آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ارز بیتگرت BRISE چیست؟

ارز بیتگرت BRISE چیست؟

ارز بیتگرت BRISE چیست؟، بعد از بحران مالی سال ۲۰۰۸ یک فرد یا گروهی به نام ساتوشی ناکاموتو ایده بلاکچین را ارائه کردند، تا با استفاده از آن تمرکز قدرت از بین برود. زیرا علت فساد سیستماتیک و بحران های مالی را تمرکز قدرت و ثروت می دانستند. بلاکچین ها برای برپایی عدالت در ثروت و قدرت و اطلاعات به وجود آمدند. بعد از بلاکچینی که توسط ساتوشی خلق شد، بلاکچین اتریوم با قابلیت اجرایی برنامه های غیرمتمرکز ایجاد شد. اما مشکلات تاخیر در پردازش تراکنش ها و بالا رفتن کارمزد تراکنش ها باعث به وجود آمدن رقیبانی برای این بلاکچین شد.

امروز در این مقاله یکی از رقیبان شبکه اتریوم، یعنی اکوسیستم بلاکچین بیتگرت Bitgert را بررسی می کنیم. تا انتهای این مقاله تیم زوم ارز را همراهی کنید تا از مباحث فنی و عملکرد و همچنین آینده پیش روی این پروژه آگاه شویم.

ارز بیتگرت BRISE چیست؟

ارز بیتگرت BRISE چیست؟
ارز بیتگرت BRISE چیست؟

این پروژه ابتدا روی بستر اسمارت چین شروع به فعالیت کرد و ارز BRISE با استاندارد BEP20 برای کاربران در دسترس بود. اما کمی بعد با تاسیس بلاکچین بومی خود پروژه، ارز BRISE با استاندارد BRC20 راه اندازی شد. این ارز دیجیتال محور اصلی اقتصاد بلاکچین بیتگرت Bitgert می باشد و تمامی کارمزد تراکنش ها با استفاده از این ارز پرداخت می شود. همچنین کاربران می توانند برای درآمد بیشتر این ارز را استیک کنند که شرایط زمانی و سود آن در تصویر زیر مشخص می باشد.

BI1

در نظر داشته باشید بلاکچین بیتگرت Bitgert میزبان برنامه های غیرمتمرکز خواهد بود و هرچه تعداد این برنامه ها بیشتر شود، اکوسیستم این پروژه بزرگتر می شود و در نتیجه ارزش ارز BRISE بالاتر می رود.


نیم نگاهی به توکن بیتگرت Bitgert

نام اختصاری BRISE
نوع ارز  Token
عرضه کل ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰
مقدار در گردش  ۳۹۵,۶۸۸,۲۱۵,۷۲۱,۶۵۳
وب سایت رسمی  bitgert.com
بلاکچین اکسپلورر bscscan.com
پیج های ارتباطی رسمی 

twitter

facebook

وایت پیپر bitgert.com
سورس کد github.com
آدرس قرارداد هوشمند 0x8fff93e810a2edaafc326edee51071da9d398e83

تاریخچه و بنیان گذار پلتفرم بیتگرت Bitgert

تاریخچه و بنیان گذار پلتفرم بیتگرت Bitgert
تاریخچه و بنیان گذار پلتفرم بیتگرت Bitgert

این پروژه در تاریخ July 2021 با نام Bitrise به صورت رسمی شروع به فعالیت کرد. سپس در تاریخ December 2021 نام خود را به بیتگرت Bitgert تغییر داد. این پروژه در February 2022 با موفقیت شبکه بلاکچین خود را راه اندازی کرد و استاندارد BRC20 ایجاد شد. نکته عجیب در مورد این پلتفرم آن است که بنیان گذاران این پروژه هویت خود را فاش نکرده اند. می توان گفت ارتباط با بخش فنی این پروژه کاملا یک طرفه است، زیرا در وب سایت این پروژه هیچ جزئیاتی برای برقراری ارتباط وجود ندارد. تنها کاربران می توانند برای تیم فنی پیام بگذارند و در صورت صلاح دید پاسخ داده می شود. همچنین قابلیت برقراری ارتباط با ادمین تلگرام نیز وجود ندارد و علاوه بر این جزئیات دامنه وب سایت نیز با استفاده از سرویس های پولی پنهان شده است.

با بررسی های بیشتر متوجه شدیم تیم فنی این پروژه در چندین جلسه پرسش و پاسخ آنلاین حضور داشته اند و با کاربران گفت و گو کرده اند. اما سوال این است که اگر اتفاقی مشابه پروژه ترا Terra رخ دهد، چه کسی پاسخ گو می باشد؟ وقتی هیچکس مسئولیتی ندارد؟!


عملکرد پلتفرم بیتگرت Bitgert

عملکرد پلتفرم بیتگرت Bitgert
عملکرد پلتفرم بیتگرت Bitgert

همان طور که گفته شد این پلتفرم ابتدا از زنجیره اسمارت چین استفاده کرده و سپس به زنجیره هوشمند خود مهاجرت کرده است. از این رو بلاکچین Bitgert پذیرای پروژه های وب۳، دیفای، nft ها و متاورس می باشد. خوب است بدانید یکی از مهم ترین دستاوردهای این شبکه سرعت بالا و کارمزد نزدیک به صفر آن می باشد. همچنین این پروژه محصولاتی مانند: پروتکل دیفای این شبکه که Knit Finance نام دارد، بازاری برای خرید و فروش NFTها که به آن Miidas می گویند و یک صرافی غیرمتمرکز که SPYNX نام دارد را ارائه کرده است.

خوب است بدانید بلاکچین Bitgert با استفاده از الگوریتم POA توانسته پردازش بالایی از تراکنش ها را امکان پذیر کند. در این الگوریتم، ولیدیتورها بر اساس اعتبار خود تراکنش ها را دریافت و تایید می کنند. اگر ولیدیتوری فعال تر باشد و یا تاکنون خراب کاری نکرده باشد. اعتبار بیشتری جذب می کند و در نتیجه در اولویت قرار می گیرد. دقیقا معکوس این روند نیز صادق است، یعنی اگر ولیدیتوری کم کاری و یا خراب کاری کند. علاوه بر جریمه، امتیاز منفی نیز می گیرد. این شبکه با استفاده از این الگوریتم توانسته ۱۰۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه با کارمزدی نزدیک به صفر ثبت کند. مقایسه عملکرد بلاکچین ها در سرعت پردازش تراکنش ها در تصویر زیر مشخص است:

BI2

خوب است بدانید بلاکچین بیتگرت Bitgert از ماشین مجازی اتریوم نیز پشتیبانی می کند که باعث همکاری بین بلاکچین اتریوم و Bitgert می شود. همچنین این پلتفرم یک استودیوی استارتاپ نیز دارد که حامی مالی پروژه های نو ظهور با پتانسیل بالا است. یکی دیگر از امکانات این پلتفرم چهار Bridge است که برای انتقال دارایی از بلاکچین Bitgert به بلاکچین های اسمارت چین و اتریوم استفاده می شود.

هشدار: در ادامه این بخش مباحثی که باعث مشکوک بودن این پروژه می شود را عنوان می کنیم.

 • از حقیقت تا واقعیت:

بسیاری از پروژه های لایه اولی با لقب ethereum killer پا به میدان می گذارند و در ابتدا توجه بسیاری را به خود جلب می کنند. نمونه ای از این پروژه ها سولانا بود، اما با گذشت زمان و سنگین تر شدن بار ترافیکی پردازش تراکنش ها روی شبکه سولانا، چندین بار این شبکه خاموش شد!! این در حالی بود که بنیان گذاران این پروژه، سولانا را یک شبکه غیرمتمرکز می نامیدند!! چگونه یک شبکه غیرمتمرکز را خاموش می کنند؟! پس سولانا اصلا غیرمتمرکز نبود. این مثال برای آن در این مقاله مطرح شد که بلاکچین بیتگرت Bitgert نیز در ابتدای راه خود است و کمتر از یک سال عمر دارد. همچنین اکوسیستم این پروژه بسیار کوچک است. پس واقعیت ادعای مدیران این پروژه را در حال حاظر نمی توان اعتبار سنجی کرد.

 • هویت بنیان گذاران:

همان طور که در بخش تاریخچه پروژه به این موضوع اشاره شد، پس از گذشت یک سال از فعالیت این پروژه همچنان مدیران این پلتفرم ناشناس هستند و همچنین در شبکه های اجتماعی نیز از کاربران بازخورد خوبی گرفته نشده است. این در حالی است که در گذشته، وب سایت رسمی پروژه اعضای خود را در یک صفحه مشخص کرده بود که خیلی زود این صفحه حذف شده است.

 • امنیت پروژه:

این پروژه از نظر امنیتی نیز به کاربران خود حقیقت را نگفته است، که در بخش “امنیت پلتفرم” به طور کامل آن را بررسی می کنیم.

 • خدمات شبکه:

یک نکته عجیب در مورد شبکه این پروژه آن است که برخلاف تبلیغات گستره که در مورد اکوسیستم این پروژه می شود، این پروژه بیشتر تراکنش ها را همچنان روی شبکه اسمارت چین انجام می دهد. به بیان ساده بلاکچین و اکوسیستم Bitgert یک ویترین می باشد و اکثر برنامه هایی که روی بلاکچین بیتگرت Bitgert فعال می شوند، از شبکه اسمارت چین استفاده می کنند. همچنین برای بررسی های بیشتر بلاکچین این پروژه را جست و جو کردیم و متوجه شدیم این پروژه تنها ۲ نود فعال دارد و این موضوع بسیار نگران کننده است. زیرا به احتمال زیاد آن دو نود نیز در اختیار مدیران می باشد و در نتیجه این شبکه کاملا متمرکز است.

bi3

با توجه به موارد گفته شده تردیدهای تیم تولید محتوا بیشتر شد و با بررسی جلسه های پرسش و پاسخ مدیران این پروژه به یک مورد مشکوک دیگر برخوردیم. در یکی از این جلسات، یکی از کاربران از بنیان گذار این پروژه پرسیده است “با بررسی شبکه بیتگرت Bitgert متوجه شده ام که یک کیف پول بیش از ۹۹% از ارزهای BRISE را در اختیار دارد.” و بنیان گذار این پروژه در جواب به این کاربر گفته است “آن کیف پول متعلق به خود پروژه است و از آن به کسانی که ارز BRISE  را روی شبکه اسمارت چین قفل کنند پاداش داده می شود.” اما چرا فرآیند استیک کردن روی شبکه خود این پروژه نیست؟ همچنین مگر مدیران پروژه اعلام نکرده بودند که ۵% از ارزهای این پروژه به اعضای آن اختصاص می یابد؟! پس ۹۹% از این ارز چرا در اختیار تیم باید باشد؟ اگر قرار است سوزانده شود و یا پاداش داده شود چرا برنامه ای برای این کار اعلام نشده است؟ در هر صورت این فاکتور نشان می دهد این پروژه به شدت متمرکز است. دقیقا برعکس ادعای تیم فنی آن، که این شبکه را غیرمتمرکز خطاب کرده اند.

 • خیریه:

این پروژه مدعی شده که یک خیریه را راه اندازی کرده است، اما جرئیاتی از آن را منتشر نکرده و راستی آزمایی این بخش نیز در ابهام است.


ویژگی های پلتفرم بیتگرت Bitgert

ویژگی های پلتفرم بیتگرت Bitgert
ویژگی های پلتفرم بیتگرت Bitgert

در این بخش قصد داریم ویژگی های مثبت و منفی این پروژه را عنوان کنیم. ابتدا به ویژگی های مثبت می پردازیم:

 • سرعت بالا در تایید تراکنش ها.
 • کارمزد پایین و نزدیک به صفر.
 • پشتیبانی از ماشین مجازی اتریوم.
 • کسب درآمد با استفاده از قفل کردن ارز BRISE.
 • برقراری ارتباط بین بلاکچین بیتگرت Bitgert با اسمارت چین و اتریوم.

اما در ادامه به نکات منفی پروژه اشاره می کنیم.

 • مشخص نبودن هویت بنیان گذاران.
 • عدم شفافیت در بخش های مختلف.
 • برخلاف اعلام کردن غیرمتمرکز بودن پروژه، این پروژه متمرکز می باشد.
 • عدم ممیزی و امنیت مناسب در قراردادهای هوشمند.
 • عوام فریبی در بخش امنیت و خیریه و خدمات شبکه.
 • در اختیار داشتن ۹۹% از ارزهای این پروژه توسط مدیران آن.

بررسی نقشه راه پروژه بیتگرت Bitgert

بررسی نقشه راه پروژه بیتگرت Bitgert
بررسی نقشه راه پروژه بیتگرت Bitgert

در این بخش قصد داریم نقشه راه این پروژه را بررسی کنیم. نقشه راه این پروژه از سال ۲۰۲۱ شروع شده است اما ما به گام های آینده این پروژه که از سال ۲۰۲۳ شروع می شود می پردازیم.

گام های پیش رو سال ۲۰۲۳:

 • راه اندازی نسخه بتا بازار nft ها.
 • اجرایی کردن نسخه اصلی بازار nft.
 • راه اندازی بخش Paybrise.
 • ارائه نسخه اندروید صرافی مخصوص پلتفرم برای گوشی های هوشمند.
 • ساخت یک پایگاه غیرمتمرکز برای فریلنسرها.
 • بهبود عملکرد و ایجاد رابط کاربری مناسب برای فریلنسرها.
 • استفاده از یک اوراکل غیرمتمرکز در وب۳.
 • ارائه نسخه نهایی فریلنسرها.

گام های پیش رو سال ۲۰۲۴:

 • ادغام لایه اول بلاکچین با اوراکل وب۳.
 • همچنین ادغام بخش دیفای با اوراکل وب۳.
 • ارائه vpn های اختصاصی و غیرمتمرکز.
 • ایجاد رابط کاربری مناسب برای vpn ها.
 • راه اندازی نسخه اصلی اوراکل وب۳.

امنیت پلتفرم بیتگرت Bitgert

امنیت پلتفرم بیتگرت Bitgert
امنیت پلتفرم بیتگرت Bitgert

در این بخش قصد داریم حاشیه هایی که پیرامون امنیت این پلتفرم می باشد را با شما مطرح کنیم. این پروژه در یک خبر اعلام کرد که ممیزی قراردادهای هوشمند این پروژه امتیاز بالای ۹۸ از ۱۰۰ را گرفته است. اما خیلی زود مشخص شد که این ممیزی توسط تیم خود پروژه انجام شده است و نه از طرف یک سازمان مستقل!! با بررسی های بیشتر متوجه شدیم که هیچ نهادی تا کنون کدنویسی این پروژه را بررسی نکرده است.


بررسی روند قیمت ارز دیجیتال بیتگرت BRISE

رمز ارز بیتگرت BRISE در تاریخ ۳۰ جولای ۲۰۲۱ با قیمت ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ دلار در بازار معامله می‌‍شد و در اواخر سال قیمت آن افزایش یافته و به سطح قیمت ۰.۰۰۰۰۰۰۳۷۹۱ دلار رسید. لازم به ذکر است که رمز ارز بیتگرت BRISE در تاریخ ۱۳ آگوست ۲۰۲۱ به بالاترین قیمت خود یا ATH رسیده است.

 این ارز دیجیتال سال ۲۰۲۲ را با قیمت ۰.۰۰۰۰۰۰۳۳۹۹ دلار آغاز کرد و و در اواسط سال قیمت آن برابر با ۰.۰۰۰۰۰۰۷۳۶۵ بود. در اواخر سال ۲۰۲۲ قیمت بیتگرت به مرز ۰.۰۰۰۰۰۰۲۹۳۵ دلار رسید و پس از آن قیمت این رمز ارز با نوساناتی همراه بوده و در ابتدای سال ۲۰۲۳ با قیمت ۰.۰۰۰۰۰۰۳۰۱۷ دلار معامله می‌شد. در زمان نگارش این مقاله یعنی در تاریخ ۱۲ ژوئن ۲۰۲۳ قیمت ارز دیجیتال بیتگرت BRISE برابر با ۰.۰۰۰۰۰۰۲۱۹۳ دلار می‌باشد. شما می‌توانید بر روی نمودار زیر روند قیمت رمز ارز بیتگرت BRISE را مشاهده نمایید.

بررسی روند قیمت ارز دیجیتال بیتگرت BRISE
بررسی روند قیمت ارز دیجیتال بیتگرت BRISE

کیف پول‌‌های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال بیتگرت BRISE

کیف پول‌‌های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال بیتگرت BRISE
کیف پول‌‌های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال بیتگرت BRISE

کیف پول‌های ارز دیجیتال برای ذخیره‌سازی رمز ارزها مورد استفاده قرار می‌گیرند و امکان ارسال یا دریافت ارزهای دیجیتال را برای کاربران فراهم می‌آ‌‌ورند. در واقع کاربران پس از خرید ارز دیجیتال از کیف‌ پول‌ها برای حفظ و نگهداری دارایی خود استفاده می‌کنند. هر نوع از کیف پول ارز دیجیتال دارای مزایا و معایب خاص خود است و یک فرد باید با مقایسه کیف پول‌ها و در نظر گرفتن ویژگی‌های هر یک، بهترین گزینه را انتخاب نماید. برای مثال کیف پول‌های سخت افزاری از سطح امنیتی بیشتری نسبت به کیف‌ پول‌های نرم افزاری برخوردار هستند.

برای ذخیره سازی رمز ارز بیتگرت BRISE افراد قادر خواهند بود از کیف پول سخت افزاری ترزور Trezor استفاده نمایند. این کیف پول سخت افزاری در دو مدل ترزور وان Trezor one و ترزور تی Trezor T در بازار موجود است که هر دو مدل از ارز دیجیتال بیتگرت BRISE پشتیبانی می‌کنند.

از جمله کیف پول‌های نرم افزاری که کاربران می‌توانند برای ذخیره سازی رمز ارز بیتگرت استفاده نمایند می‌توان به کیف پول اتمیک، تراست، متامسک و سیف پل اشاره نمود که همه اینها در قالب اپلیکیشن موبایل در دسترس می‌باشند.


صرافی‌های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال بیتگرت BRISE

صرافی‌های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال بیتگرت BRISE
صرافی‌های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال بیتگرت BRISE

صرافی‌های ارز دیجیتال یا اکسچنج‌ها پلتفرم‌هایی هستند که در آن افراد می‌توانند رمز ارزها را خرید و فروش نمایند. با استفاده از اکسچنج‌ها افراد قادر خواهند بود ارزهای دیجیتال را با یکدیگر مبادله کنند و یا برای خرید رمز ارزها به وسیله ارزهای فیات اقدام نمایند.

لازم به ذکر است که برای فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال و خرید و فروش، افراد نیاز به ثبت نام و افتتاح حساب کاربری در صرافی‌ها دارند. صرافی‌ها به کاربران این امکان را می‌دهند تا ارزهای فیات را به ارز دیجیتال تبدیل نموده و از این روش به انجام معاملات و کسب سود بپردازند. در ادامه به معرفی صرافی‌های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال بیتگرت BRISE خواهیم پرداخت.

 1. صرافی کوکوین KuCoin

صرافی کوکوین یک صرافی متمرکز است که در سال ۲۰۱۷ راه اندازی شده و دارای ویژگی‌هایی همچون نقدینگی بالا، پشتیبانی از دارایی‌های متنوع و ارائه سرویس‌های مختلف به کاربران است. توجه نمایید که مراحل احراز هویت و ثبت شماره تماس برای کاربران ایرانی در صرافی کوکوین دارای محدودیت است.

 1. صرافی بیتفینکس Bitfinex

صرافی بیتفینکس فعالیت خود را از سال ۲۰۱۲ آغاز نموده است و از تعداد قابل توجهی از ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند. این صرافی خدماتی همچون استیکینگ و وام‌دهی را به کاربران ارائه می‌دهد. کاربران ایرانی برای استفاده از صرافی بیتفینکس باید از نرم افزار تغییر IP استفاده نمایند.

 1. صرافی هیوبی Huobi

صرافی هیوبی از دیگر صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال است و از رمز ارزهایی همچون بیت کوین، اتریوم، ریپل، تتر و شیبا اینو پشتیبانی می‌کند. این صرافی ایران را جزو کشورهای تحت تحریم قرار داده است و با مدارک ایرانی امکان احراز هویت وجود ندارد.

 1. صرافی پنکیک سواپ PancakeSwap

صرافی پنکیک سواپ یکی از صرافی های غیرمتمرکز است که از نظر عملکرد دارای شباهت‌های زیادی با صرافی یونی سواپ می‌باشد. کاربران ایرانی می‌توانند با استفاده از نرم افزار تغییر IP از این صرافی استفاده نمایند.


نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال بیتگرت BRISE

نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال بیتگرت BRISE
نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال بیتگرت BRISE

برای خرید و فروش ارز دیجیتال بیتگرت BRISE همانند خرید و فروش سایر ارزهای دیجیتال باید از صرافی‌ها استفاده نمود. در مرحله اول افراد باید صرافی را پیدا کنند که از این رمز ارز پشتیبانی می‌کند. سپس در صرافی ثبت نام و احراز هویت نموده و به خرید و فروش بپردازند.

کاربران ایرانی در صورتی که قصد استفاده از صرافی‌های خارجی را داشته باشند می‌توانند در ابتدا مقدار مبلغ مورد نظر به ریال را در یکی از صرافی‌های ایرانی به تتر یا یکی از استیبل کوین‌ها تبدیل کنند و در صرافی خارجی به ارز دیجیتال بیتگرت BRISE تبدیل نمایند. همچنین افراد قادر خواهند بود در صورت پشتیبانی صرافی‌های ایرانی از رمز ارز بیتگرت از آنها استفاده کنند.


آینده پروژه بیتگرت Bitgert

آینده پروژه بیتگرت Bitgert
آینده پروژه بیتگرت Bitgert

ویتالیک بوترین خالق اتریوم چندی پیش اعلام کرده بود که در آینده تمامی بلاکچین ها به یکدیگر متصل می شوند و آینده اقتصاد دیجیتال را تشکیل می دهند. اما سوال این است که آیا پروژه بیتگرت Bitgert تا آن زمان وجود خواهد داشت؟! دوستان این پروژه در مورد بسیاری از موارد با اهمیت یا به کاربران دروغ گفته و یا حقیقت را پنهان کرده است. در هر صورت برای موفقیت، این پروژه به اعتماد کاربران نیاز دارد که تاکنون چنین اتفاقی نیوفتاده است.


سخن پایانی درباره ارز بیتگرت BRISE

در این مقاله پروژه لایه اولی بیتگرت Bitgert را از نظر عملکرد فنی و همچنین حاشیه های موجود پیرامون آن بررسی کردیم. همچنین متوجه شدیم این پروژه دارای یک اکوسیستم می باشد که کاربران می توانند از آن استفاده کنند. شما با مطالعه این مقاله از ویژگی ها و آینده پیش روی این پروژه مطلع خواهید شد. لطفا اگر قصد سرمایه گذاری روی این پروژه را دارید، نگاهی به بخش صرافی ها و کیف پول های پشتیبانی کننده از ارز BRISE کنید.

ممنون از اینکه تا پایان مقاله “ارز بیتگرت BRISE” همراه ما بودید.

منبع : زوم ارز


بیشتر بخوانید

تیم محتوا
تیم محتوا
نفیسه هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده