آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

۶ عامل موثر بر قیمت بیت کوین

عوامل موثر بر قیمت بیت کوین

از آنجایی که تعداد بیت کوین ها ثابت است ، قیمت بیت کوین به تدریج با کم شدن تعداد بیت کوین ها برای استخراج افزایش می‌یابد .
بیت کوین یک cryptocurency است که توسط ساتوشی ناکاموتو تا در سال ۲۰۰۹ ساخته شده و مورد معامله قرار گرفته است. تاریخ معامله و اثبات مالکیت بیت کوین در یک بلاک چین ذخیره می‌شود. تعداد کل بیت کوین ها ۲۱ میلیون است. در سال ۲۰۰۹ فقط یک میلیون بیت کوین ساخته شده بود و بقیه توسط ماینر ها با پشتیبانی توسعه گران این حوزه


چه عواملی بر قیمت بیت کوین اثر می گذارد؟

هم اکنون حدود ۳ میلیون بیت کوین استخراج نشده و توسط ماینرها در حال استخراج است. از آنجایی که تعداد بیت کوین ها ثابت است ، قیمت بیت کوین رو به افزایش می باشد. عوامل زیادی بر قیمت بیت کوین موثرند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به میزان عرضه و تقاضای بیت کوین و قانونگذاری های استخراج بیت کوین اشاره کرد.

خرید بیت کوین با خرید سهام یا اوراق متفاوت است و چون بیت‌ کوین یک شرکت نیست و ترازنامه خاصی ندارد. همچنین بیت کوین توسط یک بانک مرکزی صادر نمی‌شود یا از طرف دولتی پشتیبانی نمی شود. پس سیاست‌ های پولی – نرخ تورم و رشد اقتصادی مربوط به بیت کوین نمی‌شود.
پس چه عواملی بر قیمت بیت کوین تاثیر می گذارد و موجب نوسان بازار بیت کوین می‌شود؟
چه عواملی بر قیمت ارزهای بیت کوین تاثیرگذار است؟
قیمت بیت کوین تحت تاثیر چه عواملی است؟


6 factors influencing bitcoin price

موارد تاثیر گذار در بازار بیت کوین :

میزان عرضه و تقاضای بیت کوین – هزینه تولید بیت کوین از طریق فرایند استخراج – جوایز صادر شده به ماینرهای بیت کوین برای تایید معاملات به بلاکچین –  تعداد رمز ارزهای پایه و رقیب – صرافی هایی که در آن تجارت می شود – مقررات حاکم بر فروش بیت کوین –  حاکمیت داخلی بیت کوین –  پیشگویی های کلیدی افراد شاخص.

البته قیمت گذاری بیت کوین بیشترتحت تاثیر عواملی مثل عرضه بیت کوین و تقاضای بازار برای آن و تعداد رمز های پایه و رقابتی انجام می شود. در ادامه به ۶ عامل موثر بر قیمت بیت کوین می پردازیم.


عرضه و تقاضای بیت‌کوین

 از عوامل موثر بر عرضه بیت کوین  میتوان گفت که مجموعه بیت کوین باید اجازه دهد تا بیت کوین های جدید با نرخ ثابت ایجاد شود . بیت کوین های جدید زمانی وارد بازار می‌شود که معدنچیان  بیت کوین، معاملات را پردازش کنند. می بینیم که میزان معرفی سکه‌های جدید  کاهش یافته است. نکته مورد توجه این است که این کاهش  رشد از سال ۲۰۱۶  – ۶.۹ درصد بودو ۲۰۱۷ چهار و نیم درصد و ۲۰۱۸  به یک درصد کاهش پیدا کرده است. و این خود میزان تقاضا را و همچنین قیمت بیت کوین را بالا می برد.

مطالعه بیشتر: افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰

وعامل دیگر کاهش سرعت گردش بیت کوین است که می‌توان آن را به عنوان یک تورم مصنوعی در سیستم کریپتوکارنسی تلقی کرد .
همچنین تاثیر تعداد بیت کوین هایی است که سیستم اجازه می‌دهد وجود داشته باشد مثلاً در ۲۰۱۹ عرضه بیت کوین به ۱۸.۱ میلیون نفر رسید که ۸۶/۲ درصد از عرضه انجام شده است.
گردش ۲۱ میلیون بیت کوین در بازار قیمت های بیت کوین با کاربرد عملی و قانونی، به تقاضای بیت کوین بستگی دارد که این با رقابت و علاقه مندی افراد به سایر رمز ارز های پایه مشخص می‌شود.


دومین عامل موثر بر قیمت بیت کوین رقابت است

در حالی که هنوز بیت کوین، گزینه اصلی برای سرمایه‌گذاری بازار است شاید صرافی‌های رمز ارز های اتر(ETH ) و XRPوبیت کوین کش و لیتکوین وEOS از ژانویه ۲۰۲۰ نزدیک ترین رقبایش محسوب می‌شوند.

بیشتر بخوانید: قیمت بیت کوین | قیمت بیت کوین چند است؟

می توان گفت که رقابت بین ماینرها باعث بالا رفتن سختی شبکه می شود. و هر چقدر سختی شبکه بالاتر باشد، بدست آوردن آن ارز سخت تر می شود و قائدتا هر چقدر بدست آوردن یک ارز مثل بیت کوین سخت تر شود قیمت آن بالاتر می رود.


سومین عامل موثر بر قیمت بیت کوین : مقررات و موضوعات حقوقی

با محدود شدن بیت کوین و دیگر رمز ارز های پایه در مورد طبقه‌بندی چنین دارایی‌های بحث و گفتگو بسیار است در حالی که کمیسیون بورس و اوراق بهادار(SEC) رمز ارزها را به عنوان اوراق بهادار می‌نامد کمیسیون معاملات آتی کالا بیت کوین را یک کالا می‌داند و تنظیم کننده قوانین را سردرگم کرده است.
و با وجود افزایش سرمایه در بازار عدم اطمینان ایجاد شده است. از طرفی در بسیاری از محصولات مالی، بیت کوین به عنوان دارایی اساسی استفاده شده است. مثل صندوق‌های مبادله یا معاملات آتی و سایر مشتقات … و این خود تقاضا را افزایش می‌دهد و نوسانات قیمت را کاهش می دهد.
ایمن نگاه داشتن بلاک چین و پردازش معاملات بیت کوین توسط یک مرجع اصلی نیست و به پردازندگان معدن متکی شده است و موضوع مقیاس پذیری نقطه ضعف خاصی بوده است.  تعداد معاملات بستگی به اندازه بلوک دارد .
در حال حاضر نرم افزار بیت کوین فقط قادر به پردازش سه معامله در ثانیه است و امکان دارد که سرمایه‌گذاران به طرف رمز ارزهای پایه دیگر بروند.عوامل موثر بر قیمت بیت کوین


چهارمین عامل موثر بر قیمت بیت کوین : هزینه استخراج

مصرف برق از مهمترین عوامل تولید بیت کوین است که هزینه ی زیادی  را برای استخراج بیت کوین دارد. وهمچنین  تولیدکنندگان یامعدنچیان که برای حل مسئله ریاضی و گرفتن پاداش تلاش می کنند با توجه به فاصله ۱۰ دقیقه‌ای پیدا کردن بلوک بیت کوین، کارشآن سخت‌ تر می‌شود ، هزینه شان گران تر و بیشتر می شود.

بیشتر بدانید: تاثیرات ویروس کرونا بر روی قیمت بیت کوین

بر اساس تحقیقات انجام شده هزینه حاشیه بیت کوین با قیمت بازار بیت کوین رابطه نزدیک دارد .


پنجمین عامل موثر بر قیمت بیت کوین : صرافی ها و قیمت بیت کوین

با محبوب تر شدن مبادلات یک شبکه ، رمز ارزهای بیشتری در شبکه معرفی و قوانینی برای اضافه شدن سایر رمز ارزها تنظیم می‌شود.
حضور بیت کوین در صرافی ها مستلزم یک سطح از رعایت نظارتی است، البته صرفنظر از منطقه خاکستری قانونی که در آن رمز ارزها فعالند.

سرمایه گذاران Cryptocurrency با ارزهای رمزگذاری شده بر روی Coinbase ، GDAX و سایر مبادلات تجارت می کنند. این سیستم عامل ها به سرمایه گذاران اجازه می دهند تا جفت ارزهای رمزپرداخت / ارز (مانند BTC / USD یا بیت کوین / دلار آمریکا) را مبادله کنند.


ششمین عامل موثر بر قیمت بیت کوین : قیمت واقعی بیت کوین

در نتیجه سال‌ها طول خواهد کشید تا تاثیر جهانی رمز ارزها و بیت کوین را ببینیم و قیمت واقعی بیت کوین را مشاهده کنیم . پس از محبوبیت بیت کوین، بسیاری از رمز ارزها با حباب‌های قیمتی سوداگرانه ایجاد شده است، و حمایت سرمایه گذاران از تنظیم کننده ها بسیار مهم ، بوده است.

عوامل موثر در قیمت بیت کوینمثلا از عوامل موثر بر قیمت بیت کوین که این روزها شاهد تاثیر ان روی قیمت بیت کوین هستیم ویروس کرونا است. که با اینکه انتظار  میرفت قیمت  بیت کوین  به عنوان دارایی امن در  بحرانهای اجتماعی  ،  بالا رود ، ولی با توجه به این بیماری و سقوط اکثر بازارها  وتاثیر سرمایه گذاران در بازار بیمار،شاهد سقوط قیمت بیت کوین نیز هستیم. وکاهش سود بازار سرمایه بر قیمت بیت کوین هم تاثیر گذاشت.

ممنون که تا پایان مطلب”۶ عامل موثر بر قیمت بیت کوین با ما همراه بودید


بیشتر بخوانید:

طاهره محمدیان
طاهره محمدیان
کارشناس روانشناسی | پژوهشگر فناوری های جدید وتولید محتوا

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

معرفی صرافی های برتر خارجی

آخرین مقالات منتشر شده