آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ارز دیجیتال آیوتا IOTA چیست؟ | آینده ارز آیوتا

ارز دیجیتال آیوتا IOTA چیست؟

ارز دیجیتال آیوتا IOTA ،آیا تا به حال نام ارز دیجیتال ” آیوتا ” یا ” IOTA ” را شنیده اید؟ اگر اسم این ارز تا را کنون شنیده اید، اطلاعات شما درباره آن به چه میزان است؟ آیا می دانید که ارز دیجیتال آیوتا چگونه استخراج می شود و یا اینکه روش های خرید و فروش آن چگونه است؟ همانطور که می دانید در این مقاله ما قصد داریم تا درباره ارز دیجیتال آیوتا با شما عزیزان گفتگو کنیم.

به صورت کلی می توان گفت که آیوتا یک دفتر کل توزیع شده متن باز است. تراکنش هایی که در شبکه آیوتا انجام می شود بسیار سریع می باشد. شاید برایتان تعجب برانگیز باشد اما کارمزد در این شبکه رایگان است. احتمالا بارها در مقاله های مختلف شنیده اید که کارمزد تراکنش های مثلا ارز دیجیتال X رایگان است، یعنی هیچ کارمزدی ندارد.

و یا اینکه برخی از رمز ارز ها در ابتدا ظهورشان کارمزدی نداشتند اما به مرور کارمزد به آن ها تعلق گرفت. اما این جمله در آیوتا صحیح نمی باشد و به صورت واقعی کارمزد آن صفر است و شما برای انجام تراکنش ها هیچ کارمزدی پرداخت نمی کنید. اگر قصد دارید تا درباره ارز دیجیتال آیوتا یا IOTA اطلاعات بیشتری کسب کنید، حتما تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

شما می توانید مقالات تحلیل ارز دیجیتال آیوتا IOTA و کیف پول های ارز IOTA  را مطالعه نمایید، همچنین می توانید در صفحه قیمت لحظه ای IOTA در پایگاه خبری زوم ارز، (قیمت آیوتا | قیمت IOTA) را مشاهده نمایید.


نیم نگاهی به ارز دیجیتال آیوتا

نام اختصاری MIOTA
نوع ارز COIN
عرضه کل ۲.۷۷۹.۵۳۰.۲۸۳
مقدار در گردش ۲.۷۷۹.۵۳۰.۲۸۳
وب سایت رسمی iota.org
بلاکچین اکسپلور thetangle.org

explorer.iota.org

/bscscan.com

وایت پیپر https://iota.org/
پیج های ارتباط رسمی bitcointalk.org

forum.iota.org

Twitter.com

Reddit.com

سورس کد https://github.com/iotaledger
آدرس قرارداد ۰xd944f1d1e9d5f9bb90b62f9d45e447d989580782

 


تاریخچه ارزدیجیتال آیوتا

تاریخچه iota
تاریخچه iota

در این قسمت قصد داریم به گفتگویی در ارتباط با تاریخچه رمز ارز آیوتا بپردازیم .تقریبا در سال ۲۰۱۷ بود که ” IOTA Foundation ” یا ” بنیاد آیوتا ” در کشور آلمان به عنوان یک سازمان غیر انتفاعی به ثبت رسید. وظیفه این سازمان هماهنگی و همچنین تامین مالی اکوسیستم IOTA می باشد. این بنیاد پیش تر با شرکت هایی که نقش مهمی در اینترنت اشیا داشتند همکاری کرده است. زمانی که ارز دیجیتال آیوتا ایجاد شد، در بلاک اولیه مقداری برابر با ۲.۷۷۹.۵۳۰.۲۸۳.۲۷۷.۷۶۱ آیوتا ایجاد شد. کوین های آیوتا در زمان عرضه اولیه عرضه شد و تقریبا ۵۸۴.۰۰۰ سرمایه اولیه برای بنیاد آیوتا جمع آوری شد.تیم پشتیبان IOTA بر این باورند ، پتانسیلی که در این زمینه استفاده می شود اینجا به پایان نمی رسد . در واقع پژوهشگران معتقدند به طور کلی این ارز دیجیتال توزیع شده ،‌ می تواند هویت عددی خود را به همه نشان دهد و اعتبار تولیدات را بهبود بخشد .

ارز دیجیتال آیوتا توسط چهار نفر به نام های سرجی ایوانچگلو (Sergey Ivancheglo) ،‌ سرجویی پاپو ( Serguei Popov ) ،‌ دیوید  سانستبو (David sonstebo ) و دومینیک اسکینر (Dominic Schiner   ) پایه گذاری شده است . طبق پایه گذاری این ارز دیجیتال قدرت انجام عملیات به سرعت رشد کرده تا زمانی که افراد این تیم این ارز را در ۲۵ کشور پایه گذاری کرده اند . پس از دریافت مطالبی در زمینه ی شناخت و پیشینه ی رمز ارز آیوتا در این مقاله به دنبال دریافت مطالبی در زمینه چگونگی عملکرد آن هستیم .


ارز دیجیتال آیوتا یا IOTA چیست؟

رمز ارز iota چیست
رمز ارز iota چیست

شاید در همین ابتدا برایتان این سوال پیش بیاید که دلیل بدون کارمزد بودن تراکنش های ارز دیجیتال آیوتا چیست؟ در این قسمت از مقاله قصد داریم تا شما را بیشتر با آیوتا آشنا کنیم، اگر تا انتها همراه ما باشید قطعا پاسخ سوالتان را دریافت خواهید کرد.

همانطور که پیشتر آوردیم، آیوتا یک دفتر کل توزیع شده متن باز می باشد که برای قدرت دادن به اینترنت اشیا و یا IOT و همچنین برای انتقال پول بدون هزینه ایجاد شده است.  آیوتا مجهز به یک سیستم مقابله با حملات کامیپوترهای کوانتومی می باشد. با وجود این بستر دیگر نمی توان گفت که آیوتا از قرارداد های هوشمند و یا برنامه های متمرکز پشتیبانی می کند زیرا درست نیست و آیوتا برای پرداخت های توسعه داده شده می باشد. ارز دیجیتال آیوتا دارای قابلیتی است که برای تحقق کاربردی اینترنت اشیا مورد استفاده قرار گیرد. اگر اطلاعاتی درباره اینترنت اشیا و یا همان IOT ندارید در ادامه همراه ما باشید.

همانطور که می دانید شبکه بلاکچین با مشکل مقیاس پذیری رو به رو است و برخی از ماینر ها برای اینکه معامله های شما را زودتر از زمان تعیین شده انجام دهند هزینه های زیادی دریافت می کنند. طبق گفته ای که پیشتر برایتان آوردیم، آیوتا نیز همانند برخی از رمز ارز ها قصد دارد مشکل مقیاس پذیری را حل کند و در کنار حل نمودن مشکل مقیاس پذیری، هزینه معاملات را با استفاده از شبکه جدید خود کاهش دهد و واسطه که همان ماینر ها می شوند را حذف کنند. برای انجام این کار باید از پرداخت ماشین به ماشین و یا M2M استفاده شود که در این قسمت برای اینکه بهتر متوجه این موضوع شوید، برایتان یک مثال خواهیم زد.

برای اینکه این مثال را بهتر متوجه شوید باید ابتدا بدانید که منظور از اینترنت اشیا چیست؟ احتمالا شاید تا به حال نام اینترنت اشیا را زیاد شنیده باشید اما ندانید که منظور از اینترنت اشیا چیست. به صورت کلی می توان گفت اینترنت اشیا به این معنی است که تمامی لوازم و یا اشیا به اینترنت متصل شوند و از طریق گوشی های هوشمند و همچینین گجت های دیگر بتوان آن ها کنترل کرد. حال برای اینکه معنی M2M را بهتر متوجه شوید بگذارید به سراغی مثالی که قرار بود برایتان بزنیم برویم.

M2M به معنای پرداخت های ماشین به ماشین می باشد یعنی اینکه فرض کنید یخچال شما خالی از وسایل شده است به همین منظور دیگر نیازی نیست تا خودتان به خرید بروید و یخچالتان را پر کنید، یخچال به اینترنت متصل می شود و خودش سفارشات مورد نیاز را ثبت و سپس پرداخت می کند. به این نوع پرداخت، پرداخت های ماشین به ماشین گفته می شود. در این قسمت دیگر نقش فروشنده و دیگر واسط ها حذف شده است و تقریبا هزینه های اضافی کمتر شده است. هدف آیوتا از ایجاد دقیقا این موضوع است و یکی از دلایلی که کارمزد تراکنش آیوتا صفر است دقیقا همین موضوع می باشد.

آیوتا یک شبکه کاملا غیر متمرکز می باشد و همانند دیگر ارز های دیجیتال از شبکه بلاکچین استفاده نمی کند و برای خود یک بستر جداگانه دارد که نام این بستر ” تنگل یا Tangel ” است. برای اینکه با تنگل بیشتر آشنا شوید ادامه این مقاله را از دست ندهید.

ارز دیجیتالIOTA  و یا آیوتا نوعی از ارز دیجیتال توزیع شده ، با یک تفاوت عمده است . در واقع می توان گفت آیوتا تحت بستری به عنوان فناوری تنگل شناخته شده است . خوب حالا می خواهیم در ادامه بفهمیم که فناوری تنگل چه تناسبی با ارز دیجیتال آیوتا دارد.


تنگل یا Tangel چیست؟

ارز دیجیتال آیوتا IOTA
تنگل چیست ؟

در شبکه آیوتا هیچ گونه عملیات استخراجی صورت نمی گیرد و همچنین این شبکه یک ساختار بر اساس حرکت جهت دار غیرمدور می باشد. همانطور که گفتیم این شبکه یک دفتر کل توزیع شده می باشد که در این قسمت همانند بلاک چین است اما نحوه کار آن با بلاکچین کاملا متفاوت است.

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که تایید تراکنش ها در تنگل به چه صورت امکان پذیر است؟ در بستر تنگل تراکنش ها توسط نود ها تایید می شود. برای اینکه بهتر این موضوع را درک کنید بهتر است به مثال ذیل دقت کنید.

برای مثال هر زمان که یک کاربر قصد ارسال تراکنش را داشته باشد، به صورت همزمان و همچنین خودکار، کیف پول این کاربر، دو تراکنش قبلی را تایید می کند. در ادامه نیز این روند ادامه پیدا می کند. این موضوع سبب می شود تا نقش واسط ها ( دستگاه های ماینر ) حذف شوند تا کارمزدی بابت تایید تراکنش ها کم نشود و همچنین این موضوع باعث می شود تا سرعت تایید تراکنش ها نیز افزایش یابد.

فناوری تنگل یک نوع ساختار داده ای است که به صورت جهت دار در حرکت هستند ،  اما نحوه کار آن کاملا با شبکه بلاک چین متفاوت است . بلاک چین در واقع یک سیستم ثبت اطلاعات و گزارشات می باشد که در آن اطلاعات رمز نگاری شده است و این اطلاعات می تواند با افراد سیستم به اشتراک گذاشته شود اما ما می توانیم میزان دسترسی هر فرد به اطلاعات را مشخص کنیم . همان طور که از اسم آن پیداست بلاک چین به صورت بلوک های زنجیره ای است که هر بلوک کد مخصوص به هر فرد را در آن ذخیره می کند . حالا این سیستم شامل چه اطلاعاتی می باشد ؟ این سیستم اطلاعات مربوط به تراکنش ها را ثبت می نماید .در واقع این اطلاعات تراکنش هایی است که کاربران انجام می دهند و یا تراکنش هایی که توسط استخراج کنندگان تایید می شود. در روند کاری ارز دیجیتال آیوتا ، کاربری که قصد ارسال تراکنش را دارد به صورت خودکار ، تراکنش قبلی را تایید می کند و این روند ادامه دارد .به همین دلیل است که تراکنش ها در این سیستم سریع تر انجام می شود. برای درک بهتر این موضوع به توضیح یک مثال می پردازیم .

 فرض کنید کارکنان یک شرکت تحت نظر فردی در حال انجام کار هستند و آن فرد کار کارکنان را مورد بررسی قرار می دهد . حالا فرض کنید آن فرد برکنار می شود و هر فرد به بررسی کار خود می پردازد علاوه بر اینکه حقوقی به فرد در ازای کار تعلق نمی گیرد هر فرد موظف است کار خود را مورد بررسی قرار دهد و روند کار سریع تر شکل می گیرد.


عملکرد ارز دیجیتال IOTA چگونه است؟

همان طور که قبلا گفتیم این نوع ارز دیجیتال در قالب ساختاری به اسم تنگل کار می کند و نحوه کار آن کاملا متفاوت از شبکه بلاک چین می باشد . ارز دیجیتال IOTA بستری را برای کاربران در نظر میگیرد که می توانند بدون کارمزد و بسیار سریع به انجام تراکنش های خود بپردازند.

همانطور که از اسم آن پیداست IOT که مخفف شده ی Internet Of Things وبه معنای اینترنت اشیا می باشد ، برای تحقق اهداف اینترنت اشیا نیز کاربرد دارد . منظور از اینترنت اشیا در اینجا تمامی وسایل پیرامون محیط زندگی ما که قابلیت دسترسی به اینترنت دارند و با اینترنت کنترل می شوند ، می باشد . در ادامه به چگونگی نحوه عملکرد ارز دیجیتال آیوتا در ساختار تنگل می پردازیم .

روند رمزارز IOTA به این شیوه است که کاربر همزمان با انجام و ارسال تراکنش خود به تایید تراکنش های قبل می پردازد و این دستورالعمل ادامه دارد. به همین دلیل است که ساختار آن تنگل نام گرفته است و فرآیندها به صورت جهت دار در حرکت هستند.


ویژگی های رمز ارز آیوتا (IOTA)

کاملا واضح و روشن است که به دنبال ایجاد ارزهای دیجیتال ویژگی هایی نهفته است . ما در این مقاله قصد داریم شما را با ویژگی های رمز ارز IOTA آشنا کنیم . همان طور که در بحث عملکرد آیوتا گفتیم تراکنش ها بدون هزینه صورت می گیرد .برجسته ترین و مهم ترین ویژگی این ارمز ارز شاید همین موضوع باشد .

در نوشته های پیشین ما به این موضوع اشاره کردیم که در بستر ارز دیجیتال IOTA کاربر در حین انجام تراکنش و ارسال آن نیازمند تایید تراکنش های قبلی نیز می باشد . به همین دلیل  روند انجام معاملات سریع می شود . در واقع می توان گفت سرعت انجام تراکنش ها از دیگر ویژگی های این ارز دیجیتال می باشد .


تقسیم بندی واحد های ارز دیجیتال IOTA

همانطور که در قسمت قبل با بزرگی واحد آیوتا آشنا شدید، واحد های آیوتا به بخش های Kiloiota و Megaiota و Gigaiota و Traiota و Petaiota تقسیم بندی شده است. برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید به جدول ذیل دقت کنید تا با واحد های ارز دیجیتال IOTA آشنا شوید.

نام نماد مقدار
Iota 1i 1
KiloIota 1Ki

 

1.000
MegaIota 1Mi

 

1.000.000
GigaIota 1Gi

 

1.000.000.000
TeraIota 1Ti

 

1.000.000.000.000
PetaIota 1Pi

 

1.000.000.000.000.000

روند قیمتی ارز دیجیتال آیوتا یا IOTA

ارز دیجیتال آیوتا IOTA
روند قیمتی ارزدیجیتال آیوتا

رمز ارز IOTA در تاریخ ۱۴ ژانویه ۲۰۱۷ عرضه شد.این ارز در ابتدا قیمتی معادل ۰.۵۸ دلار داشت.هشت ماه بعد یعنی اگوست ۲۰۱۷ تا ۰.۹ دلار رشد داشت اما موفق نشد در این ناحیه تثبیت شود و‌ تا سطح ۰.۳ دلار ریزش قیمت داشت.پس از این ریزش شدید،ایوتا توسط خریداران حمایت شد و وارد یک‌روند صعودی شد و در مدت یک ماه تا سطح ۵.۱۶ دلار رشد کرد.بعد از اینکه ایوتا این قله را پشت سر گذاشت با کاهش قیمت روبه رو شد چرا که تقاضا در ان ناحیه کم شد،همین موضوع باعث شد تا ۳.۵ دلال نزول قیمت داشته باشد،اما به شدت در این ناحیه حمایت شد و‌ به اوج قیمت خود یعنی ۵.۳۵ دلار در تاریخ ۲۱ دسامبر ۲۰۱۷ رسید.بعد از این اوج قیمت،ایوتا وارد یک روند نزولی بلند مدت شد و قیمت کنونی این ارز ۰.۲۳ دلار است.


چگونه می توان ارز دیجیتال آیوتا را خرید و فروش کرد؟

ارز دیجیتال آیوتا IOTA
خریدو فروش ارز دیجیتال آیوتا IOTA

همانطور که می دانید خرید و فروش آیوتا در صرافی های دیجیتال همانند دیگر رمز ارز ها صورت می گیرد. برای اینکه بتوانید ارز دیجیتال آیوتا را خریداری کنید ابتدا باید به صرافی های ارز دیجیتال بروید و سپس اقدام به خرید و یا فروش این ارز کنید. به دلیل حجم زیادی از معاملات و ارقام برای سهولت در روند انجام محاسبات در صرافی ها از واحد مگاآیوتا و یا به اختصار (MIOTA) استفاده می شود. اما هر یک از صرافی های دیجیتال از یک سری ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند .

در بحث قبلی گفتیم که ما برای خرید و فروش ارز دیجیتال خود نیازمند صرافی دیجیتال هستیم حالا می خواهیم بگوییم چگونه آن را انتخاب کنیم . با استفاده از پیشینه ی تاریخی صرافی و نظرات کاربران در ارتباط با خرید و فروش در آن صرافی ، ما می توانیم بهترین صرافی را انتخاب کنیم . دو ویژگی ذکر شده از جمله ویژگی هایی می باشد که یک صرافی قابل اطمینان باید آن را دارا باشد . پس از انتخاب بهترین صرافی به سرمایه گذاری و یا خرید و فروش کالا بپردازیم. در ادامه باید توجه کنیم که چه صرافی هایی این ارز دیجیتال را پشتیبانی می کنند . پس با ادامه مطالب با ما همراه باشید .

  1. صرافی ارز دیجیتال Binance
  2. صرافی ارز دیجیتال OKEx
  3. صرافی ارز دیجیتال Bitfinix
  4. صرافی ارز دیجیتال HitBTC
  5. صرافی ارز دیجیتال Huobi
  6. صرافی ارز دیجیتال CoinEx
  7. صرافی ارز دیجیتال Bittrex
  8. صرافی ارز دیجیتال Liquid
  9. صرافی ارز دیجیتال WazirX

شما می توانید در تمامی صرافی های فوق اقدام به خرید و فروش ارز دیجیتال آیوتا کنید. لازم به ذکر است که به دلیل واحد بندی این ارز، همانطور که در قسمت قبل با آن آشنا شدید، نام اختصاری ارز دیجیتال آیوتا ” MIOTA ” می باشد و شما با این نام می توانید در صرافی ها اقدام به خرید و فروش این ارز کنید.


چگونه می توان ارز دیجیتال آیوتا را ذخیره کرد؟

ارز دیجیتال آیوتا IOTA
چگونه ارز دیجیتال آیوتا IOTA را ذخیره کنیم

برای ذخیره سازی ارز دیجیتال آیوتا کیف پول های زیادی وجود دارد و شما می توانید از تمامی آن ها برای ذخیره استفاده کنید، اما توسعه دهندگان ارز دیجیتال آیوتا پیشنهاد استفاده از کیف پول رسمی خوشان را داده اند. شما می توانید به راحتی این کیف پول را دانلود و در سیستم عامل های ” ویندوز ” Windows “، ” مک ” MAC “، ” لینوکس ” Linux “، ” اندروید ” Android “، ” ای او اس ” IOS ” نصب و استفاده کنید. کیف پول رسمی آیوتا ” Trinity ” نام دارد. شما می توانید با کلیک بر روی ” این قسمت ” به صفحه دانلود بروید و سپس نسخه مورد نظرتان را دانلود کنید.

کیف پول های ارز دیجیتال IOTA

ارزهای دیجیتال چیزی شبیه پول رایج می باشد که تمامی ویژگی ها به جز ماهیت فیزیکی بودن را داراست. در واقع کیف پول ها چیزی شبیه به حساب شما می باشند . شما برای واریز پول توسط افراد دیگر شماره حساب خود را در اختیار آنان قرار می دهید . در اینجا توسط کیف پول ها می توانید ارزهای دیجیتال خود را ذخیره ویا ارسال و دریافت کنید . Trinity یکی از کیف پول های رمز ارز IOTA است که با استفاده از آن می توانید رمز ارز خود را ذخیره کنید. کیف پول رمز ارز آیوتا به دو صورت کیف پول آنلاین و کیف پول دستکتاپ ساخته می شود . در واقع در اینجا منظور از کیف پول آنلاین ، سایتی است که کیف پول در آن ساخته می شود و برای ساخت کیف پول نیازمند طی کردن مراحلی همچون ثبت نام ، تایید ایمیل و رمز عبور هستیم . پس از شناخت این ارز دیجیتال و اهداف و عملکرد و چگونگی ذخیره آن وقت آن رسیده است که با هم روند استخراج این ارز دیجیتال بررسی کنیم .


چگونگی استخراج ارز دیجیتال IOTA

در ابتدای کار شاید این سوال برای شما نیز به وجود بیاید که آیا این رمز ارز دیجیتال استخراج می شود یا خیر . در قالب کلی برای استخراج ارزهای دیجیتال نیازمند تایید تراکنش ها هستیم . همان طور که قبلا به این موضوع اشاره شد ، در شبکه  IOTA هر تراکنش نیازمند تایید دو تراکنش قبلی است . همزمان با فرآیند تایید تراکنش ها روند استخراج ارز صورت می گیرد .  پس از مطالعه این مطلب به سراغ پیشرفت این ارز در آینده و روند صعودی و نزولی آن خواهیم رفت.


اینفوگرافیک ارز دیجیتال آیوتا IOTA

اینفوگرافیک ارز دیجیتال آیوتا IOTA
اینفوگرافیک ارز دیجیتال آیوتا IOTA

آینده رمز ارز آیوتا چگونه پیش بینی می شود؟

همانطور که قبلا گفتیم این رمزارز غیر متمرکز و براساس شبکه اینترنت اشیا طراحی شده است .طبق بررسی های انجام شده  در طی دوران رشد قیمت بیت کوین در حوزه ی ارزهای دیجیتال به چهارمین رمز ارز دنیا تبدیل شده است . پس از طی انجام عملیات صعودی و نزولی هم اکنون در رتبه ی ۳۵ بازار قرار دارد . انتظار می رود در آینده نزدیک روند صعودی خود را داشته باشد و به بالاترین رتبه بازار برسد.

ممنون از اینکه تا پایان “ارز دیجیتال آیوتا” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

تیم محتوا
تیم محتوا
من سید مهدی هستم تولید کننده محتوا سایت زوم ارز. دانشجوی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد گرایش نرم افزار می باشم و همچنین سابقه ی سه سال فعالیت در حوزه ی ارز های دیجیتال و 5 سال نیز تولید کننده محتوا را در کارنامه خود دارم. بنده علاقه مند به دنیای کریپتو و همچنین تکنولوژی هستم و همچنین به آینده ی ارز های دیجیتال بسیار خوشبین نیز هستم و بر این باورام که صنعت بلاکچین در ایران آینده ای بسیار درخشانی خواهد داشت.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده