آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

دامیننس بیت کوین چیست؟

دامیننس بیت کوین bitcoin Dominance چیست؟

دامیننس بیت کوین bitcoin Dominance چیست؟، بازار ارز دیجیتال بسیار بی ثبات است و آن را به یک سرمایه گذاری پرخطر تبدیل می کند. در نتیجه، تریدرها و سرمایه‌گذاران ابزارها و شاخص‌های مختلفی را برای ردیابی روند بازار برای تصمیم‌گیری صحیح در معاملات ابداع می‌کنند. یکی از این ابزارها «شاخص دامیننس بیت کوین» است. شاخص دامیننس بیت کوین به تجزیه و تحلیل شرایط مختلف بازار برای تعیین روند قوی تر بازار بین بیت کوین و آلت کوین ها کمک می کند.

همچنین در این روزها بازار خرید و فروش ارز دیجیتال بیت کوین بسیار داغ است. و زمانی که بیت کوین وارد روند افزایشی می شود سرمایه گذاران زیادی تصمیم می گیرند که در این ارز دیجیتال و رمز ارزهای دیگر سرمایه گذاری کنند. همچنین زمانی که ارز های دیجیتال رو به افزایش است اصطلاحات زیادی در این بازار به گوش می رسد که یکی از این اصطلاحات همانطور که گفتیم، شاخص دامیننس است. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره دامیننس با شما سخن بگوییم.


لیست عناوینی که در این مقاله برای شما زوم ارزی عزیز آماده کرده ایم:

دامیننس Dominance چیست؟

btcDominance h1

اگر بخواهیم در ابتدا یک تعریف کلی از دامیننس داشته باشیم می توانیم بگوییم دامیننس به معنی تسلط یا سلطه است. یعنی این شاخص درصد سهم آن ارز از کل بازار را نشان می دهد. این روزها شاخص  دامیننس را درباره ارز دیجیتال بیت کوین زیاد می شنویم. به عبارتی می توان گفت تریدر ها این روزها از این شاخص بسیار استفاده می کنند .

همچنین می توان گفت بیت کوین بزرگترین ارز رمزنگاری شده جهان از نظر ارزش بازار است و بخش بزرگی از حجم معاملات در بازار ارزهای دیجیتال را در اختیار دارد. بنابراین، تسلط یا دامیننس بیت کوین به عنوان نسبت سرمایه بازار بیت کوین به بقیه بازارهای ارزهای رمزنگاری شده توصیف می شود.

دامیننس Dominance معمولاً به ارزش گذاری بیت کوین و تا حدی اتریوم نسبت به ارزش گذاری کل بازار ارزهای دیجیتال اشاره دارد. شاخص دامیننس بیت کوین توسط CoinMarketCap ارائه می شود و کل سرمایه بازار بیت کوین را نسبت به کل بازار کل دارایی های دیجیتال پیگیری می کند. این معیار برای نشان دادن ماهیت اساسی بیت کوین، اولین ارز دیجیتال ایجاد شده در بازار ارزهای دیجیتال و تأکید بر ارزش بسیار بزرگ آن در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال است.

تریدرها از آن برای نظارت بر احساسات در بازار کریپتو استفاده می کنند. واضح است که ارزش بازار بیت کوین یک شاخص مهم از احساس سرمایه گذاران است. با این حال، نوسانات قیمت بیت کوین نیز اغلب نشان دهنده تغییرات در احساسات در بازار گسترده تر ارزهای دیجیتال است. به این معنی که بینش ها را می توان از شاخص دامیننس بیت کوین به دست آورد.

ما در ادامه درباره دامیننس بیت کوین برای شما صحبت می کنیم.


دامیننس بیت کوین Bitcoin Dominance چیست؟

btcDominance h2

منظور از دامیننس بیت کوین این است که تسلط ارز دیجیتال بیت کوین در بازار ارز های دیجیتال چقدر است؟ به عنوان مثال اگر سرمایه کل در بازار کریپتو حدود ۱۰ میلیون باشد و شاخص دامیننس بیت کوین عدد ۶۰ باشد یعنی ۶۰ درصد کل بازار ارز دیجیتال مربوط به بیت کوین است و درصد مربوط به آلت کوین ها ۴۰ در صد می باشد و عبارتی می توان نتیجه گرفت زمانی که قیمت بیت کوین بالا می‌رود  شاخص دامیننس هم در حال افزایش است یعنی تریدرها تمایل بیشتری دارند که سرمایه خود را روی بیت کوین معامله کنند .

یک نکته قابل توجه این است که هر زمان که  معیار دامیننس بیت کوین رو به افزایش است، قیمت بیت کوین نیز افزایش پیدا می کند. به عبارتی تریدرها تمایل بیشتری به بیت کوین دارند اما زمانی که دامیننس بیت کوین روبه کاهش است. تریدرها تمایل دارند که سرمایه خود را روی آلت کوین ها ببرند و تجربه نشان داده در این شرایط آلت کوین ها افزایشی می شوند.

به عبارت دیگر می توان بیان نمود که دامیننس بیت کوین معیاری است که نشان می دهد چه مقدار از ارزش کل همه ارزهای دیجیتال از بیت کوین تشکیل شده است. اصل اساسی آن این است که اگر دامیننس BTC افزایش یابد، ارزش آلت کوین ها کاهش می یابد. برعکس، اگر دامیننس بیت کوین کاهش یابد، ارزش آلت کوین ها افزایش می یابد. سطح دامیننس بیت کوین با مقایسه کل سرمایه بازار بیت کوین با کل سرمایه بازار سایر ارزهای دیجیتال با هم تعیین می شود.

نکته بسیار مهم : شایان ذکر است که شما برای خرید ارز دیجیتال بیت کوین و آلت کوین در کنار تحلیل تکنیکال و فاندامنتال ، شاخص دامیننس را بررسی می کنید .صرفا شاخص دامیننس نمی تواند معیار مناسبی برای خرید یا فروش شما باشد.


تاریخچه دامیننس بیت کوین Bitcoin Dominance

btcDominance h3

عملکرد تاریخی دامیننس بیت کوین یک معیار مهم برای ارزیابی سلامت کلی بازار ارزهای دیجیتال است. به طور کلی، بیت کوین سلطه خود را در طول سال ها حفظ کرده است و ارزش بازار آن بیش از ۶۰ درصد از کل سرمایه بازار را تشکیل می دهد.

با این حال، دوره های خاصی وجود داشته است که دامیننس یا سلطه آن کاهش یافته است، مانند دوره صعودی ۲۰۱۷ که ارزش بازار آلت کوین ها به طور قابل توجهی افزایش یافت.

همچنین لازم به ذکر است که دامیننس بیت کوین در پایان نوامبر ۲۰۲۰ حدود ۶۴ درصد بود. در سال ۲۰۱۳، ارزهای رمزنگاری شده بسیار کمتری وجود داشت و دامیننس بیت کوین با ۹۴% کاملا غالب بود. در ژوئن ۲۰۱۷، دامیننس بیت کوین به ۳۸% کاهش یافت. این به دلیل کاهش ارزش نیست، بلکه افزایش سایر ارزهای رمزنگاری شده است. سپس تا دسامبر ۲۰۱۷ به ۶۲% افزایش یافت.


مزایای دامیننس بیت کوین Bitcoin Dominance

بیت کوین
بیت کوین

دامیننس بیت کوین دارای مزایایی می باشد که در ادامه هر یک آورده شده است:

 • نقدینگی: بیت کوین نقدشونده ترین ارز رمزنگاری شده است که نقدینگی آن اغلب از دارایی های سنتی پیشی می گیرد. این امر خرید و فروش را آسان تر می کند که برای معامله گران و سرمایه گذاران سودمند است.
 • اثر شبکه: بیت کوین یک اثر شبکه قوی دارد، به این معنی که احتمال دارد افراد بیشتری به شبکه بپیوندند، زیرا افراد بیشتری از آن استفاده می کنند. این می تواند به اطمینان از حفظ دامیننس بیت کوین کمک کند.
 • امنیت: بیت کوین امن ترین ارز رمزنگاری شده است و بلاکچین آن رکوردی امن و تغییرناپذیر از تراکنش ها را فراهم می کند. این امر آن را برای سرمایه گذارانی که به دنبال دارایی خاصی هستند جذاب می کند.

معایب دامیننس بیت کوین Bitcoin Dominance

btcDominance h5

در این قسمت از مقاله شما قادر خواهید بود که با معایب دامیننس بیت کوین آشنا شوید:

 • نوسانات: بیت کوین بسیار نوسان پذیر است، به این معنی که قیمت آن می تواند در یک دوره کوتاه به شدت نوسان کند. این امر می تواند پیش بینی عملکرد آینده آن را دشوار کند که می تواند برای سرمایه گذاران یک نقطه ضعف باشد.
 • مقیاس پذیری: بلاکچین بیت کوین نسبت به برخی بلاکچین ها کارایی کمتری دارد، به این معنی که پردازش تراکنش ها ممکن است بیشتر طول بکشد. این می تواند یک نقطه ضعف برای معامله گرانی باشد که نیاز به انجام معاملات سریع دارند.
 • خطر فورک: بیت کوین مستعد فورک است، به این معنی که بلاکچین را می توان به دو بلاکچین تقسیم کرد. این می تواند برای سرمایه گذاران یک نقطه ضعف باشد زیرا می تواند منجر به سردرگمی و عدم اطمینان در مورد اینکه کدام نسخه از بلاکچین “واقعی” است، شود.

تاثیر دامیننس بیت کوین در تحلیل بازار ارزهای دیجیتال

تحلیلگر: اخبار منفی نمی‌توانند بیت کوین را متوقف کنند
تحلیلگر: اخبار منفی نمی‌توانند بیت کوین را متوقف کنند

ارزش بازار برای هر ارز دیجیتال نشان می دهد که یک دارایی تا چه میزان پایدار می باشد و میزان محبوبیت آن در بین سرمایه گذاران چقدر است. ارزهای رمزنگاری شده که از ارزش بالایی برخوردار هستند، به منظور سرمایه گذاری رمزنگاری امن در نظر گرفته می شوند. رمز ارزهای پایه متوسط نوسانات بیشتری دارند اما در مقابل دارای پتانسیل رشد بیشتری خواهند بود. رمز ارزهای دارای پایه کوچک امکان دارد که پتاسنیل شرد بند مدت زیادی نداشته باشند، اما چون این رمز ارزها بیشتر بی ثبات می باشند به عنوان یک سرمایه گذاری پرخطر در نظر گرفته می شوند. از جمله ویژگی هایی که بیت کوین را از دیگر آلت کوین ها متمایز می نماید این است که به عنوان یک دارایی امن در نظر گرفته می شود و دامیننس بیت کوین در تحلیل بازار ارزهای دیجیتال به عنوان یک گزینه اصلی مورد استفاده قرار می گیرد.

ارزش بازار رمز ارز اشاره به ارزش کل بازار یک ارز دیجیتال خاص دارد که ارزش بازار در هر لحظه برابر با قیمت یک رمز ارز در تعداد کل کوین های در گردش در بازه زمانی برابر است. قیمت بیت کوین از عوامل اصلی تاثیر گذار بر ارز شبازار می باشد. همچنین با نگاهی بر روند قیمت بیت کوین و روند ارزش بازار متوجه خواهیم شد که ارزش بازار از روند قیمت بیت کوین پیروی می نماید و با افزایش قیمت بیت کوین، ارزش بازار نیز افزایش می یابد.

در صورت افزایش و یا رشد دامیننس بیت کوین، وجوه و نقدینگی از آلت کوین به بیت کوین می رود. همچنین تقاضا برای خرید بیت کوین زیاد می شود و در ادامه قیمت بیت کوین نیز افزایش خواهد یافت. همچنین رشد دامیننس بیت کوین، کاهش نقدینگی و ارزش بازار آلت کوین را به همراه دارد.

در صورت کاهش دامیننس بیت کوین، وجوه و نقدینگی از بیت کوین به آلت کوین خواهد رفت و همچنین تقاضا برای خرید آلت کوین ها در بازار ارزهای دیجیتال افزایش می یابد. در ادامه قیمت آلت کوین ها نیز افزایش خواهد یافت. کاهش دامیننس بیت کوین باعث کاهش سهم بازار بیت کوین می شود، اما لزوما موجب کاهش قیمت آن نخواهد شد.


معرفی مارکت کپ بازار

btcDominance h7

ارزش بازار ارز رمزنگاری شده، ارزش کل آن ارز دیجیتال است. این با ضرب قیمت فعلی ارز دیجیتال در عرضه در گردش محاسبه می‌شود، یعنی تعداد کوین های موجود در حال حاضر.

به عنوان مثال، فرض کنید که یک ارز دیجیتال دارای قیمت ۱۰۰ دلار و عرضه در گردش یک میلیون کوین است. این بدان معناست که ارزش بازار آن ۱۰۰ میلیون دلار است. از آنجایی که ارزش بازار بر اساس قیمت ارزهای دیجیتال است، آنها دائما در حال تغییر هستند.


رابطه بین دامیننس بیت کوین و مارکت کپ

btcDominance h8

به طور خلاصه، هر چیزی که بر ارزش بازار بیت کوین و آلت کوین ها تأثیر بگذارد می تواند بر دامیننس تأثیر بگذارد. رابطه اصلی که باید در نظر داشت، ارزش بازار بیت کوین در مقابل ارزش بازار آلت کوین ها است.

این خود آنقدرها هم که به نظر می رسد ساده نیست. ارزش بازار بیت کوین بالا می رود، ارزش بازار آلت کوین کاهش می یابد و بالعکس، کل داستان را به تریدرها نمی گوید. به عنوان مثال، هرچه آلت کوین‌های بیشتری وارد بازار شوند، حتی اگر عملکرد قیمت بیت‌ کوین ثابت بماند، سهم بازار بیت‌ کوین کاهش می‌یابد.

مورد دیگر از چرخه های بازار کریپتو ناشی می شود. در بازارهای نزولی، آلت کوین‌ها معمولاً سریع‌تر از بیت‌ کوین ارزش خود را از دست می‌دهند، در حالی که در طول بازیابی، ممکن است برعکس باشد.

هیچ فرمول دقیقی برای درک رابطه بین ارزش بازار بیت کوین و ارزش بازار آلت کوین وجود ندارد.  این دو در جریان دائمی هستند.


دامیننس بیت کوین در مقابل آلت کوین ها

btcDominance h9

دامیننس بیت کوین همچنین یک معیار مهم در مقایسه ارزهای دیجیتال مختلف است. به طور کلی، بیت کوین غالب ترین ارز دیجیتال است و پس از آن اتریوم و سایر آلت کوین ها قرار دارند. با این حال، آلت کوین های خاصی از نظر ارزش بازار از بیت کوین پیشی گرفته اند، مانند اتریوم و غیره.

هنگامی که دامیننس بیت کوین افزایش می یابد، آلت کوین ها معمولا راکد هستند. هنگامی که دامیننس آلت کوین افزایش می یابد، آلت کوین ها شروع به افزایش بسیار بالاتری می کنند در حالی که بیت کوین در حدود ارزش اولیه خود باقی می ماند.


دامیننس بیت کوین و قیمت بیت کوین

بیت کوین
بیت کوین

تجزیه و تحلیل دامیننس بیت کوین در کنار قیمت آن می تواند راه خوبی برای تفسیر سیگنال های معاملاتی اساسی برای مردم باشد. معامله گران می توانند از مجموعه ای از اصول برای تصمیم گیری در مورد خرید یا فروش بیت کوین استفاده کنند.

 • اگر دامیننس بیت کوین و قیمت بیت کوین روند صعودی داشته باشد، این معمولاً یک شاخص خرید BTC است.
 • اگر دامیننس بیت کوین روند صعودی داشته باشد، اما قیمت بیت کوین روند نزولی داشته باشد، این معمولاً سیگنالی برای فروش آلت کوین ها است.
 • اگر دامیننس بیت کوین روند نزولی داشته باشد، اما قیمت بیت کوین در حال افزایش باشد، این ممکن است یک سیگنال خرید برای آلت کوین ها باشد.
 • اگر دامیننس بیت کوین و قیمت بیت کوین روند نزولی داشته باشد، این اغلب به عنوان سیگنال فروش بیت کوین تعبیر می شود.

اهمیت دامیننس بیت کوین Bitcoin Dominance

btcDominance h11

دامیننس بیت کوین یک معیار مهم برای درک سلامت کلی بازار ارزهای دیجیتال است. به‌عنوان غالب‌ترین ارز دیجیتال، نشانه‌ای از قدرت و محبوبیت دارایی است و می‌تواند به‌عنوان شاخصی از احساسات کلی بازار استفاده شود. بنابراین، سرمایه‌گذاران باید دامیننس بیت‌کوین را زیر نظر داشته باشند تا بینشی از وضعیت فعلی بازار به دست آورند.

در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا دانستن و درک دامیننس بیت کوین برای هر سرمایه گذار و تریدر کریپتو مهم است:

 • به تعیین ارزش ارزهای جایگزین کمک می کند.
 • به پیش بینی موقعیت BTC در آینده نزدیک کمک می کند.
 • با اجازه دادن به تصمیمات عاقلانه، مبتنی بر داده ها و محاسبه شده، مهارت های ترید و سرمایه گذاری کریپتو را راهنمایی و بهبود می بخشد.

بنابراین، به طور طبیعی، این یک معیار متغیر و مهم است و هنگام خرید یا فروش بیت کوین یا کوین های جایگزین باید در نظر گرفته شود.


عوامل کلیدی تاثیر گذار بر دامیننس بیت کوین

btcDominance h12

عوامل متعددی می توانند بر دامیننس بیت کوین تأثیر بگذارند، از جمله موارد زیر:

 1. احساسات سرمایه گذار: احساسات سرمایه گذار نقش عمده ای در تعیین دامیننس بیت کوین بر بازار ایفا می کند. وقتی سرمایه‌گذاران نسبت به بیت‌کوین خوش‌بین هستند، احتمال خرید و نگهداری دارایی بیشتر است که می‌تواند ارزش بازار و در نتیجه تسلط آن را افزایش دهد. از سوی دیگر، زمانی که تمایل سرمایه‌گذار نزولی است، سرمایه‌گذاران احتمال کمتری برای نگهداری دارایی دارند و این می‌تواند منجر به کاهش ارزش بازار و در نتیجه دامیننس آن شود.
 2. مقررات: محیط نظارتی که بیت کوین در آن فعالیت می کند نیز می تواند تأثیر قابل توجهی بر دامیننس آن داشته باشد. اگر مقامات نظارتی از بیت کوین حمایت کنند، این می تواند سرمایه گذاران بیشتری را تشویق کند تا وارد بازار شوند و ارزش بازار آن را افزایش دهند و به آن اجازه می دهد سلطه خود را حفظ کند. در مقابل، اگر مقامات نظارتی نسبت به بیت کوین خصومت داشته باشند، این می تواند سرمایه گذاران را از سرمایه گذاری در دارایی منصرف کند و ارزش بازار آن را کاهش دهد و در نتیجه دامیننس آن را کاهش دهد.
 3. پذیرش: با پذیرش بیشتر افراد بیت کوین، ارزش بازار آن افزایش می یابد و به آن اجازه می دهد سلطه خود را حفظ کند. برعکس، اگر افراد کمتری بیت کوین را بپذیرند، ارزش بازار آن کاهش می یابد و دامیننس آن کاهش می یابد.
 4. عرضه و تقاضا: عرضه و تقاضا نیز عوامل اصلی هستند که می توانند بر دامیننس بیت کوین تأثیر بگذارند. اگر تقاضا برای بیت کوین افزایش پیدا کند، این می تواند قیمت و ارزش بازار آن را افزایش دهد و به آن اجازه می دهد سلطه خود را حفظ کند. برعکس، در صورت کاهش تقاضا برای بیت کوین، این امر می تواند منجر به کاهش قیمت و ارزش بازار آن و کاهش دامیننس آن شود.

معرفی مزایای استفاده از نمودار دامیننس بیت کوین

معرفی مزایای استفاده از نمودار دامیننس بیت کوین
معرفی مزایای استفاده از نمودار دامیننس بیت کوین

در صورتی که افراد قادر به تجزیه و تحلیل نمودار دامیننس بیت کوین باشند، از مزایای زیر بهره خواهند برد.

 1. قادر به پیش بینی نقطه شروع بازارهای خرسی و گاوی خواهند بود.
 2. الگوهای معکوس را تشخیص خواهند داد.
 3. روندهایی که عملکرد قیمت ارزهای دیجیتال برتر نسبت به رمز ارز بیت کوین بهتر است یا همان آلت سیزن ها را شناسایی خواهند کرد.
 4. مرحله تثبیت قیمت کوتاه مدت در بازارهای نزولی و رشد همزمان دامیننس بیت کوین را شناسایی خواهند کرد.

معرفی معایب استفاده از نمودار دامیننس بیت کوین

btcDominance h14

در قسمت قبلی مقاله به معرفی مزایای نمودار دامیننس بیت کوین پرداختیم. این نمودار در مقابل مزایایی که ارائه می دهد، دارای معایبی نیز می باشد و به دلیل دارا بودن این معایب، گاهی اوقات بهتر است از این چارت استفاده نکنیم. در ادامه به معرفی معایب آن خواهیم پرداخت:

 • افزایش عرضه یکی از این موارد است. اگر افزایش عرضه بیت کوین به دلیل فعالیت های ماینینگ یا استخراج باشد، نمودار دامیننس بیت کوین یک روند افزایشی ناگهانی را نشان می دهد. به همین دلیل، توسعه زمانی این نمودار برای تجزیه و تحلیل روند معاملاتی مناسب نمی باشد.
 • نقایص شاخص مارکت کپ از دیگر مواردی است که می توان به آن اشاره نمود. ارزش بازار یا مارکت کپ همیشه عملکرد دقیقی به عنوان یک شاخص ارزش گذاری ندارد. تعدادی از آلت کوین ها حجم زیادی از بازار را به دلیل افزایش معاملات به خود اختصاص دادند. در این صورت اگر روند افزایش آلت کوین ها چشمگیر باشد، احتمال اینکه به دامیننس بیت کوین ضربه بخورد وجود دارد.

استراتژی های ترید با استفاده از دامیننس بیت کوین

btcDominance h15

دامیننس بیت کوین می تواند راهی سودآور برای کسب درآمد در بازار ارزهای دیجیتال باشد. در اینجا چند استراتژی برای ترید با استفاده از دامیننس بیت کوین وجود دارد:

 1. معاملات بلند مدت: تریدرهای بلندمدت می توانند با خرید و نگهداری دارایی از روند صعودی بلند مدت بیت کوین استفاده کنند. اگر بیت کوین در طول زمان به افزایش ارزش خود ادامه دهد، این استراتژی می تواند سودآور باشد.
 2. معاملات کوتاه مدت: تریدرهای کوتاه مدت می توانند با معامله بر روی نوسانات کوتاه مدت قیمت بیت کوین از حرکات کوتاه مدت قیمت بیت کوین استفاده کنند. اگر تریدر بتواند حرکات کوتاه مدت قیمت را به درستی پیش بینی کند، این می تواند یک استراتژی سودآور باشد.
 3. معاملات مومنتوم: تریدرهای مومنتوم می‌توانند از اثر شبکه قوی بیت کوین با معامله بر روی حرکت دارایی بهره ببرند. اگر تریدر بتواند جهت حرکت را به درستی پیش بینی کند، این می تواند یک استراتژی سودآور باشد.
 4. سرمایه‌گذاری آلت ‌کوین: سرمایه‌گذاران وقتی می‌بینند که دامیننس بیت‌کوین در مقایسه با آلت کوین‌ها کاهش می‌یابد، می‌توانند روی آلت‌ کوین‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

آیا می دانستید پیگیری اخبار ارز دیجیتال تاثیر بسزایی در سرمایه گذاری شما دارد؟ مطلع بودن از تازه ترین اخبار ارزدیجیتال به شما کمک می کند از اتفاقات مربوط به این حوزه آگاه شوید و در نهایت دانش فاندامنتال شما نسبت به رمز ارزها افزایش یابد. شما می توانید از طریق لینک زیر دسترسی مستقیم به آخرین اخبار ارز دیجیتال در وبسایت زوم ارز پیدا کنید.

جدید ترین و آخرین اخبار ارزهای دیجیتال


چگونه دامیننس بیت کوین را با دیگر کوین ها مقایسه کنم؟

شما می توانید وارد سایت coin360.com شوید و از تب های بالای سایت charts را کلیک نمایید، سپس به پایین صفحه اسکرول نمایید و در این قسمت مانند شکل زیر می توانید دامیننس بیت کوین را با آلت کوین های دیگر مقایسه نمایید.

daminance zoomarz


چگونه می توانیم شاخص دامیننس بیت کوین را تحلیل کنیم؟

شما ابتدا وارد سایت تریدینگ ویو شوید .

trading daminance

سپس بر روی گزینه chart کلیلک نمایید. حالا در این قسمت تایپ می کنید دامیننس بیت کوین، سپس می توانید با ابزار های این سایت نمودار را تحلیل نمایید.

trading dominance1

برای مطلع شدن از اخرین وضعیت بازار آلت کوین ها پیشنهاد می کنیم از طریق لینک زیر تحلیل های روزانه بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را دنبال کنید. تحلیل های تکنیکال در وبسایت زوم ارز علاوه بر اطلاع رسانی جنبه اموزشی نیز دارند.

تحلیل تکنیکال بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال


آیا دامیننس بیت کوین یک شاخص قابل اعتماد است؟

بیت کوین
بیت کوین

شاخص دامیننس بیت کوین منعکس کننده حال و هوای بازار است، بنابراین تریدرها و سرمایه گذاران می توانند از آن برای شناسایی روندهای آتی استفاده کنند. با این حال، دامیننس فعلی BTC تنها یکی از بسیاری از شاخص های ممکن بازار است.

این شاخص به سرمایه گذاران کمک می کند تا جهت بازار را پیش بینی کنند و تصمیم بگیرند که بهتر است پول را به کجا هدایت کنند: بیت کوین یا آلت کوین. اگر سهم بیت کوین در حال کاهش باشد، سرمایه گذاران روی کوین های دیگر سرمایه گذاری می کنند. اگر در حال رشد باشد، پول به بیت کوین هدایت می شود.

با این حال، از حدود سال ۲۰۲۰، در زمان اصلاحات بیت کوین، سرمایه گذاران دیگر پول را به فیات منتقل نمی کنند. در عوض، آنها پول را در استیبل کوین ها سرمایه گذاری می کنند که سهم بیت کوین در کل سرمایه بازار را کاهش می دهد.

بسیار محتمل است که در آینده، دامیننس بیت کوین حتی بیشتر کاهش یابد. در این صورت، ممکن است این شاخص منسوخ شود، زیرا قیمت آلت کوین ها دیگر به قیمت بیت کوین وابسته نخواهد بود.


چرا از شاخص دامیننس استفاده می کنیم؟

btcDominance h19

از آنجایی که بازار رمز ارز ها مجازی می باشد و نمی توان در زمان افزایش قیمت بیت کوین نقدینگی به بازار وارد کرد، به همین دلیل زمانی که ارز دیجیتال بیت کوین در حال افزایش قیمت است، تریدر ها دیگر کوین ها خود را می فروشند و وارد بازار بیت کوین می شوند که این منجر به کاهش قیمت آلت کوین ها می شود.


سقوط دامیننس بیت کوین بر بازار چه تاثیری دارد؟

btcDominance h20

زمانی که دامیننس بیت کوین کاهش می یابد، به این معنی است که تقاضا برای سایر ارزهای رمزنگاری شده افزایش می یابد. سقوط دامیننس بیت کوین به این معنی است که تقاضای نسبی برای بیت کوین در حال کاهش است.

هنگامی که دامیننس بیت کوین افزایش می یابد، این بدان معناست که سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال به دنبال ارزهای رمزنگاری شده امن تر هستند. این عمدتا به این دلیل است که نقدینگی بهتری در بیت کوین نسبت به سایر ارزهای رمزنگاری شده وجود دارد.

هنگامی که دامیننس بیت کوین کاهش می یابد، این شروع آلت سیزن است و نشانه خوبی برای آلت کوین هاست. برای سرمایه گذاران، این می تواند پس از افزایش قیمت بیت کوین رخ دهد و تریدرها برای کسب سود بیت کوین می فروشند و آلت کوین می خرند.

از آنجا که آلت کوین ها نقدشوندگی کمتری دارند و نوسانات بیشتری دارند، در این زمان آلت کوین ها می توانند به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کنند.


سوالات متداول

 1. دامیننس بیت کوین Bitcoin Dominance چیست؟

دامیننس بیت کوین معیاری است که نشان می دهد چه مقدار از ارزش کل همه ارزهای دیجیتال از بیت کوین تشکیل شده است. اصل اساسی آن این است که اگر دامیننس BTC افزایش یابد، ارزش آلت کوین ها کاهش می یابد.

 1. عوامل تاثیر گذار بر دامیننس بیت کوین چیست؟

احساست سرمایه گذار، مقررات، پذیرش و عرضه و تقاضا از جمله عوامل تاثیر گذار بر دامیننس بیت کوین هستند.


سخن پایانی

دامیننس بیت کوین یک معیار مهم برای درک سلامت کلی بازار ارزهای دیجیتال است. این یک معیار مفید برای ارزیابی وضعیت فعلی بازار است و می‌تواند بینش‌هایی در مورد قدرت و محبوبیت بیت‌ کوین ارائه دهد.

عوامل متعددی می توانند بر دامیننس بیت کوین تأثیر بگذارند، از جمله احساسات سرمایه گذار، مقررات، پذیرش و عرضه و تقاضا. علاوه بر این، دامیننس بیت کوین هم مزایا و هم معایبی دارد و مهم است که در هنگام معامله این موارد را در نظر داشته باشید.

ممنون که تا پایان مقاله “دامیننس بیت کوین چیست؟” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
نفیسه هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
21 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امین
3 سال قبل

دامیننس بقیه ارزها رو چجوری ببینم؟

امیر
3 سال قبل

دامیننس بیت کوین در کدام شرایط افزایش می شود؟

حمید
3 سال قبل

وقتی دامیننس بیت کوین در حال افزایش باشد به چه معنی می باشد؟

مهنیا
3 سال قبل

وقتی دامیننس بیت کوین در حال افزایش باشد به چه معنی می باشد؟

ناصر
3 سال قبل

دامیننس بیت کوین چقدر اومد پایین

هانیه
3 سال قبل

دامیننس یست کوین در شرایط آلت سیزن چگونه باید باشد؟

تیم محتوا
پاسخ به  هانیه
3 سال قبل

پایین تر از ۵۰

پوریا حق نژاد
3 سال قبل

مطلبتون خیلی کاربردی و مهم بود متشکر از راهنماییهای خوب ومفیدتون من خیلی دنبال این مطلب بودم ارزوی موفقیت (:

تیم محتوا
پاسخ به  پوریا حق نژاد
3 سال قبل

سپاس از همراهی شما دوست عزیز 🙂

حمید
3 سال قبل

دامیننس بیت کوین را باید تحلیل کنیم.

هانیه
3 سال قبل

میشه تحلیل دامیننس هم بزارید؟

تیم محتوا
پاسخ به  هانیه
3 سال قبل

در تحلیل های روزانه قرار داده می شود

مهناز
3 سال قبل

دامیننس بیت کوین هم روند بکشیم و حمایت و مقاومت ؟

تیم محتوا
پاسخ به  مهناز
3 سال قبل

بله قابل تحلیل است

احمد
3 سال قبل

دامیننس هم سگینال خاصی داره؟

تیم محتوا
پاسخ به  احمد
3 سال قبل

بله بالا باشد نشانه افزایش قیمت است

ف کنشلو
پاسخ به  تیم محتوا
3 سال قبل

اشتباه کردی دام وقتی بالا میره فیمتهای الت کوینها پایین میاد

یاسر
3 سال قبل

دامیننس ada رااز کجا ببینم ؟

تیم محتوا
پاسخ به  یاسر
3 سال قبل

در سایت تریدینگ ویو

رضی پور
3 سال قبل

دامیننس بقیه ارزها و چه جوری ببینم ؟

تیم محتوا
پاسخ به  رضی پور
3 سال قبل

در سایت تریدینگ ویو

آخرین مقالات منتشر شده