آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

هاوینگ بیت کوین چیست؟ |چه زمانی هاوینگ رخ می دهد؟

هاوینگ چیست؟ |چه زمانی هاوینگ رخ می دهد؟

هاوینگ بیت کوین چیست؟ این جمله را شاید بارها شنیده باشید و برایتان سوال پیش آمده باشد که هاوینگ بیت کوین به چه معنی است. در این مقاله نیز قصد داریم تا شما عزیزان را با این کلمه آشنا کنیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.


هاوینگ در لغت

هاوینگ در لغت فارسی به معنای ” نصف شدن ” می باشد، شاید تا به حال شنیده باشید که بعضی از افراد هاوینگ را هالوینگ تلفظ می کند. در لغت انگلیسی به دلیل املای این کلمه ” Halving ” است که اینطور بعضی از افراد تلفظ می کنند اما در اصل به فارسی همان هاوینگ درست می باشد.


هالوینگ بیت کوینهاوینگ بیت کوین چیست؟

اگر بخواهیم هاوینگ بیت کوین را در یک جمله خلاصه کنیم می توانیم بگوئیم که، هر ۴ سال یک بار پاداش استخراج بیت کوین نصب می شود، به این عمل هاوینگ بیت کوین می گویند.

هدف از ایجاد هاوینگ بیت کوین، جلوگیری از افت نمودن ارزش بیت کوین و یا کنترل تورم ارز دیجیتال بیت کوین بوده است و آقای ساتوشی ناکاموتو که خالق بیت کوین است این عمل را به این هدف ایجاد نمود.

هر ارز دیجیتالی یک عرضه و تقاضایی دارد، ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین نیز چرخه هاوینگ را معرفی کرد تا بتواند با توجه به اهدافی که گفته شد پاداش استخراج را نصف کرد. تا به حال تقریبا ۱۹ میلیون بیت کوین استخراج شده است، همانطور که می دانید این محدودیت به ۲۱ میلیون بیت کوین ختم می شود. یعنی اگر ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج شود، دیگر تنها می توان از طریق خرید و فروش بیت کوین کسب درآمد نمود.

کارشناسان معتقد هستند که این رویداد تاثیر خوبی بر روی قیمت بین کوین می گذارد و موجب افزایش آن می شود. این موضوع نیز با توجه به اینکه هاوینگ بیت کوین نرخ عرضه بیت کوین های جدید را نصف می کند گفته شده است.

ساتوشی ناکاموتو در زمان تعیین قوانین معتقد بود که تعداد بیت کوین های تولید شده به ازای هر بلاک هر ۴ سال یک بار، پس از هر ۲۱۰ هزار بلاک تولید شده، ۵۰ درصد کاهش یابد.

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که نزدیک ترین هاوینگ بعدی بیت کوین چه زمانی است؟

همانطور که گفتیم، از آنجایی که استخراج هر بلاک حدود ۱۰ دقیقه طول میکشد و هر ۶ بلاک یک ساعت هاوینگ بیت کوین هر ۴ سال یکبار اتفاق می افتد، با این حساب نزدیک ترین هاوینگ به ما در زمان نگارش این مقاله تقریبا  ۱۱ روز است. به صورت دقیق این تاریخ می تواند بین ۱۲ تا ۱۴ می ۲۰۲۰ باشد همچنین اگر بخواهیم به شمسی تبدیل کنیم بین ۲۳ الی ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ می باشد.


آیا نصف شدن پاداش بیت کوین به ضرر ماینر ها و یا استخراج کننده ها است؟

تا به کنون هاوینگ های اتفاق افتاده به سود ماینرها بوده است زیرا با پیشآمدن رویداد هاوینگ قیمت بیت کوین افزایش داشته است اما به طور دقیق نمی توان گفت که از این پس بازم هم به ضرر و یا سود ماینر ها است. همانطور که گفتیم با به وجود آمدن هاوینگ بیت کوین، پاداش آن نصف می شود به همین دلیل اگر قیمت بین کوین پس از هاوینگ رو ه افزایش باشد قطعا برای مانیر ها سود آورد می باشد اما اگر قیمت بیت کوین ریزشی باشد دیگ برای ماینر ها ضرر است.


ارتباط هاوینگ با دیگر ارز های دیجیتال چیست؟

هاوینگ مخصوص بیت کوین است،انتخاب کننده این نام ناکاموتو است، خالق ناشناس بیت کوین. همانطور که می دانید رمز ارز هایی وجود دارد که از دل بیت کوین آمده اند، همانند رمز ارز های ” بیت کوین کش ” و ” بیت کوین اس وی “. این ها نیز از هاوینگ همانند بیت کوین به معنی ثبات ارزش قیمت یاد شده است.

دیگر رمز ارز ها نیز هاوینگ را به طور دیگری معنی کرده اند. به عنوان مثال ارز دیجیتال اتریوم، در ابتدای خلقت خود در هر ۱۵ ثانیه سه ۳ اتریوم به عنوان پاداش برای حل معادلات بلوک ها اهداء می کرد. در حال حاظر این مقدار به ۲ اتریوم رسیده است. یعنی در هر ۱۵ ثانیه ۲ اتریوم به عنوان پاداش به استخراج کننده ها در قبال ساخت بلوک ها اهداء می کند و در آینده نیز قرار است این مقدار به ۱ اتریوم نیز برشد.

اگر بخواهیم دیگر رمز ارز ها را برایتان مثال بزنیم، این بار از ارز دیجیتال ” دش ” نام می بریم. این ارز هاوینگ را به این شکل برای خود تعریف کرده است که هر سه سال یک بار پاداش استخراج و ساخت بلوک ها به ۷.۱ درصد کاهش می یابد.


اثر هاوینگ بر قیمت بیت کوینتاثیرات هاوینگ بر روی قیمت بیت کوین

بعد از اینکه شما اطلاعاتی را کسب کردید بر این اساس که هاوینگ بیت کوین چیست؟ حال می خواهیم بدانیم که هاوینگ چه تاثیری بر روی قیمت بیت کوین دارد؟

پیش تر آوردیم که رویداد های هاوینگ تا به کنون، با افزایش قیمت بیت کوین رو به رو بوده است اما خب مسلما این مورد نمی تواند صد درصد باشد.  ممکن است هاوینگ پیش روی ما اینبار تاثیر منفی بر روی قیمت بیت کوین بگذارد.

هاوینگی که در سال ۲۰۱۶ اتفاق افتاد، تاثیر چندانی بر روی قیمت بیت کوین نداشت. روزی که هاوینگ بیت کوین در سال ۲۰۱۶ اتفاق افتاد، قیمت بیت کوین چیزی حدود ۶۵۰ دلار بود. پس از گذشت هفت روز از زمان رویداد هاوینگ قیمت بیت کوین ۶۷۵ دلار شد. اگر نگاهی به این دو اعداد بیندازیم، متوجه خواهیم شد که این تغییرات، تغییر خوبی نبوده است.

پس از یک سال قیمت بیت کوین به یک باره به کانال ۲۰ هزار دلار رسید. این رقم از سال خلقت بیت کوین تا به الان به عنوان بالاترین رقم می باشد.


پیش بینی آخرین سال استخراج ارز دیجیتال بیت کوین

این سوالیست که اکثر افراد در ذهنشان پیش می آید. تمامی نظرت و پیش بینی های آینده ارز های دیجیتال احتمالی است و زیاد نمی توان بر درستی آن تائید کرد.

طبق پیش بینی رویداد های هاوینگ تا کنون، تعداد نهایی ارز های دیجیتال بیت کوین تقریبا تا سال ” ۲۱۴۰ ” به ۲۱ میلیون واحد می رسد. این محاسبه طبق تعداد بلاکی که در روز ساخته می شود به دست آمده است. در روز تقریبا ۱۴۴ عدد بلاک ساخته می شود. همانطور که پیش تر آوردیم با به پایان رسیدن تعداد واحد های بیت کوین، استخراج این ارز نیز به پایان می رسد و تنها می توان از طریق خرید و فروش و یا همان ترید کردن بیت کوین کسب کرد.


پاداش بلاک ها در هالوینگ های مختلف

زمانی که بیت کوین برای اولین بار توسط خالقش ( ساتوشی ناکاماتو ) استخراج شد، پاداش استخراج هر بلاک ۵۰ بیت کوین بیت. پس از اولین هاوینگ، یعنی هاوینگ سال ۲۰۱۲ پاداش استخراج هر بلاک به ۲۵ بیت کوین رسید. در هاوینگ بعدی نیز یعنی هاوینگ سال ۲۰۱۶ پاداش استخراج هر بلاک به ۱۲.۵ بیت کوین رسید. خب همانطور که از معنی هاوینگ مشخص بود دقیقا هر سال پس از رویداد هاوینگ پاداش های استخراج نصف می شدند. اینبار در هاوینگ سال ۲۰۲۰ که چند روزی به برگزاری آن باقی نمانده است قرار است این عدد به ۶.۲۵ بیت کوین برسد. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که آیا استخراج بیت کوین روزی به پایان خواهد رسید؟

بله. برای اینکه بتوانید دلیل جواب مثبت این سوال را بدانید ادامه این مقاله را مطالعه کنید.


استخراج بیت کوین چه سالی به پایان می رسد؟

استخراج بیت کوین تا زمانی که بیت کوین موجود باشد ادامه خواهد داشت متوقف نمی شود. اما اگر روزی برسد که اعلام شود بیت کوین های موجود ( ۲۱ میلیون بیت کوین ) به اتمام رسیده است، قطعا دیگر تنها می توان از طریق خرید و فروش بیت کوین به دست آورد.

 

ممنون که تا پایان مطلب “هاوینگ بیت کوین چیست؟” با ما همراه بودید.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
من سید مهدی هستم تولید کننده محتوا سایت زوم ارز. دانشجوی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد گرایش نرم افزار می باشم و همچنین سابقه ی سه سال فعالیت در حوزه ی ارز های دیجیتال و 5 سال نیز تولید کننده محتوا را در کارنامه خود دارم. بنده علاقه مند به دنیای کریپتو و همچنین تکنولوژی هستم و همچنین به آینده ی ارز های دیجیتال بسیار خوشبین نیز هستم و بر این باورام که صنعت بلاکچین در ایران آینده ای بسیار درخشانی خواهد داشت.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده