آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

چرا آلت کوین ها از بیت کوین پیروی می کنند؟

چرا آلت‌کوین‌ها از بیت کوین پیروی می‌کنند؟ در دنیای ارزهای رمزنگاری، بیتکوین به عنوان اولین و پرمخاطب‌ترین ارز دیجیتال معروف است. اما در این بازار، بیتکوین تنها یکی از بسیاری از ارزهای رمزنگاری موجود است. ارزهای رمزنگاری دیگری که به آن‌ها “آلت‌کوین‌ها” می‌گویند، نیز به طور گسترده‌ای در دسترس هستند.

مفهوم آلت‌سیزن (Altseason) به وجود آمده است تا فصل رشد و جذب توجه ارزهای رمزنگاری دیگر به جز بیتکوین را توصیف کند. در آلت‌سیزن، ارزهای رمزنگاری مانند اتریوم (Ethereum)، ریپل (Ripple)، لایت‌کوین (Litecoin) و دیگرها افزایش قیمت و رشد قابل توجهی را تجربه می‌کنند.

اما چرا این آلت‌کوین‌ها به بیت کوین پیروی می‌کنند و در زمانی که بیتکوین رشد می‌کند، آلت‌کوین‌ها نیز روند مشابهی را پیش می‌برند؟ در زیر به توضیح دلایل این پدیده پرداخته می‌شود:

از ابتدای تاریخ ارزهای دیجیتال، بیت‌کوین به عنوان نماینده اصلی “کریپتوکارنسی” شناخته می‌شد. با گذشت زمان، هزاران پروژه جدید در زمینه بلاکچین رونمایی شدند که هر کدام فناوری‌ها و کاربردهای منحصر به فردی داشتند. با این حال، بیت‌کوین همچنان به عنوان قدرت اصلی حضور دارد و تأثیر زیادی در بازار ارزهای دیجیتال دارد. این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازد که چرا آلت‌کوین‌ها به چه دلیل با حرکات بازار بیت‌کوین مرتبط هستند.

آلت سیزن و تأثیر آن بر بازار

پدیده‌ای که با عنوان “آلت سیزن” شناخته می‌شود، معمولاً دوره‌ای از رشد چشمگیر در ارزش بیت‌کوین را دنبال می‌کند. در این مرحله، سرمایه‌گذاران به طور مکرر سود خود را از بیت‌کوین به آلت‌کوین‌های مختلف منتقل می‌کنند به منظور به حداکثر رساندن بازده. شاخص فصلی یکی از ابزارهای اصلی برای اندازه‌گیری وضعیت بازار ارزهای دیجیتال است.

مقدار ۵۳ در شاخص نشان دهنده این نیست که ۵۳ درصد از سرمایه سرمایه‌گذاری به آلت‌کوین‌ها اختصاص یافته باشد بلکه نشان‌دهنده این است که ۵۳ درصد از آلت‌کوین‌ها در ۹۰ روز گذشته عملکرد بهتری نسبت به بیت‌کوین داشته‌اند. مقدار ۷۵ درصد یا بالاتر در شاخص، نشان دهنده شروع آلت سیزن است. به عبارت دیگر، افت زیر ۲۵ درصد از شاخص نشانه آغاز فصل بیت‌کوین است.متن بازنویسی شده:

درصد نشانگر “فصل بیت‌کوین” را نشان می‌دهد، جایی که سرمایه‌گذاری‌ها به بیت‌کوین باز می‌گردند، که نشان دهنده تسلط و تأثیر آن بر بازار است.

از زمان شروع فعالیت خود در سال ۲۰۰۹، بیت‌کوین موقعیت برتر خود را به عنوان ارز دیجیتال حفظ کرده است. هرچند چندین فورک ابتدایی ظاهر شده است، هیچ‌کدام با جایگاه بیت‌کوین تا حد اتریوم در سال ۲۰۱۵ همخوانی نداشتند. نقش پیشگامی که بیت‌کوین ایفا می‌کند و درک آن به عنوان یک ذخیره ارزش قابل اعتماد، محبوبیت آن را افزایش داده و ارزش آن را از اهمیت کمی به بیش از ۷۰,۰۰۰ دلار سر کرده است.

بیت‌کوین، راه را برای ورود ارزهای دیجیتال به جریان اصلی باز کرده است. این مفهوم ساده، نه‌تنها ارزش بیت‌کوین را افزایش داده، بلکه بر توانایی آن در تأثیرگذاری بر بازار گسترده‌تر ارزهای دیجیتال نیز تأثیر گذاشته است. امروزه، بیشتر سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال مقداری بیت‌کوین در سبد سرمایه خود نگه می‌دارند که بر تأثیر وسیع آن تأکید می‌کند. هرچه تقاضای بیت‌کوین بیشتر باشد، تأثیر آن بر پویایی بازار سایر ارزهای دیجیتال بیشتر خواهد شد.

اینک، یکی از عوامل کلیدی در پویایی بازار فعلی این است که بسیاری از آلت‌کوین‌ها، به ویژه آن‌هایی که دارای سرمایه قابل توجهی هستند، به صورت جفت با بیت‌کوین معامله می‌شوند. علاوه بر این، بسیاری از ارزها به‌صورت مستقیم با ارزهای فیات قابل خریداری نیستند، بنابراین معمولاً معامله‌گران باید ابتدا بیت‌کوین را خریداری کنند.

به همین دلیل، اگر یک دارنده آلت‌کوین تصمیم به ترک بازار رمزارزها داشته باشد، معمولاً دارایی‌های خود را پیش از تبدیل آن‌ها به ارزهای معمولی، به بیت‌کوین تبدیل می‌کند. این فرایند به دلیل تکراری بودن این معاملات، ارزش بسیاری از آن‌ها را از دست می‌دهد.با گره‌های متصل شدنی بین آلت‌کوین‌ها و بیت‌کوین، مانند یک بنده پایبند، نزدیک به هم پیوند می‌خورند. این رابطه ممکن است برای شما جذاب باشد: با اندازه گیری ۵۰ درصد تسلط بیت‌کوین بر بازار ارزهای دیجیتال، کنترل را به دست گرفت.

با این حال، همیشه شرایط استثنایی وجود دارد. به عنوان نمونه، افزایش‌های قیمتی ممکن است زمینه را برای آلت‌کوین‌ها باز کند، از جمله لیست شدن در یک صرافی بزرگ یا اعلام بهبود. این اقدامات می‌توانند باعث افزایش قیمت آلت‌کوین شوند، حتی در مقابل جهت کلی بازار. این افزایش‌ها معمولاً باعث ایجاد انتظار افزایش در سرمایه‌گذارانی می‌شوند که با بیت‌کوین خود، آلت‌کوین را معامله می‌کنند.

استفاده از شاخص تسلط بیت‌کوین می‌تواند به عنوان یک ابزار مفید برای تحلیل وضعیت بازار آلت‌کوین‌ها محسوب شود. این شاخص نسبت بیت‌کوین به کل سرمایه بازار را نمایش می‌دهد. کاهش در این شاخص عمدتا به معنای افزایش سرمایه‌گذاری در آلت‌کوین‌ها است. در دوره‌های رشد سریع بازار رمزارزها، کاهش قابل توجهی در این شاخص اغلب مشاهده می‌شود.

بیت‌کوین به عنوان “طلای دیجیتال” شناخته می‌شود و به عنوان یک دارایی پایدار و قابل اعتماد در دنیای ارزهای دیجیتال در نظر گرفته می‌شود. سرمایه‌گذاران عموماً عملکرد سایر ارزهای دیجیتال را با بیت‌کوین مقایسه می‌کنند. این ارزش بالا می‌تواند باعث علاقه به ارزهای دیجیتال مختلف شود.

نقش بیت‌کوین در بازار رمزارزها به تدریج شبیه به عملکرد دلار آمریکا در بازارهای سهام جهانی است – به عنوان یک ارز ذخیره. در برخی کشورها، به دلیل قوانین نظارتی، صرافی‌ها اجازه معاملات مستقیم ارزهای دیجیتال با ارزهای معمولی (فیات) را نمی‌دهند. به همین دلیل، سرمایه‌گذاران معمولاً ابتدا بیت‌کوین را می‌خرند و سپس از آن برای خرید دیگر ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند. به هدف حفظ ارزش پایدار طراحی شده‌اند، استیبل‌کوین‌ها نیز از این نوع می‌توانند باشند.همونطور که به کار گرفته شد، عموماً ارزش ارزهای دیجیتال نسبت به دلار آمریکا اندازه‌گیری می‌شود، اما مقایسه آنها با بیت کوین نیز رایج است، زیرا این موضوع یکی از جنبه‌های اساسی جفت‌های ارزی در بازار است. به همین دلیل است که تغییرات قیمت بیت کوین معمولاً تأثیرگذار بر روندهای کلی بازار می‌باشد، چه در حال رشد و یا کاهش باشد.

معمولاً ارزش ارزهای دیجیتال به ارزش دلار آمریکا نسبت داده می‌شود، اما مقایسه آنها با بیت کوین هم اکنون به چشم می‌خورد و این توضیح دهنده این واقعیت است که چرا بازار اغلب از روندهای بیت کوین تبعیت می‌کند، با افزایش یا کاهش آن. این بحث نشان می‌دهد که چرا تغییرات در قیمت بیت کوین می‌تواند تأثیری مستقیم بر تحولات کلی بازار ارزهای دیجیتال داشته باشد.محتوایعتیادی از بازار و نوسانات بیت‌کوین توضیح داده می شوند. درحالیکه بیت‌کوین هنوز یک موقعیت مرکزی در بازار دارد، وابستگی آلت‌کوین‌ها به آن در آینده به عنوان یک سوال باز مطرح می شود. این وابستگی تحت تأثیر عوامل تکنولوژیکی، پذیرش و وضعیت بازار قرار می گیرد.

سوالات متداول

  •  آلت سیزن چیست؟

 آلت سیزن (Altseason) به معنای فصل آلت کوین‌ها است، به زمانی اشاره دارد که ارزهای رمزنگاری دیگر به جز بیت کوین (Bitcoin) در بازار به طور کلی رشد قابل توجهی را تجربه می‌کنند.

  • چه تأثیری بر بازار دارد؟

 آلت سیزن می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر بازار داشته باشد. زمانی که آلت سیزن رخ می‌دهد، سرمایه‌گذاران ممکن است بخشی از سرمایه‌ خود را از بیتکوین به سمت ارزهای رمزنگاری دیگر منتقل کنند. این ممکن است باعث افزایش قیمت ارزهای رمزنگاری دیگر شود و تأثیری مثبت بر بازار داشته باشد.

  • آیا آلت سیزن همیشه اتفاق می‌افتد؟

خیر، آلت سیزن همیشه رخ نمی‌دهد. این پدیده به طور معمول در دوره‌هایی از بازار رخ می‌دهد که سرمایه‌گذاران جدید وارد بازار شده و به دنبال فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ارزهای رمزنگاری دیگر هستند. هرچند که آلت سیزن می‌تواند به طور متقارن و در دوره‌های مختلف رخ دهد.

  • چگونه می‌توانم آلت سیزن را تشخیص دهم؟

تشخیص آلت سیزن ممکن است امری مشکل باشد، زیرا این پدیده به طور معمول در بازارهای رمزنگاری به صورت پراکنده رخ می‌دهد. برای تشخیص آلت سیزن، می‌توانید به رشد قیمت ارزهای رمزنگاری دیگر به جز بیتکوین توجه کنید و نمودارها و تحلیل‌های بازار را بررسی کنید. همچنین در جریان خبرها و تحولات بازار نیز توجه داشته باشید.

  • آیا سرمایه‌گذاری در آلت سیزن مناسب است؟

پاسخ ۵: سرمایه‌گذاری در آلت سیزن می‌تواند به دلیل رشد قابل توجه ارزهای رمزنگاری دیگر جذاب باشد. با این حال، قبل از سرمایه‌گذاری، مهم است که تحقیقات و تحلیل‌های لازم را انجام داده و بازار را بهصورت دقیق بررسی کنید. همچنین، سرمایه‌گذاری در بازار رمزنگاری همواره حاوی ریسک‌های قابل توجهی است و ممکن است باعث ضرر مالی شود. بنابراین، قبل از سرمایه‌گذاری، بهتر است مشورت از متخصصان مالی و متخصصان بازار رمزنگاری را جستجو کنید.


بیشتر بخوانید:

تیم خبری
تیم خبری
من زهرا هستم. کارشناسی کامپیوتر خوندم. من حدود 4 سال است که با مارکت ارز های دیجیتال آشنا شدم. و ترجیح دادم به دنبال کردن اخبار کریپتو. همچنین عاشق نقاشی و هنر هستم

دیدگاهتان را بنویسید