یک ETF بیت کوین می خواهد

نشانه‌ای قطعی برای آن است که بازارهای بیت‌کوین در حال زندگی از آن استفاده می‌کنند، زمانی که BlackRock, Inc.، بزرگترین مدیر دارایی جهان با دارایی‌های به ارزش ۹.۴۲ تریلیون دلار تحت مدیریت، قصد راه‌اندازی یک صندوق تبادل نقدی (ETF) بیت‌کوین را برای مشتریان خود دارد. تنها چندی پیش، BlackRock حتی این ارز دیجیتال را مشروع نمی‌دانست.

در سال ۲۰۱۸، زمانی که مدیر عامل BlackRock، لری فینک، اعلام کرد که تا زمانی که این صنعت “قانونی” نشود، ETF ارز دیجیتال را ارائه نخواهد کرد، بازار به شدت متفاوت بود. اما اکنون با سرعتی به جلو پیش می‌رویم، و BlackRock همچنان می‌خواهد.

در پرونده اصلاحی که در کمیسیون بورس و اوراق بهادار  برای تأیید ETF بیت‌کوین ارائه کرده است، BlackRock در واقع بیان کرده است که این صنعت هنوز به طور کامل از نظر مقررات و شفافیت قانونی نیست، اما به نظر می‌رسد ارزش سودهای صعودی را برای پذیرش ریسک‌ها به عنوان یک ETF بیت‌کوین برای مشتریان خود دانسته است.

۳. ۷۰ درصد بیت کوین در یک سال یا بیشتر حرکت نکرده است

اکثر دارندگان بیت‌کوین تاکنون دارایی‌های خود را نفروخته‌اند، اگرچه بیت‌کوین در طول دو ماه اخیر سودهای چشمگیری داشته است. آنها در حال حاضر معتقدند که بیت‌کوین با عملکرد بهتری نسبت به طلا، اوراق قرضه با درآمد ثابت و معیارهای بازار سهام، می‌تواند بهترین گزینه باشد.

در انتقال از نوامبر به دسامبر، تقریباً ۸۳ درصد از کل بیت‌کوین موجود با سرمایه‌گذاران نگهداری شده است، اما بیشتر دارایی‌های دیجیتال به صورت ثابت باقی مانده‌اند و هنوز به صورت قابل توجهی در حال افزایش هستند.

اطلاعات موجود در بلاکچین بیت‌کوین نشان می‌دهد که تقریباً ۷۰ درصد از تامین بیت‌کوین، یعنی ۱۳.۶۵ میلیون بیت‌کوین، در سال گذشته یا بیشتر جابه‌جا نشده‌اند. این نشانگر نرخ بالای دارندگان بلندمدت در بازار است و نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران باور قوی دارند که بازار صعودی هنوز به پایان نرسیده است.

۴. گروه CME حجم معاملات آتی بیشتری نسبت به Binance دارد

قراردادهای آتی در بازار سرمایه، سرمایه‌گذاری‌های مشتقه هستند که به سرمایه‌گذاران امکان می‌دهند قیمت یک دارایی را در تاریخ آینده مشخص کنند. در این قراردادها، اگر ارزش دارایی بیشتر از قیمت قفل شده باشد، سرمایه‌گذاران می‌توانند آن را با تخفیف خریداری کنند.

اخیراً، میزان سود باز در قراردادهای آتی بیت‌کوین در بازار CME (صرافی کالای شیکاگو)، که یکی از معتبرترین صرافی‌های مشتقات در جهان برای سرمایه‌گذاران تحت نظارت است، از حجم باز در Binance (بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال) پیشی گرفت. این اطلاعات براساس داده‌های Glassnode در اوایل نوامبر اعلام شده است.

این بار بود که حجم باز معاملات آتی بیت‌کوین در CME از زمان بازار صعودی در سال ۲۰۲۱ در صرافی Binance برتری یافت. در ماه دسامبر، CME همچنان برتری را در میان صرافی‌ها با حجم باز معاملات آتی بیت‌کوین دارد، با قراردادهایی به ارزش ۴.۵۶ میلیارد دلار (۱۰۹ هزار بیت‌کوین) در مقابل ۴.۱۵ میلیارد دلار (۹۹ هزار بیت‌کوین) در Binance. این نشان می‌دهد که نهادهای سرمایه‌گذاری همچنان علاقه‌مند به بیت‌کوین هستند و به طور مداوم در این بازار سرمایه حضور دارند.

۵. معاملات آتی بیت کوین یک سیگنال صعودی نادر را به نمایش گذاشت

در مورد معاملات آتی بیت‌کوین، بازارهای CME به تازگی سیگنال صعودی نادری را در انتهای نوامبر منتشر کرده‌اند و آن نیز کانتانگو نام دارد. کانتانگو به معنای وجود فاصله حق بیمه بین ماه بعد یا چند ماه آینده و “ماه اول” است که قرارداد در آینده منقضی می‌شود.

به گفته یکی از مدیران دارایی در صندوق تامینی دارایی‌های دیجیتال اروپایی CoinShares International، کانتانگو در بازارهای آتی بیت‌کوین اتفاقی نادر است که از سال ۲۰۱۸ رخ داده است. این مدیر CoinShares اظهار داشته است که شکاف پریمیوم بسیار بالا که به دو رقم می‌رسد، نشان‌دهنده “احساسات بسیار صعودی” است.

۶. خرید بیت کوین به اندازه نهنگ موج می زند

نهنگ‌ها در حال خریداری بیت‌کوین: الگوی افزایش آدرس‌های بیش از ۱۰۰۰ دلار بیت‌کوین قابل مشاهده است.

در عین حال، با توجه به علاقه سرمایه‌گذاران تنظیم‌شده به شرط‌بندی‌های اهرمی بسیار صعودی در معاملات آتی بیت‌کوین، خریداران نهنگ مرموز همچنان در داده‌های بلاکچین بیت‌کوین حضور دارند و مقادیر قابل توجهی از عرضه کوچک بیت‌کوین را خریداری می‌کنند.

تعداد آدرس‌های کیف پول نهنگی بیت‌کوین با مقادیر بین ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ بیت‌کوین در ماه آگوست، چند هفته قبل از شروع روند صعودی در اکتبر، افزایش یافت. این نهنگ‌های بسیار سرمایه‌دار و با آگاهی عمیق، با اشتیاق این فرصت را به خریداری درآوردند. یک نهنگ ناشناس که در ژانویه شروع به انباشت کرده، ۱۰۰ میلیون دلار سود غیر واقعی کسب کرده است.

در نوامبر، پس از افزایش چشمگیر بیت‌کوین به دنبال خبرهای مثبت مربوط به ETF و نیز قبل از نصف شدن عرضه در آوریل آینده، تراکنش‌های نهنگ‌ها در محدوده ۱۰۰،۰۰۰ تا ۱ میلیون دلار، ۲۴ درصد از حجم کل تشکیل می‌دادند. بر اساس داده‌های CoinGecko، تعداد آدرس‌های نهنگ تا ۲۳ اکتبر، ۳.۸ درصد افزایش یافته است.”

۷. نمودار قیمت بیت کوین الگوی ۴ ساله «کانال پرچم»

تحلیل‌گران فنی بیت‌کوین در X به یک الگوی دقیق در نمودار قیمت دارایی اشاره کرده‌اند که از الگوی افزایش قیمت سهموی پیروی می‌کند. این الگو در چرخه‌های چهار ساله قبلی بیت‌کوین مشاهده شده است.

تحلیل‌گر محبوب رمزارز TechDev به این الگو در پایان نوامبر اشاره کرد و به دنبال‌کنندگان در X یادآوری کرد که این یک سیگنال سهموی قیمت بیت‌کوین در سه دوره چند ساله قبلی بوده است.

پرچم صعودی یک تا دو ساله به صورت واضح مشخص شده و در انتهای یک کانال روند نزولی قرار دارد که در یک شکست سهموی صعودی به پایان می‌رسد. کاربر X BANKRUN به شوخی اظهار داشته که هرکسی که بیت‌کوین کمتری دارد، واقعاً از این افزایش متنفر خواهد بود.

گرت ون لاگن، تحلیلگر فنی بیت‌کوین نیز الگوی کانال پرچم صعودی را در ابتدای دسامبر برجسته کرده و نمودار فعلی را با دو روند صعودی سهموی قیمت بیت‌کوین قبلی مقایسه کرده است.

از گرانش این کانال نزولی ۲.۲۵ ساله، بیت‌کوین پس از ۳ ماه تلاش برای شکستن آن، فرار کرده است. زمان های هیجان انگیزی را پیش رو داریم!

ضمناً، برای مقایسه کانال‌ها، نقاط سبز را در مناطق مبارزه در نظر بگیرید و به تعداد الیوت ویوز (EW) توجه کنید که W4 یک تخت گسترش یافته است و W2 یک تصحیح زیگزاگ شدید است.

۸. تحلیلگران پیش‌بینی‌های صعودی اضافی برای قیمت انجام می‌دهند

تحلیلگران در حالی که بازارها در حال عدم حرکت هستند، قادر به قضاوت قطعی درباره قیمت آتی دارایی‌ها نیستند. از اکتبر، بسیاری از تحلیلگران پیش بینی‌های قوی صعودی را ارائه کرده اند.

تحلیلگر فنی برجسته به نام CryptoCon در نوامبر، پیش‌بینی کرد که قیمت بیت‌کوین می‌تواند در ماه‌های دسامبر یا ژانویه به ۴۷،۰۰۰ دلار برسد و در دو ماه آخر سال ۲۰۲۳، به شکوه خود برسد.

تاجر معروف با نام “Titan of Crypto” در نوامبر، در رسانه‌های اجتماعی قیمت بیت‌کوین را با هدفی به نام “نصف شدن عرضه در آوریل” برابر با ۵۰،۰۰۰ دلار پیش‌بینی کرد. بانک بریتانیایی استاندارد چارترد نیز انتظار دارد که در سال آینده به قیمت ۱۰۰،۰۰۰ دلار برسد. تیم دارایی دیجیتال VanEck هم با این نظر موافق است. همچنین، آدام بک، مدیر عامل شرکت Blockstream، در سال‌های ۲۰۲۴ یا ۲۰۲۵ قیمت ۷۰۰،۰۰۰ دلار برای هر بیت‌کوین پیش‌بینی کرده است.


علت افزایش قیمت بیت کوین امروز در ۲۹ آذر ۱۴۰۲

مسیر پیش رو: تأیید ETF و پویایی بازار

مایکل ون دی پوپ، تحلیلگر مشهور ارزهای دیجیتال، پیامدهای اصلاح اخیر بازار را بررسی می کند و بینش های استراتژیک را به سرمایه گذاران ارائه می دهد. به گفته پوپ، اگرچه آلت کوین ها اصلاحات سنگین تری را تجربه کرده اند، اما افت بیت کوین نسبتاً کم بوده است.

با حفظ چشم انداز مثبت، بازار تغییرات اساسی اساسی را نشان نداده است. قابل ذکر است که بیت کوین مقادیر پایین تر خاصی را مجدداً آزمایش نکرده است، که نشان دهنده تمایل به بازیابی سریع و ادامه روند صعودی است.

تحلیلگر حدس می‌زند که اصلاحات عمیق‌تر پس از تایید ETF پیش‌بینی می‌شود و به دنبال آن یک سیر صعودی تدریجی وجود دارد. انتظار می رود این دوره به دلیل چرخه جریان پول، به نفع آلت کوین ها و اکوسیستم هایی مانند اتریوم باشد. سه ماهه اول به طور سنتی شاهد عملکرد خوب آلت کوین ها بوده و دسامبر با تعادل مجدد پرتفوی و کسب سود و به دنبال آن سرمایه گذاری های جدید در ژانویه مشخص شده است.

محدوده بیت کوین و پیش بینی های آینده

Poppe همچنین محدوده جدید بیت کوین را با روند صعودی برجسته می کند. سطوح کلیدی برای تماشا، پایین‌ترین قیمت‌ها در حدود ۳۳۰۰۰ تا ۳۴۰۰۰ دلار و بالاترین قیمت نزدیک به ۴۸۰۰۰ دلار است. سطوح فیبوناچی نیز حرکت در این محدوده ها را نشان می دهد. وقفه بالای ۵۲۰۰۰ دلار این سناریو را باطل می‌کند، که نشان‌دهنده یک فاز جدید بالقوه بازار است.


علت افزایش قیمت بیت کوین در ۲۳ آذر ۱۴۰۲

بیت کوین از تله گاوهای ترسناک فرار کرد

طبق آمار اخیر، در دو روز گذشته بازدهی بیت کوین به بالاترین سطح خود در ۱۸ ماه گذشته رسیده و به مبلغ ۴ میلیارد دلار فروخته شده است. انتظار می‌رود که تایید صندوق قابل معامله ETFبیت کوین در بازار در ژانویه ۲۰۲۴ تاثیر مثبتی بر بازار داشته باشد، زیرا جریان سرمایه قوی از سوی سرمایه‌گذاران نهادی به همراه آن خواهد بود.

همچنین، کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC)، شعبه فدرال رزرو (فدرال رزرو)، تصمیم گرفته است که نرخ بهره خود را بدون تغییر نگه دارد و از افزایش مجدد نرخ بهره خودداری کند. جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، در نشست خبری پس از تصمیم‌گیری درباره نرخ بهره، بیان کرده است که به نظر می‌رسد کمی تحت فشار نبوده است.

این سومین بار متوالی است که فدرال رزرو نرخ بهره را بدون تغییر نگه می‌دارد، که نشان می‌دهد در حالی که بانک مرکزی به کاهش تورم به ۲ درصد تمرکز دارد، سیاست پولی در حال کاهش است.

این تصمیم همچنین نشان می‌دهد که فدرال رزرو، پس از اعمال سریع‌ترین دوره افزایش نرخ بهره در چهار دهه گذشته و در مواجهه با تورم بالا از میانه سال ۲۰۲۲، به افزایش نرخ بهره پایان داده است.

خلاصه بیانیه FED FOMC به شرح زیر است:

۱. فدرال رزرو نرخ بهره را بدون تغییر در ۵.۵۰ درصد نگه داشته است و این سومین بار متوالی است که این تصمیم را می‌گیرد.

۲. در بیانیه فدرال رزرو آمده است که سیاست های اضافی را ارزیابی خواهد کرد و عبارت “هر” را به آن اضافه می‌کند.

تلاش‌های فدرال رزرو برای کنترل تورم در حال ادامه است و این بانک مرکزی سعی می‌کند با افزایش نرخ بهره، بیشترین آسیب را به اقتصاد و از دست دادن شغل‌ها وارد نکند. جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، بیان کرده است که به نظر می‌رسد این رویکرد با بهبود وضعیت بازار کار موثر است.

با این حال، پاول بر تمایل فدرال رزرو به تشدید بیشتر سیاست‌ها در صورت لزوم تأکید کرده و به این واقعیت اشاره کرده است که هرچند تورم در حال کاهش است، اما هنوز به میزان قابل توجهی بالاست و آینده آن همچنان نامعلوم است.

همزمان با اعلام نرخ بهره، فدرال رزرو بروزرسانی سه ماهه پیش‌بینی‌های اقتصادی خود را نیز ارائه کرده است. بانک مرکزی در حال حاضر تورم اصلی را در سال ۲۰۲۳ به میزان ۳.۲ درصد پیش‌بینی می‌کند که نسبت به سه ماه قبل، ۳.۷ درصد کاهش یافته است. نرخ پایانی برای سال ۲۰۲۴ در حال حاضر به ۲.۴ درصد پیش‌بینی می‌شود که نسبت به پیش‌بینی قبلی ۲.۶ درصد کاهش یافته است. رشد تولید ناخالص داخلی واقعی برای سال ۲۰۲۴ نیز از ۱.۵٪ به ۱.۴٪ کاهش یافته است.

فدرال رزرو در حال حاضر انتظار دارد نرخ بیکاری خود را در سال ۲۰۲۴ به ۴.۶٪ کاهش دهد که در مقایسه با پیش‌بینی ۵.۱٪ سه ماه پیش، ۷۵ واحد کاهش می‌یابد، که به معنای کاهش نرخ بهره در سال آینده است.

عملکرد بازار BTC

در پاسخ به دقیقه FOMC، قیمت بیت‌کوین به شدت افزایش یافت و پس از آن به سقوط شدیدی رفت و سپس بهبود یافت و به بالاترین سطح روزانه‌اش، ۴۲,۸۸۶ دلار، دست یافت. براساس گزارش CoinGecko، ارزش بازار جهانی کریپتو در حال حاضر ۱.۶۷ تریلیون دلار است که ۳.۱۸ درصد افزایش نسبت به ۲۴ ساعت گذشته و ۸۴.۶۲ درصد افزایش نسبت به سال گذشته داشته است.

ارزش بازار بیت‌کوین ۸۳۷ میلیارد دلار است که نشان‌دهنده تسلط ۴۹.۹۹ درصدی بر بازار بیت‌کوین است. همچنین، ارزش بازار استیبل‌کوین‌ها ۱۳۰ میلیارد دلار است که ۷.۷۸ درصد از کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال را تشکیل می‌دهد.

در حال حاضر، به نظر می‌رسد ترس مربوط به مبادلات متمرکز کاهش یافته است. در تاریخ ۱۱ دسامبر، حجم مبادلات بیت‌کوین به بالاترین سطح خود در ۶ ماه گذشته رسید. با وجود حجم ماهانه کمتر در تاریخ ۱۰ دسامبر، تجارت بیت‌کوین در ۲۴ ساعت گذشته به بیش از ۱۶.۴ میلیارد دلار افزایش یافت.

در بازارهای سنتی، نرخ‌ها در حال کاهش هستند، زیرا بازدهی خزانه ۱۰ ساله به کاهش ۱۲ واحد پایه و رسیدن به سطح ۴.۰۸ درصد، پایین‌ترین سطح از اوت تاکنون است. همچنین، شاخص‌های بازار سهام در ایالات متحده به بالاترین سطح خود رسیده‌اند و در حال حاضر شاخص S&P ۵۰۰ ۰.۶۰ درصد افزایش یافته است. قیمت طلا نیز با افزایش کمتر از ۱ درصد به ۲۰۱۳ دلار در هر انس رسیده است، در حالی که شاخص دلار تقریباً ۰.۵۰ درصد کاهش یافته است.

در ساعت ۲:۳۰ بعد از ظهر به وقت شرقی، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، کنفرانس خبری پس از جلسه را برگزار خواهد کرد و در آن فعالان بازار به دنبال نکات بیشتری در مورد مسیر آینده سیاست پولی خواهند بود. طبق ابزار CME FedWatch، قبل از امروز، بازارها اپیش‌بینی روند قیمت بیت‌کوین در آینده نیاز به تحلیل و بررسی دقیق‌تر دارد و تنها مبتنی بر یک رویداد یا فاکتور خاص نمی‌توان قیمت آینده را پیش‌بینی کرد. قیمت بیت‌کوین تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند تقاضا و عرضه، رویدادهای جهانی، روند بازارهای مالی و تغییرات سیاست‌های مربوطه قرار می‌گیرد. به علاوه، بازار کریپتو به طور طبیعی نوسانات و ریسک‌های قابل توجهی دارد.

بنابراین، توصیه می‌شود با مشورت با متخصصان مالی و مطالعه دقیق تحلیل‌های بازار، تصمیم‌گیری درباره سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال را انجام دهید. همچنین، پیشنهاد می‌شود بازارهای مالی و کریپتو را به‌طور منظم پیگیری کرده و از منابع معتبر برای به‌روزرسانی اطلاعات استفاده کنید.


علت افزایش قیمت بیت کوین در ۵ آذر ۱۴۰۲

مشکلات قانونی بایننس

موضوعات حقوقی اخیر مرتبط با بایننس در مورد پول‌شویی به نظر می‌رسد که به عنوان یک عامل قابل توجه در رشد بیت‌کوین ایفای نقش می‌کند.

چانگپنگ “سی‌زد” زاو، مدیر عامل بایننس، اخیراً به اتهامات جنایی فدرال که توسط وزارت دادگستری ایالات متحده احضار شده است، اعتراف کرده و با پرداخت تسویه حساب موافقت کرده است. این اعتراف و تسویه حساب به مبلغ ۴.۳ میلیارد دلار، باعث القای اعتماد مجدد در میان علاقه‌مندان به بازار کریپتو در مورد کاهش اطمینان در مدار آینده صرافی و تأثیر آن بر بازارهای گسترده‌تر کریپتو شده است.

به علاوه، توسعه‌های فوق‌الذکر همچنین در زمانی رخ داده‌اند که محکومیت سام بنکمن-فرید، بنیان‌گذار FTX، در یک محاکمه مرتبط با جرم کلاهبرداری و توطئه فدرال اعلام شده است.

حدس و گمان های تایید بیت کوین ETF

به نظر می‌رسد که بحث‌های مرتبط با تصویب احتمالی یک صندوق معاملات نباید (ETF) بیت‌کوین، به دلیل افزایش قیمت بیت‌کوین، در میان سرمایه‌گذاران و تاجران بازار ارزهای دیجیتال به گمانه‌زنی‌ها منجر شده است.

تصویب یک ETF می‌تواند یک ابزار موثر برای سرمایه‌گذاران عادی باشد که می‌خواهند بدون نیاز به مالکیت یا نظارت مستقیم بر ارزهای دیجیتال، در معرض بیت‌کوین قرار گیرند. به این ترتیب، این ETF‌ها می‌توانند به طور بالقوه منجر به گسترش استخر سرمایه‌گذاران شده و تقاضای بیشتری ایجاد کنند.

نمودارها نشان می‌دهد که بیت‌کوین از مارس امسال در محدودهٔ مشخصی حرکت کرده و شاهد نوسانات قیمتی ثابت میان سطوح حمایت (۲۵,۰۰۰ دلار) و مقاومت (۳۰,۰۰۰ دلار) بوده است.

به علاوه، از زمان اعلام احتمالی تصویب یک ETF بیت‌کوین در اکتبر امسال، قیمت بیت‌کوین به طرز چشم‌گیری افزایش یافته و در روز جمعه، ۲۴ نوامبر، به طور کوتاهی از مرز ۳۸,۰۰۰ دلار عبور کرد.

عوامل کلان اقتصادی

همچنین، سرمایه‌گذاران به صورت جدی تصمیم‌گیری‌های کمیته بازار باز فدرال را در نظر گرفتند که در روز تسویه افشا شده بود. در این صورتجلسه، اشاره شد که مقامات علاقه دارند به کاهش نرخ بهره در آینده نزدیک، و این ممکن است به طور بالقوه تأثیر تعدیل‌کننده‌ای بر دارایی‌های ریسکی مانند بیت‌کوین داشته باشد.

هرچند ممکن است موقتاً موقعیت محتاطانه فدرال رزرو تأثیر محدودی بر قیمت بیت‌کوین داشته باشد، اما چشم‌انداز کلی ارزهای دیجیتال همچنان مثبت و خوش‌بینانه است.

گزارش ارزیابی قیمت بیت کوین (BTC)

در لحظه نگارش این مقاله، قیمت بیت کوین با افزایش حاشیه‌ای ۰.۱۸ درصدی در طول بیست و چهار ساعت گذشته رو به رو بود و در تاریخ ۲۵ نوامبر به مبلغ ۳۷,۷۱۹ دلار رسید. این افزایش به میزان ۱۰ درصد نسبت به ماه گذشته اتفاق افتاده است.

علاوه بر این، با عبور از مرز ۳۸۰۰۰ دلار، این توکن در بازارهای رمزنگاری گسترده‌تر توجه زیادی به خود جلب کرد. جالب است که حجم معاملات در طول بیست و چهار ساعت گذشته نیز با افزایش ۲۹.۸۹ درصدی، به ارزش ۱۹.۹۳ میلیارد دلار رسید.


علت افزایش قیمت بیت کوین در ۲۲ آبان ۱۴۰۲

با ادامه نوسانات در قیمت بیت‌کوین، ارزش بسیاری از آلتکوین‌ها دو یا حتی سه برابر شده است، که این امر به طور کاملاً طبیعی قابل درک است. در دوره‌های بازار صعودی، سرمایه‌گذارانی که به دنبال کسب سود بیشتر هستند، تمایل دارند به طور بیشتر به آلتکوین‌های خاص تمرکز کنند که این امر منجر به تغییرات ناگهانی در قیمت می‌شود. این وضعیت به ویژه هنگامی که نقدینگی محدود است، به راحتی قابل تشخیص است.

Sushiswap (SUSHI)

با وجود دوره‌هایی از افزایش موقت در قیمت‌ها، اخبار موثر و به موقع می‌توانند تأثیر چشمگیری بر مسیر حرکت قیمت‌ها داشته باشند. در یک و نیم سال گذشته، شاهد اعلان‌هایی از سوی بسیاری از آلتکوین‌ها بوده‌ایم که به نظر می‌رسد در زمان‌های نامناسب، تبلیغات زیادی را ایجاد کنند. در مقابل، Sushiswap از این اشتباه پرهیز کرده است. با افزایش نقدینگی DEX، این پروژه حرکت صعودی قابل توجهی را تجربه کرده است. این موقعیت ممکن است باعث جلب توجه بی‌سابقه‌ای از سوی صرافی‌های غیرمتمرکز شود که به دلیل شهرت بد صرافی FTX، در فصل صعودی آینده به یادآوری می‌شوند.

پس، آیا افزایش قیمت سکه سوشی ادامه خواهد داشت؟ معیارهایی نظیر افزایش سپرده‌های مبادله ای نشان می‌دهند که خروجی از کیف‌پول‌های سرد در حال افزایش است. نمودار منتشر شده توسط Glassnode نشان‌دهنده افزایش معاملات سودآور در تاریخ ۲۶ نوامبر است.

دلیل افزایش قیمت بیت کوین (BTC) توسط یکی از بنیانگذاران پی پال فاش شد
دلیل افزایش قیمت بیت کوین (BTC) توسط یکی از بنیانگذاران پی پال فاش شد

تحلیل توکن سوشی

اطلاعات حاصل از تجزیه و تحلیل IntoTheBlock از ۱۰ صرافی معتبر، از جمله Binance و Coinbase، نشان می‌دهد که ۱۰.۸ میلیون سفارش خرید برای ۱۳.۷ میلیون توکن SUSHI برای فروش وجود دارد. این شاخصات احتمالاً نشان‌دهنده‌ی وجود فشار فروشی است که می‌تواند منجر به کاهش قیمت بشود و این داده‌ها سناریویی را برای کاهش حمایت از قیمت را تداعی می‌کنند.

دلیل افزایش قیمت بیت کوین (BTC) توسط یکی از بنیانگذاران پی پال فاش شد
دلیل افزایش قیمت بیت کوین (BTC) توسط یکی از بنیانگذاران پی پال فاش شد

پس از افزایش ۱۰۰٪ در ۳۰ روز گذشته، به نظر می‌رسد که اصلاح قیمت احتمالی است، طبق داده‌های زنجیره‌ای. حالا، چگونگی وضعیت فنی است؟ حرکت صعودی که از سطح ۰.۵۳ دلار شروع شده بود، در سطح ۱.۳ دلار به اتمام رسید. گاوهایی که در نمودار هفتگی مقاومت خود را در بازه ۰.۸۷ تا ۰.۸۱ دلار نشان داده‌اند، ممکن است این منطقه را از دست بدهند.

دلیل افزایش قیمت بیت کوین (BTC) توسط یکی از بنیانگذاران پی پال فاش شد
دلیل افزایش قیمت بیت کوین (BTC) توسط یکی از بنیانگذاران پی پال فاش شد

در صورت ادامه نزول عمیق‌تر، کف بالقوه قابل توجهی در بازه ۰.۶۳۴ تا ۰.۶۱ دلار وجود دارد. در شرایط بدترین حالت که قیمت بیت‌کوین به ۳۰۹۰۰ دلار می‌رسد، امکان دارد شاهد کاهش تا سطح ۰.۵ دلار باشیم. در نتیجه، سرمایه‌گذاران ممکن است نیاز داشته باشند در مقابل احتمال افزایش معاملات سودآور، احتیاط و تدابیر لازم را بردارند.


علت افزایش قیمت بیت کوین در آذر ۱۴۰۲

امروز، قیمت بیت‌کوین (BTC) با افزایش ۵ درصدی و با یک شمع تند رو به بالا، به بیش از ۲۸۰۰۰ دلار رسید. این افزایش به دنبال جانبداری قاضی دادگاه تجدید نظر ایالات متحده، نئومی رائو، اتفاق افتاد که قیمت را به بالاترین سطح ۲ هفته گذشته ارتقا داد. این موضوع به تقویت علاقه سازمانی به بیت‌کوین اشاره دارد، به ویژه با درخواست Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) در پرونده‌ای علیه کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC).

تصمیم‌گیری‌های اخیر شرکت‌هایی چون BlackRock و Fidelity Investments که در سپتامبر منتظر پاسخ‌هایی درباره ETF‌های نقدی بیت‌کوین خود هستند، نیز این ترند را تقویت می‌کند.

قیمت بیت کوین. منبع: TradingView
قیمت بیت کوین. منبع: TradingView

 

علاقه نهادی باعث افزایش بیت کوین می شود

پس از اینکه قاضی نئومی رائو دستور SEC مبنی بر رد ETF نقطه GBTC را به دلیل نگرانی‌های “تقلب” لغو کرد، قیمت بیت‌کوین در تاریخ ۲۹ آگوست افزایش یافت. این تصمیم به دنبال اعلام شد که Grayscale در تاریخ ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲، به دادگاه استیناف مراجعه خواهد کرد تا درباره سالم بودن معاملات آتی بیت‌کوین استدلال کند. هرچند این دستور ETF را تایید نمی‌کند، قاضی رائو اعلام کرد:

“بر اساس نظر دادگاه، درخواست تجدید نظر Grayscale پذیرفته می‌شود و دستور کمیسیون لغو می‌شود.”

این تصمیم قاضی، که با لغو ETF SEC’s Grayscale ETF همراه بوده، به تقویت تخفیف معاملاتی ETF مقیاس خاکستری منجر شده است که به بالاترین حد خود در سال ۲۰۲۳ نزدیک به ۲۵٪ می‌رسد.

چرا قیمت بیت کوین امروز افزایش یافته است؟
چرا قیمت بیت کوین امروز افزایش یافته است؟

تا کنون، کمیسیون اوراق بهادار و مبادلات ایالات متحده (SEC) با وجود تقاضای متعدد از شرکت‌هایی همچون BlackRock، Fidelity، Cathie Wood’s ARK و ۲۱Shares که سه بار درخواست تایید ETF بیت‌کوین داده‌اند، از تایید این درخواست‌ها امتناع کرده است.

BlackRock، به عنوان بزرگترین مدیر دارایی جهان با بیش از ۸.۵ تریلیون دلار دارایی تحت مدیریت، از Coinbase نیز برای نگهداری بیت‌کوین در تراست استفاده می‌کند که این پرونده نیز در اختیار SEC قرار دارد. از ماه سپتامبر، SEC بر روی مجموعه‌ای از تصمیمات مربوط به ETF بیت‌کوین تصمیم‌گیری کرده و تایید، رد، یا تأخیر در تصمیم‌گیری‌ها را اعلام کرده است.

ردیاب ETF. منبع: بلومبرگ
ردیاب ETF. منبع: بلومبرگ

عرضه بیت کوین مبادله پایین

همزمان با افزایش قیمت بیت کوین در ۲۶ نوابر، عرضه بیت کوین در صرافی ها به پایین ترین سطح از ژانویه ۲۰۱۸ رسیده است.

موجودی بیت کوین در مبادلات. منبع: Glassnode
موجودی بیت کوین در مبادلات. منبع: Glassnode

از آنجایی که معامله‌گران معمولاً برای نگه‌داشتن بیت‌کوین در درازمدت، سکه‌های خود را از مبادلات رمزنگاری خارج می‌کنند، بازار خروج سکه‌ها از مبادلات را به عنوان یک سیگنال صعودی تلقی می‌کند.

اطلاعات زنجیره‌ای نشان می‌دهد که از تاریخ ۱۸ مه ۲۰۲۳، صرافی‌ها بیت‌کوین را کاهش داده‌اند. به عبارت دیگر، حتی در دوره نزولی بازار در سال ۲۰۲۳، بخش‌های قابل توجهی از سرمایه‌گذاران بیت‌کوین را به عنوان استراتژی جلب سود در نظر گرفته و از مبادلات خارج کرده‌اند.

تغییر موقعیت خالص مبادلات بیت کوین. منبع: Glassnode
تغییر موقعیت خالص مبادلات بیت کوین. منبع: Glassnode

انحلال ممکن است قیمت بیت کوین را بالاتر ببرد

با ادامه خروج بیت کوین از مبادلات، انحلال ها دارای بالشتک کمتری هستند که باعث نوسان می شود. تنها در ۲۴ ساعت گذشته، بیش از ۴۶.۵ میلیون دلار شورت BTC با بیش از ۱۰۰ میلیون دلار شورت در سراسر بازار کریپتو نقد شده است.

چرا قیمت بیت کوین امروز افزایش یافته است؟
چرا قیمت بیت کوین امروز افزایش یافته است؟

اگرچه فروشندگان کوتاه مدت در حال سلیقه باخت هستند، اما ۴۸ درصد از بازار آتی هنوز به دلیل کمبود بازار، با قیمت بیت‌کوین روبرو است. با این نسبت بالا در کوتاه‌مدت، فرصتی بالقوه برای فشار کوتاه و افزایش قیمت بیت‌کوین وجود دارد.

نسبت بیت کوین کوتاه به بلند. منبع: Coinglass
نسبت بیت کوین کوتاه به بلند. منبع: Coinglass

همچنین، در حالی که قیمت بیت‌کوین در کوتاه مدت پس از حاکمیت Grayscale و انحلال‌های کوتاه مدت حرکت صعودی را نشان می‌دهد، شاخص ترس و طمع بیت‌کوین نشان می‌دهد که بازار همچنان ترسناک است و بیش از ۱۳ واحد نسبت به ماه قبل کاهش یافته است.

 

شاخص ترس و طمع بیت کوین. منبع: Alternative.me
شاخص ترس و طمع بیت کوین. منبع: Alternative.me
تیم خبری
تیم خبری
من زهرا هستم. کارشناسی کامپیوتر خوندم. من حدود 4 سال است که با مارکت ارز های دیجیتال آشنا شدم. و ترجیح دادم به دنبال کردن اخبار کریپتو. همچنین عاشق نقاشی و هنر هستم

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

معرفی صرافی های برتر خارجی

آخرین مقالات منتشر شده