آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

پاراچین چیست؟

پاراچین Parachain چیست؟

پاراچین چیست؟ در مقاله مربوط به رمز ارز پولکادات در ارتباط با بلاکچین این ارز دیجیتال، به پاراچین ، جزء جدایی ناپذیر اکوسیستم پولکادات اشاره شده است. اگر به یاد داشته باشید، پولکادات یک بلاکچین است که می تواند چندین بلاکچین را به هم متصل کند و آنها را قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر کند. پاراچین ها آن دسته از بلاکچین های ناهمگن هستند که به پولکادات متصل می باشند. آنها با شبکه پولکادات و سایر پاراچین ها همکاری می کنند.

یک پاراچین به موازات زنجیره Relay پولکادات اجرا می شود و به این ترتیب نام پاراچین یا زنجیره موازی گرفته شده است. در اینجا، ایده اجرای موازی با یک زنجیره Relay، ماهیت موازی یک پاراچین را نشان می دهد، که آن را قادر می سازد تا پردازش تراکنش را با سیستم پولکادات موازی کرده و به مقیاس پذیری آن دست یابد. این یکی از مزایای تبدیل شدن به پاراچین پولکادات است. مزیت اصلی دیگر پاراچین این است که می تواند با دیگر پاراچین ها تعامل یا ارتباط برقرار کند. همچنین در امنیت کل شبکه سهیم است.

جزئیات بیشتری در مورد پاراچین وجود دارد که در این مقاله به آنها پرداخته خواهد شد. در اینجا ما در مورد مزایای پاراچین ها، موارد استفاده از آن بحث خواهیم کرد و نحوه اجرای پاراچین در پولکادات را درک خواهیم نمود. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.


پاراچین چیست؟

پاراچین Parachain چیست؟
پاراچین چیست؟

پاراچین نوعی بلاکچین است. اما به طور دقیق تر، این یک بلاکچین است که برای اتصال به اکوسیستم های پولکادات و کوساما ساخته شده است. پاراچین ها با استفاده از Substrate ساخته می شوند، چارچوبی که برای آسان تر و سریعتر ساختن بلاکچین ساخته شده است. آنچه که باید در نظر گرفته شود این است که پاراچین ها برای تخصص و بهینه سازی برای فعالیت های خاص ساخته شده اند. به عنوان مثال، Acala در برنامه های دیفای متخصص است. Moonbeam برای خدمت به عنوان یک محیط سازگار با اتریوم در پولکادات ساخته شده است.

پاراچین ها می توانند برای فعالیت های خاص بهینه سازی کنند و کمتر نگران ویژگی های امنیتی باشند. این به این دلیل است که آنها می توانند به امنیت ذاتی زنجیره Relay پولکادات تکیه کنند. این زنجیره Relay مسئولیت امنیت مشترک، اجماع و قابلیت همکاری متقابل زنجیره ای را برعهده دارد.

به عبارت دیگر، پاراچین ها را می توان به عنوان بلاکچین لایه ۱ توصیف کرد که به موازات بقیه اکوسیستم پولکادات، در شبکه های پولکادات و کوساما اجرا می شوند. پاراچین ها توسط زنجیره مرکزی که به عنوان زنجیره Relay نیز شناخته می شود، محکم می شوند. آنها همچنین امنیت، مقیاس پذیری، حاکمیت و قابلیت همکاری کل اکوسیستم را به اشتراک می گذارند و از تمام مزایای اکوسیستم پولکادات بهره می برند. همچنین، به لطف قابلیت ترکیب زنجیره متقابل کلی پروژه، تقریبا هر نوع دارایی یا داده را می توان از یک پاراچین به دیگری منتقل کرد. پاراچین ها همچنین می توانند از طریق پل های متقابل شبکه به شبکه های خارجی متصل شوند.


معرفی ویژگی های پاراچین

parachain 2

پاراچین ها دارای تعدادی مزایا هستند که از ویژگی های پیشرفته آنها ناشی می شود که عبارتند از:

  1. مقیاس پذیری

مقیاس پذیری یکی از اولین و بزرگترین ویژگی هایی است که در مورد پاراچین ها باید به آن اشاره کرد، زیرا کل مدل پاراچین به پولکادات اجازه می دهد به جای تکیه بر راه حل های لایه ۲ به مقیاس پذیری عمده در لایه ۱ دست یابد. این همچنین یک راه کارآمدتر و بسیار غیرمتمرکزتر برای دستیابی به مقیاس‌پذیری است که به بلاک چین اجازه می‌دهد به درستی به جامعه خود خدمت کند.

پاراچین همچنین به سیستم اجازه می دهد تا تراکنش ها را پخش کند و آنها را به صورت موازی در کل اکوسیستم پردازش کند، که باعث افزایش تعداد تراکنش هایی می شود که می توانند به طور همزمان پردازش شوند.

  1. تخصص و انعطاف پذیری

طراحی کل مدل پاراچین با ایده خاصی از اینکه اینترنت آینده چگونه خواهد بود ایجاد شد. توسعه دهندگان اینترنت آینده را به عنوان اینترنت تصور می کردند که از انواع مختلفی از بلاک چین استفاده می کند که ممکن است به چیزهای مختلفی اختصاص داده شود اما در نهایت همه با هم کار می کنند.

همه این زنجیره‌ها خدمات متنوعی را ارائه می‌کنند، شبیه به نحوه ارائه خدمات مختلف اینترنت در حال حاضر. بنابراین، برخی از زنجیره‌ها ممکن است برای بازی‌های آنلاین استفاده شوند، در حالی که برخی دیگر بر امور مالی، مدیریت هویت یا اهداف دیگری تمرکز دارند.

به همین دلیل است که پولکادات تصمیم گرفت هیچ معیاری برای طراحی پاراچین قرار ندهد، جدای از این واقعیت که آنها باید بتوانند ثابت کنند که هر بلاک روی پاراچین از پروتکل توافق شده پیروی می کند.

به عبارت دیگر، انعطاف‌پذیری بسیار زیادی وجود دارد به این معنا که هر پاراچین اجازه دارد طراحی منحصر به فرد خود را در کنار توکن خاص خود، فرآیند حاکمیت خود داشته باشد و حتی به موارد استفاده خاص خود اختصاص داده شود. آنها حتی می توانند به عنوان شبکه های عمومی یا خصوصی مورد استفاده قرار گیرند، به جوامع یا شرکت ها خدمات ارائه دهند، و همچنین به عنوان پلتفرم های توسعه و موارد دیگر کار کنند.

  1. حاکمیت

پولکادات به پاراچین‌ها اجازه می‌دهد تا هر مدل حاکمیتی را که می‌خواهند اتخاذ کنند، با تعدادی ماژول از پیش ساخته شده برای اجرای سیستم‌های حاکمیتی مختلف در حال حاضر. این روش دیگری است که در آن پروژه انعطاف‌پذیری را فراهم می‌کند، زیرا جامعه مجاز است به برخی از پیچیده‌ترین مکانیسم‌های حاکمیتی روی زنجیره دسترسی داشته باشد، که به تیم‌ها اجازه می‌دهد تا شانس هارد فورک را در زنجیره خود کاهش دهند. این امر مطلوب خواهد بود زیرا هارد فورک ها همیشه یک خطر هستند زیرا می توانند کل جوامع را از هم جدا کنند، همانطور که در نوامبر ۲۰۱۸ بیت کوین کش و بیت کوین SV شاهد بودیم.

حاکمیت درون زنجیره‌ای همچنین می‌تواند شفافیت پاسخگویی را برای جوامع ارائه دهد، که پیش‌نیاز بسیاری از مؤسسات است که باید قبل از اینکه حتی به درگیر شدن با بلاک چین فکر کنند، فرآیندهای تصمیم‌گیری واضح و در دسترس هستند.

  1. قابلیت همکاری

در مرحله بعد، ما قابلیت همکاری داریم که به جوامع بلاک چینی که از پاراچین استفاده می کنند اجازه می دهد تا به کنترل کامل بر زنجیره لایه ۱ خود دست یابند. در عین حال، آنها از امکان مشارکت در تجارت آزاد نه تنها با سایر پاراچین بلکه با شبکه های خارجی نیز بهره مند می شوند. بنابراین، یک جامعه مبتنی بر یک پاراچین در اکوسیستم پولکادات می‌تواند به راحتی با بلاک چین اتریوم ارتباط برقرار کند، همانطور که با پاراچین دیگر.

البته این فقط به این دلیل است که ترکیب‌پذیری زنجیره‌ای متقاطع خود پولکادات این اجازه را می‌دهد. به همین دلیل امکان ارسال توکن‌ها، داده‌ها از هر نوع، از جمله اعتبارنامه‌های قابل تأیید، تماس‌های قراردادهای هوشمند و حتی داده‌های خارج از زنجیره دریافتی از اوراکل وجود دارد. با قابلیت همکاری، امکانات در فضای بلاک چین به روی فرصت‌های تقریباً بی‌پایانی باز می‌شود و قابلیت همکاری نیز ویژگی کلیدی در نظر گرفته می‌شود که روزی به وب ۳.۰ منتهی می‌شود.


الگوریتم اجماع پاراچین

parachain 3

همانطور که بحث شد، پاراچین می تواند انعطاف پذیری زیادی در مورد طراحی، مدل، حاکمیت و توکن خود داشته باشد. با این حال، وقتی نوبت به مکانیسم اجماع می رسد، باید از زنجیره Relay پولکادات پیروی کند. برای پاراچین مجاز نیست که الگوریتم های اجماع دیگری داشته باشند. این بدان معنی است که یک پاراچین نمی تواند یک بلاک نهایی را خارج از محدوده اعتمادی که Polkadot ارائه می دهد اجرا کند، اما آنها کنترل می کنند که چگونه و چه کسی بلاک ها را ایجاد کند. با این حال، زنجیره‌های مستقلی که از طریق پاراچین به زنجیره Relay پل می‌شوند، می‌توانند اجماع خاص خود را داشته باشند.


معرفی کاربردهای پاراچین

parachain 4

طراحی پولکادات به منظور ایجاد امکانات گسترده ای برای تیم های پاراچین برای طراحی بلاکچین های لایه ۱ می باشد و کاربردهای آن هم به همان اندازه متنوع خواهد بود. تعدادی از پروژه هایی که علاقه به استفاده از پاراچین دارند شامل دیفای یا امور مالی غیرمتمرکز، تایید هویت، قراردادهای هوشمند، گواهینامه ها، کیف پول های دیجیتال و اینترنت اشیاء می باشد.


هزینه اجرای پاراچین چه مقدار است؟

parachain 5

برای اجرای پاراچین در پولکادات، اجاره یک اسلات مهم است، بنابراین هزینه آن چقدر است؟ در حالت ایده آل هیچ هزینه ای ندارد، زیرا کل مقدار DOT قفل شده برای اسلات پاراچین در پایان دوره اجاره باز می شود. همچنین به این معنی است که می تواند بدون پرداخت کارمزدهای اضافی یا کارمزدهای گس به قدرت محاسباتی مورد نیاز خود دسترسی پیدا کند. اما از آنجایی که DOT ​​در طول دوره اجاره در حالت قفل وجود دارد و نمی توان از آن برای هیچ هدفی استفاده کرد، بنابراین هزینه اجرای پاراچین را می توان به بهترین وجه به عنوان هزینه فرصت توصیف کرد.


چگونه پاراچین را در پولکادات اجرا کنیم؟

dot

هر کسی که علاقه مند به توسعه یک پروژه مبتنی بر پاراچین است ابتدا باید یک پاراچین را در پولکادات اجرا کند. برای این کار، مهم‌ترین نیاز اجاره یک اسلات در زنجیره Relay است. اسلات‌های لیزینگ از طریق یک مزایده اسلات پاراچین ارائه می‌شوند، جایی که علاقه‌مندان باید با استفاده از توکن بومیDOT، برای اسلات‌ها پیشنهاد بدهند. یک اسلات پاراچین اجاره ای در پولکادات برای حداقل شش ماه تا حداکثر دو سال در اختیار تیم مربوطه قرار می گیرد.

برای شرکت در مزایده اسلات پاراچین، افراد علاقه مند باید مقدار DOT را که برای مدت زمان اجاره انتخابی خود پیشنهاد داده اند، قفل کنند. پس از پایان دوره اجاره، کل مبلغ   DOT  باز می شود. با این حال، در طول مدت اجاره، اگرچه مبلغ DOT در حساب اصلی مناقصه‌گزار محفوظ است، اما نمی‌توان از آن برای استقرار، انتقال و یا هرگونه استفاده دیگری استفاده کرد.

راه های مختلفی وجود دارد که طرف های ذینفع می توانند پیشنهادات خود را تامین کنند. آن‌ها می‌توانند سرمایه خود را تأمین کنند یا به دنبال وام‌های جمعی بگردند، جایی که دارندگان DOT در ازای دریافت مقداری پاداش، مشارکت می‌کنند.


سخن پایانی

پاراچین‌هایی مانند پولکادات و کوساما یک رویکرد پیشرفته برای حل مقیاس‌پذیری و همچنین تعدادی از مسائل دیگر است که صنعت بلاکچین را برای مدت طولانی آزار می‌دهد. آنها فواید زیادی دارند و برای درک درست آنها باید با ویژگی های آنها آشنا شد که در این مقاله به معرفی آنها پرداختیم. پاراچین‌ها ممکن است به مرحله بعدی در توسعه صنعت بلاکچین منجر شوند، زیرا با تعدادی از راه‌حل‌ها و فناوری‌های دیگر بلاکچین، از جمله اوراکل‌ها، بسیار سازگار هستند. به همین دلیل است که پولکادات توجه زیادی را به خود جلب کرده است و یکی از پروژه هایی با بیشترین پتانسیل برای آینده است.

ممنون از اینکه تا پایان مقاله “پاراچین چیست؟” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
جمالی هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده