آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ردیابی تراکنش های بیت کوین | چگونه تراکنش های بیت کوین را پیگیری کنیم؟

پیگیری تراکنش های بیت کوین BTC چگونه است؟

ردیابی تراکنش های بیت کوین ، بیت کوین نام رمز ارز است که این روز ها در بازار بسیار طرفدار دارد. خوشبختانه قیمت ارز دیجیتال بیت کوین این روز ها بالا است و یکی از دلایلی که سبب شده تا طرفداران این ارز دیجیتال افزایش یابد، همان ارزش آن می باشد. برای به دست آوردن بیت کوین می توانید از دو راه اقدام کنید. ۱. استخراج، ۲. خرید و فروش یا ترید.

زمانی که می خواهید بیت کوین استخراج کنید، در اصل شما در شبکه بلاکچین بیت کوین با دستگاه های اسیک یا ماینر، اقدام به تایید تراکنش ها می کنید. زمانی که تراکنش ها تایید شوند، در قبال آن سیستم به شما به عنوان پاداش بیت کوین می دهد.

پیگیری تراکنش های بیت کوین BTC چگونه است؟ شاید شما هم مانند بسیاری از افراد تصور کنید که تراکنش های رمزارز بیت کوین غیر قابل پیگیری است. اما پاسخ ما منفی می باشد و اینگونه نیست. به علت اینکه بلاکچین بیت کوین از داده های شفاف تشکیل شده است، تمامی تراکنش های انجام شده در بلاکچین بیت کوین قابل پیگیری و ردیابی می باشند. اما این پیگیری چگونه صورت می گیرد؟ با خواندن این مقاله می توانید به پاسخ سوال خود برسید. در این مقاله اطلاعاتی را در ارتباط با چگونگی پیگیری تراکنش بیت کوین در اختیار شما قرار خواهیم داد پس اگر می خواهید اطلاعات کافی را بدست آورید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.


پیگیری تراکنش های بیت کوین چگونه است؟

پیگیری تراکنش های بیت کوین چگونه است؟
پیگیری تراکنش های بیت کوین چگونه است؟

شما می توانید از طریق بعضی از سایت ها این کار را انجام دهید. اگر در بستر اینترنت جستجو کنید، سایت هایی با عنوان تراکنش یاب یا Explorer را مشاهده خواهید کرد. شما می توانید از طریق این نوع از سایت ها اقدام به ردیابی تراکنش های بیت کوین کنید. خوشبختانه شبکه بلاک چین بیت کوین یک شبکه شفاف است که شما می توانید تمام تراکنش های آن را ردیابی کنید.

همانطور که گفته شد کاربران و بسیاری از افراد قادر خواهند بود تا از طریق خدماتی که از طریق صرافی ها ارائه می شود و سایت هایی که به پیگیری تراکنش ها می پردازند و تحت عنوان تراکنش یاب یا Explorer شناخته می شوند، تراکنش های خود را پیگیری نمایند.

بسیاری از رمزارزها که مبتنی بر بلاکچین هستند و یا رمزارز بیت کوین به دلیل سطح شفافیتی که در ارتباط با داده ها و تراکنش ها ارائه می دهند، دسترسی به اطلاعات موجود برای تراکنش ها را آسان می نمایند و برخلاف سیستم های بانکی سنتی که دستیابی به اطلاعات مربوط به تراکنش ها در آنها کمی دشوار است، می باشند.

به همین دلیل، هرکسی می تواند تراکنش های انجام شده را پیگیری کند و اطلاعات مربوط به تراکنش را مشاهده نماید. در واقع هر فرد می تواند با استفاده از آدرسی که در دست دارد مشاهده نماید که چه تراکنش هایی صورت گرفته و چه مقدار بیت کوین در داخل آن آدرس موجود می باشد.

یکی از سایت هایی که شما می توانید برای پیگیری تراکنش بیت کوین از آن استفاده نمایید، سایت blockchain.com می باشد. شما می توانید پس از وارد شدن به سایت با وارد کردن آدرس خود در قسمتی که در شکل زیر به شما نمایش دادیم، اطلاعاتی را در دو بخش که شامل Summery و جزئیات تراکنش یا Datail است به دست آورید.

آموزش پیگیری تراکنش های بیت کوین -1
آموزش پیگیری تراکنش های بیت کوین -۱

در بخش Summery شما قادر خواهید بود تا اطلاعات زیر را دریافت نمایید. این اطلاعات شامل:

 1. آدرس کیف پول فروشنده رمزارز بیت کوین
 2. آدرس کیف پول خریدار رمزارز بیت کوین
 3. اندازه و مقدار رمزارز بیت کوینی که در تراکنش انتقال داده شده است.
 4. مقدار کارمزد پرداخت شده برای انجام تراکنش

در بخش Datail یا جزئیات اطلاعات زیر قابل دریافت است. این اطلاعات شامل موارد زیر می باشند:

 1. Hash ID یا آدرس هش
 2. پیگیری وضعیت تراکنش به این منظور که تراکنش انجام شده است و یا اینکه در صف انتظار می باشد.
 3. میزان و حجم تراکنش
 4. کارمزد تراکنش انجام شده
 5. قیمت رمزارز بیت کوین معامله شده به دلار

یکی دیگر از سایت هایی که می توانید برای پیگیری تراکنش رمزارز بیت کوین از آن استفاده نمایید، سایت BTC.com است.  شما می توانید با وارد کردن آدرس تراکنش خود اطلاعات مربوط به تراکنش را دریافت نمایید. به جز اطلاعاتی که در ارتباط با تراکنش های بیت کوین این سایت در اختیار شما قرار می دهد، اطلاعات زیر را نیز می توان با استفاده از این سایت دریافت کرد و لازم به ذکر است که این سایت قادر خواهد بود این اطلاعات را به ۲۵ زبان ارائه دهد.

آموزش پیگیری تراکنش های بیت کوین-2
آموزش پیگیری تراکنش های بیت کوین-۲
 1. هش ریت
 2. میزان سختی شبکه
 3. زمان وقوع هاوینگ بعدی بیت کوین
 4. تعداد بیت کوین های ماین شده

از دیگر اکسپلوررها برای ردیابی تراکنش بیت کوین می توان به blockcypher.com اشاره کرد. شما می توانید در اینجا علاوه بر مشاهده موجودی بیت کوینی که دارید، اطلاعاتی از قبیل آدرس ها، بلوک ها، موجودی بیت کوین خود و جزئیات تراکنش هایی که انجام شده است را مشاهده نمایید.همانند شکل پس از اینکه وارد سایت شدید، بر روی گزینه مورد نظر کلیک کرده و با وارد کردن ادرس خود در محلی که نشان دادیم، اطلاعات مربوط به تراکنش خود را دریافت نمایید.

آموزش پیگیری تراکنش های بیت کوین -3
آموزش پیگیری تراکنش های بیت کوین -۳
آموزش پیگیری تراکنش های بیت کوین -4
آموزش پیگیری تراکنش های بیت کوین -۴

با ردیابی اطلاعات شبکه بیت کوین، به چه اطلاعاتی می توانیم دسترسی پیدا کنیم؟

هر فرد و یا افرادی می توانند به اطلاعات تراکنش ها دسترسی پیدا کنند. متاسفانه حفط حریم خصوصی در چارچوب قوانین بیت کوین نیست. با جستجو یک آدرس بیت کوین می توانید اطلاعات آن آدرس را ببینید. تنها شما قادر به مشاهده تعداد تراکنش ها و مقدار بیت کوین موجود و اطلاعاتی دیگر همچون این ها هستید.

یکی از بهترین مزایا این کار این است که شما می توانید در صورت مشاهده کلاهبرداری توسط هکر ها و یا کلاهبرداران با شکایت به سوی مراجع قانونی و انتظامی، کار خود را از طریق این ابزار پیگیری کنید. از دیگر فواید این کار این است که شما می توانید از رسیدن ارز های ارسال شده خود به مقصد مورد نظرتان مطمئن شوید.

شما می توانید با هش های هر تراکنش، آن تراکنش را ردیابی کنید. با وارد نمودن هش مخصوص تراکنش در سایت های تراکنش یاب، اطلاعات را بدست آوردید. متاسفانه حفظ حریم خصوصی در بیت کوین ارزش بسیار ناچیزی دارد و شما می توانید اطلاعات دقیقی را پیدا کنید.


آیا این امکان وجود دارد که تراکنش ها را لغو یا کنسل کرد؟

آیا این امکان وجود دارد که تراکنش ها را لغو یا کنسل کرد؟
آیا این امکان وجود دارد که تراکنش ها را لغو یا کنسل کرد؟

خیر این امکان وجود ندارد. پس از ایجاد یک بلاک و شروع انجام تراکنش ها دیگر کنترل تراکنش ها از دست افراد خارج می شود و دیگر نمی توان آن را کنسل و یا تغییر داد. یکی از مواردی که باید رعایت کنید این است که باید حتما از صحت اطلاعات تراکنش ها مطلع باشید تا پس از ایجاد تراکنش دیگر نیاز به تغییر نباشد.

 به صورت کلی این کار امکان پذیر نمی باشد. لغو تراکنش زمانی امکان پذیر است که این تراکنش تایید نشده باشد. به طور کلی طراحی بلاکچین ها به گونه ای است که غیرقابل برگشت هستند و زمانی که تراکنشی در بلاکچین تایید می شود دیگر کنترل و مدیریت ان در دست شما نیست. به همین دلیل برای اینکه تراکنش های خود را با خیال راحت انجام دهید، نیاز است تا قبل از انجام تراکنش با مبالغ بالا، آدرس گیرنده را چندین بار بررسی نمایید.


اگر اطلاعات تراکنش ها قابل رویت است، پس تکلیف حریم خصوصی چه خواهد شد؟

بله، این موضوع صحت دارد اما خود تراکنش های ارز دیجیتال بیت کوین، به تنهایی مخفی نیستند و همانطور که گفتیم، شما می توانید اطلاعات تراکنش ها را مشاهده کنید. زمانی اطلاعات شما حفظ می شود که بخواهید از کیف پول بیت کوینی خود به یک کیف پول ناشناس دیگر انتقال دهید و یا اینکه برای انتقال از سایت های امن که از پروتکل ” HTTPS ” استفاده می کنند، استفاده کنید.


مزایا و معایب ردیابی تراکنش های ارز دیجیتال بیت کوین

اینکه می توان تراکنش های بیت کوین را ردیابی کرد، دارای مزایا و معایب خاصی می باشد. در ادامه این مقاله نسب به ارائه این مزایا و معایب خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

مزایا:

 1. ردیابی اطلاعات تراکنش هایی که در آن کلاهبرداری شده است
 2. اطلاع از رسید انتقال ها به مقصد

معایب:

 1. رعایت نشدن حفظ حریم خصوصی

از چه سایت هایی می توان اطلاعات تراکنش ها را ردیابی کرد؟

از چه سایت هایی می توان اطلاعات تراکنش ها را ردیابی کرد؟
از چه سایت هایی می توان اطلاعات تراکنش ها را ردیابی کرد؟

شاید تا مطالعه این قسمت از مقاله، برایتان این سوال پیش بیاید که در چه سایت هایی می توانید تراکنش ها را ردیابی کنید؟ در این قسمت از مقاله در نظر داریم تا به معرفی سایت هایی بپردازیم که شما می توانید این عمل را انجام دهید. همراه ما باشید.

همانطور که در این مقاله گفتیم شما می توانید برای پیگیری تراکنش های خود از سایت های موجود یا همان اکسپلوررها استفاده نمایید. از طریق این وب سایت ها امکان مشاهده تراکنش ها و اطلاعات موجود در ارتباط با آنها امکان پذیر است. علاوه بر اکسپلوررهایی که در قسمت قبلی مقاله معرفی نمودیم، شما می توانید از سایت های دیگر که در ادامه مقاله به شما معرفی می نماییم نیز برای پیگیری تراکنش های خود استفاده نمایید.

Blockchair.com: شما می توانید با در دست داشتن آدرس خود در این سایت ریز تراکنش های مربوط به آدرس خود را مشاهده نمایید. شما می توانید در این سایت اطلاعاتی از قبیل شماره بلاک و هش را جستجو نمایید. این سایت قادر است تا تمامی تراکنش ها را به صورت آنلاین نمایش دهد.

Bitinfocharts.com: از دیگر اکسپلوررها برای مشاهده اطلاعات مربوط به تراکنش ها به شمار می رود. اگر شما نمی دانید که آدرس شما برای کدام ارز دیجیتال است می توانید از این سایت استفاده نمایید. این اکسپلورر قادر است تا تراکنش های مربوط به رمزارزهایی همچون بیت کوین، ریپل، اتریوم، مونرو، لایت کوین و دش کوین را به شما نشان دهد.


آیا می توان تراکنش باقی ارز های دیجیتال را نیز ردیابی کرد؟

آیا می توان تراکنش باقی ارز های دیجیتال را نیز ردیابی کرد؟
آیا می توان تراکنش باقی ارز های دیجیتال را نیز ردیابی کرد؟

شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که آیا امکان پیگیری تراکنش های دیگر رمزارزها، همانند بیت کوین وجود دارد؟ در رمزارزهایی همچون اتریوم، لایت کوین، بیت کوین کش و … مانند بیت کوین می توان تراکنش ها را پیگیری نمود و امکان ردیابی تراکنش این رمزارزها از سایت های اکسپلورر Explorer امکان پذیر است.

تراکنش رمز ارز های دیگر را نیز می توان ردیابی کرد و شما می توانید دقیقا با ردیابی تراکنش آن ها اطلاعاتی که در ردیابی تراکنش بیت کوین به دست می آورید، را مشاهده کنید. شما می توانید اطلاعات تراکنش ارز های: اتریوم، بیت کوین کش، لایت کوین را همانند بیت کوین از طریق سایت های تراکنش یاب که پیش تر معرفی شدند، مشاهده کنید.


اطلاعات تراکنش چه رمز ارز هایی را نمی توان دید؟

همانطور که شما می توانید اطلاعات تراکنش رمز ارز هایی که گفته شد را مشاهده کنید، رمز ارز های دیگری نیز وجود دارد که امکان مشاهده تراکنش های آن ها میسر نمی باشد. به همین جهت به این نوع رمز از ها، ارز های دیجیتال پیگیرگریز می گویند. رمز ارز های پیگیرگریز عبارت اند از: مونرو، زی کش، دش و… .

 در میان سایر ارزهای دیجیتال رمزارزهای مبتنی بر حریم خصوصی همانند زی کش، مونرو، دش و … از این قابلیت برخوردار نیستند و امکان ردیابی تراکنش های این رمزارزها وجود ندارد.


دلیل طولانی شدن تایید تراکنش های بیت کوین چیست؟

دلیل طولانی شدن تایید تراکنش های بیت کوین چیست؟
دلیل طولانی شدن تایید تراکنش های بیت کوین چیست؟

متاسفانه تایید تراکنش های بیت کوین گاهی تا چند روز نیز طول می کشد. برای اینکه یک تراکنش در شبکه بلاکچین بیت کوین تکمیل شود ابتدا باید تایید شود. تقاضا برای تایید تراکنش ها در این شبکه بالا است این امر موجب می شود که تایید تراکنش ها از ۱۰ دقیقه تا یک روز طول بکشد. گاهی اتفاق افتاده است که این تایید تراکنش ها چند روز طول کشیده است.

یکی از راه حل هایی که باعث افتادن اتفاقی مثبت در این قسمت شده است، شبکه لایتینگ می باشد. شبکه لایتینگ یک لایه جدید به بلاک چین اضافه می کند و این اتفاق موجب می شود تا پرداخت ها همزمان انجام شود و کارمزد ها نیز پایین تر باشند. متاسفانه این شبکه آمده است تا کار را راحت تر کند اما کاربران هنوز با این شبکه آشنا نشده اند.


سخن پایانی

در این مقاله به بررسی نحوه پیگیری تراکنش های بیت کوین پرداختیم. شما می توانید با استفاده از سایت های تراکنش یاب و یا Explorer که در این مقاله به شما معرفی نمودیم، تراکنش های خود را پیگیری نمایید.

همچنین در این مقاله این موضوع را بررسی نمودیم که لغو تراکنش های بیت کوین به صورت کلی امکان پذیر نمی باشد زیرا پس از تایید تراکنش، مدیریت تراکنش از دست شما خارج می باشد. همچنین بررسی نمودیم که مقیاس پذیری یکی از عواملی است که منجر به طول کشیدن زمان انجام تراکنش می شود. امیدواریم که توانسته باشیم  به شما آموزش های لازم در ارتباط با نحوه پیگیری تراکنش رمزارز بیت کوین را داده باشیم.

ممنون از اینکه تا پایان “چگونه تراکنش های بیت کوین را پیگیری کنیم؟” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

تیم محتوا
تیم محتوا
من سید مهدی هستم تولید کننده محتوا سایت زوم ارز. دانشجوی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد گرایش نرم افزار می باشم و همچنین سابقه ی سه سال فعالیت در حوزه ی ارز های دیجیتال و 5 سال نیز تولید کننده محتوا را در کارنامه خود دارم. بنده علاقه مند به دنیای کریپتو و همچنین تکنولوژی هستم و همچنین به آینده ی ارز های دیجیتال بسیار خوشبین نیز هستم و بر این باورام که صنعت بلاکچین در ایران آینده ای بسیار درخشانی خواهد داشت.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده