آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

کاردانو ADA چیست؟ + آینده ارز دیجیتال کاردانو

ارز کاردانو ADA چیست؟

کاردانو ADA چیست، در این مطلب می خواهیم به بررسی ارز دیجیتال کاردانو (cardano) بپردازیم .ارز دیجیتال کاردانو مبتنی بر شبکه بلاکچین است و نماد این ارز (ADA) می باشد.از رقبای کاردانو می توان به اتریوم (ETH) و ایاس (EOS) اشاره کرد .از اهداف این شبکه می توان به قرار دادهای هوشمند و ساخت برنامه های غیرمتمرکز DAPP و انتقال ارز های دیجیتال اشاره کرد.در ادامه به بررسی دقیق تر ارز دیجیتال کاردانو می پردازیم . همچنین شما می توانید از این لینک تحلیل ارز دیجیتال کاردانو ADA را مطالعه کنید. همچنین شایان ذکر است شما می توانید در صفحه قیمت لحظه ای کاردانو در پایگاه خبری زوم ارز، (قیمت کاردانو | قیمت ADA) را مشاهده نمایید.

بررسی ویدیویی ارز کاردانو

(قسمت اول)

(قسمت دوم)


کاردانو چیست؟

کاردانو چیست؟
کاردانو چیست ؟

ارز دیجیتال کاردانو (cardano) که نماد آن ADA  است.در سال ۲۰۱۵ به صورت ICO بازار های ارز دیجیتال ورود کرده است و در سال ۲۰۱۷ در صرافی های مختلف لیست شده است.این ارز نیز به روش شبکه بلاک چین است و می توان روی این بلاکچین نیز قرار دادهای هوشمند را ایجاد و اجرا کرد.از آنجایی پروژه کاردانو خود را پیشگام در نسل سوم بلاکچین می دانند ، ادعا می کنند که سرعت و کارمزد تراکنس های این شبکه بسیار بهتر از بلاکچین اتریوم است.همچنین برنامه های غیرمتمرکز بر روی این شبکه بلاکچین را هیچ فردی نمی تواند متوقف کند.

می توان گفت کاردانو یک پلتفرم اثبات سهام است و هدف آن اجازه دادن به تغییر دهندگان – مبتکران برای ایجاد تعغییرات مثبت جهانی است . این بدین منظور است که کاردانو در پلتفرم خود اجازه نوشتن قرار داد های هوشمند را می دهد تا افزاد بتواند قرار داد های هوشمند خود را در این ساختار پیاده کنند .این پروزه (open source )  یا همان متن باز است .  هدف اصلی این پروژه راه اندازه برنامه های غیر متمرکز . قرار داد های هوشمند است .

سازنده کاردان به دنبال حل بسیاری از مشکلات صنعت بلاکچین از طریق راه حل های زیر است :

 1. از آنجایی که سازنده اتریوم یک ریاضیدان نیز هست وی به دنبال ین است که خیلی از مشکلات بلاکچین را با ریاضی حل کند تا بتواند از حملات هکری دور باشد و امنیت بسیار بالاییی داشته باشد .
 2. جدا کردن لایه های حسابداری و محاسباتی در بلاکچین خود
 3. ساخت متد جدید رای گیری برای دارندگان ارزدیجیتال
 4. ابداع یک مکانیسمی برای بالا بردن مقیاس پذیری

به عبارتی می توان گفت کاردانو از رقبا اتریوم – ایاس  و دیپر پلتفرم های قرار داد های هوشمند است .اما از انجایی که موسسان کاردانو ژاپنی هستند این پروژه بسیار شبیه پروژه اتریوم می باشد . با این تفاوت که کاردانو خود را پیشگام در نسل سوم بلاکچین می داند .


نیم نگاهی به ارز دیجیتال ADA

نام اختصاری ADA
نوع ارز COIN
عرضه کل ۳۴,۲۰۱,۲۴۳,۲۸۵
مقدار درگردش ۳۳,۶۸۷,۳۹۱,۸۸۴
وب سایت رسمی cardano.org
بلاکچین اکسپلور explorer.cardano.org

cardanoscan.io

blockchair.com

bscscan.com

ada.tokenview.com

پیج های ارتباط رسمی twitter.com

t.me

reddit.com

medium.com

forum.cardano.org

سورس کد cardanoupdates.com
ادرس قرارداد 0x3ee2200efb3400fabb9aacf31297cbdd1d435d47

 


تاریخچه ارز دیجیتال کاردانو

تاریخچه کاردانو
بررسی تاریخچه ارز کاردانو

پروژه کاردانو در سال ۲۰۱۵ آغاز به کار کرد این پروژه بعد از تحقیق های فراوان توانست ایراد های مقیاس پذیری در بیت کوین وهمچنین قرار دادهای هوشمند در اتریوم را برطرف کند. ایجاد کننده پروژه کاردانو چارز هاسکینسون است . که این فرد خودش یکی از توسعه دهندگان پروژه اتریوم بوده است.و همچنین سه شرکت بزرگ به نام های  IOHK و Emurgo و The Cardano Foundation بر روی پروژه کاردانو کار می کنند.اما به دلیل متن باز بودن پروژه ، تیم های زیادی بر روی این پروژه ها مشغول به کار هستند.


موسسان کاردانو (ADA) چه افرادی بودند ؟

کاردانو توسط شخصی بنام چارلز هوسکینوس تاسیس شد ، وی همچنان یکی از بنیانگذاران شبکه اتریوم بود. همچنین وی مدیر عامل شرکت IOHK  است این شرکت همان سازنده بلاکچین کاردانو می باشد .

در مصاحبه ای که با چارلز در باره رمز ارز ها شده است ، ایشون بیان کرده است که از سال ۲۰۱۱ چارلز با ارز های رمزنگاری شده اشنا شده است . که در ان سال ها سرگرم ماین رمز ارز ها و همچنین ترید آنها بوده است . وی بیان کرد که اولین مشارکت حرفه ای وی در صنعت رمز ارز ها در سال ۲۰۱۳ اتفاق افتاده است . که دوره ای درباره بیت کوین برگزار کرد که حدود ۸۰۰۰۰ دانشجو در اسن دوره حضور داشتند .همچنین هوسکینوس علاوه بر اینکه یک کارآفرین است ، ریاضیدان نیز است .


بلاکچین کاردانو از نسل سوم است؟

به گفته موسس کاردانو سه نسل از بلاکچین را گذراندیم که ما در ادامه مشا را با این سه نسل از بلاکچین آشنا خواهیم کرد .

 1. اولین نسل از بلاکچین مربوط به بیت کوین است و همچنین تراکنش های مالی که از طریق آن انجام می شود .
 2. در نسل دو قرار داد های هوشمند در اتریوم معرفی شد که با این حرکت اتریوم مشکل بلاکچین نسل اول حل شد . پس به نوعی می توان گفت اتریوم نقطه عطف بلاکچین های نسل دوم است . با این حال این نسل مشکلات خاص خود را داشت .
 3. نسل سوم آمد که مشکلات بلاکچین نسل دوم را حل کند ، یکی از بزرگترین مشکلات نسل دو ، مشکل مقیاس پذیری آن بود . پس بلاکچین نسل سوم باید خصوصیت های دو نسل قبل را داشت به همراه اینکه مشکل مقیاس پذیری هم حل میشد،به عبارتی کاردانو با داشتن خصوصیات دو نسل قبل مشکل مقیاس پذیری را حل کرد و خود را جدیدترین نسل از بلاکچین معرفی کرد . و همچنین کاردانو در تلاش است برای یک پایداری ماندگار و همچنین قابلیت همکاری بین سیستم های مختلف.

معماری بلاکچین کاردانو چگونه است؟

حال می خواهیم بلاکچین کاردانو را کمی فنی تر بررسی کنیم . بلاکچین کاردانو از دو هسته یا core  اصلی شکل گرفته است .

 1. لایه حسابداری
 2. لایه محاسباتی

منظور از لایه حسابداری این است که به دارندگان رمز ارز ADA  این امکان را می دهد تا مبادله رمز ارز خود خود را در کوتاه ترین زمان و با کمترین هزینه یا همان کارمزد انجام دهند .اصطلاحا به این لایه لایه پرداخت ((Cardano Settlement Layer-CSL)گفته می شود .

لایه دیگر که لایه محاسباتی نام دارد . از مجموعه ای پروتکل های پیچیده تشکیل شده است .که ستون و چارچوب اصلی بلاکچین کاردانو را شکل دادند . در واقع قرار داد های هوشمند یا همان Smart Contract  در لایه محاسباتی اجرا می شوند.شایان ذکر است که زبان برنامه نویسی کاردانو هسکل (Haskell )است . این زبان یکی از زبان های برنامه نویسی ایمن و شناخته شده در جهان است .


چه چیزی کاردانو را منحصر بفرد کرد ؟

 کاردانو یکی از بزرگترین زنجیره های بلوکی است که با موفقیت از مکانیزم اجماع اثبات سهام استفاده می کند . که انرژی کمتری را نسبت به الگوریتم اثبات کار را دارد . در سال ۲۰۲۰ کاردانو یک نسخه جدید خود را بنام shelley  را راه اندازی کرد که همین باعث افزایش قیمت کاردانو شد . که هدف این اپدیت ساخت زنجیره بلوک خود ۵۰ تا ۱۰۰ برابر نسبت به سایر بلاکچین های بزرگ است . در آن زمان مدیر عامل این شرکت پیش بینی کرد که این امر زمینه را برای فعالیت صدها دارایی در شبکه کاردانو را فراهم می کند .


تعداد کوین در گردش کاردانو چه تعدادی است ؟

حداکثر تعداد کوینی که تعریف شده است ۴۵  میلیاد کاردانو است . که در ابتدا در سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ پنج دور فروش عمومی توکن برگزار شد . با راه اندازی شبکه حدودا ۲.۵ میلیارد کاردانو به IOHK  اختصاص یافت . و همچنین ۲۰۱ میلیاد کاردانو به یک شرکت فناوری بلاکچین که به این پروژه کمک می کرد اختصاص یافت . و حدود ۶۴۸ میلیون کاردانو به بنیاد غیر انتفایی کاردانو اعطا شد که هدف آن ارتقا پروژه و همچنین افزایش سطح پذیرش بود .

به طور کلی می توان گفت حدود ۱۶ درصد از کل توکن های ADA  به بنیانگذاران این پروژه اختصاص یافت و حدود ۸۴ درصد از این توکن ها بین سرمایه گذاران این پروژه تقسیم شد.


روند قیمتی کاردانو

نمودار قیمتی کاردانو
نمودار قیمتی کاردانو

 

اگر بخواهیم روند قیمتی کاردانو را شرح دهیم باید بگوییم این ارز در سال ۲۰۱۷ حدود قیمتی ۰.۰۲ دلار را داشت که آرام آرام شروع به رشد کرد و در سال ۲۰۱۷۸ به اوج قیمتی خود که حدود ۱ دلار بود رسید و سپس شروع به ریزش وحشتناکی کرد به طوری که دوباره در سال ۲۰۱۹ حدود ۰.۰۴ دلار معامله می شد.و سپس در سال ۲۰۲۰ این رمز ارز شروع مجدد خود را آغاز کرد به طوری که قیمت از ۰.۰۴ دلار به حدود قیمتی ۰.۳۳ دلار در حال حاضر رسید . (این روند قیمت در تاریخ ۴ بهمن سال ۹۹ نوشته شده است )

از آنجایی که این پروژه بسیار شبیه پروژه اتریوم می باشد و همچنین توسعه دهندگان این پروژه ژاپنی هستند .اصطلاحا با کاردانو “اترویم ژاپنی ” می گویند.و از نظر سایت زوم ارز این پروژه بسیار قوی و آینده قیمتی خوبی دارد.


عملکرد کاردانو چگونه است؟

نحوه عملکرد کاردانو
نحوه عملکرد کاردانو

همانطور که میدانید بیت کوین برای تایید تراکنش های خود از proof of work  استفاده می کند .اما کاردانو از اثبات کار برای تایید تراکنش های خود استفاده نمی کند بلکه از الگوریتم proof of stake  یا الگوریتم اثبات سهام بهره می برد.منظور از اثبات سهام یعنی برای تایید تراکش ها دیگر نیاز قدرت محاسباتی ندارد ، افراد به ازای میزان دارایی که در اختیار شبکه قرار می دهند می توانند در تایید تراکنش ها شرکت کنند.


بررسی امنیت شبکه کاردانو

بررسی امنیت کاردانو
بررسی امنیت کاردانو

کاردانو از طریق یک پروتکل POS  سازگار و قابل اطمینان بنام   Ouroboros شناخته می شود ، ایمن است .  این پروژه ادعا می کند که ضمانت های امنیتی را که توسط الگوریتم POW  ارائه می شود را بهبود می بخشد و همچنین مدعی است که چهار برابر کار آمدتر از بیت کوین است . به طور کلی هدف Ouroboros  دستیابی به رشد پایدار و اخلاقی است .

پس می توان گفت بزرگترین مزیت اوربوروس ، امنیت محاسبات آن در انتخاب اعتبارسنج ها است . خیلی از بلاکچین ها ادعا می کنند اعتبار سنج ها به صورت تصادفی برگزیده یم شوند اما هیچ کدام نمی توانند یک تئوری منطقی برای ادعای خودشان بیان کنند . اما کاردانو انتخاب تصادفی بودن اعتبارسنج هاشو با اوروبوس اثبات کرد


کیف پول های کاردانو

کیف پول های کاردانو
لیست کیف پول های کاردانو

برای انتخاب کیف پول دیجیتالی مناسب برای سرمایه دیجیتالی خود باید به چند نکته توجه کنید.

 • تولیدکنندگان کیف پول باید با آپدیت های مداوم عملکرد آن را بهبود ببخشند
 • کارکردن با آن راحت و آسان باشد.
 • برای انتخاب کیف پول برای کاردانو مطمئن شوید که کیف پول مورد نظر ارزدیجیتال کاردانو را پشتیبانی کند
 • حتما کیف پول های با امنیت بالا را انتخاب کنید.
 • از سیستم پشتیبانی خوبی برخوردار باشد.

کیف پول لجر نانو ایکس ledger nano x

کیف پول سخت افزاری ledger nano x جزو کیف پول های سخت افزاری است.این کیف پول ها از لحاظ امنیت بهتر از همه کیف پول های موجود هستند.و برای ذخیره بلند مدت سرمایه دیجیتالی بسیار مناسب هستند.ارزهای دیجیتال زیادی را پوشش می دهد بیش از هزار ارزدیجیتال.

کیف پول ledger nano s

این کیف پول نیز درجه امنیت بالایی دارد.حدود ۷۰۰ ارزدیجیتال را پوشش می دهد که کاردانو هم جزو آن هاست.با ایجاد نسخه پشتیبان و استفاده از پین و احراز هویت دو مرحله ای امنیت آن را بهبود بخشیده است.

کیف پول ترزور Trezor

مدل T این کیف پول از کاردانو و بیش از ۱۰۰ ارزدیجیتالی دیگر پشتیبانی می کند.رابط کاربری آن ساده است و افراد تازه کار هم می توانند از آن استفاده کنند.

کیف پول رسمی کاردانو Deadalus

این کیف پول رسمی خود ارزدیجیتال کاردانو است.این کیف پول فقط برای نسخه دسکتاپ در دسترس است و برای ویندوز و مک قابل دسترسی می باشد.نسخه های اندروید و ای او اس این کیف پول در حال ورود به بازار است.

کیف پول کاردانو آنلاین یا تحت وب

نام آن Adalite است البته در گذشته با نام cardanolite شناخته می شد.این کیف پول تحت وب است.برای استفاده از این کیف پول به نصب یا ثبت نام در جایی نیاز ندارید .فقط با مراجعه به سایت adalite.io می توانید از این کیف پول استفاده کنید.

کیف پول  موبایلی Infinito

این کیف پول برای نسخه های اندروید و آی او اس در دسترس است .با استفاده از این کیف پول می توانید ارزدیجیتال ذخیره ،ارسال و دریافت کنید.از ارزهای دیجیتال بیت کوین ،اتریوم ،بیت کوین کش ،ایاس و نئو پشتیبانی می کند.


کدام صرافی ها از کاردانو پشتیبانی می کنند ؟

صرافی های پشتیبانی کننده کاردانو
صرافی های پشتیبانی کننده کاردانو

ارز دیجیتال کاردانو جزو ۱۰ ارز برتر می باشد که حجم معاملات بسیار خوبی دارد . به دلیل اعتبار ارز دیجیتال کردانو صرافی های دیجیتال زیادی از این ارز پشتیبانی می کنند . گر بخواهیم ۵ تا از صرافی هایی که در زمان نگارش ین مقاله بیشترین معاملات ارز  دیجیتال کاردانو را شامل می شوند ، نام ببریم ، به شرح زیر است : (معرفی این صرافی های بر اساس گزارش سایت ک.ین مارکت کپ می باشد .)

 1. Binance
 2. VCC Exchange
 3. HitBTC
 4. Upbit
 5. Bitrue

خرید و فروش کاردانو

خرید و فروش کاردانو
خرید و فروش کاردانو چگونه است؟

برای خرید ارز دیجیتال کاردانو می توانید به صرافی های ارز دیجیتال مراجعه نمایید. که بهتر است به سراغ صرافی هایی بروید که دارای احراز هویت هستند.سپس در آن صرافی شما می توانید ارز دیجیتال کاردانو را خرید نمایید یااینکه می توانید تتر یا بیت کوین خریداری کرده واز طریق صرافی های جهانی که دارای کارمزد پایین تری هستند . ارز تتر یا بیت کوین خود را به کاردانو تبدیل نمایید.

ما در مقاله انواع صرافی های ارز دیجیتال تعدادی از صرافی های خارجی را به شما معرفی کرده ایم که شما می توانید با ثبت نام در این صرافی ها به راحتی به ترید ارز های خود بپردازید.البته شایان ذکر است که برای اتصال به صرافی های خارجی از VPN  یا VPS  استفاده نمایید.

همچنین برای فروش ارزدیجیتال کاردانو به شما پیشنهاد می کنم که در صرافی های جهانی ابتدا ارز دیجیتال کاردانو خود را به بیت کوین یا تتر تبدیل نمایید سپس از طریق این دو ارز که در کیف پول شما قرار دارد . می توانید ارز خود را راحتتر به پول نقد یا همان تومان تبدیل نمایید.


آیا ارز دیجیتال  کاردانو در ایران قانونی است؟

ااز آنجایی ارز های دیجیتال وابسته به هیچ دولت و یا سازمان مالی نیست و اصطلا ح ساختار همه این ارز ها غیر متمرکز است و تمام مردم جهان می توانند از این ارز ها استفاده کنند و حتی این ارز ها را در صرافی های جهانی معامله کنند پس مردم کشور عزیزمان نیز می توانند از این ارز ها استفاده کنند .

و از طرفی چون قانونی خاصی برای ارزهای دیجیتال در ایران و بسیاری از کشور های دنیا وجود ندارد . پس می توان گفت استفاده از این رمز ارز ها جرم محسوب نمیشود .اما همانطور که مشاهده می کنید با رشد سریع تکنولوژی در حال حاضر بسیاری از دولت ها نیز از این رمز ارز ها نیز استفاده می کنند .

کاردانو (ADA)  نیز مانند رمز ارز های دیگر قانونی خاصی را شامل نمی شود و شما می توانید این رمز ارز را در بازار های داخلی و جهانی تهیه نمایید.


آینده ارز دیجیتال کاردانو

آینده یک ارز دیجیتال وابستگی شدید به اهداف آن پروژه و تیم سازنده آن دارد و اینکه در زمان هایی که در وایت پیپر خود بیان کردند به آن اهداف برسند و اینکه پروژه را از نظر امنیت در سطح مناسبی نگه دارند اصولا بر اساس این منوال شرکت ها بزرگ های درباره آینده قیمتی یک رمز ارز نظر هایی را بیان می کنند که ما در ادامه به بیان تعدادی از این نظرات می پردازیم .

۱- به گفته سایت کوین سویچ ، قیمت کاردانو تا پایان سال ۲۰۲۰ به ۱ دلار رسیده و سپس تا ۲ دلار نیز پیشروی خواهد کرد. به گفته این وب‌سایت، قیمت آدا در ۵ سال آتی به ۳ دلار نیز خواهد رسید.

۲-دیجیتال کوین پرایس پیش‌بینی می‌کند قیمت ADA صعودی خواهد بود اما این صعود محدود بوده و تا سال ۲۰۲۶ قیمت هر آدا به ۲۰ سنت خواهد رسید.

۳-سایت کوین که فعال در حوزه ارز های دیجیتال است، تخمین می‌زند قیمت آدا در سال ۲۰۲۰ به ۱۹ سنت رسیده و ارزش این رمز ارز تا سال ۲۰۲۵ تا ۴۵ سنت بالا می‌رود.


بررسی وایت پیپر کاردانو

 

وایت پیپیر کاردانو از دیدگاه فنی

چارلز هاسکینسون پس از جدایی از تیم اتریوم با علم به این که اتریوم مشکلات مقیاس پذیری دارد، در تلاش برای ایجاد یک شبکه غیرمتمرکز با سرعت بالا بود. در نهایت در سال ۲۰۱۷ شرکت IOHK به رهبری هاسکینسون بلاکچین کاردانو را راه اندازی کرد. بلاکچین کاردانو را می توان نسل سوم بلاکچین ها دانست که دیگر در تولید بلاک ها از ماینرها خبری نیست و وظیفه تولید بلاک و تایید تراکنش ها را ولیدیتورها بر عهده دارند. به بیان ساده الگوریتم شبکه کاردانو گواه اثبات سهام می باشد. در ادامه با این الگوریتم و نحوه کاربرد آن در بلاکچین کاردانو کمی بیشتر آشنا خواهیم شد.

خوب است بدانید زبان برنامه نویسی بلاکچین کاردانو Haskell می باشد. این زبان برای سازمان های مهم و امنیتی مانند نیروی هوایی آمریکا نیز به کار گرفته شده است، زیرا امنیت بسیار بالایی دارد. اما همین موضوع باعث شده بود که بلاکچین کاردانو مانند جزیره ای بدون ارتباط از سایر بلاکچین ها بماند، زیرا اغلب بلاکچین ها از زبان سالیدیتی استفاده می کنند. تیم فنی کاردانو برای رفع این موضوع از کانورتری به نام Plutus با زبان برنامه نویسی Haskell برای تبدیل کدها به سالیدیتی استفاده می کند. Plutus که توسط IOHK توسعه داده شده است، این امکان را به برنامه نویسان می دهد که قراردادهای هوشمند قابل اجرا برای بلاکچین کاردانو را با استفاده از زبان Haskell بنویسند. با استفاده از این کانورتر، کدهای نوشته شده با زبان Haskell به سالیدیتی تبدیل شده و در نهایت به کدهای ماشین خوانا برای اجرا در شبکه بلاکچین کاردانو تبدیل می شوند.

در بلاکچین کاردانو، دو لایه اجماع و لایه محاسبات (پردازش تراکنش ها) از یکدیگر جدا هستند. به عبارتی دیگر یک بار توافق می شود که چه کسی بلاک جدید را بنویسد و بار دیگر توافق می شود که در بلاک جدید چه چیزی نوشته شود. این جدا سازی لایه ها باعث افزایش سرعت در پردازش تراکنش ها شده است.

در نظر داشته باشید که کاردانو از الگوریتم گواه اثبات سهامی به نام Ouroboros استفاده می کند. الگوریتم Ouroboros از مفهوم “verifiable random function” (VRF) که به معنی “تابع تصادفی قابل تایید” می باشد و تعیین کننده ولیدیتور بعدی برای نوشتن بلاک است، بهره می برد. با استفاده از این مفهوم به روش غیرقابل پیشبینی و ایمن ولیدیتورها انتخاب خواهند شد، که این موضوع احتمال تبانی و یا تخریب شبکه را کاهش می دهد.

در Ouroboros، بلاکچین به بخش هایی که از چندین اسلات تشکیل شده، تقسیم می شوند. هر کدام از این بخش ها دارای یک رهبر اسلات می باشد که وظیفه تولید بلاک را بر عهده دارد. رهبر اسلات به طور تصادفی انتخاب می شود، اما با احتمالی متناسب با سهم آنها در شبکه، این امر تضمین می کند که ولیدیتورها با سهام بیشتر، در سیستم شانس بیشتری برای تبدیل شدن به رهبران اسلات و ایجاد بلاک های جدید را داشته باشند.

الگوریتم Ouroboros همچنین مکانیزمی را برای اطمینان از ایمن و غیرمتمرکز بودن بلاکچین در طول زمان دارد. ولیدیتورهایی که قصد تخریب شبکه را داشته باشند و یا تلاش می کنند به بلاکچین حمله کنند، دارایی آنها مصادره می شود، که یک انگیزه اقتصادی قوی برای رفتار صادقانه ایجاد می کند. به طور کلی، الگوریتم Ouroboros جزء کلیدی بلاکچین کاردانو است و برای ارائه یک سیستم امن، کارآمد و غیرمتمرکز برای مدیریت تراکنش ها و ایجاد بلاک های جدید در بلاکچین طراحی شده است.

اما چه تعداد کاردانو برای تبدیل شدن به ولیدیتور نیاز است؟ برای تبدیل شدن به یک ولیدیتور در شبکه کاردانو، نیاز به داشتن حداقل ۳۲,۰۰۰ ADA دارید. این میزان موجودی ADA به شما امکان ایجاد یک ولیدیتور و شرکت در فرآیند اجماع در شبکه را می ‌دهد. هر ولیدیتور مسئول تأیید تراکنش ‌ها و ایجاد بلاک ‌های جدید در شبکه است. برای ایجاد تنوع و جلوگیری از تمرکز بیش از حد، کاردانو محدودیتی در نظر گرفته است که هر شخص حداکثر می ‌تواند یک ولیدیتور ایجاد کند.

اما کسانی که این تعداد ADA را نداشته باشند، می توانند در شبکه فعالیت کنند؟ بله. کسانی که موجودی آن ها کمتر از ۳۲۰۰۰ ADA باشد، می توانند یکی از ولیدیتورها را به عنوان نماینده خود انتخاب کنند و به این ترتیب دارایی های آن کاربر به صورت اعتباری به ولیدیتور داده می شود. این گونه قدرت ولیدیتور بیشتر شده و مقداری از درآمد حاصله نیز به آن کاربر می رسد.

چه سخت افزاری برای تبدیل شدن به ویلیدیتور در بلاکچین کاردانو نیاز است؟ برای تبدیل شدن به ولیدیتور در کاردانو، نیاز به یک سرور کامپیوتری با سخت ‌افزار مناسب است. سخت ‌افزارهای مورد نیاز برای تبدیل شدن به ولیدیتور بستگی به نوع ولیدیتور و تعدادADA  که قصد دارید ولیدیتور شوید، دارد. به طور کلی، سیستم عامل Linux و یک CPU قدرتمند مانند Intel Core i7 یا i9 و حداقل ۱۶ گیگابایت RAM برای تبدیل شدن به ولیدیتور در کاردانو کافی است. همچنین برای اطمینان از عملکرد بهتر، پیشنهاد می‌شود از یک SSD با حداقل ۲۵۰ گیگابایت حافظه استفاده کنید.

آیا شبکه کاردانو غیرمتمرکز است؟ بله، کاردانو هیچ سرور متمرکزی برای اجرای پروتکل خود ندارد و به جای آن از شبکه ‌ای از کامپیوترها و نود های توزیع ‌شده در سراسر جهان استفاده می‌ کند. این باعث می ‌شود تا کاردانو بیشترین امنیت ممکن را در مقابل حملات و تهدیدات شبکه ‌ای داشته باشد. خوب است بدانید در زمان نگارش این مقاله بیش از ۱۵۰۰ برنامه غیرمتمرکز روی شبکه کاردانو فعال هستند.

آیا تاکنون شبکه کاردانو از کار افتاده است؟ در ابتدای راه اندازی قرارداد هوشمند کاردانو، برای پشتیبانی از برنامه های غیرمتمرکز یک مشکل در اجرای یک برنامه به وجود آمد که باعث حواشی بسیاری شد. منتقدان، بلاکچین کاردانو را بلااستفاده و این شبکه را مقصر این خطا می دانستند اما چارلز هاسکینسون مدیر این پروژه، وجود باگ هایی در کد نویسی این برنامه را علت مشکلات به وجود آمده دانست. در کل تاکنون شبکه کاردانو از کار نیوفتاده است اما مشکلات این چنینی برای این بلاکچین به وجود آمده است.

بررسی رقبای کاردانو

تمامی پروژه های لایه اولی که بستری برای اجرای قراردادهای هوشمند هستند، رقیب بلاکچین کاردانو به شمار می آیند. در ادامه به چهار رقیب مهم این پروژه می پردازیم:

Ethereum: مهم ترین رقیب کاردانو اتریوم می باشد، از همین رو کاردانو را اتریوم کیلر خطاب می کنند. اشکال اصلی اتریوم مشکلات مقیاس پذیری آن است که منجر به کارمزد تراکنش های بالا و زمان پردازش را کند می کند. پروتکل Ouroboros Cardano راه حلی برای این مشکل ارائه می دهد که امکان تراکنش های سریع تر و شبکه کار آمدتر را فراهم می کند.

Polkadot: پلکادات امکان ارتباط بین بلاکچین های مختلف را فراهم کرده است. در حالی که کاردانو و پولکادوت اهداف مشابهی دارند، رویکرد کاردانو برای مقیاس ‌پذیری متفاوت است. علاوه بر این، Cardano تاکید زیادی بر امنیت و فرآیندهای بررسی همتا برای اطمینان از قابلیت اطمینان شبکه خود دارد.

Binance Smart Chain: این بلاکچین توسط صرافی مطرح بایننس ایجاد و توسعه یافته است. اسمارت چین در حالی که کارمزد تراکنش های کمتری نسبت به اتریوم دارد اما به دلیل متمرکز بودن و عدم شفافیت آن مورد انتقاد قرار گرفته است. در مقابل، Cardano طراحی شده است تا یک پلتفرم غیرمتمرکز با تمرکز بر تحقیقات علمی و توسعه بررسی شده باشد.

Solana: سولانا یک بلاکچین با سرعت بالا است که ادعا می کند تا ۶۵۰۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش می کند. در حالی که بازده فعلی کاردانو کمتر است اما به گونه‌ ای طراحی شده است که پایدار تر و کار آمدتر از نظر انرژی باشد. همچنین شبکه سولانا بر خلاف ادعای تیم آن، یک شبکه متمرکز است و چندین بار از دسترس خارج شده.

اهداف پروژه کاردانو

در ادامه اهداف شبکه کاردانو را با هم مرور می کنیم:

 • ارائه یک بستر بلاکچینی پایدار و ایمن: هدف کاردانو ارائه یک بستر بلاکچینی پایدار و ایمن است که قابلیت مقاومت در برابر حملات مختلف از جمله حملات ۵۱٪ را دارا باشد.
 • توسعه اکوسیستم بلاکچین: کاردانو برای توسعه اکوسیستم بلاکچینی خود، به دنبال جذب توسعه دهندگان، شرکت ها و متخصصان بلاکچین است. این اکوسیستم شامل اپلیکیشن ها، سرویس ها و دستگاه های اینترنت اشیا است.
 • بهبود سرعت و مقیاس پذیری: کاردانو به دنبال بهبود سرعت و مقیاس پذیری بلاکچین خود است. برای این منظور، از الگوریتم اجماع Ouroboros استفاده می کند که به افزایش سرعت و افزایش مقیاس پذیری کمک می کند.
 • ارائه یک راه حل هوشمند: کاردانو به دنبال ارائه یک راه حل هوشمند است که برای افراد، شرکت ها و دولت ها قابل استفاده باشد. این ایده ها شامل قراردادهای هوشمند، اعتبار سنجی هویت، امضای دیجیتال و پرداخت های هوشمند است.
 • پشتیبانی از ارزهای دیجیتال: کاردانو به دنبال پشتیبانی از ارزهای دیجیتال است که بتوانند برای تجارت و مبادله استفاده شوند. این ارزها شامل ارزهای قدیمی مانند بیتکوین و اتریوم، و همچنین ارزهای جدیدتری مانند کاردانو و تتر است.

ویژگی های شبکه کاردانو

در این بخش قصد داریم ویژگی های منحصربه فرد این شبکه را معرفی کنیم:

 1. امنیت بالا: کاردانو از الگوریتم اجماع Ouroboros برای تضمین امنیت شبکه استفاده می کند که یکی از پیشرفته‌ ترین و ایمن ‌ترین الگوریتم‌ های اجماع در بلاکچین است.
 2. مقیاس ‌پذیری: کاردانو از زیرساخت ‌هایی برای ارتقا پذیری بالا و افزایش ظرفیت شبکه استفاده می کند. این شبکه همچنین از پروتکل هوشمند طراحی شده ‌ای به نام Plutus استفاده می کند که قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند پیشرفته را فراهم می کند.
 3. انعطاف ‌پذیری: کاردانو به عنوان یک شبکه اپن سورس، امکان ارتقا و بهبود شبکه را فراهم می کند.
 4. پایداری: شبکه کاردانو به دلیل استفاده از الگوریتم اجماع Ouroboros و ساختار پروتکل  Proof of Stake، برای پایداری شبکه و جلوگیری از دسترس خارج شدن شبکه و یا حملات ۵۱ درصدی به شبکه، طراحی شده است.
 5. بازدهی بالا: شبکه کاردانو به دلیل استفاده از زبان برنامه ‌نویسی Haskell و ساختار پروتکل‌ های هوشمند قابل برنامه‌ ریزی، عملکرد سریع و بهتری در اجرای تراکنش‌ ها دارد.
 6. پایین بودن هزینه ‌ها: شبکه کاردانو به دلیل استفاده از پروتکل Proof of Stake، هزینه‌ های پایینی برای انجام تراکنش ‌ها و هزینه ‌های ایجاد بلاک برای ولیدیتورها دارد.

نیم نگاهی به اینفوگرافیک ارز دیجیتال کاردانو

اینفوگرافیک کاردانو ada
اینفوگرافیک کاردانو ada

ممنون از اینکه تا پایان ” کاردانو چیست؟ ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

 

عاطفه قاضی حصاری
عاطفه قاضی حصاری
دکتری معماری کامپیوتر | مولف کتاب آموزش و پرورش | مدرس دانشگاه | محقق و پژوهشگر در زمینه های ارزهای دیجیتال و بلاک چین

22 دیدگاه دربارهٔ «کاردانو ADA چیست؟ + آینده ارز دیجیتال کاردانو;

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده