آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

آدرس سگویت بیت کوین چیست؟ | تفاوت آدرس معمولی و آدرس سگویت

تفاوت آدرس معمولی بیت کوین و آدرس سگویت

ایا اطلاعاتی از آدرس های بیت کوین و آدرس های سگویت یا Segwit دارید؟ آیا می دانید این نوع آدرس ها در کجا به کارمان می آید؟ آیا تا به حال با این نوع از موضوعات آشنا شدید اید؟ در این مقاله همانطور که متوجه شدید، قصد داریم تا درباره آدرس های بیت کوین و سگویت یا Bitcoin and segwit با شما گفتگو کنیم. پس اگر علاقه به دانستن این اطلاعات دارید، ادامه این مقاله را از دست ندهید.


آدرس سگویت بیت کوین چیست؟

آدرس‌های Segwit (Segregated Witness) نوع جدیدی از آدرس‌های بیت‌کوین هستند که از به‌روزرسانی Segwit در پروتکل بیت‌کوین بهره می‌برند.

هدف Segwit افزایش مقیاس‌پذیری شبکه بیت‌کوین و کاهش کارمزدها است. این هدف با جداسازی امضای تراکنش از بخش اصلی تراکنش دست‌یابی می‌شود. به این ترتیب، فضای بلاک آزاد می‌شود و ماینرها قادر به درج تراکنش‌های بیشتری در هر بلاک می‌شوند.

آدرس‌های Segwit با عبارت “bc” آغاز می‌شوند و پس از آن ۲۰ تا ۳۰ کاراکتر از حروف بزرگ و کوچک و اعداد دنبال می‌شوند. این آدرس‌ها قابل استفاده برای ارسال و دریافت بیت‌کوین و سایر دارایی‌های دیجیتال مبتنی بر بیت‌کوین هستند.


تفاوت آدرس معمولی با آدرس سگویت

آدرس‌های معمولی، که به عنوان آدرس‌های P2PKH نیز شناخته می‌شوند، نوعی از آدرس‌های بیت‌کوین هستند که از فرمت قدیمی‌تری برای نمایش استفاده می‌کنند. این آدرس‌ها با یک عدد ۱ شروع می‌شوند و به دنبال آن ۲۵ کاراکتر هگزادسیمال می‌آیند. آدرس‌های معمولی به واسطه استفاده از این فرمت، حجم بیشتری را در زنجیره بلوک بیت‌کوین اشغال می‌کنند.

اما آدرس‌های سگویت، که به عنوان آدرس‌های Bech32 نیز شناخته می‌شوند، نوع جدیدتری از آدرس‌های بیت‌کوین هستند که از فرمت SegWit استفاده می‌کنند. این آدرس‌ها با عبارت “bc1” شروع می‌شوند و به دنبال آن ۲۰ تا ۳۰ کاراکتر از حروف بزرگ و کوچک و اعداد می‌آیند. آدرس‌های سگویت به واسطه استفاده از فرمت جدید و بهینه‌تری، حجم کمتری در زنجیره بلوک بیت‌کوین اشغال می‌کنند و همچنین از برخی قابلیت‌های امنیتی و بهبودهای فنی نیز برخوردارند.

بنابراین، تفاوت اصلی بین آدرس‌های معمولی و آدرس‌های سگویت در فرمت استفاده شده و نحوه نمایش آنها است. همچنین، آدرس‌های سگویت از برخی قابلیت‌های بهبود یافته در زمینه امنیت و بهره‌وری برخوردار هستند.


آیا می توان متوجه نوع آدرس ( از نظر معمولی بودن و یا Segwit ) شد؟

بله. آدرس های معمولی و یا سگویت مشخصه هایی دارند که شما می توانید به راحتی متوجه آنان شوید. اگر آدرسی دید که با عدد ” ۱ ” شروع شده است بدانید که این آدرس یک آدرس معمولی است اما اگر دیدید که آدرس شما با عدد ” ۳ ” و یا عبارت ” bc1 ” شروع شده است نوع آن آدرس Segwit می باشد. پس بنابراین از این طریق می توانید متوجه نوع آدرس کیف پول خود شوید. البته به این نکته توجه کنید که بیشتر آدرس هایی که با ۳ شروع می شود مربوط به P2SH می شود. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که P2SH چیست؟

P2SH یکی از روش های پرداخت در نوع آدرس Segwit می باشد. بیشتر شما بدانید آدرس هایی که با bc1 آغاز می شوند مربوط به Segwit می شود.


آیا می توان از آدرس نوع معمولی به آدرس نوع Segwit انتقال انجام داد؟

بله، می‌توانید بیت‌کوین را از یک آدرس نوع معمولی به یک آدرس نوع Segwit منتقل کنید. این فرآیند به سادگی امکان‌پذیر است و به شما اجازه می‌دهد بیت‌کوین را از یک آدرس قدیمی به یک آدرس جدید و بهبود یافته با امکانات بیشتر منتقل کنید.

هنگامی که می‌خواهید از آدرس معمولی به آدرس Segwit منتقل شوید، موارد زیر را در نظر بگیرید:

۱. کارمزد: کارمزد تراکنش برای ارسال به آدرس Segwit معمولاً کمتر است. این به دلیل استفاده از تکنولوژی Segwit که قابلیت‌های بهبود یافته‌ای از جمله کاهش مصرف فضای بلاک را فراهم می‌کند.

۲. پشتیبانی: اطمینان حاصل کنید که کیف پول یا صرافی که از آن استفاده می‌کنید، انتقال به آدرس‌های Segwit را پشتیبانی می‌کند. برخی از کیف پول‌ها و صرافی‌ها هنوز این قابلیت را فراهم نکرده‌اند، بنابراین قبل از انتقال مطمئن شوید که سرویسی که استفاده می‌کنید، این قابلیت را دارد.

۳. زمان تأیید: مانند هر تراکنش بیت‌کوین دیگر، زمانی که انتقال به آدرس Segwit انجام می‌شود، نیاز به تأیید شبکه دارد. این به معنی این است که تراکنش شما باید توسط شبکه بیت‌کوین تأیید شود که ممکن است چند دقیقه طول بکشد. بنابراین، بهتر است صبور باشید و منتظر تأیید تراکنش باشید.

با رعایت این نکات، می‌توانید بیت‌کوین خود را به آدرس Segwit انتقال دهید و از مزایای این تکنولوژی بهره‌برداری کنید.


مزایا و معایب آدرس Segwit

مزایا:

 • امنیت: آدرس‌های SegWit با ارائه تکنولوژی جدیدی به نام “وزن‌دهی تراکنش” (transaction weighting)، در برابر برخی از حملات هکری مانند حملات “انسان در میان” (man-in-the-middle)، مقاوم‌تر عمل می‌کنند. این حملات اغلب با تلاش برای تغییر آدرس‌هایی که در تراکنش‌ها استفاده می‌شوند، انجام می‌شوند. با استفاده از آدرس‌های SegWit، این حملات می‌توانند کاهش یابند.
 • کارآمدی: تراکنش‌های SegWit به دلیل استفاده از فرمت جدیدی برای ذخیره داده‌ها، کارآمدتر از تراکنش‌های معمولی هستند. این به این معنی است که هزینه‌های کمتری دارند و زمان بیشتری را طول نمی‌دهند. این مسئله برای کاربران مزیتی است، زیرا می‌توانند هزینه‌های تراکنش خود را کاهش دهند.
 • قابلیت انعطاف‌پذیری: آدرس‌های SegWit نه تنها برای ارسال و دریافت بیتکوین، بلکه برای ارسال و دریافت دارایی‌های دیجیتال مبتنی بر بیتکوین نیز قابل استفاده هستند. این به کاربران این امکان را می‌دهد که از آدرس‌های SegWit برای مدیریت مجموعه‌ای گسترده از دارایی‌های دیجیتال استفاده کنند.
 • فضای ذخیره‌سازی: استفاده از آدرس‌های SegWit منجر به کاهش فضای ذخیره‌سازی مورد نیاز در کیف پول‌های سخت‌افزاری می‌شود. این به کاربران کمک می‌کند تا بیشترین استفاده را از فضای ذخیره‌سازی خود ببرند.

معایب:

 • پذیرش: از آنجا که تکنولوژی SegWit از زمان عرضه خود در سال ۲۰۱۷، برخی از کیف پول‌ها و صرافی‌ها هنوز از آدرس‌های SegWit پشتیبانی نمی‌کنند. بنابراین، استفاده از این آدرس‌ها ممکن است با محدودیت‌هایی مواجه شود و در برخی موارد نیاز به تبدیل آدرس‌ها باشد.
 • پیچیدگی: آدرس‌های SegWit در مقایسه با آدرس‌های معمولی، پیچیده‌تر هاستفاده از آدرس‌های SegWit کمی پیچیده‌تر است و ممکن است برای برخی از کاربران گیج‌کننده باشد. این آدرس‌ها با پیشوند “bc1” شروع می‌شوند و با یک سری حروف و اعداد بیت‌کوین کد شده‌اند. این مسئله ممکن است به خصوص برای کاربران تازه وارد به دنیای بیتکوین مشکل ساز باشد.

چه کیف پول هایی از آدرس دهی نوع Segwit پشتیبانی می کند؟

کیف پول هایی که از آدرس یگویت پشتیبانی می کنند

امروزه کیف پول هایی هستند که شما می توانید به راحتی با آدرس نوع Segwit شروع به ذخیره سازی رمز ارز ها کنید. در صورتی که بخواهید در هنگام انتقالات از صرافی و یا کیف پول ها از آدرس نوع Segwit استفاده کنید، همانطور که در گذشته گفتیم، کارمزد شما بسیار کم می باشد. کیف پول هایی که در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد تمامی آن ها از آدرس دهی نوع Segwit پشتیبانی می کنند.

 1. کوین‌بیس (Coinbase)
 2. بیت‌باکس (BitBox)
 3. الکتروم (Electrum)
 4. ترزور (Trezor)
 5. کوینومی (Coinomi)
 6. لجر نانو اس (Ledger Nano S)
 7. بیت‌گو (BitGo)
 8. گرین‌ادرس (GreenAddress)
 9. اکسودوس (Exodus)
 10. سامورایی ولت (Samourai Wallet)

سخن پایانی

آدرس‌های SegWit به عنوان یک نوآوری مهم در شبکه بیت‌کوین، مزایای فراوانی را برای کاربران ارائه می‌دهند. این آدرس‌ها نسبت به آدرس‌های معمولی، امن‌تر، کارآمدتر و انعطاف‌پذیرتر هستند و به کاهش مشکلات مقیاس‌پذیری شبکه کمک می‌کنند.

یکی از ویژگی‌های برجسته آدرس‌های SegWit، امنیت بهتر آنها است. با استفاده از تکنولوژی ویتنس (Witness)، امضاهای تراکنش‌ها جدا از بخش‌های دیگر تراکنش ذخیره می‌شوند. این به معنی این است که حمله‌هایی که به امضاهای تراکنش انجام می‌شوند، نمی‌توانند به اطلاعات مالی کاربران دسترسی پیدا کنند. بنابراین، آدرس‌های SegWit امنیت بیشتری را به کاربران ارائه می‌دهند.

همچنین، آدرس‌های SegWit کارآمدتر نیز هستند. با جدا کردن امضاها از بخش‌های دیگر تراکنش، حجم داده‌های مربوط به تراکنش‌ها کاهش می‌یابد. این موضوع باعث افزایش سرعت تأیید تراکنش‌ها و کاهش هزینه‌های مربوط به آنها می‌شود. همچنین، با کاهش حجم داده‌ها، فشار بر شبکه بیت‌کوین کاهش می‌یابد و مشکلات مربوط به مقیاس‌پذیری را تسهیل می‌کند.

آدرس‌های SegWit همچنین انعطاف‌پذیرتر هستند. به عنوان مثال، با استفاده از آدرس‌های SegWit، می‌توان تراکنش‌هایی را با استفاده از متغیرهای متنوع، مانند مبلغ و داده‌های اضافی ارسال کرد. این امکان به کاربران کمک می‌کند تا تراکنش‌های خود را به شکلی دلخواه سفارشی‌سازی کنند و از انعطاف بیشتری برخوردار شوند.

ممنون که تا پایان این مقاله “آدرس سگویت segwit بیت کوین چیست؟” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
من سید مهدی هستم تولید کننده محتوا سایت زوم ارز. دانشجوی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد گرایش نرم افزار می باشم و همچنین سابقه ی سه سال فعالیت در حوزه ی ارز های دیجیتال و 5 سال نیز تولید کننده محتوا را در کارنامه خود دارم. بنده علاقه مند به دنیای کریپتو و همچنین تکنولوژی هستم و همچنین به آینده ی ارز های دیجیتال بسیار خوشبین نیز هستم و بر این باورام که صنعت بلاکچین در ایران آینده ای بسیار درخشانی خواهد داشت.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده