آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ارز زئون Zeon چیست؟

ارز زئون Zeon چیست؟

ارز زئون Zeon چیست؟، یکی از بزرگترین نیازهای کاربران در متاورس امور مالی غیرمتمرکز می باشد. می توان گفت مفهوم وب ۳ بدون بخش دیفای ناقص می باشد و از طرفی پلتفرم های دیفای نیز روز به روز کامل تر می شوند. در این راستا مفهوم دیفای ۲ به وجود آمده که یکی از محصولات آن اعتباردهی به هویت افراد برای امور مالی است. به بیان ساده اگر شما درخواست وام بدهید، تمامی سوابق شما چک می شود و اگر مورد تایید بود به شما وام تعلق می گیرد.

اما امروز در این مقاله یکی دیگر از پلتفرم های دیفای به نام زئون Zeon را بررسی خواهیم کرد. این پلتفرم تمامی سرویس های مالی از خرید و فروش ارزها گرفته تا وام و بیمه را به صورت غیرمتمرکز ارائه می دهد. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا از مباحث فنی و آینده پیش روی این مقاله مطلع شویم.

ارز زئون Zeon چیست؟

ارز زئون Zeon چیست؟
ارز زئون Zeon چیست؟

ارز زئون zeon، ارز بومی شبکه Zeon می باشد، این ارز در سال ۲۰۱۸ راه اندازی و در سال ۲۰۱۹ به صورت رسمی عرضه شد. اما قبل از عرضه عمومی، تیم پشتیبان این پلتفرم یک ico برگزار کرد و در آن ۲۲ میلیارد از این توکن به ارزش ۱۱ میلیون دلار به فروش رفت. لازم به ذکر است این ارز روی شبکه های اتریوم و اسمارت چین در دسترس است، در ادامه کاربردهای این ارز را عنوان می کنیم:

 • پرداخت سود به نودهایی که در شبکه Zeon فعالیت می کنند.
 • پرداخت وام از طریق این ارز به کاربران.
 • پرداخت کارمزدها در شبکه Zeon با استفاده از این ارز ممکن است.
 • کاربرانی که این ارز را در پلتفرم Zeon قفل کنند، این ارز را پاداش می گیرند.
 • جابه جایی و انتقال دارایی ها.

نیم نگاهی به توکن زئون Zeon

نام اختصاری Zeon
نوع ارز  Token
عرضه کل ۵۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰
مقدار در گردش ۳۰,۵۲۹,۱۰۳,۴۳۶
وب سایت رسمی zeon.network
بلاکچین اکسپلورر etherscan.io

ethplorer.io

پیج های ارتباطی رسمی medium.com

bitcointalk.org

twitter

reddit

وایت پیپر zeon.network
سورس کد github.com
آدرس قرارداد هوشمند 0xe5b826ca2ca02f09c1725e9bd98d9a8874c30532


تاریخچه و بنیان گذار پلتفرم زئون Zeon network

تاریخچه و بنیان گذار پلتفرم زئون Zeon network
تاریخچه و بنیان گذار پلتفرم زئون Zeon network

این پلتفرم در سال ۲۰۱۷ تاسیس شد و در سال ۲۰۱۸ با انتشار وایت پیپر خود رسما شروع به فعالیت کرد. این وایت پیپر را آقای Kirill Levin که مدیر ارشد فناوری این پروژه بود منتشر کرده است. اما نکته عجیب آن است که جز Levin هیچ نام و نشانی از مدیران این پروژه در دسترس نیست، این در حالی است که آقای Kirill نیز در سال ۲۰۱۹ از این پروژه کناره گیری کرد. البته در نظر داشته باشید این پلتفرم در بریتانیا ثبت قانونی می باشد، شماره ثبت این شرکت ۱۲۵۵۶۲۸۹ است. همچنین این پلتفرم مجوز صرافی (تبدیل کریپتوها به ارز فیات) و همچنین ارائه کیف پول ارز دیجیتال را در بریتانیا دریافت کرده است. در ادامه سوابق کاری آقای Kirill Levin را بررسی می کنیم:

این آقا به ۴ زبان اینگلیسی و روسی، اوکراینی، فرانسوی مسلط است، ایشان تحصیل کرده در رشته های it و اقتصاد و بانک داری می باشد. او از سال ۲۰۱۲ سابقه فعالیت در بانک های مختلفی را دارد. او از سال ۲۰۱۵ تا سال ۲۰۱۷ با تشکیل یک تیم متخص به صورت پروژه ای در زمینه های گوناگونی فعالیت می کرده، پس از آن از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ در پروژه زئون Zeon به عنوان مدیر ارشد فناوری شاغل بوده است. ایشان هم اکنون (در زمان نگارش این مقاله) در یکی از زیر مجموعه های بایننس به نام Binance Angel مشغول به کار است.


عملکرد پلتفرم زئون Zeon network

عملکرد پلتفرم زئون Zeon network
عملکرد پلتفرم زئون Zeon network

همان طور که گفته شد پلتفرم زئون Zeon تمامی سرویس های مالی را به کاربران ارائه می دهد. کاربران می توانند با استفاده از کیف پول این پروژه به صرافی ها متصل شوند و ارزها را تبادل و یا با استفاده از این کیف سپرده گذاری و یا وام دریافت کنند. البته این کیف پول امکان استفاده از سرویس هایی مانند: شرکت کردن در فروش اولیه ارزها، بیمه دارایی ها و سایر خدمات مالی را برای کاربران فراهم ساخته است. در نظر داشته باشید این کیف پول یک قسمت برای تبدیل ارزها به یکدیگر نیز دارد و کاربرانی که با این کیف پول تراکنش انجام می دهند، شماره تراکنش و جزئیات آن ها ثبت می شود.

این کیف پول به صورت یک افزونه روی مرورگر قابل اتصال است و همچنین نسخه های iOS و اندروید آن نیز در دسترس می باشد. از دیگر خصوصیات این شبکه آن است که تراکنش ها در آن به صورت ناشناس و ایمن می باشد و همچنین با استفاده از مفهوم شاردینگ بسیار مقیاس پذیر و در نتیجه هزینه تراکنش ها بسیار پایین است.

خوب است بدانید این پروژه یک کارت فیزیکی دارد که کاربران می توانند با استفاده از آن پرداخت های روزمره خود را انجام دهند. این کارت مشابه بایننس کارت عمل می کند.

در ادامه بیشتر از عملکرد این پلتفرم مطلع می شویم:

این پلتفرم یکی از مشکلات صرافی ها به ویژه صرافی های غیرمتمرکز را کمبود نقدینگی می داند و برای حل این مشکل راه حلی را عنوان کرده است. این پلتفرم ارزهای زئون Zeon را در صرافی ها قرارداده تا کاربران به راحتی بتوانند این ارز را با سایر ارزها تبادل کنند. در نظر داشته باشید این ارزها به صورت متعادل بین صرافی ها توزیع می شود. یعنی اگر حجم معاملات این ارز در یک صرافی بیشتر باشد، مقدار ارز Zeon که به آن صرافی داده می شود بیشتر است. به این تربیت هم مشکلات نقدینگی بر طرف شده است و هم کاربران دارایی خود را در صرافی ها قفل نمی کنند و از خطر هک شدن و مسدود شدن دارایی ها در امان هستند. به بیان ساده این پروژه به صورت یک واسطه معتمد بین کاربران و صرافی ها عمل می کند. برای درک بهتر این موضوع از تصویر زیر استفاده کنید:

z1

خوب است بدانید شبکه Zeon از الگوریتم Proof of Stake 3.0 بهره می گیرد. این شبکه با استفاده از نودهای غیرمتمرکزی که وجود دارد کیف پول نرم افزاری خود را اجرا می کند. همچنین این نودها به میزان تعیین شده پاداش دریافت می کنند که این پاداش از جنس ارز زئون Zeon می باشد. علاوه بر نودها این شبکه از مستر نودها نیز استفاده می کند. با استفاده از مستر نودها خدمات ویژه ای به کیف پول این پروژه اضافه می شود. این خدمات شامل: افزایش حریم خصوصی تراکنش ‌ها، تراکنش ‌های فوری و حاکمیت غیرمتمرکز و همچنین یک سیستم برنامه ریزی بودجه و رأی‌ گیری غیرمتمرکز می شود. البته پاداش مستر نودها کمی از نودهای معمولی بیشتر می باشد.

اما اداره این پلتفرم چگونه اتفاق می افتد؟! سیستم این شبکه به گونه ای است که به همه کاربران اجازه می دهد اخبارها را مشاهده کنند، پیشنهادات خود را ارائه دهند، به پیشنهادات برای توسعه پلت فرم رای دهند، وضعیت پیشنهاد ارائه شده خود را پیگیری کنند و به پیشنهادات اوراکل ها برای افزایش یا کاهش تامین مالی روزانه پروژه ها رای دهند. حاکمیت این پلتفرم از این اصول پیروی می کند:

 • شرکت در رای گیری برای دارندگان ارز Zeon و همچنین مستر نودها امکان پذیر است. البته تاثیر رای بستگی به وضعیت مستر نود و مقدار ارز نگهداری شده توسط کاربران دارد.
 • سیستم رای گیری بسیار ساده و با استفاده از داشبورد کیف پول امکان پذیر است.
 • گزارش های فصلی از عملکرد، توسط تیم پروژه به صورت مکتوب و تصویری در وب سایت رسمی و کانال یوتیوب منتشر می شود.
 • ۷% از کل مبلغ پاداش تولید بلاک ها در صندوق ZEON ذخیره می شود. البته توزیع وجوه با رای جامعه تعیین می شود.

در ادامه کمی بیشتر با ZEON Erebus آشنا می شویم:

ZEON Erebus یک سیستم مسترنود چند سطحی است که به کاربران این امکان را می دهد تا نود جدیدی را راه ‌اندازی کنند. هر چه سطح نود بالاتر باشد، سود بیشتری دریافت می شود. این بخش از سه فاکتور زیر پیروی می کند:

 • این امکان برای هر نود وجود دارد که به یک مسترنود Erebus و یک شرکت کننده در سیستم رای گیری غیرمتمرکز تبدیل شود.
 • کیف پول ZEON به برقراری ارتباط بین مسترنود ها کمک می کند.
 • مقدار ارز برای تبدیل شدن به سطوح مختلف و سود دریافتی به شرح زیر است:

۲۰۰۰۰۰ ZEON – سطح ۱

۱۰۰۰۰۰۰ ZEON – سطح ۲: ۳٪ سود

۲۰۰۰۰۰۰ ZEON – سطح ۳: ۵٪ سود

۴۵۰۰۰۰۰ ZEON – سطح ۴: ۷٪ سود

۹۰۰۰۰۰۰ ZEON – سطح ۵: ۱۰% سود

۱۸۰۰۰۰۰۰ ZEON – سطح ۶: ۱۲% سود

۳۶۰۰۰۰۰۰  ZEON – سطح ۷: ۱۵% سود

خوب است بدانید این پلتفرم با استفاده از مفهوم zPoS توانسته ناشناس بودن در تراکنش ها را به شبکه خود اضافه کند. پلتفرم ZEON از پروتکل Zerocash برای این امر مهم استفاده کرده است، به بیان ساده با استفاده از مفهوم zero-knowledge proof ارتباط بین فرستنده و گیرنده را قطع می کند و از این رو از ناشناس بودن و غیرقابل ردیابی بودن تراکنش ها ۱۰۰٪ اطمینان حاصل می کند.

یکی دیگر از ویژگی های منحصربه فرد این پلتفرم آن است که در کیف پول این پروژه یک آدرس مجزا برای شرکت در ico ها وجود دارد. موارد زیر برای کاربران در داشبورد نمایش داده می شود:

 • نام پروژه ای که ico برگزار می کند.
 • حداکثر مقدار خرید.
 • تاریخ خرید.
 • رای مثبت و منفی به پروژه.
 • قابلیت خرید ایمن و مطمن.
 • سایر اطلاعات در مورد پروژه.

عملکرد قرارداد هوشمند برای شرکت در ico ها در تصویر زیر نمایش داده شده است:

z2


ویژگی های پلتفرم زئون Zeon network

ویژگی های پلتفرم زئون Zeon network
ویژگی های پلتفرم زئون Zeon network

در این بخش قصد داریم به ویژگی های منحصربه فرد این پروژه بپردازیم:

 • کسب درآمد با تبدیل شدن به نود یا مستر نود در شبکه زئون Zeon.
 • کسب درآمد با استفاده از ارائه سرمایه به وام گیرندگان.
 • امکان استفاده از سرویس های مالی و بیمه کردن دارایی کاربران.
 • شرکت در ico ها در یک فضای ایمن با استفاده از paypal و ارز زئون Zeon.
 • انجام تراکنش های ناشناس و حفظ حریم خصوصی با استفاده از شبکه Zeon امکان پذیر است.
 • پشتیبانی ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته با استفاده از گفت و گو آنلاین و ایمیل.
 • پرداخت به کاربران با استفاده از روش هایی مانند: SEPA، SWIFT، Cards، PayPal، Crypto.
 • اخذ مجوز PCI DSS از اتحادیه اروپا.
 • پشتیبانی از ۱۳۰ کشور در دنیا و در عین حال سرعت بالا در انتقال دارایی ها.

بررسی نقشه راه پروژه زئون Zeon network

بررسی نقشه راه پروژه زئون Zeon network
بررسی نقشه راه پروژه زئون Zeon network

در وب سایت رسمی این پروژه یک نقشه راه از سال ۲۰۱۷ تا انتهای ۲۰۲۲ به چشم می خورد. هدف هایی مانند انتشار وایت پیپر و ایجاد وب سایت و ارائه کارت فیزیکی Zeon Pay و ایجاد کیف پول مخصوص به خود و همچنین لیست شدن در چندین صرافی از مهم ترین این اقدام ها بود که در سال های گذشته اجرایی شده است. اما در ادامه هدف های این پروژه در سال ۲۰۲۲ را بررسی می کنیم:

در ۶ ماه ابتدای سال مهم ترین اقدامات نظیر: لیست شدن در صرافی پنکیک و Balancer و قرار گرفتن در بین ۲۵۰ ارز برتر و همچنین بستن قراردادهایی با بایننس بود که میسر شد.

اما ۶ ماه دوم سال ۲۰۲۲ اقدامات زیر برنامه ریزی شده است:

 • افزایش نقدینگی
 • تمرکز بیشتر روی پلتفرم دیفای
 • راه اندازی Bridge
 • لیست شدن در صرافی های Gate.io، Crypto.com، Kucoin
 • راه اندازی ارز Zeon روی شبکه پلیگان
 • به روز رسانی Zeon Pay
 • به روز رسانی کیف پول Zeon
 • به روز رسانی مجوزها
 • مشارکت با شرکت های سرمایه گذاری
 • تمرکز بر مفهوم بانکداری متاورس

امنیت پلتفرم زئون Zeon network

امنیت پلتفرم زئون Zeon network
امنیت پلتفرم زئون Zeon network

تمامی قراردادهای هوشمند این پلتفرم توسط نهاد Open Zeppelin بررسی و گواهی نامه ممیزی دریافت کرده است. اما از نظر اداره پلتفرم نیز این پلتفرم توسط نودهایی که در سراسر جهان وجود دارد، به صورت غیرمتمرکز اداره می شود. و از طرفی تراکنش ها در این پلتفرم با استفاده از مفهوم zk به صورت ناشناس و ایمن انجام می شود. با توجه به فاکتورهای گفته شده می توان این پلتفرم را یک پلتفرم ایمن و مطمئن دانست.


بررسی روند قیمت ارز دیجیتال زئون Zeon

در قسمت های قبلی مقاله با ارز دیجیتال زئون و پلتفرم ارائه دهنده آن آشنا شدید. همانطور که گفته شد پلتفرم زئون یکی از پلتفرم های دیفای می‌باشد و در سال ۲۰۱۷ تاسیس شد. این پلتفرم در سال ۲۰۱۸ با انتشار وایت پیپر خود رسما شروع به فعالیت نمود. از رمز ارز زئون در شبکه زئون به عنوان پرداخت سود به نودهایی که در این شبکه فعالیت می‌کنند، استفاده می شود. همچنین پرداخت کارمزدها در شبکه زئون با استفاده از ارز دیجیتال Zeon صورت می‌پذیرد. در ادامه به بررسی روند قیمت این رمز ارز خواهیم پرداخت.

رمز ارز زئون Zeon در ابتدا با قیمت ۰.۰۰۱۴۷۵ دلار به بازار ارزهای دیجیتال عرضه شد. قیمت این رمز ارز پس از گذشت زمان کمی کاهش یافته و در تاریخ ۲۳ مِی به ۰.۰۰۰۴۵۸۱ دلار رسید. پس از آن ارز دیجیتال زئون یک روند تقریبا ثابتی را طی نموده و سال ۲۰۲۰ را با قیمت ۰.۰۰۰۰۹۸۲۶ دلار آغاز کرد. این رمز ارز از اوایل سال ۲۰۲۰ تا اواخر آن نوسانات بسیاری داشته و در پایان سال قیمت آن به سطح ۰.۰۰۰۱۷۴۶ دلار رسید. پس از گذشت پنج ماه قیمت این ارز دیجیتال با رشد خوبی همراه بوده و به محدوده ۰.۰۰۵۶۵۲ دلار در تاریخ ۱۱ مِی ۲۰۲۱ رسید. در تاریخ ۱۰ اکتبر قیمت رمز ارز زئون به ۰.۰۰۱۰۹۷ دلار رسید و و در ابتدای سال ۲۰۲۲ قیمت آن سطح قیمت ۰.۰۰۰۶۵۷۶ دار را رد کرد. لازم به ذکر است که این ارز دیجیتال در تاریخ ۳ آگوست ۲۰۲۲ به بالاترین قیمت خود یا اوج قیمت رسید. در ادامه شما می توانید روند قیمت ارز دیجیتال زئون را بر روی نمودار مشاهده نمایید.

بررسی روند قیمت ارز دیجیتال زئون Zeon
بررسی روند قیمت ارز دیجیتال زئون Zeon

کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال زئون Zeon

کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال زئون Zeon
کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال زئون Zeon

همانطور که در مقالات مربوط به ارزهای دیجیتال بیان شده است، کیف پول ها برای ذخیره سازی رمز ارزها مورد استفاده قرار می گیرند. کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری موجود در بازار در صورتی که از ارز مورد نظر شما پشتیبانی کنند، می توانند برای ذخیره سازی استفاده شوند. کیف پول های نرم افزاری به دلیل اینکه در دسترس تر می باشند و استفاده از آنها هزینه ای ندارد، بیشتر نظر کاربران را به خود جلب نمودند. اما لازم به ذکر است که کیف پول های سخت افزاری از امنیت بیشتری برخوردار هستند.

با توجه به جست و جوهایی که در سایت های رسمی کیف پول های سخت افزاری لجر و ترزور انجام دادیم، هیچ یک از آنها از ارز دیجیتال زئون پشتیبانی نمی کنند. شما می توانید برای ذخیره سازی این رمز ارز از کیف پول های نرم افزاری همچون سیف پل، اتمیک و متامسک استفاده نمایید. این کیف پول ها قابلیت نصب بر روی تلفن همراه را دارند و کاربران می توانند آنها را در دو نسخه اندروید و IOS بارگیری کنند.


صرافی های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال زئون Zeon

صرافی های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال زئون Zeon
صرافی های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال زئون Zeon

صرافی هایی که در این قسمت از مقاله نام می‌بریم، همگی صرافی های خارجی هستند که برای خرید و فروش رمز ارز زئون Zeon مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاربران ایرانی می توانند برای استفاده از این صرافی‌ها از نرم افزار تغییر IP ثابت یا VPS استفاده نمایند. همچنین آنها باید اول از همه در یکی از صرافی های ایرانی مقدار مبلغ مورد نظر به ریال را به تتر یا یکی از استیبل کوین ها تبدیل نمایند.

صرافی های خارجی پشتیبانی کننده رمز ارز زئون شامل P2B و BitMart می باشند که کاربران می توانند این رمز ارز را در این صرافی ها با جفت ارزهای USD و USDT مبادله نمایند. همچنین شایان ذکر است که برای آشنایی با صرافی های خارجی پشتیبانی کننده شما کاربران عزیز می توانید به سایت کوین مارکت کپ مراجعه نمایید و با وارد شدن به صفحه اختصاصی رمز ارز آنها را در قسمت Markets مشاهده کنید.


نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال زئون Zeon

نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال زئون Zeon
نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال زئون Zeon

برای خرید و فروش ارز دیجیتال زئون همانند خرید و فروش دیگر ارزهای دیجیتال باید در یکی از صرافی های پشتیبانی کننده این رمز ارز ثبت نام کنید و سپس به احراز هویت بپردازید.

علاوه بر ثبت نام در صرافی شما قادر خواهید بود از امکانات داخلی کیف پول ها همچون سواپ و یا صرافی داخلی استفاده نمایید. برای مثال کیف پول سیف پل این امکانات را به کاربران ارائه می دهد. برای آشنایی با صرافی های ایرانی می توانید به بخش مقایسه قیمت صرافی‌ها در سایت زوم ارز مراجعه نمایید. در این صفحه از سایت زوم ارز می توانید به بررسی صرافی ایرانی که از ارز زئون پشتیبانی می کند، بپردازید.


آینده پروژه زئون Zeon network

آینده پروژه زئون Zeon network
آینده پروژه زئون Zeon network

پروژه Zeon یکی از قدیمی ترین پلتفرم های دیفای می باشد. این پلتفرم از لحاظ فنی رویکردهای خوبی داشته است، اما سرویس هایی که این پروژه ارائه می دهد در سایر پروژه های رقیب نیز موجود می باشد. برای مثال بایننس کارت بسیار فراگیرتر از کارت فیزیکی این پروژه است. به بیان ساده پروژه ای برتر خواهد شد که نوآوری جدیدی داشته باشد اما در دنیای کریپتو یک پروژه ایده ای را پیاده سازی می کند و سپس دیگر پروژه ها شروع به کپی برداری می کنند. پروژه Zeon نیز نیاز به یک نوآوری در این زمینه دارد. از طرفی به نظر می رسد تیم بازاریابی این پروژه خوب عمل نمی کنند، بازاریابی یکی از مهم ترین دلیل های رشد یک پروژه می باشد. برای مثال پروژه ترون که در دنیای کریپتوها به یکی از کپی بردارترین پروژه ها معروف است، توانسته با بازاریابی و تبلیغات خوب نسبت به پروژه هایی که حتی از نظر فنی بهتر بوده اند رشد بیشتری کند. به بیان ساده، از پروژه Zeon که از سال ۲۰۱۸ فعال می باشد انتظار بیشتری می رود. جدا از موارد گفته شده، چارچوب های قانونی و تکامل بخش دیفای در آینده، روی پلتفرم هایی که در این زمینه فعال هستند بسیار تاثیر گذار خواهد بود.


اینفوگرافیک ارز دیجیتال زئون ZEON

اینفوگرافیک ارز دیجیتال زئون ZEON
اینفوگرافیک ارز دیجیتال زئون ZEON

سخن پایانی درباره ارز زئون Zeon

در این مقاله پلتفرم زئون Zeon را که سرویس های مالی و حریم خصوصی را به کاربران ارائه می داد به شما معرفی کردیم. ابتدا از تاریخچه و عملکرد آن آگاه شدیم سپس صرافی هایی که این ارز را ارائه می دهند و کیف پول هایی که از آن پشتیبانی می کنند را معرفی کردیم. اگر قصد سرمایه گذاری رو این ارز را دارید می توانید از قسمت آینده پروژه و پیشبینی قیمتی این ارز استفاده کنید.

ممنون از اینکه تا پایان مقاله “ارز زئون Zeon” همراه ما بودید.

منبع : زوم ارز


بیشتر بخوانید


1 6

آخرین اخبار فاندامنتال ارز دیجیتال

[vc_column][vc_basic_grid post_type=”post” max_items=”6″ item=”55693″ grid_id=”vc_gid:1645702444863-21150734-cadd-6″ taxonomies=”663″][/vc_column

تیم محتوا
تیم محتوا
محقق و علاقه مند به بلاکچین و ارزهای دیجیتال
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده