آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ارز دای DAI چیست؟

ارز دای DAI چیست؟

ارز دای DAI  ، در این مقاله قصد داریم تا شما را با ارز دیجیتال DAI آشنا نماییم . در ادامه مطالب شما با روند قیمت و عملکرد این رمز ارز آشنا خواهید شد  . ارز دیجیتال DAI یک استیبل کوین بر بستر اتریوم می باشد که صدور و توسعه آن توسط پروتکل میکر ( Maker ) و سازمان غیرمتمرکز MakerDAO مدیریت می شود.

در ادامه مطالب شما با این ارز دیجیتال به طور کامل آشنا خواهید شد و ویژگی های این رمز ارز را بررسی خواهیم کرد .

MakerDAO چیست؟

MakerDAO  سازمانی است که برای ثبات قیمت در دنیای ارزهای دیجیتال به وجود امده است. Maker  بستری را برای دسترسی همگانی به اقتصاد غیرمتمرکز فراهم کرده است.این سازمان از دو توکن DAI   وMKRبرای رسیدن به اهدافش استفاده میکند.DAI که یه stablecoin   غیرمتمرکز است،MKR نیز ارزدیجیتالی با هدف حفظ سیستم و مدیریت DAI است.


ارز دای DAI چیست ؟

ارز دیجیتال دای ( DAI ) چیست ؟
ارز دیجیتال دای ( DAI ) چیست ؟

وجود ارزهایی با قیمت متغیر با مشکلاتی همراه بود که برای حل این مشکل استیبل کوین ها یا ارزهای باثبات به وجود امدند،اگر با دنیای ارزهای دیجیتال اشنا باشید حتما نام تتر(USDT) را شنیده اید،تتر یک استیبل کوین است که پشتوانه ان دلار است،استیبل کوین ها به دو دسته متمرکز و غیر متمرکز تقسیم بندی میشوند.

همانطور که در ابتدای این مقاله گفتیم رمز ارز DAI یک استیبل کوین می باشد . این به این معناست که این ارز دیجیتال دارای یک قیمت پایدار است . در واقع قیمت ارز دیجیتال DAI با دلار آمریکا تطابق دارد .

به عبارت دیگر می توان گفت ارز DAI یک ارز کاملا غیرمتمرکز است و دارایی دیجیتالی به شمار می رود که ارزش آن نسبت به دلار آمریکا پایدار است . طبق بررسی های انجام شده ارز دیجیتال DAI یک توکن ERC-20 در بلاکچین اتریوم است که ارزش آن ثابت است .


تاریخچه و بنیان گذاران ارز دیجیتال DAI

تاریخچه و بنیان گذاران ارز دیجیتال DAI
تاریخچه و بنیان گذاران ارز دیجیتال DAI

طبق بررسی های انجام شده و بر اساس سایت اصلی این ارز دیجیتال dai.com ، رمز ارز DAI در سال ۱۹۷۰ توسط سه نفر که از دانشگاه هاروارد فارغ التحصیل شدند با هدفی پویا برای توسعه تاسیس شد . که این سه نفر افرادی با نام های Charlie Sweet ، Don Mickelwait و John Buck می باشند .

البته لازم به ذکر است در سایت CoinMarketCap در بحث بنیان گذاران به این موضوع اشاره شده است که ارز دیجیتال DAI توسط هیچ شخص یا گروه کوچکی از بنیان گذاران ایجاد نشده است  و در عوض توسعه و صدور توکن های جدید توسط MakerDAO و پروتکل Maker اداره می شود .


استیبل کوین متمرکز چیست؟

استیبل کوین های متمرکز
استیبل کوین متمرکز چیست؟

استیبل کوین های متمرکز توسط فیات و یا یک کالا پشتیبانی میشوند،همانطور که گفته شد تتر ارزی است که با دلار پشتیبانی میشود و به ازای هر تتر یک دلار امریکا در بانک نگه داری میشود.پترو نیز استیبل کوینی است که پشتیبان ان نفت است.


استیبل کوین غیرمتمرکز چیست؟

استیبل کوین های غیر متمرکز
استیبل کوین غیرمتمرکز چیست؟

استیبل کوین های غیرمتمرکز نیز ارزهایی هستند که پشتیبان انها فیات و یا یک کالا نیست،بلکه پشتیبان ان یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز دیگر است،شاید بپرسید اصلا چرا استیبل کوین های غیر متمرکز به وجود امدند؟استیبل کوین های متمرکز باید تحت نظارت نهاد دیگری باشند،اما در استیبل های غیرمتمرکز بدین شکل نیست و همه چی شفاف و امن و سریع است و هیچ واسطه ای وجود ندارد.DAI  اولین استیبل کوین غیرمتمرکز است که روی بلاک چین اتریوم ساخته شد.


DAI اولین استیبل کوین غیرمتمرکز:

DAI  یک stablecoin  غیرمتمرکز است که توسط وثیقه پشتیبانی میشود.DAI در کیف پول ارزهای دیجیتال یا سایر پلتفرم ها قابل نگه داری است و توسط اتریوم و سایر بلاکچین های محبوب حمایت میشود،به راحتی قابل تولید،دسترسی و استفاده است.کاربران میتوانند با گذاشتن وثیقه در MakerVault ، به تولید DAI  بپردازند.در واقع این چگونگی ورود DAI  به چرخه اقتصاد است.اگر کسی مایل به تولید DAI  نباشد میتواند از واسطه ها و صرافی ها ان را دریافت کند.DAI  میتواند به دیگران فرستاده شود،به عنوان وسیله ای برای پرداخت استفاده شود و حتی به عنوان پس انداز ذخیره شود.هر DAI که وارد چرخه اقتصادی میشود توسط وثیقه قابل دسترسی پشتیبانی میشود،در واقع  ارزش وثیقه ای که برای DAI گذاشته میشود ،بیشتر از ارزش یک DAI است.همه تراکنش های DAI  در بلاکچین اتریوم قابل مشاهده است.


چگونه قیمت DAI ثابت می ماند؟

DAI  با دو مکانیسم “عرضه و تقاضا” و “کارمزد حفظ ثبات “قیمت را همیشه در محدوده یک دلار نگه میدارد.فرض کنید میخواهید معادل ۱۰۰۰ ،DAIتولید کنید،برای این کار باید حداقل یک و نیم برابر ارزش DAIتولیدی،اتریوم (ETH)و یا بتBAT))  در Makervault  وثیقه بگذارید،یعنی ۲۵۰۰ اتریوم و یا بت میگذارید و ۱۰۰۰ DAIدریافت میکنید.ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که هرچه مقدارتولیدی افزایش یابد،قیمت کاهش می یابد و بالعکس،پس چگونه قیمت DAIثابت میماند؟MakerDAO برای حل این مشکل از راهکار کارمزد حفط ثبات یا stability fee استفاده میکند.این کارمزد توسط دارندگان ارز MKR  که حق رای دارند تعیین میشود،در گذشته این کارمزد با ارز MKR  پرداخت میشد اما اکنون با DAI پرداخت میشود.اگر قیمت DAI کاهش یابد،مقدار کارمزد کاهش می یابد تا دارندگان DAI  ترغیب شوند این ارز را بدهند و با پرداخت این کارمزد کم،وثیقه خود را دریافت کنند ،با این کار مقدار DAI  موجود در بازار کم میشود و به دنیال ان قیمت زیاد میشود.اگر قیمت DAI افزایش یابد،مقدار کارمزد افزایش می یابد تا دارندگان DAI تمایلی به فروش و باز پس گیری وثیقه نداشته باشند و به دنبال ان قیمت کاهش می یابد.در واقع با این روش قیمت ثابت میماند و دستخوش تغییر نمیشود.


مزایای DAI :

۱.ارزش ان همیشه یک دلار است.

۲.تحت کنترل هیج شخص یا ارگان دولتی نیست و هیچکس نمیتواند ان را تعطیل کند.

۳.هرکسی در هر جایی از جهان میتواند فقط با داشتن کیف پول اتریوم ان را دریافت و ارسال کند.

۴.میتوان مانند سایر ارزها بدون واسطه  معامله شود.

۵.مانند همه ی توکن های ERC20 به راحتی معامله میشود.


عملکرد ارز دیجیتال DAI چگونه است ؟

عملکرد ارز دیجیتال DAI چگونه است ؟
بررسی عملکرد ارز دیجیتال DAI

دارایی ارزشمندی که در سیستم عامل قرارداد هوشمند Maker نگهداری می شود ، به طور کامل توسط هر DAI پشتیبانی می شود . هر کسی می تواند توکن های خود را به عنوان وثیقه نگه دارد و در قبال آن DAI صادر کند .

کاربران برای استفاده از رمز ارز DAI نیازی به درک سیستم داخلی این رمز ارز ندارند . کاربران می توانند آزادانه از DAI به عنوان یک ارز استفاده کنند زیرا ثبات قیمت از طریق یک سیستم خودمختار قرارداد هوشمند که به طور خاص برای یک اکوسیستم اقتصادی طراحی شده است ، مدیریت می شود .


ویژگی های ارز دیجیتال DAI

ویژگی های ارز دیجیتال DAI
ویژگی های ارز دیجیتال DAI

از جمله ویژگی های ارز دیجیتال DAI می توان به موارد زیر اشاره کرد :

۱.ویژگی اصلی رمز ارز DAI قیمت ثابت آن است که نسبت به دلار آمریکا سنجیده می شود . بازار ارزهای دیجیتال به دلیل نوساناتش مشهور است حتی بزرگترین کوین ها مانند بیت کوین بعضی اوقات در یک روز تغییر قیمت بیشتر از ۱۰% را تجربه کند . البته ممکن است این تغییر قیمت نزولی و یا صعودی باشد .

در این شرایط ، معامله گران و سرمایه گذاران به طور طبیعی تمایل دارند دارایی های امن را به حساب خود اضافه کنند که قیمت ثابت آنها ممکن است به جبران نوسانات قابل توجه بازار کمک کند .یکی از این دارایی ها استیبل کوینی مانند DAI می باشد که ارزش آنها نسبتا پایدار است .

۲.از دیگر ویژگی های ارز دیجیتال DAI این است که نه تنها توسط یک شرکت خصوصی بلکه توسط یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز از طریق پروتکل نرم افزاری مدیریت می شود . در نتیجه ، کلیه موارد مربوط به توکن توسط قراردادهای هوشمند خود به صورت عمومی ثبت می شود .

۳.علاوه بر ویژگی هایی که در بالا ذکر شد روند توسعه نرم افزار DAI به به شیوه ای دموکراتیک تر، از طریق رای گیری مستقیم توسط شرکت کنندگان اکوسیستم توکن ، اداره می شود .


روند قیمت ارز دیجیتال DAI

قیمت رمز ارز DAI در زمان نگارش این مقاله برابر با ۱.۰۰ دلار می باشد و حجم معاملات روزانه ارز دیجیتال DAI برابر با ۳۱۰،۲۶۳،۰۱۶ دلار است . طبق بررسی های انجام شده این رمز در ۲۴ ساعت گذشته ۰.۰۱% افزایش یافته و در سایت CoinMarketCap دارای رتبه ۳۷ است . در نمودار زیر شما روند قیمت ارز دیجیتال DAI را مشاهده خواهید کرد که دارای نوسانات بسیاری می باشد.

روند قیمت ارز دیجیتال DAI
روند قیمت ارز دیجیتال DAI

در چه کیف پول هایی می توان رمز ارز DAI را ذخیره نمود ؟

در چه کیف پول هایی می توان رمز ارز DAI را ذخیره نمود ؟
کیف پول های رمز ارز DAI

پس از اینکه شما رمز ارز DAI را خریداری نمودید می توانید با استفاده از کیف پول های دیجیتال پشتیبان کننده این رمز ارز ، ارز دیجیتال DAI را ذخیره نمایید . در ادامه مطالب ما جدولی از کیف پول های پشتیبان کننده رمز ارز DAI فراهم نمودیم که شما با مطالعه این قسمت از مقاله با این کیف پول ها آشنا خواهید شد و قادر خواهید بود مزایا و معایب کیف پول ها را نیز بررسی نمایید .

نام کیف پول نوع کیف پول توضیحات
۱.Ledger Nano S سخت افزاری کیف پول لجر نانو اس در میان کاربران بسیار محبوب می باشد . این کیف پول امکان ذخیره سازی رمز ارزها را به راحتی فراهم می کند .
۲.Trezor سخت افزاری کیف پول ترزور از بیش از ۵۰۰ رمز ارز پشتیبانی می کند . روند نصب این کیف پول بسیار آسان است به طوری که افراد مبتدی می توانند آن را به راحتی نصب نمایند .
۳.KeepKey سخت افزاری کیف پول سخت افزاری کیپ کِی از تمامی توکن های با استاندارد ERC-20 پشتیبانی میکند .
۴.MyEtherWallet تحت وب این کیف پول مبتنی بر استاندارد ERC-20 است و از تمامی توکن های با استاندارد ERC-20 پشتیبانی می کند .
۵.MetaMask تحت وب  کیف پول متامسک از طریق مرورگر کروم قابل نصب است و ایمن می باشد .
۶.Edge Wallet نرم افزاری شما می توانید با استفاده از اپلیکیش این کیف پول رمز ارزها را ذخیره نمایید . کیف پول اج برای سیستم عامل های اندروید و آی آو اس در دسترس است .
۷.Coinomi نرم افزاری کیف پول کوینومی از قدیمی ترین کیف پول ها در حوزه ی رمز ارزهاست که پشتیبانی از ۱۷۷۰ رمز ارز را ارئه می دهد .

نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال DAI

نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال DAI
نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال DAI

برای خرید ارز دیجیتال DAI شما می توانید از طریق صرافی های پشتیبان کننده این رمز ارز اقدام نمایید . شما در ابتدا نیازمند آن هستید تا در صرافی های مورد نظر ثبت نام نمایید . پیشنهاد ما به شما این است تا از صرافی های آنلاین خارجی استفاده کنید زیرا کارمزد کمتری نسبت به دیگر صرافی ها دریافت می کنند . برای فروش نیز می توانید از طریق همین روندی که گفتیم که اقدام نمایید . در صورتی که از قبل در صرافی تراکنش و یا معامله ای را انجام نداده بودید ، می توانید با ثبت نام در آن صرافی رمز ارز DAI را به فروش برسانید .

در ادامه مطالب ما تعدادی از صرافی های آنلاین خارجی را به شما معرفی خواهیم کرد که از طریق آن می توانید اقدام به خرید و فروش رمز ارز DAI نمایید .


صرافی های پشتیبان کننده رمز ارز DAI

صرافی های پشتیبان کننده رمز ارز DAI
صرافی های پشتیبان کننده رمز ارز DAI

همانطور که در مباحث پیشین گفتیم برای خرید و فروش رمز ارز DAI می توانید از طریق صرافی های آنلاین خارجی که امکان دسترسی از هر نقطه از جهان را دارند ، اقدام نمایید . از جمله این صرافی ها می توان موارد زیر را نام برد .

۱.صرافی Binance : از جمله مشهور ترین پلتفرم های معاملاتی است که روزانه حجم معاملات بالایی را در خود جای داده است .

۲.صرافی Coinbase Pro : صرافی کوین بیس پرو در سانفرانسیسکو مستقر است و این صرافی از سال ۲۰۱۵ فعال است . در این صرافی شما می توانید رمز ارزهای دیگری همچون بیت کوین ، لایت کوین ، اتریوم و … مبادله کنید .

۳.صرافی OKEx : صرافی اوکی اکسنچ از پلتفرم های مبادلاتی رمز ارزها به شمار می رود که بیش از ۴۰۰ جفت معاملاتی را پشتیبانی می کند و همچنین لازم به ذکر است بیش از ۲۰ میلیون کاربر از سراسر جهان دارد .

۴.صرافی HitBTC : صرافی HitBTC در سال ۲۰۱۳ توسط متخصصان برجسته و با تجربه در زمینه رمز ارزها ایجاد شده است . این صرافی بسیار امن می باشد و همچنین شما می توانید از طریق تلفن همراه خود ارزهای دیجیتال را مبادله کنید .

۵.صرافی Uniswap : صرافی یونی سواپ یک پلتفرم برای مبادله رمز ارزها می باشد . این صرافی در ۲ نوامبر ۲۰۱۸ راه اندازی شد . به طور خلاصه می توان گفت این صرافی  به عنوان یک رابط قرارداد ساده هوشمند برای تعویض توکن های ERC-20 معرفی می شود .

۶.صرافی Compound : صرافی Compound یک پروتکل غیرمتمرکز DeFi می باشد . کاربران می توانند به راحتی ارزهای دیجیتال را از طریق این پلتفرم خریداری نمایند .


آینده ارز دیجیتال DAI

آینده ارز دیجیتال DAI
آینده ارز دیجیتال DAI

ارز دیجیتال DAI می تواند به یکی از ارزهای آینده دار تبدیل شود . از آنجا که ارزش آن ثابت است برای معاملات مناسب است . بسیاری از تحلیلگران معتقدند که در آینده DAI برای پرداخت های بین المللی و انتقال پول استفاده خواهد شد . ارز دیجیتال DAI با بسیاری از رمز ارزها سازش دارد . با این وجود می توانیم آینده ای خوب را برای رمز ارز DAI پیش بینی کنیم .


اینفوگرافیک ارز دیجیتال دای DAI

اینفوگرافیک ارز دیجیتال دای DAI
اینفوگرافیک ارز دیجیتال دای DAI

سخن آخر ارز دای DAI

DAI یک استیبل کوین روی بلاک چین اتریوم است که نخستین بار توسط اکوسیستم MakerDAO به دنیا معرفی شد.DAIجزو استیبل کوین های غیر متمرکز است که توسط ارز دیجیتال اتریوم و بت و چندارز دیگر حمایت میشود.DAI از دو مکانیسم کارمزد ثابت و عرضه و تقاضا برای ثبات قیمت استفاده میکند.

ممنون از اینکه تا پایان “ ارز دای DAI ” همراه ما بودید.

منبع : زوم ارز


بیشتر بخوانید:

از اخبار روز اطلاع داری؟
از اخبار روز اطلاع داری؟

آخرین اخبار فاندامنتال ارز دیجیتال

[vc_column][vc_basic_grid post_type=”post” max_items=”6″ item=”55693″ grid_id=”vc_gid:1645702444863-21150734-cadd-6″ taxonomies=”663″][/vc_column]

تیم تحلیل گر
تیم تحلیل گر
من نرگسم. تحلیل گر بازارهای مالی مانند بورس،ارز دیجیتال،فارکس
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شیرازی
شیرازی
3 سال قبل

سلام .
ارز dai در صرافی لیست شده است ؟

تیم محتوا
تیم محتوا
پاسخ به  شیرازی
3 سال قبل

سلام بله

آخرین مقالات منتشر شده