آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین چیست؟ ،آیا تا به حال نام استیبل کوین ” Stablecoin ” ها را شنیده اید؟ درباره استیبل کوین ها تا چه مقدار اطلاعات دارید؟ همانطور که متوجه شدید، در این مقاله قصد داریم تا درباره استیبل کوین ها با شما کاربران گرامی گفتگو کنیم. استیبل کوین ها نیز نوعی ارز دیجیتال هستند اما با قیمت ثابت. شاید قیمت استیبل کوین ها با پول هر کشور تغییر کند اما همیشه با دلار ثابت هستند. برای درک بهتر این قسمت ادامه این مقاله را از دست ندهید.

تاریخچه استیبل کوین

صرافی های آنلاین ارزدیجیتال برای  دسترسی بهتر کاربران و انجام راحت تر تراکنش ها به عنوان یک پشتیبان ساخت یک استیبل کوین را استارت می زنند.به همین دلیل استیبل کوین ها سازنده شخصی ندارند بلکه پشتیبان و سازنده ان ها یک شرکت مانند بانک ها یا صرافی های بزرگ و به صورت کلی نهاد های مالی است.اولین استیبل کوین عرضه شده تتر نام داشت .که ابتدا نام ریل کوین را برای آن قرار داده بودند.این ارز در سال ۲۰۱۴ راه اندازی شد سپس بعد ها به تتر تغییر نام داد.در حال حاضر تتر در لیست  با ارزش ترین ارزهای جهان در رتبه سوم قرار دارد.استیبل کوین ها با هدف مقابله کردن با نوسانات موجود در بازار ارزهای دیجیتال ایجاد شدند.استیبل کوین ها بر خلاف سایر ارزها که مداوما در نوسان قیمت هستند ، قیمت پایداری دارند و نوسانات بازار کریپتوکارنسی ها روی این استیبل کوین ها کارساز نیست .بنابراین با جلوگیری از نوسان در حفظ سرمایه سرمایه گذاران کمک زیادی می کند.هرچند افراد زیادی از نوسانات ارزهای دیجیتال در بازار رمز ارزها سود می کنند اما اغلب افراد تمایل دارند یک ارز دارای ثبات قیمتی پیدا کنند و پرداخت های خود را از طریق آن انجام دهند.بنابراین هدف نهایی استیبل کوین ها این است که افراد بتوانند بدون نگرانی بابت نوسان قیمت در پرداخت های روزانه خود از ارزهای خود استفاده کنند.


استیبل کوین (  Stablecoin  ) چیست؟

منظور از استیبل کوین چیست

استیبل کوین نوعی از ارزهای رمز پایه می باشند که سعی در ارائه ثبات قیمت دارد و توسط دارایی ذخیره پشتیبانی می شود . استیبل کوین ها با تلاش برای ارائه پردازش فوری و امنیت یا حفظ حریم خصوصی پرداخت ارزهای رمز پایه و ارزیابی های پایدار بدون نوسان ارزهای فیات ، مورد توجه قرار گرفته است .

استیبل کوین ها ممکن است به ارزی مانند دلار امریکا یا قیمت کالایی مانند طلا وابسته باشند . استیبل کوین ها ثبات قیمت خود را از طریق پشتوانه یا مکانیسم های الگوریتمی خرید و فروش دارایی مرجع یا مشتقات ان به دست می آورند .

استیبل کوین ها همیشه سعی دارند تا قیمت ها را ثابت نگه دارند تا به مرور زمان مشکلی پیش نیاید. یکی از استفاده هایی که شما می توانید از استیبل کوین ها داشته باشید، خرید در فروشگاه ها می باشد. البته لازم به ذکر است که در ایران تعداد این فروشگاه انگشت شمار می باشد.

به صورت کلی، استیبل کوین ها به دو دسته متمرکز و غیر متمرکز تقسیم می شوند. در ادامه همراه ما باشید تا به صورت کامل با این موضوع آشنا شوید.

دلایل ثبات قیمت

دو دلیل اصلی ثبات قیمت ارزهای فیات ، ذخایر پشتیبان انها و اقدامات به موقع بازار توسط مقامات کنترل کننده مانند بانک های مرکزی است . از انجا که ارزهای فیات به یک دارایی اساسی مانند ذخایر طلا وابسته هستند ، ارزیابی انها بدون نوسانات باقی می ماند .

حتی در موارد خاص که ارزیابی های ارز فیات ممکن است به شدت حرکت کند ، مقامات کنترل کننده برای حفظ ثبات قیمت وارد بازار می شوند و تقاضا و عرضه ارز را مدیریت می کنند . استیبل کوین ها سعی دارند تا شکاف بین ارزهای فیات و ارزهای رمز پایه را بر طرف کنند .


اهمیت اسیتبل کوین ها

استیبل کوین ها به دلیل اینکه می توانند از تورم اقتصادی جلوگیری نمایند اهمیت به سزایی دارند. در واقع رفع تورم اقتصادی یکی از دلایل اهمیت استیبل کوین ها می باشد.

استیبل کوین ها پتانسیل کمک به افرادی را دارند که در کشورهایی زندگی می کنند که از نرخ تورم بالا رنج می برند و این در نهایت قدرت خرید آنها را کاهش می دهد. در طول تاریخ نمونه های زیادی وجود دارد که پول فیات به طور قابل توجهی کاهش ارزش داشته است. در این کشورها، انتقال سرمایه آنها به جای دیگر بسیار دشوار است زیرا قوانین کنترل سرمایه توسط دولت برای جلوگیری از خروج پول از کشور وضع شده است. تبدیل پول آنها به استیبل کوین ها باعث می شود که ارزش پول آنها حفظ شود، به جای اینکه پول واحد کشور خود را نگه دارند و باعث کاهش قدرت خرید آنها شود. استیبل کوین ها توانایی کمک جهانی به توده های مردم را در مقابل تورم اقتصادی دارا می باشند.


استیبل کوین ها ی با پشتوانه کالا

در این قسمت به یک استیبل کوین با پشتوانه کالا اشاره می نماییم:

Digix Gold Token(DGX)

DGX توکنی از نوع ERC-20 است که توسط طلای فیزیکی پشتیبانی می شود. ارزش هر توکن به ارزش طلا بستگی دارد. رمز ارز DGX توسط شرکتی به نام DigixGlobal ایجاد شده است. تیم Digix از سال ۲۰۱۴ تشکیل شده است.


استیبل کوین های با پشتوانه کریپتوکارنسی ها

در این قسمت از مقاله استیبل کوینی را با پشتوانه کریپتوکارنسی ها به شما معرفی می نماییم که رمز ارز DAI می باشد.

رمز ارز DAI

ارز DAI یکی از استیبل کوین ها با پشتوانه رمز ارزها می باشد. بر خلاف سایر استیبل کوین ها، DAI به یک نهاد متمرکز یا شخص ثالث اعتماد نمی کند زیرا کاملا در بلاکچین زندگی می کند. DAI یک یک کوین غیرمتمرکز و دارای پشتوانه ارزهای رمز پایه با ارزشی که به دلار آمریکا وابسته است. DAI از طریق سیستم مستقل قراردادهای هوشمند به ثبات قیمت دست می یابد.


چگونه می توانیم استیبل کوین ها را خریداری کنیم؟

خرید استیبل کوین چگونه است

برای اینکه بتوانید استیبل کوین خریداری کنید، باید همانند ارز های دیجیتال عمل کنید. در کشور ایران می توانید با مراجعه به صرافی های آنلاین این کار را انجام دهید. همانطور که گفتیم خرید استیبل کوین ها دقیقا همانند خرید ارز های دیجیتال می باشد. پس از خرید باید استیبل کوین های خود را در کیف پول های دیجیتالی خود ذخیره کنید و در صورت نیاز از آنها استفاده نمائید.


استیبل کوین ها در کجا ذخیره می شوند؟

شما می توانید استیبل کوین ها را همانند تمامی ارز های دیجیتال در کیف پول خود ذخیره کنید. شما می توانید همانند دیگر رمز ارز ها آن را خریداری کنید و سپس آن ها را در کیف پول خود ذخیره کنید. برای ذخیره استیبل کوین ها نیز باید از کیف پول های معتبر استفاده کنید زیرا ممکن است تمام سرمایه شما دقیقا همان مقدار استیبل کوینی باشد که خریداری کرده اید.


قیمت استیبل کوین ها چگونه تعیین می شود؟

همانطور که گفتیم، قیمت استیبل کوین ها ثابت هستند و تمام استیبل کوین های موجود برابر با ” ۱ دلار ” می باشند. حال بعضی از استیبل کوین ها به دلیل حجم بازار مقدار بسیار کمی متفاوت هستند. این مقدار بسیار کم است که تنها در رقم های بالا مشخص می شوند.


از استیبل کوین ها در چه جاهایی می توان استفاده کرد؟

شما می توانید با استفاده از استیبل کوین ها وام دریافت کنید. شاید برایتان تعجب آور باشد که چگونه می توان این کار را انجام داد؟

برای اینکه بتوانید با استیبل کوین ها وام دریافت کنید باید از سایت ” Nexo ” اقدام کنید. انجام این کار برای ایرانی ها و بعضی از کشور ها دارای محدودیت است که کار را کمی سخت می کند. شما می توانید در صورت تمایل برای دانستن اطلاعت بیشتر به سایت ” Nexo.io ” مراجعه کنید.

از دیگر استفاده های استیبل کوین می توان به حواله و انتقال آن اشاره کرد. شما می توانید در هر جای دنیا که باشید با کارمزد پایین رمز ارز های خود را برای افراد مختلف در کشور های مختلف بدون هیچ دردسری ارسال کنید. این گزینه می تواند یکی از بهترین مزایا استیبل کوین ها باشد. اگر شما در کشور های خارجی مسافر و یا دانشجو هستید، این مورد بسیار به کار شما می آید و می توانید از آن استفاده کنید.

همانطور که می دانید استیبل کوین ها نوعی ارز دیجیتال هستند. شما می توانید آنها را خرید و فروش کنید. از دیگر کاربرد های استیبل کوین ها این است که می توانید با استفاده از استیبل کوین ها ارز دیجیتال های مختلف را بخرید. به عنوان مثال اگر می خواهید با ریال که واحد پول کشور ایران است به خرید و فروش ارز های دیجیتال بپردازید در ابتدا باید ریال را تبدیل به دلار کنید. این کار در صرافی های آنلاین اتفاق می افتد و شما در قبال ریال یکی از استیبل کوین ها را دریافت می کنید که هر کدام آن برابر یک دلار می باشد.

در این قسمت با کاربرد استیبل کوین ها در مکان های مختلف آشنا شدید حال می خواهیم به شما عزیزان استیبل کوین های معروف را معرفی کنیم تا شما بهتر با آن ها آشنا شوید.


انواع استیبل کوین

استیبل کوین ها بر اساس پشتوانه ای که دارند به چند دسته تقسیم می شوند.استیبل کوین های بدون پشتوانه ، استیبل کوین های با پشتوانه کریپتو کارنسی ، استیبل کوین های با پشتوانه کالا ، استیبل کوین های با پشتوانه ارزفیزیکی .در ادامه به طور مفصل به شرح هرکدام از انواع آن ها خواهیم پرداخت.

استیبل کوین های بدون پشتوانه

این نوع کوین ها آن دسته ای هستند که هیچ دارایی پشتوانه ان ها نیست .یعنی از هیجگونه دارایی به عنوان پشتیبان استفاده نمی کنند.مکانیسم عملکرد آن ها بی شباهت به عملکرد بانک مرکزی نیست .سیستم بانک مرکزی از یک سیستم توافقی برای افزایش یا کاهش چاپ اسکناس استفاده می کند.که در استیبل کوین های بی پشتوانه نیز با استفاده از فرایندی توافی برای افزایش یا کاهش عرضه توکن ها استفاده می کنند.به بیان ساده تر یعنی اینکه اگر تقاضای کلی برای توکن ها ایجاد شود آن ها با عرضه بیشتر به تعادل قیمت کمک می کنند.اصلی ترین هدف این فرآیند کمک به ثابت نگه داشتن قیمت آن یعنی ۱ دلار است.این کوین ها غیرمتمرکز هستند .یعنی اینکه همه اطلاعات مربوط به کوین ها در دفترکل توزیع شده نگهداری می شود.تنها راه به دست آوردن این کوین های با ثبات از طریق تبادل است .به هیچ ضمانت یا وثیقه ای جهت ایجاد استیبل کوین جدید احتیاج نیست .زیرا استیبل کوین ها با استفاده از یک الگوریتم ایجاد شده یا نابود می شوند.بارزترین ویژگی ارزهای با ثبات این است که قیمت ها ثابت اند زیرا ارزش آن ها به صورت اتوماتیک برپایه میزان عرضه و تقاضا مشخص خواهد شد.انجام تراکنش در ارزهای با ثبات بدون پشتوانه به راحتی صورت می گیرد.به این صورت که کاربران درخواست خود را ثبت و سپس کوین را دریافت می کنند.کاربر نیز پس از آن می تواند شروع به تراکنش کند.

استیبل کوین های با پشتوانه کریپتوکارنسی ها

این دسته از ارزهای با ثبات توسط ارزهای دیجیتالی که بیشترین ارزش را در بازار کریپتوکارنسی ها دارند پشتیبانی می شوند.به بیان ساده تر یعنی اینکه تنها توسط یک ارز پشتیبانی نمی شوند بلکه مجموعه ای از کریپتوها پشتوانه آن ها هستند.این عملکرد بخاطر ایجاد استراتژی کاهش ریسک  و یا به عبارتی توزیع بیشتر ریسک انجام شد. همانطور که می دانی بازار ارزهای دیجیتال پر از ریسک است و ارزهای دیجیتال دارای نوسانات قیمتی بسیاری هستند بنابراین زمانی که پشتوانه فقط یک ارزدیجیتال باشد نمی توان آن را به عنوان یک ارزش مناسب در نظر گرفت.

استیبل کوین های با پشتوانه کالا

همانطور که از نام آن ها پیداست این ارزهای پایدار دارای پشتوانه کالا هستند.یعنی کالاهای ارزشمند و قابل تبدیل شدن به پول .کالاهایی که بتوان ان ها را در بازار تبادل یا خرید وفروش کرد.رایج ترین کالایی که به عنوان پشتوانه در نظر گرفته می شود طلا می باشد.طلا یک فلز با ارزش است که هنوز هم بسیار از افراد از آن به عنوان سرمایه گذاری استفاده می کنند.یعنی ارزش خود را به طور مناسب حفظ می کند.در این ارزها هر ۱ ارز معادل ۱ گرم طلا است.و اصل آن میزان طلا از طریق یک شخص سوم نگهداری می شود.تراکنش ها در این نوع ارزهای با ثبات بصورت پیچیده تری انجام می شوند .تراکنش ها به این صورت است که افراد در مرحله اول باید طلا خریداری کنند سپس طلای خریداری شده را نزد شرکت واسطه می گذارند و آن شرکت در مقابل به شخص استیبل کوین می دهد.سپس شخص می تواند این توکن ها را وارد  بازار کرده و خرید و فروش کند.این نوع از توکن ها را بیشتر کاربرانی که علاقمند به ارزهای با پشتوانه واقع گرایانه تر هستند انتخاب می کنند.این نوع ارزها از قابلیت نقد شوندگی خوبی برخوردارند که این یک مزیت محسوب می شود.همچنین قیمت تقریبا پایدار کالای پشتیبان آن نیز یک به مزایای این نوع از استیبل کوین ها افزوده می کند.

استیبل کوین های با پشتوانه ارز فیزیکی

ارز فیزیکی به معنای پول رایج کشور صادرکننده است.مانند USD ،  EUR این نوع ارزها به دلیل اینکه تحت حمایت دولت ها هستند و در بین افراد نیز قابل قبول تر می باشند دارای بیشترین تراکنش بین افراد هستند.زیرا برای افراد قابل اعتماد تر هستند.این نوع از استیبل کوین ها به عنوان ساده ترین و متمرکزترین ارزهای با ثبات شناخته می شوند .استفاده از ارزهای فیزیکی باعث شده که نوسان قیمت در ان ها کمتر شود چراکه همانطور گفتیم توسط دولت حمایت می شود.انجام تراکنش در آن ها بسیار راحت است و بی شباهت به پول معمولی نیست.کاربران پس از تهیه استیبل کوین از نهاد مالی مربوطه می توانند به تبادل آن بپردازند.تمامی این فرایند فقط نیازمند اعتماد به سیستم و منابع مالی نهاد های مربوطه است .البته شایان ذکر است که این ارزها برای آن دسته از کاربرانی مناسب است که به سیستم عملکرد مرکزی کشور خود اعتماد دارند.زیرا بخاطر متمرکز بودن سیستم این نوع از ارزهای با ثبات در صورت اتفاقاتی همچون ورشکستگی نهاد یا رکود اقتصادی ممکن است دستخوش تغییرات شدیدی شوند.


معرفی معروف ترین استیبل کوین های موجود

پس از این همه تعریف درباره استیبل کوین ها شاید برای شما این سوال پیش بیاید که کدام یک از ارز ها استیبل کوین می باشد؟

در این قسمت از مقاله با ما همراه باشید تا با استیبل کوین های معروف حال حاضر آشنا شوید.

 1. تتر یا Tetherمعرفی معروف ترین استیبل کوین های موجود ،تتر

یکی از بهترین و پرطرفدار ترین استیبل کوین های موجود تتر است. در حال حاضر تتر بیشترین حجم معادلات را دارد و بین بیشتر کاربران تتر جا به جا می شود. هم اکنون قیمت تتر معادل ” ۱ دلار ” می باشد. شما می توانید با استفاده از صرافی های ارز دیجیتال این تبادلات را انجام دهید. هم اکنون اگر کاربری بخواهد ارز های دیجیتال خریداری کند و یا دیگر مواردی که گفتیم را انجام دهد، از تتر استفاده می کنند. از دیگر افتخارات تتر این است که در لیست ۱۰ ارز دیجیتال معروف قرار دارد. اگر به لیست رمز ارز ها مراجعه کنید نام ارز دیجیتال تتر را در بین ۱۰ ارز برتر مشاهده می کنید.

 1. ترو یو اس دی یا TrueUSDمعرفی معروف ترین استیبل کوین های موجود ،ترو یو اس دی

TrueUSD یک استیبل کوین معروف دیگر است که آن هم همانند تتر برابر با ” ۱ دلار ” می باشد. شما می توانید به ارحتی از طریق صرافی ها اقدام به خرید TrueUSD کنید. استیبل کوین TrueUSD به دلیل اینکه توسط شرکت های ثالث تایید می شوند از شفافیت و همچنین امنیت مناسبی برخوردار هستند. به گفته یک سایت معتبر انگلیسی تیم توسعه دهنده TrueUSD یک تیم کاربلد می باشد و تماما سعی می کنند تا در راه خود موفق شوند.

 1. دلار Geminiمعرفی معروف ترین استیبل کوین های موجود ،دلار

در این قیمت در نظر داریم تا درباره استیبل کوین GUSD با شما عزیزان گفتگو کنیم. اگر در حوزه ارز های دیجیتال فعالیت مستقیم دارید، قطعا با سرمایه گذاران بزرگ بیت کوین آشنا هستید. یکی از سرمایه گذاران بیت کوین برادران وینکلووس هستند. استیبیل کوین GUSD نیز توسط این افراد ایجاد شده است. هم اکنون قیمت GUSD برابر با ” ۱ دلار ” می باشد. شما می توانید برای خرید و فروش رمز ارز های خود و باقی کار ها از این استیبل کوین استفاده کنید.

 1. پاکسوس استاندارد یا Paxos Standardمعرفی معروف ترین استیبل کوین های موجود ،پاکسوس استاندارد

پاکسوس توسط نهاد تنظیم و مقررات مالی تایید شده است. در کل می توان گفت که استیبل کوین Paxos Standard اولین استیبل کوین کنترل شده در جهان می باشد. خوشبختانه صرافی بایننس این را به عنوان رمز ارز تایید کرده است.


منظور از استیبل کوین های متمرکز و غیر متمرکز چیست؟

 • استیبل کوین های متمرکز

حامی تمامی ارز های دیجیتال متمرکز، یک کالا و یا یک ارز فیات ( واحد اصلی پول هر کشور ) می باشد و معمولا این ها توسط یک نهاد متمرکز اداره می شوند. به عنوان مثال ارز دیجیتال تتر ” USDT “ با دلار پشتیبانی می شود.

 • استیبل کوین های غیر متمرکز

همانطور که می دانید استیبل کوین غیر متمرکز توسط هیچ نهاد کنترل نمی شود. اینها تماما توسط یک ارز دیجیتال غیر متمرکز دیگر پشتیبانی می شوند و دیگر توسط هیچ چیز دیگری پشتیبانی نمی شوند.


مزایا و معایب استیبل کوین

مزایا استیبل کوین:

 1. انتقال آسان و بی دردسر
 2. هزینه انتقالات نسبتا پایین
 3. با ثبات
 4. سادگی در کار کردن

معایب استیبل کوین :

 1. سوددهی کم در سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در استیبل کوین ها چگونه است؟

همانطور که در قسمت قبل گفتیم، سوددهی در سرمایه گذاری استیبل کوین ها کم می باشد. البته لازم به ذکر است که این موضوع بستگی به سیستم مالی کشور های مختلف دارد. همانطور که در ابتدای مقاله آوردیم اگر استیبل کوین ها را در ایران با دلار ۴۲۰۰ خریداری کنید پس از مدتی با بالا رفتن دلار می توانید آن را بفروشید و سود کنید. این موضوع باز هم مربوط به چگونگی افزایش دلار می باشد.


سخن آخر استیبل کوین چیست

با تمام این تفاسیر نتیجه می گیریم که استیبل کوین ها با ارزش هستند نه از لحاظ قیمتی بلکه از لحاظ کارایی. استیبل کوین ها در خیلی از مکان ها می تواند به کار بیایند. درباره سرمایه گذاری نیز در قسمت قبلی گفتیم اگر قصد سرمایه گذاری در استیبل کوین ها را دارید بهتر است کمی بیشتر تحقیق کنید.

ممنون از اینکه تا پایان ” استیبل کوین چیست؟ ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید :

از اخبار روز اطلاع داری؟
از اخبار روز اطلاع داری؟

آخرین اخبار فاندامنتال ارز دیجیتال

[vc_column][vc_basic_grid post_type=”post” max_items=”6″ item=”55693″ grid_id=”vc_gid:1645702444863-21150734-cadd-6″ taxonomies=”663″][/vc_column]

تیم محتوا
تیم محتوا
من سید مهدی هستم تولید کننده محتوا سایت زوم ارز. دانشجوی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد گرایش نرم افزار می باشم و همچنین سابقه ی سه سال فعالیت در حوزه ی ارز های دیجیتال و 5 سال نیز تولید کننده محتوا را در کارنامه خود دارم. بنده علاقه مند به دنیای کریپتو و همچنین تکنولوژی هستم و همچنین به آینده ی ارز های دیجیتال بسیار خوشبین نیز هستم و بر این باورام که صنعت بلاکچین در ایران آینده ای بسیار درخشانی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده