آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

بریج کانکست چیست؟

بریج کانکست Connext چیست؟

بریج کانکست Connext چیست؟، همان‌طور که پل‌های موجود دو مکان فیزیکی را به هم متصل می‌کنند، پل‌های موسوم به زنجیره بلوکی نیز شبکه‌ها یا اکوسیستم‌های رمزی مختلف را به هم مرتبط خواهند کرد. بریج کانکست Connext یکی از پرکاربردترین و مهم‌ترین بریج‌ها یا پل‌های موجود در کریپتو است. پل‌های بلاکچین جهت تسهیل ارتباطات و جابه‌جایی دارایی‌ها بین یک شبکه و شبکه دیگر ضروری خواهند بود، در غیر این صورت، هر بلاکچینی که تعامل نداشته باشد، در بخش ابتدایی تشکیل رمزارز باقی می‌ماند. در ادامه با ما همراه باشید تا کلیه اطلاعات موردنیاز را در رابطه با بریج connext به شما ارائه دهیم.


بریج کانکست چیست؟

بریج کانکست (Connext) یک پل برای انتقال دارایی‌های دیجیتال بین شبکه‌های مختلف سازگار با اتریوم و رول‌آپ‌ها است. این پلتفرم بر روی شبکه اتریوم به عنوان یک لایه دوم بلاکچینی عمل می‌کند و به کاربران امکان می‌دهد دارایی‌های خود را به صورت امن و بدون نیاز به واسطه، بین این شبکه‌ها منتقل کنند.

در ابتدا، این پلتفرم با نام اکس‌پلی‌نیت (xPollinate) شناخته می‌شد، اما بعدها نام آن به بریج کانکست تغییر کرد. بریج کانکست از طریق پروتکل خود به نام NXTP، انتقال تراکنش‌های بدون اعتماد را بین زنجیره‌ها تسهیل می‌کند. این پروتکل از یک شبکه از نودهای اعتبارسنج توزیع‌شده برای تأیید صحت تراکنش‌ها و تضمین امنیت وجوه استفاده می‌کند.


تفاوت بین پل‌های زنجیره‌ای و چند زنجیره‌ای چیست؟

تفاوت بین پل‌های زنجیره‌ای و چند زنجیره‌ای چیست؟
تفاوت بین پل‌های زنجیره‌ای و چند زنجیره‌ای چیست؟

پیش از هر چیز باید به تفاوت بین پل‌های زنجیره‌ای و چند زنجیره‌ای بپردازیم. پل‌های زنجیره‌ای متقاطع، بلاکچین‌های مختلف (مانند سولانا به اتریوم) را به هم متصل می‌کنند و نقاط آسیب‌پذیری بیشتری دارند. دنیای کریپتو در حال حاضر در یک اکوسیستم چند زنجیره‌ای کار می‌کند و به نظر می‌رسد این فرایند در آینده نیز ادامه خواهد داشت، با این حال، باید مراقب باشیم که از چه نوع پل‌هایی استفاده می‌کنیم و مطمئن شویم که به اندازه کافی ایمن هستند.

مدل چند زنجیره‌ای به جوامع جداگانه‌ای اشاره دارد که فناوری خود را بر اساس ارزش‌هایشان ایجاد می‌کنند. اتریوم و پل‌های L2 آن (Arbitrum ، Optimism ،zkSync و …) در کنار اکوسیستم زنجیره هوشمند بایننس، دنیای چند زنجیره‌ای را برجسته می‌کند که در آن دو جامعه با یکدیگر تعامل ندارند و راه‌حل‌های خود را بر حسب تکامل نمی‌سازند. در ادامه بحث بریج کانکست، به این موضوع می‌پردازیم که کدام پل‌ها از امنیت بیشتری برخوردار هستند.


چرا یک نوع پل از دیگری ایمن‌تر است؟

چرا یک نوع پل از دیگری ایمن‌تر است؟
چرا یک نوع پل از دیگری ایمن‌تر است؟

امن‌ترین پل‌هایی که در حال حاضر داریم، rollupها هستند. رول آپ‌ تراکنش‌ها را در یک محیط جدید (خارج از زنجیره) اجرا می‌کند؛ ولی آنها را قبل از ارسال وضعیت به‌روز شده و داده‌های تراکنش به اتریوم بازمی‌گرداند. آنها با استفاده از شواهد (proofs) به امنیت دست می‌یابند. برخی راه‌حل‌ها از شواهد اعتبار ریاضی با استفاده از تکنیک‌های رمزنگاری بدون دانش (ero-knowledge cryptography) استفاده می‌کنند در حالی که برخی دیگر از نظریه بازی و ارزش شرط‌بندی برای اثبات تقلب بهره می‌برند.

هدف Rollup ها کاهش چشمگیر هزینه و زمان تراکنش ها در اتریوم است. پل‌هایی که زنجیره‌های کاملاً متفاوت را به هم متصل می‌کنند (مانند Solana به Ethereum، در مقابل Arbitrum به Ethereum Mainnet) نمی‌توانند به اندازه یک rollup امن باشند.


آینده پل‌های رمزنگاری

آینده پل‌های رمزنگاری
آینده پل‌های رمزنگاری

پل ها آینده اتصال بلاکچین هستند. دروازه ها یا گیت وی (gateways) به عنوان راهی برای ادغام شبکه های بلاکچین ایجاد شده‌اند. این دروازه‌ها با پیوند دادن شبکه‌های بلاکچین با نوعی اتصال دهنده، امکان جابه‌جایی آسان‌تر از یک بلاکچین به بلاکچین دیگر را فراهم می‌کنند و توانایی انجام مبادلات اتمی را بدون اجرای یک گره کامل در هر بلاک‌چین، به کاربران خود ارائه خواهند کرد.

همان‌طور که می‌دانید فناوری بریج کانکست در حال توسعه و گسترش است. به یاد بیاورید که دنیای بلاکچین قبل از پل زدن چگونه بود! راحتی و سهولتی که پل ها فراهم می‌کنند، گام های بزرگی در مقیاس بندی و نوآوری خواهند داشت. مفاهیمی که در گذشته صرفاً تئوری بودند، اجرا و آزمایش خواهند شد البته مستعد حملات خواهند بود.

همان‌طور که قبلاً آموختیم، پل‌های بلاکچین برای تسهیل ارتباطات و جابه‌جایی دارایی‌ها بین یک شبکه و شبکه دیگر ضروری هستند. این فناوری فعالیت زنجیره‌ای متقاطع را از L1 → L2، L2 → L2، L2 → L1 و حتی L1 → L1 ساده می‌کند. در ادامه مطلب، نگاهی به پروتکل Connext می‌اندازیم که پل زدن و استقرار dApp زنجیره‌ای را تسهیل می‌کند.


چرا کانکست را انتخاب کنیم؟

چرا کانکست را انتخاب کنیم؟
چرا کانکست را انتخاب کنیم؟

Connext ارتباط سریع و غیرمحرمانه بین زنجیره‌ها و مجموعه‌ها را امکان‌پذیر می‌کند. پروتکل پل کانکست در حال حاضر از انتقال وجوه بین ۱۷ شبکه پشتیبانی می‌کند. برخلاف اکثر سیستم‌های interoperability، کانکست این کار را بدون معرفی هیچ‌گونه فرضیات اعتماد جدید (trust assumptions) یا اعتبارسنجی‌های خارجی فعال می‌کند و سیستم را نسبت به معماری‌هایی که از اعتبارسنجی‌های خارجی استفاده می‌کنند، ایمن‌تر خواهد کرد.

تیم کانکست اعلام کرده است که «پل‌سازی فقط آغاز داستان آن‌ها خواهد بود» زیرا در تغییر پارادایم بعدی قابلیت همکاری Web3 را فعال می‌‌کنند. این مجموعه یک جعبه ابزار گسترده را راه‌اندازی کرده است که فقط به پل‌ها محدود نمی‌شود، بلکه اجرای زنجیره‌ای dApp را نیز محدود می‌کند.

کاربران می‌توانند دستورالعمل‌ها را از یک xApp مرکزی (یک برنامه غیرمتمرکز که عملیات بین زنجیره‌های مستقل را انجام می‌دهد) به‌جای استقرار در چندین زنجیره اجرا کنند.


ارسال دارایی‌ها با استفاده از بریج کانکست

ارسال دارایی‌ها با استفاده از بریج کانکست
ارسال دارایی‌ها با استفاده از بریج کانکست

با توجه به مزایای بریج کانکست بسیاری از کاربران دوست دارند از آن استفاده نمایند. پیش ازهر چیز اطمینان حاصل کنید که کیف پول MetaMask خود را با دارایی‌هایی که می‌خواهید انتقال دهید فعال کرده باشید. همیشه می‌توانید با زدن دکمه آبی «خرید» در صفحه اصلی، مستقیماً در MetaMask به کیف پول خود دسترسی داشته باشید.

مراحل استفاده

ابتدا باید متامسک را دانلود نمایید. کیف پول خود را در گوشه سمت راست بالا وصل کرده و MetaMask را انتخاب کنید. پس از اتصال، می‌توانید در منوی کشویی شبکه‌ای که می‌خواهید به TO و FROM متصل شود را برگزینید.

در این مثال، قصد داریم ETH را از Ethereum Mainnet به Optimism متصل کنیم. پس از انتخاب شبکه و توکنی که می‌خواهید پل بزنید، مقدار توکن را در کادر وارد کرده و «Swap» را انتخاب کنید.

مبلغ و کارمزدها را بررسی نمایید و در کادری که ظاهر می‌شود گزینه Confirm Swap را انتخاب کنید، سپس تراکنش را در کیف پول MetaMask خود تأیید کنید.

ارسال دارایی‌ها با استفاده از بریج کانکست
ارسال دارایی‌ها با استفاده از بریج کانکست

توجه: اگر از کیف پول سخت‌افزاری استفاده می‌کنید، پس از تأیید آن در MetaMask، باید تراکنش را در دستگاه سخت‌افزاری خود نیز تأیید نمایید.

پس از این مرحله یک پنجره جدید ظاهر می‌شود و از شما می‌خواهد «برای درخواست وجوه ثبت‌نام کنید». روی آن کلیک کرده و در MetaMask خود یا کیف پول سخت‌افزاری تراکنش موجود را تأیید نمایید.

این یک فرایند کاملاً سریع خواهد بود و انتقال ETH در کمتر از ۵ دقیقه انجام می‌گیرد. شما می‌توانید از تمامی ۱۷ شبکه مذکور پل بزنید. برای مثال (از Optimism به Arbitrum یا Ethereum Mainnet و حتی به زنجیره‌های L1 مانند BNB Chain). استفاده از Connext برای انتقال دارایی‌های به طور کلی زمان‌بر نیست؛ اما ممکن است در بعضی مواقع این روند کمی طول بکشد.

ارسال دارایی‌ها با استفاده از بریج کانکست
ارسال دارایی‌ها با استفاده از بریج کانکست

بریج کانکست چگونه کار می‌کند؟

بریج کانکست چگونه کار می‌کند؟
بریج کانکست چگونه کار می‌کند؟

زیرساخت‌های بریج کانکست فعالیت زنجیره‌ای متقابل را ممکن می‌سازد، چه از طریق پل زدن وجوه یا فعال کردن برنامه‌های زنجیره‌ای متقاطع به نام xApps. ارتقا پروتکل آماروک Connext کاملاً شبیه به Hop عمل می‌کند. در واقع، روترهایی وجود دارند که توکن‌ها را به کاربر در زنجیره مقصد ارسال می‌کنند و سپس وجوه خود را از یک استخر نقدینگی پس می‌گیرند؛ ولی در نهایت انتقال به زنجیره مقصد می‌رسند. چنین روند‌هایی معمولاً دارای مراحل پیچیده‌ای است.

  • در Amarok Connext با Nomad، یک پروتکل ارتباطی بین زنجیره‌ای خوش بینانه (optimistic cross-chain communication protocol) شریک می شود. پروتکل آماروک چهار بازیگر اصلی را تعریف می‌کند که عبارت‌اند از:
  • کاربر
  • مسیریاب اتصال
  • به‌روزرسانی Nomad
  • Nomad Watcher

البته عوامل بیشتری درگیر هستند، هر چند نیازی با شناخت همه آن‌ها وجود ندارد. به طور کلی در فرایند انتقال وجوه از طریق بریج کانکست، مهم‌ترین وظیفه بر روی nomad است. اگر این بخش وظیفه خود را به خوبی انجام ندهد، کل فرایند انتقال به هم خواهد خورد، البته علاوه بر نومد، کاربر نیز باید تمامی بخش‌های مختلف را تحت نظر بگیرد.

فراموش نکنید که حتی در زمان استفاده از بهترین بریج ممکن است اختلالاتی به وجود آید. هرچه میزان دقت شما در زمان انتقال وجود بیشتر باشد، به طبع امکان وجود چنین رخداد‌هایی کاهش خواهد یافت.


روند کلی فرایند انتقال در بریج کانکست

روند کلی فرایند انتقال در بریج کانکست
روند کلی فرایند انتقال در بریج کانکست

کاربر (بیایید او را آلیس بنامیم) تراکنشی را به Connext Smart Contract در زنجیره مبدأ ارسال می‌کند و به مسیریاب‌های Connext سیگنال می‌دهد که می‌خواهد پل بزند.

یک مسیریاب کانکست (چندین مسیریاب وجود دارد) تراکنش آلیس از جمله دستورالعمل‌ها را مشاهده می‌کند. روتر مبلغ موردنظر را برای آلیس در زنجیره مقصد منهای هزینه ارسال خواهد کرد. شاید بپرسید که روتر چگونه پول را پس می‌گیرد؟

قرارداد هوشمند Connext وجوه آلیس را به قرارداد هوشمند Nomad منتقل می‌کند. Nomad Smart Contract چندین تراکنش بریج کانکست را با هم در یک به‌روزرسانی به شکل درخت مرکل دسته‌بندی خواهد کرد و ریشه درخت توسط Nomad Updater امضا می‌شود.

هنگامی که امضا مدنظر انجام شد، به‌روزرسانی به زنجیره مقصد برای یک قرارداد هوشمند Nomad دیگر ارسال می‌شود. اکنون Nomad Watcher  سی دقیقه فرصت دارد تا در صورت تقلبی بودن به‌روزرسانی وارد عمل شود. ناظر می‌تواند حالت عادی را با حالت امضا شده مقایسه کند و تقلب را تشخیص دهد.

اگر هیچ چیز تقلبی نباشد، مسیریاب کانکست می‌تواند توکن‌های خود را با استفاده از اثبات اینکه قبلاً توکن‌هایی را برای آلیس در مرحله ۲ ارسال کرده است، در زنجیره مقصد بازگرداند.

مسیریاب‌های Connext برای شرکت در شبکه و کسب سهم متناسبی از کار فعالیت در آن، باید توکن‌های ($NEXT) را به اشتراک بگذارند.

NEXT با حصول اطمینان از اینکه همه روترها از قوانین یکسانی در مورد سفارش تراکنش منصفانه پیروی می‌کنند، شبکه را در حال اجرا نگه می‌دارد و در صورت نقض این قوانین، NEXT روتر کاهش می‌یابد.


سخن پایانی

فهرست گسترده شبکه‌های Connext همچنان در حال رشد است و به شما امکان می‌دهد بدون ارائه هرگونه فرض اعتماد جدید، به سرعت و به شکلی ارزان، پل ارتباطی برقرار کنید. اگر به دنبال یک پروتکل امن و قابل‌اعتماد برای انتقال دارایی‌های خود هستید، پروتکل بعدی خود را Connext در نظر بگیرید تا بیشتر با آن آشنا شوید.

بریج کانکست از پروتکل nxtp استفاده می‌کند که شامل یک قرارداد هوشمند است. این قرارداد از یک الگوی قفل برای آماده‌سازی و انجام تراکنش‌ها استفاده می‌کند. قرارداد مدنظر شامل شبکه‌ای از روترهای خارج از زنجیره است که در مزایده‌های قیمت‌گذاری شرکت می‌کنند و داده‌های تماس را بین زنجیره‌ها ارسال خواهند کرد. یک sdk سمت کاربر می‌تواند مسیرها را پیدا نماید و تراکنش‌های زنجیره‌ای را درخواست کند.

ممنون از اینکه تا پایان مقاله “بریج کانکست چیست؟” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
جمالی هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده